DEMOCRATISCHE STEMBUSZEGE IN DE V.S. DE KOMENDE WEDSTRIJDEN LANDBOUWZAKEN MOEILIJK VOOR KABINET EN MINISTER VONDELING BEÏEK LICHT Qabe Skroar üs hjoed p p to sizzen Z J Ml Buitenlands Overzicht Conferentie over stopzetting der atoom- proeven begint met ruzie over de agenda Pasternak „Nasser is een dwaas", zegt Bourgiaiba STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Zilveren filmpjes v VRIJDAG 7 NOVEMBER 1958 54e JAARGANG No. 87 Hwat hat neatdwaen. KAMEROVERZICHT PIET. „MISS HOELA HOEPEL” IN KIMONO Verschijnt DINSDAGS en JZRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) De hoogste literaire eer Haalde een Russische auteur, De Nobel-jury kwam dees keer Echt voor een winderige deur. Sovjet kopstukken - zeer ontstemd, ’t Werd hun landgenoot niet gegund, Wij zetten ’t mannetje wel klem, Vijandige reclamestunt. Zijn pen is blijkbaar wat te scherp, Dat lusten ze daar ginder niet, Ze zien veel liever dat zo’n ster Een beetje naar beneden schiet. Daarom dat schreeuwerig kabaal, ’t Staat te bezien wie het hier wint, Als jij de prijs uit Oslo haalt, Je komt er bij ons niet weer in. Nu kroop de auteur in zijn schulp, Hij voelt zich blijkbaar patriot, Het rechte wordt ons niet onthuld, Evenwel hij bedankte vlot. Is het een kerel uit één stuk, Of blijkt ook deze grote geest Te buigen onder het slavenjuk? In elk geval: hij is gesjeesd. De hoogste literaire eer Krijgt de auteur nu op papier, Ons die deze affaire leest, Een land waar niet de vrijheid tiert, Is voor haar burgers wreed en klein, Leeft en denkt uit de achterdocht, Pasternak zou verstandig zijn, Als hij een landhuis elders zocht. Oeverzwaluwen en Workum 2 ontlopen elkaar niet veel, op 20 september wer den de punten in Workum broederlijk gedeeld en ook nu zal de uitslag wel weer dicht bij een gelijk spel liggen. Daar leider Heerenv. Boys zaterdag vrijaf heeft, is er grote kans, dat D.O.G. zich als leider zal aanmelden. Wel zullen de Wolvegaasters tegen YVC in Ulst geducht moeten oppassen, maar uiteindelijk zullen de punten toch wel mee naar huis genomen worden. Bolswardia krijgt het uiterst moeilijk nu een bezoek aan H.J.S.C. gebracht moet worden. De mannen uit Hommerts knal len er de laatste weken lustig op los en de groen-witte verdediging zal in bijzon der goede vorm moeten zijn om hun aan vallen steeds maar weer het hoofd te kunnen bieden. Wil Bolswardia succes hebben, dan zal er hard, heel hard gewerkt moeten wor den en misschien dat de groen-witten dan een winstpuntje uit het vuur kunnen slepen. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededeli. gen dubbe tarief Handelsadvertenties bij contract reductie 'mlitiek lan wel ze de politieke stra- beide zijden nu eerst de de zeer tgrtjke terrein van de kwestie kernproeven en de ontwape- Bolswarils Nieuwsblai Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad toe, bij abnormale omstandigheden, be reid te zijn. Dat was voor de socialisten reden om tegen deze motie te stemmen. Ook de a.r. en c.h. waten tegen dit so cialistische voorstel. Het werd op het nippertje verworpen, met 60 tegen 61 stemmen. Daarop werd de motie Vredeling (soc.) aangenomen. Ook deze motie aanvaardt het marktrisico voor één jaar. Alleen uitgenodigd maatrege len te treffen „die het marktrisico voor >erken tot een in luwschap nader ;e van de belo- producenten enkele Der is gjin minder wurk as Zoals we ook verwachtten, hebben C.V.V.O. en Oeverzwaluwen in de zater- dagmiddagcompetitie geen schijn van kans gekregen om hun niet zeer roos kleurige positie ook maar enigszins te verbeteren. Het Lemster C.V.V.O. moest in Heeren- veen tegen de boys met 6-2 het loodje leggen, terwijl Oeverzwaluwen thuis met maar eventjes 7-0 klop kreeg van het bezoekende D.O.G. Vooral voor C.V.V.O. wordt hef de hoog ste tijd, dat er enige winst geboekt wordt, daar de Lemsters na 6 gespeelde wedstrijden, nog steeds de gehate nul achter hun naam hebben staan. Nu ech ter a.s. zaterdag Woudsend op bezoek komt, is er een heel kleine kans op de eerste winst. Woudsend behoort n.l. ook tot de staartgroep en alhoewel de gas ten als ploeg een weinig hoger aangesla gen moeten worden, het terreinvoordeel spreekt ook altijd nog een woordje mee, en daarom lijkt ons een gelijk spel in deze zeer goed mogelijk. aangenomen. Ook deze motie aanvaardt 1 wordt de regering len te treffen „ai de melkproducenten bepe: overleg met het landboi vast te stellen percentage ningsnormen, die voor deze zijn vastgesteld”. Tegen de motie stem den slechts de a.r., s.g.p. en c.d.-L v.v.d.-ers. de verkiezingscampagne heeft deelgeno men, nogal fel tegen de democraten te keer ging en hen er van beschuldigde het land aan de „vakbondbonzen” en andere radicalen te willen overleveren, een beschuldiging die kant noch wal raakte. De republikeinse leiding heeft gemeend dat zij door Eisenhower het veld in te sturen, het getij dat tegen haar partij gericht was, nog kon doen keren, te meer nu de eerste tekenen van een economische opleving zichtbaar werden, maar de democraten waren overtuigd dat niets hun opmars zou kunnen keren. Zoveel zelfvertrouwen hadden hun lei ders zelfs dat zij ieder compromis in de Benoemd tot burgemeester van Ijlst de heer H. J. Langman. Hij is 27 jaar oud. Op de raadsvergaderingen van Wonsera- deel zullen voortaan op gemeentekosten geen verversingen meer worden aange boden en geen sigaren meer worden ge rookt. Mej. M. Glas, onderwijzeres te Kornwer- derzand wordt overgeplaatst naar Mak- kum. Emmers zuiver koevet. Brandsma’s win kel. De heer Th. Mulder wil 185 m2 grond aan de gemeente verkopen (helft van een sloot) voor f 300 onder voorwaarde dat de hierop aan te leggen straat de naam zal krijgen Florencestraat. De buitenlandse politiek heeft geen grote rol gespeeld bij de verkie zingen in de Ver. Staten, op de uitslag waarvan we hieronder nog wel nader terugkomen. Wel hebben de democraten de laatste tijd naar aanleiding van de gebeurtenissen in de Straat van Formosa hun kritiek op de politiek van Eisenhower en Dulles, welke de bond genoten van Washington zou vervreemden, verscherpt. Het is echter de vraag of de democraten het anders zouden kunnen doen, gegeven de velerlei facetten van de wereldpolitiek, waarmee Amerika rekening moet houden tegenover een machtige tegenstander. Op dit ogenblik zit er in het politieke schaakspel tussen Oost en West weinig beweging. Noch uit het Verre Oosten, noch uit het Midden Oosten zijn op zienbarende dingen te berichten. Uit het Midden Oosten is alleen te ver melden dat Rusland allerlei dreigemen ten jegens Iran (Perzië) heeft geuit om dat dat land een militair verdrag met de Ver. Staten zou willen sluiten wat echter zowel te Washington als Teheran hard nekkig wordt ontkend. Nasser verspreidde geruchten dat Israël mobiliseerde om, nu Jordanië door de Britse troepen is verlaten, dat land bin nen te vallen. Israël heeft dergelijke plannen zeer beslist ontkend, het heeft er geen belang bij het lont in het kruit vat te steken, maar Nasser tracht kenne- Te Genève zijn nu de ambassadeurs van Amerika, Engeland en Rusland bijeen om de stopzetting der kernproeven te be spreken. Terwijl wij dit schrijven is men nog niet verder gekomen dan ruzie ma ken over de opstelling der agenda. De beide Westelijke mogendheden hebben vorige week hun proeven voor een jaar stopgezet, met de voorwaarde dat zij zich de vrijheid voorbehouden direct er weer mee te beginnen als de Russen er mee voortgaan. Na afloop van één jaar zijn zij bereid opnieuw een stopzetting voor een jaar te overwegen, mits intus sen vorderingen gemaakt zijn met de invoering van een controlesysteem, zo als de conferentie der atoomgeleerden dat deze zomer te Genève heeft ontwor pen. De ruzie over de agenda gaat nu hierom dat Amerika en Engeland dat controlesysteem als punt één op de agen da willen hebben. De Russen willen ech ter de stopzetting der kernproeven als punt één; die proeven moeten direct en voorgoed stopgezet, men kan dan later praten over ’n controlesysteem. Desnoods op de conferentie ter voorkoming van overrompelingsaanvallen welke op 10 no vember ook te Genève bijeenkomt en waarbij zowel van Westelijke als Ooste lijke zijde veel meer landen aanwezig zullen zijn, en die daarom alle kans maakt in eindeloze en nutteloze discus sies te verlopen. Londen en Washington voelen daarvoor niet. De Westelijke landen kunnen de proeven met de kern wapenen, welke het tekort aan conven tionele wapenen en mankracht tegenover de Russen, Rood China en hun satellie ten moeten goedmaken, niet opgeven zolang de tegenpartij geen controlesy steem heeft aanvaard, dat effectief is ge worden en ook haar overmacht aan „ge wone” wapenen en aan militairen niet heeft willen inperken. Overigens kan de conferentie over stopzetting der kernproe ven ook bezwaarlijk vrucht afwerpen, omdat Frankrijk en Rood China er niet uitgenodigd zijn. Het Westen tenslotte kan geen genoegen nemen met allerlei beloften van de communistische landen, omdat men maar al te goed weet dat het communisme zich niet gebonden acht aan beloften jegens zijn tegenstanders. Het heeft gezworen de democratieën ten onder te brengen en daardoor is de kloof tussen Oost en West zo goed als onover brugbaar. Dat dit ook in geestelijk opzicht het geval is bleek uit de tragedie met de grote Russische schrijver Pasternak, die met terreurmethoden gedwongen werd de hem verleende Nobelprijs voor litera tuur te weigeren. Voor we dan nog even stilstaan bij de Amerikaanse verkiezingen, zij hier nog vermeld de met grote plechtigheid ver richtte kroning van Paus Johannes XXIII te Rome. Men koestert ook in Vaticaanse kringen grote verwachtingen van dit nieuwe hoofd van de R. K. Kerk, die men daar allerminst als een „overgangs- paus” beschouwt, maar als iemand, van wie grote en belangrijke vernieuwingen te verwachten zijn. Deze wijsheid is geen opzienbarende vondst, die het Verbond voor Veilig Verkeer in het kader van de Internationale Verlichtingsactie heeft uitgedacht, maar een waarheid die al gold in de tijd van de postkoets en nu nog in het moderne verkeer. Dus óók voor de wiel rijder. Een goed gerichte voorlamp, een duidelijk achterlicht en een wit spatbord zijn voor het veilig fietsen onmisbaar. Let U er op dat Uw stalen ros in orde is. En merkt U, dat de koplamp verblin- De kiezers der Ver. Staten zijn dinsdag ter stembus getogen om een nieuw huis van afgevaardigden (425) leden en 34 senatoren een derde deel van de se naat te kiezen en bovendien 32 gou verneurs. In de senaat hebben thans de democra ten met 49 zetels tegen de republikeinen 47 een kleine meerderheid en er traden nu 20 republikeinen en 12 democraten af; in het oude huis van afgevaardigden hebben 232 democraten en 185 republi keinen zitting terwijl er 8 vakatures zijn. Algemeen was de verwachting dat de democraten, ook gezien de uitslag der verkiezingen in de staat Maine, welke reeds eerder plaats hadden, aanzienlijke winst zouden boeken, en dat de republi keinse regering-Eisenhower de komende 2 jaar mer nog een sterkere oppositie in het Congres te maken zou krijgen dan de beide laatste parlementaire jaren. Van grote invloed op de politiek van presi dent Eisenhower in de twee jaar dat hij nog regeert, behoeft dit niet te zijn; de ministers zijn in de Ver. Staten niet ver antwoordelijk aan het parlement, maar aan de president en kunnen dus door het Congres niet naar huis gezonden worden. Maar bevoegde commentatoren wijzen er op, dat als de democraten een grote over winning zouden behalen zij een zeer grote invloed in de Congres-commissies zouden krijgen, waarmee de ministers geregeld over hun beleid overleggen, maar die ook zelfstandig onderzoeken kunnen gelasten ten opzichte van be paalde kwesties en daardoor de politiek van een hun niet welgevallige regering in discrediet kunnen brengen. Daardoor zouden de democraten al bij voorbaat grote invloed op de verkiezin gen in I960, als ook een nieuwe presi dent moet worden gekozen, kunnen oefe nen. Overigens had de president in de laatste twee laar niet te klagen over de medewerking van de nog be trekkelijk kleine democratische meerderheid in het Congres. En daarom heeft men er zich wel wat over verwonderd, dat Eisenhower, die onder drang van de leiding van de re- 1 publikeinse partij de laatste weke 1 aan ressenkwestie afwezen, en er op stonden dat de gelijkstelling der rassen zonder compromis zou worden doorgevoerd. Zij beseften wel dat dit hun veel stemmen der blanken in de zuidelijke staten bolwerken der democratische partij zou kunnen kosten, doch vertrouwden dat zij een compensatie zouden vinden in de groei van het aantal negerstemmen op hun partij. Bij het afsluiten van dit overzicht was al gebleken dat de democraten niet in hun verwachtingen zouden worden bedrogen, de stembusuitslag heeft de democratische partij inderdaad de verwachte overwin ning gebracht. lijk bij de Jordaniërs de vrees en haat jegens Israël aan te wakkeren opdat zij zich onder Egyptische hoede zullen stel len. President Bourguiba van Tunesië heeft nog eens een hartig woordje over Nasser losgelaten. Nasser”, zeide hij, „ts een dwaas, wiens ge konkel met Moskou voor zijn land wel eens op ’n ramp kon uitlopen”. Het communisme, aldus Bourguiba, heeft in Noord Afrika en het Nabije Oosten aanhang gekregen doordat het zich voor doet als de vriend van de kleine landen en de grote kampioen in de strijd tegen het kolonialisme. „Nasser”, aldus Bour guiba, „heeft geen belang bij stabiliteit. Hij wil alles en iedereen overheersen. Op alle mogelijke manieren goede en kwade, maar meestal kwade probeert hij moeilijkheden te scheppen. Hij is een dwaas. Hij denkt misschien dat Rusland zijn vriend is, maar zelfs een vriend die iemand die in nood zit bij staat kan later blijken een vijand te zijn. Nasser zal pas beseffen hoe sterk hij aan de Russen ge bonden is wanneer het te laat zal zijn en hij er geen voordeel meer uit kan trek ken”. Bourguiba pleitte ook nog eens voor Amerikaanse bemiddeling in de Algerijn se kwestie, maar Washington zal daar mee uiterst voorzichtig moeten zijn, want de Gaulle is gauw op z’n tenen getrapt. In Frankrijk wordt trouwens de aandacht der politici nu vooral in beslag genomen door de verkiezingen op 25 november, er zijn 3000 kandidaten voor de 465 ze tels van het parlement. ir De geringe activiteit op de diverse terreinen der internationale politiek wijten commentatoren niet zozeer aan hel feit dat Oost en West eerst de uitslag der Amerikaanse verkie zingen wilden af wachten het is tegenwoordig niet meer zo dat van de overwinning van een bepaalde partij een grote zwenking in de Amerikaanse buitenlandse peil, kan worden verwacht da.. aan het feit dat tegen aan resultaten willen afwachten van eerste schermutselingen op het belangrijke terrein der ning. Landbouwbegroting. De behandeling van de begroting van landbouw, visserij en voedselvoorziening heeft geresulteerd in de indiening van vijf moties. Het lot van één motie was tevoren reeds volkomen duidelijk. Dat was nl. het voorstel van Ds. v. d. Zaal (a.r.) om een spoedige behoorlijke af vloeiingsregeling voor de IJsselmeervis- sers te ontwerpen. Minister Vondeling had in het begin van dit jaar de hoop uitgesproken deze zaak nog voor de zo mer in kannen en kruiken te hebben. Dat was hem tegengevallen en daarvoor betuigde hij de Kamer zijn spijt. De ge hele Kamer vond het echter noodzakelijk om de bewindsman tot meer spoed aan te sporen. De vier andere moties hadden betrekking op het voornemen van minister Vonde ling om een gedeelte van het marktrisico aan de veehouder over te dragen. De be windsman vindt het noodzakelijk om de veehouder in aanraking te brengen met de ongunstige situatie op de zuivelmarkt. Daarom heeft hij besloten, dat van het verschil tussen de garantieprijs en de op- brengstprijs van de gegarandeerde hoe- veelheia (5 miljard kg.) f 5 per 100 kg. volledig en van het restant slechts 50% ten laste van het Landbouwegalisatie- fonds zal worden nabetaald. De heer De Ruiter (c.h.) wilde van dit marktrisico niets weten. In zijn motie probeerde hij dan ook het voornemen van minister Vondeling te torpederen. En tegelijk vroeg hij garantieprijzen voor koolzaad en vlas. Maar deze poging mis lukte. De motie werd verworpen, bij zit ten en opstaan met de stemmen van de a.r., k.v.p. en p.v.d.a. tegen. De heer Biesheuvel ingediend om de marktrisico voorlopig uit te stellen. Hij wilde de eerste vijf cent in het verschil en garantieprijs voor de overheid laten. Wordt zou er De behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de wet op de vervreemding van landbouwgronden, waarover we reeds enige weken geleden hebben geschreven, heeft nog een verrassend slot opgeleverd. De beraadslaging over dit wetsvoorstel moest destijds worden ge schorst doordat de aanneming van enkele amendementen verschil lende technische wijzigingen noodzakelijk maakte. Eén amendement was nog blijven liggen, nl. dat van de heer Biewenga (a.r.) om deze wet een tijdelijk karakter te geven tot 1 januari 1963. De wet vervreemding landbouwgronden regelt de prijsbeheersing van deze gron den. Dat was de reden waarom de (ove rigens zeer kleine) meerderheid van de Kamer de wet tijdelijk wilde maken, want zij vindt een prijsbeheersing, hoe wel nu nog noodzakelijk, toch eigenlijk abnormaal. Maar zo eenvoudig lag de zaak nu ook weer niet. Minister Vondeling vroeg bij de heropening van de beraadslaging ogenblikkelijk het woord. Hij kon er op wijzen, dat er in het regeringsprogram van 1956 geschreven staat dat, „blijven de voorzieningen dienen te worden ge troffen tot prijsbeheersing der landbouw gronden”. Het amendement Biewenga zou dus in strijd zijn met de afspraken, die de fractievoorzitters tijdens de kabinetsfor matie hebben gemaakt. De voorzitter van de p.v.d.a.-fractie, mr. Burger, nam deze zaak hoog op. Door de aanneming van het amendement zou de Kamer het regeringsprogram naast zich neer leggen en dat heeft bedenke lijke gevolgen voot het kabinet en de volgende kabinetsformaties, zo zei hij. Het amendement werd inderdaad aange nomen met 69 tegen 67 stemmen. Tegen stemden de p.v.d.a., c.h., de beide com munistische fracties en vier v.v.d.-ers. Het wetsontwerp zelf werd daarop z.h.s. aangenomen. Achten de andere voorzitters van de „re geringsfracties” zich niet gebonden aan het kabinetsprogram? Inderdaad, zij zijn van mening, dat het huidige kabinet Drees (ook al zitten daar vele parlemen tariërs in) zuiver extra-parlem.entair is. Bovendien achtte men geen strijd met het kabinetsprogram aanwezig (dat pro gram geldt uiteraard tot I960), omdat het amendement de bedoeling had, dat eerst in 1963 weer de vraag wordt be sproken of de prijsbeheersing van de landbouwgronden nog wel enige zin heeft. Bovendien, zo redeneerde de kleine Ka mermeerderheid, zijn de tijden veran derd. Wat in 1956 nog voor de hand lag, kan in 1958 verouderd zijn. Minis ter Vondeling heeft niet het onaanvaard baar tegen dit amendement uitgesproken. Hij wilde het risico van het terugtrek ken van het wetsontwerp niet lopen, om dat er dan na 31 december, de datum waarop de huidige wet vervalt, een va cuum zou ontstaan. Het is duidelijk dat door deze gang van zaken de politieke tegenstellingen weer wat zijn verscherpt. De socialistische fractie zal geneigd zijn een meer kriti- .sche politiek te gaan voeren. De andere fracties zullen daartegen weinig bezwaar hebben, omdat juist daardoor het extra parlementair karakter van het kabinet neter tot uitdrukking wordt gebracht. Maar dit alles wil nog niet zeggen, dat het lot van het kabinet nu aan een zijden draad hangt. Nog steeds is een ander kabinet moeilijk te formeren en dat is voor de ministersploeg ongetwijfeld een groot winstpunt. Maar een feit is, dat ae politiek onbehagelijke situatie, zoals .die in 1956 is ontstaan, voorlopig nog wel even zal voortduren. De Japanse meisjes laten zich door bun kimono niet verhinderen opgewekt deel te nemen aan het wereld-omvattende gehoela-hoepel, integendeelin Tokio is „Miss hoela hoepel” al verkozen. We zien haar hier met een paar andere charmante fapansen tijdens een demonstratie. le week nov. 1933. De opheffing van de openbare lagere scholen te Oosterend en Lutkewierum door Ged. Staten goedgekeurd. De gemeente Hennaarderadeel besluit de ambtenaren-salarissen te korten met 6% procent van de le f 2000 en daarboven 9 procent. De kosten van de werkverschaffing in dezelfde gemeente worden geraamd op f 10.000. (a.r.) had een motie Deslissing over dit marktrisico voorlopig uit te stellen. Hij tussen opbrengst- en garantieprijs rekening van d_ ld T dit verschil groter, dan zou er opnieuw overleg gevoerd moeten worden tussen de regering en het parlement. Socialisten en k.v.p.-ers lieten ook deze motie sneu velen. De derde motie die werd verworpen was van de heer Engelbertink (k.v.p.). Deze afgevaardigde wilde het marktrisico voor een jaar aanvaarden, tenzij er een bodem in het risico gelegd zou worden. Minister Vondeling had verklaard, daar- •«Mb t hem dan een tikie naar benede beter incasseren aan U zelf

Bolswards Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1