^3 VBITEAL LIT5!ACE\ ■j Nederlands suikerwerk wordt over de gehele wereld gevraagd Qabe Skrocir us hjoed p p to sizzen Fan de IMartinytoer Ook vanuit Bolsward wordt fondant geëxporteerd STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Onderling Boeren- verzekeringsfonds vergaderde Gouden filmpjes Uitstekende opvoering van „Requiem” van Verdi De requiemtekst van de rooms-katho- lieke dodenliturgie heeft talloze kom- ponisten er toe gezet muziek te schrijven bij dit ritueel vol spanning en drama tische kracht. X. «Wc 54e JAARGANG No. 92 DINSDAG 25 NOVEMBER 1958 Hwat hat ook al bijna 30 :earen I PLECHTIG STILLEVEN -x-x-x- grif Tj. de J. 4. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OS1NGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 Na 18-30 uur 305 of 335 (K 5157) AS DE TIDEN FOROARJE, FOROARET DE MINSKE EK. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mno Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie MATIGE R.E.S.-PLOEG VERLIEST MET 2-1 VAN OOSTERWOLDE BIJ NIEUWESCHOOT—C. A. B. GEEN DOELPUNTEN BOLSWARDIA WINT IN IJLST MET 4-2. Bolswardia heeft het zaterdag in Ijlst bijzonder moeilijk gehad. Wel wisten de groen-witten een 2-0 voorsprong te ne- ward. Ingeschreven als volgt: K. Falke- na Bzn. f f 74,70 (beiden te Bolsward)W. C. Meilink, Zutfen f 71,06. Gegund aan Fa. Ridder. Koolschool Buiteveld. Aangifte nieuwe leerlingen opengesteld. Op verlangen wordt ook les aan huis gegeven. Benoemd tot gemeente-veearts te Bols ward de heer W. Luxwolda, enig sol licitant. onder deze industrietak. We onderscheiden enige artikelen- groepen zoals: hard gekookt suikerwerk laag gekookt suikerwerk vruchtenartikelen), draggee (een dragee is colade of een over suikerhuidje; dragee’s) en gestoken en tabletten pepermunt) Er bestaat vi gehele assortiment maakt. Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’j Nieuwsblad peper- i deze i we het produc- de beide hoofdproducten, een opgetreden deze in de tijd begrepen daarbij naar stre- Verkoop hotel café restaurant Tuininga aan de Stoombootkade te Bolsward. Er zijn 12 logeerkamers, een meidenkamer tje en droogzolder met beschoten dak. De keuken heeft een goede regenbak. Het Onderling Boerenverzekeringsfonds de organisatie voor de levensverzekering van de boer, hield op donderdag 20 no vember j.l. zijn provinciale vergadering voor Friesland in de Coöp. Zuivelbank te Leeuwarden. De in Friesland gevestigde afdelingen van het O. B. F. hadden hun afgevaar digden naar deze vergadering gezonden. Aan de uitvoerige mededelingen van de directeur, de heer Drs. A. de Boer, is het volgende ontleend: In ruim 4 jaar steeg het ledental met ruim 5000 tot 23.800; het aantal verze keringen steeg in dezelfde periode met rond 8600 töt 32.300. Uit de grotere stij ging van het aantal verzekeringen ten opzichte van het aantal leden, blijkt het sluiten van aanvullende verzekeringen door personen, die reeds als lid waren ingeschreven. Uit de grote stijging van het gemiddeld verzekerd bedrag per lid in 1945 bedroeg dit nog f 3186.in 1958 was dit gestegen tot f 7172. blijkt eveneens de sterk groeiende be hoefte aan levensverzekeringen in de agrarische sector, al Speelt hierin, he laas, de muntontwaarding een rol mee. Het verzekerde bedrag steeg van bijna f 100 miljoen in 1954 tot ruim f 181 mil joen thans. Verhoudingsgewijs is het O. B. F. in de afgelopen 10 jaar meer dan dubbel zoveel gegroeid als de gehele levensverzekerlngssector. 165 leden profiteren van premieviijstel- ling bij invaliditeit of langdurige ziekte, welk recht het O. B. F. aan alle leden verleende. Publieke aanbesteding ten raadhuize voor de in 1909 te leveren benodigde leermid delen van de openbare scholen te Bols- 84,75Fa. wed. M. H. Ridder Het productieproces Ter oriëntering hebben tieproces van de fondant en de marsepeinspijs op de gevolgd, fondant te bereiden wordt glucose- versgegoten bekeken Us Harke mei syn kleare kop Is it wünder fan de wrald. Ja, minsken jimme witte it net Hoe’t ik fan dy jonge hald. Lid fan de Keamer wurdt er Dêrtsjin is gjin biswier En sa mar fierder! Né, it wurdt der yn hiel hwat boerehüshaldingen net mak- liker op. De sosiael-agraryske fraechstik- ken freegje neist de technyske en ekono- myske yn üs tiid de folie oandacht. Oer inkelde fan dy fragen wolle wy de oare kears jit it ien en oar yn it midden brin- ge, wittend, dat rounom dizze proble men fergje op biried en oplossing. Yn Frankryk binne de léste tritich jier sahwat in trêdde fan de agraryske bidriu- wen fordwoun, yn Sweden rekkent men dat oant 1970 tusken de 15 en 20% bi- driuwen fordwine sille. Ek yn üs lan sakket it oantal bidriuwen tusken de 1 en 10 H.A. hurd. Yn inkelde dielen fan Fryslan nimt it al sokke foarmen oan, dat it üs hast ünbigryplik foar komt. Bi- nammen yn de Walden leit de bile oan mannige stronk. It opkommen fan yn- dustry yn plattelansdoarpen, de stifting fan technyske skoallen, brekt alles mids twa. Lange rigen fan fytsende boere- en boere-arbeidersjonges streame der hinne. In bloeijende lanbouskoalle waerd dit jier slettten omt der hast gjin learlingen mear kamen en de nij-iepene Wolvegeas- ter Lanbouskoalle koe allinnich dertroch noch krekt oer de streep fan it foreaske tal learlingen komme. Én meidat in diel fan de bern it yn de oare wei siket, for- oaret der jit folie mear. De eardere boe- rehüshalding, dêr’t de bern allegearre it aide ramt halding fan :de ba- bliuwe, dan sil der forgoed omtin- -i in opfieding moderne trant. De al deren moatte mei yn alles, hwat net mei har djippe libbensbigjinsels striidt. En dat is der hiel folie. De hiele mienskip foroaret AfcZ kennersblik worden fondantjes in rubbervormen Er is bijna geen land ter wereld of er worden artikelen van Nederlandse suikerwerkfabrikanten gebruikt en hoge lijk gewaardeerd. Uitvoer vindt plaats naar liefst 72 lan den, waaronder alle Euromarktlanden maar ook Engeland (waarnaar de export zeer belangrijk is), Koeweit en de Bel gische Congo, Honkong en Irak, Ameri ka, Australië en Zuid Afrika, Etheopië, Jordanië, Aden, Nigeria enz., teveel om allemaal op te noemen. meiholpen, oant hja in eigen bistimming krigen, is oan it fordwinen. In diel fan de jonges en ek hiel hwat famkes, meit- sje harren thüs klear foar oare biroppen en guon gean dêrfoar seis alhiel it hüs üt. Dêrtroch komt der ek in oare geast yn de boerehüshalding, de bilangstelling is net allinnich mear rjuchte op it agra ryske. Learen, fakansjes, eksamens, skoal - lesaken, kameraten en kameraedskes, al les docht der sines ta om it hüslik libben in oar gesicht to iaën. Dat is net to hoecht dat ek net minder to wêzen. Al- zeer grote en de grote industrietak begint De Nederlandse suikerwerkindustrie heeft, vooral na de laa(ste wereldoorlog, een peil bereikt, dat het beste in het buitenland overtreft. Zij heeft de geest van en gemoderniseerd, er vend om de hoogste kwaliteit te bereiken en een groot assortiment te maken. Alleen aan suikerwerken wordt per jaar voor dertig miljoen gulden uitgevoerd; gemaakt wordt een 50 a 60.000 ton per jaar. Sa seit in bikend Latynsk sprekwurd. En dy’t net bang is om by nou en dan it hear ris oer to sjen, sil it der wol mei iens wêze. It hat der wol ris op like, dat dizze foroaringen stean bleauwen by it agrarysk plattelan mei syn hecht kultuer- patroan, mar wy witte nou wol better. Ek dêrre en soms krekt dêrre sjogge wy safolle foroaringen, dat it üs wol ris hwat eang om it herte wurdt. Min of to mear giet it dêrre skoksgewize. Krekt omt men üteraerd bihaldend is, bliuwe de uterlike foarmen lang biwarre, mar dan ynienen is it dien. It jonge geslacht blykt ynwindich al lang mei it aide óf- rekkene to hawwe en yn har wiere ge- daente binne hja foar de alderen hast net meat to bigripen. It wurdt de lieden- de lju yn tsjerklik en maetskiplik for- midden hoe langer hoe düdliker, dat it in great misbigrvp is om to leauwen, dat de moderne tiid by de stêdspoarten op- haldt. It jonge agraryske folksdiel stiet wol deeglik under de sterke ynfloed fan de nije tiid en wurdt net yn *,J‘- halden troch de ófwizende de alderen. Wol dit alles yn goe< nen 1 1 r 1 ken jown wurde moatte oan IlIVl «utu, .i J libbensbigjinsels striidt. En dat is di Met het stallen van het vee is een begin gemaakt. Toch laten vele veehouders nog wat vee buiten, wijl op sommige plaatsen nog vrij voldoende gras staat, tengevolge van het zachte najaar. Publieke verpachting de opbrengsten van de ophaalbrug Hollanderzet, ophaalbrug Ymswaldertille en ophaalbrug in de bu ren te Parrega, tevens verpachting op brengst veemarkt voor drie jaren. Con ditiën ter lezing bij de secretaris. C. J. v. d. Veen, burgemeester, K. H. Laag land, secretaris. de week november 1908. Voor het verzenden van postpaketten is het postkantoor te Bolsward op zondag 6 december op de gewone uren openge steld. De directeur Van der Wal. sterke opera-inslag. Het is geen kerkstuk en dit zou de enige kretiek inhouden op de uitvoering die donderdag j.l. gegeven werd in de Martinikerk. Laat het werk dan niet voor kerkgebruik geschreven zijn, het kan daarom wel in een kerk worden uitgevoerd. En als dat gebeurt op de manier zoals dat donderdag geschiedde, dan kan men alleen dankbaar zijn, dankbaar allen die zich zoveel moeite hebben getroost dit werk te kunnen brengen. Dit geldt dan in bijzondere mate het koor met de dirigent Gez. Schrik. Want zelfs de op het oog zo eenvoudige par tijen in dit werk als b.v. de aanhefzang Requiem Aeternam vraagt een oefening en koncentratie die niet in een luttel aan tal repetities kan worden opgebracht. Verdi bouwde in vele gedeelten met rus ten om daarmee een grote spanning en intensiteit op te roepen. Deze spanning werd bijzonder goed door het koor gebracht. Zelfs toen men angstig gewaar werd dat het koor bij de herhaling van het slotdeel ontspoor de, ontnam dat niets aan de totale indruk dat hier een unieke prestatie werd gele verd. Een goed opgebouwde Kyri met een uitstekende aan vang van het Dies Irae vormden mee de hoogtepunten van deze avond. Het solistenkwartet, dat bestond uit Dora Lindeman als sopraan, Watty Krap als alt, Gerard Honig als tenor en Anton Eldering als bas, heeft in niet geringe mate bijgedragen tot het grote succes van de avond. Memoreren we enkel het mooie duet van sopraan en alt in het „Recordara”, de bassolo in „Oro guplex”, het prach tige Hostias van het volledige kwartet in het offertorium en de mooie sopraan partij in Libera Me, dan kunnen we dunkt ons zeggen dat nog te weinig mensen van dit gebeuren hebben geno ten. Mede doordat het Frysk Orkest zo uit stekend de geweldige melodische ver beelding van Verdi verbeelde. De komponist gaf het orkest dan ook kleurrijke koloriet. In één woord: een uitstekende uitvoe ring die voor Bolsward meer betekent dan diverse avonden bij elkaar van ge zelschappen van elders. T. ;e van de thans in geheel >ij de bakkers zo bekende i vindt te Bolsward thans reeds gedurende ongeveer een hal ve eeuw plaats. Nu 53 jaar geleden liet de bakker Jo hannes Ages Bakker te Heeg zijn naam niet langer eer aan. Hij liet de bakkers trog voor wat die was en vestigde zich te Bolsward als grossier in bakkersgrond stoffen in een pand op het Grootzand (waar thans het moderne kantoorgebouw is gevestigd). en op himsels - linnich it wurdt folie slimmer om de iensens yn tinken en weardearjen to bi- warjen. En net minder om elk bern it gefoel to jaen, dat hy of sy, heit en mem like nei stean as de oaren. De ien- sigens kin hjir in bul te bidjerre as men net biwust stribbet om elts bern folslein syn gerak to jaen. Aksje ropt altyd om reaksje. Sjocht men it folgjen fan in oare biropsoplieding as in needsaeklik kwea, is yn de eagen fan de alden de jonge, dy’t boer wurdt, einlings de ien- nige, der’t men ynwindich heech mei rmt, dan kin it net misse of men forliest op den dür de echte ban mei de oaren. Mar ek it oare komt foar. Sommige sjogge sa heech op by it bern, dat it iene of oare birikt hat, as it wünderbern, dat net mear efter de kouwesturten hoecht to sitten. En wurdt dan oan fa- mylje en goekunden breed ütmjitten oer syn libben en risseltaten, dan sille de bern, dy’t thüs it wurk dogge, soks diip fiele. Party alderen sille har jit it sankje yn it sin helje k’inne fan de greatske heit Murk, dy’t song: Reeds een sobere Gregoriaanse uitvoe ring laat niet na een grote indruk te ma ken. Men zou veronderstellen dat Verdi zijn requiem schreef met name om de sequ ens Dies Irae. Dit is inderdaad een la ter bijvoegsel tot de oude liturgie met een grote verbeeldingskracht. De Italiaanse komponist Verdi heeft de ze tekst dan ook aangegrepen om aan een van zijn mooiste muzikale gedach ten vorm te geven. Het werd een indrukwekkend koor- stuk met een ondersteunende en bijzon der kleurende taak voor het orkest. Toch is het laatste gedeelte van het Re quiem, het Libera Me, het eerst geschre ven. Dit vond zijn oorzaak in een plan van een aantal belangrijke komponisten een requiem te schrijven bij het overlijden van Rossini in 1869. Dit Requiem is er nooit gekomen, maar Verdi heeft na het Libera Me voor een volledige compositie gezorgd bij de dood van de dichter Manzoni. Liturgisch bezien is Verdi’s kompositie onbruikbaar. Ze is bedoeld als zaalstuk en bezit een Dit stilleven bewijst, dat de hoge hoed nog steeds niet heeft afgedaan bij bijzondere plechtigheden. Het plaatje werd gemaakt in het Elysee baleis, de residentie van de Franse president, ter gelegenheid van de overhandiging van de geloofsbrieven door de nieuwe Westduitse ambassadeur in Frankrijk. fan gesicht, de weardearring foar de libbenswearden wurdt oars, de easken oan it libben sjogge der hiel oars üt. De selsstannichheit wurdt folie gauwer bi rikt. De forhalding tusken de greatere bern en de alden liket net mear op ear- tiids. De famkes bigeare ek in eigen taek en plak. De jonges kieze mear en mear ek oare biroppen as dat fan heit. Koartom it tilt op fan nije situaesjes en problemen. As wy de hege libbenswearden fan in iense en libbene hüshalding biwarje wol le en hokfoar alder wol dat net dan is der mar ien wei. Wy moatte mei yn al it moderne, hwer’t wy gjin earn- stige prinsipiële biswieren tsjin hawwe. In birop op eigen jonge jierren snijt gjin hout, hwant doe wie doe en nou is nou. Elke tiid hat syn eigen foarm en jin dêrtsjin to forsetten is in forkearde me- thoade. De alderen moatte harren biken- ne ta de nije tiid, him byhalde, him bi- sykje to bigripen en hwat it allerwich- tichst is, der mei lieding oan jaen. Dat is neffens myn idé ek net mear as plicht. It soe dochs hiel jammer wêze as de ünderfining, de libbenswiisheit, it evenredich oardiel fan de alderen, oan de jongeren ünthalden waerd. En dat al- linnich is it gefolch, as wy stean bliuwe by de forbije tiid. Dan brekt de jonge- rein üt de bannen, mei in gefoel fan for- lossing en gean hja yn har ünripens fa- kentiids fierst to fier. It béste is mei de keppel op to fleanen, lyk as de wylde gies. De grote opkomst Na 1918 is technisch ontwikkeling opkomst van dan ook na de eerste wereldoorlog. Van boterbabbelaars tot mechanisch ge maakte en verpakte zuurtjes die tezamen een fleurige rol vormen, is een hele stap. Nederland is bekend om zijn gestoken pepermunt (deeg wordt gemaakt van een suikermassa, waaruit de pepermunten worden gestoken). Aanvankelijk werd pepermunt uit Engeland geïmporteerd en wel in blauwe zakken. Omstreeks 1900 gingen wij zelf j munt maken en verpakten ook in blauwe zakken. Eerst kregen wij geen voet aan de grond, maar langzamerhand gingen wij naam maken. De rollentechniek, die van de laatste 20 jaar dateert, heeft hiertoe ook meege werkt. Ook de toffee werd voor de eerste we reldoorlog uit Engeland geïmporteerd. Door de oorlog stagneerde de invoer en gingen wij zelf aan de slag. Zo zijn we via de apotheker en de sui kerbakker gekomen tot de industrieële bedrijven, die de wereld van suikerwerk voorzien; een staaltje van Nederlands vakmanschap en doorzettingsvermogen om trots op te zijn en even stil te staan wanneer we de St. Nicolaas- en Kerst- etalages van suikerwerken zien, een pe permuntje nemen omdat dat zo heerlijk fris is, of een zuurtje, toffee of welk ander suikerwerkprodukt ook, eenvoudig omdat het zo lekker is. Toen was het in dubbele zin „voor de bakker”. Het bedrijf groeide gestaag en al spoe dig werd met de fabricage begonnen. Hiermede werd de grondslag gelegd voor het thans moderne geoutilleerde bedrijf, dat dan enkele tientallen werk krachten brood geeft en is uitgegroeid tot een der belangrijkste industrieën in Bolsward. De thans overleden Sjoerd Terpstra heeft vooral de eerste jaren de groei van het bedrijf meegemaakt. Andere werknemers van wie hetzelfde geldt zijn de heren: F. Roorda, die thans reeds een 37 jaar in de zaak is en de heer R. de Groot, thans bedrijfsleider van de fabriek, die er ook al bijna 30 jaar heeft opzitten. Toen ook het pand aan de Hoogstraat (thans garage) te klein werd vestigde het bedrijf zich op het Oordje, waar werd begonnen in de petroleum-opslag- plaats van Fa. Lemstra en waar na de oorlog moderne fabriekshallen verrezen. Van hieruit worden de J.A.B.-producten rechtstreeks geëxporteerd, of via reizigers aan de diverse bakkerijen in ons land verkocht. Was n.l. eerst alleen de eigen provincie afzetgebied, spoedig sloeg het bedrijf, thans geleid door een zoon van de op richter, de vleugels uit over het gehele land, waar men overal de bekende J.A.B.-wagens kan tegenkomen. In bakkerskringen is de letter combina tie J.A.B. dan ook tot een begrip ge worden. J.A.B. werd tot een begrip Om ook persoonlijk eens een kijkje in de keuken van St. Nicolaas te nemen, hebben we gistermorgen een kort be zoek gebracht aan de fabriek van Fa. J. A. Bakker op het Oordje. Juist stond een geladen trailer gereed voor vertrek naar Hamburg. Was na de oorlog eerst Engeland voor de J.A.B.-artikelen als exportland favo riet, thans is dit vooral Duitsland, terwijl ook wel werd en wordt geexporteerd naar België en Curasao (vooral marse pein) De fabricagi ons land bi, J.A.B.-producten Een beetje historie Eigenlijk is er niets nieuws onder de zon. Men vermoedt dat de oude Egyp- tenaren het suikerwerk al onder de een of andere vorm hebben gekend. De Romeinen deden dit zeker. Er kwa men daar zelfs beperkende bepalingen ten aanzien van het suikerbakkerswerk, daar men zich te veel te buiten ging aan het nuttigen van suikersierstukken. Zij brachten het suikerwerk door hun veldtochten ook naar het noorden, maar het suikerwerk zoals wij dit kennen komt pas in het begin van de 17e eeuw, wanneer de raffinaderijen ontstaan. Suiker was een goed conserveringsmid del en zo komt het dat suikerwerk veel werd verkocht door apothekers. Een voorbeeld waren de geconserveerde rozeblaadjes, die geneeskrachtige wer king moesten hebben. Het rozeblaadje komen we thans nog tegen, al is het dan geheel van suiker. Daarnaast kwamen de suikerbakkers op en onder hen waren beroemde namen. Vele tegenwoordige fabrieken zijn ont staan uit een suikerbakkerij. Ook waren er stekebakkers. Die verkoch ten bijvoorbeeld pepermuntsteek en ka- neelsteek en hun beste afnemers waren de boeren, die dit in de koffie gebruik ten inplaats van suiker. Gingen ze koffie drinken, dan ging de pruim uit de mond, tijdelijk althans, en de steek er in. Industrieële bedrijven waren er practisch niet. Er was er een in Schiedam om streeks 1800, dat nu niet meer bestaat en in Dokkum bevindt zich nog een van de oudste suikerwerkfabrieken van ons land. is de verhouding amandelen-suiker uit de aard der zaak verschillend. Het bedrijf is toegerust met een groot aantal machines, die thans het werk doen, dat vroeger veelal met de hand moest worden gedaan. Zo er ergens in een bedrijf van rationa lisering sprake is, is dit wel hier het ge val. Na de moeilijke oorlogsjaren kwam het bedrijf sprongsgewijs weer op gang en moest ondanks uitbreiding van de peroneelsstaf gedurende lange perioden in continu worden gewerkt. Thans is het bedrijf dusdanig gemoder niseerd, dat met hetzelfde aantal werk krachten eenzelfde productie kan worden bereikt in normale arbeidstijden. Kon vroeger in een achturige werkdag 1/4 ton van een bepaald produkt worden verwerkt, thans verwerkt men machinaal in een normale werkweek 60 ton. Sint Nicolaas kan gerust zijn. Hij kan zo veel lekkers bij de bakkers bestellen als hij wil, de Nederlandse industrie, waar onder die van de fa. Bakker in Bols ward, staat voor hem gereed om de grondstoffen te leveren. voet Om stroop verhit en met suiker gemengd. Het „geheim” van de kwaliteit zit hem in de juiste temperatuur en de juiste verhouding. Gebruikt wordt zowel uit Cuba geïmporteerde suiker als binnen landse geraffineerde suiker. Het mengsel wordt hierna getableerd, waarvoor een aantal tableermachines zijn opgesteld. F'j waarbij de wordt deze in blikken bussen of plastic getapt, koeld i verdere verpakking verzendbaar. vermen ging van suiker met amandelen. Deze in pelmachines ontvliesd, gesorteerd gewalsd. Vooral dit walsen is vakwerk, daar de amandelen oliehoudend zijn en deze olie niet verloren mag gaan. Voor de verschillende soorten marsepein Wat valt er onderscheiden enige (drups, trekwerk, toffee’s, caramels), (fondant, j artikelen igee is een kern van noot, cho- if soms likeur met daaromheen het algemeen glad, soms ruw, er zijn harde en zachte gestoken en gecompriseerde ■rij wel geen fabriek die het Meestal specialiseert men zich in een paar artikelengroepen. Er zijn heel wat suikerwerkfabrikanten in Nederland, ruim 350, waarvan een honderdtal 80% van de totale produk- tie maakt. Er is dus een zeer groot aantal middel grote en kleine bedrijven. Ook Friesland kent deze industrie, b.v. van V.S. pepermunt, fa Tonnema, Sneek (King pepermunt en Rang). Een bekende firma te Bolsward die veel fondant exporteert is firma J. A. Bak ker te Bolsward. Bij een temperatuur van 50 a 60%, fondant nog vloeibaar is, zakken in kartonnen dozen getapt. Wanneer het produkt is afgekoeld is het na 1 Marsepeinspijs ontstaat uit de vruchten, uit Italië aangevoerd, worden en ’f.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1