ia DE GAULLE WIL ZIJN NAAM AAN GEEN ENKELE PARTIJ BINDEN MOEILIJK PROBLEEM VOOR MINISTER DE KOMENDE WEDSTRIJDEN Qabe Sk üs hjoed p p to sizzen roar jl I Buitenland» Overzicht Hoe moet welvaart verdeeld worden? SCHROOT INPLAATS VAN GOUD. STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Vragen rond de vrijhandelszone In Tunesië Egyptische officieren gearresteerd Zilveren filmpjes 1 j N - ■’ll -ri 54eJAARGANG VRIJDAG 28 NOVEMBER 1958 No. 93 Hwat hat plan KAMEROVERZICHT spanning, voeren ri we; an< Slopers zijn op het ogenblik bezig met het afbreken van de goudbergings- toren van de dit jaar geliquideerde Coöperatieve Bergingsvereniging „Renate Leonhardt” in IJmuiden. De foto geeft een beeld van het werk. Deze prachtige witte Vlaamse Reuzen-voedster van de heer D. Ykema te Bolsward was een van de mooiste exemplaren van de tentoonstelling te Kollum en werd door de keurmeesters met het predikaat U bekroond. Foto v. Eldik (Cliché Nwsbl. van N.O. Friesland) De wrAld is gjin protters-aei; der is romte yn om inoar to üntrinnen. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie het al Bolswards Nieuwslilai Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad De Franse industrie te verdedigen, welke Hij sterke vertegenwoordiging listische partij in 1 leider Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Van het Noord Afrikaanse front zij nog gemeld dat in Tunesië een aantal Egyp tische officieren is gearresteerd, die op Tunesisch grondgebied verblijvende Al gerijnse rebellen hadden trachten over te hallen tot een aanslag op Bourguiba. In Marokko is de vice-president afgetre den, omdat zijh streven een aantal extre me nationalisten in het kabinet op te nemen door Koning Mohammed V schijnt te zijn afgewezen. Ook daar schijnt trouwens de legerleiding klaar te staan de zaken over te nemen. Wat de nieuwe regering in Soedan betreft, men tast nog steeds in het duister omtrent haar eigenlijke gezindheid. len de eventuele onderhandelingen met de Oost Duitse regering zijn, die op in stigatie van Moskou, alles zal doen om haar erkenning van de Grote Drie af te dwingen, terwijl Bonn zich tegen deze erkenning met alle kracht zal verzetten. De eerste ronde van achter de rug, zondag is gestemd. De verwachting was, dat lauw zou worden gestemd, omdat een 1 meent dat het voldoende zijn plicht heeft gedaan toen het enige maanden ge'"'J--14-'-■ de praktijk J 1 1 Fransen dat ze genoeg ged; opknappen, of hij dat nu wilden eigenlijk de Gaulle de rol Voor een belangrijk deel zullen als deze lieden nu hebben gestemd ze wel hun voorkeur hebben gegeven aan groeperingen die beweren, de echte partij van de Gaulle te zijn; de generaal zelf heeft echter niet geduld, dat zijn naam aan een of andere partij werd verbonden. In het bijzonder de „Unie voor de nieu we republiek" onder leiding van de mi nister van voorlichting in het kabinet- De Gaulle, Soustelle, en erfgenaam van de voormalige Gaullistische beweging, heeft met haar propaganda groot succes bij deze eerste ronde gehad. Zij verwierf niet minder dan 17.6% der uitgebrachte stemmen, tegen de oude Gaullistische be- eging in 1956 4.2%. En dit wekt, met idere verschijnselen, welke zich bij deze eerste ronde der Franse verkiezingen voordeden, al direct het ’vermoeden, dat het nieuwe parlement een flinke ruk naar rechts zal krijgen, temeer omdat men uit Algerië, waar de verkiezingen volgende zondag plaats hebben, tegelijk met de tweede ronde in Frankrijk zelf, alvast op 67 rechtse afgevaardigden moet rekenen, andere kandidaten worden daar niet ge steld. Bovendien hebben de conservatieven on der hun leider Pinay bij de eerste stoot niet erg geleden, 13.7% der stemmen nu tegen 14.2% in ’56; de zwaarste ver liezen leden de Poujadisten, die nu 3.3% der stemmen kregen en de communisten dat de onderhandelingen in de SER weinig vruchtdragend kunnen zijn. Het minderheidsrapport der socialisten is nu reeds bekend. Het kabinet krijgt dus een verdeeld advies en uit de uitlating van minister Witte is reeds duidelijk dat hij in ieder geval wel een huurverhoging wenst. De socialistische ministers staan dus voor de moeilijke keus te zwichten voor de wensen van hun partijgenoten óf minister Witte te volgen. Een poli tiek niet eenvoudige zaak. Dit probleem blijft voorlopig boven het kabinet hangen. Het SER-advies is nog niet uit. Dat zal waarschijnlijk niet voor medio 1959 kunnen worden uitgebracht. In de 1ste klas F.V.B. der zaterdagmid- dagcompetitie kan Oeverzwaluwen zich voorlopig aardig veilig voelen. De Kou- dumers presteerden het in Lemmer met 4-2 van C.V.V.O. te winnen, wat een dubbele zege betekende, want verlies had hen naast C.V.V.O. gebracht en nu werd het een voorsprong van 4 punten. Ook Workum 2 zal dit Koudumer suc ces zeker welkom zijn geweest, ook zij konden thans 2 punten uitlopen vanwe ge een 1-0 zege op H.J.S.C. Voorwaar geen slechte prestatie. Heerenveense Boys verstevigde opnieuw haar leiderspositie, de boys wonnen op eigen veld met 4-1 van Woudsend. Voor a.s. zaterdag staan enige interes sante wedstrijden op ’t programma, met als belangrijkste C.V.V.O.Woudsend, een ontmoeting tussen 2 degradatie-kan- didaten. Wel staat Woudsend er iets beter voor, maar wanneer de Lemsters zaterdag aan het langste eind trekken, staan de papieren weer vrijwel gelijk, zodat hier een spannend treffen tege moet gezien kan worden. Alhoewel van een dergelijke ontmoeting nooit iets met zekerheid is te zeggen, toch houden we het op de bezoekers, in dit geval Wouds end. Na te zijn ingeleid door Prof. Haitjema van Groningen deed kandidaat A. v. Ru ler zijn intrede als predikant der Ned. Herv. gemeente te Kubaard. A. R. v. d. Zee te Wommels vierde zijn 40-jarig jubileum als omroeper. te beramen zich eventueel te verzetten tegen een protectionistisch streven van Klein Europa. Het is echter welhaast zeker dat Adenauer en de Gaulle een oplossing zullen vinden, politieke rede nen dwingen daartoe. Frankrijk heeft de W. Duitse hulp voor de ontwikkeling van zijn Afrikaanse gebied, nl. 200 mil joen dollar, nodig welke het door Bonn nij het Euromarkt-verdrag toegezegd zijn, en W. Duitsland en Franse hulp, met de Amerikaanse en Engelse, om te voorko men dat W. Berlijn in handen van Oost- Duitsland valt. De Russen schijnen werkelijk van Oost Berlijn aan de Oost-Duitse rege ring over te dragen en het heeft er alle schijn van dat de Westelijke Grote Drie in een of andere vorm met deze rege ring door hen niet erkend zullen moeten onderhandelen om de ravitaille- ring van hun troepen in West Berlijn en van de bevolking daar te verzekeren. Een luchtbrug is op de lange duur een te pre caire verbinding, maar precair ook zul- Overigens zeggen al deze percenta ges slechts iets over de invloed welke de partijen onder het Franse volk hebben, maar dat zegt niets omtrent hun invloed in het komen de parlement. Want had men verwacht dat bij deze eerste ronde ongeveer 80 van de 465 zetels welke in Frankrijk zelve worden toegewezen, direct zouden worden bezet, het zijn er maar 39 geworden. Bij de eerste ronde moest nl. een kandidaat om gekozen te worden de helft plus één van alle uitgebrachte stemmen in een be paald district hebben. De grote slag wordt bij de tweede ronde a.s. zondag geleverd als de kandidaat die de meeste stemmen verkrijgt gekozen wordt verklaard. In de tussentijd zal het overleg tussen de niet-communistische partijen plaats hebben om de communisten te weren. De communistische partij blijkt ondanks haar stemmenverlies nog altijd de sterk ste in Frankrijk te zijn, maar nu zit de „Unie voor de nieuwe republiek" haar dicht op de hielen. De communisten schijnen bij de eerste ronde in nog al wat plaatsen de meeste stemmen te hebben verworven, en om ze daar uit het parle ment te houden, zou er slechts één tegen kandidaat der andere partijen moeten zijn ten gunste van wie dan de andere kandidaten, die bij de eerste ronde meer dan 5% der stemmen kregen wie minder dan dat aantal heeft valt auto matisch af zich zouden moeten terug trekken. Nu echter de stemmen op de socialisten en op de „Unie voor de nieuwe republiek’’ uitgebracht in tal van districten niet zo ver uiteenlopen is het de vraag of men wel overal tot overeen stemming zal komen en de communisten nog niet zullen profiteren van een drie- hoeksverkiezing. Toch neemt men aan dat de Communis tische partij in het nieuwe parlement niet meer dan 45 zetels zal hebben tegen 150 in het oude. De rechtse wind welke thans van de goud- en jeven, zij het angrijke soci- Voor de Bolswarder liefhebbers is’ er zondag niet veel te beleven. De competitieleid.er is zo leuk geweest zowel voor R.E.S. als C.A.B. een uitwed strijd vast te stellen. Was het hier nu maar bij gebleven, maar deze regeling houdt in, dat volgende week beide ver- Oeverzwaluwen en Workum 2 zijn vrij wel van gelijke kracht, zodat een gelijk spel wel eens het resultaat kan zijn. Wanneer D.O.G. het contact met Heeren veense Boys niet wil verliezen, moeten de Wolvegaasters in IJlst van Y. V. C. winnen, waarop ze het ook wel zullen aansturen. Bolswardia, nog steeds goede 3de op de ranglijst, gaat een bezoek bij H.J.S.C. afsteken, wat niet zo’n gemakkelijke op gaaf zal zijn. De laatste tijd schoten de mannen uit Hommerts-Jutrijp er lustig op los, totdat Workum 2 hen j.l. zater dag een halt toeriep. Met dit laatste voor ogen, achten we groen-wit niet kansloos, integendeel, als stevig wordt aangepakt, hebben we zo’n idee, dat de Bolswardianen de punten mee naar huis zullen nemen. in Frankrijk waait wordt eigenlijk ge symboliseerd door de tegenslag welke de bekwame radicaal en oud-premier Mendes France leed, de man die destijds tegen de grondwet van De Gaulle stem de. Hij had het aan de Gaulle persoon lijk te danken dat hij nog een redelijke kans op een herkiezing kreeg. Want op het ministerie van binnenlandse zaken had men bij de herziening van de kies districten, het zijne, Louviers in Norman die, dat hij al 26 jaar vertegenwoordigde, al zo verknipt, dat de oud-premier wei nig kans op herkiezing maakte. Maar toen de Gaulle daarvan de lucht kreeg heeft hij aan dat eind gemaakt en zo Kleef het district J T? 1 1 r i.i niet geholpen want zijn „vaste” district keerde zich 1 1 1 ruim 10.000 stemmen, tegen de~gezame- lijke kandidaat van de Unie en van de conservatieven 20.000! De Gaulle zal overigens in deze dagen minder zorgen hebben over de uitslag der verkiezingen dan over andere kwesties. Hij is terwijl wij dit schrijven te Bonn om met Aden auer te overleggen. Deze twee staatslieden, tussen wie zich in korte tijd een hartelijke verhouding heeft ontwikkeld, hebben het onderling over de vrijhandelszone gehad. Gaulle probeert de belangen der zich te zwak voelt om zich zonder vrij hoge beschermende rechten in een vrij handelszone te handhaven; het heeft al moeite genoeg gekost haar te bewegen tot een geleidelijke verlaging der han- delstarieven binnen de Europese Econo mische Gemeenschap der zes landen (W. Duitsland, Frankrijk, Italië en de Bene lux). De Benelux streeft naar de aanslui ting van de vrijhandelszone omdat zij groot belang heeft bij een zo groot rqo- gelijk gebied van vrijhandel in Europa en voelt dus voor het standpunt van het bekeerde Engeland. Daarom zoekt de Gaulle steun bij Adenauer, die deze om politieke redenen gaarne zou verle nen, maar op enig verzet stuit bij zijn minister van economische zaken, omdat de Duitse industrie ook groot belang heeft bij de vrijhandel. Men vermoedt dat Adenauer naar een compromis zal streven. Er heerst over deze kwestie koortsachtige bedrijvigheid in de Europese diplomatie ke wereld. De Scandinavische landen (Zweden, Noorwegen, Denemarken en Finland) streven naar een versnelde tot standkoming van de Noordse economi sche gemeenschap, waartegen Moskou trouwens bezwaren heeft. Zwitserland riep een aantal niet-leden van de Euromarkt bijeen om middelen 4e week november 1933. De Chr. muziekvereniging „Excelsior” te Parrega zal haar 40-jarig jubileum vie ren. Het corps oogstte reeds lauweren van ver en van nabij, zodat het thans in de ere-afdeling moet kampen. Te koop een extra fijn vet varken, we gende 420 pond. Ook voor de helft. Tevens gelegenheid tot zouten en roken. P. O. Postma, Exmorra. Uit de geste van de Gaulle blijkt intussen wel dat het zeker zijn be doeling niet was met een parlement van ja-broers te regeren, hij is de mocraat genoeg om een loyale op positie te aanvaarden en nuttig te achten. zou naar men wel zegt graag een J van de socia listische partij in het parlement willen zien en dan de leider van die partij Guy Mollet premier willen maken als hij zelf president, met grote bevoegdheden be kleed, wordt. Maar dat zal nauwelijks kunnen nu de Unie van Soustelle een groter percentage der stemmen verwierf dan de socialistische partij. Soustelle is bij de eerste ronde reeds gekozen als parlementslid, Mollet moet nog het re sultaat van de tweede ronde afwachten. Na zondag zal men trouwens in het al gemeen een beter oordeel kunnen vellen, dan weet men het aantal zetels van iede re partij. Maar wel schijnt het al zeker dat de Gaulle niet voldoende steun voor een liberale politiek in Algerië zal krij gen in het parlementvan de aanhangers van Soustelle en de 67 rechtse Algerijnse afgevaardigden is die immers niet te ver wachten. Het is te vrezen dat Soustelle grote invloed op de gang van zaken zal krijgen. Om nu maar meteen alle verkiezings- nieuws af te doen zij vermeld, dat in de Duitse deelstaten Beieren en Hessen ook gestemd is voor de parlementen. In Bei eren wonnen de Christen-democraten aanzienlijk meer zetels, ook de socialis ten wonnen er enige, maar de regering zal wel aan een coalitie van de Chr. Dem. met enige kleinere partijen blijven. In Hessen wonnen de s.-d. een viertal zetels, de Chr. Dem. 8, hier bestaat de regeringsmeerderheid uit soc. dem. en een kleine partij en dat zal ook wel zo blijven. In Australië heeft de regeringscoalitie van liberalen en agrariërs onder leiding van premier Menzies weer de overwin ning behaald op de Arbeiderspartij en blijft dus aan ’t bewind. De Indonesische minister van buiten landse zaken, Subandrio, die onlangs zeide dat hij in Australië op bezoek zou gaan, als er een nieuwe regering was, behoeft dus op een gewijzigde Australi sche houding inzake Ned. Nw. Guinea niet te rekenen. Gezien dit feit was het debat over deze kwestie een beetje „schimmig”. Maar eens zal het toch wel reëel worden. Mi nister Witte heeft de heer Bommer ver weten dat de socialistische fractie op deze manier ieder open gesprek over het moeilijke probleem van de huurverho ging blokkeert. De heer Bommer ant woordde dat hij niets nieuws heeft ver teld en dat zijn fractie van oordeel is dat de loontrekkenden reeds grote offers, in het kader van de bestedingsbeperking hebben gebracht. Zij moeten in de eer ste plaats van de gestegen welvaart pro fiteren. Het is wel duidelijk dat het kabinet Drees nog moeilijke tijden voor de boeg heeft. Daar is een socialistische oppositie tegen het Nieuw Guinea-beleid (in de Eerste Kamer heftiger dan in de Tweede Kamer) en het ziet er nu naar uit dat deze partij ook in het sociaal, financiëel en economisch vlak een oppositionele houding aanneemt. De socialisten zijn ontevreden over hun invloed op het regeringsbeleid en daar om hebben zij op de Fakkeldragersdag in Utrecht zeven eisen gesteld. De eisen zijn met grote duidelijkheid kenbaar ge maakt. Wordt één der verlangens niet in gewilligd dan zitten we in de crisis. Daardoor komen de andere regerings partijen in een moeilijke positie. Als zij op bepaalde punten aan de eisen der socialisten tegemoet komen dan wordt er gezegd: zij zijn door de kniëen. Houden zij vol, dan zijn zij de brekers der brede basis. Zo blijft er constant conflictstof bestaan. Het is na de bevrijding nog niet voorgekomen, dat een kabinet zijn vier jarige periode zonder crisis kon uitzitten. Het ziet er naar uit dat deze traditie ge handhaafd wordt. In de praktijk van het politieke leven komt het er op neer, dat de p.v.d.a. en de k.v.p. het lot van dit kabinet in handen hebben. Het zal voor het kabinet niet eenvoudig worden om een antwoord te geven op de vraag, op welke wijze de stijgende welvaart verdeeld moet worden. Al is voorzichtigheid nog geboden, de tijd van de be stedingsbeperking is bijna voorbij. De conjunctuur ontwikkeld zich gunstig, hetgeen o.a. blijkt uit de toeneming J* J deviezenvoorraad. gekonkel direct een bleef het district van M.F. in de oude vorm. Maar het heeft :n want van hem, hij kreeg slechts lijke kandidaat van de Unie stijging is van Over de vraag hoe deze ruimte besteed een ad vies gevraagd ganiseerd bedrijfsleven. De regering heeft dus officiéél nog geen standpunt, maar er zijn wel enkele uit latingen geweest, die doen vermoeden welke plannen de regering voornemens is ten uitvoer te brengen. Daar is dus in de eerste plaats de uitlating van minister dat de subsidielast zo hoog is. In de tweede plaats heeft minister Drees, wingen, medegedeeld, dat er naar zijn ontkomen valt. Ook een huurverhoging verminderen. Tegen deze ministeriële socialistische ministers afgelegd, is bij de groot heeft zij gezegd niet in te stemmen met een verlaging van de consumentensubsidies op melk en met een tweede huurverho ging, gedurende deze parlementaire pe riode, die tot medio I960 loopt. De mededeling van de heer Bommer (arb.) dat zijn fractie niet aan een nieuwe huur verhoging zal meewerken is dus in feite geen nieuws. Minister Witte daarentegen, heeft duide lijk gezegd wel een huurverhoging te willen. En als deze niet komt, treedt hij af. Dit alles heeft zich tijdens de behan deling van de begroting van wederop bouw en volkshuisvesting afgespeeld. De socialisten, dat is wel duidelijk, willen niet de vrijgekomen economische ruimte besteden aan een verlaging van de sub sidies, maar zij willen de werknemers een reële loonsverhoging g< dan dat tevens nog een bela ale wet kan worden ingevoerd, zoals b.v. de wettelijke regeling voor weduwen en wezen. Gezien dit duidelijke socialis tische uitgangspunt ligt het voor de hand de verkiezingen voor het Franse parlement is t er maar lauw zou worden gestemd, omdat een belangrijk deel der Fransen Idoende zijn plicht heeft gedaan toen het enige maanden geleden „ja” voor de grondwetsherziening stemde, wat in betekende dat het er voor stemde dat de Gaulle de leiding der zaken in handen zou nemen. En daarmede meenden deze laan hadden; de Gaulle moest het nu maar wilde doen met of zonder parlement, ze 1 van dictator opdringen. die met 18.9% der stemmen uit de bus kwamen, tegen 25.5% in '56; de socia listen haalden 15.5% (14.8); zwaar ge teisterd werden de radicalen met 8.3% (13.6%), de katholiek democratische M.R.P. had 9.1% (10.9%). pknappen, of hij dat Ook baart de ontwikkeling van werkloosheidscijfer geen onrust meer, is dit dan een schrale troost voor al die werknemers, die momenteel geen werk kunnen vinden. De regering wil het jaar 1959 gebruiken als een jaar om het herstel te consolideren. Minister Zijlstra heeft dit verleden week nog eens duide lijk gemaakt, toen hij in de Tweede Ka mer de begroting van economische zaken verdedigde. Over de noodzakelijkheid daarvan is iedereen het wel eens Maar toch is het wel duidelijk dat er grote jen gaan ontstaan over het te .inanciëel, economisch en sociaal beleid tussen de „regeringspartijen" en tussen de ministers in het kabinet. In de miljoenennota heeft minister Hof- stra uiteen gezet en hij heeft dit bij de algemene financiële beschouwingen her haald, dat onze subsidielast te zwaar wordt. Bijna één miljard gulden wordt uitgetrokken aan consumenten en pro- ducenten-subsidies. Het grootste gedeelte daarvan komt ten goede aan onze agra rische stand en aan de woningbouw. Dat is uiteraard noodzakelijk, maar de last kan ondragelijk worden, zodat de rege ring belangrijke taken niet meer kan ver vullen. Nu moet bijna V9 deel van de rijksbegroting besteed worden aan het geven van subsidies. In dit licht bezien, zal men o.a. ook het voorstel van mi nister Vondeling dienen te beoordelen om de veehouder een gedeelte van het marktrisico voor zijn rekening te laten nemen. Het staat wel vast dat er in 1959 enige „economische ruimte” vrijkomt door de van de welvaart, die het gevolg de toegenomen produktiviteit. 1 1 1t moet worden heeft de regering een ad- l aan de Sociaal Economi sche Raad, het toporgaan van het geor- regering heeft dus officiéél latingen geweest, die doen vermoeden ten uitvoer te brengen. Daar is dus in de eerste plaats de uitlating Hofstra, dat de subsidielast zo hoog is. In de tweede plaats heeft minister Drees, tijdens de algemene politieke beschou wingen, medegedeeld, dat er naar zijn mening aan een huurverhoging niet te zal n.l. de subsidielast van de regering opvattingen, beide verklaringen zijn door socialistische ministers afgelegi' 1 1 socialistische Tweede Kamer-fractie groot bezwaar gerezen. Van meet af aan de consumentensubsidies f fe i- ft -< V 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1