e; ifi BH i f FRIESE ELFSTEDENVERENIGING BESTAAT EEN HALVE EEUW I lp Jé w (gabe Sb roar üs hjoed p p to sizzen 1959 - p’ Fan de Mart inyt oer J. S. t Schaatsinarathon door het Friese land is ouder dan organisatie die uniek stuk sport beheerst 1 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Tj. de J. Zilveren filmpjes UW) Sneeuwvlokken Graslanddag cj Burg. Oosterhoff over de ontvolking platteland Het Frysk Orkest te Bolsward 4 55eJAARGANG DINSDAG 13 JANUARI 1959 No. 3 Kwal hat s KEES VERWEY TEKENT GEORGETTE HAGEDOORN JU. maakt de Haarlemse kunst- d. Veer HUISJE IN TENTVORM ■•7 *,i .....UMÏlW De oorlog tussen Paraguay en Bolivia hervat. Heropening de school schoollr Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OS1NGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) daar daalde van de fauna. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededeli. gen duhbe tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Bolswanls Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad It is better jins krüs to dragen as to slepen. de afdeling van het Wy 1 frege en be Ik haw it greate foarrjucht hawn myn alden beide oant 92 jier bihalde to meijen, mar ik mis harren noch, hwant trouwer herten as dy fan heit en mem sille foar in bern nearne op ierde klopje. blijven wonen. Wat men in eigen dorp net zo goed kan kopen, betrek dat niet van elders, daarmede houdt U ook een deel van de middenstand vast, aldus burgemeester Oosterhof. in het openhaar getoond, r vorm van een vervaardigd door de Duitse architect Prof. Otto bartnmg en Ir. (J. Doerzbach. De ontwikkeling van is voor serie-produktie, is door de regering gesubsidieerd. De enige draag- wordt op een Vier staven op 2 e week januari 1934. Schuur en veestalling van A. v. in Welsrijp totaal uitgebrand. De Baarder jager Theunis Hoekstra schoot in de afgelopen weken niet min der dan 58 hazen. Beter dan een groepsfoto van het bestuur van illustreert deze foto, wat de vereniging vijftig jaar lang heeft beheerst: een moment uit de tocht van 1956, de laatste tot nu toe, waarop Nauta, Charisius ]een van den Berg, Klaas Leff ertstra en Aad de Koning nog getrouw bijeen, aankomen in Dokkum. BERN EN AEDEN hawwe inkele kearen de oandacht foar de forhaldingen tusken alden iern, foaral de greatere bern. Der is aerdich reaksje op komd, sawol moun- ling as troch brieven. It die my goed, dat safolle alden it foar in great diel mei dizze ütiensettings iens wiene, mar oan de oare kant jow ik graech ta, dat dizze medal je ek in oare kant hat. En dêrom haw ik it opskrift fan dit artikel mei sin men met gummischoeisel ter vervanging van 1 minder lawaai, minder uitglijden, sparen van het wegdek paardebenen. Als teken van de winter vielen Dwarrelend uit het grauwe zwerk Als reine, blanke zielen, Op het dak der oude kerk. Om de transen van de toren Langs de muur van grijze steen Een sprookje uit kristal geboren Door heldere witte sneeuw alleen. Rustloos vielen al die vlokken Onwetend van een klankgevoel In de galmgaten van de klokken Zonder denken, zonder doel. Vormend, daar een witte wade Bij ’t twinkelend vallen uit de lucht Geruisloos deze sneeuwparade Tot t einde van hun lange vlucht. Tussen heggen, op de velden Overal een sneeuwtapijt Kleine vlokken, die zich meldden In een keurig wit habijt. Evenals in 1957 wordt in 1959 te Sneek door de „Stichting tot bevordering van Landbouwkundig Onderzoek en Land bouwvoorlichting in Z.W. Friesland” en het Landbouwkundig Bureau Noord der N.V. Nederlandse Kali Import Mij een graslanddag georganiseerd. De datum hiervoor is vastgesteld op don derdag 5 februari 1959- Het programma voor deze dag is als volgt vastgesteld: Gesproken wordt o.a. over „Het Noor den in het licht van het meerjarenplan”, door Ir. J. Post, Inspecteur van de Cul tuurtechnische Dienst voor het Noorde lijk deel van ons land, te Utrecht, „Ac tuele voederwinningsproblemen” door Dr. Ir. H. J. Frankena, Project Direc teur te Wageningen, „Actuele veevoe- dingsproblemen” door Ir. S. Iwema, lec tor aan de Landbouwhogeschool te Wa geningen en „De economische vooruit zichten van de graslandbedrijven” door In opdracht van de Minister van O. K. en schilder Kees Verwey een getekend portret van de voordrachtkunstenares Georgette Hagedoorn. Het portret zal eigendom worden van het Rijk, dat er, tn overleg met Mevrouw Hagedoorn, een passende bestemming aan zal geven. De foto toont de heer Verwey in zijn atelier te Haarlem aan het werk terwijl Mevrouw Hagedoorn poseert. Burgemeester Oosterhoff heeft zijn visie gegeven over de ontvolking ten platte- lande. De achteruitgang van de bevolking op het platteland is een probleem, waar vele gemeentebesturen zich het hoofd over breken, aldus burgemeester Oosterhoff. Friesland telt 394 dorpen, zo deelde bur gemeester Oosterhoff mede en 167 daar van hebben een inwonertal van minder dan 400. Dit zijn in de eerste plaats de dorpen, die de zwaarste tol aan de ach teruitgang van de plattelandsgemeenten moeten betalen. Het zijn ook de plaatsen welke het moeilijkst weer vooruit te brengen zijn. Mede als gevolg van een te strenge toe passing van de Vestigingswet verliezen ze zo voor en na hun neringdoende mid denstand. Zal de ambachtsman in deze dorpen een bestaan hebben, dan moet hij zijn een manusje van alles. Maar daar voor moet hij tegenwoordig, als hij zich wil vestigen, een zakvol diploma’s heb ben. Heeft hij die al, dan zijn in de grotere dorpen voor hem betere toekomst mogelijkheden weggelegd en denkt hij er niet aan zich in een der kleine dorpen te vestigen. In de dertiger jaren is de aftakeling van het platteland feitelijk al begonnen, eerst heel langzaam, maar na de tweeede wereldoordlog in versneld tempo. Een afdoend middel daartegen is moeilijk aan te geven. Maar toch kan, ook in de kleine dorpen nog wel iets gedaan worden, naar de mening van burgemeester Oosterhoff. Voorop moet echter staan dat in een dorp een grote mate van eensgezindheid bestaat en de wil om elkander te helpen aanwezig te zijn. Door gezamenlijke aan pak kan er dan veel tot stand worden gebracht, wat het wonen in zo’n plaats aantrekkelijk maakt. Zij die niet om de een of andere oorzaak genoodzaakt zul len zijn het dorp te verlaten zullen er ek omdraeid. Hwant as men de hiele wierheit sykje wol, dan mei men net mei de helt folstean. Wis, der is ek it pro bleem, fan bern foar hat alden oer en dit is net minder wichtich, hwant it jildt deselde saek: it harmonysk en iense, hüs- like libben. Foar elts minsk, dat it hert op it goede plak hat, is de leaf de en tankberens foar syn alden, in fanselssprekkend ding. Heit en Mem hearre syn dierberste bisit to wezen, der’t hy altyd foar klear stiet. Hy lést it yn de Skrift under de tsien geboaden, dat in bern syn alden earbied, tank en leafde jaen moat as ien fan d.y selssume foarskriften, der’t mei namme de seine fan God seis op rêstet. Fan gjinien fan de tsien geboaden kin sein wurde, dat de Skepper hjir op ierde al in bileaning tasein hat, sa as yn Deu- teronomium 5 16 stiet: „Earje jimrne heit en jimrne mem, lyk as de Heare dyn God dy hjitten hat, dat dyn dagen forlinge wurde en dat it dy goed gean mei yn it lan, dat de Heare dyn God dy jaen sil”. Dy’t him forgrypt oan dizze natuerlike en kristlike plicht, skeint it libben fan syn alden en ek syn eigen libben. As wy mei klam oer de rjuchten fan de bern praet hawwe, wolle wy tagelyk sizze, dat har plichten foar har alden oer like heech en djip binne. Bern hawwe rjucht op har eigen libben, op har eigen takomst, op har eigen man en frou, mar nimmen kin fan har ófnimme de libbenslange plicht om heit en mem to earjen, leafde en tank to bringen. Hwa’t in bytsje libbens- underfining opdien hat, wit, dat hjiryn ien fan de kostberste jeften fan it libben biwarre leit. Hwer is men sa thus as al- linnich by mem en heit. Hwer is de op- rjuchte toan as fanselssprekkend as om heit en memme tafel? Hwer falie de soargen en eangsten sa by jin wei as under memme-eagen en heit syn trou- hertich antlit? Hwa is blider as it jin goed giet, hwa soarget better en mei mear leafde as jin aide mem en heit? En ek, hwer brekt de bitterens yn bi- frijende triennen earder los as oan mem- me-tafel en har streakjende han. Hwat binne de bern earm en forlitten, dy’t it alderhüs forjitte, om’t it meiskyn hwat ienfaldiger is as harres. De bern hawwe alderearst de plicht om goed to wezen foar har alden. Gjin heit of mem sil harren oerboadich lêstich wêze, mar as de omstannichheden harren needsaekje om help to freegjen oan har bern, dan is it skoof en skande as men dit harren wegerje doart. Wy hawwe mei greate freugde de A.O.W. bigroete, om’t dizze oan aide minsken alteast in diel fan har libbens- ünderhald jowt. En it strekt üs folk ta oan dizze Wet harren goedkarring jown hawwe. Mar dêrmei kin men net folstean. As de al den, nei in libben fol wurk en soarch foar har bern, seis net mear kinne en de kans mist hawwe om finansieel ünófhin- kelik to wêzen, dan is it in earste berne- plicht meimekoar dêrfoar to rieden. En dan net by it waltsje lans, mar sa as jo winskje soene, dat jou bern it letter ek dwaen soene. It tal alden, dat seis krom biljartsport inzake de elfstedentochten begon door te duwen, bestonden die tochten al. Volgens de „Tegenwoordige Staat van Friesland” (van 1763) gebeurde het toen al meermalen, dat goede schaatsenrijders de elf steden langs reden. „Dog, dan moeten ze nergens- lang vertoeven en ’t Ys moet goed en sterk wezen”, zo meld de men erbij. De meeste tochten werden echter niet bekend en gingen verloren in de nevels van het verleden. Af en toe kwam er een in de openbaarheid, zoals die van de gebroeders Atze en'Eelke Friesland- Jans Jager uit Oldeboorn, die de tocht 1 in de winter van 1848 maakten. Op der tig januari om half negen ’s morgens vertrokken ze en 14)4 uur later kwamen ze weer thuis. In 1862 stapte de uit Den Haag afkom stige Leeuwarder W. Troost op de schaatsen en hij maakte de tocht alleen in 22 uur. In 1868 en 1885 kon de tocht opnieuw gemaakt worden, twee Bolswar- ders deden er vijftien, twee Wijnaldu- mers 16*4 uur over. Op 21 december 1890 reed Pim Mulier langs de Friese elfsteden. Hij had zijn rug en benen stevig met arniva laten in wrijven, kleedde zich in tricot, trui en vest en verklaarde in zijn verhaal van de tocht, met een dikke wollen muts op iets van een gesoigneerde Friese schipper te hebben. Met een stuk chocolade, een hor loge, een paar zakdoeken, enkele gul dens, een mes, een stukje touw, wat priemen en een schaats op de rug, ging hij op reis. „Heere, dat hew we lang niet had, zei een vrouw in de herberg te Dokkum, wie hij zijn kaart liet tekenen. Enfin, twaalf uur en vijfenvijftig minu ten later kwam hij aan. Mulier was die winter niet de enige. Er is een lijst met de namen van 221 man nen en 6 vrouwen, die de tocht maakten, maar men neemt aan, dat het er wel vier- of vijfhonderd zijn geweest. Zo was de elfstedentocht in Friesland al een zekere traditie geworden, toen in 1909 de eetste officiële tocht werd gehouden, die M. Hoekstra in 13 uur en 50 minuten vol bracht. Het wedstrijdelement zat er ook al in, want met trots vermeldde men de tijdsduur van de tochten. De vermaarde C. C. J. de Koning deed het in 1912 in 11 uur en veertig minuten en in 1917 werd hij andermaal eerste in 9 uur en 53 minuten. Intussen was de Vereniging de Friese Elfsteden een feit geworden. Roemruchte feiten hebben zich in de hal ve eeuw historie van deze organisatie voorgedaan. Nog kent iedere Fries het verhaal van de barre tocht van 1929, die werd gewonnen door de onlangs te Leeu warden overleden Karts Leemburg, die de tocht won, maar een bevroren grote teen verloor, een lichaamsdeel, dat hij altijd in een flesje alcohol heeft bewaard en trots aan menigeen toonde. Hij deed er 11 uur en 9 minuten over. Slechts elf van de 98 wedstrijdrijders kwamen aan. De Elfstedentocht werd nochtans snel populair. Vooral het aantal tochtrijders ging met sprongen omhoog. En bij iede re wedstrijd kwamen namen naar voren, die men altijd onthield, namen als van Abe de Vries uit Dronrijp, die in 1933 won in 9 uur en vijftig minuten, van A. Adema uit Franeker, de winnaar van 1933 en 1941, van S. de Groot uit Wei- dum, die in 1942 won, van J. Bosman uit Breukelen, de winnaar van 1947, van Jeen van den Berg, die in 1954 in 7 uur en vijfendertig minuten won in een be faamd geworden tocht of van de vijf eersten van 1947, J. Nauta, J. v. d. Hoorn, A. de Koning, M. Wijnhout en A. Verhoeven. Zij stelden het bestuur van de Vereniging voor een probleem, die vijf. Maar dat vraagstuk was slechts een van de tientallen, waarmee het be stuur van deze nu jubilerende unieke organisatie in de loop der jaren bij de organisatie van 11 elfstedentochten te maken kreeg. Elf tochten in een halve eeuw, de Elf steden vereniging is bij de organisatie daarvan een vereniging van vermaardheid en met standing ge worden 1 leit om har bern dochs mar foarüt to bringen, is folie greater as it tal bern, dat harren folie üntseit om de alden knap to plak to bringen. It is al in aid sechje, dat ien mem better sawn bern great brin- ge kin as sawn bern ien aide mem, mar in bittere kearn sit der lykwols yn. De Friese Elfstedenvereniging, de orga nisatie, die een uniek stuk schaatssport bundelde en vervolmaakte tot een gebeu ren, dat zijn weerga niet kent, bestaat op 14 januari vijftig jaar. Bij twee gra den dooi,- bij zuidelijke wind en natte mist, reden op 2 januari 1909 tweeën twintig stoere kerels de eerste georgani seerde elfstedentocht, die door M. Hoek stra Azn. werd gewonnen en tevens een stoere traditie tot een grootse gebeurte nis maakte. Tot ver buiten onze grenzen is de elfstedentocht vermaard geworden. Pers, radio en televisie storten zich erop, duizenden komen ervoor naar F en dat alles dank zij het feit, dat al in het begin van deze eeuw een van de grootste figuren in de Nederlandse sportwereld, W. J. H. Mulier, (die in 1954 op 89-jarige leeftijd te Den. Haag overleed), de Friese Ijsbond inspireerde, om de elfstedentochten te gaan organi seren. Dit heeft geleid tot het ontstaan van de Vereniging de Friese Elfsteden, die nu een halve eeuw bestaat, maar een veel ouder traditie in stand houdt. Reeds lang voordat Pim Mulier, de vader van de athletiek in ons land, de grote figuur in de voetbal-, hockey-, bandy-, cricket- en ...jJ de jubilerende organisatie Ik haw it mei nocht sjoen, dat yn Frys- lan under it boerefolk folie dieiname is oan it saneamde boereforsekeringsfouns,- hwer’t troch it ynhalden fan in lyts diel fan it molkjild, de finansiële basis lein wurdt foar in goed forsoarge aide dei. Mar it moast jit folie mear dien wurde. Alderearst om’t it in plicht is foar elk, om ek omtinken to hawwen foar de tiid, dat men seis net mear arbeidzje kin. De lju mei in ambtlik pensioen wurde troch de oerheit twongen, om in diel fan har lean of salaris stean to litten foar de tiid nei de 65 jier. De lju yn saken en frije bidriuwen, dus ek de boeren, hearre, nor- mael, ek oan dizze tiid to tinken en troch ien of oare foarm fan forsekering of liif- rinte dêrfoar dekking to sykjen. It kin fansels ek troch it seis biwarjen of to spar jen kapitael, mar soks is foar hiel hwat minsken net mooglik. It is oer- dreaun as men dit net doart, omt men dan op dit stuit minder oerhalde soe foar de bern. Yn it algemien is dizze freze net op har plak. Wis, de bern sille de alden bystean moatte, as hja it seis net kinne, mar op de aide dei jown brea ite moatte, sil gjinien alder tafalle. Der is, foaral yn boereformiddens, jit in oar foardiel oan forboun. As de alden gjin finansiële soargen hawwe foar de aide dei, kin der ek op tiid ophalden wurde mei buorkjen. En dit is in tige wichtige saek. De leije moat op tiid oan it jongere ge slacht oerjown wurde kinne. En hoefolle greate bern fan 30 jier en alder moatte hjoed de dei jit altyd wachtsje omt heit net ophalde kin fan buorkjen. Ik wit wol, dat ik yn bipaelde gefallen ek skriuwe koe dat hy net ophalde wol, mar dat is dan in düdlik foarbyld fan tokoart dwaen oan de rjuchten fan de bern. Mar as hja jit net ophalde kinne, omt hja net stil libje kinne, is der trochstrings hwat forsomme. Dat hie sa net hoegd. De goede forhaldingen tusken alden en bern freegje alderearst leafde, mar hja freegje ek omtinken en foarütsjen. Hja freegje ek reedlikheit en oerliz fan wearskanten. I Ir. H. Dijkstra, Hoofd van Bedrijfseconomisch Onderzoek LEI te Den Haag. Afgewisseld door de vertoning van de film „Een weg naar rijke oogsten” met toelichting door de heer J. S. de Vries van het Landbouwkundig Bureau Noord van de N.V. Nederlandse Kali Import Mij te Sneek, terwijl de samenvatting worth gegeven door Ir. C. Wind, Rijks- landbouwconsulent voor Z.W. Friesland te Sneek en de sluiting geschiedt door de heer A. P. Hettinga. Elke inleiding duurt pim. 30 minuten, zodat er steeds voldoende tijd overblijft voor het stellen van schriftelijke vragen. Nadere mededelingen volgen per adver tentie in dit blad. Op dinsdag 20 januari a.s. geeft het Frysk Orkest een concert in de sociëteit de Doele te Bolsward. Medewerking verleent de bekende violist Willem Noske, die het le vioolconcert van Haydn zal spelen. Dit sprankelende werk, dat Haydn reeds op jeugdige leeftijd schreef, vertoont een opmerkelijke rijpheid. Het is zeer afwis- -ifCnaSoui 9[3A .jsnos op ipmq ua puaps heden. Het programma begint met de le som- fonie van Hendrik Andriessen. Na de pauze voert het orkest de prach tige Notenkrakersuite van Tschaikows- ky (met de zo geliefde bloemenwals) uit en één van de meest bekende werken van Johan Wagenaar, de ouverture „Cy rano de Bergerac”. Heropening van de school aan de Wit herenstraat. Na de verbouwing voldoet de school aan de moderne eisen van „1Ihygiëne en schoonheidsleer. Door de moderne gasverwarming wordt stof vorming voorkomen. De W.C.’s zijn thans keurig. De verlichting geschiedt met elektrische lampen. De heldere en warme kleuren geven de indruk van een verzorgde huiselijkheid in de beste tijd. Nu het water in het Ijsselmeer langza merhand zoet wordt (hier en d417- het zoutgehalte reeds op 1/15 van dat der Noordzee) wijzigt zich ook De weekdieren zijn alle gestorven. Nog steeds komen levende kokkels voor, maar deze zullen ras verdwijnen. Ook de bruinvis is voorgoed van het toneel ver dwenen. Bot is nog in volle glorie aan wezig, maar eieren worden niet meer vonden. Haring en ansjovis maken redelijk wel. De bevolking van Baarderadeel vermin derde in het afgelopen jaar van 5111 met 32 tot 5079. In de Duitse stad Darmstadt is voor het eerst het z.g. „Heidelberger Haus”, een klein houten huis met de tent, dat is ontworpen en 1 Bartning en Ir. O. Doerzbach. De ontwikkeling van het huisje, dat gereed is voor serie-produktie, is door de regering gesubsidieerd. De enige draag constructie is een stalen zuil in het midden, waaraan het geheel opgehangen hoogte, welke varieert naar gelang van de bodemgesteldheid, de hoeken zorgen voor stabiliteit. Het interieur is zeer geriefelijk. eare, dat alle partijen dêrmei Urk nog steeds geïsoleerd. Bier en vlees is totaal uitverkocht. De laatste twee var kens zijn enige dagen geleden geslacht. De verdeling onder de 3400 bewoners van 't eiland vormde een groot probleem. In de Sovjetunie worden proeven geno- 1 voor paarden hoefijzers. Voordelen: en minder euvel aan de

Bolswards Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1