NA UITSPRAAK HOGE RAAD: VERGUNNING VOOR VOETBALPOOL BOEKTE MIKOJAN IN DE VER. STATEN RESULTAAT? Rï C Buitenlands Overzicht Rusland er op uit het Westen te imponeren Thans ook de Kongo in beroering Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 1 kW VRIJDAG 16 JANUARI 1959 55e JAARGANG No. 4 EEN RECENTE FOTO VAN H. K. H. PRINSES MARGRIET. KAMEROVERZICHT Foto Meyboom. ,,’T WITTE HITÜSKE”. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelL gen dubbe1 tarief Handelsadvertenties bij contract reducti» Hwa’t de nut ite wol, moat earst de dop kreakje. Verschillende damescommissies houden i in ▼erband met het een huldeblijk bij de ver- echter uit het nieuwe president 2'—dat clat er op Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad ichijnlijk de - van de De door Rusland voorgestelde plaat sen voor de conferentie, Warschau of Praag, dus op communistisch ge bied is voor het Westen ook onaan vaardbaar. In West Duitsland, En geland en de Ver. Staten zijn de commentaren op het Russische voor stel niet gunstig. Met enige spanning ziet men naar de officiële houding van Frankrijk, waar de Gaulle nu en Debré premier is, een regime sterk nationalistisch getint is en d-’ - uit zou kunnen zijn een herstel van de Duitse eenheid op de basis van vrije ver kiezingen zoals het Westen dat tot nog toe wilde, te beletten om zelf de eerste rol op het Westelijk Europese vasteland Verschillende Hollandse bladen vermel den met zekerheid dat mr. B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten zal aftreden als Commissaris der Koningin in onze provincie. B. en W. te Bolsward roepen sollici tanten op voor gemeenteveearts. Jaar wedde f 600, Het is de Enkhuizer veerboot ondank^ herhaald pogen nog niet mogen gelukken de haven van Stavoren te bereiken. Moskou heeft vooruit wel wetend wat het Westelijk antwoord op zijn voorstel inzake W.-Berlijn zou zijn nl. afwijzing van het Russische plan maar een bereid verklaring om over het gehele Duitse igstuk te praten, nu snel ’n antwoord deze Westelijke nota’s gegeven door te stellen binnen 2 maanden te j een conferentie van alle landen, welke oorlog hebben ge voerd tegen Duitsland en waar ook West- en Oost Duitsland vertegenwoor- Hwat bat Qabe Skroar üs hjoed p p to sizzen al te koortsachtige bewapening; de ge weldige parate luchtmacnt voortdurend aangepast aan de technische ontwikkeling bleef hij beschouwen als een machtig in strument tot afschrikking van pogingen de vrede te verstoren. dig nieuwe wetten inzake de burgerrech ten van de negers zullen worden inge diend. De veelgeprezen grondwet van de Ver. Staten is blijkbaar onvoldoende om de negers deze burgerrechten te verze keren. 2 e week fanuari 1909- Het bestuur van de Friesche Ijsbond heeft van vele kanten het verzoek gekre gen de elfsteden tocht te houden, doch zonder wedstrijd. Het hoofdbestuur over weegt de plannen. Een kippenhouder in Oudega (W.) is in het bezit van een kip die op 21 dec. 1907 haar eerste ei legde en tot 28 dec. 1908 trouw haar plichten vervulde. Eerst nu in deze koude dagen is ze begonnen te ruien. Ziet men met spanning uit naar de Franse houding tegenover de Rus sen, ook om andere redenen is de aandacht op Parijs gevestigd. De Gaulle’s min of meer liberale hou ding inzake Algerije heeft tot vrij felle aanvallen van rechts op hem en Debré, die vroeger ook allerminst van een der gelijke liberale politiek gediend was, ge leid terwijl het regime van links bloot staat aan scherpe kritiek op zijn econo mische en sociale politiek. Er hebben ook geruchten gelopen, dat de Italiaanse premier Fanfani, in Egypte op bezoek, daar op verzoek van de Gaulle voeding zou zoeken met de leiding van de Algerijnse rebellen om tot een over eenkomst, te komen, doch dit is later ont kend. Fanfani heeft een economische en culturele overeenkomst met Nasser geslo ten en de Engelsen zullen er, dank zij de bemiddeling van de president van de Wereldbank, Black, waarschijnlijk in sla- Maandag a.s. hoopt ze haar 16e verjaardag te vieren. Onze hartelijke gelukwens. gen hun economische en financiële be trekkingen met Egypte, sedert 1956 ver stoord, te normaliseren. Allemaal dingen welke de positie van Nasser versterken, zonder dat men zeg gen kan dat hij in het Westelijk kamp wordt betrokken. Wat Afrika betreft zij nog vermeld dat de Belgische regering in het parlement een F' 'r bevolking heeft aangekondigd, welke beweging, welke zich Tot de orde van dingen welke betrek- ”ng tussen j de mede- president Eisenhower in zijn Terwijl wij dit schrijven loopt het bezoek van de Russische vice- premier Mikojan aan de Ver. Staten ten einde. Of het vruchtbaar geweest is zal waarschijnlijk eerst later blijken, maar een eerste indruk is dat het resultaat niet groot geweest is en waarschijnlijk niet be antwoorden zal aan min of meer hoog gespannen verwachtingen in het Westen en ook vermoedelijk in Moskou. Daarom zou Parijs iets kunnen voelen voor het Russische idee. Maar de Franse houding is terwijl wij dit schrijven nog niet bekend. Het zou uiterst ernstig zijn als deze afweek van die van de andere Westelijke partners; wat men hier in het Westen nu in de eerste plaats nodig heeft is een krachtige en eendrachtige houding omdat nu is gebleken dat de Russen de Berlijnse kwestie enkel ter sprake heb ben gebracht om het hele Duitse vraag stuk naar hun zin te regelen. Daar in Berlijn kunnen zij het de Wes telijke geallieerden uiterst lastig maken, waarbij zelfs oorlogsgevaar zou kunnen ontstaan als het Westen niet vastbeslo ten en hard blijft tegenover de Russische plannen welke slechts beogen het vaste land van Europa onder de duim te krij gen. De Duitse kwestie is niet op te los sen in een sfeer waarin het Westen en Oosten praktisch nog als vijanden tegen over elkaar staan. Zij behoort dan ook eigenlijk niet als punt 1 op de agenda der grote politieke vraagstukken te staan. Eigenlijk moet dat de ontwapening zijn; als men daarover tot een accoord kon komen zou de sleutel voor een oplossing van de meeste problemen gevonden zijn. nen van de prijzen en zal het uit te ke ren geldbedrag iets lager zijn. Zestig pro cent van de opbrengst zal ten goede moe ten komen aan een goed doel. In de meeste gevallen zullen de sportorganisa ties daarvan profiteren. De voetbalpool blijft dus draaien. De Hoge Raad achtte de pool in haar oude vorm in strijd met de loterijwet, omdat deze wet alleen maar pools toestaat voor besloten groepen. Nu kan men de dui zenden leden en donateurs van de voet balclubs moeilijk een besloten groep noe men. Iedereen kan lid of donateur van een vereniging worden, zodat van beslo tenheid geen sprake is. Het nieuwe kabi net staat dus voor een wijziging van de loterijwet. Daarover is de laatste maan den reeds veel te doen geweest. Het probleem is niet eenvoudig. Zou men de voetbalpool zonder meer verbie den dan moet men rekening houden met de mogelijkheid, dat er tientallen kleine pools ontstaan, die wel een besloten ka rakter dragen, maar waarop door de jus titionele autoriteiten dan ook geen enkele controle kan worden ^uitgeoefend. Voor de handhaving van de’ rechtszekerheid in ons land zou dat beslist geen succes zijn. Het lag dan ook in de bedoeling van het oude kabinet-Drees om de loterij water dicht te maken. Geen enkel gokje zou dan meer gewaagd kunnen worden zon der toestemming van de minister van justitie. Er zou dan een einde gemaakt worden aan de puzzelrage en aan bijvoor beeld de „kijk U rijk” advertenties, die nog verleden jaar zoveel opzien hebben gebaard. Al deze puzzels zijn thans toegestaan, er is in ieder geval niets tegen te doen. We zouden dus een waterdichte loterijwet hebben gekregen met één uitzondering: de voetbalpool. In het kabinet-Drees be stond over deze gedachte overeenstem ming. Men prefereerde de éne geregle menteerde voetbalpool boven de volle dige chaos die zou ontstaan na een ver bod van de huidige voetbalpool. Ook de antirevolutionaire-ministers waren die me ning toegedaan, al zou de A.R.-Kamer fractie waarschijnlijk wel tegen het wets ontwerp hebben gestemd. Maar in deze kring vond men de problemen waar schijnlijk wel zo moeilijk, dat men niet bereid was daarvoor een kabinetscrisis te riskeren. Het kabinet-Beel heeft de „toto-draad” van het kabinet-Drees niet opgenomen. Het volgend kabinet zal dus met een op lossing moeten komen voor dit vraag stuk, dat waarschijnlijk niet veel zal ver schillen van de reeds voorbereide oplos sing, die we hebben weergegeven. Wel heeft minister Struycken voorkomen dat de voetbalpool een element zal worden in de verkiezingsstrijd. Vandaar dat hij vergunning heeft verleend tot het orga niseren van deze loterij. Zo ziet men, dat een kabinet dat lopende zaken heeft te behartigen, toch nog voor ingrijpende beslissingen kan komen te staan. Intussen bereiden de partijen zich in grote haast voor op de komende verkie- zingsactie, die aan het einde van deze maand zal kunnen starten. In de partijen ontstaat weer het gebruikelijke rumoer. Zo zijn er in de antirevolutionaire partij actiec-omité’s opgericht w>or de twee pre dikanten, die niet meer in de Tweede Kamer zouden terugkerende dominéés Van der Zaal en Fokkema. Of deze acties veel zin hebben valt overi gens nog te bezien. Wat de K.V.P. be treft, ook daar zijn kiescomité’s aan het werk voor Kamerleden die grote kans maken, niet meer teruj ren Bachg en Van Buel Bij de P.v.d.A. keren waars: heren Daams (landelijk secretaris In het Kremlin zat, wat de politieke be sprekingen van Mikojan te Washington betreft, waarschijnlijk de bedoeling voor de Amerikanen over te halen tot twee zijdige AmerikaanseRussische bespre kingen waarbij zou worden getracht alle grote kwesties tot een begin van oplos sing te brengen. Maar de regering-Eisenhower heeft dui delijk laten merken dat zij van een AmerikaansRussische topconferentie niets moet hebben, door van elke bespre king met Mikojan direct rapport uit te brengen aan de ambassadeurs van haar Het is stil in de binnenlandse politiek. Het kabinet Beel werkt, zonder dat het veel voor de Kamer zal verschijnen. Het behartigt de lopende zaken en de ministers rekenen het zich tot een eer om zo'n beleid te voeren dat het nieuwe kabinet, dat na de verkiezingen gevormd zal moeten worden, 's lands zaken in goede staat zal aan treffen. Zorgvuldig wordt er voor gewaakt, dat de politieke tegen stellingen nog groter zullen worden. Een der, treffende bewijzen daarvoor is de beslissing van minister Struycken, die momenteel het departement van justitie ad interim beheert, om de voetbalpool in gewijzigde vorm te laten voortbestaan. De Hoge Raad heeft echter uitgesproken dat de K.N.V.B.-pool strijdig is met de loterijwet. Deze uitspraak komt niet on verwacht. Zelfs de K.N.V.B. heeft daar rekening mee gehouden, want voordat de uitspraak van ons hoogste rechtscollege werd gedaan, was er reeds bij het depar tement van justitie een'vergunning voor het houden van een voetbalpool aange vraagd. Deze vergunning is verleend. Kleine ver anderingen in de pool zijn daardoor noodzakelijk geworden. Zo moet een no taris worden ingeschakeld bij het toeken- Onder Opheusden, langs de spoorlijn NijmegenGeldermalsen, staat een wit huisje, ,,’t Witte Huuske”. Als er een trein passeert, geeft de machi nist een signaal en hangt de conducteur uit een van de raampjes en zwaait naar twee kinderen achter de ramen van het witte huisje. Dit is zo’n gewoonte geworden, dat de reizigers het overgenomen hebben. Enige tijd geleden kwam er op het station te Nijmegen een brief voor de spoormensen, die altijd naar de kinderen zwaaiden. In deze brief deelde de vader van de kinderen mede, dat zijn twee dochtertjes niet konden lopen en in het gips lagen. Het enige vermaak voor de kinderen was naar de treinen te zwaaien en de ouders dankten de spoormannen voor hun vriendelijkheid. De spoormensen waren door deze brief diep getroffen en zamelden een aardig bedrag bij elkaar. Een deputatie kwam toen de ongelukkige kinderen speelgoed brengen. Nadien zwaaiden de kinderen nog harder en besloot het personeel van de N.S. gezamenlijk iets groots op touw te zetten. 15 Januari, dag van uitbetaling, is er onder het perso neel een grote collecte gehouden, ook de vaste reizigers gaan nu de actie steunen. Het plan is nu een draaibare ligtent aan te schaffen. Een radiohandelaar bood aan een radio voor de ligtent beschikbaar te stel len. Een aannemer belde op met de mededeling, de stenen gratis te leveren. Ontroerend was het gebaar van een klein jongetje, dat zijn hele spaarpotbezit 35 cent kwam brengen met dit briefje er bij: „Voor de twee zwaaiende kinderen van Henkie”. De spoormensen hopen, dat de actie een groot succes wordt De foto-combinatie laat zien hoe de trein ,,’t Witte Huuske” passeert; de kindertjes zijn, zoals altijd, bij het raam. simensprekingen aanbieden van ee..- wachte blijde gebeurtenis in het Konink- hower trouwens ook maatregelen tegen lijk gezin inflatie aan en waarschuwde hii tecen een Wat het resultaat ook zij van Miko jan’s reis, het is nu wel duidelijk dat deze reis, de verschijning van de Russische kuntmatige planeet en ook de Berlijnse kwestie moeten worden beschouwd als een inleiding tot een machtig offensief van Rus sische zijde om het Westen zodanig te imponeren dat het genoegen neemt met een oplossing van de ge hele Duitse kwestie zoals het Krem lin die wil. vraa; op <- voor Warchau of Praag voerd tegen Duitsland digd zouden zijn te houden ter oplossing van de Duitse kwestie. Het verklaarde zich bereid over elk ander plan te praten, maar diende zelf als nasisplan voor de oplossing van de kwes tie zijn geliefde denkbeeld in dat West en Oost Duitland een confederatie zou den vormen, beide delen zouden hun eigen regeringsstelsel kunnen behouden, tot zij onderling besloten tot hereniging. De confederatie zou een eigen defensie mogen hebben maar zonder kernwapens, raketten en duikboten, de buitenlandse troepen zouden binnen 1 jaar uit Duits land moeten zijn teruggetrokken en West Duitsland zou uit de Navo, Oost Duitsland uit het Warchau-pact moeten treden, ze zouden alleen mogen deelne men aan een pact, dat ook alle vroegere vijanden van Duitsland zou omvatten, in de praktijk zou dat dus betekenen dat ze alleen lid van de Ver. Naties zouden kunnen worden. De confederatie zou haar grondgebied beperkt zien tot het huidige d.wz. dat ook de Oder-Neisse grens door het Wes ten zou moeten worden erkend. Men begrijpt nu ook waarom de Polen de laatste tijd trachten zoveel mogelijk Duitsers uit het vroegere Duitse Oder- Neisse gebied naar West-Duitsland af te voeren. Ze willen die zoveel mogelijk kwijt voor er serieuze onderhandelingen over dit gebied moeten worden gevoerd en het Westen zich zou kunnen beroepen op het feit dat deze gebieden een Duitse be volking hebben. Overigenser is zo goed als geen nieuws aan dit Russische voorstel. Het Westen heeft het al vaak genoeg verworpen. Een politiek bezwaar is dat het Westen de bevolking van Oost-Duitsland blij vend zou overleveren aan een regime dat zij niet wenst nl. een communistisch. Dat de Russen nu de confederatie wel een leger, maar niet modern bewapend willen toestaan geschiedt alleen omdat dit regime zich met hulp van dit leger in Oost Duitsland tegen de volkswil in zou kunnen handhaven. Hier stuit men op de rechten van de mens. En nu moge men die rechten nog maar al te vaak aan zijn laars lappen en beweren dat het geen realiteitspolitiek is er aan vast te houden, een nuchter technisch militair argument tegen het Russische voorstel is dat het Westen door het te accepteren het militaire evenwicht ten koste van zichzelf zou verstoren. Als West Duitsland er aan werd onttrok ken zou de Navostrook in Europa te smal worden om haar behoorlijk te verdedi gen. Er zouden nog heel wat meer argu menten tegen het Russische voorstel zijn aan te voeren, ook bijv, het feit dat een W. Duitsland dat slechts een uiterst be perkte verdediging zou hebben moeilijk denkbaar is als lid van het in werking getreden verdrag inzake de Europese economische gemeenschap. De militaire lasten zouden daar in vergelijking met die der andere leden zo gering zijn dat de W. Duitse industrie een uitzonder lijk gunstige concurrentiepositie kreeg. liberale politiek jegens de Kongolese echter de extremistische nationalistische beweging, welke zich nu in de Kongo heeft geopenbaard, niet zal bevredigen. king hebben op de verhoudin. blank en zwart, behoort nog d deling van boodschap aan het Congres, dat er spoe- ig te keren: de he- :1. Bij de P.v.d.A. keren industrie maken en Chroesjtsiew l_n of banken econo- even- t aan de koude oorlog, ook zal gebruiken als wa pen in die oorlog en speciaal tegen de Ver. Staten. De Amerikanen hebben allerminst be hoefte aan een prijzenslag op de wereld markt noch op het gebied van industriële noch op dat van landbouwprodukten en een ontreddering van die markt. Het Kremlin heeft waarschijnlijk gedacht aan de mogelijkheid dat het Amerikaanse zakenleven en ook de boeren druk op de Amerikaanse regering zullen oefenen om tot een politieke overeenkomst te komen. En zij zouden zich daarbij op het argu ment kunnen beroepen dat een econo mische oorlog met de Sowjetunie het Amerikaanse levenspeil sterk zou kunnen aantasten. Een levenspeil dat volgens president Eisenhower in zijn jaarlijkse boodschap aan het Congres thans hoger is dan ooit en dat behouden dient te olijven, In dit verband kondigde president Eisen- inflatie aan en waarschuwde hij tegen een te kunnen spelen. grote Westelijke bondgenoten te Wa shington. Verder heeft Mikojan vooral ’t gezel schap gezocht zo het niet andersom was van hoge en puissant rijke figu ren uit de Amerikaanse zakenwereld; hij heeft een ontmoeting met de Amerikaan se vakverenigingen etc. gemeden en voor de hardhandige attenties van de Hon gaarse vluchtelingen die een oude reke ning met hem wilden vereffenen heeft de Amerikaanse veiligheidsdienst Miko jan bewaard. Het is niet zo’n wonder dat Mikojan contact met de Amerikaanse zakenwereld onderhield. Hij is specialist op handelsgebied en is er volgens zijn zeggen op uit geweest de omvang van de handel tussen beide grote landen uit te breiden. Daarvoor voelen zakenlieden natuurlijk altijd. Maar er komt nog iets bij. De Russische techniek en enorme vorderingen heeft het niet onder stoelen gestoken dat hij de groeiende mische macht van het sovjetblok tueel, als er geen einde komt pen in die oorlog en speciaal tegen de L.-A' - «W

Bolswards Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1