DE GESTADIGE GROEI VAN DE TECHNISCHE SCHOOL TE BOLSWARD OPENHARTIGE VEROORDELING VAN HET ONDERWIJSBELEID Fan de Martinytoer Zilveren filmpjes „Het rijsje werd een boom” De schuldvraag Qabe Skrocir üs hjoed p p to sizzen len goede mem is mear as hündert skoalmasters. Het oiades’wijsverslag ovr 1953 in discussie STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Tj. de J. 55e JAARGANG No. 5 DINSDAG 20 JANUARI 1959 Hwat bat de toenmalige Com- T.S. IN VOGELVLUCHT stellen. spel HOE STILLER, HOE BETTER -O-O-O- PIET. MICHIKO KREEG EERSTE LES ALS TOEKOMSTIGE KEIZERIN. Wierdsma’s1'worst is Wierdsma’s roem. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededeli. gen dubbe tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) weekblad „Burgerrecht” over dit staatsstuk vei J - Dit versla; pers. En c om 1 Bolswards Nieuwsblai Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad deel te nemen aan de het onderwijs, werd op lijk dit plan genade vinden bij de te pas seren instanties. Gelukkig is men nu zover, dat alle huis vestingsproblemen tijdelijk opgelost zijn. Dat men nu een kantine bezit waarin de jongens hun boterhammen, door de moe ders met liefde klaargemaakt, op verant woorde wijze kunnen nuttigen is van on schatbare waarde, zij werkt mede aan hun vorming. Als de school eenmaal haar eindvorm zal hebben gekregen, kan het onderwijs in deze school met de nodige rust gege ven en aangepast aan de vooruitgang van inspekteur en het bestuur wilden over tuigd zijn, dat straks de gevormde klas sen hebben. De nodige adviezen werden ingewonnen, intensief overleg werd gepleegd met de Stichting „Smecona” en Vakopleiding Bouwbedrijf, door de I spektietocht langs van 1 langstelling hadden, leverde overtuig, die allen hoopvol stemde „Ja, hoor ’es vrind”, sprak Mikojan, „ik wil geen oordeel vellen, heus u begrijpt wel, in mijn baan kan ik niet alles vertellen, maar ik geloof, de zaak zit zo, waarschijnlijk, bij mijn weten, zou de alwijze Salomo, elk de helft der schuld toemeten”. de techniek, nog menige jongen tot ze gen zijn. „belangstellenden” geïnformeerd en ge zocht worden. Bevoegden, die bij norma le competentie weinig of geen kans op een benoeming zouden hebben, onder vinden soms een welwillendheid die hun 'i over het hoofd doet zien. Na één of twee jaren werkzaam te zijn ge- aan- wel- Een persmeneer trof Mikojan, de ambassadeur der Russen. Hij dacht: „Die laat ik zo niet gaan! ’k Neem ’t heertje er eens tussen. Deze Amerikaanse gast als diplomaat een hele, stel ik een vraag, hij zal me vast, iets van belang meedelen”. Toen zei hij; „Kijk es Mikojan, uw natie en de mijne, kunnen elkaar steeds slecht verstaan de zaak is nooit in 't reine, al blijft de ruzie soms verhuld, elk voelt er zit een vete. Welk land heeft nu de meeste schuld? Laat u me dat eens weten”. Een slimme vos, die Mikojan, hij bracht dus niets tot klaarheid, maar in zijn antwoord, neem het aan, schuilt een element van waarheid. Blijven er twee voor elkander doof in een constant wantrouwen, men zal over de brede kloof, nooit bruggen kunnen bouwen. De boeren van Jutland weigeren hun be lasting te betalen. Modernisering kapsalon van de heer Monsma. De damessalon is nu aan de voorkant geplaatst. Aan de meest mo derne hygiënische eisen is voldaan. landse geschiedenis en die in een aan tal novellen had bewezen. Wat we echter van zijn docenten-loop- baan weten, moedigt niet aan om dit voorbeeld te volgen, tenzij men geen ander keuze heeft. Ook hier kan men zeggen: „Nood breekt wet”. Het aantal uren dat wel op de lesrooster staat, maar niet gegeven wordt, is onrustbarend hoog. Inzonderheid, in kleine plaatsen komt het voor dat er geen mogelijkheid bestaat, bepaalde vakken te doen onder wijzen of althans niet het aantal lesuren daarin, dat de wet vereist. Wat gebeurt er nu, wanneer een leer ling uit één dezer plaatsen naar een grote stad verhuist, waar de toestanden gemeenlijk wel iets beter zijn? Dan komt hij, geheel volgens de wet, in de zelfde klas, waarin hij in zijn nu verla ten woonplaats, zat. Maar het kan voor komen dat hij in één of meer vakken een jaar onderwijs ten achter is. Nu kan men zo clement zijn, als iemand maar „De eeuwige lucifer” te koop in siga renmagazijn „Cuba”, Wipstraat 10. De jaarwedde van burgemeester, sekre- taris en ontvanger van Wonseradeel zul len 5% worden verlaagd. Ook de wet- houderssalarissen worden gekort. Het presentiegeld van de raadsleden blijft gehandhaafd. Verschillende subsidies worden geschrapt, o.a. die aan het Groene Kruis. Ter gelegenheid van de opening van de jongste uitbreiding hield de heer H. WPehlemann een historisch overzicht over de groei der school. Hierin zien wij hoe de school geleid met visie op de toekomst niet alleen in een be hoefte voorzag, maar tevens in meer dan één opzicht initiatieven nam, die later als voorbeeld wer den gesteld voor andere soortge lijke onderwijsinrichtingen. In bij gaand artikel vindt U de gegevens over de geschiedenis der school, zoals de heer Pehlemann die gaf, weergegeven. De mechanisatie in de landbouw neemt met een niet te stuiten vaart hand over hand toe. Veel steun heeft de school ondervonden van de heer P. de Boer, direkteur van de Praktijkschool voor Landbouwmechani satie te Slootdorp en van de heer Van der Ham, kursusleider van de Landbouw werktuigen- en traktorenkursus van de Stichting „Smecona” Is in het begin van dit overzicht de start van het part-time onderwijs besproken, in het jaar 1951 kwam nog een uitbrei ding van het onderwijs aan de school tot stand. Op uitnodiging van missie Faber om vernieuwing van 1 augustus 1951 gestart met een experi- menteerklas en wel voor hout, alsook voor materiaal. Dit experiment bescheiden begonnen groeide uiteindelijk uit tot de 3-jarige kursus, die dan ook augustus 1956 de finitief zijn beslag kreeg. Het spreekt vanzelf dat deze uitgroei weer meer lokaliteiten vroeg Het grote handenarbeidlokaal aange bracht in het hoofdgebouw van de nieuwe school was geen gelukkige greep. Het vele spijkeren en kloppen van de jongens in de V.K.-klas hinderde uiter mate. Daar er nu toch behoefte was aan meer theorielokalen werd besloten dit grote lokaal te splitsen in 2 kleinere, voor de nodige handviardigheidslokalen werd een 2e loods gebouwd. Kandidaat A. D. Wumkes te Huizum heeft het beroep naar Burgwerd aange nomen. Geen aanmoediging. Waarom sprak ik over 1863?, aldus de schrijver. Het is duidelijk dat bij de aan neming der wét, waarop niemand, laten we zeggen een jaar of vijf zes te voren had kunnen rekenen, geen voldoend aan tal leraren ter beschikking stond. In de eerste jaren moest men dus ook op „be langstellenden” rekenen om een leraren corps te vormen. Zo werd b.v. de dichter W. J. Hofdijk tot docent aangesteld, op grond van het feit dat hij een grote be langstelling had betoond voor de Neder- De lezer die het jaartal 1955 leest, zal denken dat mijn klok lelijk achterloopt, aldus dr. F. C. Dominicus in een beschouwing in het weekblad „Burgerrecht” over dit staatsstuk en vervolgt dan. Hij vergist zich. Er lóópt werkelijk een klok achter, maar niet de mijne. TAk ';:::!ag over 1955 kwam in de tweede helft van 1958 van de i daar het ruim 500 bladzijden omvat, is er enige tijd nodig het rustig te bestuderen. Dr. Dominicus laat in zijn lezenswaar- dige artikel een groot deel van het ver slag onbesproken en beperkt zich tot opmerkingen over het gedeelte in het verslag dat over de lerarennood handelt. De inspecteurs zijn daarover zeer duide lijk. Men dient hierbij te bedenken dat het volgende gaat ovtr de toestanden in 1955, toestanden die op dit ogenblik nog heel wat erger zijn geworden. In hun openhartigheid geven de inspecteurs hier de grootste veroordeling van het onder wijsbeleid in de laatste jaren, die men zich maar denken kan. jongens en het klassen, maakte lokaliteiten opnieuw no- Het bestuur van de school gehoor gevend aan voornoemde propaganda besloot dan ook te komen tot een „één dags op leiding” en wel voor jongens, die een leerovereenkomst hebben afgesloten met de Stichting van de opleiding overeen komend met hun beroep en die in het bezit zijn van een diploma van de L.T.S. De daarvoor nodige gevoerde besprekin gen met de toekomstige werkgevers en bedrijven werd een succes. Na verkregen goedkeuring van inspektie en Dep. O.K. en W. kon met ingang van 1 september 1951 met het part-time onderwijs hier in Bolsward worden ge start. Dat het stichten van dit part-time onder wijs goed is geweest, blijkt uit de resul taten, die deze part-time leerlingen tot heden toe bij de gehouden eksamens hebben behaald. De spontane medewerking van de be drijven, die deze jongens een hele dag afstaan is lovenswaardig, terwijl ze nog bovendien de praktische opleiding ver zorgen. Begrijpelijker wijs zijn door dit samen spel van bedrijf-leerlingstelsel en school kontakten gelegd, die een zegenrijke uit werking hebben en waarvan deze jongens direkt profiteren. Door het veelvuldig uitwisselen van ge dachten en het aanhoren van kritische opmerkingen van de kant der bedrijven, kwam het bestuur tot de konklusie dat het wenselijk zou zijn voor de jongens, die zich geplaatst wensen te zien in de specifieke landbouwsmederijen en land- bouwgarages, een verdere opleiding in de vorm van een kopklas „Landbouw werktuigen en traktorenherstellen” te creëren. Van de zijde van de aannemers kwam meermalen de wens naar voren, bij de opleiding van de leerlingen in het vak timmeren, aandacht te besteden aan het steeds meer opkomende vak „beton- timmeren” en „stellen” Aan deze beide wensen, zowel van de smeden als die van de aannemers kon het bestuur althans direkt geen gevolg geven. Het zat nl. midden in de problemen van de bouw van een nieuwe school, welke in de jaren van schaarste op de geldmarkt bijzonder zwaar drukten. Echter na de officiële ingebruikneming van de nieuwe school op 13 maart 1953, kreeg het bestuur de handen vrij en wer den voornoemde wensen, geuit door het bedrijfsleven, weer actueel. Tijdens de eerste bestuursvergadering met de opvolger van Inspekt. Faber, de nieuwe Inspekteur de heer van Waege- ningh, werd dan ook besloten om te komen tot het stichten van een kopklas 4e week januari 1934. 100 vel prima schrijfpapier 35 cent. Boekhandel A. J. Osinga. Het café „De Groene Weide” zal onder architectuur van de heer G. van der Zee geheel worden verbouwd. Te koop 5 loopvarkens. H. Stremler, Hieslum. Dat sei it aid wiif ek en hja siet mei it gat yn de brannettels. Sokssahwat moatte de lju wol tinke, dy’t op it heden wen je yn of om ien fan de lytse doarpen, hwer- fan Fryslan sa’n trijehündert sjen lit. Grif, gjin minske kin it mear oars sjen, dizze lytse doarpen sitte mei it gat yn de brannettels. En it hat in goed ding west, dat okker- deis op in gearkomste fan de Stifting Fryslan foar maetskiplik wurk, dy’t yn Aldeskou halden is, trije fakminsken har Ijocht skine litten hawwe oer de takomst fan it plattelan en de doarpkes. De ynlieding fan drs. B. Korstanje, wit- tenskiplik ambtner fan it Ministery fan Maetskiplik wurk, is tige de muoite wur- dich, omt dizze deskundige net allinnich düdlik sjen lit, hwat net meat to halden is, as ek yn hokfoar rjuchting wy it sykje moatte om to soargjen, dat it plattelan goed biwenber bliuwt. Hy stelt, dat de plattelanner tsj intwurdich folie mear eas- ken stelt oan de libbensforsjenningen dan eartiids. Hjir yn dizze kontreijen binne de boeren en oare minsken op it platte lan net folie oars yn har libbenseasken as de measte minsken yn ’e stêd. De klean, it husrie, de radio, de televisy, de film, de muzyk, mar ek telefoan, elek- trisiteit, geyser en douche, bliuwe net buten it plattelan. De bihoefte oan goed ünderwiis, sawol foar jonges en famkes, wreidet him aloan üt en elk, dy’t tsjin njoggen ure nei Boalsert, Snits, Harns of Ljouwert iydt, sjocht de kloften plat- telansjongerein nei de sintra gean. Drs. Korstanje stelt, neffens my, alhiel reëel, dat it lytse doarp en gehucht, gjin takomst mear hat foar it plattelan. De mooglikheden binne der to lyts, al hoe’t de lju ek oan ei yen doarp hingje en der 1 fakentiids in bulte foar oer hawwe. De Dêrneist binne fleurige doarpen mei fol- dwaende libbensromte, dy't likernóch it- selde karakter sjen litte. Drachten, de Sweach, It Fean, Wolvegea, Easterwalde, Appeiskea, Kollum, Bütenpost en mear hjir yn de buert: Wytmarsum, Wommels, Makkum, Koudum, dogge deselde tsjinst. Ik freegje my óf, soe it plattelan der net mear mei gebaet wêze, as soksoarte plak ken foldwaende mooglikheden halde of krije, dan oan elts lyts doarp steech fêst to halden? Komt men der fierder mei as Easterein, Rien en Itens, Kubaerd en Spannum de stege kop der foar halde om alles yn eigen doarp halde to wollen. Hwant as men dat docht, sil ek Wom mels net ütgroeije kinne en forlieze se meimekoar de striid. Ik wit wol, dat it net maklik is üt to meitsjen, hwa bliuwe sil en hwat for- dwine moat, mar men mei ek net forjitte, dat it libben syn gong giet en dat de struktuerforoaringen trochgeane. Mei de tins: Wy binne de lésten fan de Mohi kanen, tsj innet men de takomst net. En it is yn de kearn in wanhoopsgedachte, as men tsj in alles yn keare wol, hwat net to kearen is. Alle jieren wurdt emmers de striid swierder foar it lytse doarp‘en de for- skillen tusken de jongere minsken wurde yn lytse en greatere plattelanssintra ek hyltyd lytser. Hja moatte der dochs al hinne om to learen, om in film to sjen, nei de merk of nei de winkels. De brom mer of de auto makket it harren folie makliker as eartiids. Is it net yn to sjen, dat soks oer in jiermannich jit folie ta- nimme sil en is it dan in soune reaksje, tsj in de rede yn, troch to fjuchtsjen? In great diel fan it lan komt ier of let ter under de ruilverkaveling. Dan wórde de wenten dochs nei de sintra forpleatst, dan komme de buorkerijen safolle moog- lik oan de hurde dyk en sille de kansen om mei gemak nei in sintrum to gean wer tanimme. Mar it is fan great bilang, dat plakken as Wytmarsum en Wommels dan yn steat bliuwe kinne. En dat kin allinne as mei it stichtsjen fan saken, fabriken, skoallen en sa mear, sokke plakken oan- winne yn akkomodaesie. Dat se mei op ’e list komme foar ae takomst en net troch in al to ünpraktysk fêsthalden ek weikwine. It libben giet hurder as ear tiids, it kriget aloan mear tempo, de men taliteit fan it nije geslacht stelt him op de takomst yn en dêrom sille oerheit en liedende minsken tige rekken halde moatte mei it forrin fan de tiid. Ik wit skoan, dat net elk fuortendaliks dit mei m.y iens wêze sil, mar de tiid sil leare, dat allinnich in sintrum, hwat de mins ken fodwaende biede kin, groeije kin. Ek it aid wiif fan it sechje moat ien kear üt de brannettels wei oars bliuwt se op dat lang net noflike plak sitten. goede wil is der wol, mar de mooglik heden fan seal, lieding, kosten en sa mear, kin men der net meat fine. Dochs wurdt der faken in almeugend stik wurk forsetten om dit to bihalden. Hwat der fan aids yn sit, kin en wol men net los litte en sa sjocht men tsjintwurdich jit de wanhopige striid ta bihald fan it libben op it lytse doarp trochgean. Net rounom mear, mar yn Fryslan op hiel hwat plak ken. De fraech moat steld wurde of men lans dizze wei it plattelan yndied de goede wei op helpt. Kin men yn Skraerd, Longerhou, Skettens, Hichtum, Burch- wert, neam mar fierder op, de lju jaen, hwat hja op it heden mei rjucht freegje? De feiten wize üt, dat dit yn it algemien net mear kin. En ek, dat it yn de takomst aloan minder gean sil. Ommers, de oantallen jonge minsken yn dizze lytse doarpen, wurde minder, de easken fan de lju nimme ta, de forkearsmooglikheden wurde greater. Moat hjir striden wurde ta de léste pa- troan of is it plattelan better üt mei de beakens op tiid to forsetten. Is it net better hwat minder, mar goede «sintra foar it plattelan, meiinoar to bihalden, dan allinnich fêst to halden oan dingen, dy’t op den dür dochs net to halden binne Michiko Skoda, de verloofde van kroonprins Akihito van fapan, kreeg van Osanaga Kanroji, chef ritueel aan het keizerlijk hof, de eerste les. De toe komstige keizerin zal vertrouwd moeten raken met de zeer vele rituelen, welke bet Japanse hof het gehele jaar door kent. Ik wit skoan, dat it mei dizze saek mak liker is it to sizzen as to dwaen. It Fryske aerd hat ien eigenskip, hwertroch it bi- nammen der hwat ütkypt en dat is de trou oan eigen dingen. En der rekkent mannichien ek under, dat hja op it foar- ste plak har eigen doarp heechhalde. De moaralisten leare üs lykwols, dat eltse oerdriuwing fan in deugd in ündeugd wurdt en it liket my ta, dat hjir soksoarte fan oerdreaune trou om ’e hoeke kipet. Dan soe it in spultsje wurde fan dy trije jonges, dy’t op in flot fearen, mar sea- gen, dat it harren net halde koe. Mar net ien fan de trije woe der óf en doe hellen se alle trije in wiete krous. Men kriget de yndruk wol ris, dat it mei de lytse doarpen dyselde wei op giet. Nou soe men sizze kinne: lit mar gean salang it giet, mar der sit in great gefaer yn. As elts doarp op himsels dizze for- Jerne striid trochfjuchtet, dan gean se der allegearre oan en wurdt de totale winst foar de stêd. Nou al fornimt men skoan de greate süging fan de echte stêd- den. Mei echte stêdden mien ik dan dy plakken, hwer’t it folsleine mondaine stêdslibben de toan oanjowt. Yn Fryyslan is dat op syn heechst Ljouwert en vn bipaelde opsichten Snits en Harns. De oare stêdden binne plattelanssintra en kinne allinnich op histoaryske grounen stêd neamd wurde. Plakken as Frentsjer, Drylst, Boalsert, Warkum, Hylpen, Sta veren, Sleat en Dokkum binne neat oars ?s sintra foar it plattelan, mei in tige biskieden stêdskarakter. Toen deze 2e uitbreiding haar beslag had gekregen, meende het bestuur de nodige rust te kunnen betrachten, totdat de uiteindelijk te klein geworden school definitief kon worden uitgebreid. Deze veronderstelling heeft niet lang stand gehouden, door de steeds groter wordende toeloop van daardoor groter aantal uitbreiding van 1 dig. De kantine-hulpgymnastieklokaal ver loor steeds meer haar status van kantine. Door vermeerdering van klassen kwamen ook steeds meer lessen lich. opvoeding op het rooster te staan. En daar, nu door het grotere totaal aan tal leerlingen ook steeds meer overblij vers zich aanmelden, dat er zich een toe stand ontwikkelde, die op den duur niet meer verantwoord was. Temeer daar in een lokaliteit waar voort durend geturnd wordt een lucht blijft hangen, waardoor zo’n ruimte totaal on geschikt wordt voor overblijflokaal en men de jongens daarin niet kan laten eten. Deze toestand schreeuwde om een oplossing. Definitieve afbouw van de school op korte termijn was onmogelijk, gezien de lange lijst van urgente gevallen en de nog heersende bestedingsbeperking. Op zeer gelukkige wijze kwam het be stuurslid de heer Jorritsma op het lumi neuze idee, om op gemakkelijke en daar door goedkope wijze een 3e loods te bouwen. Gebruikmakend van het stuk terrein lig gend tussen de noordgevels van de werk plaatsen en de ringmuren om het school terrein aan de noordzijde en dit te over dekken, zulks met gebruikmaking van bewuste eindgevels en ringmuur als zij muren, af te sluiten door houten fron ten, is er een prachtig lokaal ontstaan waarin de kopklas landbouwwerktuigher- stellen is ondergebracht. Voor de nog on bezette uren doet dit lokaal dienst als bankwerkerij, vanwege de zware bezet ting in de afdeling metaalbewerken. De vrijgekomen ruimte waarin de kop klas Landbouwwerktuigenherstellen was gehuisvest was toen te veranderen tot kantine. Het plan Jorritsma werd voorgelegd aan de Inspekteur en op zijn advies aan het Dep. van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. Na veel besprekingen betreffende de bouw en de financiering, kon uiteinde- Duidelijke taal. Regeren is vooruitzien. Dit is een ge meenplaats geworden, maar juist daar door is misschien de waarheid ervan ver bleekt. Niettemin is het een waarheid. Dat de resultaten bij de eindexamens en op de scholen steeds slechter worden is een bekend feit. Het verlagen van de standaard helpt niet voldoende, want het is duidelijk dat ergens een grens moet liggen: men kan niet aanhouden met ver lagen en met clementie ten opzichte van prestaties. Ziehier een aanhaling, die een zo duide lijke taal spreekt dat men geen onderwijs deskundige behoeft te zijn om te begrij pen dat we voor een afgrond staan, ster ker nog: dat we tot toestanden komen, zoals die in 1863 bestonden, het jaar van de aanneming van de wet op het M.O. „Als zich geen bevoegden of bezitters van althans een kandidaats- of A-diplo- ma aanmelden, moet bij allerlei instan ties naar mogelijk niet-ongeschikte zocht worden. Bevoegden, die bij benoeming zouden hebben, onder- gebreken weest, wordt hun soms een vaste stelling gegeven, ook weer op te willend verleend krediet”. Nadat de huidige Technische School te Bolsward als Lagere Tech nische School op 18 mei 1949 is gestart, verlieten aan het einde van de kursus 1951 de eerste leerlingen met een getuigschrift de school. Het was in de tijd dat Prof. Roeterink op een vergadering te Leeuwarden een lans brak voor de opleiding volgens het leer lingenstelsel en hij had vooral op het oog om de leerlingen die van de L.T.S. afkwamen, op te vangen in het leerlingenstelsel en ze verder te bekwamen. In diezelfde tijd werd er van de zijde van het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen propa ganda gevoerd voor het part-time onderwijs, dit onderwijs moest dienen ter aanvulling van de theoretische kennis van de jongens die de opleiding volgens het leerlingenstelsel volgen. landbouwwerktuig-herstellen en een kop klas Metselen-betontimmeren en stellen. Afspraak was behoedzaam te werk te gaan. Inspekteur en het bestuur wilden dat straks de ge ook bestaansmogelijkheid zouden adviezen werden ingewonnen, Stichting „Smecona” en de Stichting De door de Inspekteur gemaakte in- ngs die bedrijven waar- kon worden aangenomen dat zij be- -^-ii:-j voor een dergelijke opleiding hadden, leverde overtuigend materiaal op, die allen hoopvol stemde. Na alle voorbereidende werkzaamheden, volgde de aanvraag bij de Kroon. Het uiteindelijke resultaat was, dat op 1 augustus 1955 kon worden gestart met de beide klasse^. De nodige huisvesting voor deze klassen moest vanwege de oouwstop, tijdelijk worden verkregen door het bouwen van een loods. Ook was de school te Bolsward de eerste school die werkelijk een kopklas Land bouwwerktuigenherstellen begon. Richtlijnen waren er praktisch niet. Langs de weg van het experiment moest een outillage worden samengesteld. Dit was bepaald niet eenvoudig en dat is het vandaag de dag nog niet. 3

Bolswards Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1