DE VERDWIJNENDE LANDARBEIDER üs hjoed p p to sizzen STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Ook voor onze omgeving een nijpend probleem Amerikaenske Voetbal RES speelt gelijk in Emmeloord Zilveren filmpjes Fan de Martinytoer li Tragisch vergifti- gingsgeval opfieding TlS 55e JAARGANG No. 7 DINSDAG 27 JANUARI 1959 Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad 3de klasse: zouden 4de klasse: 14 oude biggenmerken gevraagd. J. Kruis, Makkum. PYT. ONDERSCHEIDING VOOR DAPPERE REDDERS IN ZALTBOMMEL Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededeli. gen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reducti* De Bolswardse renners maken in hun clubgebouw regelmatig gebruik van hun home-trainer. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) een het Gistermorgen kwam een der kinderen uit het gezin Van Ruiten te Winsum de buren het ontstellende bericht meedelen, dat zijn vader nog in bed lag. De echtgenote van de heer W. van Rui ten, veehouder te Winsum, ligt reeds geruime tijd in het ziekenhuis. De heer Van Ruiten sliep beneden, zijn zes kin deren boven. Bij onderzoek bleek dat de heer v. Ruiten reeds overleden was, ten gevolge van kolendampvergiftiging. Een poging om met zuurstofapparaten de levensgeesten weer op de wekken, mocht niet meer baten. Dit tragisch overlijden heeft in hef dorp Winsum grote verslagenheid gebracht. De deernis met de kinderen en de moe der, die vrij ernstig ziek is, is groot. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooraitbetalmg) Giro 887926 HuurverlagingTe huur burgerwonin gen. r T' buurt 1, Bolsward. vens een zeker gevoel van onafhanke lijkheid krijgen. Voor een groot aantal jongelui van het platteland zou een der gelijke toekomst meer aantrekkelijker zijn dan te verdwijnen In' de grote massa van het fabriekspersoneel, terwijl ook ’t wonen in de stad massa’s bezwaren met zich meebrengt. Daarnaast zal men altijd een groep men sen houden, die niet de ambitie en ook niet de aanleg bezit om zich op een ho ger plan te stellen en deze zullen dan ook wel voor het eenvoudigste werk be schikbaar blijven, zoals men trouwens ook in grote en kleine steden aantreft. Laat men echter niet de illusie hebben, dat een eenvoudig leerlingenstelsel vol doende zou zijn om aan de daling van het aantal landarbeiders of beter gezegd agrarische arbeiders een halt toe te roe pen. gesp. 12 14 12 12 12 11 10 12 11 13 10 11 pnt. 22 17 14 14 13 12 10 10 9 8 6 5 Black Boys M. K. V. C. A. B. Friso Oldeboorn Bakhuizen Udiros Nieuweschoot Freno gesp. 11 10 11 9 10 12 10 12 11 Olyphia Emmeloord D. O. G. Steenwijk Nicator G. A. V. C. R. E. S. W. Z. S. M. S. C. Oosterwolde Stanfries Bergum In het stadhuis van Zaltbommel heeft de Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland, Mr. H. W. Bloemers. vrijdag namens H. M. de Koningin, onderscheidingen uitgereikt aan vijf mensen uit Zaltbommel die in december 1957 de luchtmacht-piloot H. C. Biesbrouck uit Haarlem redden uit het brandende wrak van zijn vliegtuig, waarmee hij op een hoogspanningsmast te Zaltbommel was neergestort. De redders, die zich toen zeer onderscheiden hebben, kregen de ere-medalje voor mens lievend hulpbetoon en een fraaie oorkonde, een vrij zeldzame onderscheiding. D»se foto laat zian hoe Mr. Bloemera mej. A. J. Verkuil de ere-medalje opspeldde. Verder v.l.n.r. de heer B. F. Verkuil, een broer van mej. Verkuil, de vader, de heer H. Verkuil en de heren D. Blom en D. Kraay. In het afgelopei Wonseradeel de met 266 tot 12.934 zielen. Voor de oorlog waren er in ons land on geveer 200.000 landarbeiders tegenover 400.000 boeren, boerenzoons en andere familieleden van de boerengezinnen, die op onze landbouwbedrijven werkten. Thans zijn die 400.000 personen uit de boerenstand er nog wel, maar het aantal landarbeiders is gehalveerd. Het be draagt niet meer dan 100.000 en elk jaar krimpt dit aantal nog met vele duizen den in. Het spreekt vanzelf, dat deze uit tocht van de arbeiders uit het boeren bedrijf grote moeilijkheden veroorzaakt, vooral bij het melken en het verzorgen van het vee, omdat dit nu eenmaal moet G. D. Knetemann, Wilhelmina- murt 1, Bolsward. De ontluistering van het platteland, die ook in de persoon van de verdwijnende landarbeider gestalte krijgt, is thans overal in dis- cussie. Een van onze zusterbladen, De Bildtse Courant, meer dan ons blad georiënteerd op de bouwhoek, wijdde er een beschouwing aan, waarbij de gegevens ontleend zijn aan publicaties van het Landbouwschap. Hoewel wij geneigd zijn hier en daar een vraag teken te plaatsen, achten wij de hier geplaatste opmerkingen toch wel belangrijk genoeg om er ook hier aandacht aan te schenken. Het spreekt vanzelf, dat de drie centrale landarbeidersorganisaties zitting in deze commissie hadden. Het resultaat van dit onderzoek is de opstelling geweest van enige richtlijnen voor de voorlichting van landarbeiders, waarmee dan in feite de opleiding wordt bedoeld. In het desbetreffende rapport wordt geconstateerd, dat 80 van de landarbeiders geen enkele vorm van land- of tuinbouwonderwijs heeft ge volgd. Wel treft men landarbeiders of landarbeiderszonen aan bij de cursussen voor bepaalde onderdelen van het be drijf. De commissie meent dat men zich niet op het terrein van het eigenlijke onder wijs moet begeven, maar dat de voor lichting moet worden gericht op het juiste gebruik en onderhoud van tracto ren, machines en gereedschappen, op het juiste gebruik van bestrijdingsmid delen, op de arbeidsveiligheid en op de verzorging van het vee. Voor het geven van lessen kan gebruik worden gemaakt van de lokalen van lagere landbouw scholen, terwijl men overigens een leer lingenstelsel aanbeveelt. Hiertoe zullen de jongens geplaatst moeten worden bij goede boeren, die er plezier in hebben jongens op te leiden, terwijl deze laat- sten een dag per week naar school gaan. Ook als dit plan tot uitvoering komt, zal het nog niet gemakkelijk zijn de jongelui op het land te blijven houden. Als dorpsjongens kunnen kiezen tussen een lagere technische school of desnoods de bedrijfsopleiding in een grote indu strie, zal de aantrekkingskracht daarvan pnt. 15 14 11 10 10 10 9 9 8 le d. 4e prijs: H. van prijs: G. F. Tijmstra, 2e prijs: Jan Wal, 3e prijs: H. M. Nij Elzinga, 5e prijs: G. Pietersma. Ondanks sneeuwval en regen bleken in de 3e en 4e klasse toch nog verschillen de terreinen in goede conditie te verke ren. Kon men op het C.A.B.veld weer eens zingen van „alle eendjes zwemmen in het water”, in Emmeloord was het ter rein in prima conditie en dus kon R.E.S. eindelijk weer eens van start gaan. Na de fikse nederlaag hier in Bolsward waren de Emmeloorders gebrand op re vanche, wat hen echter niet gelukt is. Wel waren de polderbewoners voor rust de meerdere, doch na de thee waren de blauwwitten over het algemeen iets sterker, maar daar dit overwicht niet in doelpunten werd uitgedrukt, de twee doelpunten die gescoord werden, vielen in een periode, dat de tegenstander ster ker was, kwam het einde met een 1-1 gelijke stand, een uitslag, die R.E.S. een trede op de ladder omhoog bracht en voor Emmeloord een nog grotere achter stand op Olyphia betekende, daar de Noordwoldenaren korte metten maakten met Stanfries, dat een 6-0 nederlaag te blikken kreeg. In de 4de klasse heeft rode lantaarn drager Freno opnieuw voor een verras sing gezorgd, door kampioenskandidaat M.K.V. een 1-1 gelijk spel af te dwingen, piet als gevolg, dat de spanning, zowel jn de bovenste als de onderste gelederen rol op is teruggekeerd. Voor Bakhuizen was het een goede dag. Concurrent Nieuweschoot werd met een 2-1 nederlaag naar huis teruggestuurd, niet alleen klommen de mannen uit Bak huizen hierdoor 2 plaatsen op de rang lijst, maar bovendien werd hierdoor het degradatiespook, in ieder geval voorlo pig, op de vlucht gedreven. >n jaar verminderde in bevolking van 13.200 M. P. van Straaten. -x-x-x- Mei nocht hawwe wy it skriuwen fan de hear v. S. lêzén en litte wy fuort sizze, dat wy it yn ien opsicht alhiel mei him groter zijn dan van een plaats als leer ling op een boerderij. Laten wij het eer lijk toegeven: de boerderij biedt maar heel weinig perspectief voor de zoon van een landarbeider. Het enige dat succes kan hebben is dat de kans op een goed bestaan en dit laat ste is gewoonlijk alleen het gevolg van specialisatie. Wat de jongelui nodig heb ben is een grondige opleiding voor bijv, machinaal melker of het werken met allerlei veldmachines, terwijl los daar van de bestrijding van plantenziekten en insekten eveneens een degelijke opleiding vereist. Zulke specialisten zullfti ge woonlijk niet in dienst zijn van een boer, maar veel meer van loonbedrijven of werktuigencoöperaties. Doordat zij de gehele dag hoog gekwa lificeerde arbeid verrichten, kunnen zij een veel beter inkomen verdienen en te il.M. de Koningin-moeder schonk gift groot f 40 aan de Bazar van Groene Kruis. Bij Th. Popma te Gaast werd voor de tweede maal binnen 3 jaar een kalf zon der staart geboren. De moordaanslag met dodelijke afloop te Hommerts bracht in het dorp ’n grote consternatie. zitten, komen al redelijk gauw verschil lende tegenaanvallen, welke lang niet van gevaar ontbloot blijken te zijn. Tot tweemaal toe suist een vliegend schot rakelings langs de paal en als even later de rechtsbuiten een hoge voorzet van links schitterend inkopt, moet Van der Werf alle zeilen bijzetten om zijn doel schoon te houden. Onmid dellijk hierna volgt een snelle uitval der blauwwitten, wel schiet Bonte in eerste instantie langs de verkeerde kant van de paal, maar nauwelijks 1 minuut later volgt een sublieme pass naar Van der Werf, die de bal meteen tussen de backs door speelt en voor zij zich kunnen her stellen, heeft de snel sprintende Mulder de bal reeds in de touwen gejaagd. Emmeloord komt direct hierna verwoed opzetten, met als gevolg, dat de blauw witte defensie stevig onder druk komt te staan, maar deze blijkt, ondanks de lange rustperiode aardig hecht te zijn. Wel moeten zij enige malen capituleren, maar dan is er altijd nog een Van der Werf in prima vorm en daar ook paal en lat tot tweemaal toe de gastheren een halt toeroepen, ziet de thuisclub de eer ste 45 minuten geen kans de achterstand weg te werken, en daar ook R.E.S., on danks diverse pittige uitvallen, waarop de Emmeloorders niet altijd het ant woord klaar hebben, geen kans zien de voorsprong te vergroten, wordt de eer ste helft afgesloten met een 1-0 voor sprong voor blauwwit. Na de thee heeft R.E.S. de wind mee, doch de zon tegen, die mede oorzaak is, dat de stand reeds na 3 minuten spelen gelijk wordt. Door een misser op het middenveld krijgt de midvoor der thuisclub de bal onver wacht in zijn bezit, de R.E.S.achterhoede verzuimt tijdig in te grijpen en als dan Van der Werf, door de zon gehinderd, ook iets te laat reageert, heeft het schot van de midvoor reeds doel getroffen. De blauwwitten laten zich echter door deze tegenslag niet van de wijs brengen. Het tempo wordt verhoogd en al spoe dig volgen enige uitstekende kansen. Bonte is de eerste, die dicht bij een 2de treffer komt, de doelman is reeds ge slagen, maar ’t doelpunt blijft uit, door dat de bovenlat hier een stokje voor steekt. Nadat de blauwwitte defensie ’t even moeilijk heeft gehad, krijgt Mulder zijn kans, ook hij lepelt de bal over de doelman heen, maar iets te hoog en in plaats van in het net, belandt de bal er bovenop. Al met al blijft de spanning er volop in, blauwwit is in tegenstelling met voor de rust, ’t meest aanvallend, hetgeen de 8-2 cornerverhouding ook wel bewijst, maar ondanks dit blijft de uitslag onzeker, daar de aanvallen der gastheren, al zijn deze ook minder talrijk, dikwijls zeer ge vaarlijk zijn. Tien minuten voor het einde lijkt het er op, dat R.E.S. aan het langste eind zal trekken. Mulder heeft op dat moment n.l. de defensie achter zich gelaten, lost daarna een goed schot, maar niet hard genoeg, want met een machtige duik ziet de Emmeloorder goalie nog kans de bal uit de hoek te werken. Wat beide partijen in de nog resterende minuten ook proberen, de defensies blij ven de poort gesloten houden en als de arbiter voor de laatste maal fluit, is de stand nog steeds 1-1, met welke uitslag beide partijen tevreden kunnen zijn, Nei blanke famkes tale, soks kin der net op troch. Pak op, dy asoasiaelen, it wurd is oan it rjocht. Neffens dy wize hearen is sa'n gefal net licht. Wy sil harren bikeare, nei it opfoedingsgesticht Gearkomste fan de Fryske Krite to Fer- walde. De grótfolle seal davere soms fan it laitsjen. De beide negerjonges, ha neat to goed oppast. Lokkich, hja binn’ nou fongen, hja komm’ drekt net wer los. Lykwols, wy tinke nofter. It wie better allicht, en stjür ynpleats dy rjochters nei it opfoedingsgesticht. Rassen-diskriminaesj e, foracht’ de swarte hüd. Saneamd in kristennaesje? Rop it net al to lüd Binn’ it biskaefde steaten, Neist dat wy it wiere witt’ Fan de glêdde skyl üntbleate, bliuwt in forrotte pit. Het dorp Nijland zal in het genot wor den gesteld van een Radiocentrale. De heer D. Atsma heeft daartoe vergunning aangevraagd en verkregen. De voormalige touwpluizerij in het Plantsoen te Bolsward is ingericht als ontspanningslokaal voor jeugdige werk lozen. Hwa* ha* Qabe Skroar gebeuren. Op een gemengd of op een zuiver weidebedrijf kan de arbeider dus slechts bij toerbeurt een vrije zondag krijgen, en een vrije zaterdagmiddag komt praktisch gesproken niet voor. Aan de andere kant is de behoefte aan arbeiders geringer geworden tengevolge van de mechanisatie. Tractoren behoe ven nu eenmaal niet, zoals paarden, zon dags te worden verzorgd en bovendien kan één man op het machinale bedrijf veel meer werk verzetten dan wanneer deze arbeidskracht nog uitsluitend met paarden moest werken. Verder is het transport over de weg veel sneller ge worden en zo zijn er allerlei omstandig heden, die het mogelijk maken dezelfde oppervlakte grond te blijven bewerken met belangrijk minder mensen. De bovengenoemde invloeden echter nog geen uittocht van de landar beiders op zo grote schaal ten gevolge hebben gehad, als het na 1945 niet zo gemakkelijk en aantrekkelijk was ge worden het boerenbedrijf te verwisselen voor de fabriek, de transportonderne ming of iets dergelijks. Afstanden zijn geen bezwaar meer; wie niet verhuizen kan wordt wel gehaald en bovendien dringen de industrieën steeds verder op het platteland door. De dorpsarbeider heeft dus veel meer keus wat werkkring betreft. Een en ander bracht met zich mee, dat de landarbeiders hogere lonen konden bedingen en deze hogere lonen werden bereikbaar gemaakt door het systeem van de garantieprijzen, waarin immers de loonkosten volledig worden opgeno men. Dit heeft een einde gemaakt aan de loonstrijd, want onder de nieuwe toe stand wordt de beloning van de boer en zijn gezinsleden beter naarmate het contractloon van de arbeiders stijgt. Hun eigen handenarbeid wordt immers ge waardeerd volgens het geldende tarief voor landarbeiderszonen. Een stijging van deze lonen voert dus automatisch tot een hogere beloning van de arbeid van het boerengezin. Niettemin heeft ook dit hogere loon ertoe geleid, dat de boeren proberen meer met machines dan met mensen te werken en dat heeft op het vertrek van talloze landarbeiders invloed gehad. Intussen maakt men zich toch zorg over de snelle daling van het aantal land arbeiders en dit werd aanleiding tot het instellen van een onderzoek naar de vraag of er iets gedaan zou kunnen wor den om de belangstelling voor het vak weer te verlevendigen. De Landelijke Landbouwvoorlichtingsraad droeg dit onderzoek op aan een kleine commissie onder voorzitterschap van ir. C. S. Knottnerus, terwijl ir. J. A. P. Penders secretaris was. sipels net genóch mear frege wurde, dan bliuwt it sortimint tünbougewassen lyk wols great genóch. Yn üs gemeente sjocht men dêr trouwens al hiel oars tsjin oan, hwant ek yn Arum hat al in gearkomste west under lieding fan Boargemaster Oosterhoff. Dêr is troch de Rykstünboukonsulint, Ir. A. P. van der Hoek, mei syn mannen, ütliz dien om ek yn Wünseradiel yn dy rjuch- ting hwat op tou to setten. Fan de kant fan de Grientefeiling to Harns binne de ófsetmooglikheden üt de doeken dien. Yn Arum blykten wol minsken to wêzen, dy’t dy kant fan de Tünbou üt woene. Fansels, gjinien tinkt der oan, dat in tünbousintrum yn inkele jierren üt de groun stampt wurde kin, de tünbou hat alfiten in bidriuw west, hwerby it greate üt it lytse groeije moast. Fierder wol ik jo nou in listke foarlizze fan hokfoar produkten sünder permisje boud wurde kinne: Wytlofwoartels frij, allinnich foar in lyts hoekje moat jo oansletten wêze; ierdbeijen frij, beibeamkes frij, dat is dus, wite, swarte, reade, lyksa framboa- zen en bramen (toarnbeijen). Foar blom- koal, spruten en oare grienten moat de oerheit efkes de han oer it hert strike. Op dize traditioniele grienten kinne de komkommers, meloenen en tomaten folg- je, sa is it ommers yn oare tünbousintra ek gien. Nou hwat oars. De jongerein kriget foar in great part mjddelber ünderwiis en dat is goed, mar it sil jit de fraech wêze oft al dizze jongelju in baen krije buten de lan- en tünbou. De besten sille der wol ütpikt wurde en de oaren? Dizze jonge minsken hawwe dan genóch opstut- sen om op de beste grounen in bistean op to bouwen. Dan wol ik jit in oare kant fan it fraechstik yn bisprek bringe. As jo nou gelyk krije soene, dat yn koar- te tiid sahwat 90% fan de biropsbifol- king yn yndustry, administraesje, koart- om yn de saneamde stêdsbiroppen to lanne komme, bigryp jo dan wol, hok foar greate gefaren dat ynhalde soe foar de forhaldingen yn üs lan? Ik wol hjir nou net fierder op yn gean, mar ekonomen en soasiologen fan nam- pie hawwe al jierren lyn dizze gefaren ünderkind. En dêrom jitteris, yn in lan, nou ek noch ütsprutsen mei in agraryske ynslach, moat men tige by tige oppasie om net dan by uterste needsaek foar in rreat part de groun fortutearzje to lif ten. Kimswert. EmmeloordR.E.S. 1-1. Op een prima bespeelbaar terrein van het fraaie sportveldencomplex in de N.- Oostpolder wiht aanvoerder T. van der Zee de toss en verkiest tégen de wind in te spelen. De blauwwitten trekken er direct tussen uit en al spoedig moet de Emmeloorder doelman de handen uit de mouwen steken. Daar hem dit uitstekend afgaat en de gastheren ook niet stil De standen in de 3e en 4e klasse zjjn nu: WURD EN WERWURD ,,Hoe stiller, hoe better?” Mynhear de Jong. Dyjinge, dy’t dit skriuwt, lést measten- tiids mei nocht de stikken: Fan de Mar- tiny Toer, yn it Boalserter Nijsblêd. Mar dizkear, nou’t jo de posysje fan üs doar- pen forgelykje mei dat wyfke, dat yn ’e brannettels siet leau ik dat dizze forgeliking net opgiet. Us doarpen ik bidoel hjir Noardlik Wünseradiel geane yn ynwennertal efterüt, dat is wier, mar moat men dan daliks de hannen yn ’e skurte lizze? Tsjüget it net fan de faitisme as men dan daliks tinkt, dat der neat mear oan to dwaen is? Moat men dan net earst ris ünder eagen sjen as der gjin middels binne of oan to wizen bin ne om dat leechrinnen fan de doarpen tsjin to gean? Der binne hiel hwat plakken yn üs lan, der’t men it socht hat yn in mear ynten- syf gebrük fan de groun, mei oare wur- den yn de tünbou. Tink mar ris oan Bra- ban en Limboarch en ek oaren. Hjir tichter by ek, mei namme yn Barradiel, dêr is ommers yn gearwurking mei it gemeentebistjür, de Tünboukonsulint en de Feilingen al hiel hwat ta stan brocht. Dat dêr kin, moat op oare plakken ek kinne. It is wier, der binne gans doarpen, der’t de groun foar tünbou net geskikt is, mar Noard Wünseradiel hat fruchtbere savel- grounen, der’t sahwat alle mooglike tün bougewassen wol boud wurde kinne. Blombollen, mei namme gladioalen, dog- ge it hjir mar hwat bést. En as jo yn in foargeand artikel skriuwe, dat rapen en iens binne. It biskieden bigjin fan de tünbou, dat yn Noard Wünseradiel nou al inkele tsientallen jierren oan ’e gong is, fortsj innet alle bilangstelling en oan- treasting. Hwat soe it foar dizze greate plattelansgemeente in skoan ding wêze, as dizze tüke fan wolfeart in fikse skoat meitsje koe. As de jonge minsken yn dizze hoeke ek safolle bitrouwen en ini- tiatyf toane soene as de bijierre skriuwer, as der troch gearwurkjen ek foldwaende finansjes los komme om de moderne tün bou goed oan to pakken dan soe ik my net minder forbliidzje as de hear v. Str. Mar it is ek allinnich dizze savelgroun, dy’t der kans ta biedt. De swiere klaei en knip perfoarst net. It treft wol tafallich, dat üs krekt dizzer dagen fanwege de stifting foar groun- kartearring in kaert oanbean is, hwerop krekt oanjown stiet, hokfoar grounsoar- ten yn Fryslan geskikt binne foar tünbou. En dan sjogge wy, dat de hoeke, dy’t by Harkesyl bigjint en oer Wytmarsum, Arum, Grauwe Kat en Kimswert nei de sédyk giet, der südlik lans de sédyk nei Surch bücht, dêrwei wer it lan yngiet oer Peinjum en mei in greate bóge tichte oan Arum foarby, healwei Kimswert by dè earste stripe oanslüt, bititele wurdt as tige geskikt foar tünbou. It wie my bikend, dat de hearen, dy’t de yntsjürder opneamt, harren der tige foar warre en neat leaver soe ik hearre as dat de lju, dy’t it dwaen moatte of dwaen kinne, ek sa enthousiast wiene. Mar dêr- foar binne twa dingen perfoarst nedich. It earste is: tünders waerm to meitsjen, dy’t goed op ’e hichte binne fan de mo derne tünbou, lju mei kennis en initiatyf. En it twadde is: kapitael. Sil men der hwat goeds fan meitsje, dan kostet it frij hwat jild. De folgrounsgriente is gjin forlet fan, de fruitteelt en de glêskultu- res sit takomst yn. Mar om dit fiks oan te pakken mankearret it de tünders meast oan de nedige finansjes. Der moat ste vige help by. De Gemeente, de lienbanken, de organi- saesjes, mar ek de sintrale oerheit sille meimekoar hjir efter stean moatte, mo reel en finansieel. Sa giet it op it heden yn Emmen. De deskundige foarljochting fanwege de tsjinst fan Ir. van den Hoek kin men wis fan wêze. De feiling to Harns is tichteby en de Ofslütdyk jit tichter. It tempo fan de tiid lit net ta, dat men wachtet oant de lytse tünder stadichwei in bytsje foarütwrot, dan duorret it to lang. En de needsaeklike ynfestearingskosten binne fan him net to forwachtsjen. Dan eint it fierst to sta- dich. De ynstjürder tige tank foar syn ar tikel. Jj, de J. Der wiene twa negerjonges amper in jier of tsien. Makken hja brike sprongen? Ha hja hwat slims misdien? Jawis twa famkes tute! Dy waerden swart bismet. De dieders moatt’ opsluten, Dat is de Monroe-wet. De measte froulju kinne better jild opmeitsje as bédden. 5e week januari 1954. Schietwedstrijd van de Burgerwacht. i v. ■Pr |k, •■■A j J

Bolswards Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1