DE FINS-RUSSISCHE BETREKKINGEN BEGROTINGSBEHANDELING IN TWEEDE KAMER I 1 Zw 1 I» V to sizzen Buitenlands Overzicht Gouden filmpjes Paus Joannes XXIII wil oecumenisch concilie bijeenroepen De conferentie over de stopzetting der kernproeven duurt voort STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’» Nieuwsblad iiiiiil If:;. VRIJDAG 30 JANUARI 1959 55e JAARGANG No. 8 s dreigend toe. concilie echter jaren. K AMEKO VE RZICHT F-6U4X..-V Morgen viert H.K.H. Prinses Beatrix haar 21 e verjaardag. de Sov- Foto M. C. Meyboom. handelsbetrekkingen voelen wat DRIELING GEBOREN der de stads- ’t Zet te Dedgutn - Krite Boalsert. De gearkomste is in wike ütsteld om it iis. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 ,(K 5157) rikanen en Engelsen punt concessies In ieder geval willen de ministers voor komen, dat er gesproken wordt over een beleid op lange termijn. Het kabinet-Beel staat op het standpunt, dat het zo’n be leid niet voert. Het is zijn voornaamste taak om er voor te zorgen, dat het nieu we kabinet, dat na de verkiezingen ge formeerd zal moeten worden, een orde lijke boel aantreft, zodat eventueel ook de kabinetsformatie zo vlot mogelijk kan verlopen. Er is dus geen sprake van dat erjme-t de ministers over een toekomstig beleid kan worden gesproken. Zij zullen aan een dergelljk debat niet meedoen. Even min kan worden gedebatteerd over het beleid dat de ministers hebben gevoerd in het afgetreden kabinet-Drees. Nu er een nieuw kabinet is, dragen de bewindslieden formeel geen verantwoor delijkheid meer voor hun daden in het oude kabinet. Er is dus niet veel stof tot praten. Het enige, dat overblijft, is een discussie over het beleid dat de mi nisters van het kabinet-Beel tot nu toe hebben gevoerd. En aangezien het ka? binet-Beel weinig spectaculaire daden verricht, is zo’n debat ook al weinig in teressant. Het zal zich tot enkele harde feiten moe- Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededeli. gen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie L I ‘j om levensmiddelen ten be hoeve van de werklieden aan werkinrichting te Bolsward. Voor de Lemster haven zit nog steeds een onafzienbare massa ijs. presi- Finse ook gevormd werd, op betrekkingen tussen Finland een levensbelang of- en de wijze waarop men te- De Tweede Kamer heeft besloten om de komende weken de reste rende begrotingshoofdstukken nog af te handelen. Op behandeling liggen nog te wachten: zaken overzee, Nieuw Guinea, defensie, verkeer en waterstaat en sociale zaken. Begrotingshoofdstukken, waarover, gezien de naderende verkiezingen, nog fel gediscussieerd zou kunnen worden. Of dat zal gebeuren, is overigens nog de vraag. Het huidige kabinet-Beel is weliswaar een normaal, volwaardig kabinet, maar het heeft een zeer specifieke opdracht, n.l. de afdoe ning van zaken, die in ’s lands belang niet kunnen wachten. Dat is een opdracht die volledig past bij een demissionair kabinet. Daarom heeft minister-president Beel destijds verklaard, dat zijn kabinet niet van plan is veel voor de Kamers te verschijnen. welk kabinet er steeds de nadruk ten beperken. Voorzitter Kortenhorst zal, gezien deze gang van zaken, dan ook dinsdag a.s. voorstellen om de spreek tijd te rantsoeneren. Dit voorstel is re delijk, temeer daar de Tweede Kamer weinig tijd heeft om te vergaderen. Avondvergaderingen zullen niet meer worden gehouden, daar de meeste Ka merleden het verkiezingspad op moeten. Zij zullen in vele gevallen dus reeds laat in de middag het Kamergebouw dienen te verlaten. Dit alles wil niet zeggen, dat de komen de debatten in de Tweede Kamer alle maal even vervelend zullen zijn. De mi nisters kennen hun opdracht: zij laten zich niet tot zuiver politieke debatten verleiden. Maar de Kamerleden onder ling hebben daarmede niets te maken. Zij zouden naar hartelust kunnen de batteren. Als de Kamer vergadert, is daarvoor de gelegenheid. En de begro tingen die we hebben opgesomd leveren voldoende stof op om het politieke vuur tje flink aan te wakkeren. Of dit zal gebeuren is voor ons nog een vraag. Hoewel hef bloed kruipt waar het soms niet gaan kan, lijkt het ons niet verstan dig om al te veel verkiezingspropagan da in de Tweede Kamer te voeren. In Hierboven: Een recente foto van onze kroonprinses. In Italië is de regering-Fanfani af getreden, ze steunde op een coalitie van Christendemocraten en de soci- aal-democraten van Saragat. Bolswards Nieuwsblad Bij landbouwer van bracht een koe drie kalveren ter wereld. in laten; ze heeft zich zelfs dezer dagen be reid verklaard W. Duitse militaire de póts op Deens grondgebied toe te laten mits bemand met Deens personeel. Rest is goed, arbeid better, rest nei arbeid it béste. 4e week januari 1909- Oproep sollicitanten voor de betrekking van stadstuinman te Bolsward. Jaarwedde f 250,—. I. /ij Op 28 jan. overleed de heer N. L. J. Bruinsma, die een reeks van jaren ter stede het notarisambt met nauwkeurig heid en toewijding verrichtte. Hij werd 72 jaar. Hardrijderij Finland verband zou houden met een spoedig te verwachten verhoogde span ning in de internationale betrekkingen vanwege de Berlijnse kwestie is, ofschoon men i de Russen toe is, moeilijk aan te nemen nu vice-premier Mikojan na naar er geen spi matum of Sovjetunie wenst slechts onderhandelin- De Russische premier Chroesjtsjew is vorige week even haastig van Moskou naar Leningrad gereisd als president Kekkonen van Finland naar het voormalige Petrogad, ex-St. Petersburg, toog. Het boterde sedert de laatste Finse verkiezingen niet tussen het kleine Finland en zijn kolossale nabuur. Toen de Finse communisten uit de regering raakten, heeft Rusland zijn handel met de Finnen grotendeels stop gezet en het gevolg daarvan was een sterke toeneming van de werk loosheid in Finland. r Hwat Hat Cjabe Sb roar us hjoed geland staan er echter op dat de controle zo goed als geheel zal worden gelegd in handen van personeel niet behorend tot de eigen nationaliteit. Dit standpunt is ongetwijfeld het enige juiste en als Ame rikanen en Engelsen nu ook nog op dit punt concessies aan de Russen zouden doen blijft er niets van een behoorlijke regeling over. De militaire leiders van het Westen moe ten toch al weinig gesticht zijn over de concessies aan de Russen dat de eventu ele stopzetting niet gebonden zal worden aan een beperking der gewone bewape ning. Door welke gedachten de Ameri kaanse en Engelse politici zich bij deze concessies hebben laten leiden is niet na te gaan. Geloven ze dat de Russen de conferentie tenslotte toch op het controle systeem zullen laten stranden en dat de schuld daarvan dus dan niet op het Wes ten zal kunnen worden geschoven? Of verwachten ze dat een eventuele overeen komst Moskou in moeilijkheden met rood China zal brengen, dat ook kern wapenen wil maken? Maar zij zelve zul len bij een dergelijke overeenkomst moei lijkheden met Frankrijk krijgen, dat zich de kans atoomwapenen te maken niet zal laten ontnemen door een eventuele Ame- rikaans-Engels-Russische overeenkomst. Ansichten van de aardbeving te Messina. Prijs 5 cent. Fa. wed. H. M. Ridder. Het Friese huldeblijk bij de a.s. blijde gebeurtenis in het koninklijk gezin zal Bestaan uit een eikenhouten kast voor kinderkleren. De opbrengst van de col lecte daartoe te Bolsward was f 56,90. Westen oorspronkelijk gaf om tot een vergelijk met Moskou te komen. Zoals bekend heeft er reeds overleg plaats tus sen de Westelijke Grote Drie over de mogelijkheden tot een gesprek met Rus land te komen, doch een gemeenschap pelijk standpunt schijnt nog niet te zijn bereikt, men wil kennelijk ook eens af- wachten wat Chroesjtsjew op het boven genoemde Russische congres zal zeggen. Naar het schijnt zijn de W. Duitsers nog niet gerust, dat een der grote Westelijke geallieerden geen concessies aan de Rus sen zal willen doen in de Duitse kwestie. Ook wordt bericht dat de Amerikanen bereid zijn het been stijver tegenover de Russen te houden dan de Engelsen. Dat schijnt ook al gebleken te zijn bij een eerste militair-technisch overleg van of ficieren van Amerika, Engeland Frankrijk over gen de O. Duitsers zal optreden als deze eens met militaire middelen zouden wil len trachten de Westelijke geallieerden te beletten met transporten enz. W. Ber lijn te bereiken. De Amerikaanse officieren meenden dat dit met alle middelen, ook met tanks, zou dienen te gebeuren, de Engelsen voelden alleen maar voor een luchtbrug, hoewel die veel moeilijker te handhaven zou zijn dan vroeger, zij meenden echter dat als men de Oost Duitse troepen tegemoet trad met tanks het gevaar voor een grote oorlog veel groter zou zijn: de Ameri kanen geloofden daaraan niet, het zou wel bij een lokaal conflictje blijven, de Russen zouden om Berlijn en de erken ning van het Oost Duitse bewind geen derde en alles vernietigende oorlog wa gen meenden zij. moeten berokkenen aan de betrekkingen tussen hun land en buurlanden, in het bijzonder niet als een buurland niets doet wat dergelijke aanvallen rechtvaardigt”. Chroesjtsjew vroeg Kekkonen hem zijn openhartige woorden niet kwalijk te ne men. Mochten de negatieve manifestaties, waarop ik gewezen heb, echter niet stop gezet worden, dan kan dit grote schade berokkenen aan onze betrekkingen, zo voegde de Russische premier hieraan Het is echter best mogelijk dat men de redenen voor het optreden der Bussen tegen Finland te diep zoekt en dat de besprekingen vooral op Chroesjtsjews persoonlijk initiatief geschiedden omdat de Russische pre mier deze week voor het 21sle con gres van de Russische communisti sche partij, dat dinsdag is begon nen, moest verschijnen en hij er prijs op zou stellen daar met resul taten ook op het gebied der buiten landse politiek te kunnen verschij nen. gelegd dat goede de Sovjetunie en j voor zijn land waren, en dat past een realist als deze politicus is. Hij is kennelijk naar Rusland gegaan om te trachten de druk welke de Russen op zijn land via hun handelspoli tiek leggen weg te nemen en het was dus ook geen wonder dat met Chroesjtsjew en de minister van buitenlandse zaken, Gromiko, ook de Russische minister van buitenlandse handel meekwam. Chroesjtsjew heeft aan de lunch ter ere van Kekkonen in ’t openbaar een en an der over de Fins-Russische betrekkingen gezegd. Mensen, die Rusland beschuldi gen van agressieve bedoelingen jegens Finland zijn, aldus de Russische premier, lasteraars en vijanden van de twee lan den”. Het binnenlandse bewind in Fin land noemde hij een aangelegenheid van het Finse volk. In sommige kringen in Finland, zo vervolgde Chroesjtsjew, wil men graag meer aan ons verkopen en minder van ons kopen. Maar dit zal moeilijk gaan. De hoeveelheid goederen, die wij van Finland kopen, hangt af van hetgeen de Finnen van ons kopen. Chroesjtsjew merkte op, dat de economi sche samenwerking tussen Rusland en Finland een einde zal maken aan de werkloosheid in laatstgenoemd land. En over werkloosheid kan ik meepraten, want ik ben zelf arbeider geweest, aldus Chroesjtsjew. Bepaalde Finse journalisten en bladen maken van aanvallen op de Sovjet Unie hun specialiteit, zo vervolgde de Russi sche premier. Zij worden blijkbaar goed betaald door reactionairen en krijgen mo- f lan de Sedert dien is het ook altijd sukkelen ge weest met de vorming van elkaar snel opvolgende kabinetten in Finland en pas drie weken geleden kwam er weer een nieuw kabinet dat alleen samengesteld is uit leden van de boerenpartij met uitzon dering van de minister van buitenlandse zaken, Törngren. President Kekkonen heeft, waarschijnlijk omdat er een sterke anti-Russische stro ming in zijn land is ook, niet te ver wonderen' na wat het kleine land van Moskou te verduren heeft gehad er, Fanfani had al enige maanden moeilijk heden met de rechtervleugel van de chr. democraten. En nu de linkervleugel van de Saragat-socialisten neiging toonde tot samenwerking met de linkse socialisten van Nenni, die gebroken hebben met de communisten, zijn er zulke spanningen in het kabinet ontstaan dat het is afge treden. Een nieuwe coalitie-regering van chr. democraten met meer rechtse par tijen, zou volgens diverse commentaren waarschijnlijker zijn dan van links ge richte chr. democraten met socialisten van Saragat en Nenni. Tenslotte zij nog vermeld het belangrijke besluit van paus Joannes XXIII om een oecumenisch concilie bijeen te roepen. Het schijnt de bedoeling om ook de niet- katholieke kerken uit te nodigen waarne mers naar dit concilie te zenden en haar op te wekken tot eenheid. Volgens des kundigen vergt de voorbereiding van een rnnrilic» prhtpr ia ren. Die opmerking van de Russische premier over de Sovjetpers was goed. Ze mag immers alleen maar het regeringsstandpunt verkondigen en als het Kremlin het nodig oor deelt, zullen de Russische kranten morgen Finland uitmaken voor alles wat lelijk is. Overigens was Chroesj tsjews bedoeling heel duidelijk jul lie doen in de buitenlandse politiek wat wij willen, muilkorf je pers en dan herstellen wij onze handel met jullie land”. Na afloop van de besprekingen, waarvan het resultaat kennelijk met grote span ning door het Finse volk werd tegemoet gezien, kon Kekkonen mededelen dat de crisis in de Fins-Russische betrekkingen voorbij was. Rusland had geen enkele eis gesteld, welke de Finse neutraliteit of ’s lands betrekkingen met het Westen in gevaar zouden brengen. Er zouden spoedig handelsbesprekingen worden ge opend en Rusland zou weer een ambas sadeur te Helsinki benoemen. De dent deed echter een beroep op de pers matiging te betrachten en verant woordelijkheidsbesef te tonen. Kennelijk zijn er geen bepaalde afspraken te Le ningrad gemaakt, maar heeft Kekkonen, die in Moskou wel vertrouwen geniet, toezegging gedaan zijn persoonlijke in vloed te zullen uitoefenen opdat Finland geen onbetrouwbare buur van de Sov jetunie zal worden. Hij zal er ook stellig tegen waken dat er in de Finse regering personen zitting krijgen, die uitgesproken anti-Russisch zijn. Men heeft zich hier en daar afge vraagd, waarom de Russen vooral in de laatste tijd zoveel aandacht schenken aan hun betrekkingen met Finland. Men zou o.a. kunnen denken aan vrees van Mos kou dat Finland meer in de Westelijke sfeer zal worden getrokken, nu het met de andere drie (of vier als men Ijsland meerekent) Scandinavische landen over een gemeenschappelijke Scandinavische markt overlegt en in ieder geval de on derlinge economische betrekkingen tus sen die landen, ook in verband met de Euromarkt, worden aangehaald. Er zijn ook Westelijke commentatoren, die menen dat de Russen onder alle om standigheden zeker willen zijn dat Fin land geen vijandige houding tegen hen zal aannemen. Zij kunnen zich echter niet direct met de Finse buitenlandse aange legenheden inlaten en dus zorgen dat daar de communisten die op him hand zijn, de macht in handen krijgen, omdat dit Zweden, dat weer buurland van Fin land is, tegen hen in het harnas zou ja gen. Zweden, dat nu neutraal is, zou zich dan bij de Navo kunnen aansluiten. Voor hun doen blijven de Russen daarom wat voorzichtig, zij waarschuwen Finland slechts en lieten het door stopzetting der handelsbetrekkingen voelen wat er van Finland zou worden als het blijven van het handelsverkeer met Rusland was ver stoken. Dat Moskou thans bezig is Finland vrees in te boezemen schrijft men toe aan de algemene buitenlandse politieke toestand. De Russen zouden met de mogelijkheid rekening houden dat de Berlijnse kwestie straks tot een zodanige spanning zal lei den dat er oorlogsgevaar dreigt en zou den dan zeker willen zijn dat in Finland niets tegen hen ondernomen zou worden. In hetzelfde licht zal men dan wel moe ten zien het optreden van Mikojan in Denemarken, op zijn terugreis van Ame rika naar Moskou. Hij verklaarde daar dat Denemarken er goed aan zou doen het voorbeeld van Zweden te volgen, dus neutraal te blijven, uit de Navo te treden en een niet-aanvalsverdrag met de Sovjet unie en andere communistische landen te sluiten. Het lijkt er thans echter niet op dat de Deense regering de Navo zal los- Ozwz'gmr blijken zowel de Ver. Staten als Engeland nogal soepel in hun politiek jegens de Russen. Te Genève vergaderen nog altijd deskundigen van deze drie landen over stopzetting van de kernproeven. Washington en Londen hebben altijd op het standpunt gestaan dat deze stopzet ting voorlopig voor een jaar zou geschie den en wanneer in dat jaar bevredigende vooruitgang zou worden gemaakt op het gebied van controle en de besprekingen over de beperking der gewone bewape ning de overeenkomst van jaar tot jaar zou kunnen worden verlengd. De Russen stelden echter onvoorwaarde lijke en permanente stopzetting voor. Amerika en Engeland hebben thans ech ter een zeer belangrijke concessie gedaan, door te verklaren dat zij bereid waren een permanente stopzetting te aanvaar den zonder binding aan een beperking van de gewone bewapening; maar wel blijven zij vasthouden aan de eis dat een behoorlijk contróle-stelsel moet worden ingevoerd. De Russen willen nu ook wel controle, maar de controleposten moeten in elk land bezet worden door personeel uit dat land, aangevuld met slechts enkele bui tenlandse deskundigen. Amerika en En- Het is immers bekend dat Chroesjtsjew ook tegen een oppositie in zijn partij moet oproeien. Dat de Russische druk op Zondagmorgen is in het gezin van de heer L. van de Akker, wonende aan de Commissaris van Heemstrastraat te Nij- kerk, een drieling geboren. De kinderen, twee meisjes en een jongen, die rsep. vijf pond, vier pond en drie ons en vier pond en twee ons wegen, kwamen in een kwartier tijd ter wereld. De Kinderen zijn tijdelijk opgenomen in het ziekenhuis de Lichtenberg te Amersfoort. Helaas is inmiddels een der kinderen overleden. ;elijk subsidie van derde landen, die be- ig hebben bij een verslechtering van betrekkingen tussen de Sovjet Unie en Finland. „Kijk nu eens naar onze pers. Daar is niets in te vinden wat schadelijk kan zijn voor de betrekkingen tussen on ze landen. Wij zijn voor goede betrek kingen tussen onze landen. Wij zijn van mening dat journalisten, als zij tenminste hun land willen dienen, geen schade nooit precies weet waaraan men met i zijn reis de Ver. Staten heeft verklaard dat >rake is van een Russisch ulti- tijdgrens inzake Berlijn, de gen, waarbij het van geen belang is of die weken of desnoods maanden langer dan het half jaar dat Chroesjtsjew het met Moskou te komen. Zoals f

Bolswards Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1