LIEVER RISICO VAN OORLOG DAN VOOR DE RUS DOOR DE KNIEEN Qabe roar üs hjoed p p to sizzen 1 Buitenlands Overzicht Adenaoer wil vrije verkiezingen DE LANGEBAAN AFVALWEDSTKIJD Chris Meeuwisse zet zegetocht voort Piet en Mans Wijnhout le en 2e in B-rijderij Politike stjer STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Gouden filmpjes Si 55eJAARGANG No. 12 VRIJDAG 13 FEBRUARI 1959 De Jong’s Nieuwsblad Hwat hat TREINBOTSING IN BELGIE. Advertentieprijs: 13 cent per rntfl Ingezonden mededelL gen dubbeJ tarief Handelsadvertenties bij contract reducti* Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OS1NGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) geen volledige overeenstemming be- maar ;erealiseerd kunnen worden moet l bestaan dat die gebieden 3de 4de 5de 6de Hy stuts syn wize tonge tsjin de ministers üt; Dat binn’ bipaeld kweajonges, hy kreake se as in nüt. Dümnys moasten it üntjildzje, seis Buskes krige krityk, Elk draeit it forkearde tsjiltsje, Dick giet merakels lyk. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Wy binn’ der wierlik fol fan, Hy krijt de earste priis. Politikus Dick Dolman, Byneamd: MASTER WAENWHS. PYT Wy steil’ jim foar: Dick Dolman, politikus-studint, Hy kind de knepen wol, hwnt gans lef en swets-talint. Lésten, as radiosprekker biharkjen wy syn spyts, Nou, dy wie aerdich rekke, gjinien dy’t Dick byfytst. Bolswards Nieuwsblad i de schrik welke van door de Navo beerden, beiden kwamen snelheid te kort en werden naar de kant verwezen, om straks nog eens aan de start te komen met de 2 verliezers van de volgende serie met als inzet de 5e, 6e, 7e of 8e prijs. Deze 2e serie, het kon voor deze rijders niet beroerder, betrof een aangelegen heid tussen 4 vrienden, die ook met zijn vieren in een auto naar Bolsward wa ren gekomen. Het waren Piet en Mans Wijnhout, die zich na felle strijd wisten te classeren vóór Zuiderduin en de Brui ne de Bruin, zodat voor de finale konden aantreden: H. Harkema, Leeuwarden, Leo Opstal, Monster en Piet en Mans Wijnhout. In de serie om de 5e, 6e, 7e en 8e prijs die hierna eerst nog verreden werd, bleek Yska meer reserve te hebben dan Vene ma, zodat laatstgenoemde zich met da 8e prijs tevreden moest stellen. Vervolgens verdaween Yska van het to- neel, waardoor Jan de Bruine de Bruin en Cor Zuiderduin de zaak moesten uit vechten. Het werd een mooie race, waar in Zuiderduin zich ten slotte de sterkste toonde. In de finale gaf men de kleine, maar ste vige Opstal een goede kans. Even leek het er ook op, dat hij evenals in de an dere ritten er weer direct tussen uit zou gaan, maar de Gebr. Wijnhout waren op hun qui vive en gaven hem geen kans dit kunststukje ook nu uit te halen. Wel probeerde hij op het laatste eind nog langs zijn tegenstanders te komen, doch ze bleven hem Insluiten en daar door was zijn kans verkeken en daar ook de Leeuwarder Harkema, ondanks zijn uitstekend rijden niet voldoende sprintcapaciteiten meer over bleek te hebben, gingen de Wijnhouts de laatste ronde in. ’t Werd een spannend slot van deze finale, die uiteindelijk door Piet gewonnen werd. De op woensdag j.l. uitgeschreven langebaan afvalwedstrijd kan in alle opzichten volkomen geslaagd genoemd worden. De lijst telde niet minder dan 43 namen, waaronder diverse rijders uit de topklasse. De wedstrijdbaan was in behoorlijke conditie, di verse ritten hadden een spannend verloop en last not least, het programma werd vlot afgewerkt. 7de 8ste De prijzen bestonden uit luxe pen ter waarde van f 300.—, Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en Na de eerste losse ronde lagen alle 4 rijders nog prachtig gelijk, ook in de tweede ronde gingen allen tegelijk door de laatste bocht, doch op het rechte eind kwam Santema enige meters te kort en moest zich hierdoor met de 4de prijs te vreden stellen. Vogel was de volgende die afviel, waardoor de 2 favorieten Meeuwisse en van 't Oever samen de laatste ronde ingingen. Het was een lust deze twee rijders door de bochten te zien glijden, doch ook was het te zien, dat van 't Oever niet bij machte zou zijn, de op kop liggende Meeuwisse van de 1ste plaats te verdringen. De Voorburgenaar finishte dan ook met enige meters verschil voor van ’t Oever, waardoor de eerste prijs terecht kwam bij de rijder, die zeer zeker van alle 43 rijders ook ongetwijfeld de sterkste was. In de B-rijderij startten dezelfde deelne mers, behalve de 8 prijswinnaars van de A-groep. Over het algemeen werd hier de meeste strijd geleverd, wel waren hierin ook verschillende favorieten, maar nu de top- rijders waren afgevallen, was het kracht- verschil over het algemeen minder groot en daardoor de strijd feller. De grote verrassing was hier wel, dat Speerstra van Ymswoude, die op de laat ste wedstrijden zo’n goede indruk gaf nu reeds in de tweede omloop van de lijst werd gevoerd. Ook W. Visser, die in de A-rijderij de 8e prijs voor zijn neus voorbij zag gaan, had hier zeker te veel van zijn krachten gevergd, want hij word in zijn eerste serie al direct uitge schakeld. Op het achttal plaatsten zioh: K. Yska, Exmorra, D. Venema, Workum, H. Har kema, Leeuwarden, Leo Opstal, Monster, Zuiderduin, Lisse, Piet en Mans Wijn hout, Haarl.meer en J. de Bruine de Bruin, Aalsmeer. In de eerste serie spanden Yska en Ve nema al hun krachten in om naast hun tegenstanders te blijven, doch het mocht niet baten, eerst leek het even spannend te worden, doch na 1% ronde kwam er reeds enige tekening en wat ze ook pro- It is gaedlik, set sa’n fintsje aenstens op it skip fan steat, In puik kaptein, it studintsje, dat hat syn spyts üs leard. Gjinien oars wurdt weardearre, partijlleders binn’ blyn, Lokkich, dat der noch stjerren, lyk dizze Dick klear skyn’. Wy ha al eamstich sike nei in bitüft kandidaet, hwa lit syn nut Jt meast blike? Hwa is üs man, tolf maert? Der hoecht net mear nei frege, hiel NederlAn wit it skoan, mar ien komt flink fan wegen, hear Dick spant fier de kroan! Enige heren uit Velp hebben het plan opgevat in de komende zomer de Friese elfstedentocht per stoomboot te volbren gen. Op no. 1 van de voordracht tot hoofd der openbare lagere school te Tjerkwerd staat S. Bonga, hoofd o.l.s. te Heiden schap. Zeer, veel mollen gevangen. Zweitse Gall van Houtigehage één der vele opkopers bracht deze winter reeds 16000 fluwelen velletjes naar Leeu warden. Men vreest, dat de mol zal uit sterven. ook bij behoort. ons de betekenis van het overleg over ontwapenen als men ook wil onderhandelen over een gedemilitari seerde zóne in Europa. De strook in het Westen wordt dan zo smal dat ze nauwelijks verdedigbaar is, Het schilt wordt eigenlijk ondeugdelijke en de veiligheid van W.-Europa meer en meer afhankelijk van het eventueel gebruik geen indruk van kracht en dheid. En de Gaulle schijnt het hierin met hem eens te zijn en dat kan ook omdat hij wel weet dat op deze basis voorlopig toch Chroesjtsjew heeft immers zelf op zijn partijcongres gezegd dat Moskou niet te gen vrije verkiezingen is als W. Duits land en O. Duitsland het onderling daar over eens kunnen worden. Dit is echter geen Russische consessie, want het Krem lin weet heel goed dat de Oost Duitse regering nooit zal toestemmen in die ver kiezingen omdat dit het einde van het communistisch regime en van de heren die dit thans voeren zou betekenen. Dr. Adenauer schijnt vast te blijven houden aan zijn eis tot vrije ver kiezingen in geheel Duitsland met het recht van het herenigde rijk 'om zelf te besluiten of het zich zal scha ren in de rij van de Navolanden. In de eerste en 2de ronde heerste er op een enkele uitzondering na, niet veel spanning, deze kwam eerst in de derde ronde. Vooral de rit tussen Chr. Meeu wisse, Voorburg, Piet Wijnhout, Haarl. meer en Egbert van ’t Oever, Lisse ,was bijzonder enerverend, waarbij Piet Wijn hout zich eerst op de laatste meters ge wonnen moest geven. Ook de goed rijdende Bolswarder W. Vis ser verzette zich taai, slechts een knik in de rug vlak voor de finish hield hem buiten de prijzen. Op de 8 plaatsten zioh Frans Kors, Haar lemmermeer, J. Pendes, Uithoorn, S. Santema, Akkrum, Jac. Vogels, Wasse naar, Chr. Meeuwisse, Voorburg, Egbert van ’t Oever, Lisse, K. Ris, Zaandam en E. Algra, Kubaard. In de 4de ronde gaven Kors, Pendes, Santema en Vogels elkaar geen duim breed toe. De Fries Santema, die ook deze middag weer een prima wedstrijd reed en Vogels waren voor hun tegen standers in dit levendig duel juist even te sterk en plaatsten zich hierdoor in de finale. Van het 2de viertal was Meeuwisse een klasse apart, wel bleef van ’t Oever hem de eerste 2 ronden dicht op de hielen, maar toen de man uit Voorburg er nog een schepje opgooide, was er voor hem geen houden aan. Om de 5e, 6e, 7e en 8e prijs streden ver volgens Kors, Pendes, Ris en de Cubaar- der Algra. De Cubaarder die deze middag menigeen verraste, reed ook thans weer een prima race, maar jammer voor hem, moest hij door een val met de 8ste prijs genoe gen nemen. Pendes was de 2de, die af viel en werd 7e en daar Kors er ten slotte door Ris werd afgereden, wist laatstgenoemde zich van de 5de prijs te verzekeren. De finale werd met spanning tegemoet gezien. Wel was Meeuwisse, vorige week uit Noorwegen terug, hier favoriet, maar toch had men stille hoop, dat een Egbert van ’t Oever hem het vuur na aan de schenen zou leggen. De totale uitslag is: A-riJderfl: 1ste prijs: lauwertak: Chr. Meeu wisse, Voorburg. 2de prijs lauwertak: Egbert van ’t Oever Lisse. 3de prijs 4- lauwertak: Jac. Vogels, Wassenaar. 4de prijs: lauwertak: S. Santema, Akkrum. 5de prijs: K. Ris, Zaandam. 6de prijs: F. Korts, Haarl.meer. 7de prijs: J. Pendes, Uithoorn. 8ste prijs: E. Algra, Cubaard. B-rijderij: 1ste prijs lauwertak: Piet Wijnhout, Haarl.meer. 2de prijs: Mans Wijnhout, Haarl.meer, H. Harkema, Leeuwarden. Leo Opstal, Monster. Cor. Zuiderduin, Lisse. J. de Bruine de Bruin, Aals meer. K. Yska, Exmorra. D. Venema, Workum. voorwer- Even buiten het station van Verviers zijn bij Istig twee treinen op elkaar gelopen. Drie personen werden op slag gedood. Tientallen gewonden moesten in ziekenhuizen worden opgenomen. De ene trein reed in de richting Luik, de andere kwam uit Spa. Volgens de Belgische spoorwegen zou de trein uit Spa door een stopsein zijn gereden. De opruimingswerkzaamheden zullen dagen in beslag nemen. zijde een conferentie met de Russen wil vóór 27 mei. Aanvankelijk heeft men in Washington en ook in Londen op het standpunt ge staan dat men zich van deze uitimative eis niets zou aantrekken; men wilde wel onderhandelen, maar niet onder de druk van zo’n ultimatum, o.a. president Eisen hower heeft dat zelf gezegd en zowel de Gaulle als Adenauer schijnen nog op dit standpunt te staan, overleg aanvaarden zij maar dan na 27 mei, tenzij de Russen officieel meedelen dat zij aan deze datum het ultimatief karakter onttrekken. Opgemerkt zij nog dat de nu gepubli ceerde verklaring van Dulles werd afge legd in een commissie van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden, en niet in de Senaatscommissie voor buitenlandse zaken die eigenlijk medezeggingschap heeft in het te voeren buitenlands beleid. Als Dulles er van spreekt dat ook in de Amerikaanse regering nog verschil van mening heerst over de tegenmaatregelen tegen de Russen te nemen en over de politiek inzake Berlijn, dan is het heel best mogelijk dat hij ook het oog'heeft op deze senaatscommissie, welker nieuwe voorzitter, Fulbright, voor een nieuwe aanpak van het probleem van de verhou ding tot de Sovjetunie is en die ook schijnt te voelen voor een geneutraliseer de strook in Europa, die de Russen vei ligheid zou moeten verzekeren. Het verst in dezen wil Harold Stassen, de vroegere adviseur van president Eisenhower op het gebied van de ontwapening gaan. Behal ve het gehele herenigde Duitsland zou ook een deel van Frankrijk en een deel van Rusland tot dit geneutraliseerde ge bied moeten behoren. Dit denkbeeld lijkt echter geen kans te maken daar men Frankrijk niet mee zal krijgen en evenmin de Sovjetunie, welke op haar gebied vrij zal willen blijven en ook wel bezwaren zal hebben alle satel lietstaten te ontruimen, omdat daar dan de kans op een revolutie ten gunste van de democratie groot zou zijn. Maar er zijn allerlei variaties van een dergelijk plan, mede ingegeven ook door de Ca nadese regering, die ook al een nieuwe aanpak van het vraagstuk der verhou ding tussen West en Oost wil. Men kan er haast wel zeker van zijn dat iets van deze denkbeelden ook in de gedachten van Dulles, die enigszins aan de wensen van de Senaatscommissie moet tegemoet komen en in die van Macmillan die ook rekening heeft te houden met de Cana dese wensen, speelt. De Amerikaanse en Engelse staatslieden zitten eigenlijk wat moeilijk met het pro- bleem-Berlijn. Zij kunnen nu eenmaal op dit gebied Moskou geen concessies doen alleen zou het mogelijk zijn de Oost- Duitse regering te erkennen, maar dat vindt Adenauer vast niet goed. Daarom is er kennelijk een drang bij deze staats lieden het terrein van het overleg met de Russen te verruimen tot het gehele Duitse vraagstuk en tegenover Westelijke conces sies Russische te eisen. De Amerikaanse en Engelse staatslieden zouden kunnen hojjen door tegemoet koming aan de Russische wens naar vei ligheid Moskou vreest immers de Duitse herbewapening van de Russen gedaan te krijgen dat ze zullen toestem men in een werkelijke Duitse hereniging, r’ r- partijcongres Premier Macmillan van Engeland gaat 21 februari voor een tiendaags bezoek naar Rusland. Officieel is meegedeeld dat hij de reis zal ondernemen om het terrein te verkennen, d.w.z. ter plaatse zal nagaan of er mogelijkheden zijn tot een ontspanning in de betrekkingen tussen Oost en West te komen, welke zich dan in de eerste plaats zou moeten uiten in een ook voor het Westen bevredigende oplossing van de Berlijnse kwestie. Van het verdere nieuws uit deze over- zichtsperiode vermelden we hier de ver dere afglijding van Irak naar een uiterst links regime de mogelijkheid van een compromis over Cyprus en de nieuwe Amerikaanse wapenleveringen aan In donesië. Te Bolsward zal gevestigd worden een bestelkantoor van de N.T.M. en wel ten huize van J. M. Rypema op de Appel markt. Macmillan gaat dus niet naar Moskou om er namens het Westen te onderhan delen; hij kan dat niet omdat de grote Westelijke landen het onderling nog niet eens zijn over een gemeenschappelijk standpunt; daarover zullen Amerika, En geland, Frankrijk en West-Duitsland eerst praten als de Engelse premier terug is van zijn oriënteringsbezoek aan de Sov jetunie. Maar aangezien de Russen het moeten hebben van een verdeeldheid van het Westen, zal Chroesjtsjew de Engelse premier stellig vriendelijk ontvangen en hem allerlei van Rusland laten zien waar van de Engelse staatsman onder de in druk zal komen, maar hem zeker geen denkbeelden aan de hand doen, welke deze kan gebruiken om op de basis er van de Westelijke eenheid te smeden. Beter zou het zijn geweest als de grote Westelijke bondgenoten eerst maar eens hadden getracht het onderling eens te worden en als de Engelse premier toch naar Moskou wilde, deze het daarna had gedaan om er zijn voelhorens uit te ste ken of het westelijke en oostelijke stand punt mogelijkheden tot toenadering bo den. Men zegt wel dat Macmillans reis meer instemming bij de Engelse oppo sitie, de Arbeiderspartij, ontmoet dan bij de regeringspartij, de conservatieven, die Dy’t roazen garret rint de noed him oan de doarnen to stekken. ning maar ook ten. Chroesjtsjew heeft het partijcongres ge sloten met felle beschuldigingen aan het adres van het Westen en daarbij terloops wel president Eisenhower uitgenodigd voor een bezoek, maar deze heeft terecht laten weten dat hij onder deze omstan digheden geen aanleiding ziet tot een bezoek aan Moskou. Temeer is die aan leiding er niet omdat op het Russische partijcongres maarschalk Malinofsky het Westen openlijk heeft bedreigd met de Russische militaire macht. Als een Wes telijk staatsman onder deze omstandig heden toch naar Moskou gaat, zij het dan alleen maar voor een oriënterend bezoek, maakt dat zelfverzekerdheid. Minister Dulles heeft intussen voor zijn reis naar Europa in de commis sie voor buitenlandse zaken van het Huis van Afgevaardigden verklaard dat de Verenigde Staten en hun bondgenoten vastbesloten zijn des noods liever het risico van een oor log te nemen dan zich door de Sov jetunie uit West Berlijn te laten ver drijven. Dulles noemde de militaire positie van het Westen in Berlijn „nog gevaarlijker dan op Quemoy en Matsoe”. Het losla ten van West Berlijn zou naar zijn me ning waarschijnlijk het verval van de Navo betekenen en de West Europese veiligheid in gevaar brengen. Indien de Russen hun bezettingsbevoegd- heden in Berlijn overdragen aan de Oost- duitsers, is het mogelijk dat de commu nisten bruggen zullen opblazen, wegen versperren en maatregelen nemen tegen een eventuele luchtbrug. Er wordt over tegenmaatregelen gesproken, maar er is nog L reikt, niet onder de bondgenoten, evenmin in de Amerikaanse regering, aldus Dulles. Hij sprak de hoop uit dat er voor 27 mei, het einde van de door de Russen gestelde termijn, besluiten zullen zijn genomen. Dit is ongetwijfeld een krach tige verklaring en dat ze gepubliceerd werd na Dulles’ reis naar Europa, schijnt er op te wijzen dat hij daar de ervaring heeft opgedaan, dat geen der bondgeno ten zonder meer wilde toegeven aan de Russische eisen inzake Berlijn. Wel is het opmerkelijk dat men van Engelse van strategische atoomwapenen de Rus sen zal kunnen inboezmen. Tenzij men natuurlijk tot algehele en al gemene ontwapening zou besluiten, eigenlijk de enige weg waarlangs een ont spanning bereikt zou kunnen worden, maar welke illusior is. Uit het boven staande blijkt overigens voldoende dat niet alleen de ontmoeting tussen het Wes ten en Rusland over de Berlijnse en Duit se kwestie spanning zal brengen, maar waarschijnlijk ook die tussen de ministers van buitenlandse zaken van de Ver. Sta ten, Engeland, Frankrijk en W.-Duits land in maart om tot een gemeenschap pelijk standpunt over die problemen te komen. Er moge nog even de aandacht op ge vestigd, dat Rusland- misschien niet in de eerste plaats uit vrees voor het Wes ten op een oplossing van de Duitse kwes- tien aanstuurt in die geest dat W.-Duits- land ontwapend blijft. Moskou zou volgens Franse militaire des kundigen meer en meer bevreesd worden voor de groeiende macht van Rood China en daarom zich in de rug gedekt willen zien, doordat W- Duitsland ontwapend blijft en de Navo zo mogelijk uiteenvalt of tot een niet-aanvalsverdrag met de landen van het Warschau-pact komt. Is het inderdaad deze vrees welke Mos kou beheerst, dan zouden er misschien zaken tussen Washington en het Krem lin te doen zijn de V.S. zijn ook ongerust over de Chinese machtsontwik keling als de Amerikanen geen Euro pese bondgenoten hadden, die alle hun eigen wensen hebben. En zo zijn er vele aspecten aan de kwes tie Berlijn en Duitsland en daardoor vele mogelijkheden en onzekerheden. Wat alleen maar zeker is, is dat wij weer heel spannende dagen tegemoet gaan, nu beide partijen bereid zijn, althans zeggen dat te zijn, het risico van een oorlog te aan vaarden om hun standpunt te doen zege vieren. Als het moment der beslissing komt, zullen we zien of alle betrokken staats lieden even stoer in hun houding blijven. Men kan thans alleen maar betreuren, dat de beide Amerikaanse staatslieden, die een enorme invloed op die beslissing hebben, president Eisenhower en Dulles, niet geheel fit zijn; ook Dulles is weer ziek. niets van de hereniging zal komen en de Fransen dan ook geen vrees behoeven te koesteren voor een herrezen en gevaarlijk Duitsland. De Gaulle en Adenauer zijn maar dikke vrienden geworden, nadat men eerst ge vreesd had dat Frankrijk onder de Gaul- le’s leiding wel eens zou kunnen terug tasten op oude traditionele politiek van samenwerking met Rusland. Men schijnt nu op FransDuitse samen werking te moeten rekenen waarbij W.- Duitsland hoopt op de economische voor delen welke in deze samenwerking aan de Duitse industrie zouden toevallen bij de ontwikkeling van de FransAfri kaanse gebieden. Maar voordat die voordelen door Duits land gerealisc—d 1- d de zekerheid bestaan dat die gebieden door Frankrijk behouden zullen blijven. En opdat dit het geval zij schijnt Dulles bij zijn bezoek aan Parijs in zijn ont moetingen met premier Debré min of meer pijnlijk, want voorheen heeft de ze allerlei lelijke dingen van deze Ameri kaan gezegd en de Gaulle nog eens duidelijk gemaakt te zijn dat Frankrijk meer macht in de Navo wil hebben en dat deze zich ook bemoeien moet met de verdediging van de Franse gebieden in Afrika. Dat is een heel moeilijk te verteren brok voor de Amerikanen en zij schijnen bo vendien nog te horen hebben gekregen dat FrankrijK binnenkort over de A-bom zal beschikken en het dus ook op dit ge bied wil meetellen. Zoals bekend plegen de Ver. Staten en Engeland te Genève nog altijd overleg met de Russen over de afschaffing van de proeven met dergelijke wapenen maar stuiten deze op het controlesysteem. Parijs heeft kennelijk de heren duidelijk gemaakt dat het er Óverigens ontgaat nog niet vergeten zijn dat het een der hunnen was, Chamberlain, die in het Duitsland onder Hitler een München tekende. Nu is Macmillan stellig een geheel an dere figuur dan Chamberlain, maar er zijn toch heel wat Engelse bladen, die uiterst koel staan tegenover de Russische reis van hun premier. Zij wordt onderno men in een periode niet alleen van span ning maar ook van Russische dreigemen- 2e week februari 1909 De lange winter gaf o.a. aanleiding tot het schrijven van het volgende ingezon den stuk: O jij „milde goede vader winter” wat ben je een barbaarse ouwe heer, wat ben je een grillige en grimmige tyran. Je kin deren, bont en blauw striemen, dat ken je! Orenbijter, Tenenknijper! Waterbe- derverBuizenknapperAnthracietver- slinder! Neusverver! ■V'

Bolswards Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1