Qabe Sk MAC MILLAN STELT CHROESTJEV NIET AANVALSPACT VOOR BLIJFT HET POLSSTOKVERSPRINGEN BESTAAN? 1 roar Voetbal üs hjoed p p to sizzen 1 V 1 DINSDAG 24 FEBRUARI 1959 No. 15 55e JAARGANG STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Straks studenten met hoge hoed over de vaart te Winsum? RES en CAB veroveren de volle winst Fan de Martin.ytoer Tj. de J. Belgische kolencrisis wordt vitaal Europees probleem Zilveren filmpjes - H’ - V I F” 'J l Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Hwat bat Birou is goed, mar ünskuld better. OP WEG NAAR VENEZUELA slissing Advertentieprijs: 13 cent per mi# Ingezonden mededelü gen dubbe1 tarief Handeisadvertenties bij contract reducti» Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Red?ctie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) De „Atlas”, een drijvende bok met een hefvermorgen van ruim 400 ton, gefotografeerd in het Noordzeekanaal op weg naar de plaats van be stemming: Venezuela, waar hij gebruikt zal worden bij de oliewinning op het meer van Maracaibo. De „Atlas” kan een complete boortoren of een compleet meetstation in één keer vervoeren, zonder dat demontage van een en ander noodzakelijk wordt. De twee-armige kraan staat op een ponton van 40 x 22 meter; iedere arm heeft een vermogen van 120 ton en in combinatie gebruikt, 400 ton. Bovendien zijn aan boord nog vier hulptakels aangebracht met een capaciteit van 24 ton. Deze zijn bestemd voor de zijdelingse bewegingen van de last te regelen. waren wakken in het ijs te hakken om een visje te verschalken. Opnieuw volgde er een discussie, die 2 uur duurde, waarna het gezelschap naar Moskou terugkeerde. De besprekingen zullen vandaag in het Kremlin worden voortgezet. De Russische pers had vóór Macmillan’s komst weinig aandacht besteed aan de komende besprekingen. Doch thans bren gen de bladen uitvoerige en enthousiaste verslagen over het verloop van het be zoek en de bij de maaltijden gehouden redevoeringen worden in grote opmaak weergegeven. De Belgische kolencrisis ont wikkelt zich snel tot een vitaal Europees probleem. Aanvaar ding van het Belgische verzoek om een „toestand van duide lijke crisis” uit te roepen, met beperking van produktie en in voer, zou wellicht twee dagen werkloosheid per week aan de Nederlandse mijnwerkers be zorgen. of het mogelijk zal zijn, hogere uitke ringen te geven aan de door de sluiting getroffen mijnwerkers, dan de gangbare vier maanden volledige uitbetaling, de vier maanden 80 pet. en de vier maanden 60 pct. van het loon. In de Borinage zelf was de leuze van de dag: af wachten. Incidenten deden zich niet voor. De stakingsparolen zijn ech ter niet ingetrokken. Mijnen en metaal bedrijven, overheidsdiensten werken niet. De grote betoging van vandaag te Patu- rage gaat gewoon door. De Belgische regering heeft laten weten, dat de buitenlandse arbeiders, die op he terdaad betrapt worden bij verstoring van de orde, onverwijld zullen worden uitgewezen. De socialistische vakbond wijst in een communiqué er alvast op, dat het stakingsrecht ook voor de vreem de werkkrachten nadrukkelijk in de con tracten is vastgelegd. 11 8 7 7 6 5 5 4 4 3 2 2 6 6 5 5 4 4 3 4 3 2 2 3 2 2 3 2 2 1 2 2 1 4 3 3 2 2 2 4 1 3 24 18 17 16 14 13 12 10 9 8 6 5 16 15 13 12 10 10 10 9 9 42— 13 43— 29 30—29 30—26 33—30 27—19 26—27 26—27 21— 24 24—42 16—31 22— 43 37—14 25— 19 27—21 20— 15 21— 21 21—31 26— 35 17—27 25—36 Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 1 5 4 5 4 4 4 6 6 9 7 9 1 3 4 4 4 6 6 5 7 '1 - 1 Premier Harold Macmillan is bereid een niet-aanvalspact met Rus land te sluiten, als uit de besprekingen, die hij thans met premier Nikita Chroestsjev voert, blijkt dat de spanning in de wereld door zulk een verdrag verminderd zal worden. Hij heeft de Russische machthebbers er op gewezen, dat het wes ten inzake Berlijn van geen wijken zal weten en dat de Berlijnse kwestie dus de aanleiding kan zijn voor een derde wereldoorlog, tenzij het vertrouwen tussen Rusland en het Westen wordt hersteld. Een niet-aanvalspact zou van dit herstelde vertrouwen symbool en uitdrukking zijn. sloten. Twee vergaderingen in Leeuwar den van de commissie, ontstaan uit de B.F.V.W. én de Bond van Gosma lever den geen resultaat op, omdat Gosma c.s. geen concessies wilden doen. Enkele Friezen die de Ijepperssport een warm hart toedragen, werden aangezocht om een arbitragecommissie te vormen om eenheid in de Ijepperswereld te brengen. Birdaard, Winsum en Wirdum wilden zich geheel neerleggen bij de besluiten, terwijl L. Vr. Par., Rottevalle en Giekerk ook deze arbitrage accepteerden. Drie uren lang heeft deze good-will commissie in Rottevalle geconfereerd met Gosma c.s., doch deze „sportlieden” wilden geen enkele concessie doen en stelden steeds andere eisen, terwijl zij Inzake him toezegging van iedere actie te staken, net als de andere partij, woordbreuk pleegden. De arbitragecommissie stelde vast, dat Birdaard, Winsum en Wirdum vele veren fiadden gelaten, doch dat met de andere partij niet te praten viel. De heer Gosma zei tegen deze commis sie: „Wat wij organiseren is voor 100 geslaagd, wij willen geen enkel lid van de commissie van de B.F.V.W. in ons 4de klas: 11 12 12 11 10 12 13 10 13 jong binne. Mar it giet wol to bot en it is, nei myn bitinken, ek in reëel gefaer boerestan. Hwant it libben is allinnich arbeidzjen en de boer, Reeds is besloten de Nederlandse werk vergunningen van 700 Italiaanse mijn werkers in Limburg niet te Verlengen. Driehonderd man zijn van de produktie van vetkolen op de gemakkelijker ver koopbare antraciet overgeplaatst. De produktie per man stijgt onrustbarend snel. Uit het Roergebied zijn al vijf aanvragen tot steun wegens sluiting van mijnen bij de Hoge Autoriteit der Kolen en Staal Gemeenschap binnengekomen, een Hoge Autoriteit, die zelf onzeker over haar toekomst en gezag, in alle zaken een weifelende houding aanneemt. In de loop van deze week zullen er be sprekingen plaatsvinden met de verschil lende partners. Frankrijk zou gekant zijn tegen vermindering der produktie, niet tegen die der invoer. Duitsland, Ita lië en Nederland voelen weinig voor be perkende maatregelen, Luxemburg zou aan de Belgische kant staan. De slot conclusie te Luxemburg is, dat er weinig kans bestaat, dat België zijn zin zal krij gen. Dit weekeinde was in België, waar in totaal thans meer dan 100.000 arbeiders staken, direct of niet direct van de ko lencrisis, het weekeinde van het overleg. Regering, vakbondsleiders en werkge vers bereikten in onderhandelingen het punt, waarop ruggespraak met de Hoge Autoriteit gewenst bleek om zeker te zijn, dat de voorgestelde oplossingen uit voerbaar zijn in het licht van de inter nationale afspraken. Het is vrij zeker, dat de sluiting van niet-rendabele mijnen in de Borinage zal worden uitgesteld tot de eerste januari 1960. In Luxemburg onderzoekt men al, Olyphia Emmeloord Steenwijk Nicator D. O. G. R. E. S. G. A. V. C. W. Z. S. M. S. C. Oosterwolde Stanfries Bergum Dit is, naar het dagblad De Telegraaf in politieke kringen te Moskou verneemt, het onmiddellijke resultaat van de be sprekingen, die Macmillan zondag met Chroestsjev heeft gevoerd in diens „Da cha” (buitenhuis), 80 km buiten Mos kou. Het bezoek is tot nog toe verlopen in een sfeer van hartelijkheid en ouder- wets-Russische gastvrijheid. Zaterdag arriveerde Macmillan met zijn staf in een Cornet op het vliegveld van Moskou, waar hij begroet werd door Chroestsjev. De Britse premier droeg een muts van wit lamsvel, die hem on- middellijk populair heeft gemaakt bij de Russische bevolking. Alle andere rege ringspersonen, zowel Britse als Russi sche, droegen mutsen van donker bont. Het was zelfs voor Macmillan’s naaste medewerkers een verrassing, dat hij de ze ongewone muts droeg. De premier heeft deze muts gekocht, toen hij 30 jaar geleden als gewoon La gerhuislid, een bezoek aan Moskou bracht. Macmillan inspecteerde de erewacht en begroette met een joviaal handgebaar de honderden toeschouwers, die zich op het vliegveld hadden verzameld, ’s Avonds woonde hij een diner in het Kremlin bij, tijdens hetwelk over en weer de gebrui kelijke heildronken werden uitgebracht. Doch zondagmorgen werd er meteen stevig aangepakt. Samen met Chroes tsjev reed Macmillan per auto naar het voormalige buitenhuis van Stalin, dat thans door Chroestsjev wordt gebruikt. De dertig Britse correspondenten, die speciaal voor dit bezoek naar Moskou waren gekomen, werden door de Rus sen niet tot het buitenhuis toegelaten. Zij moesten zich tevreden stellen met ’n rondleiding langs de kunstschatten van het Kremlin. De beide premiers voerden in afzonde ring twee uur lang besprekingen met elkaar. Macmillan was slechts verge zeld van Selwyn Lloyd, de minister van Buitenlandse Zaken en Sir Patrick Reil ly, de Britse ambassadeur te Moskou. Chroestsjev werd bijgestaan door Gro myko en de Russische ambassadeur te Londen, Jakob Malik. Wat er precies besproken is, is nog niet bekend, doch wel staat vast, dat een groot deel der geschilpunten tussen Rus land en het Westen ter sprake kwam. Tijdens de lunch, waaraan door 40 per sonen werd deelgenomen, werden op nieuw de onvermijdelijke heilwensen uit gesproken, waarna de gasten per troika een rit door de besneeuwde bossen maakten. Het was bitter koud en Macmillan droeg daarom niet zijn witte muts (die geen oorkleppen bezit), maar een donkere Russische bontmuts, die wel van oorver- warmers was voorzien. Hij werd luid toegejuichd door de boeren, die bezig De B.F.V.W. was van mening, dat het fierljeppen los van hen moest staan en dat er jaarlijks niet meer dan zes offi ciële wedstrijden gehouden mochten worden. Dit om te voorkomen, dat het fierljeppen geen zachte dood zou krijgen net als het touwtrekken. Alleen Bolsward houdt jaarlijks gelukkig nog een touwtrekwedstrijd, doch verder zijn er in het begin te veel wedstrijden georganiseerd, zodat er ten slotte geen animo meer voor was. Dit alles wil de commissie bij het pols- springen voorkomen en daarom jaarlijks maar zes wedstrijden. Doch terwijl het conceptreglement nog niet eens behandeld was door de dorpen Winsum, Wirdum, Birdaard, L. Vr. Par., Giekerk en Rottevalle, begon de Ijepper Gosma een actie en stichtte een Bond voor Friese Polsstokvèrspringers en liet zich voorzitter van het Hoofdbestuur van deze Bond noemen. Deze gang van zaken was natuurlijk ge heel foutief, want op een concept kan men nog geen conclusie trekken, immers de afgevaardigden van de zes dorpen konden wijzigingen aanbrengen, zoals zij op hun afdelingen eventueel hadden be- Vroeger en vlak na de laatste wereldoorlog werden er in Winsum en ook elders polsstokvèrspringwedstrijden gehouden. In 1957 en 1958 organiseerde de Bond van Friese Vogelbescher- mingswachten, samen met de afdeling Winsum, waar ook Baard en Oosterlittens bij horen, kampioenswedstrijden in „fierljeppen”. Om ongelukken te voorkomen, beter georganiseerd, betere voor zieningen op start- en finishwal, enz. werd in december j.l. een conceptreglement opgemaakt, waarbij de „Ijeppers” Piet Zwart uit Warga en G. Gosma uit Roodkerk als commissieleden aanwezig waren. 4e week februari 1934. Ged. Staten hebben last gegeven tot op heffing van de openbare scholen te Wei- dum, Huins en Oosterlittens. De raad besloot met 8-3 stemmen tegen deze be- in beroep te gaan bij de Kroon. Eindelijk rolde de voetbal weer, wel wer den nog enige velden afgekeurd, maar over het algemeen kon er overal in den lande gevoetbald worden. Tot zelfs het C.A.B.veld, hoe bestaat het, was prima bespeelbaar en daar bovendien de zon weer eens scheen, konden de vele voet- balenthousiasten eindelijk weer hun hart ophalen. Voor de spelers was dit droge weer trou wens ook welkom, de lekke box speelde hen nu in de rust tenminste geen par ten. Wanneer zullen er eindelijk eens spijkers met koppen geslagen worden? Er moet iets gebeuren, zo kan het niet langer, het C.A.B.bestuur moet zich, maar vooral de gemeente, schamen, de geregelde bezoekers in een dergelijk krot te ontvangen. Het is te hopen, dat hierin nu eindelijk eens verandering komt. Om op voetbal terug te komen, Emmel oord heeft geen kans gezien de spanning er in 3A weer in te brengen. Wel wisten ze leider Olyphia een 1-1 gelijk spel af te dwingen, doch voldoende was dit niet, daar de Noordwoldenaren hierdoor hun 6 punten voorsprong behielden plus nog één wedstrijd minder gespeeld. Door deze uitslag is het nu wel zo goed als zeker, dat Olyphia dit jaar zonder veel moeite het kampioenschap zal behalen. Anders is het in de onderste regionen, hier leveren Stanfries, Bergum en Oos terwolde een hevig gevecht en wanneer per microfoon te leiden, wat zeer zeker de publieke belangstelling ten goede zal komen. De Friese reglementen en een verkla ring van de gang van zaken is na schrif telijke aanvraag te verkrijgen bij de heer Feije Broersma te Oosterlittens, nr. 137 De F.L.K. hoopt, dat iedere Fries nu en in de komende jaren achter hen zal staan om onze mooie bij uitstek Friese Ijepperssport, nu en in de toekomst te doen behouden. De heer L. Miedema heeft nu reeds toe zegging, dat er vele studenten en bur gemeesters op de wedstrijd in Winsum zullen komen. Zullen de studenten mee Ijeppen met pandjesjas en hoge hoed? Het Fryske fierljeppen staat nu reeds in de belangstelling bij binnen- en buiten landse pers, radio en televisie. Mooie damesschorten 45 cent, damescor- setten uitzoeken 95 cent, washandjes 4 cent, bedzak, peluw en 2 kussens samen f 3.90, zijden dameskousen drie paar voor f 1.25, ijzersterke dames-directoirs maten 60, 65, en 70 uitzoeken 48 cent, overhemden met 2 boorden f 1,49. Wol- winkel W. Muizelaar. Te koop: in goede staat zijnde brik (gummi banden). A. Abma, Hartwerd. M. K. V. BI. Boys C. A. B. Friso Oldeboorn Freno Bakhuizen Udiros N. schoot we de stand bekijken, lijkt het er op, dat dit gevecht nog vele zondagen zal voortduren. Van genoemde 3 staat Bergum er het slechtst voor. Zondag leek ’t er even op dat er één winstpuntje uit de bus zou komen, toen de 2-1 achterstand 13 min. voor het einde werd weggewerkt, doch de R.E.S.er T. van der Zee gooide hierna weer roet in het eten en dat betekende opnieuw de zoveelste nederlaag. De tweede gegadigde voor de rode lan taarn Stanfries, kon het evenmin bolwer ken in Leeuwarden, hier zorgde Nicator voor een 3-1 zege en daar ook no. drie Oosterwolde, met 2-1 tegen Steenwijk ten onder ging, bleef de stand in de on derste regionen gelijk. Een koe van veehouder D. Andela te Wommels wierp een kalf van 130 pond. midden wat betreft onze nieuw opge richte bond.” De arbitrage besloot hierop te gaan. De heren S. Span, voorzitter van de B.F.V.W. en de secretaris van de com missie, de heer F. Broersma uit Ooster littens, hebben me* toezegging van Win sum, Wirdum en Birdaard, een Fries reglement opgemaakt, waar ieder wel denkend mens akkoord mee zal gaan. Dit reglement is drastisch gewijzigd bij het eerste en het Ijeppen staat voor een ieder open, terwijl diverse verenigingen een officiële wedstrijd kunnen aanvragen bij de Fryske Ljeppers-kommisje, de nieuwe naam van de oude commissie, ontstaan uit de B.F.V.W. Deze F.L.K. bestaat uit 3 oude commis sieleden de heren S. Span, Stiens, L. Mie dema, Leeuwarden en S. Bakker te Win sum, 6 afgevaardigden van die plaatsen, waar de wedstrijden gehouden zullen worden en 2 Ijeppers die geregeld mee doen aan de wedstrijden F.L.K., w.o. Piet Zwart te Warga. Dit jaar zullen wedstrijden gehouden worden in Birdaard, Wirdum en Winsum terwijl nog 3 plaatsen aangezocht of aan gevraagd kunnen worden. Het verheugt de F.L.K. mede te kunnen delen, dat de heer Tetman de Vries be reid is gevonden om de zes wedstrijden In de 4e klasse onderging de stand een grote verandering. In de topwedstrijd Black BoysM.K.KV. konden de Snekers het lang niet bolwer- aen. De Leeuwarders trokken met 3-0 aan het langste einde waardoor zij de zwartjes van de leidersplaats verdrongen en nu de beste kansen hebben op het kampioenschap. Freno, lange tijd onderaan, heeft blijk baar de eindspurt ingezet, nu werd weer met 2-1 van het Jouster Friso gewonnen, waardoor zij niet minder dan drie treden op de competitieladder stegen. C.A.B., ondanks met 2 invallers voor linkshalf en linksbuiten, stuurde Nieu- weschoot met een 4-0 nederlaag naar huis terug en mede door de nederlaag van Friso, kon rood-wit hierdoor weer op de 3de plaats beslag leggen. In de lagere regionen werd zaterdag nog gespeeld Workum 2 adsp. tegen de dito van Bolswardia, die door de jeugdige Bolswarders met 4-2 gewonnen werd. De standen zijn nu: 3de klas: 14 15 14 14 12 12 11 12 11 14 11 12 IT WURK MEI GJIN BAES WURDE It wie dizze wike op in bistjürsgearkom- ste fan foaroansteande boeren, dat it pe tear gie oer de situaesje fan de buorkerij, sa’t dy him hoe langer hoe düdliker üntjowt. Fan de tweintichtüzen buorke- rijen yn Fryslan binne de measte der al oanlanne en it lit him oansjen, dat har tal hoe langer hoe greater wurde sil. Wy miene de situaesje, dat de boer mei syn hüsgenoaten allinnich de fêste bisetting fan it bidriuw ütmakket. It moaije wurd derfoar is: „gezinsbedrijf”. Binammen yn de greidhoeke kin men sizze, dat it dy kant stéfêst ütgiet. Nou klinkt dy namme wol moai, mar de praktyk fan in bidriuw, dêr’t alles op de skouders fan ien man, mei ien pear ban nen delkomt, is dat meastentiids net. Faeks is it minder in kwestje fan oerbi- lêsting fan dreech wurk, as wol it feit, dat dizze ienpersoansbidriuwen sa bi- nend binne, dat it soasiael sjoen net mear forantwurde is. En dochs seagen dizze mannen wol yn, dat de takomst gjin oar perspektyf sjen liet. Nou't de melkerij mei de masine gele- genheit jowt om mear kij op ’e tiid dien to krijen, nou’t de lüker it lanwurk gauwer dien makket, nou’t men via de leanbidriuWen ünderskate wurksumheden kwyt reitsje kin en binammen, nou’t in goede wurkkrêft krap en djür is, nou sil der wol foar de measten neat oars op sitte as, bisykje it wurk mei eigen folkje to dwaen. Net it minst de jonge boeren, dy’t op it heden under nuodlike biting- sten fan wal stekke, is it stribjen alge- mien om mei in minimum oan frjemde toar har lytse en binne frijhwat, meitsje, dat hja sille, letter as de bern hwat greater binne, as hja finansieel hwat sterker binne. Mal de praktyk leart oars. Hiel hwat sokke wrotters sille ünderfine, dat hja letter net oars mear kinne, dat har nfaten harren üntkomd binne, dat hja gjin smaek mear hawwe yn oare din gen, om’t dizze yn de nn fan de jierren by har wei stoarn binne. As de bern dan hwat greater binne, wurde dizze mei yn- spand, om’t hja dan jit in pear kij mear ha kinne. Krekt om’t dizze minsken sa flink en warber binne, moat it jin oan- deare, dat hja dizze wei ütgeane. It is foar alle man in libbensopjefte om de harmonije to biwarjen tusken wurk en alle oare dingen, dat wit ik wol, mar hjir driuwe de omstannichheden tige de forkearde kant üt. En it sil in opjefte wurde fan de boerestan om tige it om tinken to jaen oan dit gefaer, dat yn wêzen de boeren en har bern tobeklükt nei ünsoasiale tastannen. Dy’t, sa as wy, krekt de takomst sjen wolle as in tiid, hweryn de minske him mear en frijer üntjaen kin, mear fan alle goede jeften fan de Skepper genietsje kin, mear lib- bensrykdom ünderfynt, om’t hy better geastlik, kultureel en forstanlik foarme is, dy kin dizze üntjowing net oars sjen as radikael forkeard. Ek yn de boerestan seis sjocht men dit hiel wol yn en it binne net de minsten, dy’t al jierren lyn, hjir tsjin warskóge hawwe. De minske moat arbeidzje, dat is soun foar lichem en geast, mar hy mei gjin slaef fan it wurk wurde, dan groeije hert en siel ticht. Mei wurden wurdt lykwols dit forskynsel net keard, ek hjir sille de lju seis in oplossing fine moatte. Yn hokfoar rjuchting dit gean sil, dêr- oer dan in oare kear. foar de mear as dy’t himsels dat oandocht, moat bitinke, dat dit iensidige wrotten hiel hwat wear- defolle dingen forstikt. As it wurk alle plak ynnimt, hwat bliuwt der dan oan tiid en ambysje oer foar de hushaldelike dingen, foar it famyljelibben, foar it or- ganiseasjelibben, foar üntspanning, geast- like üntjowing, lézen, muzyk, toaniel, ge- selligens en samear. Set soks net in hurd stimpel op de frou, op de bern, as der hast nea tiid oersjit om oer har bilangen en winsken to tinken, om tiid to finen foar har lytse en create bihoeften? Der dy’t harren seis wiis dit letter wol dwaen krêften klear to kommen. Dat lit him ek skoan bigripe. Sa’n jonge boer, ek al is hy allinnich hierboer, set him by it oantügjen fan reau en bislach fuorten- daliks al op in sifer fan fyftich, sech- tich-tüzen goune skuld. En al is in diel derfan him meiskien meijown of yn ear- dere tiid oargarre, it is tige bigryplik, dat sokke jonge minsken, dy’t harren soun en krêftich fiele, it uterste dwaen wolle om dy skuld lytser to meitsjen. Dat lit him sa mar oanfiele. Elk wol syn posysje graech sa hawwe, dat hy dér rêstich om sliepe kin. En in büthüs lans rinne mei de tins, dat de kij jowes net binne, is in fortrietlike en ünrêstige pleagerij. Sa sjocht men dan ek, en oan de iene kant mei nocht, dat dizze jongelju in hüd fol wurk üt ’e wei sette, hwerby de jonge boerinne, op syn Amearikaensk, har part jit bydocht. Sin en wille kinne in bulte tille, seit in aid Frysk sprekwurd en sa is it hjir ek. Mar it haldt ek yn, dat sokke jongelju gjin dei en gjin skoft forsomje kinne, hwant de kij binne der 365 dagen fan it jier en dogge jit net oan fakansje. In jier as hwat letter, stiet de jonge boer der meast allinnich foar en it moatten stiet eltse dei mei hurde letters op ’e büthüsbalken. Mannich bidriuw kriget yn sokke om stannichheden syn gerak net. It lanwurk moat op in draef stellen wurde en it ün- derhala fan sleatten, greppels of drains mei dan wol sa wêze. Komt der efkes hwat tusken, rekket men hwat efterop, dan is men rounom to let, hwant ien pear hannen, hoe bitüft ek, kinne net rounom tagelyk wêze. It slimste lykwols is hjirby, dat sokke iverige, mar folbi- sette bazen, nearne oars oan tinke kinne, as wurk, wurk en jitteris it wurk. Soe men it harren yn in tsjinstbitrekking sa oplizze, dan soe de hiele krantewrald rjucht oerein stean gean fan earlike oer- stjürens. Fórline jier bin ik ris mei in journalist fan in great wykblêd by sa’n ienmans- buorkeri) west en doe’t dizze man hearde, hoe’t de arbeidswike fan dizze jonge boer der ütseach, sei er: „Ik kan niet gelo ven, dat zoiets in 1958 in Nederland nog bestaan kan!’’ Dêr moast dy jonge boer om laitsje en hy sei gol: „Nou gjinien hoecht my to biklaeijen, hear, it giet my bést nei it sin”. Ja, dat is yn in bipaeld opsicht ek jit wier. It echte boereaerd is nou ienkear sa, dat it harren foar har eigen bidriuw hast nea to bot giet, binammen as hja Bij installatie van de nieuwe burgemees ter van Idaarderadeel werd te Grouw per abuis de vlag van het gemeentehuis ge stoken. De driekleur werd onmiddellijk weer ingehaald op grond van het feit dat de raad (meerderheid S.D.A.P.) had be sloten op nationale feestdagen niet van gemeentewege te vlaggen. Hieronder re kende men ook de installatie van de nieuwe burgervader. llsll

Bolswards Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1