MACMILLAN OP VERKENNINGSTOCHT WETSONTWERP: ALGEMENE WEDUWEN EN WEZENVERZEKERING AANGENOMEN B- roar lenriedich Gouden filmpjes Het CyprnsprobEeem opgelost Soekarno keert tot grondwet van 1945 terug IQ&I Buitenlands Overzicht STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND - - O Sf 55e JAARGANG VRIJDAG 27 FEBRUARI 1959 No. 16 handhaven. KAMEROVERZICHT PYT. TIJDELIJKE BAILEYBRUG Benoemd tot notaris te Bolsward de heer P. A. Bruinsma. It gewisse is in klok, dy’t by de measte lju efterrint. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adrest Marktstraat 15 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelii gen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad millan niet alleen voor politieke verken ning in Moskou te zijn, hij schijnt ook op een Engelse handelsovereenkomst met r.. o zijn, en de verleiding moet voor de Rus- le Engelsman grote Door de verz. mij. „De Philantroop” is het herenhuis aan de Broerestraat, thans bewoond door mevr, de wed. P. Lunter aangekocht om na enige verbouwing als kantoor te worden ingericht. vi ooit kans te hebben op een uitkering, 'de leeftijd. Op jonge leeftijd kan n.l. iedere deze wet profiteren, kind wees of halfwees te worden. In dat bleem is ongetwijfeld let je vergeleken bij die kwesties welke het Westen ten verdelen. Der waerd al mannich jier op wachte, de ien helpt oar, da’s soasejael. Ministers wiene it har yndachtich, hjir is breaneed, sprek kleare tael. Dizze groep is lang forgetten, hja barre oan ünderhald to min. lenridigens in blide berte. Allegear foar en nimmen tsjin. Inkelen prinsjepeel biswieren, founen it forstannich en bliuw wei. Hwant by dit foarstel past gjin tsieren, en dêrom, stim leaver net mei. Mooglik wurdt harren stanpunt lekke. Hawar, wy jow’ graech elk syn sin. Sa’n rekord fait net licht to brekken. Allegear foar en nimmen tsjin. Is de partijstrijd nou bedimme? Och né, dy raest neist like fel. Ien sweltsje makket noch gjin simmer dit rek fan politike kjeld. Ien sinnestrieltsje blinkt woldiedich, it lansbelang ropt, aktyf-presint. Partijen kom toan it ienriedich: Allegear foar en nimmen tsjin. Dit dreigement vroeg om een ant woord, dat president Eisenhower dan ook heeft gegeven; hij verklaar, de dat de Westelijke geallieerden bij Berlijn niet het eerst zouden schie ten, maar het recht tot vrije toegang tot W. Berlijn tot elke prijs zouden handhaven. Dat alles klinkt niet zo mooi, maar we Het bedenkelijkste is dat dit verlies voor al de communisten ten goede kwam, er is een extremistische tendenz merkbaar, welke wellicht duidelijker zal worden bij de gemeenteraadsverkiezingen op 8 en 15 maart a.s. Een aanzienlijke communistische winst bij die verkiezingen zou de rechtse ex tremisten wel eens tot daden kunnen brengen, welke de rest democratie, in het Franse regeerstelsel van nu aanwezig, er uit zouden kunnen persen. Tot de Franse zorgen op economische gebied behoort ook de kwestie der staalprijzen. De Fran se industriëlen hebben deze niet verhoogd toen de frank gedevalueerd werd, met het gevolg dat het Franse staal op de markt van de Europese economische ge meenschap goedkoper wordt geleverd dan dat van de andere leden van die gemeen schap. Protesten van de belanghebbende Over de binnenlandse toestand van 'Frankrijk zullen we ditmdal hier niet uitvoerig schrijven; de onlust welke zich na de Gaulle’s verkiezing tot president gaandeweg weer van het Franse volk heeft meester gemaakt, kwam al tot uiting in enige tussen tijdse verkiezingen voor het parle ment; de Unie voor de nieuwe repu bliek, nu de grootste partij en voor- vechster voor de Gaulle, verloor overal stemmen. Van het verdere nieuws zij vermeld dat in Indonesië president Soekarno heeft besloten tot de grondwet van 1945 terug te keren. Het vraag- en aanbodbord in huis Dat is het Streekblad bij U thuis Want meestal als het even kan Dan adverteert een zakeman En weet zijn waren aan te prijzen Door U het voordeel aan te wijzen. De oplossing van het Cyprus-pro- een peulschil- van de grote en Oos- De verbouwing van Herema-Stat» te Joure tot volkssanatorium is aan de laag ste inschrijver, de heer Fokkema te Ure- terp gegund voor f 2 3.870, ke tot het Gemenebest behoort. Ver schijnselen van neger-nationalisme welke Bourguiba als leider van het Noord-Afri- kaanse Arabische Tunesië voorzichtig maken en de vriendschap met Frankrijk, ondanks alle wrijving doel trachten te Hwat hat Qabe Sk us hjoed p p to sizzen 1 ari a.s. tot stand moet brengen. Mevrouw Stoffels-van Haaften heeft een amende ment ingediend, waardoor de ongehuwde die 65 jaar wordt, in dat jaar een bedrag uitgekeerd krijgt dat gelijk is aan tien maal de jaarpremie. Het is overigens niet de eerste maal dat de Tweede Kamer zich unaniem heeft uitgesproken over een verlaging van het ongehuwdentarief. Deze zal bij de eerst komende belastingverlaging ongetwijfeld een feit worden. Zo bestond er, ondanks het politieke ru moer, grote eensgezindheid over de wen selijkheid van deze wet. Alleen de S.G.P.- fractie heeft tegen dit wetsontwerp ge stemd. Niet omdat zij tegen een verzor ging van weduwen en wezen is ook zij vindt dat een bijbelse plicht maar deze fractie is wel gekant tegen de verze keringsgedachte, die zij niet bijbels vindt Terwijl wij dit schrijven is de Engelse premier Macmillan nog in de Sovjetunie voor zijn verkenningsbezoek. Zoals te verwachten was, is hij heel vriendelijk ontvangen door de Russische leiders en zijn in het openbaar vriendelijke toespraken gewisseld. Macmillan heeft daarin de nadruk gelegd op het feit, dat hij niet als onderhandelaar maar als „verkenner” kwam. Hij wilde trachten te weten te komen of er geen mogelijkheid was de koude oorlog, die nu al tien jaar duurde, te beëindigen en de wederzijdse vrees voor een onverwachte overval weg te nemen. Den Haech hat in sukses bihelle dat docht üs wierlik tige goed. It foei miskien wol to forspellen, lykwols it biwiis üntfong men hjoed. Forsekering, widdous en wezen, wurdt mei de tiid as wet bikind. De ütslach stimt folslein tofreden. Allegear foar en nimmen tsjin. Hij heeft daarvoor de steun van het leger gekregen; deze grondwet geeft de presi dent naast grote uitvoerende, ook zekere wetgevende macht. De grote partijen zijn alle tegen deze beperking van de demo cratie, maar haar verzet zal voor het leger moeten wijken, anders zouden de militai ren waarschijnlijk Zelf de macht in han den nemen. De Tweede Kamer heeft deze week het wetsontwerp: algemene we duwen- en wezenverzekering aangenomen. Deze belangrijke sociale wet, ontworpen door minister Suurhof, verdedigd door minister Beel, zal waarschijnlijk op 1 januari a.s. worden ingevoerd. Men neemt n.l. algemeen aan, dat ook de Eerste Kamer deze wet met voorrang zal behandelen. De crisis van 11 december j.l. heeft dus niet geleid tot een vertraging van de inwerkingtreding van dit ontwerp. Nieuwsgieriger naar wat er in het open baar gebeurt zijn we echter naar wat er zich afspeelt in de niet voor publiciteit in aanmerking komende conferenties. Daar moet immers duidelijk worden of Rusland inzake de Duitse kwestie bereid is tot enige concessies, tegenover Weste lijke, waardoor het de moeite waard zou worden een conferentie van de ministers van buitenlandse zaken van de Grote Vier met adviseurs van beide Duitslanden te houden. Zoals bekend wil het Westen een derge lijke conferentie omdat daar enige ruimte voor manoeuvres is, welke ruimte niet aanwezig zou zijn op een conferentie over Berlijn alleen, waar beide partijen hun standpunten al zo hebben vastge legd, dat ze moeilijk nog iets kunnen toegeven, waartoe trouwens deze kwes tie zelf eigenlijk ook geen gelegenheid biedt. De Westelijke geallieerden kunnen niet afwijken van hun standpunt dat West Berlijn voor hen vrij bereikbaar moet blijven. Tot nog toe hebben de Rus sen niet veel lust gevoeld om het Ber- lijnse vraagstuk in het raam van de ge hele Duitse kwestie te behandelen; zij denken dat de Westelijke geallieerden zwak staan wat Berlijn betreft en dat ze daarvan meer profijt kunnen trekken dan door over te schakelen op het hele Duitse vraagstuk. Zij hopen dat het overleg over Berlijn minstens zou mee brengen de erkenning van de souvereini- teit van Oost Duitsland door de drie Westelijke geallieerden, en daardoor mis schien een breuk tussen W. Duitsland ener- en de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk anderzijds zou ontstaan als ze de kwestie maar scherp genoeg stellen. Chroesjtsjew heeft daarom de vorige week nog maar eens met de sabel gerin keld en gezegd, dat de Russische troepen niet om te knikkeren in Oost Duitsland waren, maar zouden optreden tegen iede re poging van de Westelijke geallieerden als zij zich via Oost Duits gebied toegang tot W. Berlijn zouden willen trachten te verschaffen, nadat de Sovjetunie het be wind in Berlijn had overgedragen aan de Oost Duitsers. - zien om Berlijn nog geen grote oorlog ontstaan, noch trouwens spoedig een con ferentie der Grote Vier over het gehele Duitse vraagstuk bijeen. Ook al was Mos kou daarvoor te vinden, dan zou er nog heel wat onderhandeld moeten worden tussen de Westelijke geallieerden en W. Duitsland onderling voor men op zo’n conferentie met een gemeenschappelijk standpunt zou kunnen komen. Voor Macmillan naar Moskou vertrok is er in het Engelse Lagerhuis een gedach tenwisseling over de Duitse kwestie ge weest en conservatieven en labourafge- vaardigden bleken het eens over het feit dat een eventuele hereniging van Duits land het militaire evenwicht in Europa niet mocht verstoren, dat de Navo be houden moest blijven en dat een even tuele overeenkomst ook geen belemme- rink mocht zijn voor ’n permanente aan wezigheid van Amerikaanse en Canadese troepen op ons vasteland. Binnen de grenzen van deze punten zou echter ruimte zijn voor Westelijke con cessies en men mompelt dat Macmillan de mening van Moskou zou willen pei len over een niet-aanvalsverdrag en over een geneutraliseerde strook in Midden Europa, welke dan echter alleen het ge bied van wat nu O. Duitsland is, zou om vatten. Verder dan dit zou hij thans in ieder geval niet kunnen gaan omdat de demilitarisering van W. Duitsland een kwestie van Bonn moet blijven. De lei der van de Engelse oppositie, Gaitskell, zou echter dit standpunt niet geheel de len; hij zou als het niet anders gaat, ook West Duitsland door de Grote Vier de demilitarisatie willen opleggen als de Russen hun troepen daartegenover uit Polen, Tsjechoslowakije en Hongarije willen terugtrekken. Ongetwijfeld zou er in zo’n voorstel wat zitten, omdat dan zou blijken dat Moskou allerminst bereid zou zijn tot deze concessies, maar dr. Adenauer zou er ook niet voor te vinden zijn. Macmillan die na zijn terugkeer uit Moskou misschien naar Washington, maar zeker naar Parijs en Bonn gaat om verslag uit te brengen, zou met een der gelijk denkbeeld niet bij de Duitse pre mier durven komen. Volgens de Engelse bladen schijnt Mac- ning in Moskou te zijn* hij schijnt ook t Rusland van zeer grote omvang uit te zijn, en de verleiding sen groot zijn om 3< economische voordelen voor te houden in ruil voor Engelse soepelheid ten opzichte van Russische politieke verlangens. Het is echter bekend dat er ook tal van grote Amerikaanse zakenlieden zijn, die, nadat zij met Mikojan hebben gesproken, voor een zekere mate van tegemoetkoming aan Russische wensen inzake de veiligheid van de Sovjetunie zijn, om maar zaken met deze grote en veelbelovende klant te doen. 4e week februari 1909- De vlasbergplaats van Laurens Sierksma te Witmarsum uitgebrand. In Friesland zijn dit jaar bijzonder wei nig wilde ganzen. Bovendien zijn ze erg mager. Op 1 april a.s. zal de gymnastiekver. Lycurgus 30 jaar hebben bestaan. In het dorpje V. is het lijk opgegraven van een 44-jarige jonggezel. De man had de naam er warmpjes bij te zitten, maar de verwanten vonden geen rooie duit. Men besloot tot opgraving omdat men vermoedde dat de man zijn geld wel eens kon hebben meegenomen in het graf. Inderdaad vond men in de zakken een spaarbankboekje, bankbiljetten en goudstukken. Een veehandelaar zond het volgende te legram aan zijn collega; Morgenvroeg komen alle zwijnen aan het station, jou verwacht ik ook. Evenals bij de algemene ouderdomswet hebben we hier te maken met een volks verzekering. Alle ingezetenen zijn dus verzekerd. De premie is voorlopig vast gesteld op 1.15 procent van het inkomen tot f 7.450,—. Zij wordt betaald van het 15e tot het 65ste jaar. De eerste twee jaren zal de premie gefinancierd kunnen worden uit het overschot van de alge mene ouderdomsverzekering. De invoe ring van de weduwen- en wezenwet be tekent dus voorlopig voor de premie- plichtigen geen verzwaring van de las ten. De uitkeringen zijn als volgt vastgesteld: een pensioen van f 1.326,per jaar voor een weduwe die vijftig jaren of ouder is als haar man overlijdt. Zij be houdt dat pensioen totdat zij vijfenzestig jaar is geworden en recht heeft op het algemeen ouderdomspensioen. Een pen sioen van f 1.968,per jaar wordt ge geven aan een weduwe, die ten tijde van het overlijden van haar man kinderen beneden de 18 jaar heeft te verzorgen. Dit pensioen eindigt als het jongste kind 18 jaar is geworden. Zij krijgt dan nog gedurende tenminste twee maanden en ten hoogste twee jaren een tijdelijke uit kering afhankelijk van haar leeftijd. Heeft de weduwe echter op het moment dat het jongste kind 18 jaar wordt de leeftijd van 50 jaren bereikt of overschre den dan krijgt zij f 1.326,pensioen tot haar 65ste jaar. Een pensioen van f 1.326,wordt ook tijdelijk gegeven aan een weduwe die ten tijde van het overlijden van haar man invalide is. De pensioenen voor volle wezen zullen als volgt worden vastgesteld: tot de leef tijd van 10 jaren f 438,per jaar. Van 10 tot 16 jaren f 660,per jaar. Van 16 tot 27 jaren f 864,per jaar. In het algemeen zal dit wezenpensioen gelden tot 16 jaar. Voor invalide en studerende kinderen wordt de leeftijd van 27 jaar aangehouden. Voor half wezen zal de weduwe kinderbij slag krijgen van het eerste kind af. Dit wordt gegeven los van het weduwenpen sioen. Men kan dus niet meer in aanmer king komen voor weduwenpensioen maar wel deze kinderbijslag krijgen. De jaar- uitkeringen bedragen f 180 voor het eerste kind, f 202,80 voor het tweede kind en derde kind, f 283,92 voor het vierde en vijfde kind. Uit deze snelle behandeling blijkt, dat alle constructieve partijen in ons land, de weduwen en wezen niet de dupe willen laten worden van de huidige politieke moeilijkheden. Daarom heeft de Tweede Kamer zich neergelegd bij een beperkte behandeling. Dat was ook de enige mo gelijkheid om de wet op tijd in het staatsblad te krijgen. Het huidige inte- Trouwens Rusland was in die kwestie geen partij, wel echter geïnteresseerde, want alles wat het Westen onderling verdeelt is Moskou welkom. Het is dus allerminst blij dat de Cyprus-kwestie van de baan is, omdat alle partijen zich met de oplosing van Zürich, zij het de een met minder enthousiasme dan de ander, hebben verenigd. Aartsbisschop Makarios heeft nog wat tegengesparteld hij had de Turken op Cyprus minder rechten willen geven, maar de Griekse regering heeft hem duidelijk gemaakt dat zij hem niet in zijn eisen zou steunen. Makarios heeft door zijn houding overigens nog eens be wezen dat hij eigenlijk niet de geschikte figuur is voor de presidentsfunctie, nu er uiterst tactisch zal moeten worden opge treden om de beide bevolkingsgroepen, die geen van beide eigenlijk krijgen wat ze willen, met elkaar te verzoenen. De Russen hebben overigens de troost dat al staat de Cyprus-kwestie de samen werking tussen Griekenland en Turkije niet meer in de weg, Zuid Slavië heeft geweigerd het Balkan-pact nieuw leven in te blazen, het verdrag dus dat bedoeld was deze drie landen tot een hechte sa menwerking te brengen. Nasser heeft zich de dingen ook wel eens anders voorgesteld. Hij heeft wel eens gemeend dat Griekenland door de Cy prus-kwestie uit de Navo zou raken en met Zuid Slavië voor het Egyptische kar retje zou zijn te spannen om een groep neutrale staten een belangrijke rol rond de Middellandse Zee te doen spelen. De vriendschap tassen Egypte en Zuid Sla vië is intussen gebleven, Tito en Nasser waren begin van deze week samen in Syrië, nadat de Zuid Slavische president zijn Egyptische collega te Kairo had ge lukgewenst met het 1-jarig bestaan van de Ver. Arabische republiek (Egypte, Sy rië en Jemen). Tegelijkertijd ongeveer waren er weer relletjes in Libanon met betogingen voor aansluiting bij de V.A.R. Nasser kon ook nog gewag maken van de ontvangst van gelukwensen van Chroesjtsjew, die ver klaard had dat de Sovjet-unie zich niet zou mengen in de binnenlandse aangele genheden van de V.A.R. er worden daar steeds meer communisten gearres teerd maar Nasser toonde zich wel ongerust over het feit dat de joodse in woners van communistische landen nu in massa’s naar Israël zouden mogen emigreren. De pogingen van Israël, ge ïnspireerd op de oplossing van de Cy prus-kwestie om zijn Arabische buren te benaderen voor een regeling van hun geschillen, beloven thans in ieder geval nog geen succes. Nasser’s aandacht blijft scherp geconcentreerd op Afrika en nu ook op het centrale gedeelte daarvan waar op relletjes in Belgisch Kongo, ook onlusten in Frans Konga onafhanke lijk binnen het kader van de Franse Unie gevolgd zijn en in Nyassaland, deel van de Centraal-Afrikaanse federatie wel- rim-kabinet-Beel is n.l. niet bereid om veel verandering in het ontwerp aan te brengen, omdat het daardoor zijn opvol ger bindt. Het wil juist het volgend kabi- Dinsdag heeft de Genie een tijdelijke Baileybrug geslagen naast de draaibrug in j Z Oever. Het wegverkeer zal van 1 maart af ongeveer vier m aanden van deze noodbrug gebruik maken wegéns revisie van de draaibrug. De Bailiybrug heeft slechts één rijbaan; het verkeer over deze brug zal met verkeerslichten geregeld worden. Fotoeen overzicht van de werkzaamheden van de Genie aan de Baileybrug. in die landen hebben er toe geleid dat de Europese Kolen- en Staalgemeenschap Frankrijk nu heeft aanbevolen, men kan ook zeggen gelast, zijn staalprijs te ver hogen, waardoor het concurrentievermo gen van de Franse staalindustrie dus wat zal worden beknot. Dit wekt ongenoegen te Parijs en als men daarbij in aanmer king neemt dat de moeilijkheden in Bel gië veroorzaakt door sluiting, op advies van de Kolen, en Staalgemeenschap, van onrendabele kolenmijnen, daar sterke dei ning hebben veroorzaakt, begrijpt men dat het prille begin van Europese econo mische samenwerking in gevaar is. Als de Kolen- en Staalgemeenschap de crisi- toestand zou moeten afkondigen wat de kolenproduktie betreft, wat zou beteke nen dat elk aangesloten land zijn pro- duktie zou moeten beperken en de werk loosheid dus zou worden verdeeld, zou dat in de landen der leden-staten de sym pathie voor internationale samenwerking op economisch gebied stellig doen ver flauwen. net een schone lei aanbieden. Dit alles wil niet zeggen dat de Kamer niet op verschillende punten het wetsont werp nog had willen verbeteren. Er wa ren twee algemene verlangens: verlaging van de leeftijdsgrens en belastingverla ging voor de vrijgezellen. Alle sprekers in dit debat: de heren De Kort (k.v.p.), Van Lier (arb.), Van Eibergen (a.r.), Van Mastrigt (c.h.), Mevrouw Stoffels- Van Haaften (v.v.d.) en de woordvoer ders van de beide communistische groe pen wensten dat een weduwe reeds op 45-jarige leeftijd in aanmerking voor het weduwenpensioen kan komen. Voorlopig zal dat niet geschieden, m/ar waarschijn lijk komt in 1961 deze wet weer op de helling. Er leeft n.l. het algemeen ver- de weg over de Afsluitdijk bij Den deze brug zal met de ien helpt oar, da’s soasejael. Ministers wiene it har yndachtich hjir is breaneed, sprek 1. hja barre oan ünderhali langen om deze materie nogmaals te be spreken als men er een jaar ervaring mee heeft opgedaan. Dan zal blijken of een verlaging van de leeftijdsgrens tot de mogelijkheden behoort. Over de vrijgezellen is in dit debat uit voerig gesproken. Zij moeten wel premie betalen, maar zullen nooit een uitkering krijgen. De liberale afgevaardigde, de heer Van Leeuwen, noemde dit voor de ongehuwde oudere vrouw „stuitend en wreed”. Toch wilde men de vrijgezellen niet vrijstellen van premiebetaling, om dat daardoor het karakter van de volks verzekering verloren zou gaan. Ook de vrijgezel moet de verantwoordelijkheid t.o.v. de medemens aanvaarden, zo meen den alle sprekers. De één sprak in dit verband over „solidariteit”, de ander over „bijbelse barmhartigheid”. Maar bovendien profiteert ook iedereen van deze wet. Het is waar dat de oudere rijgezel premie moet betalen, zonder Maar dan is hij reeds op gevorderi Nederlander van want iedereen loopt helaas het risico als geval wordt er een uitkering verstrekt, waardoor de opvoeding op zijn minst iets gemakkelijker wordt gemaakt. Er is dus ook een zakelijke reden om de vrijgezel len niet van déze wet uit te sluiten. Vrij gezellen zullen in de toekomst echter ook premie moeten betalen voor de algemene kinderbijslagwet. Zij worden dus wel extra zwaar belast. Vandaar het verlan gen van de Tweede Kamer om onze on- gehuwden in ieder geval te laten profite ren van een belastingverlaging. De socia list Van Lier vond dat het nieuwe kabinet deze belastingverlaging nog vóór 1 janu- MO

Bolswards Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1