MACMILLANS BEZOEK AAN DE SOVJETUNIE TEN EINDE WEDUWEN- EN WEZENWET Qabe Sk üs hjoed p p to sizzen 1 roar in Buitenlands Overzicht TOCH NOG EEN KLEIN RESULTAAT? Voetbal STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Gouden filmpjes Kamer wil in 1961 een herziening it - W.;. VRIJDAG 6 MAART 1959 55e JAARGANG No. 18 Hwat hat Strange masters regearje net lang. KAMEROVERZICHT con- aantekening” vragen „geacht te worden TENTOONSTELLING HET IDEALE HUIS. kasteel Warwick geven aangeboden en de toen de Engelse dus Wel olitieke om- in de kaart Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie „Sirius” te paar maal Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad om te zoeken. er de dreiging van een crisis in van Oostelijke als Wes telijke zijde speciale aandacht wordt ge- De nieuwe stoomwasserij Workum heeft reeds een proefgedraaid. In de 4de klasse treden de 4 koplopers tegen elkaar in het veld en daar het onderlinge puntenverschil niet groot is, is het best mogelijk, dat de stand radi caal gewijzigd wordt, doch dan moet Friso in Joure van M.K.V. winnen en C.A.B. moet Bl. Boys met lege handen naar huis sturen. Trekken echter M.K.V. en BI. Boys aan het langste eind, dan zijn CAB en Friso uitgeschakeld en zal het kampioenschap een Sneker of Leeu warder aangelegenheid worden. In beide ontmoetingen is van de uitslag weinig te zeggen, zodat we maar rustig de resultaten van deze beide belangrijke ontmoetingen zullen afwachten. Bakhuizen heeft, nu Udiros op bezoek komt, een beste kans zich definitief in veiligheid te stellen. We houden het dan ook op de thuisclub. Oldeboom zal ondervinden, dat Freno In de zaterdagmiddagcompetitie heeft C.V.V.O. haar laatste kans op behoud niet aangegrepen. De Lemsters waren op bezoek bij hun enigste nog mede ge gadigde voor de fatale plaats, Oever- zwaluwen, maar zagen geen kans om Koudum met de winstpunten te verla ten. De thuisclub won n.l. met 2-0, waardoor de Lemsters hun kleine hoop de dans nog te ontspringen, nu wel kun nen laten varen. Door de 3-2 H.J.S.C.- zege op D.O.G. zijn de kansen voor Bols- wardia om dit jaar in ieder geval op de 2de plaats beslag te leggen, aanmerke lijk gestegen. Zoals te verwachten was, kon Y.V.C. het ondanks het terreinvoordeel, niet bol werken tegen leider Heerenv. Boys. Met 5-2 bleven de gasten in de meerderheid. Daar de Boys a.s. zaterdag rust hebben, is de ontmoeting BolswardiaD.O.G. dit weekend de belangrijkste ontmoeting. De winnaar nestelt zich n.l. op de twee de plaats van de ranglijst en blijft bo vendien nog een kleine kans op de ere titel behouden. Er is dus zaterdag een spannende wedstrijd te verwachten en daar het krachtsverschil ons zeer gering toelijkt, zullen de doelpunten wel schaars worden, m a. w. zal de eindstand dicht bij een gelijk spel komen te liggen. Ech ter, onverschillig hoe de uitslag ook zal zijn, een gang naar het R.E.S.terrein zal deze ontmoeting zeker waard zijn. Woudsend gaat haar geluk bij Workum 2 beproeven, wanneer de thuisclub op haar tellen past, kunnen de bezoekers met lege handen naar huis gestuurd wor. den. Y.V.C. ontvangt C.V.V.O., wat voor de bezoekers de zoveelste nederlaag bete kent. Ook voor Oeverzwaluwen lijken de papieren ons niet gunstig, H.J.S.C. zal op eigen veld voor de Koudumers wel van te groot formaat zijn. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) ders exposeren hun artikelen in een nagemaakt dorpje. Het nagemaakte Blenheim paleis en In de 3de klasse K.N.V.B. zou men zo zeggen, dat R.E.S. het niet al te moei lijk krijgt, nu een bezoek gebracht moet worden aan het met Bergum onderaan staande Oosterwolde. Toch zal het voor de blauw-witten nog oppassen zijn, daar een kat in het nauw rare sprongen kan maken. Aanpakken, van begin tot eind, is de boodschap, wanneer dit gebeurt in plaats van te denken: het is een zacht eitje, zulen weer 2 punten aan het totaal toegevoegd worden. Het lijkt er nog niet op, dat Bergum haar positie zondag enigszins gaat ver beteren, de uitwedstrijd tegen Emmel- oord wijst tenminste niet in die rich ting. De 3e gegadigde voor de onderste plaats heeft iets betere kansen. Stanfries moet n. l. naar W.Z.S. en al Zal dit geen over stapje betekenen, één winstpunt zit er o. i. voor de mannen uit Appelscha wel in. Bij D.O.G.-Steenwijk staan geen belan gen meer op het spel, een gelijk spel zit hier zeker in. Zal Nicator de leider Olyphia de voet dwars kunnen zetten? Ónmogelijk is 't niet, maar we rekenen er niet op. scherp het de kwestie ook stelt, nog alle kanten uit kan èn via de V.N. èn door het Oost Duitse regime eventueel te ge lasten soepel te zijn ten opzichte van de toelating der Westelijken tot W. Berlijn, een verbod eventueel in stadia toe te passen of alleen als er een situatie ont staat, welke de Russen opnieuw aanlei ding zou kunnen geven het Westen on der druk te zetten. Er is ook wel gezegd dat Chroesjtsjew de kwestie Berlijn zo op de spits had gedreven omdat binnen lands politieke redenen hem daartoe zou den dwingen; de stalinistische scherpslij pers zouden in het Kremlin nog steeds meer aan invloed winnen en dat zou de Russische premier nopen een scherpe koers in de buitenlandse politiek te va ren. Als dat zo zou zijn, zou het de toe stand nog somberder maken omdat een Chroesjtsjew, die vrij is in zijn handelen, in zijn politiek ten opzichte van het Wes ten elastischer en tactischer kan zijn dan als hij onder dwang werkt. De strijdkrachten stellig het sterkst zijn dus gemakkelijk Nu de dooi langzamerhand intreedt vindt men in het ijs der landsloten en de greppels veel doodgevroren lamme tjes. Hoewel op het Tjeukemeer reeds weer stoomboten varen, kan men er ook nog gerust een baantje maken. Het ijs is er nog 10 a 15 cm. dik. De boten varen door een geul die met veel moeite wordt opengehouden, 's Nachts vriezen de schotsen weer aan elkaar. Pastoor W. J. A. Derks te Bolsward herdenkt het 40-jarig priesterfeest. Te Bolsward worden pogingen gedaan het vroeger aldaar bestaan hebbende strijkorkest weer op te richten. Aanbesteding de bouw van een nieuwe veldwachterswoning te Tjerkwerd. Het werk is gegund aan de laagste inschrij ver K. Kroon te Bolsward voor f 1580. Op een bruiloft te Winterswijk waren 2500 gasten. Beëdiging van de heer L. Heukels tot lid der raad van de gemeente Bolsward. Verleden week hebben we nog weten te melden, dat de algemene weduwen- en wezenwet door de Tweede Kamer is aanvaard. Geen enkele fractie heeft tegengestemd. Ook de fractie van de S.G.P. niet, die dit tegenstemmen toch wel had aangekondigd. De drie mannen van de Staatkundig-Gereformeerde-Partij zijn het slachtoffer gewor den van een onverwachte stemming. Het was n.l. aanvankelijk de bedoeling om eerst deze week over dit belangrijke wetsontwerp te laten stemmen. Maar toen verleden week bleek, dat de Kamer bereid was het ontwerp z.h.s. aan te nemen, aarzelde voorzitter Kortenhorst niet om dat te doen. De S.G.P.-fractie was niet in de Kamer aan wezig en zo kon zij „geen te hebben tegengestemd”. Met zulke onverwachte stemmingen dient men in deze weken voor de verkiezingen voorzichtig te zijh. Over het algemeen is de Kamer de laatste weken maar matig bezocht. De leden zijn op het verkie- zingspad en dat betekent dat zij vaak reeds vroeg in de middag het Haagse Binnenhof moeten verlaten. Het Zal voor minister Beel in ieder geval een hele geruststelling zijn geweest dat het wetsontwerp ongeschonden en dus ongeamendeerd is aangenomen. heeft de Tweede Kamer uitdrukkelijk in een motie vastgelegd, dat de wet lang niet volmaakt is en dat er t.z.t. nog ver anderingen in aangebracht moeten wor den. Zij heeft dat standpunt kenbaar ge maakt door middel van een motie. De vaste commissie voor sociale zaken en volksgezondheid (die leden van alle fracties omvat) heeft in haar motie uit gesproken, dat uiterlijk voor het zomer reces van 1961 bekeken moet worden op welke wijze de algemene weduwen en wezenwet veranderd kan worden. Zij verwacht vóór die datum van het nieuwe kabinet een nota, aan de hand waarvan een gedachtenwisseling over de wense lijkheid van aan te brengen wijzigingen zal kunnen worden gevoerd. De minister van sociale zaken a.i., prof. Beel, vond dit voorstel van orde over bodig. Hij had zich n.l. reeds bereid verklaard zijn opvolger in overweging te geven een nota, met eventuele wijzi gingsvoorstellen, bij de Kamer in te die nen als er enige ervaring met deze wet is opgedaan. Zelf zou hij beginnen met het maken van studie over de verlangens die door de Kamer in dit debat zijn ge- uit. De Kamer wilde met deze toezegging (hoe goed bedoeld dan ook) geen ge noegen nemen omdat minister Beel zijn opvolger nu eenmaal niet kan binden. De nieuwe minister van sociale zaken kan alle afspraken van zijn voorganger naast zich neerleggen. Hij voert een eigen beleid en alleen voor dat beleid is hij t.o.v. de Kamer verantwoordelijk. Nu kan de Kamer de nieuwe bewinds man van sociale zaken tegemoet treden met een motie, die zij heeft aangenomen. De Kamer heeft daarmee haar eigen standpunt vastgenageld. En een nieuwe minister zal er goed aan doen daarmee rekening te houden. Twee kwesties zullen in de loop van I960 onderzocht moeten worden. Ten eerste: kan de leeftijdsgrens niet terug gebracht worden van 50 op 45 jaren? Ten tweede: is het niet mogelijk iets te doen voor de ongehuwden, die wel pre mie moeten betalen, maar die geen uit kering zullen krijgen? Wat de leeftijdsgrens betreft: dit pro bleem zal bekeken worden aan de hand Als overigens Chroesjtsjew of dege nen die hem drijven tot zijn scherpe politiek zouden menen dat een mi litair conflict om Berlijn binnen locale grenzen zou kunnen worden gehouden zoals dat in Korea, spelen zij wel een uiterst gevaarlijk spel. Russen zouden daar met gewone i en een succes kunnen be halen, maar dit zou het Westen nood zaken kernwapenen te gebruiken en te gen Rusland zelf op te treden. In het algemeen is het oordeel van Westelijke militaire deskundigen dat de Russen dit zelf ook wel weten en daarom wel tot Op het einde van het bezoek van Macmillan klaarde het weer iets op. Maandag immers werd de ambas sadeurs van Amerika, Engeland, Fmnkrijk en W.-Duitsland te Mos kou de Russische nota overhandigd waarin het antwoord van Moskou vervat was op de voorstellen van Westelijke zijde over ‘t houden van een ministerconferentie over Berlijn en de Duitse kwestie. Daaruit bleek dat de Russen een derge lijke conferentie toch niet zonder meer verwierpen. Ze waren bereid een derge lijke conferentie te aanvaarden, doch zouden haar willen doen volgen door ’n topconferentie. De minister-conferentie zou niet langer dan twee a drie maanden moeten duren. Voorts eiste Moskou dat de conferentie paritair zou zijn, tegenover de drie Westelijke geal lieerden wensten de Russen naast een eigen vertegenwoordiging ook een van Polen en Tsjechoslowakije. Een groot ge deelte van het Russische voorstel is een jaar geleden ook al gedaan en het is dus niets nieuws. Er gaan stemmen op welke er voor pleiten de kwestie, als verdere ferenties mislukken, voor de Ver. Naties te brengen, en Hammar- skjoeld schijnt bereid daartoe zijn bemiddeling te verlenen als hij daartoe aangezocht wordt. Dat zou dan van Westelijke zijde moeten ge beuren, maar het probleem is daar voor niet rijp. Officieel staat er nog niets van de Rus sische bedoelingen vast en het is de vraag of de Ver. Naties zich zouden kunnen bemoeien met een eenzijdig Rus- sisch-Oost Duits vredesverdrag. Eerst als de Oostduitsers de Westelijke geallieerden de toegang tot W. Berlijn zouden beletten zou een conflictsituatie ontstaan, ter beslechting waarvan de Westelijken een beroep zouden kunnen doen op de Veiligheidsraad en bij een Russisch veto op de Assemblee der V.N. En het resultaat daarvan kon wel eens zijn dat de V.N. West Berlijn onder hun zorg namen en er V.N.-troepen le gerden, een toestand welke niet zo ver verwijderd ligt van het Russische voor stel om van W. Berlijn eèn vrijstaat te maken. Terecht is er dan ook door diverse com mentatoren op gewezen dat Moskou, hoe het uiterste hun spel zullen voortzetten maar niet tot het „alleruiterste”. Mili taire deskundigen achten het moment voor een grote oorlog in Europa binnen de eerstvolgende maanden ook niet gun stig. Zij menen dat de Russen, zelfs als ze in die richting plannen koesteren, zo’n oorlog zeker niet zouden riskeren zolang de oogsten in de Sovjetunie te velde staan en eventueel bloot zouden staan aan radio-active besmetting. Daartegenover staat dat de po! standigheden de Russen wel ii spelen om te trachten alles uit de situatie te halen wat er in zit. Met Frankrijks aandacht gebonden aan het Algerijnse conflict en het oplaaiend neger-nationalisme in geheel Afrika, zijn de zorgen van het Westen zo groot, dat Moskou een kans kan wagen om te pro beren te ontdekken of er onder de Wes telijke grote mogendheden ook een zwakke broeder is die zou willen toe geven aan de Russische druk. In dit verband moge ook nog vermeld het denkbeeld van Bourguiba, een vriend van het Westen, om een rondetafel-con- ferentie te doen houden tussen alle nog in Afrika koloniserende mogendheden en de diverse richtingen van Afrikaans na tionalisme om gemeenschappelijk een oplossing Dat onde Europa, zowel schonken aan de randgebieden spreekt vanzelf. De Ver. Staten gaan thans afzonderlijke veiligheidsverdragen sluiten met Turkije, Perzië en Pakistan, drie landen van het Bagdadpact, dat veel van zijn betekenis heeft verloren sinds Irak er niet meer actief aan deelneemt. Chroesjtsjew zei voorts dat de Sovjet unie bereid is met Engeland een vriend- schaps- en niet aanvalsverdrag te sluiten voor twintig, vijftig of nog meer jaren enz. enz. Men vraagt zich af wat er ge durende de eerste dagen van Macmillans bezoek is voorgevallen, dat de Rus zo kwaadaardig uit zijn slof schoot. Kenne lijk was Chroesjtsjew teleurgesteld over zijn eerste gesprekken met de Brit. Is het ’t feit geweest dat Macmillan zich beslist heeft gehouden aan zijn rol van verkenner en geen neiging toonde tot aparte Engelse-Russische onderhandelin- gen over Duitsland nu hij geen opdracht had voor de Westelijke geallieerden sa men te spreken? Heeft Chroesjtsjew wer kelijk gedacht, dat de geschiedenis zich zou herhalen en Macmillan als eenmaal Chamberlain tegenover Hitler, door de knieën zou gaan? We weten het niet. Men heeft wel gezegd dat de Russen er op uit waren door voor Engeland zeer voordelige handelsaanbiedingen dit land te bewegen zijn streven naar een vrij handelszone, waaraan de Russen een broertje dood hebben, op te geven. Heeft Macmillan ook op dit gebied Chroesj tsjew teleurgesteld? De herhaling betekent ongetwijfeld een verzwakking van Chroesjtsjews abrupte afwijzing van een minister-conferentie; ook het Kremlin heeft blijkbaar niet de bedoeling gehad alle verdere discussie tussen West en Oost onmogelijk te ma ken, wat men aan Westelijke zijde uit de houding van de Russische premier had geconcludeerd. Opvallend is echter dat men Macmillan niet de voldoening heeft geschonken zelfs dit magere nieuws mee naar huis te nemen en daar bekend te maken. De Russen hebben de nota’s langs de gewo- na diplomatieke weg inhoud gepubliceerd premier nog in Rusland was. Men heeft hem min of meer genegeerd en dit ge voegd bij de bruuske wijze waarop Chroesjtsjew tegen Macmillan optrad wettigt het vermoeden dat men Enge land op grove wijze nog eens duidelijk heeft willen maken dat de Russen het ook maar als een tweederangs mogend heid beschouwen wat de Russen eigen lijk verlangen is een topconferentie, waar ze direct met de hoogste leiding van de Ver. Staten te maken zullen krij gen, met wie ze nog het liefst alleen de zaken zouden willen regelen. Men zou niet verbaasd moeten zijn, als, wanneer het Westen bezwaar maakt tegen de aanwezigheid van Polen en Tsjecho- Slowakije ter conferentie, zoals verleden jaar het geval was, de Russen zich be reid verklaren deze eis te laten vallen, als ook Frankrijk en Engeland zich be reid verklaren af te zien van deelneming aan de conferentie. Of men nu de Russische bereidheid om nog eens te praten beschouwt als een vrucht van Macmillans be zoek aan Moskou of niet ons lijkt het twijfelachtig zonder re sultaat is die reis toch niet helemaal geweest, al was dat voor Moskou min of meer negatief. Men krijgt de indruk dat de Westelijke mogend heden door het wedervaren van Macmillan in Moskou onderling dichter bij elkaar zijn gekomen. Parijs en Bonn hebben nooit geloofd dat Macmillans bezoek iets van beteke nis zou kunnen opleveren. De Engelsen zijn nu ook overtuigder dat het verder praten met de Russen moeilijk zal zijn, Het bezoek van Macmillan aan de Sovjetunie is geëindigd. De meeste dagen van zijn visite moeten pijnlijk voor de Britse premier geweest zijn. Midden vorige week hield zijn Russische collega Chroesjtsjew zeer onverwacht een verkiezingsrede waarin hij het denkbeeld ver wierp een minister-conferentie over het Duitse vraagstuk te houden; „de hereniging van Duitsland was een kwestie van de Duitsers zelf” zeide hij, elke schending van de Oost Duitse grens te land, te water of in de lucht zou door de Sovjetunie als het begin van een oorlog worden beschouwd. Rusland zou de socialistische verworvenheden in Oost Duitsland blijven steunen. Adenauer werd door hem scherp aangevallen als een der grootste tegenstanders van de Russische plan nen. al gelooft de Engelse labourleider Cait- skell dat een topconferentie nog uitkomst zal brengen. In Amerika schijnt juist de overwegende indruk dat daarvan heel weinig is te verwachten. Een aantal Amerikaanse senatoren heeft direct nadat Chroesjtsjew zijn deprime rende redevoering hield er op aange drongen dat de Amerikaanse regering nu snel maatregelen zal nemen voor een uiterste paraatheid. Zij hielden nog re kening met het feit dat Moskou vasthield aan de ultimatieve datum van 27 mei, waarop het de macht in Berlijn aan het Oost Duitse regime zou overdragen. Aan die datum kunnen de Russen moei lijk vasthouden, als het hun ernst is met een minister- en bovendien nog een top conferentie, maar deze groep Ameri kaanse senatoren was van oordeel dat Moskou toch van geen concessies zal willen weten en dat de Russen in een blufspel alleen voor machtsvertoon zul len wijken. Chroesjtsjew is, terwijl wij dit schrijven, in Oost Duitsland, officieel voor een bezoek aan de Leipziger Messe maar waarschijnlijk om over het afzon derlijk vredesverdrag te spreken, dat Moskou met Oost Duitsland dreigt te zullen sluiten en waarover binnenkort de landen van het pact van Warschau nog zullen vergaderen. Dat verdrag zal Oost Duitsland naar Russische opvattin gen tot een souvereine staat maken, waarmee het Westen dan maar verder moet praten over de toegang tot West Berlijn. Het Westen zou door daarop in te gaan ook de souvereiniteit van Oost Duitsland erkennen en de permanente deling van het Duitse rijk zou een feit zijn. Het lot van West Berlijn, enclave op Oost Duits gebied, zou binnen afzien bare tijd waarschijnlijk bezegeld zijn, het zou worden opgeslorpt door Oost Duits land. Dit risico kan het Westen zich niet veroorloven; zelfs de regering van Canada, voor welk zover verwijderd land een kwestie als die van Berlijn toch wei nig heeft te zeggen, heeft verklaard dat men de 21/2 miljoen Duitsers van W. Berlijn niet aan het communisme kan overleveren. ;sstrijd leert ons wel ckelijk zal zijn een al- op dat ook komt. Dit punt bij de komende ka- E<‘ huidige verkiezin; van de ervaring die in het eerste jaar met dit ontwerp is opgedaan. Min. Beel wilde nu niet deze grens verlagen, om dat het moeilijk is haar weer te verho gen, als het onderzoek zou uitwijzen dat vijftig jaar toch de beste leeftijd is. Bo vendien was hij van oordeel, dat er in de toekomst ruime werkgelegenheid voor vrouwen zal zijn. De cijfers van de Gewestelijke Arbeidsbureaux schijnen uit te wijzen, dat weduwen van 50 jaar nog wel werk kunnen krijgen. Wat kan er gedaan worden voor de on gehuwden? Mevrouw Stoffels-van Haat ten (lib.) heeft haar amendement om tienmaalde jaarpremie terug te betalen aan ongehuwden die 65 jaar zijn ge worden, ingetrokken. De idee was lof waardig, maar technisch niet uitvoerbaar. De belastingadministratie heeft nu een maal geen aparte administratie voor on gehuwden. Natuurlijk kan men zo’n ad ministratie opzetten. Daarmee zijn echter miljoenen guldens enz. gemoeid. Ook dat is niet erg, maar de eerste terugbeta lingen zullen pas over tien jaren plaats hebben. In die tijd is de belastingsituatie van de ongehuwden ongetwijfeld al ver beterd. Want minister Beel zei zeer na drukkelijk, dat een verlaging van de inkomstenbelasting voor ongehuwden ’n hoge prioriteit heeft. Men kan dus aan nemen (de gehele Kamer heeft daarop meer dan eens aangedrongen) dat deze belastingverlaging zo spoedig mogelijk een feit zal worden En dan heeft een bijzondere regeling voor ongehuwden weinig zin meer. Mevrouw Stoffels-van Haaften was ook bereid het amendement weer uit de wet te laten verdwijnen, zodra deze belastingverlaging tot stand was gekomen. Het amendement had dus weinig nut. Temeer niet, daar de invoering van deze algemene weduwen- en wezenwet voor I960 en 1961 geen verzwaring van de lasten betekent. De premie kan n.l. ge financierd worden uit het overschot van de A.O.W.-premie. Als ook de Eerste Kamer met dit ontwerp akkoord gaat (en dat is wel te verwachten) hebben we na de ouderdomswet weer een nieuwe volksverzekering. Nog twee algemene verzekeringen staan op stapel: de inva liditeitswet en de algemene kinderbij slagwet. Over deze laatste wet zijn de meningen nogal verdeeld. Het ontwerp is reeds ingediend, maar nog niet behan deld. De K.V.P. staat er echter deze wet in het staatsblad wordt dus een p- binetsformatie. Eén der punten, want de dat het niet g< gemeen bevredigend kabinetsprogram te maken. Heden wordt in de grote hal op Olympia te Londen de tentoonstelling „Het ideale huis” gehouden. De standhou- nog eens extra cachet aan de zaak.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1