TEGEN DE ZEE EN DEGELIJK GEHUISVEST OOK IN FRIESLAND WORDT GEWERKT AAN DE BEVEILIGING VAN HET LAND Qabe Sk üs hjoed p to sizzen roar 5!.. ju «M Zilveren filmpjes Eerste kievitsei gevonden Fan de Martinytoer Wimpy a Tj. de J. STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND r 1 /i. 1 DINSDAG 10 MAART 1959 55eJAARGANG No. 19 Hwat hat Foto Boersma PYT. de dijk de communisti- DEMONSTRATIES TEN GUNSTE VAN DE SJAH. Gevraagd Men bidjert syn lok fakentiids troch noch greater to winskjen. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) van belang aan de rondweg bij Witmar- sum. Daar waar de weg naar Pingjutm begint, zo ongeveer op de grens van de greide- en bouwbedrijven, is reeds enige maanden het loontrekkersbedrijf van de Gebr. Haitsma gevestigd. Bij de royale woning is een grote loods gebouwd voor de stalling en revisie van de talrijke tractoren, wagens en heel het verdere arsenaal van landbouwmachines voor zover deze niet ergens in Friesland aan het werk zijn. Door de drukke werk zaamheden was het niet mogelijk eerder even rustig de tijd te vinden voor de officiële opening van deze belangrijke mijlpaal van dit nog jonge bedrijf. Om half twee troonde burgemeester A. Oosterhoff in vol ornaat boven op een glimmende rode Fordson-tractor en ter wijl talrijke boeren en tractorbestuurders met een glimlach van: „zou ’t hem luk ken”, toekeken, werd de deur van de schuur vakkundig opengereden en kon den de gasten de ruime met bloemen versierde loods betreden. De „Calypso’s” zorgden daar voor een gezellig muziekje en men zat genoeglijk op de keurige stoe len uit „It Kanxphüs” naar de diverse sprekers te luisteren. Burgemeester A. Oosterhoff sprak in het bijzonder de gelukwensen van het Ge meentebestuur uit met de totstandko ming van dit nieuwe verblijf van dit loonbedrijf, dat in amper acht jaar tot een dergelijke omvang als nu is gegroeid. Dit soort van loonbedrijf is de toekomst voor de mechaniserende landbouw en het hele plattelandsleven, dat vooral na de oorlog geheel van aanzien verandert. Vroeger wroette men met de handen in de grond, nu laat men dit door de ma chines doen. De jonge arbeiders krijgen, doordat ze meer en meer met kostbare zou zee zou Pier, secretaris van de Bond van Agra rische Loonbedrijven, het woord. Ook deze spreker was van mening, dat de toekomst van de agrarische samen leving afhankelijk wordt van het loon bedrijf mits dit goed geoutilleerd is en verantwoorde tarieven weet te calcule ren. De vaste kern van landarbeiders vermindert en het einde van de mecha nisatie is er zeker nog lang niet. Het valt te betreuren, dat er nog te weinig begrip en mogelijkheden zijn voor de problemen, die de financiering van dit materiaal stelt, zowel aan de boer en zeker aan het loonbedrijf, doordat een zeer snelle afschrijving noodzakelijk is voor een gezond bedrijf. Een vaste kern van boeren, waarvoor een bepaald loonbedrijf werkt, is van groot belang. Beiden weten dan, dat men op elkaar kan rekenen. Dit geeft een goede band tussen het loonbedrijf en de boer, die elkaar niet meer kunnen missen. In de pauzes tussen de sprekers verzorg den „de Calypso’s” voor een gezellige stemming, waartoe ook zeker de vlotte bediening van het personeel van café Steensma het hunne bijdroeg om het ge heel te doen slagen. Ook de heer Haije Haitsma zelf, kwam nog aan het woord en op humoristische wijze gaf hij even 'n schetsje hoe Schel- te en Haije samen de eerste trekker kochten en hun eerste „dongriderij” nu acht jaar geleden, waaruit dit snel groeiende bedrijf met zijn imposante werktuigenpark is ontstaan. Oek de uitgebreide „klantenkring” van de tlebr. Haitsma liet zich niet onbe tuigd. Namens de greidbperen sprak de heer S. Heeres van Schraard, die zich er in verheugde, dat het initiatief van deze beide oud-Schraarders zo goed ge slaagd is, dat er in deze omgeving geen plaats is voor een coöperatief werktui- gengebruik of zoals sommige theoretici Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Een Lun terse jonge Wim Wagensveld, morgen het eerste kievitsei Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad hoging lingen en men om het laatste stukje van het eens zo welvarende eiland Griend, voor ig komd. De Kr. Hus- de oarloch mei foarse opklommen ta ien fan de lie- Zaterdagmiddag j.l. was het een drukte machines omgaan, ook meer het gevoel, dat hen iets wordt toevertrouwd en voe len daardoor meer verantwoording die zij juist wensen. Van hoe groot belang industrialisatie ook is, Friesland is groot geworden door de landbouw en veeteelt en deze basis moet in ere gehouden worden. Dit bedrijf is er toe .in staat. Het is er op klaar om te dienen en heeft dat be wezen. Boer en loonwerker beiden moe ten oog hebben voor eikaars werk en behoeften en rekening met elkaar hou den, dan komen wij zo tot grotere bloei van het hole platteland. Als tweede spreker-kreeg de heer J. W. op verrassingen laten aankomen, en dat men nu met dat van zo 2e week maart 1934. De oudste kerk in het Kremlin zal wor den afgebroken om plaats te maken voor een nieuwe vleugel van de communisti sche partij bureaux. In Uw orgel of piano is meer stof, dan in Uw gehele huis. Laten wij Uw instru ment schoonmaken. Overal te ontbieden. Timmers piano- en orgelhandel. n gunste van de Sjah. De Sjah van Perzië heeft de laatste weken herhaal- :lijk „aanvallen” uit Moskou moeten incasseren. De „Nationale dag”, welke van de dag, waarop het buitenland ging, l een dienstmeisje met kinderen kunnende omgaan. Niet alleen in het zuiden van ons land wordt hard gewerkt om het land te beveiligen tegen de zee. Ook in Friesland is dat het geval, maar in dit gewest zijn de activiteiten van Waterstaat minder spec taculair. Op de eilanden zijn er nog altijd mannen, die planten, maar niet oogsten. Zij poten duinhelm opdat de duinen niet zullen ver stuiven. Op Vlieland en Ameland wordt nog altijd gemanipuleerd met bazaltblokken en in Harlingen is een bouwput gemaakt die het begin vormt van de versterking van de zwakste schakel in de Friese zeewering, die werd gevormd door de veel omstreden oude sluizen. Op Terschelling wordt gewerkt aan de voorbereidingen voor de ver- van de polderdijk en midden in de Waddenzee, tussen Har- Terschelling zijn in het afgelopen jaar maatregelen geno- ---- de totale ondergang te behoeden. Hiel Nederlan kin Wimpy. Beuker üt Rotterdam. Hwant om’t syn lot sa slim wie, Hat elk it mei him to dwaen. Nachts skriemde er op syn bedtsje, It pynlik forwoune bern. Hwerom slacht bang myn hertsje, Ik bin bang foar heit en mem Nou boartert lytse Wimpy Yn it forsoargingshüs. En mei syn skelle stimke, Kraeit hy de blidens üt. Oanfallich, niks forlegen. Elkien haldt fan it bern. Hy praet, laket en freget Mar net om heit en mem Men joech him slaen foar iten. Mishannelihg elke dei, Bigong' er lüd to kriten, Hja skopten him ütewei. Uren oanien opsluten, Sunder in Ijochtglimp to sjen, Hy is noait ienkear tute. Bin dat in heit en mem Viering 10 jarig bestaan CAB uitgesteld tot 3 april. In een vers te zingen door de Hitlerju- gend in Duitsland komen de volgende regels voor: „Wanneer het bloea van de Joden aan het mes kleeft, dan gaat het goed. Kameraden, kameraden, hangt de Joden aan de wand. Mr. C. P. M. Romme leider van de frac tie van de R.K. Staatspartij te Amster dam spreekt in de Doele te Bolsward over „Wij en het facisme!” Een Lunterse jongen, de 12-jarige vond zondag morgen het eerste kievitsei van dit jaar. Maandagmorgen zou hij het ei aan Koningin Juliana op paleis Soestdijk aanbieden. Meestal wordt het eerste kievitsei omstreeks 20 maart gevonden. Ondanks zijn jeugd is Wim Wa gensveld al een kundig eierzoeker. Vorig jaar raapte hij er tegen de 50 en in 1957 bracht hij het zelfs tot een totaal van 69. De afgelopen week observeerde Wim een kievitspaar, dat vlak bij zijn woning in een weiland aan de Lage Veldweg huisvesting scheen te zoeken. En inderdaad, toen hij zondagmorgen weer op speurtocht toog, trof hij het nest aan, dat het eerste ei bevatte, aldus ,Het Vrije Volk’. Indien dit bericht juist is, zou hiermee waarschijnlijk het ,rekord’ van 9 maart gebroken zijn. Mei sin hawwe wy hjir nea praten oer de plannen, dêr’t it bistjür fan de Lan- bouskoalle fan de A.B.T.B. al in pear jier mei dwaende wie om to kommen ta modernisearing fan de oplieding. Nou't lykwols de Ried okkerdeis terrein foar dizze skoalle oan de A.B.T.B. forkoft hat oan de aide Snitserdyk, kin elk witte, dat hjir in hiele ntje skoalle komme sil, towyl de bisteande gebouwen foar in oar doel frijkomme. Moannen lang hawwe de ryksdeskundigen neigien oft der jit in kans wie om op it aide plak de nije situaesje to skeppen mar it koe dêr net. Nou is opdracht jown oan in architekt om in plan to meitsjen foar in nij gebou, hwerby neist trije leslokalen, in oerbliuwlokael, direksje en leararen- keamers, ek in great lokael boud wurdt om it ünderwiis yn hanfeardichheit en fakfeardichheit jaen to kinnen. As dat klear is, wurdt tagelyk oerskeakele op it nije program, hwat foar dizze learlingen ek folslein ünderwiis ynhaldt op fiif les dagen yn ’e wike. Sjocht men dit alles oer, dan is der alle reden om alle lju, dy’t foar it tastan- kommen fan dizze treflike situaesjes in hüd fol wurk forset hawwe, tankber to wêzen. Der sille net folie gemeenten wêze, hwer’t it sa goed slagge is. De direkte en yndirekte foardielen fan dit ünderwiisaparaet binne great en jowe alle hoop, dat nei it bikend- wurden fan it program Zijlstra, it ek slagje sil de wurkgelegenheit fan de stêd to forbet- terjen. Hwant dat bliuwt it kardinale punt foar de bloei fan de stêd en de bi- wenberheit fan dizze hiele krite. De op lieding is of komt yn oarder, mar hja kriget earst har folie bitsjutting, as de ald-learlingen foar in bilangryk diel ek hjir oan ’e slach komme kinne. Utwrei- ding fan de bisteande en oanlüken fan nije bidriuwen, der sil alles, mar dan ek alles op setten wurde moatte. Dêrtroch allinnich bynt men de minsken oan har gea en stêd. Dat it gemeentebistjür it dêrmei foar hündert persint iens is, wis ten wy wol, mar is forline wike jitteris düdlik makke troch it bineamen fan in aparte adyskommisje. Soks kin ü.m. wet hwat meihelpe om alle biwenners skerp foar eagen to setten, dat elts plak, dat libje wol, bouwe moat oan syn takomst. En dêr moat alleman hwat foar dwaen wolle, om’t it üs mienskiplik bilang is, dêr’t Boalsetr mei stiet en fait. Né, lju dy’t by de bisten, Lang net yn it skaed stean kin. Wy dy’t it amper wisten, Dat der sok tücn losrint. Spitich, de giselroede Is it strafrjocht hjir üntwend. Yn dizze saek koe it noede. Reitsje dy heit en mem Door U het voordeel aan te wijzen. En weet zijn waren aan te prijzen Dan adverteert een zakeman Want meestal als het even kan Het vraag- en aanbodbord in huis Dat is het Streekblad bij U thuis De tuin aan het Laag Bolwerk te Bols ward eigendom van de Ver. het Groene Kruis is onderhands verkocht aan de heer D. Hoogma, steenhouwer, alhier. De tuin voorheen gebruikt voor het ku ren van patiënten was voor dat doel on geschikt geworden door de vestiging van de vleesmeelfabriek in de onmiddellijke nabijheid. bewaren en er worden op Vlieland slechts auto’s toegelaten waarvoor schrif telijk toestemming is verleend. i Slechts de ingang van Vlielands dorp I kreeg een ander aanzien, door verhoging van een coupure, maar daaraan viel niet te ontkomen. Overigens wordt er ook aan de andere kant van het eiland gewerkt. Daar is een complete bitumenfabriek in werking, die het materiaal levert voor de afdekking van een serie strandhoof- den, die moeten voorkomen, dat het strand van Vlieland veel smaller worden of dat wellicht eerlang de door de duinen bij het Posthuis breken. wel willen, voor vrijwillige collectieve» boerderijen. Elk houdt nu zijn eigen vrijheid en toch komt het werk goed en op tfjd voor elkaar. De heer A. Osinga, vertegenwoordiger van de vele landbouwers, constateerde, dat het loonbedrijf nu een grote zegen voor de landbouw is om de produktivi- teit per man op te voeren, want hoeveel liefde men voor het boerenvak heeft, het eindresultaat speelt ook zijn rol en het werk komt, dank zij dit bedrijf, wel voor elkaar. Tot slot sprak nog de heer De Witte van Bolsward, die zorgt, dat de Essotank op het bedrijf van de Haitsma’s de machi nes steeds volop van de juiste brandstof voorziet. Hierna kon men de diverse typen van de werktuigen in werking zien op het terrein, waar slechts een gedeelte kon worden samengebracht, daar de andere machines nog op het Kaatsplein stonden of reeds in de Polder aan het werk wa ren. Het was een oorverdovend gedreun van motoren, tractoren, kranen, combines, mestverspreiders, transporteurs, grasop- laders, hooiperper enz., die alle gelijk tijdig in werking waren en zo een beeld gaven van wat er in acht jaar tijd groei de uit het initiatief van twee tengere knapen, die hun tijd verstonden en niet meer gewoon arbeider bij de boer wilden blijven, maar met inzicht en kennis van het landwerk de schouders er onder zet ten en nu overal in de omtrek een be grip zijn geworden. Ook op de Waddeneilanden zijn er nog altijd mannen, die planten, maar niet oogsten. Zij planten duinhelm om verstuiving tegen te gaan; in het belang van de veiligheid Geen van de werken, die momenteel in Friesland onderhanden zijn, is zover ge vorderd als de verbetering van op Vlieland, die nagenoeg gereed is. Het dorp van Vlieland, dat gedrongen ligt tussen de duinen en de Waddenzee, werd tegen de zee beschermd door een omstreeks 1100 meter lange dijk, die in 1932 was verhoogd tot 4 meter boven N.A.P., in verband met de verwachte hogere vloedtoestand door de afsluiting van de Zuiderzee. Tijdens de rampnacht van 1953 en ook nog daarna, bleek die dijk weer te laag. In verband m.et de door de Deltacom missie voor Vlieland aangegeven maat gevende vloedhoogte van 4,70 meter bo ven N.A.P., is die dijk nu verhoogd tot vijf en een halve meter. Verheugend is hierbij, dat Rijkswater staat niet alleen rekening heeft gehou den met de veiligheid, maar ook met het aanzien van Vlielands dorp voor het toerisme. De- verzwaring van de dijk is uitgevoerd aan de Waddenzeekant, waarmee werd bereikt, dat de tuinen van de percelen aan de dorpsstraat onaangetast bleven. De tuinen, die dikwijls behoren tot pen sions, spelen namelijk een rol bij het toerisme. Het pad over de kruin van de dijk, dat mogelijkheden biedt tot een fraaie wan deling langs de Wad, is aanmerkelijk verbreed en zelfs voor auto’s berijdbaar geworden. Dat laatste maakt trouwens niet veel uit, want het gemeentebestuur wil de rust TANKBER, MAR NET FOLDIEN It soe net rjocht wêze as wy hjir yn Fryslan net tankber wiene foar de oan- pak, dy’t de provinsje en de gemeenten sjen litten hawwe om har gebiet hyltyd better biwenber to meitsjen. Hwat is der nei de oarloch al net forbettere yn de wenningsituaesje, mei de elektrifikaesje, mei de wetterlieding, mei de tillefoan, mei de wegen, de kanalen en brêgen. Hoefolle nije skoallen binne der al boud? Nim de fjirtjin jier nei de oarloch en set der deselde jierren fan foar de oar loch ris neist. Dan sjocht men, dat der nou dochs wol foargoed oanpakt is. Foar de oarloch twa beukerskoallen, dy’t alle beide al lang net oan de easken foldiene. As plak foar de lytse bern folslein ün- foldwaende. Mar elk wie bliid, dat hja der wiene en seach de tokoarten mar hwat oer de holle. Hwa’t op it heden sjocht, hoe’t dizze situaesje forbettere is, hoe’t nou alle bern yn romme, sinni- ge, moderne lokaliteiten plak krije kinne, moat earlik tajaen, dat dit boppe for- wachting slagge is. Nim dêrneist de tref like oanpak fan it technysk ünderwiis. Hwat is der yn dy koarte jierren op dat gebiet al hwat presteard. En dat yn in plak, dat foar dit doel net geskikt achte waerd en neffens de autoriteiten to ticht by Snits lei om seis in technyske skoalle to hawwen. Nou binne der hfinderten leerlingen en de skoalle is al fierst to lyts, hoe rojael de saek ek oanpakt wie. Mei de H.B.S. is it al krekt sa. Hwat in foarrjocht dat sa’n ynstelling hjir komd is, hoefolle bern kinne nou de middelbere oplieding krije, dy’t oars net sa fier komd wiene. De earste ald-learlingen sitte al in aer- dich diel fan op de universiteiten, mei in jier twa komme de earsten klear as dokter, yngenieur, féarts, ekonoom of doctorandus yn ien fan de folie witten- skippen. Hwat in foarütgong foar de Boalserter mienskip en de omkriten, dat soks koe. Mar ek foar de famkes is der in hiele forbettering komd. De Kr. Hüs- haldskoalle is nei slaggen dende skoallen. It feit, dat de oplieding foar leararessen hjir oan forboun is, is dêrfan in düdlik biwiis. Yn üs hiele ian binne mar seis fan dy skoallen. En it wie in wichtich en tige bilangryk barren, doe’t forline jier de earste ploech mei gunstich rissel- taet har akte as Hüshaldlerares hjir yn Boalsert bihelle hawwe. It docht jin deugd, dat al dizze trije skoallen, de iene algemien, de oare R.K., de trêdde Kristlik der drok mei dwaende binne om de swetten fierder üt to lizzen, noch mear mooglikheden to bieden en har outillaezje fierder to forbetterjen. Dêr neist hat de stêd op hiel folie terrein troch de fêstiging fan leararen en leara ressen kundige stipe krigen foar har kul- turele en soasiale wurk. Yn tal fan for- ienings treffe wy harren oan en alhoewol de fêstiging mar inkelde jierren in feit is, kin men de ynfloed fan dizze yntel- lektuele boargers skoan fornimme. Wy witte, dat de measten mei har direkte taek al fakentiids drok biset binne, oaren binne jit studearjende foar har promoas- je of aktes, mar hoemear wy harren sjog- ge yn it kulturele en soasiale wurk, hoe leaver wy it ha. Sünt inkelde wiken is men nou ek oan de rounwei dwaende mei de tarieding foar de bou fan in R.K. Hüshaldskoalle. Troch it brüken fan in bipaeld systeem hopet men dêr dizze simmer al mei klear to kommen, sadat dan it nije skoaljier fuort yn de nije skoalle fan ein setten wurde kin. De nije Ulo-skoallen, sawol de Gereformearde as de R.K. binne dan fansels ek al klear, sadat it aide Hynste- paed syn rest werom kriget. It is jam mer, dat de iepenbiere skoalle, nou’t syn plak oanwiisd is, jit net boppe-oan de urgenty-list stiet. Ofsjoen fan it gebou seis, wurdt de Wythearenstrjitte, alle dagen mear, in plak dêr’t it foar bern alhiel üngeskikt is en net sünder gefaer. De vijf nieuwe strandhoofden, die het totaal aantal hoofden langs Vlielands strand op bijna zeventig brengen, zullen 41/2 miljoen gulden kosten, aan de ver betering van de dijk is f 587,500,be steed. Ook op Ameland laat de zee niet af. De afslag aan de zuidwestpunt zette in 1958 door, ondanks uitgebreide en kost bare maatregelen, die hier gedurende de afgelopen jaren werden getroffen. Zo werd het noodzakelijk om opnieuw een bezinking van ongeveer 23.000 vier kante meter en voor een bedrag van f 870.000,te leggen. Het vlechten van zinkstokken is zo lang zamerhand op Ameland en ook op Vlie land, een vertrouwd beeld geworden. Zonder zinkstokken doet men aan de zeekant niet zoveel en een van de Slie- drechters, die regelmtig op de eilanden werken, antwoordde ons eens op de vraag of de werkstukken /'an Sliedrech- se faam de oplossing zouden vormen: „Ach, ge kunt nooit weten, wat de zee doet. Dat weet men ook eigenlijk nergens beter dan op de eilanden. Immers, ligt er nu niet een zandbank, waar enkele tientallen jaren geleden een diepe geul voor En, van Duizenden mensen hebben in Teheran op de „Nationale dag” gedemonstreerd ten deliji - 28 februari gehouden werd, was de zevende verjaardag aanhangers van de Sjah verhinderden, dat hun vorst naar yanwege de aktiviteiten van ex-premier Mossadegh. het strand golfde? groeit op de Vliehors, de Sahara de Noordzee, niet maandenlang ’n stuifdijk en sprinkt dan niet plotseling de zee op om er een gat in te slaan? De zee is onberekenbaar en daarom is het verheugend, dat de technici het niet ook in Harlingen is begonnen de uitvoering van het sassenplan, voor de beveiliging van Friesland gtote betekenis is. ■Bs

Bolswards Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1