I? CQD of SOS hl Voorheen gelaten af wachten Voetbal Fan de Mar liuy loer Zilveren filmpjes ZESTIG JAAR „DRAADLOZE” BIJ SCHEEPSRAMPEN Bolswardia blijft in de running Oeverzwaluwen met 3-0 geklopt M1IV klopt <AB met 5—0 Maeitiid, o maeitiid Hwat hat Qabe SLroar us hjoed p p to sizzen 1 j. s. Tj. de J. STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 55e JAARGANG No. 21 DINSDAG 17 MAART 1959 Geduld is de kaei ta tofredenheit. wensen niet gestoord te enige tijd KEARPUNT OF KRUSPUNT? in schip HET PROCES HALLSTEIN Janssen, Aartsbisschop de West Duitse Bondsrepubliek, 1 Us tinzen krije stof Ta bilofte en dreamen Gean troch it hóf As in twirre yn ’e beam. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Abonnementsprijs f 1,90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mn> Ingezonden mededelL gen dubbe tarief Handelsadvertenties bij contract reductie 3—3 2— 5 3— 2 1—5 Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad VOLLEYBAL Alleen de herenteams van Set Up kwa men zaterdag j.l. in het veld. En met succes. Voor beide teams werd het een 2-0 zege. Dat betekende, dat de race om de bovenste plaatsen nog steeds werd Om dan to sjen Nei dyn driuwende loften Lyk as in bern Uneindige skoften. dorf ringen ineens tot bokkin Ook paling, schelvis, mn hier worden verwerkt. Haanstra probeert het hierna met enige felle schoten, maar weer is de keeper op zijn post en opnieuw komt succes aan de andere kant als 4 minuten later de snelle Pragt zijn tegenstanders de hak ken laat zien en daarna het geluk heeft als zijn als voorzet bedoeld schot via het lichaam van Van der Zee langs de verblufte Frankena vliegt. Hierna volgt een gelijk opgaande strijd, wel is de Leeuwarder voorhoede veel be- weeglijker, maar doordat Velting de ge vaarlijke rechtsbuiten nu volkomen in bedwang heeft, zien ze voorlopig geen kans het de rood-witte achterhoede al te moeilijk te maken. In de 28e minuut krijgt linksbuiten Breeuwsma onverwacht een prachtkans de achterstand te verkleinen, doch hij verzuimt deze te benutten en daar Ab- bink even later hetzelfde presteert, blijft een tegenpunt achterwege. Tien minuten later is rood-wit zo goed als geslagen, doordat Frankena in de 31e minuut zich niet snel genoeg uit de modder kan wer ken en 3 minuten later voor de 4de maal wordt gepasseerd. In het begin van de 2de helft is rood-wit weer het meest in de aanval, doch daar het binnentrio, uitgezonderd Haanstra, niet over voldoende stootkracht beschikt kan de goed sluitende M.K.V. achterhoe de de poort gesloten houden. Na 20 minuten spelen voltrekt Pragt het vonnis, een snelle sprint van deze rechts buiten blijkt Velting te machtig en daar zijn schot even later zuiver gericht is, krijgt ook Frankena geen schijn van kans en dat betekent 5-0 voor M.K.V. C.A.B. zet nu nog eens alles op alles om de eer tenminste te redden, doch alles stuit af op de hechte defensie der gast heren en als Haanstra en Breeuwsma het daarna met enige verre schoten gaan proberen, blijken ook deze geen zoden aan de dijk te brengen, daar de M.K.V.- doelman steeds op de juiste plaats staat. Trouwens ook Frankena weert zich in de laatste fase van de strijd uitstekend en aan de beide keepers is het dan ook te danken, dat er in de stand geen verande ring meer komt. Eindstand 5-0 voor M.K.V. jaan slapen. len scheidden die avond i het stoomschip „Cali- Burgemeesters zullen voortaan reeds op 65-jarige leeftijd gepensioneerd worden. Zij die thans 65 jaar of ouder zijn mo gen echter hun ambtsperiode nog uit dienen. In de zaterdagmiddagcompetitie heeft Bolswardia haar kleine kans op de ere titel behouden. Alhoewel geen beste wed strijd, toch wist groen-wit nog met 3-0 in Koudum van Oeverzwaluwen te win nen, waardoor zij leider Heerenveense Boys, die hier nog op bezoek moet ko men, goed blijven volgen. In de 3de klasse K.N.V.B. wist Stanfries zich enigszins uit de zorgen te werken door het te presteren thuis met 3-2 van het Wolvegaaster D.O.G. te winnen. Oosterwolde beet wel geducht van zich af en leverde eveneens een uitstekende prestatie door in Noordwolde slechts met 1-0 van Olyphia te verliezen, maar ja, het leverde toch geen winst op en daar door bleven de Oosterwoldenaren ernsti ge degradatie-kandidaten. Steenwfjk bleef op het goede pad voort gaan, met 4-1 bleven de gastheren tegen G.A.V.C. in de meerderheid, waardoor zij zich stevig in de kopgroep plaatsten. M.S.C. is geheel van slag, de Meppelers gingen in Emmeloord met 5-2 ten onder en belandden daardoor in de onderste re gionen. In Berlijn aanslag gepleegd op Göring. Een taxichauffeur werd gewond. Op 21 maart werd te Murmerwoude het eerste kievitsei gevonden. De nieuwe visrokerij van de heer Ebben- dorf aan het Stadsstreng kan 1200 ha- -.ii 'neen verwerken, lakreel, enz. kan Yn blide tinzen Nimst üs faek mei Oan de grinzen Fan in simmerske dei. De natór sa to learen Yn rynske mjitte Stil by ’t hearen Fan lüd üt ’e fierte. De ünthjittende twang Fan ’e maeitiid is skoan Dyn leafdesang Dy lukt üs wer oan. de zeereis de heerschappij over het vaar tuig in handen had gelegd van de schip per, die zolang het schip de zeeën be voer voor deze onbereikbaar was en wiens instrukties dus niet gewijzigd kon den worden of aangevuld. Het beteken de ook, dat het wel en wee van schip en scheepsvolk in handen lag van de kapitein. Zolang tenminste die heer schappij hem niet uit handen werd geno men. Door het ingrijpen van hogere machten door een „act of God”, zoals de oude assuradeuren het in hun doku- menten eerbiedig omschreven. En in zulk een zee met een bang boten en ging de k; zijn schip”, manmoedig ten onder teza men met 1 verantwoording Dit was het i maar ’t was ook hun trots En zij prezen zich er i de reder zijn gezag elk ogenblik i en dat deze mysterieuze nieuwe vinding 3 e week maart 1934. Dinsdag 20 maart deed de doodsmare van H.M. Koningin Emma de ronde. Onder haar bestuur beleefde Nederland een tijdperk van grote bloei. De inwijding van de nieuwe R.K. kerk zal dinsdag 8 mei door Monseigneur J p van Utrecht, plaats vinden. Ondergang Titanic”. Het was eerst na 1912, na de tragische ondergang van de „Titanic”, in de nacht OeverzwaluwenBolswardia 0-3 De eerste 5 minuten weet een enthou siast spelende thuisclub de balans volko men in evenwicht te houden, enige mi nuten later echter hebben de gastheren Noodlot en glorie. Toch waren het in het algemeen geen vreugdekreten, waarmee Marconi’s vin ding door de scheepskapiteins van de oude stempel werd begroet. Zoals in de aanvang van de negentiende eeuw de mannen van de oude zeilmarine met arg waan en afwijzing de stoommachine te gemoet waren getreden, zo stonden de zeelui nu, aan het eind van diezelfde eeuw, veelal skeptisch tegenover deze voor hen onbegrijpelijke nieuwigheid. Een zeeman van de oude stempel was niet gewend om hulp te roepen, behalve dan misschien in de laatste sekonden, als het water zich boven het hoofd van de schipbreukeling ging sluiten. Wanneer zijn schip in moeilijkheden kwam te ver keren, bleef hem niet veel anders over dan gelaten af te wachten of het, op het laatste ogenblik misschien nog, door een ander vaartuig zou worden opgemerkt. naast God schipper van mijn schip zo plachten vanouds de scheepskapiteins in hun logboek neer te schrijven. Het betekende, dat de eigenaar van het schip, de reder, voor de tijd van Het bestuur van de zwemschool Bols ward overweegt het aanbrengen van een kanobergplaats bij de zwemschool. De redactie van De Jongs Nieuwsblad pleit voor een rechtstreekse verbinding Harkezijl-Afsluitdijk. M. K. V.—C. A. B. 5-0. I In de eerste minuten zien we een sterk aanvallend C.A.B. twee harde schoten op de Leeuwarder doelman afvuren die keu rig gestopt worden. Na 5 minuten volgt de eerste M.K.V.-aanval, de linksbuiten wordt onvoldoende afgedekt, een goede voorzet belandt precies op maat bij de rechtsbinnen en een fractie van een se conde later staat rood-wit tegen een 1-0 achterstand aan te kijken. gerd zet Evans, die gedurende zestien uur onafgebroken aan zijn apparaat had gezeten, zijn toestel af en gaat ter kooi. En als dan tien minuten later het nood sein van het reuzenschip over de golven van de Atlantische Oceaan weerklinkt, wordt dat door de nabije „Californian” niet gehoord. De eerste die het opving was de „Frankfurt” van de Noradeut- scher Lloyd, die zich op 150 mijl af- 1 en daarna kwam er con tact met de Cunard liner „Carpathia”, die 58 zeemijlen van het in nood ver kerende schip verwijderd was. Ook Phillips zond aanvankelijk alleen het CQD-sein uit en dat later ook het SOS de ether inging was te danken aan een wrang grapje van Bride: „Zend lie ver maar SOS”, zo zeide hij Phillips. „Dat nieuwe sein. Misschien is het de laatste maal van je leven, dat je er de kans toe krijgt”. Phillips is inderdaad met de Titanic ten onder gegaan, tezamen met 1516 andere opvarenden. De „Carpathia” kwam één uur en veertig minuten te laat aan op de plaats van de ondergang. Maar de zeven honderd en twaalf overlevenden hadden hun redding te danken aan de plichts betrachting van deze man, die met be hulp van de draadloze telegrafie andere schepen te hulp had kunnen roepen. Nicator-Bergum en R.E.S.W.Z.S. wer den beide afgekeurd. In de 4de klasse zag een technisch beter M.K.V. kans C.A.B. alle illusies te ont nemen. Met 5-0 bleven de Leeuwarders I baas in eigen home en hebben hierdoor het kampioenschap voor het grijpen. Oldeboom-Udiros kwamen wel tegen el kaar uit, maar door de aanhoudende re gen werd het veld onbaspeeldbaar, met als gevolg dat de arbiter na spelen er de brui aan gaf. Verdere uitslagen zijn: Makkum 1Bolswardia 2 Makkum 2Bolswardia 3 R.E.S. 2Nicator 3 Black Boys IAR.E.S. IA O.N.S. 1B—R.E.S. 1B R.E.S. 4B—O.N.S. 6B CQD of SOS? De werkelijkheid is soms de dodelijke vijand van de romantiek. De combinatie SOS heeft ook op het vasteland een dra matische klank gekregen. En dramatisch klinkt ook de betekenis die men in de volksmond aan deze tekencombinatie toe dicht. „Save our sales’’ red onze zie len of „Send our succour” komt ons te hulp. Hoe sprekend ook, toch houden deze „betekenissen” geen enkel verband met de werkelijkheid. Want het noodsein -dat met SOS wordt aangeduid, wordt als één geheel uitgezonden en niet als de letters S.O.S., telkens met onderlinge tussenpozen. Men zou het sein dus ook kunnen lezen als SMB, IJS of VTB, die in morseschrift ook alle de drie punten, drie strepen en drie punten vol maken. Iets dergelijks was het geval met het noodsein, dat eerder als noodsein in ge bruik was bij de Britse marconisten, het sein CQD. Dit was op 1 februari 1904 door de Britse Marconi Maatschappij in gevoerd. Het grote publiek las er de be nauwde kreet „Come quick danger” kom snel, ik verkeer in gevaar” in, maar de werkelijkheid was ook hier an ders. De behoefte aan een internationale rege ling op het stuk van de radiotefegrafie deed zich al spoedig gelden en in het jaar 1906 werd te Berlijn een conferen tie gehouden waar ook het gebruik van een noodsein door schepen ter sprake werd gebracht. Tegen CQD werd het bezwaar geopperd, dat het nog te veel aan het neutrale CQ-sein herinnerde. De Duitse delegatie stelde voor het op Duitse schepen gebruikelijke sein SOE in te voeren. Daar evenwel de letter E in het morse-alfabet slechts uit één en kele punt bestond, werd deze vervangen door drie punten, de letter S. van 14 op 15 april van dat jaar, dat het SOS-sein populariteit begon te verwer ven. De „Titanic”, een machtig zeekasteel, Een tragedie, deze beroemde scheeps ramp, en dat in méér dan één opzicht, destijds het grootste en meest luxueuze schip ter wereld. De trots van de Britse White Star Line, de trots en de glorie ook van gans een volk. Een modelschip, dat de faam had een onzinkbaar schip stand bevond te zijn. Een schip dat bewonderd door 1 1 de hele wereld feestelijk zijn eerste reis maakte, met een uitgelezen gezel schap passagiers aan boord. Een vaar- tuig-in-nood, dat in het uur van het ge vaar tevergeefs het meest nabije schip om hulp smeekte, maar daar geen ge hoor kreeg omdat de marconist ervan uit balorigheid was g; Slechts 15 zeemijle de „Titanic” van fornian”, wanneer de marconist Evans van dit laatste schip aan de „Titanic” de waarschuwing zendt: „Kijk uit! Voor zichtig! Ijsbergen in zicht!” Maar de marconisten van de „Titanic”, Philips en Bride hebben andere zorgen: de tele grammen van de vijf en twintig miljo nairs die beursopdrachten willen laten doorseinen. „Hou op we worden”, zo tikt hun morsesleutel. Geër- Dat gebeurde in maart van het jaar 1890. Toen ving het draadloze telegra fistenstation South Foreland op de En gelse kust de kreet om hulp op. Hij was afkomstig van het lichtschip „East Good win”. De „East Goodwin’’ was geramd door het stoomschip „R. F. Matthews” en zond deze hulpkreet uit over de gol ven. Het was niet het befaamde SOS-sein, want dat is eerst van later datum. Maar de seinen van het lichtschip werden niet misverstaan snelvarende sleepboten ijlden te hulp. Ze slaagden er in nog juist bijtijds het verongelukte schip te bereiken en het in veilige haven te bren gen. De nog zo jonge draadloze tele grafie had haar grote betekenis bewezen. Want zij was het die er de oorzaak van was dat deze aanvaring met wat averij afliep en geen tragische scheepsramp werd. Zij was in die dagen inderdaad nog heel pril, deze draadloze telegrafie, ze lag eigenlijk nog in de windselen. Het was alles ternauwernood vijf jaar tevoren begonnen, toen in Italië een jonge stu dent, Guglielmo Marconi genaamd, op een koude winteravond zijn moeder liet horen hoe in de ene hoek van zijn kamer een elektrische bel begon te rinkelen als hij in de andere hoek met zijn hand een morsesleutel neerdrukte, terwijl er toch geen verbindingsdraad tussen beide aan wezig was. Nog geen twee jaar later, in 1896, gaf hij demonstraties in Engeland en overbrugde daarbij een afstand van dertien kilometer. Lloyd’s, de beroemde scheepsverzekeraars, zagen de uitzonder lijke betekenis hiervan in en installeer den een draadloze telegrafiezender op twee afgelegen vuurtorens en in decem ber 1898 werd ook het lichtschip „East Goodwin” met zulk een zender uitge rust. Op Kerstavond 1898 had deze voor de eerste maal contact met een ander station gekregen. Het was deze zender, die in de stormnacht in maart 1899 zijn hulpgeroep had doen weerklinken. De minister van economische zaken van de West Duitse Bondsrepubliek, prof. Ludwig Erhard (links), gefotografeerd tijdens het afleggen van zijn getuigenis in de zaak Hallstein. Op de eerste rij zit rechts minister Hallstein met naast hem zijn rechtskundig adviseur en daarnaast ambassadeur Blan kenham met zijn advocaat. in middel om dêrtroch yn it bütenlan wer dingen to keapjen, dy’t hjir net of sa goed net binne. Men moat der better fan wurde en hjir wurde wy net better fan, mar wy bidjerre it kostlik produkt fan üs nationale suvelbidriuwen. It KNLC wol ek om deselde reden in lytser priisforskil tusken büter en marga rine. It hat wol bliken dien, dat de lju wol graech boefebüter ha wolle. Dit jier wie it binnenlansk forbrük hel te greater as eartiids om’t de priis geskikter wie. Mar in hüshalding kin as regel net foar elts pakje büter in pear kwartsjes mear deltelle dat sit der net oan. Hoe goed- keaper de margarine is, hoe minder bü ter forkoft wurde sil. It KNLC mient, dat nou’t de foarütsichtenfan üs natio nale ekonomy wat rommer wurde, dat it regear soargje moat foar lytser priisfor skil. Dat kin op twa manearen fansels. Men kin in taslach op de büter jaen en men kin ek bilêsting lizze op de marga rine. It komt my foar, dat dizze winsk fuort net in feit wurde sil. Dér is op it foarste plak de kosten fan it libbensün- derhald, dy’t men net graech forheegje wol en twad is de margarineyndustry ek jit in bilangryk objekt yn üs lan. De lju binne wend oan in pakje margarine foar sawn of acht stóren en dêr is it hüshaldbeurske op ynsteld. In bilêsting soe foaral op de orede massa delkomme, hwant de hüshaldingen mei bern binne al gau in pakje of tsien yn ’e wike ne- dich en dan feecht it deryn. Né, dy wei liket my tige biswierlik. Dat it KNLC de slachte hinnen en piken mear yn de winkels sjen wol en net al- linnich mear by de poeliers, liket my wol in oannimlik ding. Dit bidriuw fan pi ken en hinnen meste hat him tige üt- wreide en by de djüre fleisprizen soe it mannichien wolkom wêze as hja ek ris in hintsje op 'e tafel seagen. Yn südlike lannen is dat hiel gewoan, mar hjir bin ne tózenen minsken, dy’t soks jit nea meimakke ha, allinnich yn de greatere plakken kin men yn dit opsicht torjuchte. It iene mei it oare leau ik wol, dat it programmapunt oer de ófset tige it oer- tinken wurdich is. Lit üs mar hoopje, dat de nije man op Lanbou der earen nei hawwe sil. Wy libje op it heden jit yn de sillige ünwittendheit hwa’t de kok wurde sil en dêrom hat it KNLC goed dien har winsken hearre to litten. Ek hjir jildt it sechje: In grinende kou kri- get wol ris hwat, dy’t him stil haldt, giet meast foarby. Wij leven snel en vergeten even gauw in onze dagen. Het is ons al weer uit de gedachten gewist hoewel het nog maar goed een maand geleden is dat de kranten vermeldden hoe het Deense motorschip „Hans Hedtoft” na een aanvaring met een ijsberg door de golven verzwolgen werd. Ondanks de uitgezonden SOS-seinen kon geen enkel lid van de be manning gered worden. Toch hebben tal van zeelieden hun leven te danken gehad aan dit beroemde draadloze noodsein sinds nu juist zestig jaar geleden het eerste radiografische noodsein dat ooit door een schip op zee werd uitgezonden, door de ether vloog. pech, als de defensie in een ongevaarlij ke situatie de bal veel te lang in haar bezit houdt, waardoor zij de Jong gele genheid geven hen de bal te ontfutselen en voor ze van de schrik bekomen zijn heeft deze de bal reeds over de lijn ge drukt. Vier minuten later blundert de achter hoede opnieuw en nu is het Visser die hiervan handig profiteert en buiten be reik van de keeper vliegt no. 2 in de touwen. Door dit 2de doelpunt wordt de thuisclub wakker geschud, het tempo wordt ver hoogd, de defensie herwint haar vertrou wen en daar groen-wit haar enthousias me verflauwt, volgt tot aan de rust een vrij gelijk opgaande strijd, waarbij de thuisclub diverse kansen krijgt de ach terstand te verkleinen, doch hun schieten is niet al te zuiver en daar ook de Bols- wardianen de juiste richting niet meer weten te vinden, komt de rust met een 2-0 voorsprong van groen-wit. Na de thee begint de thuisclub met een offensief. Het blijkt dan al spoedig, dat Boontje zijn dag niet heeft, verschillen de malen wordt hij gepasseerd, waardoor de rechtsbuiten steeds maar weer goede voorzetten kan lanceren, waardoor er nogal eens verwarring in de groen-witte achterhoede wordt gesticht. Het punt af werking blijkt bij de gastheren echter onvoldoende te zijn, zo wordt een unieke kans verknoeid, doordat de geheel alleen voor keeper Elzinga staande midvoor eerst'net zo lang wacht met schieten tot de uitlopende Bolswardia-doelman hem deze kans ontnomen heeft en even later als dezelfde speler een geheel verlaten doel voor zich heeft, ziet hij waarachtig nog kans de bal tegen de lat te knal len. Aan de andere kant komen eveneens ver schillende kritieke situaties voor, maar daar de Koudumer defensie zich volko men heeft hersteld en de groen-witte aanval te slordig met de bal omspringt en bovendien niet resoluut doordrukt, is de stand na 25 minuten spelen in de 2e helft nog steeds 0-2. Eén minuut later echter zijn het de Bols- wardianen, die eindelijk weer eens een doelpunt weten te fabriceren, de Vries ziet op dat moment kans enige achter spelers te omspelen en daarna een hard schot in te zenden, dat In eerste instan tie keurig gestopt wordt, maar de te rugspringende bal komt precies op maat bij de Jong en dan heeft de uit positie spelende keeper geen schijn van kans om tot een tweede redding te komen. Vanaf dit moment is het met de thuis club gedaan. Groen-wit blijft nu de la kens uitdelen, maar aangezien paal en lat de gastheren tot 2 maal toe te hulp komen en een 4de en 5de doelpunt we gens buitenspel worden afgekeurd, komt in de stand geen verandering meer. jes fan de léste dagen moat men bang wêze, dat it wol efkes duorje kin, foar’t wy wer witte sille hwat üs boppe de holle hinget. Der binne ek lju, dy’t by har seis tocht ha, dat it krekt nou de tiid is om ris hearre to litten, hwat kant men, neffes harren ütgean moat. Ik leau, dat dit goed sjoen is en it stiet my tige oan, dat it Koninklik Nederlansk Lanboukomité (K.N.L.C.) de dryste skuon oanlutsen hat mei it publyk meitsjen fan har ur- ginsje-programma. Dit lichern is de sin- trale fan de Lanboumaetskippijen, dus fan de Fryske Mij, de Gnnzer en sa fierder. Hja telt sa’n 40 oant 50.000 leden en is nei de R.K. organisaesje de greatste. Fanwege de bilangrykheit wollle wy hjir graech wize op ien fan de punten, dy’t dêryn neamd wurde, om’t wy miene, dat it oergreate diel fan de boerebifolking en ik leau ek fan de oaren, it net oars sjogge. Dat punt giet oer de ófset fan de lanbou en féteeltprodukten, dêr’t sa- folle fan ófhinget. It KNLC wol de binnenlanske konsumpsje op it foarste plak folie mear binutte en hja mient, dat de tiid nou komd is om in ein to meit sjen oan de molke, sa’t wy dy, nou fjir- tjin jier nei de oarloch jit altyd op ’t tafel krije. Fan alle kanten, net it minst ek fan de side fan de meidoggers oan de Jeropees- ke gearwurking, wurdt hjir op hammere. Jow de minsken in better produkt, bidj er de kostlike molke net langer mei in methoade, dy’t yn en koart nei de oar loch needsaeklik wie, mar nou dochs net mear sa hoecht. Op it foarste plak soe dêrtroch de ambysje om molke to keap jen en to drinken folie greater wurde. En wy ha de béste klanten it tichst om ’e doar, hwant dy kostje it minste oan distribüsjekosten. Dizze alve miljoen minsken makket men mei de s.n. Hitler- mqlke net ta goede klanten, hwant hja krije in twadde en treddesoartprodukt. De molke is yn in lan as üzes hast hie lendal üt café’s, lunchrooms, hotels en sa fordrongen. Leit it net foar de han dit nationale produkt sa goed mooglik to presentearen Boppedat, en dat is de twadde reden, binne wy mei dat fet, hwat wy der mei folie kosten üthelje, meastentiids glêd forlegen en moatte dat foar o sa’n lyts pryske kwyt sjen to wur- den. Ik wit wol, dat de redenearing is, dat hoe meat wy ütfiere kinne, hoe bet ter it is foar üs nationale ekonomy, mar de nationale .ekonomy tsj innet dochs op it foarste plak foar it ünderhald en de libbensbihoeften fan it eigen folk. Dy ütfier is gjin doel op himsels, mar inkeld Under dizze titel hawwe okkerdeis stikmannich professoren in lytse brosjure it lan trochstjürd. It wie jit foar de 12de maert en wy binne nou wer in wike fier der. De slach is fallen. En winliken binne it allegearre forliezers of gelyk. bliuwers, ütsein de winner fan de wed- striid de V.V.D. Dizze hat in fikse gisel makke en it sil üs ris nij dwaen, hwat hjirüt foar it Ijocht komme sil. Wy wiene in frij lange tiid wend oan in bi- paeld steatkundich menu, it like hast oft wy der sahwat oan troud wiene, mar nou binne de koks meiinoar oan it rie- plachtsjen oer it nije menu, hwat it Ne- derlanske folk foarsetten wurde sil. Wy witte der noch neat fan. Sil de list aide of nije nammen hearre litte? Hwa bliuwt en hwa komt net wer? Halde wy de finansjes fan Hofstra, de wenning- bou fan Witte, de lanboupolityk fan Vondeling, de underwiisfornijing fan Cals, de soasiale forsjenningen fan Suur- hoff, de ekonomyske lieding fan Zijlstra en sa fierder of sil it menu det oars üt- sjen? Wy moatte mar ófwachtsje. Wol hat it alle skyn, dat it swier kealje sil mei de baesmannen, dy’t elkoar de léste wiken soms tige it hier ütkjimd hawwe, mar yn de polityk kin men wol nidich wurde, mar mei men nea nidich bliuwe, sizze de lju, dy’t der mear fan witte. Dat leit üs hjir net sa bést, mar sa to sjen is it wol sa. Twa dingen sille de lju it iens oer wurde moatte: it earste is it program en it twadde de fordieling fan de ministers- portefeuiljes. Ofgeand op de publikaes- geval sprong de bemanning in voile tg hart in de wankele ging de kapitein, „schipper van ider teza- het vaartuig waarvoor hij de J’ J °P z*ch bad genomen, noodlot dat hen bedreigde 1 en glorie, niet gelukkig om, dat nu van de reis zou kunnen doen gelden hun aureool dreigde te doen verbleken.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1