1 Dinsdag geen krant Begroting gemeente Bolsward geeft voor 1959 weinig fleurig beeld Sypres üs hjoed 2 to sizzen - I Zal Bolsward worden opgenomen in kerngebied Voetbal RES kraakt DOG niet 6—0 MKV kampioen Fan de Martinytoer PYT. PAARD MAAKTE SLIPPERTJE Tj. de J. STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Zilveren filmpjes 55e JAARGANG No. 23 DINSDAG 24 MAART 1959 struk- fuotten waskje wy dat net, bigrave wy üs wurklikheit, dy’t wy yn ’e mjitte gi „Hwat is en wie", seit de greate Ai Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbe1 tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Abonnementsprijs t 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J., OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Woningbouw. De bouw van een voldoend aantal wo ningwetwoningen ter verbetering van de positie van de woningmarkt en ontrui ming van een aantal krotwoningen baart nog steeds grote zorg. Naar verhouding van het aan de provincie voor 1959 toe gekende volume mag Bolsward niet al te ontevreden zijn, maar voor een spoedige oplossing van het nijpende woningtekort was de toewijzing van 20 woningen bij lange na niet toereikend. Begroting niet sluitend. Evenals vorige jaren is het ook thans niet gelukt een sluitende begroting aan te bieden. B. en W. hebben volgens hun schrijven aan de raad ernstig getracht met hand having van een sober, maa>- noodzakelijk verzorgingsniveau de uitgaven zo laag mogelijk te houden en de inkomsten tot een verantwoord peil op te voeren, waar- Vlotte schuld lager. Wat betreft de vlotte schuld biedt de ontwerp-begroting 1959 een gunstiger beeld dan die van het vorig jaar. Op 1 januari bedroeg deze f 2.643.127.34, welk bedrag op 1 januari 1959 is gedaald tot f 821.752.42. De hoge rente, welke oor spronkelijk werd betaald voor de lenin gen met de Bank voor Nederlandsche gemeenten is thans gedaald tot bijna 4% Sport, onderwijs. Over de vorm van het uitgeven van de toekomstige sportvelden kunnen B. en W. zich, nu de goedkeuring van het plan nog moet worden afgewacht, bezwaarlijk uitlaten. Zij hopen tijdig met de belang hebbende sportverenigingen contact op te nemen over de exploitatiemogelijkhe den. Het onderwijs neemt in onze gemeente een steeds grotere omvang aan, terwijl de initiatieven tot uitbreiding van de on derwijsmogelijkheden nog blijven voort- In verband met de Paasdagen zal ons blad dinsdag 31 maart niet verschijnen. Red. en Adm. Bolswards Nieuwsblad 'I I 1 5 Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong's Nieuwsblad veestapel wordt ting van 1 de nasjonaele held ’t soe knap nei winsk beteare hwa hie dit ea foarspeld? De vroede vaderen van de gemeente Bolsward kregen dezer dagen de gemeente- en bedrijfsbegrotingen voor de dienst 1959 aange boden. Ten aanzien van het algemeen beleid delen B. en W. o.a. hier omtrent mede: De door de regering enkele jaren geleden ingevoerde investerings- en bestedingsbeperking, moge in sommige opzichten iets Zijn afge nomen, maar voor de gemeenten, die nog niet tot een sluitende begroting kunnen komen, gelden ze zeker nog onverminderd. De Minister heeft het vorig jaar de gemeentebesturen verzocht hun beleid om te buigen, omdat het rijk niet in staat was de uitkeringen uit het gemeentefonds te verhogen. Deze bestaan, zoals bekend,' uit de opbrengst van bepaalde rijksbelastingen. gaan in het belang van de jongere bevol king van onze stad en wijde omgeving. De huisvesting van onze onderwijsinstel lingen zal dit jaar gedeeltelijk worden opgelost, maar stelt het gemeentebestuur ook reeds weer voor nieuwe vraagstuk ken, daar het bestuur van de school voor C.V.O. een urgentieverklaring heeft ont vangen voor de bouw van een nieuw gebouw voor zijn u.l.o.-school wegens plaatsgebrek voor de leerlingen. Ook de zorg voor de goedkeuring op, zo mogelijk, korte termijn van de stich ting van een nieuw gebouw voor onze openbare lagere scholen, houdt B. en W. steeds bezig. Bij de dienst gemeentewerken wordt er naar gestreefd de bouwkundige- en on derhoudswerken (met uitzondering van het schilderwerk) met zo klein mogelijke kern van vast personeel uit te voeren, wat tot nu toe gelukt is. De reorgeanisatie van de gemeentedien sten is thans voor een groot deel uitge voerd. de de Minister echter aan de gemeente besturen mede, dat de algemene uitke ring voor 1959 wordt verhoogd met 4 tot 154 en de belastinguitkering met 1 tot 144 wat voor onze gemeente een hogere inkomst betekent van f 18.149.15. Dit klinkt mooi, er is echter een „maar” aan verbonden. Het bedoelde rondschrijven geeft n.l. aan dat de verhoging van 4 op andere wijze wordt teruggenomen, n.l. doordat voor 1959 niet meer kan worden gere kend op een na-uitkering van 4 van de algemene uitkering over 1958, welke uitkering de laatste jaren steeds werd verleend. De mogelijkheid tot het aanvragen van een subjectieve verhoging, welke aan vankelijk niet gold voor 1959, is toch weer opengesteld voor dit jaar. De aan vragen daartoe moeten voor 1 mei a.s. worden gedaan. De onlangs van Gedeputeerde Staten ontvangen mededeling, dat zij aan de Minister willen voorstellen voor de dienst 1958 de gemeente Bolsward een verhoging van de algemene uitkering toe te staan van f 99.639.geeft enige moed voor de toekomst. een grootse p< paard van de 2de positie op de ranglijst profiteren, dan is de enige kans de Bond te verzoe ken deze ontmoeting direct weer op het programma voor volgende week te plaat sen. In de 4de klasse is het pleit! nu wel be slecht. M.K.V. stuurde Friso met een 6-1 nederlaag naar huis terug en alhoewel volgens de competitiestand de Leeuwar ders hierdoor kampioen werden, toch konden ze geen feest vieren, daar Black Bolsward kern? Veel is de laatste maanden in de pers geschreven over de aanwijzing van ont- wikkelingskernen door de Minister van Economische Zaken. B. en W. hebben aan .Gedeputeerde Sta ten dezer provincie verzocht ook de ge meente Bolsward te willen betrekken in het ontwikkelingsplan voor zuid-west Friesland en Bolsward als ontwikke- In de 3de klasse K.N.V.B. hebben de beide degradatie-kandidaten Oosterwolde en Bergum een hevige strijd gestreden, die ten slotte is geëindigd in een 2-1 zege voor de thuisclub, waardoor de kans van de Bergumers, om de dans nog te ont springen, wel zeer klein is geworden. R.E.S. met 2 invallers voor Bosma en Mulder Sr. is tegen D.O.G. geen moment in gevaar geweest. Vooral de voorhoede van de bezoekers was totaal ongevaar- Irjk, slecht positie kiezen, slecht plaatsen en geen enkele schutter waren oorzaak, dat Van der Werf zijn doel gesloten kon Nu de gemeenten in feite geen eigen be- Bij rondschrijven van 11 febr. j.l. deel- lastingbeleid is gelaten, kan men stellen, dat de gemeentelijke uitgaven mede de omvang van de te heffen rijksbelastin gen bepalen. Deze kunnen niet tot een onredelijk peil worden opgevoerd, daar dit onherroepelijk zijn terugslag zal vin den in onze nationale economie. B. en W. achten het dan ook noodzake lijk, dat de gemeenten doelbewust en met een groot verantwoordelijkheidsge voel hun beleid voeren ook ten aanzien van hun buitengewone werken, evenals dit door het rijk en het bedrijfsleven zal behoren te geschieden. De gemeenten met een niet sluitende be groting hebben slechts een mogelijkheid tot het doen van nieuwe investeringen voorzover het rijk dit toelaat. De begro ting zal dan immers zonder een verho ging van de inkomsten geen kapitaals- lasten kunnen dragen. Een verhoging van inkomsten zal praktisch alleen kun nen worden verkregen uit het gemeente fonds, zodat de regering ook hierdoor de financiële positie van de gemeenten grotendeels in handen heeft. Men kan zich de vraag stellen of de gemeenten wel voldoende „huishoudgeld” krijgen, in verband met de taak, die ze hebben te vervullen. B. en W. van Bolsward menen (terecht) dat de regering te weinig rekening houdt met de positie van gemeenten, die een centrumfunctie hebben te vervullen. In deze gemeenten zijn o.m. de uitgaven voor onderwijs- en culturele doeleinden vooral de laatste jaren sterk gestegen, terwijl het jaar 1948 nog steeds geldt als uitgangspunt. Wij kunnen alleen hopen op een juistere waardering van deze factoren bij de her ziening van de wet op de financiële ver houding, hoewel onze hoop niet te hoog gespannen is, aldus B. en W. in hun schrijven. De indiening van het wetsontwerp tot herziening van de wet financiële verhou ding is door de kortgeleden ingetreden kabinetscrisis weer vertraagd. Intussen is de bestaande regeling ver lengd tot en met het jaar 1959, hoewel het in de bedoeling ligt de herziening alsnog in werking te laten treden op 1 januari 1959. De tijdelijke verhoging van enkele be lastingen heeft ook voor het gemeente fonds gevolgen gehad, doordat hierdoor voor de algemene uitkering f 12 miljoen en voor de belastinguitkering f 4 miljoen meer beschikbaar komt. Deze hogere uitkering zou volgens ingewijden een verhoging van het uitkeringspercentage van 150 tot 157 kunnen betekenen, als niet rekening wordt gehouden met reser vering en subjectieve uitkeringen. Ja, doctor Postma hat skoan gelyk. Hwat soe in dichter as hy better dwaen kinne as by’t simmer yn it skaed fan it reid to dreamen en syn tinzen boartsje litte mei de skieppewolkjes yn ’e blauwe loft. In de zaterdagmiddagcompetitie heeft het Bolswardia niet mee gezeten. Het terrein, alhoewel niet in beste conditie, maar toch wel bespeelbaar, doch mede met het oog op de wedstrijd RES-DOG af,gekeurd,, betekende voor Bolswardia niet alleen een financiële strop, maar bovendien kan dit tevens wel eens het einde betekenen van alle illusies. Immers wanneer groen-wit deze ontmoe ting tegen de leiders al eens tot een goed einde had gebracht, wie weet, waren de Heerenveensters dan misschien van slag geweest. Nu deze ontmoeting geen door gang kon vinden, is er grote kans, dat de boys aan de winnende hand blijven en straks kampioen zijn eer ze weer te gen groen-wit moeten aantreden, wat ook het bezoek natuurlijk nadelig zal beïnvloeden. Wil Bolswardia nog enigszins van haar It is makliker in lege holle heech to dragen as in follenien. bij de begroting toch nog een nadelig saldo vertoont van f 199.147.19. Van de diverse bedragen, die hoger zijn dan verleden jaar, noemen we de inves- teringslasten schoolbouw (f66.674), de hogere lasten nijverheidsonderwijs (f21.100), de hogere kosten krankzinni genverpleging (f8600), hogere kosten middelbaar onderwijs (f4000). Dit tekort is door de herziening algem. uitkering te verlagen met f 128.364.61 en door de herziening belastinguitkering met f 3.602.65, terwijl voor hogere sub sidies in verband met de stijging, van ’t aantal inwoners moet worden geraamd f 250.zodat het tekort dat thans ge raamd wordt op f 67.429.93. B. en W. hebben nog in overweging het bedrag van de reinigingsrechten en de straatbelasting enigszins op te voeren doch dit zal toch nooit een verhoging kunnen worden die een verruiming van enige betekenis kan zijn voor de begro ting. De commissie voor de behartiging van de vleeskeuringsdienst stelt nog een on derzoek in tot het terugbrengen van het tekort op deze dienst door een verho ging van de keurlonen. Maar ook dit zet geen zoden aan de dijk. Bij dit alles zijn er vele andere zorgen. „Wat ons in de eerste plaats benauwt,” aldus B. en W., „is het langzame tempo waarin de krotopruiming verloopt, niet alleen op stedebouwkundige, maar aller meest op menselijke motieven. Wij zou den dit gaarne in ’n sneller tempo afwik kelen, maar zien hiervoor uit financieel oogpunt geen mogelijkheden. Hiermee hangt onmiddellijk samen het bestemmingsplan voor de binnenstad.” Met de bouw van de aan de gemeente toegewezen 20 woningen, hoopt men met enkele maanden een aanvang te maken, nadat het eerste deel van het grondcom- plex Noord II bouwrijp zal zijn gemaakt. Gelokkich sil myn neiteam witte, hwat in nocht ’t is As Fryslan einlings en to’n lésten „rjucht en sljucht is”. Benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de Friese taal en letterkunde aan de Uni- versiteit te Amsterdam, dr. G. Gosses. Gjin stamboeksnoeken ophelj’ ut de rjuchte fearten. houden en daar de blauw-witte aanvals- linie juist het tegenovergestelde demon streerden, werd het voor de Wolvegaas- ters een fikse 6-0 nederlaag. Stanfries kon het in Grouw tegen GAVC ook niet bolwerken, de ploeg uit Appel scha verloor met 3-1 en bleef daardoor in de bedreigde hoek. Leider Olyphia kwam in Sneek tegen WZS juist met de hakken over de sloot. Het wil ons voorkomen, dat de Noord- woldenaren het geluk wel enigszins op de hand hebben, tegen R.E.S. behaalden zij met moeite en pijn een 3-3 gelijk spel en tegen de beide degradatie-kandidaten Oosterwolde en Bergum werden het te vens overwinningen op de kant, wat o.i. een bewijs is, dat Olyphia, ondanks haar grote voorsprong op de concurrenten, heus geen ploeg is, die straks de 2de klas op haar gemak zal binnenwandelen. In tegendeel als ze willen promoveren, dan zal hun voorhoede heel wat meer schot- vaardigheid moeten tonen. Een verrassing was de 3-0 zege van M.S.C. tegen Steenwijk, ze bewezen RES hier een goede dienst mee, daar de blauw witten hierdoor de 2de plaats voor het grijpen kregen. Daar Emmeloord met 3-2 in Leeuwar den van Nicator won, verdrongen de pol- derbewoners Steenwijk van de 2e plaats. De bewoners van de Hendrik Nannes- straat te Bolsward schrijven een bitter ingezonden stuk. Reeds een jaar wach ten de bewoners op het aanleggen van een straat. Het is een grote modderpoel. In andere plaatsen legt men eerst een straat aan en bouwt dan pas huizen. In Bolsward doet men dit blijkbaar anders om. It sil de wrald net spite dat ’t saekje bylein is mar elk sjocht mei forwiten de lange deadenlist moast it earst safier komme foar’t men elkoar forstie op grêven bloeije blommen yn’t hert skriemt it fortriet. Op Sipres is ’t wer frede it folk, lang sjende blyn lusteret nou nei reden levert de wapens yn de Griken en de Turken bin ’t iens mei Ingelan op ’t eilan sjonge ljurken yn prille maeitiidsglans. Op Sypres is ’t yn’t reine hwerom earst trije jier moast der de twadracht skeine en bleau de frede fier? It nut sil nimmen witte steatsgreaten, kom tonei elkoar op tiid tomjitte de wapens üt 'e wei. As alle frysk en frije a-sosialen Allinne jit bistean yn pake syn forhalen It heitelan ófweve hat mei klinten Gjin aide toer mear kreaket yn syn bynten As alle beammen kreas op rigen steane Krektlikeheech rounom en nearne net in skeane As alles ütfierd is, sa’t it planologysk tocht is En sa’t it kreas en strak op kaerten brocht is Hwat alderspitichst, dat ik dan al dea bin En net mear troch it egalisearre gea rin Nea net wer ride kin op üs kearsrjuchte sleatten Allinnich, dêr is ek in oare realiteit. It libben ferget üs kear op kear op in bislüt, in ja of né, in al-dwaen of in net-dwaen, in nimmen of stean litten. De realiteit is, dat wy-sels, üs bern, üs pleats, üs doarp, üs Fryslan bilang hawwe by de takomst. Hwant dy is de meast wisse ;ean. iiire- lius Augustinus, ien fan de greatste geas- ten fan alle tiden, 't is dêrmei as of it nea west hat, hwant nimmen kin der jit 4e week maart 1934. Wegens de te grote omvang van de ’t een gedwongen afslach- rundvee overwogen. worden”. Dat hat goede kanten, mar it kin ek hiel maklik in iensiedige en tige kostbere operaesje wurde, as de biwen- ners en eigners fan de pleatsen net for- goed meispylje. It mei net sa komme, dat men seit „de operaesje is tige slag- ge, mar de patiënt is wei!” Tiny Mulder hat dêroer in persiflage op rym makke, dy’t ik jim efkes hearre lit; lingskern voor te stellen aan de Minis ter. Tot grote vreugde is vanuit alle krin gen van de bevolking een gelijk gericht verzoek gedaan, zodat in deze kan wor den gesproken van een voortreffelijk eensgezinde samenwerking tussen over heid en bevolking. Of het verzoek door Gedeputeerde Sta ten is ingewilligd en of de Minister een gunstige beslissing zal nemen, is nog niet bekend. Wel wachtei B. en W. met grote spanning op korte termijn te ver wachten beslissing van de Minister af en zij hopen dat deze de bevolking de moge lijkheid zal bieden werkgelegenheid in eigen omgeving, in eigen stad te vinden opdat de reeds jaren lang aanwezige stille werkloosheid, in de vorm van ver trek van de arbeidsproduktieve groepen, zal worden opgeheven en er een ruimere toekomst en voor de bevolking een betere bestaansmogelijkheid zal ont staan. Er is jarenlang krachtig gewerkt aan een gunstig klimaat voor industrievesti ging en men zou hierop thans gaarne de beloning zien in het belang van de ge- hele bevolking, maar met of zonder aan wijzing van ontwikkelingskern zullen B. en W. op de bres blijven staan, zullen zij met alle geoorloofde middelen blijven strijden voor de vooruitgang van de stad Bolsward en voor redelijke bestaansmo gelijkheden van de gehele bevolking, al dus zeggen B. en W. in hun schrijven aan de raad toe. Hwat hat Qabe Sb roar Het Nederlandse fascisme is zeer ver deeld. We hebben de Ned. Nat. Soc. ar beiderspartij onder leiding van Adalbert Smit, dan de groep onder leiding van A. H. Sinclair de Rochement, de groep Joris van Severen, de groep van majoor L. Kruyt en tenslotte dan de Mussert-be- weging. Zolang de heren het onderling niet eens zijn is een dergelijke beweging voor ons land niet gevaarlijk. Makarios, de lieder tinkt: „Ik ha it einlings woun nimmen sil tsjinstan biede ik bin baes op eigen groun”. Grivas stiicht heech yn eare Toen vele leren op de Fifth Avenue te New York een grootse parada hielden ter gelegenheid van „St. Patrick's Day” kwam een paard van de New Yorkse' bereden politie te vallen en wierp het zijn berijder af. (Foto) Hoewel het ongelukje gebeurde temidden van een grote menigte, werd niemand gewond en 'werd geen schade aangericht. Het ros stond spoedig weer op de benen en de feestelijkheden konden ongestoord worden voortgezet. De takomst is in earnstige saek, hy rek- ket üs allegearre meimekoar en syn struk- tuer kinne wy net oerlitte oan ekonomen en planologen allinnich. Grif, dizze moatte meiwurkje om de materialen foar stüdzje en oerliz to sammeljen, de sifers en feiten to groepearen foar better yn- sjoch en forstean, mar wy hearre dêr seis aktyf oan mei to dwaen, hwant „tua res agitur” it giet om jimme bistean en wol- wêzen. Dogge wy dat net, bigrave wy üs to folie yn it hjoed of libje wy yn it for- line, dan sjitte wy tokoart. Hwa’t wol oer de takomst tinke en dan yn in tige positive sin, binne de lju fan de kultuertechnyske en planologyske tsjinsten. Tige bilangrike lju mei heldere mathematyske koppen, bitüft yn rekken jen en mjitten, alhiel thüs mei kaerten en bigreatings. Hja fiere tsjintwurdich in steil wurd, hja hawwe de tiid mei en hja meitsje dêr gebrük fan. It forneamde „Meerjarenplan voor de ruilverkaveling” is in frucht fan dy beam. Hwat dêryn sein wurdt, komt hjir op del, dat trije fan de fjouwer pleatsen yn üs lan under it mes moatte. Jowt men dizze mannen de leije frij yn hannen, dan giet it op in fjouwerjen en rêste hja net foar’t alles op ’e skeppe komt”. Alle dal zal gevuld en alle heuvel zal geslecht AS OER IN IEU As oer in ieu üs léste petgat droech is En gjin pounsmiet mear blabberich en rüch is As alle gerskes kreas op rychjes steane Gjin stikels, hynst- of pinksterblommen mear bisteane Gjin marren, reid en pompeblêd it fryske lan üntsiere En alle fügels ienstimmich kwinkeliere As alle bisten stamboekbisten binne Snoek, eibert, houn, krektlikegoed as binnen De dea dien is oan muzen, katten, Oan krobben, miggen, neven, spinnen, ratten DE TAKOMST FAN DE BOERESTAN It wol my wol oan, dat party lju ta- komstvisy en profetemantel mar hwat mei in skalk each bisjogge. It liket har in dryst stik jin üt to jaen foar immen, dy’t yn de takomst sjen kin. Hokfoar yn- bylding en forbylding moat immen wol ha, dy’t mient it kommende al sjen to kinnen, wylst hy it hjoed mar skraech- wurk ken? Hwat seit de aide, wize dichter Dr. Obe Postma ek wer tsjin sokke mannen: „O, jimme boerelieders en agraryske fronten Kinne jimme it reine litte Jimme sizzers en opsprekkers, Soene jimme net ris lytser man wurde Myn ütsprate hannen haw ik tsjin de ierde drukt Ik ruk de wylde balsem en ik priuw it swiet fan it jonge reid En it rust troch my hinne It sil bistean, it sil bistean!” hwat oan foroarje. It bilangrike, sawol foar it tydlike as foar it ivige, is allinnich it takomstige. En winlik is it dêrtroch it iennige bilangrike om’t allinnich oan it takomstige jit foarm en stal jown wurde kin”. Mar al soene wy oars wolle, hoe soene wy keare kinne, dat üs ütsjen, üs for- wachting, üs hope aloan wer nei de ta komst ütgean? In Fransk filosoof hat it ris se sein en ik leau mei rjucht: „Dy’t net oan de takomst tinkt, is nou al dea!” Eltse dei meitsje wy foarnimmens, oer- tinke wy plannen, lizze wy sied yn ’e groun en bringe in kou nei de bolle, allegearre dingen, dy’t earst realiteit wurde yn it ünbikende lan fan moarn en oaremoarn. It is dus oer alle boegen to forstean, dat wy, om mei Tetman to sprekken, it net litte kinne yn de dize fan de takomst to sjen. Net litte kinne, mar ek net litte meije. Hwant, en ik helje jitteris St. Augustinus oan, dy’t seit en syn wur- den binne nei 1500 jier jit altyk aktueel: „De minsken kleije”, seit hy, „dat de tiden net bést binne en faeks jit minder wurde sille. Mar, hwat binne de tiden? Wy binne de tiden: binne wy goed, dan sil ek de tiid goed wêze; binne wy min, dan sille ek de tiden min wêze. Hwant de tiden sille wêze, sa’t wy binne. De takomst sil wêze, sa’t wy wolle, dat hja wêze sil, hja sil wêze, hwat wy der fan meitsje sille”. Hjir ris in beam, om’t it sa’n moai gesicht is En dêr wer gjin, omdat it oars to ticht is Hjir gers, dêr biten, dat hüs spegelruten En dêr in eker jirpels synder spruten As alle friezen moarns de fuotten was' Elk hat in brüs-sel, om fiks yn om to plaskjen As alle fryske bern op alle skoallen leare Dit kreaze lan nou himmel to bihearen Lit dan it fryske bloed mar frijüt brüzie en siede Net yn it béste, mar it kreaste lan fan d’ierde. Te koop Deense zeugjes en beertjes. 5 weken oud. R. Kroondijk, Burgwerd.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1