DE GAULLE EEN MOEDIG MAAR KOPPIG MAN INFORMATEUR DE QUAY AAN ‘T WERK Qabe üs hjoed p p to sizzen roar ||0 hi x.-: Buitenlands Overzicht Voetbal Gehavend Bolswardia klopt 1.1 V C met 8-2 Het duel RES-WZS eindigt onbeslist STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad F orkearspir aten Gouden filmpjes De Navo 10 jaar oud Moskou wenst „sfeer van vertrouwen” 55e JAARGANG VRIJDAG 3 APRIL 1959 No. 25 Hwat hat Neat is to neatich foar in great man. KAMEROVERZICHT PYT. gesprek tussen Oost dat de Gaulle juist deze landstrijd- BOERDERIJ VAN PRINSES WILHELMINA TE HOOG-SOEREN AFGEBRAND Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) gesp. 18 19 19 16 16 17 16 17 16 18 16 16 pnt. 31 23 21 19 17 17 16 16 15 11 10 8 gesp. 15 15 14 14 15 15 15 12 13 pnt. 22 17 16 14 14 14 11 10 10 4de klas K.N.V.B.: M. K. V. C. A. B. Black Boys Friso Freno Bakhuizen Nieuweschoot Oldeboorn Udiros Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbe1 tarief Handelsadvertenties bij contract reductie De standen zijn: 3de klas K.N.V.B.: Olyphia Emmeloord Steenwijk R. E. S. G. A. V. C. Nicator M. S. C. D. O. G. W. Z. S. Oosterwolde Stanfries Bergum r. e. s.—w. z. S. 1-1. Het begin lijkt voor de thuisclub niet erg rooskleurig, het spel is n.l. nog geen 3 minuten oud als spil Siemonsma moet uitvallen, maar het blijkt al spoedig, dat van een ernstige verzwakking geen spra ke is. Invaller Tolsma ontpopt zich als een zeer bruikbare linksback en daar Doo- per er op de spilplaats direct goed tus sen zit, heeft een en ander geen invloed op het spel der blauw-witten. Bovendien weet de thuisclub zich op het spekgladde veld beter te kunnen aanpassen dan de Snekers, met als gevolg steeds een klein overwicht van de thuisclub. Na 7 minuten spelen krijgt rechtsbuiten Mulder de eerste serieuze kans, doch al hoewel zijn schot van goed gehalte is, Zie vervolg pag. 2. en huren), de de hoogte van In de zaterdagmiddagcompetitie heeft een met 3 invallers uitkomend Bolswar- dia er voor gezorgd, dat haar nog kleine kans bestaan is gebleven. Het bezoeken de Y.V.C., dat wel een zeer povere in druk gaf, werd met niet minder dan 8-2 naar de slachtbank gevoerd, met welke uitslag de Ulsters nog dik tevreden mochten zijn. Wy liezen it yn ’e krante, in simpel koart birjocht. Hja roune oan ’e kant en de saek sil ündersocht. Chauffeur wie neist oansketten, hy slingere ünwis, him wachtet, nei lanswetten, ’t plak yn de finzenis. De straf, dy’t soksoart krije, wy witt’ hast wol hoe't it komt, neist foar in jier as trije it rydbewiis üntnomd. Dan sprekt in abbekaetsje, bitüft pleitsjen is sport, glêd praetsje >k rapport. R.E.S. en W.Z.S. speelden j.I. maandag een spannend partijtje voetbal, wel had de thuisclub vooral voor rust, de beste papieren, maar na de thee was de strijd volkomen open en al was het door het zeer gladde en zware veld geen hoog staand spel, spanning was er volop. Het 1-1 gelijke spel was dan ook nog niet eens zo’n gekke uitslag. Bergum wil zich blijkbaar nog niet over geven. Steenwijk werd n.l. met 3-2 ge klopt en daar Oosterwolde niet speelde en Stanfries met 3-0 klop kreeg van M.S.C., hebben de Bergumers nog een kleine kans de dans te ontspringen. Nu R.E.S. gelijk speelde, had Olyphia kampioen kunnen zijn, maar daar Nica tor hier een stokje voor stak door tegen de leider gelijk (1-1) te spelen, moes ten de Noordwoldenaren hun kam- pioensfuif nog even uitstellen. De grote verrassing was, dat het de laat ste tijd geheel uit vorm zijnde D.O.G. met 4-0 van G.A.V.C. won, waardoor R.E.S., mede door de nederlaag van Steenwijk, ondanks haar gelijk spel de kansen op een e.t. 2de plaats weer zag versterken. Bolswards Nieuwsblad Het zijn tenslotte de Ver. Staten en En geland welke in het Westen de toon aan geven en beide landen schijnen bereid tot een vrij ver gaande tegemoetkoming zeer ruim gesteld. Hij moet proberen een kabinet te vormen dat kan rekenen op een vruchtbare samenwerking met het parlement. Een ruimere formulering valt nauwelijks te geven. Prof. De Quay kan er alle kanten mee uit. Welke kant dat precies zal zijn, zal eerst aan het einde van deze week blijken als hij gesproken heeft met de voorzitters der vijf grote fracties in de Tweede Kamer. Naar aan leiding van deze gesprekken zal hij zijn conclusies moeten trekken. De beraadsla gingen met de vijf fractievoorzitters zul len uiteraard moeten geschieden op basis van een concept-regeringsprogram. Om dat op te stellen kan hij putten uit het dossier dat het kabinet Beel heeft opge steld en uit het informatierapport van de heer Beel. Al deze documenten zijn langzamerhand uitgegroeid tot een lijvig boekwerk, zodat het niet te verwonderen is, dat de heer De Quay enige dagen no dig heeft gehad om het door te werken. Der kuijere twadde Peaske in jong forlove pear, hja binne dróf opeaske Piraten fan it forkear rieden har ündersboppest, seagen der net nei om. Twa herten, dy’t bliid kloppen, swije foar jimmer stom hja halde in glêd praetsje oer in psychysk rapport. Mar de twa jonge minsken, lizz’ troch syn skuld yn’t grêf en dêrom moat it winske; Set sa’n piraet lang fêst. len oan de drank bisibbe, yn it dole aventur noait ien dei fan syn libben wer efter it autostjür. le week april 1909- Op Texel is een luchtballon met 3 Duit sers neergehaald. De haringvangst stelt alom teleur. In Lemmer was de vangst nog nooit zo slecht. Woensdag a.s. in de Doele: „Het laatste woord is aan de beklaagde”. De gashou- derkwestie bezien en uiteengezet door de directeur der gasfabriek. Entree 15 cent ten bate van het Groene Kruis. De Fryske Krite sil op Peaske spylje: „In ütfanhuzer by de bakker”, blijspul fan Waling Dijkstra. Leden frije tagong. Fierders kaerten foar f 0,50 by F. v. d. Spoel. New York heeft thans reeds 41/2 miljoen inwoners, dat is een miljoen meer, dan de schatting van 4 jaar geleden. Hiervan zijn 1,8 miljoen Duitsers, zodat New York na Berlijn de grootste Duitse stad is. O. P. te Zurich ving een zalm van 20 pond. De doopsgezinden te Makkum denken een nieuw kerkgebouw aan te besteden. Te Arum wordt de enigste (afgebrande) molen niet weer opgebouwd. club meteen al haar kruit verschoten te hebben en daar eveneens het tempo be gint te zakken, kunnen de gasten iets meer in de aanval komen. Enige minuten later wordt de eer gered, maar veel geeft het hen niet, want in de 19de minuut zorgt De Jong weer voor een half dozijn verschil en weer 10 minuten later brengt Van der Eems de stand op 8-1. Blijkbaar krijgen de Bolswardianen nu medelijden met hun tegenstanders, want nog zeker 6 maal wordt de Y.V.C.keeper tot op 1 meter benaderd, maar geen en kele maal behoeft hij meer een hand uit te steken, want prompt worden al deze 6 kansen om van te watertanden nog over de lat en naast de paal gedeponeerd. In de laatste minuut weten de gasten zich eindelijk aan de druk te ontworste len en met succes, want op de lange pass die hier onverwacht uit volgt, is de ver opgedrongen groen-witte defensie niet verdacht en voor zij kunnen ingrijpen, heeft de snel sprintende midvoor met een scherp schot de Bolswardia-keeper reeds gepasseerd, waardoor de achterstand weer enigszins is verkleind. In deze laatste minuut krijgt de thuis club nogmaals 2 opgelegde kansen, maar ze vertikken het gewoonweg de bal over de lijn te werken en het blijft dan ook 8-2. Maar waarschijnlijk zal dan de Gaulle’s houding, welke kennelijk gebaseerd is op de bedoeling Frank rijk de leiding van de Europese vastelandspolitiek te geven, even zeer onrealistisch blijken. En zo schijnt de populariteit van de Franse leider in Frankrijk te verminderen, zoals ze ook in kringen van de Navo dezer dagen bestaat die organisatie 10 jaar geleden heeft en lijdt door het Franse be sluit de Franse vloot in de Middel landse zee in tijd van oorlog onder eigen commando te houden en door het feit dat door de Gaulle’s hou ding Franse legers, welke in het Europees Nayoverband horen, in Alger ié gebonden blijven in een schier hopeloze strijd. Op een vorige week gehouden perscon ferentie heeft de generaal over allerlei onderwerpen gesproken en daarbij zijn oude standpunt nog eens herhaald. Hij zeide dat zijn aanbod om met de Alge rijnse rebellen een „vrede der dapperen” te sluiten waaronder verstaan dient te worden het neerleggen der wapens door de rebellen zonder onderhandelin- gen met hen over de status van Algerië maar wel met amnestie voor iedere rebel nog steeds van kracht is. Het bepalen van het lot van Algerië zou wel het werk van een hele generatie zijn, naar mate het economisch ontwikkelde Alge rië zich zal aftekenen zal er zich in de geest van zijn zonen een politieke oplos sing voordoen, aldus de generaal. Dat is een heel mooie tirade maar het is begrij pelijk dat noch de voorstanders van de opneming van Algerië in het moederland de integratie noch zij die voor een liberale oplossing van de kwestie de Algerijnse onafhankelijkheid zijn, er door bevredigd zijn. Beide partijen eisen een onmiddellijke oplossing en wensen geen mensenleeftijd te wachten en de Al gerijnse rebellen evenmin; al hebben zij thans een tegenslag geleden door het sneuvelen van hun militaire leider, duur zaam onderdrukt men deze beweging niet met geweld. Uit de rapporten zal het de informateur gebleken zijn, dat hij op korte termijn op de volgende punten een beslissing moet nemen: financiële-economische po litiek (lonen, belastingen Nieuw Guinea-politiek en de defensielasten. Het zijn vooral deze vraagstukken waar over men moeilijk tot overeenstemming komt. De socialisten willen op korte ter mijn een loonsverhoging van 4 a 5%, een huurverhoging willen zij niet vóór I960. De Christelijke fracties daarente gen willen af van de geleide loonpoli tiek. Zij wensen nu ernst te maken met de gedifferentiëerde loonpolitiek, zodat in de toekomst bedrijfstaks- en onderne mingsgewijs loononderhandelingen ge voerd kunnen worden. Zij willen de vrij komende economische ruimte tevens be steden aan een huurverhoging in I960 (die uiteraard in de lonen gecompen seerd moet worden) en aan een vermin dering van de consumentensubsidies. Nieuw Guinea: De socialisten willen uit voering van de motie Burger. Dit houdt in dat zij onderzocht willen hebben of een internationalisatie van dit probleem mogelijk is. De Christelijke fracties en ook de V.V.D. wensen niet over de sta tus van dit gebiedsdeel te discussiëren. Zij achten het hun taak de Papoea’s zo ver op te leiden, dat zij binnen niet al te lange tijd zelf over hun lot kunnen beslissen. Deze partijen willen het ook mogelijk maken dat er dienstplichtigen van de landmacht naar Nieuw Guinea gezonden kunnen worden. Daarvoor zou een algemene wet moeten komen. De socialisten schijnen echter de uitzending van ieder contingent dienstplichtigen naar Nieuw Guinea per wet willen rege len. Wat de defensie betreft: de socialisten willen een diensttijdverkorting met twee maanden. De andere partijen wensen het rapport van een commissie af te wach ten, die deze zaak bestudeert. Dat zijn dus de problemen waar prof. De Quay o.a. voor komt te staan. Zij zijn niet gemakkelijk op te lossen, als hij tenminste poogt met de socialisten tot een vergelijk te komen. Als hij dit niet doet, zijn er echter weer andere vraag stukken. Ook al zijn de K.V.P., V.V.D., A.R. en C.H. het eens over de hoofd zaken van een program, wil dit nog niet zeggen, dat deze partijen het onderling ook eens worden over de verdeling van de ministeriële portefeuilles. Trouwens, in C.H.-kring bestaat weinig belangstel ling voor het rechts-liberale kabinet. Maar de C.H.-ers zijn van nature gou vernementeel. Zij zullen een kabinet niet gemakkelijk weg stemmen. Ongetwijfeld zal de heer De Quay ons volgende week reeds een goed eind uit de mist hebben geholpen. Dan weten we in ieder geval in welke richting hij koerst. Het opmerkelijke was zelf de betekenis van krachten en die van de W. Duitse voor de verdediging van West Europa in het licht stelde en verklaarde zich met 2 miljard mensen zorgen te maken over het feit dat enige mogendheden over atoomwapenen beschikken, die in enkele seconden hele continenten kunnen ver nietigen, terwijl de generaal toch her haaldelijk heeft betreurd dat Frankrijk deze wapens niet heeft, en er daar wel gewerkt wordt aan de ontwikkeling van dergelijke wapens. De Gaulle’s populariteit heeft in W. Duitsland geleden hoewel hij met Bonn waarschijnlijk het felst in de kwes tie Berlijn is en ook niets van een neu traal en gedemilitairiseerd Duitsland moet hebben als de gedemilitairiseerde zóne zich niet tot bij de Oeral zou uit strekken omdat hij in zijn persconfe rentie ook verklaarde dat een herenigd en vrij Duitsland zou moeten blijven binnen zijn huidige grenzen in het Wes ten, het Oosten, het Noorden en het Zuiden. Dat heeft „der Alte” dr. Adenauer boos gemaakt, want het betekent dat naar de Gaulle’s inzicht de Oder-Neisse grens maar door het Westen moet er kend en Polen rustig in het bezit moet worden gelaten van de vroegere Duitse gebieden, die het kreeg toen de Russen het oostelijk deel van Polen bij de Sov jet unie voegden. De W. Duitse eis tot terugkeer van deze gebieden is stellig onrealistisch als men met de Russen on derhandelen wil, zoals zoveel in Bonn’s houding onrealistisch zal blijken als het werkelijk tot een gesprek tussen Oost en West komt. De aanwijzing van prof. dr. J. E. de Quay tot kabinetsformateur was voor de ingewijden in het politieke Jeruzalem geen verrassing. Vooral niet na de weigering van prof. dr. J. R. M. van der Brink, oud-minister van economische zaken van 1948-1952. Het was bekend dat één van deze twee mannen uiteindelijk door de K.V.P. voorge dragen zou worden voor het formateurschap. De heer Van der Brink weigerde om „persoonlijke redenen’’ deze opdracht te aanvaarden. Welke die redenen precies zijn geweest is niet bkend geworden. Afgezien van de „persoonlijke beweegredenen” is prof. Van der Brink waarschijnlijk ook niet de man die er veel voor zal voelen het stuur van het schip van staat in deze politieke wankele basis over te nemen. Hij is de man geweest die in het brede- basis-kabinet-Drees een waardig tegen speler was van de socialistische minister van financiën. Dat wil niet zeggen, dat hij nimmer in een kabinet zal gaan zit ten zonder socialisten. Maar wij twijfelen er aan of hij daartoe veel lust heeft in deze overgangsperiode. Want men kan nu eventueel wel met het rechts-liberale kabinet starten, het is nog altijd een open vraag hoelang dit kabinet stand zal houden. Prof. De Quay is politiek gesproken een onbeschreven blad. Men weet dat hij K.V.P.-er is, al duidt zijn verleden er op dat hij niet behoort tot het type, dat sa menwerking met de socialisten veraf schuwt. Zo was hij lid van het drieman schap van de Nederlandse Unie, die in het begin van de oorlog een belangrijke rol heeft gespeeld. Tijdens de oorlog was hij één der mannen van de Christofoor- groep, een groep, bestaande uit katholie ken, van wie er na de bevrijding velen naar de Partij van de Arbeid zijn over gegaan. Maar dit verleden wijst uiteraard nog niet naar de toekomst. Aan het her stel van de brede basis wordt nog altijd getwijfeld en het kan dus best zo zijn dat juist prof. De Quay een nieuw/tijd- perk zal gaan inluiden: de vorming van een kabinet zonder socialisten. Dat heb ben we na de bevrijding nog niet ge kend. De opdracht, die formateur De Quay van H.M. de Koningin heeft ontvangen, is nen te doen maar er zijn van zijn kant geen daden te verwachten, al oefende hij wel kritiek op Peking. Nehroe zou de wereldpolitiek een geheel ander gezicht kunnen geven als hij, zich bewust van de gevaren van het communistisch imperia lisme, het neutralisme liet varen en zijn koers naar de Westelijke politiek richtte. Dat zou de houding van de Sovjetunie misschien ook kunnen beïnvloeden. Maar dat zijn illusies en het is ook te veel gevraagd van Nehroe, wie bepaalde en nog altijd kolonialistische tenaenzen in de politiek van sommige Westelijke landen en de rassendiscriminatie welke zo’n grote rol in Afrika speelt, een doorn in het oog blijven. Van die rassendiscriminatie blijft de Z. Afrikaanse regering de paladijn, zij heeft nu bij de Volksraad het wetsont werp ingediend, dat de stichting beoogt van acht aparte Bantoe-staten binnen de Unie, waarna de Bantoebevolking niet meer vertegenwoordigd zal zijn in het Zuid Afrikaanse parlement, wat tot nog toe wel het geval was, zij het door blan ken. Het uittreden van Irak uit het Bagdad- pact geeft geen aanleiding tot commen taar, het was te verwachten. Ook in de 4de klasse schoot de degra- datie-kandidaat Nieuweschoot geweldig uit haar slof, door Freno met 4-1 klop te geven, maar daar eveneens Udiros niet geheel met lege handen bleef, blijft de toestand voor Nieuweschoot toch kri tiek. Alhoewel BI. Boys een punt tegen Udi ros verspeelde (0-0), kon M.K.V. nog geen feest vieren vanwege de nog 2 lo pende protesten van BI. Boys tegen C. A. B. Hoewel dit plan niet voor de eerste keer naar voren wordt geschoven, heeft het ditmaal tot allerlei speculaties aanleiding gegeven. Zo wordt weer eens verondersteld dat de Russen de groeiende macht van rood China beginnen te wantrouwen, de Chi nese expansie zou zich tenslotte tegen Aziatisch Rusland kunnen richten en daarom zou de Sovjetunie in Europa haar rug willen dekken. De kwestie zou weer actueel geworden zijn door de ge beurtenissen in Thibet waar de Chinezen met een geweldige legermacht de op stand hebben neergeslagen en een ma- rionetten-regering hebben aangewezen. Deze gebeurtenissen hebben geweldige indruk gemaakt in aangrenzende gebie den als in de Chinese provincie Sinki- ang, waar een deel der Mohammedaan se bevolking ook steeds in opstand is tegen Peking en welke provincie econo misch georiënteerd is op aangrenzend Russisch gebied. Dat onder de Boeddis- ten in India grote ongerustheid heerst over de onderdrukking en uitmoording van hun geestverwanten in Thibet spreekt. Er wordt op Nehroe van allerlei zijden druk geoefend om iets voor de Thibeta- Op de avond van Tweede Paasdag is, vermoedelijk door een ontploffing in de schoorsteen, een oude boerderij te Hoog-Soeren uit gebrand, welke eigen dom is van H.K.H. Prinses Wilhelmina. Foto: een beeld van de ravage. BolswardiaY. V. C. 8-2. Bolswardia verschijnt met 3 invallers voor Van der Schaaf, Visser en De Vries, maar ondanks deze handicap, weten de groen-witten onmiddellijk het initiatief te nemen en vóór er 3 minuten verlo pen zijn heeft Faber eerst een kans voor open doel gemist door te lang treuzelen om daarna uit de hieruit ontstane corner zijn fout goed te maken door met een fraaie kopbal de thuisclub de leiding te geven. De Y.V.C.ers antwoorden met enige pit tige aanvallen, goed combinerend trek ken zij verschillende malen naar het Bolswardiadoel op, doch het vrij jeug dige binnentrlo blijkt totaal onmachtig tegen de robust ingrijpende achterhoede van de thuisclub. Alleen de linksbuiten is zijn tegenstanders een enkele keer wel eens te vlug af en het enigste gevaarlij ke schot dat keeper Elzmga krijgt te verwerken is dan ook van zijn voet. Aan de andere kant blijkt de defensie zo lek als een zeef te zijn en het is niet te verwonderen, dat de Ylster keeper het zwaar te verduren krijgt. Voorlopig weet hij zijn doel schoon te houden, hij stopt o.a. een verraderlijk schot van De Jong en een flierefluiter van Van der Eems, maar doordat zijn achterspelers een hopeloze backpartij blijven spelen, is het aan alles te zien, dat het bij deze ene Bólswardla-goal niet zal blijven. Wan neer dan ook De Jong op een lange pass vanuit de achterhoede uitstekend rea geert, waardoor de volkomen verkeerd opgestelde Y.V.C.-backs geen schijn van kans krijgen om nog te kunnen ingrij pen, tracht de uitlopende keeper nog wel het gevaar af te wenden, maar De Jong is ook hem te vlug af en voor de 2de maal ligt de bal tegen het net en als 14 minuten later Van Foeken met een hard schot de stand op 30 brengt is het met de bezoekers helemaal gedaan. Eén minuut later zorgt l.buiten Van der Eems voor een 4de doelpunt en nog geen 40 seconden na dit doelpunt heeft hij, alhoewel in dikke buitenspel positie, nog maals succes, hetgeen 5-D betekent. De tweede helft begint opnieuw met een Bolswardia-overwicht en als Faber uit de eerste aanval no. 6 in de touwen jaagt, begint het op een débacle te lijkep. Ge lukkig voor de bezoekers blijkt de thuis-1 De Russen hebben, nu de onderlin ge Westelijke besprekingen aan de gang zijn, ook nog eens voorgesteld een niet aanvalsvedrag te doen slui ten tussen de landen, welke bij de Navo zijn aangesloten en de leden van het pact van Warschau; er zou, aldus Moskou, daardoor een sfeer van vertrouwen kunnen ontstaan welke de verhouding Oost en West totaal zou kunnen wijzigen. De Gaulle is een moedig maar een koppig man. De geallieerde militaire leiding heeft dat in de tweede wereldoorlog ruimschoots ervaren toen er nauwelijks land met hem te bezeilen viel als hij moest worden geraadpleegd. En thans ondervinden de politici en diploma ten hetzelfde. Wat de Franse binnenlandse politiek betreft merkt men dat bij de Algerijnse kwestie, als men deze nog tot het terrein van de binnenlandse politiek mag rekenen. aan de Russische verlangens om heel huids uit de netelige Berlijnse en hereni- gingskwestie te komen. Bekend is Mac millans plan tot uitdunning van de strijdkrachten in Midden Europa en de Ver. Staten schijnen een balletje te wil len opwerpen over een voorlopig uiterst losse federatie van de beide Duitslanden, gevolgd door vermindering van de strijd krachten in Midden Europa, en, na ja- ren, wellicht vrije verkiezingen in beide gedeelten, welke dan mischien tot de hereniging zouden kunnen leiden. In ieder geval zal het niet zo weinig moeite kosten om uit de diverse Westelijke standpunten een gemeenschappelijk te distilleren voor men op 11 mei naar de conferentie met de Sovjetunie te Genève gaat en het is te begrijpen dat ondanks de Oder-Neisse kwestie Adenauer zich aan de Gaulle vastklampt omdat deze hem in het totaal van de Duitse kwestie toch nog het naast staat. Moskou heeft de datum en de plaats voor deze con ferentie reeds aanvaard, is nu ook bereid er de Duitse kwestie in haar gehele om vaag te bespreken, maar is van oordeel dat zelfs als de minister-conferentie mis lukt, een topconferentie toch nog resul taat zou kunnen opleveren. Is het al moeilijk de standpunten der Westelijke landen rnet elkaar te verzoenen, hoe veel moeilijker nog zal het zijn het Westen en het Oosten met elkaar een oplossing te doen vinden, welke tot de vurig be geerde ontspanning zal leiden. De Paus heeft dan ook in zijn Paasboodschap een oproep tot de staatshoofden van alle volken ter wereld gericht om in een geest van rechtvaardigheid en samenwer king te streven naar de oplossing van alle kwesties, welke hen thans verdelen. En de secretaris-generaal van de V.N., Hammarskjoeld, bezocht vóór Pasen o.a. Moskou en zal eventueel het zijne trach ten te doen om tot een verzoening bij te dragen, al zal deze stellig niet in één enkele étappe bereikt worden, waarom Macmillan al aangedrongen schijnt te hebben op een hele serie topconferenties.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1