CHINESE COMMUNISTEN OVERWEL DIGDEN THIBET DE KABINETSFORMATEUR Qabe Skroar üs hjoed p p to sizzen HET EINDE NU IN ZICHT? Voetbal Buitenlands Overzicht J. S. Geheimzinnigheid rond de Navo-conferentie te Washington De Lonjéster Poldermole Jegro exposeert te Leeuwarden STREEKBLAD VOOR WEST> EN ZUIDWEST FRIESLAND Zomerzegels 1959 Gouden filmpjes WW 55e JAARGANG No. 27 VRIJDAG 10 APRIL 1959 Hwat bat Dy’t wit praet net, dy’t praet wit net. Nehroe blijft KAMEROVERZICHT zouden zijn. 11 mei AMERIKAANSE BELANGSTELLING VOOR DE NEDERLANDSE AUTO Navolanden Sneek. ilitieke activiteit verboden, ook niet van India naar Amerika begeven De standen zijn: 3de klas: oan troch it rut Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) gesp. 16 16 16 16 14 16 13 16 14 Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelu gen dubbe1 tarief Handelsadvertenties bij contract reductie gesp. 19 20 20 17 18 17 16 18 17 17 18 17 pnt. 24 19 17 15 14 14 12 11 10 pnt. 33 25 21 19 19 18 17 16 15 12 11 8 M. K. V. C. A. B. BI. Boys Freno Friso Bakhulrwt Oldeboorn Nieuweschoot Udiros De Protestats Christelijke Onderwijzers Vereniging hoopt in de Pinksterweek haar 6de algemene vergadering in Leeu warden te houden. Op Pinkstermaandag wordt ’s avonds in de Grote Kerk een wijdingsdienst gehou den, waarbij de plaatselijke predikanten Ds. van Benthem en Ds. Loggers hopen voor te gaan, met medewerking van de organist der Goede Herderkerk. Op dinsdag 19 mei wordt ’s morgens in de Harmonie een tentoonstelling van leermiddelen geopend door de heer K. El- zinga, inspecteur L. O. in de inspectie Leeuwarden. Onder de 38 exposanten komt ook de Jegrofabriek van Bolsward voor. De sprekers zijn de voorzitter der Ver eniging, de heer D. H. Dutmer en verder Prof. L. W. G. Scholten van Utrecht en Drs. C. van der Zwet uit Den Haag. De afd. Leeuwarden organiseert op dins dagavond 19 mei in de Harmonie een „Gezellige avond”, waarin het „Podium” onder regie van Dirk Verèl, en directie van Jo Nobel zal optreden. Als finale wordt op woensdag 20 mei een boottocht gehouden. Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswudsche Courant, Westergoo en De Jong's Nieuwsblad zich naar buiten tot uitlatingen over het Beriijnse vraagstuk, op welk gebied de 2 7 1 i geen Olyphia Emmeloord Steenwijk R. E. S. Nicator M. S. C. G. A. V. C. D. O. G. W. Z. S. Stanfries Oosterwolde Bergum 4de klas: In de 4de klasse wordt alleen gespeeld Oldeboorn-Udiros. Een zege voor de gasten betekent het behouden van het 4de klasserschap ten koste van Nieuwe schoot. Maar zover is het nog niet, als Oldeboorn haar sportieve plichten ver vult en vecht voor de overwinning, heeft Udiros nog lang niet gewonnen. Af- wachten is de boodschap. In de 3de klasse A der K. N. V. B. is er grote kans, dat Bergum nog wat vas ter op de onderste plaats zal worden gedrukt. Het Meppeler M.S.C. komt er, ook R.E.S. heeft dit zondag ondervon den, steeds beter in, en daar zij ook nog het voordeel van eigen veld hebben, zien we het voor de Bergumers donker in. Trouwens ook mede-kandidaat Ooster wolde heeft in Wolvega tegen D.O.G. nog lang niet gewonnen, we hebben dan ook zo’n idee, dat beide degradatie-kan- didaten met lege handen zullen terug keren. Emmeloord gaat op bezoek bij W. Z. S. Wanneer de polderbewoners deze wed strijd in hun voordeel weten te beslis sen en daar houden we het op, dan zal het voor R.E.S. een hele toer worden om hen nog van de tweede plaats te verdringen. G.A.V.C.Nicator is van geen enkel belang meer. De beste zal hier dan ook wel winnen en daar we de techniek van de Leeuwarders hoger aanslaan, rekenen we op winst voor de bezoekers. Aangezien de wedstrijd Stanfries-R.E.S. is omgezet in R.E.S.Stanfries, wordt het voor de Bolswarder voetbal-enthou- siasten dus geen voetballoze zondag. Bovendien is er grote kans op een span nend verloop, want daar de gasten nog lang niet veilig zijn, zullen zij hun huid ongetwijfeld duur verkopen en dat kan voor R.E.S. wel eens moeilijkheden brengen. Het zal ons dan ook niets ver wonderen, wanneer de gasten één kost baar puntje uit het vuur zullen slpen. De komende wedstrijden. In de zaterdagmiddagcompetitie heeft Workum 2 geen kans gezien leider Hee- renveense Boys de voet dwars te zet ten en daar bovendien Bolswardia tegen H.J.S.C. niet tot de volle winst kon ko men, is het pleit in de 1ste klasse A der F. V. B. beslist. Heerenveense Boys is zaterdag kam pioen geworden en gezien hun presta ties in de afgelopen competitie, slechts 1 wedstrijd verloren, is de eretitel bij de sterkste terecht gekomen. Voor a.s. zaterdag werden nog 3 wed strijden vastgesteld, welke alleen nog voor Bolswardia en H.J.S.C. van belang zijn, aangezien de 2de plaats op de ranglijst hiermee gemoeid is. De Bolswardianen trekken naar Wor kum 2 en zullen daar op een warme ontvangst kunnen rekenen. We houden het in deze ontmoeting op een verdeling der punten. C.V.V.O., dat in deze competitie niet een maal het genoegen van een overwinning mocht smaken, zal ook nu weer geen schijn van kans krijgen tegen de kam pioen Heerenveense Boys. H. J. S. C. ontvangt Woudsend, wat we wel een derby kunnen noemen en daar dergelijke wedstrijden in de regel nogal een spannend verloop hebben, zal een gelijk spel geen verrassing zijn. en Kassem, premier dictator van Irak. Het was poging. Irak had niet eens De lama is hij mag zi< Amerika begeven en zich niet blijvend vestigen in gebieden welke onder pro tectoraat van India staan en grenzen aan Thibet en waar de Dalai Lama ook veel aanhang heeft. Wat er zich thans in Thibet afspeelt doet stellig veel afbreuk aan het prestige van rood China in Azië en om dat te laten doorwerken zal het Westen maar het beste doen zich wat afzijdig van de kwestie te houden, anders worden de Thibetanen onmiddellijk door Peking als pionnen van het Westen voorgesteld en zullen de rode Chinezen trachten daar mede hun actie in Thibet goed te praten en de goedgelovige Aziatische massa’s zouden het nog slikken ook. Er is weinig nieuws omtrent de Beriijnse en Duitse kwesties te mel den, al is er aan Westelijke zijde toch wel heel veel over gesproken. Maar dat gebeurde achter gesloten deuren te Washington, waar de ministers van buitenlandse zaken van alle vijftien Navo-landen bijeen waren om over deze zaken te spreken. Er is over dit overleg officieel heel weinig gepubliceerd en dat is maar goed ook, want het is bepaald niet nodig de Russen van te voren in te lichten over wat het Westen zoal ten berde zal brengen op de minister-conferentie op 11 mei te Genève. Verder vóórspellen we: Bolsw. 2Oudega W: gelijk spel. Bolsw. 3O.N.S.: 5: wint Bolsw. Bolsw. 1BNijland 1B: gelijk spel. C.A.B. 2R.E.S. 2: gelijk spel. R.E.S. 3Bakhuizen 2: wint R.E.S. C.A.B. 3Blauwhuis 2: gelijk spel. C.A.B. 4Bakhuizen 3: wint C.A.B. R.E.S. 2ARenado IA: wint Renado. C.A.B. IB—O.N.S. 1B: wint C.A.B. R.E.S. IB—W.Z.S. 1B: wint R.E.S. Sneek 2BR.E.S. 2B: wint Sneek. W.Z.S. 3B—C.A.B. 2B: wint C.A.B. Sneek 3BR.E.S. 3B: wint De kabinetsformateur Prof. Dr. J. E. de Quay schijnt nog steeds af te stevenen op de vorming van een rechts-hberaal kabinet. Een minis terie dus zonder socialisten. Of dit zal lukken is op het moment dat dit overzicht geschreven moet worden, nog een open vraag. Vast staat echter, dat de formateur door de omstandigheden gedwongen is ge worden zijn tactiek aanmerkelijk te wijzigen. tegen het vliegen van Amerikaanse vlieg tuigen bij Berlijn boven een plafond van 3000 meter, waarop burgervliegtuigen hier steeds vliegen. De Russen kunnen ze dan gemakkelijker controleren maar de Amerikanen hebben het protest naast zich neer gelegd, straalvliegtuigen vlie gen nu eenmaal economischer op grote hoogte zeggen ze, en de Amerikanen zul len vliegen op die hoogte welke ze zelf verkiezen. V.V.D. is van oordeel, dat het rechts- li'berale kabinet zo sterk mogelijk bezet moet worden. Deze partij wil haar ver kiezingswinst honoreren. Zij wil min stens drie departementen en één van de drie ministers zal als vice-premier moe ten fungeren. Allemaal eisen, die men ongetwijfeld zal moeten billijken. De C.H. wenst echter ook andere departe menten en als het even kan zwaardere departementen dan defensie en zaken overzee, die nu al jarenlang door de C.H. worden bezet. De A.R. zal ook twee of drie zetels willen hebben (af hankelijk van het feit of de K.V.P. er vijf of zes krijgt). Daarbij wil deze partij financiën, sociale zaken of economische zaken beheren. De K.V.P. wil ook een van deze drie departementen. De legpuzzel is dus, zoals gewoonlijk, vrij ingewikkeld. Maar wellicht doet prof. De Quay de goede greep en slaagt hij. De serie Zomerzegels 1959, met toeslag, waarvan de extra-opbrengst ten goede komt aan culturele en sociale doeleinden is gewijd aan de Deltawerken. Als voorstellingen zijn gekozen, werk tuigen, materiaal enz. dat gebruikt wordt bij de Delta-werken terwijl het kenmerk van het Delta-plan, een driehoek, in elk zegelbeeld is opgenomen. Ontwerper van deze serie is de muur- schilder Lex Horn te Amsterdam. De ontwerpen zijn geprojecteerd op een geheel effen fond binnen de begrenzing van het zegelformaat 36 x 25 mm zodat een zegel ontstaat zonder randwit. De zegels worden verkocht van t.e.m. 27 juni 1959- Ze zijn geldig voor frankering tot ultimo december I960. uit die Liga werd gestoten, en waarvan het gevolg allicht zou zijn dat Kassem nog meer in de greep van Moskou ge raakte. Het kleine Libanon heeft groot belang bij een verzoening omdat in zijn buurland Syrië, dat al is het aangesloten bij de Ver. Arabische Republiek, nog een sterke groep ijvert voor aansluiting bij Irak, om een groot Syrisch rijk te doen ontstaan dat, steunend op de olierijkdom van Irak, een allerbelangrijkste factor in het Midden Oosten zou worden, belang- rijker nog dan het Egypte van Nasser thans is. Libanon is niet gediend van een Groot Syrië omdat het er waarschijn lijk spoedig door opgeslokt zou worden en probeert daarom Egypte en Irak met elkaar te verzoenen opdat zij vreedzaam naast elkaar zullen blijven leven en een zekere mate van evenwicht in het Mid den Oosten zou blijven gehandhaafd. Zoals gezegd, deze Soedanees-Libanese poging is niets geworden en de toestand in het Midden Oosten blijft zeer explo sief. In de Ver. Staten ziet men het niet zo donker in en schijnt men van mening te zijn dat Irak onder Kassem maar hoe lang blijft deze aan het bewind? nog niet definitief behoeft te worden afge schreven en in het communistisch kamp is geraakt. De Amerikaanse minister van defensie vergeleek de toestand in Irak met die in Indonesië, waarvan werd voorspeld dat het ook in communistische sfeer zou geraken, wat echter niet is uit gekomen. Nu hier Indonesië is genoemd, zij met een vermeld het feit dat daar de procu- reur-generaal Suprapto is ontslagen om dat uit alle lagen van de Indonesische samenleving verzet is gerezen tegen de door het hoogste rechterlijk college be volen vrijplating van de Nederlander, de heer H. Schmidt. Dit feit bewijst nog eens dat Indonesië nog geen aanspraak heden van de V.V.D. ondervonden. Met de P.v.d.A. lag dit anders. Donderdag j.l. heeft de formateur voor de eerste maal een gesprek gevoerd met de voorzitter van de socialisten in de Tweede Kamer, Mr. Burger. Dat onder houd heeft niet veel aanknopingspunten opgeleverd. Prof. De Quay ging er van uit dat hij een kabinet zonder socialisten wilde vormen. Hij heeft dat de heer Bur ger ook medegedeeld, zodat van een wer kelijk gesprek dan ook geen sprake was. Groot was echter de verrassing toen vrij dag j.l. plotseling bekend werd gemaakt, dat de kabinetsformateur, prof De Quay, zijn programma aan alle vijf fractie voorzitters, de heren Romme (K.V.P.), Burger (P.v.d.A.), Oud (V.V.D), Bruins Slot- (A.R.) en Tilanus (C.H.) zou toezenden. De socialisten werden dus toch weer in het overleg betrokken! Wat daarvan de reden is geweest, is officieel niet bekend geworden. De beste veron derstelling is echter, dat prof. Romme niet bereid was de socialisten zonder meer aan de kant te zetten. In zijn laatste Kamerredevoeringen heeft hij gezegd, dat een herstel van de brede basis hem de beste oplossing leek. Ook al zou een samenwerking met de socialisten niet meer mogelijk zijn, dan moet toch in ieder geval duidelijk worden vastgesteld, op welke punten de overeenstemming is af gesprongen. Het was niet te verwonderen, dat de drie Christelijke fracties tegen het con- cept-regeringsprogram ook in de tweede instantie weinig bezwaar hebben ge maakt. Alleen bij de C.H.-fractie lag die zaak niet gemakkelijk. De heer Burger heeft ook geen amendementen op het regeringsprogram ingediend. Het feit, dat de formateur streeft naar de vorming van een extra-parlementair kabinet, was voor hem voldoende om niet al te snel toe te happen. Het is bekend, dat de P.v.d.A. alleen aan de vorming van een kabinet zal mee werken, als de partijen zich aan het ka- binetsprogram binden. Zij willen dus ’n parlementair kabinet, maar aangezien de vorming van zo'n kabinet niet wordt na gestreefd, zijn de kansen op socialistische oppositie groter dan ooit tevoren. Toch wil dit alles niet zeggen, dat het werk van prof. De Quay nu van een leien dakje zal lopen. Het is natuurlijk mogelijk dat hij binnen zeer korte tijd er m slaagt dertien ministers te vinden, die bereid zijn zich aan de Kamer voor te stellen. Maar het zoeken van personen is geen eenvoudige zaak. In de eerste plaats moet er een zo sterk mogelijk kabinet gemaakt worden. Het moge dan extra-parlementair zijn, maar dat is noggeen synoniem voor een zwak kabinet. Wil men de Prot. Christelijke ministers meekrijgen, dan zal de K.V.P. haar oude ministers-ploeg voor een be langrijk deel moeten handhaven. Ook de Het communiqué over de vergadering van de Navoraad vermeldde dan ook eigenlijk alleen maar dat men eensge zind was in de kwestie Berlijn; men zou in dezen niet aan de Russische eisen toe geven en alle rechten van het Westen inzake Berlijn handhaven. Dat is volkomen begrijpelijk, want als het Westen in dezen zonder meer toe geeft krijgt het een morele klap, waarvan het zich moeilijk zal kunnen herstellen, het zou een tweede München zijn. Zoals bekend heeft het Westen hier in deze kwestie geen manoeuvreer-ruimte, het kan niet meer achteruit, de Engelsé bla den spreken van vastgevroren. Daarom is het van Westelijke zijde, sedert de Rus sen deze netelige kwestie weer oprakel den, steeds de bedoeling geweest meer bewegingsvrijheid in het te wachten di plomatieke spel te verkrijgen door het terrein der onderhandelingen te verbre den en de Beriijnse kwestie op te nemen in het bespreken van de gehele Duitse kwestie en het daarmede samenhangende vraagstuk van de veiligheid van beide partijen. En daarmede houden dan weer verband de denkbeelden zowel van Westelijke als Oostelijke zijde over de bevriezing van de sterkte der strijdkrachten in Midden Europa (Engeland) en het Poolse plan Rapacky. In het communiqué wordt noch over de Duitse kwestie noch over die be treffende de strijdkrachten in Midden Europa iets van betekenis gezegd, en dat is waarschijnlijk niet alleen te wijten aan het voornemen van het Westen om zich ten deze in geheimzinnigheid te hullen tot men tegenover de Russen zit, maar ook omdat men het onderling nog niet eens is, wat men precies zal voorstellen. Nasser’s pogingen om in de Arabische wereld de lakens uit te delen, waren er ook niet. Eigenlijk ging het initiatief voor deze bijeenkomst uit van een paar kleine leden van de Liga, Soedan en Li banon. Soedan, buur van Egypte, heeft geen belang bij een toeneming van de invloed van Nasser in de Liga als Irak, wegens de communistische invloed daar, kan maken op de naam rechtsstaat, van de onafhankelijkheid van de rechter is kennelijk geen sprake. Overigens wisten we wel dat te Djakarta op deze titel nog geen prijs wordt gesteld; ook de natio nalisering van de Nederlandse onderne mingen zonder een schadeloosstelling door een onafhankelijk lichaam te bepa len wijst daarop. Interessant zal zijn hoe de Duitse rechter zal beslissen op de aanvraag van Nederlandse maatschap pijen om beslag te mogen leggen op ta bak afkomstig van hun ondernemingen en welke straks te Bremen zal worden geveild. 2 e week april 1909- Bij finale veiling verkocht het Stadszie kenhuis te Bolsward. Koper de heer A. Cuperus, steenhouwer, voor f 3386, H.M. de Koningin heeft haar gewone wandeling in de Paleistuin gehouden. Houten schip met grint voor de haven van Lemmer gezonken. 8 personen, waaronder een vrouw met zes kinderen verdronken. Te Sneek 7000 kievitseieren aangevoerd. Prijs f 0,15 per stuk. Te Workum hebben de ooievaars het nest op de boerderij van de landbouwer P. Haitsma reeds weer betrokekn. Men wil te Ferwoude een Coöp. Boter- fabriek oprichten. De kunstweg Ferwou- de-Gaast-Angterp, zomede een aanslui ting vanaf Kooihuizen worden hierdoor van groot belang. De spanning, waarmee de tijdingen uit Den Haag worden verwacht worden al groter. 25 A 27 april worden genoemd als de vermoedelijke datum. Prof. Kou- wer heeft verklaard, dat H.M. de Ko ningin kerngezond is. Het Algemeen Dagblad schreef de zer dagen dat de Russen de aan dacht van het Westen wel eens ge boeid zouden kunnen houden aan de Beriijnse kwestie omdat er over al elders ter wereld allerlei proble men zijn, waarachter Moskou zit en welke breder aandacht van het Westen zouden verdienen dan het er thans gelegenheid voor heeft. Daar is Irak, waar het gevaar voor een communistische machtsgreep zou drei gen, waardoor Turkije en Perzië door communistische staten bijna As toerist fan Hollan üt Rieden wy op Boalsert De kontouren seach men Fan ’e auto tige skoan. In poldermole great en dreech Dér deun hast oan ’e dyk Masterlik dér foar it each Tomidden fan syn ryk. Mole-roeden, yn ’e sinneskyn Dy gyngen troch de loft De chauffeur dy haldde efkes yn Hjirfoar wie altyd skoft. Fan tichteby him to bisjen De auto oan ’e kant Fornuveren w’üs hast as in bern It filmtastel yn ’e han. It gastenboek waerd üs foarlein ’n Rige nammen foar en nei In bigjin hast sunder ein De gasten kamen rounom wei. Moai biste mole fan Lonjé Dér op it aide mêd Tusken it béste bünte fé Mei as eftergroun de stêd. In Indonesië en in tal van andere Aziatische landen is fel geprotes teerd tegen de overweldiging van Thibet door de Chinese communis ten. De Dalai Lama is in India aan gekomen en daar als een geëerde gast ontvangen, maar Nehroe blijft uiterst voorzichtig. Dat de Amerikanen niet uitsluitend belangstelling hebben voor acht meter lange, verchroomde supersleeën, doch dat tij ook de kleine Europeanen” kunnen waarderen, blijkt wel uit dete foto, die genomen is in het coliseum te New York. Op de automobieltentoonstelling, die daar op het ogenblik wordt gehouden, vormt onze Nederlandse auto een aardige trekpleister. Als het aan de Amerikanen lag, kropen ze erop en er onder Er is zelfs verschil van mening over de vraag of men de V.N. zal inscha kelen of niet. Het Westen heeft nog tot begin mei tijd om te trachten tot ’n gemeenschappelijk standpunt te komen. omringd Het bericht uit Egypte dat een Russisch schip, aan boord waarvan zich een ge wapend contingent Koerden, in Moskou opgeleid, bevindt, door het Suezkanaal op weg naar Irak zou zijn spreekt in dezen boekdelen. Ook in Perzië en Tur kije zijn Koerden-stammen, die door Moskou tegen hun regeringen worden opgehitst. In Beiroet, de hoofdstad van Libanon, kwam dezer dagen een aantal vertegen woordigers van de Arabische Liga bijeen om een poging te doen een verzoening teweeg te brengen tussen Nasser, de pre sident van de Ver. Arabische Republiek maar nu praktisch een vergeefse een vertegen woordiger gezonden; Jordanië en Tune sië die beide ook bezwaren hebben tegen Nadat de heer De Quay enige richtlijnen voor het regeringsprogram had opge steld, heeft hij daarover afzonderlijk met ;d. Met de drie confessionele frac- leverde dat niet veel moeilijkheden ig van prof. Beel vrijwel iden. De moeilijkheden regeringsprogram de vijf fractie-voorzitters overleg ge pleegd. Met de drie confessionele frac ties leverde dat niet veel moeilijkheden op. Zij hadden elkaar immers tijdens de informatiepogin; volledig gevoni tussen de Christelijke fracties over een concept-programma zijn in de eerste fase van deze formatie reeds uit de weg ge ruimd. Alleen op de wet op het voort gezet onderwijs van minister Cals, de zgn. mammoetwet, heeft men elkaar niet geheel kunnen vinden. Het is wel dui delijk, dat de beide protestantse fracties haar ernstige bezwaren tegen dit wets ontwerp behouden. Maar dat neemt niet weg, dat de drie Christelijke fracties niet bereid zijn de vorming van een kabinet op deze kwestie te laten afspringen. Ook heeft prof. De Quay voor wat het programma betreft, niet veel moeilijk- Maar het gebrek aan eensgezindheid be perkt alweer de ruimte welke het Wes ten zich had gewenst voor de onderhan delingen met de Sovjetunie op de minis terconferentie en een eventuele topcon ferentie, als van de laatste iets komt, want Chroesjtsjew schijnt ziek te zijn. En deze beperking wekt dan weer de indruk dat het standpunt van het Wes ten de laatste weken weer strakker ge worden is; omdat men het niet eens is over de grotere problemen beperkt men „l.l_.l.igen over het Ik concessies kunnen doen. Opmerkelijk is dat eind dezer maand maarschalk Montgomery naar Rusland gaat om te trachten uit te vis sen hoe het nu precies met de Russische houding tegenover het Westen staat. Te opmerkelijker omdat premier Macmillan nog maar kort geleden met hetzelfde doel bij Chroesjtsjew op visite was. Men beweert te Londen dat Montgomery geheel op eigen initiatief naar Moskou reist, maar dat is haast niet te geloven en daarom rijzen er vragen rond dit be zoek. Het is een bekend feit dat Macmillan te leurgesteld is over de ontvangst in Ame rika, W. Duitsland en Frankrijk van zijn plannen inzake een bevriezing van de strijdkrachtensterkte in Midden Europa, het is ook bekend dat Montgomery over hoop ligt met president Eisenhower we gens zijn kritiek op de strategie van laatstgenoemde in het laatste deel van wereldoorlog II. Gaat Engeland hier ’n nieuw initiatief openen om zijn eigen positie binnen de grote Westelijke Drie te versterken als het straks tot onderhan delen met Rusland komt, door ook het gewicht van een militair oordeel in de schaal te werpen? Overigens: misschien wordt W. Duits land soepeler als dr. Adenauer met sep tember zijn kanselierschap er aan geeft en president van de republiek wordt. De Russen hebben intussen nog even laten voelen dat een Westelijke lucht brug naar een eventueel afgesloten Ber lijn ook niet zonder meer door hen zal worden geduld. Ze hebben geprotesteerd

Bolswards Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1