VAN KOMENDE EN GAANDE MANNEN Qabe Sk mar DE KABINETSFORMATIE 50 april '^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin 1959 1909 SS® Buitenlands Overzicht us hjoed STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s N’.uwsblad De meter wie op (historysk) ’e rin to sizzen 1 De toestand in het Midden-Oosten blijft explosief Landbouw een weinig begeerd departement f VRIJDAG 24 APRIL 1959 55e JAARGANG No. 31 Hwat hat KAMEROVERZICHT BOMMEN EN STEMMEN IN ALGIERS een stimulans zijn Koningin en in Haar Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelii gen dubbe tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Bolswards Nieuwsblad en Xeder- Koningin gen. Daar is de toestand in het Midden Oosten, welke explosief blijft door de concurrentie tussen Nasser en Kassem en de onverzoen lijkheid der Arabische staten jegens Israël. In lyts Frysk doarpke waerd oansluten koartlyn, op it elektrysk net Elk snapt wol soks docht skoan fortuten fan peteroalje gjin forlet De boargers fiel' har echt forrike hja meitsje it tankber, bliid bikind Mar frou van B hie fline wike in bjusterbaerlik ynsident Sij pakte buorman by de earm It doocht bepaeld net mei üs Ijocht dit komt straks nuver foar de hearen dy meter draeit oan ien stik troch wy brüke gjin stroom de léste uren wol it PEB der soms mear winst ütslaen? dit kin sa net mear aventüre neist al in tiensje nei de maen •gadering van het Europees Par- bijwoonde, werd in allerijl naar teruggeroepen. Na enige aar- pteerde hij het aanbod, hoe- communistische leiding noemt deze econo- j van het land. Het is, hoe impopulair deze communes ook zijn, best mogelijk dat door terreur- en dwangmaatregelen de Chinese commu nisten er succes mee zullen hebben. Tenslotte hebben de Russen met derge lijke maatregelen ofschoon zij het commune-stelsel al lang hebben prijsge geven met alerlei dwang ook gewel dige resultaten op economisch en indu strieel gebied behaald. Bij de opening van het congres werd hulde gebracht aan Rusland voor de steun welke het verleent bij de opbouw van China, en als deze opbouw verloopt in het tempo waarin de Russische zich voltrok, zal men zich in het Kremlin misschien binnen enkele jaren afvragen, wat men eigenlijk is begonnen, want dan zal de leerling de leermeester ver boven gegroeid zijn. Op het congres ook vriendelijke woorden ge- l 3ie ;oed had willen zijn de Thibe- cwestie tot een binnenlandse Buorman murk, dat har kin slim trille „Och help my mei jou tillefoan de Ijochtoanlizzers moat opskille drekt komme needsaek fan ’e moarn Buorman andere: Jo bigripe dochsQrou dat soks ünmogelik kin” Net kmne? wis-dat docht wol bliken üs meter is grif op ’e rin JFe schrijven dit alles nu wel alsof de hele buitenlandse politiek van de Ver. Staten door Dulles werd ge maakt, maar dat is natuurlijk niet juist. Eisenhower en niet te verge ten de leidende figuren van de com missie voor buitenlandse zaken uit de Senaat hebben daarop ook grote invloed gehad, maar zij hebben in Dulles de markante figuur gevon den, die de Amerikaanse politiek een respectabele gestalte gaf. It libben bistiet üt twa helten. Yn de iene forjit men to learen en yn de oare leart men to forjitten. ig blijk gegeven een jegens de regering lafhankelijk standpunt te durven in nemen. In het proces tegen 61 Zuid Afrikanen wegens hoogverraad een machinatie om massaal verzet tegen de apartheidswetten te breken heeft de rechter tenlastelegging vernietigd en de beschuldigden op vrije voeten laten stel len. In Noord Afrika duurt de strijd tussen opstandige Algerijnen en de Fransen voort. De niet grote opkomst van de inlandse bevolking bij de gemeenteraads verkiezingen in Algerië toont de onwil van de Algerijnen samen te werken met de Fransen, hoewel ook vrees voor de terreur der rebellen er op van invloed zal zijn geweest. In ieder geval is het een grote teleur stelling voor de Gaulle, die noch een ver zoening met de Algerijnse mohammeda nen noch een pacificatie door het leger heeft kunnen bereiken, al zijn er nu weer vredesgeruchten. Het is hem ook niet gelukt een eind te maken aan de Gestapo-methoden welke de Franse militairen in hun campagne toepassen en waartegen pas weer 35 aalmoezeniers in het Franse leger heb ben geprotesteerd. Dit alles doet het Franse aanzien in de wereld grote schade. Tot slot zij hier het resultaat nog even vermeld van de verkiezingen in de West- duitse deelstaten Nedersaksen en Rijn- land-Palts. De beide grote partijen CDU en sociaal democraten hebben er gewon nen ten koste van de kleinere partijen. In Nedersaksen bleef de s.d. partij de grootste, in Rijnland-Palts de CDU. De actie van de laatste in beide deelstaten tegen de s.d. omdat deze pleiten voor een hereniging van Duitsland via de er kenning van de Oost-Duitse regering en de vorming van commissies voor samen werking der beide staten op basis van pariteit, heeft geen succes gehad. Maar de uitslag dezer verkiezingen heeft toch wel uitgewezen dat dr. Adenauer stellig verkozen zal worden als president door de Bondsvergadering waarheen iedere deelstaat zoveel leden afvaardigt als de Bondsraad (de W. Duitse Eerste Kamer) telt. De CDU zal er op enkele leden na de meerderheid hebben en het tekort zal wel door liberale stemmen en die van andere kleine partijen worden aangevuld. Daar is Afrika met zijn Arabisch en ne ger nationalisme en de blanke apart heidspolitiek, welke een gevaarlijk hoog tepunt heeft bereikt in Zuid Afrika. Ge lukkig heeft de Zuid Afrikaanse rechter noc, onafhankelijk standpunt te durven in- 1 Afrikanen wegens hoogverraad nationale recht schond nagelaten partij te kiezen. Het vefging trouwens andere bondgenoten van de Ver. Staten niet be ter. Dulles heeft zijn populariteit bij tal van vrienden van Amerika geofferd aan het grote doel van zijn beleid, nl. het indammen van de expansie van het in ternationale communisme. Zeker van Amerika’s bondgenoten, ook al kon hij niet aan hun vaak ook moreel gerecht vaardigde wensen voldoen, trachtte hij vóór alles te voorkomen dat bij de Azi atische en Afrikaanse volken de indruk werd gewekt dat de Ver. Staten ook maar enigszins het kolonialisme van de Europese landen voor hun rekening zou den nemen. Hij wilde daarmede verhin deren dat deze neutralistische landen hun sympathie aan het communisme zou den schenken. „Oranje-comité” Bolsward. In ons vorig weekoverzicht moesten wij aandacht schenken aan dr. Adenauer en de betekenis van diens eventuele functiewisseling voor de internationale politiek. Ditmaal zij eerst iets gezegd over het af treden van Foster Dulles als Amerikaans minister van buitenlandse zaken. Hij gaat heen wegens een zeer ernstige ziekte. Twee sterke tegenspelers misschien de sterkste van de Russen, deze beide figuren uit de Westelijke politieke wereld: Adenauer en Dulles. Onbuigzame figuren beide, van wie het Kremlin op geen enkele tegemoetkoming kon rekenen. Men zegt wel dat de Rus sen daarom aanvankelijk weinig voor een minister-conferentie en zoveel voor een topconferentie over de Berlijnse en Duitse kwestie voelden omdat zij op de eerste met Dulles, op de laatste met Eisenhower te maken zouden krijgen. Zij Zullen thans een ontmoeting met Dulles niet meer behoeven te vrezen, die is uitgeschakeld en in het Kremlin is waarschijnlijk met evenveel spanning naar de benoeming van zijn opvolger uit gezien als in de hoofdsteden van Ameri ka’s bondgenoten. Want de vertegen woordiger van Amerika zal op de minis- ters-conferentie aan Westelijke zijde de toon aangeven. Ongetwijfeld zijn er aan Westelijke zijde wel eens bedenkingen jegens Dulles’ on buigzame koers geweest. Misschien kwam dat het meest uit in de Chinese kwestie. Dulles heeft nooit van een erkenning van rood China willen weten en steeds aan de fictie dat Tsjang Kai Sjek’s rijkje op Formosa het ware China was vastge houden; ook toen een deel der Weste lijke bondgenoten Peking erkende.' Het moet bij zijn aftreden een misschien wat bittere voldoening voor de doodzieke staatsman zijn dat de historie wellicht een zekere rechtvaardiging van zijn Chi nese politiek heeft gfeleverd. Het bruut geweld van rood China tegen Thibet schijnt hen, die soepelheid jegens de Chinese communisten bepleitten, in het ongelijk te zullen stellen. Wat de speciaal Nederlandse belangen betreft heeft Den Haag nauwelijks reden Dulles dankbaar te zijn. Het Amerikaanse state- departement heeft onder zijn leiding nimmer een besliste houding aangeno men in de Nieuw Guinea-kwestie en zelfs daar waar Indonesië stellig in zijn verhouding jegens Nederland het inter-Westelijke Grote Drie en van W. Duits- Daardoor genoot deze politiek gezag en tastten als er op bepaalde tijden vergis singen begaan of concessies gedaan wer den, deze dat gezag ook niet aan en wer den ze niet beschouwd als een bewijs van zwakte van de Ver. Staten. Het is daar om ook wel zeer te betreuren dat Dulles zijn functie heeft moeten opgeven op het huidige zo gewichtige moment, nu eerst de ministers van buitenlandse zaken der departementen voor hen niet aanvaard baar was. Zij wensten voor deze minis teries geen namen van C.H.-kandidaten te noemen. Er werd door de formateur een dringend beroep gedaan op de liberalen om toe te stemmen in een zetelverschuiving ten gunste van de C.H. Maar de V.V.D., die zes zetels gewonnen heeft, was van oor deel, dat zij toch al geen hoge eisen had gesteld en dat de formateur dankbaar moest zijn, dat zij hem had afgeholpen van het departement van defensie, dat net zo onaantrekkelijk is als landbouw. De C.H. wilde echter geen sluitstuk zijn van de kabinetsformatie. Daar had zij gelijk in. Net zo gelijk als de V.V.D., die geen van de aangeboden zetels wilde feit dat de regering van India de Dalai een communiqué geven waarin alle Chinese intriges in Thibet werden onthuld en de Chinese verklaring dat de Dalai Lama zijn land gedwongen door opstandelingen en im perialisten had verlaten voor een leugen werd uitgemaakt, lijkt ons de vraag. Hoe dit zij het is mogelijk dat deze Thi- betaanse kwestie na verloop van tijd zal blijken te zijn geweest een keerpunt in de politiek welke menig vrij Aziatisch land jegens rood China voert. Zowel in de economische en industriële groei van rood China, welke ook een bedreiging voor Rusland kan gaan vormen, als in de bloedige onderdrukking van de Thi- betaanse opstand door Peking liggen dus mogelijkheden voor een Amerikaanse politiek, waaraan de 64-jarige Herter zijn bekwaamheid en krachten kan wij den. Als nl. zijn gezondheid gestand is tegen de eisen van een der zwaarste taken welke een mens kan dragen en de politieke constellatie in zijn land hem daartoe ook de tijd laat. Er zijn nog zeer vele andere belang rijke problemen welke de aandacht van Herter en andere leiders van de Westelijke diplomatie zullen vra- De frou wer troch de doar ford wine sij tripte ünstjür har keamers troch Ik jow it oer, ik kin ’t net fine hwat in bisiking mei sok Ijocht It minske waerd stilwei binauder en dochs bliek 't net sa’n greate ramp Har speurtocht einige op ’e souder der striele yn ’e hoek in lamp PYT Op 30 april a.s. zal H. M. de Koningin Haar 50ste levens jaar voleindigen. De behoefte om de komende verjaardag van onze Vorstin een versterkt accent te geven, is nog temeer verklaarbaar, wanneer wordt bedacht, dat inmiddels een tienjarige re geringsperiode van Koningin Juliana is afgesloten. In het op bepaalde tijden, op wat meer spectaculaire wijze uiting geven aan onze aanhankelijkheid en liefde voor ons Vorstenhuis liggen rijke perspectieven verscholen. Wanneer het oordeel van ons gehele volk zou kunnen worden vernomen over de wijze, waarop onze Vorstin gedurende de 10-jarige periode van Haar regering heeft vervuld; dan zou dit uitsluitend getuigen van de allerhoogste waar dering en dankbaarheid. In toenemende mate is er een onbegrensde bewondering ge groeid voor hetgeen door Hare Majesteit dag aan dag met inzet van al Haar rijke gaven van hoofd en hart in het belang van land en volk is verricht. De overtuiging is diep geworteld, dat geen offer Haar te zwaar en geen opgaaf Haar te moeilijk is. We slaan Haar activiteiten op het allerhoogste niveau in het algemeen landsbelang gade, maar zien Haar ook innerlijk bewogen, zich wendend tot de enkeling. Als symbool van onze nationale eenheid is ons Vorstenhuis onvervangbaar. De banden zoveel eeuwen geleden tussen Oranje land gelegd, zijn ook tijdens de regering van Juliana hechter en sterker geworden. Dit alles te overwegen, moge voor ons om in een grote manifestatie onze het gehele Oranjehuis te eren en hulde te tonen. Het zal ongetwijfeld voor Hare Majesteit een krachtige steun zijn bij herhaling te mogen ervaren hoezeer zij zich gedragen mag weten door Haar volk in blijvende liefde en onwankel bare trouw. Dank zij de spontane en welwillende medewerking van een aantal stichtingen in onze stad is het Oranjecomité in de gelegenheid gesteld tot besluit van dit feest de gehele bevol king een schitterend vuurwerk aan te bieden. Aan de burgerij van Bolsward nu de daad om door het uit steken der vlaggen aan onze stad een feestelijk aanzien te geven. Moge de viering van Haar verjaardag op onmiskenbare wijze daartoe bijdragen. We moeten eerlijk bekennen, dat toen we verleden week schreven, dat het pad van de kabinetsformateur, Prof. De Quay, niet over rozen" zou gaan, wij niet vermoed hebben, dat het pad zó doornig zou blijken te zijn. In ons vorige weekoverzicht hebben we aan de hand van voorbeelden uit de jaren 1952 en 1956 aangetoond hoe gemakkelijk een formateur kan struikelen over de verdeling van het aantal departementen. Op het laatste departement kan een formatie nog stuk lopen. Het zag er in het begin van deze week naar uit, dat Prof. De Quay het lot van zijn voorgangers Donker (in 1952) en de Gaay Fortman (in 1956) zou moeten ondergaan. Aanvankelijk leek het dat de kabinetsfor mateur, Prof. De Quay, al een goed eind gevorderd was op de weg, die naar het succes leidt, toen hij na veel moeilijk heden tenslotte zes K.V.P.-ers bereid vond in zijn extra-parlementaire rechts- liberale kabinet zitting te nemen. Dat waren behalve hemzelf als premier op het departement van algemene zaken, mej. Klompé (maatschappelijk werk), Luns (buitenlandse zaken), Cals (onder wijs, kunsten en wetenschappen), Mr. Van Campen (economische zaken) en Prof. Van der Grinten (justitie). De laatste twee en de premier zouden dus de nieuwe K.V.P.-figuren in het kabinet worden. De heer Van Campen, die in Straatsburg een ver; lement 1 Den Haag t zeling accept wel zijn belangstelling meer uitgaat naar het departement van financiën. De heer Van Campen is lid van de Eerste Kamer en directeur van de centrale boerenleen bank in Eindhoven. Prof. Van der Grinten was in het kabi net Drees-Van Schaik staatssecretaris van economische zaken. Hij kon toen niet zo best met de Kamer opschieten, maar werd toch algemeen geprezen om zijn scherp inzicht en zijn helder verstand. Zijn komst is dan ook ongetwijfeld een versterking van het kabinet, dat Prof. De Quay dacht te vormen. Reeds in een eerder stadium had Prof. De Quay twee anti-revolutionairen be reid gevonden een portefeuille te aan vaarden: Prof. Zijlstra voor financiën en Hazenbosch voor sociale zaken. De libe ralen gingen accoord met binnenlandse zaken (Toxopeüs), verkeer en water staat (Korthals) en defensie (S. J. van der Berg). De heren Toxopeüs en Kort hals zijn lid van de Tweede Kamer, de heer Van der Bergh is vice-voorzitter van het Unilever-concern. Moeilijker lag het voor de formateur met de C.H. Prof. De Quay had geen geluk met het vinden van C.H.U.-ers voor het departement van landbouw. Zowel ir. Herweyer als ir. Minderhoud bleek geen lid te zijn van deze partij. Misschien was dat nog wel te overkomen, maar in de loop van de week werd het steeds duide lijker, dat de C.H. eigenlijk geen prijs stelden op dit departement. Vooral om dat het gecombineerd zou moeten wor den met volkshuisvesting en bouwnijver heid. Op beide departementen zouden waarschijnlijk subsidies verlaagd moeten worden en bovendien zou een C.H.-mi nister dan een huurverhoging tot stand moeten brengen, de formateur dacht aan mr. Beerman, een bekend advocaat in Rotterdam. Maar de heer Beerman voelde niets voor volkshuisvesting. Wel zou hij bereid zijn om het departement van binnenlandse zaken of van verkeer en waterstaat te beheren. Maar deze mi nisteries waren reeds aan de liberalen gegeven. Goede raad was duur. De formateur voerde gesprekken met de heren Beer- nink, Van Mastrigt en Tilanus. Maar tot op het moment, dat dit overzicht geschre ven moest worden, bleven de C.H.U.- ers van mening, dat de combinatie van Twee beelden van de verkiezingen voor de gemeenteraden, die in Algiers zijn gehouden. Boven: een Mohammedaanse, die voor deze gelegeheid haar sluier heeft laten vallen, in een stembureau in de kasba van Algiers. Onder: In de Rue Michelet, de hoofd-winkelstraat van Algiers ontplofte een bom in een geparkeerde auto. Twee mensen kwamen om hel leven terwijl een dozijn andere gewond werd prijsgeven. Men moet dan ook conclu deren, dat het werkschema van de for mateur niet geheel juist is geweest. Wellicht zullen we volgende week kun nen verhalen of de formatie uit de moei lijkheden is gekomen. Dat zou o.a. mo gelijk zijn door economische zaken, fi nanciën of sociale zaken aan te bieden aan de C.H. of aan de V.V.D. Prof. De Quay zag erg tegen deze mogelijkheid op, omdat het hem moeite had gekost deze zetels op een vrij sterke wijze te bezetten. land elkaar zullen ontmoeten om het eens te worden over een gemeenschap pelijk standpunt op de daarop volgende ministersconferentie der Grote Vier. Amerika zal op beide vertegenwoordigd zijn door Christian Herter, de opvolger van Dulles, tot diens aftreden een onder minister in zijn departement en naar men meent geschoold door Dulles. Men is dan ook overtuigd dat met zijn verschij ning aan het hoofd van het State depar tement de Amerikaanse politiek geen wijziging zal ondergaan. Waarmee niet gezegd is dat Herter in beide conferen ties niet eens beproefd zal worden op zijn hardheid en karaktervastheid. Op de conferentie der Westelijke minis ters zal dat waarschijnlijk al het geval zijn als het onderwerp van de taktiek, te voeren bij de onderhandelingen met de Russen, aan de orde komt, want daarover zijn de Amerikanen en Engel- sen het nog lang niet eens. Dat bleek vorige week toen de Amerikanen door gingen met hun vliegtuigen die naar Berlijn werden gezonden, boven de door de Russen gewenste hoogte te laten vlie gen. Het waren niet de Russen die nog eens protesteerden, maar de Engelsen. die Washington lieten weten dat ze dit maar als een gevaarlijke uitdaging van de Russen beschouwden. De W. Duitse pers vond dit natuurlijk een uiterst slappe houding van Londen en te Washington was men er ook alles behalve over te spreken, vooral in mili taire kringen niet, van welke uiteraard het bevel aan de Amerikaanse vliegers was uitgegaan. Herter kan dus al direct bewijzen van zijn bekwaamheid en handigheid geven. Ofschoon dit pogen om de standpunten van de Westelijke landen aan elkaar te conformeren maar een gering deel lijkt van de moeilijkheden welke de nieuwe Amerikaanse minister bij het vervullen van zijn taak eigenlijk te zwaar voor één man zal ontmoeten. Hij zal im mers de leiding van het Westen op zich moeten nemen in de verhouding tot de Russen en direct daarnaast ligt dan zijn taak de Amerikanase politiek in Azië te leiden, welke voor Washington al even belangrijk is als de Atlantische want ten slotte is Amerika een grote Pacific mo gendheid en ook als zodanig is de ver houding tot rood China wel zeer be langrijk. Te Peking is het zg. volkscongres bijeengekomen, men kan het ook noemen het parlement. Het verga derde om een opvolger te benoe men voor president Mao Tse toeng die zich geheel aan de partijleiding wil weiden, en om aan te horen de verdediging door de communis tische leiders van de bij de volks massa’s weinig populaire communes, de op half militaire basis geschoeide economische eenheden op het Chi nese platteland. eigenlijk is begonnen, want dan het hoofd werden sproken óver de regering van India wel zo g< taanse k' kwestie van China te verklaren. Of de Chinezen even ingenomen zijn met het f T Lama heeft toegestaan, uit te De organisaties onontbeerlijk voor de mische ontwikkeling- zijn, best mogelijk dat door terreur- nisten er succes mee zullen hebben. AA 'f

Bolswards Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1