GENEVE.... MAANDENLANG GEHARREWAR? DE EERSTE NIEUWE NIET VOOR 22 MEI De vorming van een rechts-liberaal kabinet is niet eenvoudig Qabe Skroar üs hjoed Buitenlands Overzicht io sizzen DE VLOOT GEREED TOT HARINGVANGEN Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND De Greate Fjouwer Schoolbestand in Relgië De Benelux vordert niet snel genoeg Pinksterdagen: Vlaggetjesdagen f'™-" WK* JSfT <s- -SIS 55e JAARGANG No. 36 VRIJDAG 15 MEI 1959 Hwa» hat kabinetsinformateur PYT. tegenwoordigers 3e week mei 1909. It libben is in dream, mar dreamen is noch gjin libjen. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededeli. gen dubbe tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Het echtpaar Teer, vader en moeder van het weeshuis te Bolsward, hopen haar 25-jarig jubileum te vieren. Het plan bestaat de gewone jaarlijkse nationale kolfwedstrijd van de Bond dit jaar te doen plaats vinden te Bolsward. De viering van de Pinkster H in Sneek was minder druk dan anders. Bij de waag boden zich reeds een 55 maaiers aan, waarvan slechts weinigen ’n plaats vonden. Het hoofd der openbare school te Tjerk- werd, de heer Postuma, gaf zijn laatste les. Het gasgebruik van de gemeentelijke gasfabriek' nam in het afgelopen jaar met 9% toe. Verbruikt werden 410.368 stères A 7 cent. Het aantal inwoners be droeg op 31 december 1908 7165. Het gasverbruik bedroeg dus per inwoner 57,4 stères. Er kwamen 4 straatlan taarns bij, zodat er nu 134 lantaarns branden, waarvan om 11 uur 48 worden geblust. Het zuivere saldo bedraagt f 2425,64%. 38- van Bolswanls Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong's Nieuwsblad nieuwe teelt naar zee gaat. We iggetjesdag (de pronkdag), de vertrekdag), de jagerij It wraldeach sjocht nei Genève It boadskip is üs sein ’t Waerd yn de tsjerken lézen De earste maeijesnein Elk hert dat eangstich kloppet Fielt sterk de leauwensban De lieding is fan Boppen Genève yn Gods Han. -> het ver- eel is er toegekend. Een concessie welke de zgn. voorlopige Algerijnse regering, dus die van de re bellen, natuurlijk niet ver genoeg zou gaan, want zij eist volledige onafhanke lijkheid en ze heeft gedreigd zich tot de communistische staten te zullen wenden om hulp als de bondgenoten van Frank rijk en met name de Ver. Staten geen druk op Frankrijk uitoefenen om het te bewegen onderhandelingen met de re bellen te openen. Deze schijnen nogal moeite te hebben hun leger te bevoor raden. In de vroegere Franse koloniën ten zuiden van de Sahara schijnt een streven merkbaar te komen tot een Unie van Afrikaanse Staten. Sa komme to Genève De Greate Fjouwer gear. Hoe sil de ófrin wêze? Wurdt de loft aenstens klear? Wolkens dy't driigjend driuwe Boppe de stêd Berlyn Sil hja noch tichter skouwe? Of brekt it griis gerdyn? Wy ha yn diplomaten It bitrouwen hwat forlern Hwant fan har resultaten Wie noait folie to sjen Al mei dan by it sluten In communique ütjown De gearkomst die fortuten Wy ha elkoar foun. Hja lit it selden blike En meitsje de wurden wier De twadracht wol net wike Wy wachtsje al fjirtsjin jier. Op it olivetükje Fan de wite fredesdou Dy fynt gjin rêstich hoekje Hwer’t waermte en sinne wiuwt. Veranderingen. Het werk van de informateur, prof. Beel, bestaat voornamelijk hierin, dat hij enkele ingrijpende veranderingen moet aanbrengen in de zetelverdeling waarop tenslotte prof. De Quay is vast gelopen. Aanvankelijk zag het er naar uit, dat alles van een leien dakje zou gaan. De A.R.-lijsttrekker, prof. Zijlstra, werd direct weer de portefeuille van financiën aangeboden, hetgeen zonder meer een verstandige daad was. De libe raal, prof. Witteveen, verdween daar door van het toneel, evenals de K.V.P.- er van Kampen. Voor economische zaken De i Luxemburg in de Benelux zich niveau te werken, waar niet in de eerste plaats de nationale belangen meer de doorslag geven maar de gezamenlijke, mogen vorderingen maken, maar snel gaat het niet. Nederland voelt dat o.a. aan de belemmeringen welke België on ze agrarische export in de weg legt. Dezer dagen heeft drs. Van der Beugel, oud-staatssecretaris van buitenlandse zaken, ook naar aanleiding van de gang van zaken in de Europese Economische Gemeenschap nog eens gewaarschuwd dat Nederland goed zal doen zich niet al te veel aan idealisme over te geven en daardoor verzinken in een zoete droom over de Europese eenheid. Integendeel, Nederland zal zijn belangen hardnekkig moeten gaan verdedigen nu in de Eu ropese Ec. Gemeenschap de samen werking tussen Frankrijk en W. Duits land (dat daarmee de prijs betaalt voor Franse steun inzake de kwestie der Duitse hereniging) meer en meer uit loopt op het behartigen der belangen dezer grote partners en die der kleine in het gedrang komen; dat blijkt ook uit het reit dat de Vrijhandelszone nog nooit genade in de ogen van de Frans— Duitse as heeft kunnen vinden en juist Nederland groot belang heeft bij de zóne, waarin landen zullen zijn opge nomen, die geen lid van de E.E.G. zijn maar waarheen Nederland veel uitvoert. Zo krijgt ook ons land met een minder aangename kant van het Franse natio nalisme te maken. In de botsing tussen Frans en Ara bisch nationalisme in Algerië schijnt nu de Franse hoop op een militaire overwinning gevestigd. De Gaulle heejt dezer dagen in redevoeringen gezinspeeld op de waarschijnlijk heid daarvan en ook laten dóórsche meren dat daarna de Algerijnen een soort van zelfbeschikkingsrecht binnen het Franse rijk zou worden I960. Een tempo, dat de Belgische re gering nauwelijks zal kunnen bijhouden, en die dat ook niet zal willen omdat dan de nieuwe federatie nog wel niet op eigen benen zal kunnen staan. Maar de haast waarop de Kongolese leiders aan dringen is kenmerkend voor de drift waarmee het nationalisme zich in alle koloniale landen openbaart. Het nationalisme is overigens geen specifieke eigenschap der gekleurde volken. Europa heeft in een lange reeks oorlogen ervaren hoezeer ook de blanken er mee behept zijn. En als men meent dat het in de vrije landen van Europa nog slechts in geringe mate aanwezig is vergist men zich toch. poging der lage landen om met ‘i naar een iging (groep van ca 150 personen in :derdracht) op. De voorzitter van het 1 op de jaar de de Vlaarding- een vlootschouw De premiers van Guinea en Ghana het laatste een staat die onafhankelijk werd van Engeland, maar in ’t Gemene best bleef hebben daarvoor gepleit. Men vreest volgens de N.R.Crt. anders voor een soort Balkanisatie van Afrika en zou een federatie wensen welke met de Europese landen zouden samenwer ken. Het zou de Franse minister Sou- stelle, die ook het onafhankelijkheids streven der Algerijnen zo tegen ging, zijn die het denkbeeld van federale sa menwerking bestrijdt omdat hij meent, dat door een .verdeel- en heers-” poli tiek Frankrijk nog het meest gebaat zou zijn. Misschien bestaat bij deze Frans man ook de vrees dat een groot Afri kaans rijk zich meer op Engeland zou oriënteren, dan op Frankrijk. Over de strijd tussen het Arabisch na tionalisme, met communisme en de Westelijke invloed in het M. Oosten is geen nieuws, noch uit Jordanië, noch uit Irak of Iran. Vreemd genoeg zijn de staatshoofden van Jordanië zowel als Iran (Perzië) op reis, terwijl het in hun landen hevig gist en men in Perzië on gerust wordt over het feit dat met toe stemming van de Afghaanse regering, Russische troepen in het buurland Af ghanistan zijn gelegerd. De Griekse premier Karamanlis is in Turkije op bezoek geweest en de Turks- Griekse vriendschapsbanden zijn her steld, nu de Cyprus-kwestie is opgelost. Dit herstel is een geluk voor de Nato, waarvan de beide landen partners zijn en Turkije krijgt er gelegenheid voor zijn volle aandacht aan het explosieve Mid den Oosten te wijden. Nog wat verkiezingsuitslagen: in Enge land verloor de Labourpartij bij de ge meenteraadsverkiezingen een aantal ze tels aan de conservatieven. In Oostenrijk verloor de r.k. volkspartij bij de parle mentsverkiezingen 3 zetels en kwam op 79, de socialisten wonnen vier zetels en hebben er nu 78. Er zal stellig weer een coalitie-regering uit deze beide grote partijen worden gevormd. De communis ten verloren hun laatste 3 zetels, wat na de gebeurtenissen in het buurland Hon garije te verwachten was. Te Wenen vermoedt men echter dat dit verdwijnen van de communistische vertegenwoordi ging uit het parlement de betrekkingen met de communistische landen enigszins ongunstig zal beïnvloeden. DE GENEEFSE CONFERENTIE GEOPEND Een overzicht van de ronde tafel in Genève: v.l.n.r. de vertegenwoordigers van Amerika, Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk en de Sovjet-Vnie. De vierkante ta fels herbergen links de Westduitse delegatie en rechts die van Oostduitsland. Het eerste conflict kwam te Genève nog vóór de conferentie; de Russen wen sten dat de vertegenwoordigers van de Grote Vier zich zouden scharen aan een ronde tafel, het Westen verkoos een vier kante. De Russen zouden de ronde tafel hebben gewenst omdat de vertegenwoor digers van Oost- en W.-Duitsland er dan ook aan zouden kunnen plaatsne men. Maar het Westen wenste een vier kante tafel met aan elke zijde een minis ter van de Grote Vier; de vertegenwoor digers van Oost- en West Duitsland zijn slechts te Genève om als belanghebbende partijen, dus als adviseurs, te worden ge hoord en volgens de Westelijke opvat ting zou het voorstel van Ruslana lei den tot een officiële erkenning ook door het Westen van het Oost Duitse regime, waarover men hier nog niet denkt. Ook een vertegenwoordiger van Polen en Tsjecho-Slowakije, waarvoor de Rus sen pleiten, vindt geen genade bij het Westen maar als het daartoe zou komen waren de Westelijke Grote Drie van plan ook de toelating van een Italiaans vertegenwoordiger te bevorderen. Men werd het toch eens over de tafel, ’t werd een haastig in elkaar getimmerde ronde tafel, maar daaraan zouden alleen de ministers van de Grote Vier mogen zitten, de West, en Oostduitsers, de laatste alle meer Russen dan Duitsers, want ze zijn jarenlang in Moskou ge weest, kregen elk een apart tafeltje en zo kon Hammarskjoeld, die namens de V.N. als gastheer optreedt, toch, al was ’t bijna drie uur te laat, de conferentie openen. Maar het lijkt er op dat de Russen nog heel wat pogingen zullen doen om het Werten te verleiden tot een erkenning van het Oost-Duitse regime, en er zal ook nog heel wat gebakkeleid worden over de vertegenwoordiging van de an dere hierboven genoemde landen. En nu de Oost- en West Duitsers zitting in de conferentiezaal hebben gekregen, hebben ze meteen het recht gekregen het woord te vragen en behoeven ze niet te wach ten tot hun iets gevraagd wordt. Hu er dus geen groot nieuws over Genève te behandelen is, zij de aan dacht geschonken aan zaken van buitenlands politieke aard, welke in de laatste tijd, door de voorbe schouwingen over Genève wat op de achtergrond zijn geraakt. Belangrijk was de vorige week de goed keuring door de Belgische Kamer van ’t wetsontwerp tot uitvoering van het schoolbestand dat in november door een nationale schoolcommissie, waarin ver- van alle partijen zit-i Het is nu wel gebleken dat ook het pau van prof. Beel niet over rozen gaat. Is zijn voorganger, de formateur prof. De Quay gestruikeld over de zetelverdeling, het werd in de loop van deze week wel steeds duidelijker, dat ook voor een ervaren politicus het niet eenvoudig zou zijn om alle departementen op een bevredigende wijze t_ -L De kabinetscrisis duurt nu al weer ruim twee maanden, een termijn, die lang ge noeg is om van een onbehagelijke toe stand te spreken. Het is bekend dat prof. Beel alsnog een poging heeft ge waagd om met de socialisten tot een vergelijk te komen. Over de aard van deze poging zijn de meningen zeer ver deeld. De socialisten zijn van oordeel dat de wijze waarop prof. Beel te werk is gegaan nauwelijks serieus te noemen is. De andere partijen zijn van mening, dat de P.v.d.A. de kans heeft gehad om regeringsverantwoordelijkheid te dragen.. Een feit is echter, dat de voorzitter van de socialistische Tweede-Kamerfractie, Meester Burger, niet bereid is geweest om zich te begeven in een debat over het toekomstig regerings-program, maar dat hij zonder meer heeft geconcludeerd, dat de poging van prof. Beel om ook de socialisten bij de formatie te betrekken weinig serieus is geweest. Het is een kwestie van politieke voor keur om de vraag te beantwoorden wie er nu gelijk heeft. Belangrijker is, dat opnieuw gestreefd wordt naar de vor ming van een extraparlementair rechts- liberaal kabinet. Deze ontwikkeling hoeft geen verwondering te wekken, want èr zijn nu eenmaal belangrijke za kelijke verschillen tussen socialisten en niet-socialisten. Trouwens de P.v.d.A. zal er waarlijk niet om treuren als zij in de oppositie moet gaan, want als oppo sitiepartij heeft zij bij de verkiezingen op 12 maart j.l. een tamelijk verrassend succes geboekt. De grote moeilijkheid is echter een rechts-liberaal kabinet te vormen, dat kan rekenen op de morele steun van de con fessionele vakbeweging. We zeggen met nadruk morele steun, omdat noch het C.N.V., noch de K.A.B. zich officieel met de politiek, laat staan met de kabi netsformatie inlaat. Dit neemt natuurlijk niet weg, dat het voor een rechts-libe raal kabinet uiterst prettig zal zijn te kunnen rekenen op het vertrouwen van de confessionele vakbeweging. Dat het N.V.V. in oppositie is, kan al moeilijk genoeg zijn. Hoe kan men dan het ver trouwen van de confessionele vakbewe ging het makkelijkst winnen? Het ant woord op deze vraag is niet moeilijk te geven: door een der leden van deze vakbeweging in het kabinet op te nemen. Toen de heer Suurhoff zijn intrede deed in het kabinet-Drees (in 1952) was hij de eerste minister die regelrecht uit de vakbeweging het (N.V.V.) voortkwam. Na Dr. Drees is de heer Suurhoff on getwijfeld de meest bekwame minister van sociale zaken geweest, die we na de bevrijding hebben gehad, Deze laatste alinea kan men ook in één zin samenvatten: Het rechtse-liberale ka binet zal een duidelijk sociaal gezicht moeten hebben. Dat heeft de formateur, prof. De Quay, ook begrepen, toen hij de secretaris van het C.N.V., de heer Hazenbosch, uitnodigde om de porte feuille van sociale zaken te beheren. De ministerconferentie te Genève is bijeen, voorbeschouwingen heb ben geen zin meer, voor speculaties over de afloop is het nog geen tijd. Het geharrewar kan maandenlang duren met een golvend spanningsverloop. Het Westen is zonder veel verwachtingen naar Genève gegaan en dat lijkt maar goed ook, want ondanks Eisen howers beroep op Chroesjtsjew om mee te werken aan een op bouwende oplossing der wereldproblemen en ondanks de vriendelijke woorden van de Russische premier aan de vooravond van de con ferentie, lijkt het standpunt van de Sovjetunie ten opzichte van Berlijn en de Duitse hereniging onveranderd. ting hadden, was gesloten. .Wel zal de senaat er in juni nog over moeten be slissen, maar het lijdt geen twijfel dat het daar ook zal worden aangenomen, waarmee dan een eind zal zijn gekomen aan de schoolstrijd, die zo oud is als België’s onafhankelijkheid, zoals de mi nister van onderwijs in de Kamer klaarde. Het wetsontwerp betreft bewaarschool-, lager-, middelbaar-, kinderen naar het vrije, dus bijzondere onderwijs zenden, worden ontheven van de verplichting schoolgeld te betalen, en ouders, die hun kinderen zenden naar het openbaar onderwijs, waar al zo goed als geen schoolgeld werd betaald, krij gen de zekerheid dat er ook overal waar er behoefte aan bestaat, openbaar onderwijs waarvan het neutrale karak ter gegarandeerd is zal worden gegeven. De normen voor subsidiëring van beide soorten onderwijs, worden ook gelijk ge trokken. De rijksbegroting wordt uiter aard door deze pacificatie vrij zwaar be last. Beliep de onderwijsbegroting in 1958 12,5 miljard frank, door ’t school pact alleen zal daar nog 3/2 miljard franks of zo’n 260 miljoen gulden bij komen. De beëindiging van de school strijd is, hoewel het accoord door de partijen eigenlijk buiten het parlement om werd gesloten en eerst daarna in een wetsontwerp werd belichaamd, stellig een succes voor de katholiek- liberale regering onder premier Eyskens, hoewel haar financiële zorgen, welke toch al niet gering zijn, er door ver groot worden. Die zorgen komen o.a. uit in het feit, dat voorlopig de aan neming van nieuwe ambtenaren voor het staatsapparaat moest worden stop gezet. Naast financiële zijn er nog vele andere zorgen voor onze zuiderburen. Niet de geringste daarvan betreffen de Kongo, de Belgische snel opgekomen en welvarende Afrikaanse kolonie, waar zich het vorig jaar voor het eerst het verlangen der negerbevolking naar on afhankelijkheid openbaarde. De Bel gische regering heeft daarop begin van dit jaar gereageerd met een verklaring waarin de Belgische Kongo op een in de verklaring niet nader genoemd tijd stip onafhankelijkheid werd beloofd. Dit is echter de nationalistische leiders in de Kongo niet naar de zin, zij hebben de vorming van een onafhankelijke Kongo-federatie gevraagd tegen maart igt varens- boord ge- gen, Scheveningen en IJmuiden, keurig opgekalefaterd, rijk gepavoiseerd, zich presenteren. Het accent valt dit jaar op Vlaardingen. Die zaterdagmiddag is er feest. In Vlaardingen, in Scheveningen en in IJ muiden, waar de Katwijkse en IJmuider vloot ligt. In Vlaardingen treedt o.a. de bekende Spakenburgse Oratoriumver- enigin; klei— Produktschap hijst de wimpel VL 97, het schip dat verleden best verzorgde haring van se vloot aanvoerde. Op de Maas heeft plaats. Deze laatste, maar dan op zee, wordt ook van Scheveningen uit gehouden. In verband met het tij in de avonduren, ’s Middags trekt een optocht van „want tot kant” door de plaats en wordt een groot drumbandconcours gehouden. In IJmuiden is er een optocht, waarbij spreekwoorden, ontleend aan visserij en scheepvaart, worden uitgebeeld. Des „Weer is de dag, ’t aloude feest verschenen, Der vaad’ren lust, de vreugd van ’t nageslacht; Weer zeilt de vloot naar t koele Noorden henen, Waar de oceaan haar op zijn schoud’ren wacht” ’t Is ling geleden, dat dokter Nier- meyer zijn buiszang dichtte op trek van de haringvloot. Ve sedertdien veranderd. Om een voorbeeld te noemen. Een zei lende vloot hebben we niet meer. Krachtige motoren zorgen nu voor snel heid. Maar gelukkig is niet alles veran derd. Wat zeker bleef, dat is de vreugde, ieder jaar opnieuw, wanneer de vloot voor de nieuwe teelt naar zee gaat. We behielden vlaggetjesdag (de pronkdag). Buisjesdag (de vertrekdag), de jagerij (Wie brengt de eerste haring aan?). Die zijn gebleven, ,,’t Is feest, ’t Is feest, Ziet vlag en wimpel zwieren”, dichtte dezelfde Niermeyer verder. Zo was het, zo wordt het. Nog enkele dagen en onze haringvloot 11 ree. Half april zijn Ze aan I sprongen om „klaar te maken” en dit klaarmaken mondt uit in het blijde feest van Vlaggetjesdag. Op zaterdag voor Pinksteren en geduren de de' beide Pinksterdagen zal Neerlands haringvloot in de havens van Vlaardin- diticus het niet eenvoudig te doen bezetten. trok prof. Beel de jonge, maar hoogst bekwame drs. De Pous aan, een coming man in de C.H., die vorig jaar op 38- jarige leeftijd benoemd werd tot li< de raad van State. De heer De Pous was voordien secretaris van het Verbond van Prot. Chr.-werkgevers. De secretaris van de katholieke werkgeversvereniging, de heer Van Marynen, is aangezocht als minister van landbouw. Het werkgeverselement is dus nogal ste vig vertegenwoordigd. Temeer, daar de heer Van der Berg (vice-voorzitter van het Unileverconcern), weer is aange zocht als minister van defensie. Deze gang van zaken is bij de confessionele vakbeweging niet goed gevallen. Dat is dan ook één van de redenen waarom de heer Lelyveld, algemeen secretaris van de K.A.B.bedankt heeft voor sociale zaken. Een tweede bedankje kwam bin nen van Mr. Beerman (C.H.), die het departement van justitie aangeboden heeft gekregen. Op het moment dat wij dit wekelijks overzicht moesten afsluiten, was het he laas nog niet duidelijk op welke wijze prof. Beel zou trachten de impasse te doorbreken. Het was nog een grote vraag, of hij genegen zou zijn een ver schuiving in de zetelverdeling aan te brengen. Door b.v. prof. De Gaay Fort man (A.R.) en adviseur van het C.N.V. naar justitie- te brengen zou het gezicht van het kabinet wel meer sociaal worden, althans in de ogen van de vakbeweging. En misschien kan dan nog een man van de vakbeweging verhuizen naar volks huisvesting, waarvoor nu de huidige mi nister van verkeer en waterstaat, mr. Van Aartsen, is aangezocht. Het heeft echter weinig zin om te spe culeren. De feiten veranderen per dag, maar wel is komen vast te staan dat de politieke verhoudingen in dit land lang zamerhand zo verstard zijn geworden, dat de vorming van een kabinet een uitermate moeilijke zaak is geworden. ver- betreft het nor maal. en kunstonderwijs; ouders die hun mderwijs zenden, worden ontheven ouders, die hun kinderen zenden

Bolswards Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1