VAN DE FRIESE KAATSVELDEN Qabe Sk us hjoed p p to sizzen roar Voorjaar in Friesland niet compleet zonder „voornaam boerenboelgoed” Betekenis van grootscheepsvaarwater neemt van jaar tot jaar toe il Fan de Martinytoer Tj de J Verdieping van kanalen noodzakelijk; kanaal naar Heerenveen gewenst Minister Dulles overleden STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Verkopingen met typisch eigen sfeer 7* bi ynternationale merk opbringe sille, dat I I DINSDAG 26 MEI 1959 55e JAARGANG No. 38 Hwa* haf Het voorjaar begint in Friesland niet alleen met kivieten 1. de Steeds meer schepen varen door het Friese grootscheepsvaarwater, aai tot de drukste vaarwegen in ons land gaan behoren Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) viskramen plotseling Ik beschouw zijn heengaan als een groot verlies voor de westerse wereld en voor president Eisenhower. Hij zal zeer gemist worden, ofschoon zijn opvolger een be kwaam man is. Dulles was een man, die met geloof een moreel rechtvaardige en ideologische strijd gestreden heeft. Minister Luns heeft namens de regering en zichzelf een telegram gezonden aan president Eisenhower. Ook zond hij een condoléancetelegram aan mevr. Dulles. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mrri Ingezonden mededelingen dubbe tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Hwat men it leafste forjitte soe, forjit men it swierste. Bolswards Nieuwsblad 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. Brentano zullen naar Washington rei zen om de laatste eerbewijzen te bren gen. Men verwacht in westelijke diplo matieke kringen zelfs, dat ook Andrei Gromyko de begrafenis in Washington zal bijwonen. Minister Herter gaf korte tijd nadat zijn onderminister Douglas Dillon hem van 't droevige nieuws op de hoogte had ge bracht, uiting aan zijn persoonlijke smart over de dood van zijn voormalige chef. Hij schilderde de verdiensten, die Dulles voor de Amerikaanse politiek had gehad. De vestiging van heeft bovendien nor ven geopend. Verlet van Noord Zondagmiddag is minister John Foster Dulles, na een slepende ziekte, overleden. Zelden heeft de dood van een staatsman een zo ingrijpende invloed gehad op het internationale politieke gebeuren als dit verscheiden. De Geneefse ministerconferentie zal ver moedelijk voor de gehele week en in ieder geval voor twee dagen worden ver daagd. Niet alleen minister Christian Herter, maar ook de ministers Maurice Couve de Murville, Sellwyn Lloyd en Heinrich von 1 terstaat de toezegging, dat hij de toe- van rijkssteun voor de verbete- de vaarweg Groningen—Lem- Een goede en spannende partij speelden de parturen 6 en 7, met als grote figu ren Rinnie Kuiper aan de ene en Hotse Schuil aan de andere kant. Vlot neemt 6 een spel voorsprong, door keren voor de kaats van Kuiper op 6-2 en buiten staan van Sytsma, die we wel eens beter zagen, op 0-1 4-6. Ook Koop Jansen is niet wis en mist in het volgend eerst op 2- 4 tweemaal het perk. Het verschil wordt weer een spel als Santema op 4-6 de kaats niet passeert. Weer komen Schuil c.s. op schootsafstand als Jansen op 2-6 weer poedelt. Dan lopen Kuiper c.s. uit tot 5-2, door passeeren van de kaats door Helfrich op 3- 2 6-6 en voorslaan van Sytsma op 4-2 6-4. Hotse neemt dan de 1ste opslag over en met succes. In snel tempo lopen ze vooral door zijn toedoen in tot 4-5, op 5-2 0-2 mist Jansen driemaal het perk en op 5-3 2-6 door een zitbal van Schuil. Kuiper neemt nu eveneens de 1ste opslag over en bezorgt zijn partuur de zege door op 5-4 6-6 de kaats te passeren. Schuil c.s. hadden 4 punten meer, n.l. 58-54. Ook 10 en 12 speelden een spannende partij met goed perkspel. Aan de opslag was Zijlstra wisser dan Hoekstra. Het eerste bordje is voor 12, met een bovenslag van Veldkamp. Dan loopt 10 uit tot 4-1, waarvan drie bordjes op 6-6 worden behaald. Op 0-1 6-4 Hoekstra buiten, op 1-1 6-6 Pander retour tot voor de kaats, op 2-1 6-6 Pander retour in perk en op 3-1 6-6 Pander boven. Op 1-4 6-0 verkleint Hoekstra de achter stand mget een zitbal. Tjeerdema en Pander waren zich geducht in het perk en gunnen de tegenpartij geen eerst meer. Op 4-2 6-2 is een tusseninse van Zijlstra Veldkamp te machtig en Jaap Pander maakt op 5-2 6-2 met een boven- slg de partij uit. De halve finale tussen de parturen 2 en 6 is het aanzien ten volle waard. On danks het feit dat er in het geheel 18 maal het perk werd gemist. Stavinga 8, Hiemstra 3, Jansen 6 en Kuiper, die een klasse apart was en de eerste opslag ver- worgde, 1 keer. Ook minister Luns was door het nieuws zeer geschokt. „Hoewel de dood van minister Dulles geenszins onverwachts kwam, ben ik dóór zijn overlijden zeer geschokt. Hij was een man, die met grote energie en levenskracht de westerse ideeën en idea len verdedigde en uitwerkte,” aldus Luns, die zijn collega vanaf Dulles’ eer ste stappen in het ministerschap heeft meegemaakt. eeuw nadat men over deze ktvestie be gon te praten. en grutto’s, mitsgaders eierzoekers in de landerijen, met fel gele dotterbloemen langs de sloten of met eenden, die gevolgd door donzig gele jongen rondkoersen. Het voorjaar is in Friesland niet compleet zonder het „voornaam boerenboelgoed”, dat in deze dagen overal in de pro vincie wordt gehouden, bij Kollum en bij Franeker, bij Sneek en bij Bolsward. Op ettelijke sathes en states komen in deze dagen meer be zoekers, dan anders in vijfentwintig jaar en op vele boerderijen nemen een boer en een boerin afscheid van wat hen in een reeks van jaren lief is geworden. Met de komst van de notaris en zijn oproeper sluiten zij een tijdperk in hun leven af. Want, als de notaris binnen is en de oproeper o] roepen: „Wat hoor il er meer voor eigenaar, dan is direct het boelgoed dat in Friesland een rn de praktyk binne acht fan folie fierder as hjir steld wurdt. Mar it giet net om de boer to oer- tsjügjen, mar om de oaren, de greate massa yn stêdden en yndustryplakken. En tink der wol om, dizze lju hawwe troch har oantal, dat jit altyd tanimme sil, de bislissende stim. Om cly stim, der giet it om en hoe fierder wy fan 1940- 1945 ófkomme, hoe slimmer it wurde sil om dy stim yn positive sin foar de boerestan to bihalden. Yn dizze soasiale striid kin de boerestan de fêstigingseas- ken net langer misse. Er was 54 miljoen gulden besteed; het had meer moeten zijn. Hoewel dat na melijk in bijna alle provincies anders is, heeft Friesland namelijk nog geen kana len, die bevaarbaar zijn voor schepen, groter dan hooguit 1500 ton. De lengte van alle kanalen in Friesland samen beslaat thans ruim 1268 kilo meter, dat is een vijfde deel van de to tale lengte van alle kanalen in ons land. Edoch, meer dan de helft, namelijk 645,6 kilometer kanaallengte in Fries land is slechts bevaarbaar voor schepen tot 80 ton, 357,6 kilometer voor schepen tot 150 ton, 17,1 kilometer tot 250 ton, 139 kilometer tot 400 ton, en 109,3 kilometer voor schepen tot 1500 ton. Langs het grootscheepsvaarwater is in tussen een aantal industrieën gevestigd, waarmee de meervoudige functie van de kanalen wordt aangetoond. Meen niet, dat het Friese boerenboelgoed een uitsluitend provinciale aangelegen heid is. Men komt er van heinde en verre naar toe, uit alle windstreken in het land, zoals dit voorjaar bijvoorbeeld naar het boelgoed op Torpma Cluft bij Kollum, waar notaris M. L. Wassen- bergh uit Kollum 120 stuks stamboek- vee en een partij boerenreeuw oftewel boerenwerktuigen, veilde met behulp van de oproeper P. Jaarsma uit Sneek. De grote belangstelling op een boeren boelgoed gaat volledig voorbij aan de menselijke aspecten, die eraan verbonden zijn. De belangstelling is niet gericht op de boerin, die nog eens door de „mooie kamer” loopt om te monsteren, wat er na soms tientallen jaren arbeid aan tastbare goederen zal overblijven om mee te ne men. De belangstelling geldt niet de boer, die nog eens voor de laatste maal door de stallen dwaalt en hier en daar een fraai dier een klap op z’n achterste deel geeft als een soort afscheid. Nee, op een boelgoed gaat het alleen om geld en goed. Het geld, dat soms rijke lijk vloeit, zoals op Torpma Cluft, waar de veestapel met het gereedschap meer dan anderhalve ton opleverde en |jet goed, dat een andere eigenaar krijgt. Een boelgoed trekt meer belangstelling dan een kermis. Op Torpma Cluft bij voorbeeld kwamen zeker vijftienhonderd bezoekers, deels om te kopen, deels om zich te verbazen over het feit, dat het „jongvee” zo duur was of dat een stam- boekkt kosten. Zo is het dikwijls nog en waarschijnlijk is er ook in het boerenboelgoed sinds 1700 nog maar weinig of helemaal niets veranderd. De oude sfeer is in elk geval gebleven. En, niemand denkt aan het af scheid dat boeren en boerinnen nemen van een stuk van hun leven, het afscheid dat een tikkeltje weemoed verschaft als achtergrond van een boerenboelgoed, waarop alles ondergeschikt is aan het lo ven en bieden. „Wat hoor ik voor de tractor, zo goed als nieuw, in prima staat,” roept de op roeper. En het ene bod overvleugelt het andere, totdat het „eenmaal, andermaal, ten derde male” klinkt. Oproepen is een vak. „Er zijn maar wei nig goede oproepers,” zeggen de nota rissen. „Vroeger had ieder dorp z’n eigen oproeper, maar nu niet meer”. Ach, het maakt niet zo bar veel uit; ieder dorp bijna heeft nog ieder jaar z’n eigen boelgoed, het merkwaardige ge beuren, dat een zo typisch eigen sfeer heeft. Nee, het voorjaar in Friesland is niet compleet met alleen maar kieviten en eierzoekers in het land en dotterbloe men langs de sloten. Er is meer, veel meer, dat in deze dagen de sfeer van het Friese platteland bepaalt, het „voornaam boerenboelgoed hoort daar beslist bij dat it net wier is, mar dêr foroaret men lans dy wei net folie oan. Men sil dy kwaliteiten biwize moatte mei dingen, dy’t de net-boer oansprekke, omt dizze him hwat sizze. Oft dizze dingen yn wezen sa bilangryk binne, docht net folie ta de saek. Hja binne bilangryk foar de publike opiny, dêr giet it om. Praktysk hawwe de net-agrariers yn har libben allegearre to krijen mei diploma’s, aktes, forgunnings, koartom mei fêsti- gingseasken. Hoe heger dy easken binne, hoe better de futjksje, hoe heger it lean of salaris. Mar de boer hoecht om boer to wêzen neat, gjin spat. Om it ris tige raer op to sizzen, as hy net fierder komd is as de fjirde klas fan de legere skoalle, jit nea in kou by it jaer hawn hat, gjin byt fan in jirapel wit to ünderskiden, sil hy dochs alhiel frij wêze om boer to wurden. Dêr is nim- men, dy’t him keare sil, hy mei rêstich bigjinne to buorkjen. Hoe healwiis dit foarbyld ek is, de net-boer wurdt hjir- troch forsterke yn syn miening, dat boer wêzen mar in dom en minderweardich baentsje is. En dat is foar party koarn op har mounle. En hja sille dat ütspylje, eltse kear as de regearing by de keamers komd om jild foar de lanbou. Hoe oars soe men der foar stean as men sizze koe: boer wurde, dat giet sa mar net. Op it foarste plak moat jo minimum fiif jier praktyk hawwe yn de lanbou op meat as ien bidriuw. Jo moatte it diploma hawwe fan in fjouwerjierrige lanbou- skoalle, dy’t full-time ünderwiis jowt. Dêrneist moatte jo seis of jou freonen finansieel sterk genóch wêze om it risiko fan in bidriuw drage to kinnen. En dan wurde üt dizze aspiranten de bésten üt- socht. As men dit sizze koe, hwat soene dat machtige wapens wêze om de net- boer to bringen ta in hegere weardear- ring fan de agraryske ündernimmers. Freget men my, oft ik seis fan miening bin, dat dizze easken it peil fan de boere stan gans forbetterje soene, dan siz ik né, hwant v- J 1 de tsien al JUBILEUM-PARTIJ TE ST. ANNA PAR. Goed spel met teleurstellend slot. Zijlstra, Tjeerdema en Pander zegevierden. De lijst van de jubileumpartij 1ste klas, vrije samenstelling, te St. Anna Parochie bevatte 12 parturen, die als volgt waren geformeerd A. Broersma, J. Tolsma, C. Hoek stra. J. Stavinga, D. van der Zee, A. Hiemstra. P. Koopmans, H. Seerden, J. Hoek stra. J. Faber, S. Faber, H. Zijlstra. M. van der Weerd, Joh. Zijlstra, W. Vlietstra. K. Jansen, Fr. Helfrich, R. Kuiper. J. Sytsma, H. Schuil, M. Santema. P. Schuil, JE. Haima, H. Bultje. J. Wybenga, S. Olivier, G. Groen. E. Zijlstra, Sj. Tjeerdema, J. Pan der. J. Galerna, A. Rinia, F. de Vries. R. Hoekstra, Joh. Jansen, A. Veld kamp. Partuur 1 was niet opgewassen tegen Stavinga c.s. en kreeg slechts 1 eerst, terwijl partuur 3 het tot 2 spel bracht. De parturen 5 en 6 speelden een goede partij; op 5-3 6-6 plaatste Helfrich zijn partuur in de tweede ronde door de kaats te passeren. Partuur 8 was niet opge wassen tegen Schuil c.s. en kregen 1 spel. Ook Gerrit Groen kon in eigen plaats geen succes boeken en verdween op de stand 1-5 4-6 van de lijst toen Wybenga het perk miste. Ten slott lieten Hoekstra c.s. hun tegen standers op de helft staan. Op de tweede lijst kwamen: 2-3, 6-7 en 10-12. Van partuur 3 was het perkduo Seer- den-Hoekstra niet bestand tegen de ko gels van Stavinga en daar de opslag Vi j zwak was, brachten ze het dan ook niet verdei dan een eerst. enkele scheepswerven jg nieuwe pers pee tie rden jaar zijn van de ze werven niet alleen een aantal coasters te water gelaten, maar enkele daarvan hebben ook de Friese coastervloot ver sterkt, die nu al bijna over alle zeven zeeën vaart, tot en met het Middellandse- zeegebied, het Verre Oosten en Amerika. Uit een oogpunt van industrialisatie is de verbinding van Drachten met het grootscheepsvaarwater van de grootste betekenisaansluiting van Heerenveen zal noodzakelijkerwijs moeten volgen. Intussen is er aan de bestaande kanalen een nadeel, namelijk de te geringe diep te, speciaal met het oog op het snel stijgende aantal coasters, dat van deze vaarwegen gebruik maakt. De totale tonnage op het Prinses Margrietkanaal steeg in het afgelopen jaar tot 8 mil joen ton Een grote bijdrage is hiertoe geleverd door Duitse coasters, op weg Duitsland naar het Ruhrgebied en om gekeerd. Op het Van Harinxmakanaal steeg de scheepvaartbeweging tot een to taal tonnage van 1,5 miljoen ton tot 150% van 1957. De afschaffing van de watertollen in het Noorden heeft ongetwijfeld bijgedragen tot de groei van het scheepvaartverkeer, verdieping van de kanalen zal een> ver dere opbloei mogelijk maken, waarbij kan worden aangetekend, dat bruggen met een beperkte doorvaarthoogte in het Groninger kanalengedeelte eveneens een belemmering vormen, speciaal voor het gebruik van grote coasters. En de industrievestigingen langs de ka nalen, en de groeiende intensiviteit van het scheepvaartverkeer, zulks met als achtergrond de noodzakelijke ontwikke ling in het Noorden, zijn de meest dui delijke vingerwijzigingen naar het feit, dat het Noorden meer uit de kanalen kan halen en dat er niets mag worden na gelaten om de mogelijkheden van de grootscheepsvaarwaters volledig te be nutten. wurde kin. Soe dizze forwachting üt- 1Jr_t_X J__ J-X. tl. 1 tl Al >p nederlansk peil, al- jlik is as de Neder lanske mienskip it bihald en it wolwê- zen f ale ramt fan dy mienskip. It regeljei fan de prizen en libbensbitingsten fan d agrariërs wurdt dan net primair bipaeld troch har ekonomyske prestaesjes, mar omt men dizze stan yn it folksgehiel bi- warje wol ek om oare as ekonomyske motiven. Hwat dy motiven allegearre binne, der haw ik al sa faek en folie oer skreaun, dat ik dat hjoed wol foarby gean kin. Mar de konsekwinsjes binne, dat it plak fan de agrariërs foar in bislisssend diel ófhingje sil fan de miening fan de net- agrariërs. De oaren, de net-boeren sille lans in bipaelde wei oanfolje moatte, hwat oan de opbring$ten üntbrekt. Hoe- folle dat wêze sil, wit gjin minske, mar ik hear by de lju, dy’t yn dit opsicht net sa botte optimistysk binne Friesland mag dan met de grootste lengte aan kanalen van alle pro vincies, het meest bevaarbare gewest van ons land zijn; nog nooit tevoren is de betekenis van een goed kanalenstelsel zo duidelijk naar voren gekomen als in het afgelopen jaar, toen de scheepvaartbe weging op de grote kanalen steeg als in geen ander jaar. Gezien de industrievestigingen, die in de afgelopen jaren langs de grote kanalen een feit zijn geworden, is het wel duidelijk, dat het groot scheepsvaarwater meer dan alleen een verkeerstechnische betekenis heeft en ook buiten de verbetering van aan- en afvoermogelijkheden, grote kansen biedt. Meer dan ooit is het gewenst de grote kanalen te verdiepen, een vraagstuk, dat bij de overheid in voorbereiding is en meer dan ooit is het nu aan de hand van cijfers de redelijk heid van een kanaalverbinding met Heerenveen, aan te tonen. achterstand ten opzichte van de „echte tijd”, besloot om het jaar 1701 op 12 januari te laten beginnen, zodat Fries land aangepast zou zijn bij de „nieuwe stijl”. Eén mei was vanouds de datum waarop allerlei contracten en overeen komsten op het platteland ingingen en dat werd toen twaalf mei. een verhoging heeft plaats genomen om te voor deze beste stamboekkoe”, of „wie biedt deze prachtige mesthoop”, dan verandert alles van 1 l in volle gang, het boelgoed, typisch eigen karakter heeft. Dat bart hjoed ek al en net sa’n bytsje. Foar gjin inkelde mingel molke wurdt op de frije merk de garansjepriis makke, der moat jild by. Dit bitelïet de klant troch fêststelde prizen, dit bitelïet elke ynwenner fan üs lan ek troch syn bi- lestingbiljet. It hat net maklik west dit safier to krijen, dat mei bikend stean, mar it sil ek net maklik wêze dit sa to halden. De oarloch hat de minsken de wearde fan in nationale lanbou fül yn- skerpe en de ministers en keamerleden, dy’t de wetten en bisluten nomd hawwe, wiene oant nou ta allegearre lju, dy’t dit seis meimakke hawwe. Ik sjoch jit prof. Romme op it fytske mei de greate Johan Tromp üt Snits, by de boeren lans reiz- gjen om hwat fouraezje op to hel jen en seis de boargemaster fan Den Haech, mr. Kolfschoten, wie as in bern sa bliid dat er by üs in miel iten en fan in bifreone boer in hompke tsiis mei nei de frou nimme koe. Dizze generaesje sit dat jit skerp yn it ünthald. Mar oan eigen greatere bern kin men nou al fornimme, dat it nije ge slacht hjir net folie mear fan wit. Dat slyt! Hurder as wy miene en ek hurder as wy winsklik achtsje. En nou komt de bilangrike fraech: sil dit Nederlanske folk op dit hege peil stean bliuwe yn dizze kwestje? Sil it forset, dat der nou al is, net tanimme mei de tiid? Sille de lüden net al mear klinke, dat it wol hwat minder kin, dat it nou lang genóch duorre hat, dat it ek wer ris üt wêze moat, dat in oar it ek net, op in buord- tsje kriget, dat er nou nije bilangriker dingen binne, dy’t it jild mear nedich binne en al sa mear. It Nederlanske folk moat de agrariër tige weardearje om dizze balding fol to hal den en men kin der wis fan wêze, dat hja tige kritysk sjen sille nei har halden en dragen. Nimt men nou de trochsné miening fan de net-boer yn neijer omtin ken, dan sjocht men yn brede krin gen, dat de sympathy en weardearring net sa botte great is. Hwant de minsken bisjogge de boerestan mei har eigen eagen en mei har eigen bigripen. En docht men syn bést om dêr yn to kom men, dan libje der hiel hwat mieningen, dy’t in gefaer foar de boer wurde kinne. In gefaer, in deadlik gefaer! It oansjen fan de boer is in wichtich punt. As it Nederlanske folk him algemien seach as in bitüft fakman, in tüke bidriuwslieder en in sterke maetskiplike krêft, dan soe de soasiale biskutting der aerdich feilich foar stean. Mar der libje by hündert- tüzenen hiel oare foarstellings oer de boer. De birjuchte enquête oer de publi ke opiny fan de boer hat dit wol sjen litten. En nou kin men tüzen kear sizze, :oe ruim vierduizend gulden ging Ze staan mannetje aan mannetje, de be zoekers, zitten in de hanebalken en op de zolders, op karren en op het hooi. En, wanneer er even pauze is, dan gaan de bezoekers van het boerenboelgoed de „kermis” op, die er aan zo’n verkoping verbonden is, de kermis van en consumptie-tenten, die er op het boerenerf zijn verrezen. Ze gaan nog eens rond om koeien op hun waarde te schatten of een landbouwtractor te monsteren. Wie zegt, dat er op het Friese platteland nooit veel nieuws onder de zon is, heeft het mis, want het nieuws van het boel goed en het boelgoed zelf vormen ge beurtenissen van de eerste orde. Het is al eeuwenlang zo geweest, dat het boel goed meestal in het voorjaar werd ge houden. Immers, de maand mei is ook al sinds oude tijden de maand van de grote veranderingen. De twaalfde mei is altijd de datum ge weest, waarop de huurcontracten ingaan en eindigen, de twaalfde mei is ook al sinds mensenheugenis de dag geweest, waarop de arbeiders verhuisden van de ene boer naar de andere. Waarom nu juist de twaalfde mei, zo kan men zich afvragen. Wel, als gevolg van het eeuwenlange geharrewar tussen mensen en Vader Tijd, zuiver als gevolg van de tijdregeling van Julius Ceasar, de verbeterde tijdregeling van Paus Grego rius XIII in 1582 en tenslotte het besluit van de staten van Friesland in 1700, toen men, in verband met een opgelopen DE TAKOMST FAN ’E BOER (8) Dat de Nederlanske boerestan, neffens myn oardiel, stribje moat nei de ynfle ring fan fêstigingseasken foar de oan- steande boer, hat syn groun yn in stik- manpich, bilangrike, maetskiplike om- stannichheden. Yn it foarste plak bin ik it iens mei de skriuwer fan de boere-brieven yn de Ljouwerter krante, dy’t stelde, dat der ■m de takomst in bytsje kans is, dat >üter en tsiis jit ien kear safolle op de dêrmei de reedlike molkpriis bitelle komme, dan folget der üt, dat it bihald fan in boerestan, o| linnich mar moogl fan de agrariërs opnimt yn it soasi- :n de De 54 miljoen gulden, die werd besteed aan de vaarwegen GroningenLemmer en FonejachtHarlingen, zijn welbe steed geweest, dat is in de bijna tien jaar, waarin die vaarwegen nu in gebruik zijn, wel duidelijk geworden. De voorgeschiedenis van deze vaarwe gen is lang. Al in 1901 was er een stre ven om de vaarweg GroningenLem mer te verbeteren en in 1918 deed de toenmalige minister van Verkeer en Wa- kenning ring van mer wilde bevorderen en een jaar later knoopte hij er eenzelfde belofte aan vast voor wat betreft de vaarweg Fonejacht Harlingen. Reyds in 1922 werd de sluis bij Gaar keuken gebouwd en in 1938 was het Van Starkenborghkanaal in de provin cie Groningen gereed. Twee jaar daar voor was met de werkzaamheden in Friesland begonnen, maar het duurde tot 1951, voor het gehele project was uit gevoerd. Dat was dus precies een halve I I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1