GOED GESLAAGDE PARTIJ 2e KLAS VRIJE SAMENSTELLING „Omke Romke” Veel belangstelling voor en de Bolswarder Skotsploech üs hjoed p p to sizzen initiatieven Van de Friese kaatsvelden Fan de Martinytoer (9) Tj. de J. STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Zilveren filmpjes Bouwma, Smedinga en Haanstra wonnen verdiend Hwat ha» Qabe Skroar Jubilerende V.V.V. ontwikkelt tal van - u 1 W - 4; jb I <1 55eJAARGANG DINSDAG 2 JUNI 1959 No. 40 3. 5. 7. 9. 12. 2. 3. 2. yn- DE TAKOMST FAN DE BOER dan blauwe pauwep a 75 foarming sil folie Advertentieprijs; 13 cent per mm Ingezonden mededelL gen duhbe tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Wollo jo dat de minsken jo achtenearje sille, jow dan acht op j osels. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) fé, de aerdichheit buorkjen, moatte Abonnementsprijs f 190 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Okkinga op 3-3 0-6 het perk mist. Ook de twee laatste bordjes zijn voor hen, op 4-3 6-6 en ook op 5-3 6-6 zijn twee snelle ballen van Sikke Bouwma het Harlinger perk te machtig. Een verdien de revanche voor Bouwma c.s., punten 60-42. I 1 S Bolswards Nieuwsblad 14. 16. 17. 19. oud-Friese dracht, proeven van hun kun nen ten beste gaven en dit deden met zo’n overgave en enthousiasme, dat het publiek er werkelijk over verrukt was. Het is niet alleen verbazingwekkend wat deze groep onder leiding van de heer Van der Zwaag, die tevens leider is van de skotsploech van Sneek, gepresteerd heeft op danstechnisch gebied, maar ook met welk een zorg en toewijding de me rendeels zelf gemaakte costumes, die te zamen vele duizenden guldens hebben gekost, werden verzorgd. De Schutterijmuziek zorgde voor een even kleurige als pittige afwisseling. Na afloop van dit feestelijk gebeuren, waarvoor grote publieke belangstelling bestond, bleef he1 gezelschap genodigden nog enige tijd in de raadzaal bijeen. Bolsward heeft gezorgd dat „door voortvarendheid voor treffelijk samenspel tussen het stedelijk bestuur en de burgerij” (zoals burgemeester Mr. J. A. Geukers het op de zaterdagmiddag j.l. gehouden persconferentie in hotel „de Wijnberg” zich uitdrukte) de jubilerende plaatselijke afdeling van de V.V.V. een stijlvol ver jaarscadeau kreeg, waarbij twee eeuwenoude stichtingen ter plaatse, n.l. het Sint Anthony Gasthuis en het Weeshuis, een eveneens wel zeer toepasselijk geschenk voegden. Door een initiatief, uit de burgerij geboren en gestimuleerd door de plaatselijke overheid, werd in de afgelopen maanden n.l. een skotsploech gevormd, die zich thans aan het publiek van Bolsward presenteerde, terwijl de beide stichtingen, die enkele jaren geleden het carillon aan de stad schon ken, thans voor een nieuw muziekinstrument zorgden: een nieuw draaiorgel, zinvol gedoopt als „Omke Romke”. dat het orgel onthuld zou worden door Mr. Romke de Waard, de populaire voor zitter van de vereniging van draaiorgel- vrienden. Mr. de Waard, die rechter van instructie is aan de rechtbank te Am sterdam, was echter door ambtsbezighe den verhinderd. Erg jammer, want het zou voor hetm een prachtig moment geweest zijn na het wegtrekken van de stadsvlag te lezen, dat het orgel naar hem was genoemd en wel op origineel Friese wijze: Omke Romke. Het was thans de Amsterdamse orgel bouwer Gijs Perlee, die de eer te beurt viel als eerste het Fries volkslied op het nieuwe orgel te spelen. Hierna trad de skotsploech aan. Acht en twintig leden, die, gestoken in prachtige No. 2, de winnaars van de R.V.S.partij, hadden geen moeite met Smit c.s., die ze met schone telegraaf afvoerden. Bij de partij tussen 5 en 7 kwam alles aan de hang. 5 sneuvelde toen Hem- penius de grote kaats niet wist te ne men. Rijpma c.s. de enigsten, die de Bolswarder kleuren nog verdedigden, verloren op de stand 3-5 6-6 van Van der Zee c.s. Een strijd met wisselende kansen speel den 14 en 16, beide favorieten voor de zege. Wybenga c.s. namen vlot een 2-0 voorsprong, maar toén kwamen Faber c.s. geweldig opzetten en, geholpen door Van de slotpartij tussen de beide sterke parturen 16 en 19 werd nog veel span ning verwacht. Helaas kwam het publiek hier niet aan zfjn trekken. Het begin was anders veel belovend. Het werd direct al 6 gelijk met kleine kaats. Bouwma pikte dit bordje fraai in, door met een hoge bal Sake Faber te verrassen. Weer werd het met goed spel aan weerszijden 6 gelijk met een kaats bij de boven. Fabers platt bal scheen een onmogelijke opgaaf voor Smedinga, maar op prachtige wijze sloeg hij de bal onderhands boven. Hierna zat het met het perkduo Zijlstra-Faber ho peloos vast en zonder een bordje te be halen, moesten ze de zege aan hun te genstanders laten. Op 0-2 4-6 sloeg Zijl- stra kwaad uit. op 4-0 6-2 retourneert Smedinga tot voor de kaats; op 4-0 6-6 retourneert Bouwma tot in het perk en het slot komt op 5-0 6-4 met een zitbal van Bouwma. Punten 48-28. Uiteindelijk werd het een volkomen ver diende zege voor het goedsluitend par tuur 19, dat de gehele dag constant goed spel leverde. Verheugend was dat onze stadgenoot Haanstra zijn geroutineerde makkers als achterinse en bij de boven prima steunde. De uitslag was: f30.- plus 3 erekruisen: S. Bouwma, Dr. Smedinga, Fr. Haanstra. f24.- plus 3 med.: J. Faber, H. Zijl- stra, S. Faber. G. Okkinga, B. van Dijk, Joh. Hal besma. Scheidsrechter P. Kuipers van Beetgum leidde naar aller genoegen. Te koop nog beste kar met boeisels. S. Hiemstra, wagenmaker, Pingjum. Fr. Smit, F. van Popta en L. Kui pers. J. Stormer, A. Hempenius en D. de Graaf. J. Aukema, B. Postma en D. van Zon. J. van der Zee, P. Aukema en J. Klazinga. R. Rijpma, J. Ferwerda en J. de Haan. J. Wybenga, S. Olivier en G. Groen. J. Faber, H. Zijlstra en S. Faber. R. Venema, J. Venema en T. Post. S. Bouwma, Dr. Smedinga en Fr. Haanstra. ter krije oplieding het idee door een speciale Skotsploech de oude Friese dansen en antieke Friese klederdrachten in leven te houden en door het geregeld optreden hiervan een folkloristisch element in het stadsleven te brengen, dat de sfeer bij feestdagen en gelegenheden niet alleen kan verho gen, maar ook op bepaalde dagen (i.c. de donderdagse marktdagen) een uniek schouwspel kan bieden, waardoor de toe rist wordt geboeid. Reeds nu bestaat voor dit plan grote be langstelling en van alle kanten komen berichten binnen, dat bepaalde gezel schappen en groepsreizen terwille van dit wekelijks weerkerend festijiï Bols ward zullen bezoeken en aandoen. Ook in ander opzicht is gezorgd de gas ten op aangename en cultureel verant woorde wijze bezig te houden, o.a. door het inrichten van een zomertentoonstel- ling in het stadhuis, gewijd aan de boer in de kunst (midden 16e eeuw tot en met de Haagse school), het houden (in het Waaggebouw onder de raadzaal) van ’n tentoonstelling van Friese Ambachts- en Volkskunst en een bedrijfstentoon- stelling, waar in Bolsward geproduceer de produkten zullen worden tentoonge steld. Het wekelijks optreden van de skotsploech zal worden afgewisseld met het spelen van het vermaarde muziek korps der voormalige schutterij, gesto ken in de zo fraaie historische unifor men. Tijdens de officiële receptie ten stadhui- ze, waar het 60-jarig bestaan van de plaatselijke V.V.V. werd herdacht, hiel den de burgemeesters van Bolsward, Mr. J. A. Geukers, en van Wonseradeel, de heer A. Oosterhoff, korte inleidingen over de waarde van en de mogelijkheden tot recreatie resp. in Bolsward en de omgeving. Talrijke autoriteiten, waarbij vrijwel alle burgemeesters uit de omliggende gemeenten woonden deze receptie bij, waarna zij op het bordes van het stad huis getuige waren van de aanbieding van het fraaie draaiorgel, hetwelk by monde van de heer A. J. Osinga namens de beide voornoemde stichtingen ge schiedde. Het was de bedoeling geweest, SIJTSMA, SCHUIL EN SANTEMA WINNEN IN DONGJUM De tweede vrije formatiepartij in dit sei zoen werd een vlotte overwinning voor H. Schuil, Sijtsma en Santema. Hotze had het tot nu toe nog niet tot een prijsje weten te brengen. Ook in de finale hadden ze weinig moeite met Van der Weerd, Zijlstra en Vlietstra. Hier zal de vermoeidheid van Van der Weerd c.s. wel een woordje hebben meegespro ken. Immers dit trio had allemaal drege partijen achter de rug. In de eerste omloop kwam tegen P. Schuil c.s. alles aan de hang. Op die stand plaatste Joh. Zijlstra een gewel dige hercules. In de tweede omloop hadden ze weer Veldkamp, maar overleefden ook die toen zwaar partij aan Hoekstra, Jansen en Jansen op 4-5 4-6 kwaad uitsloeg. De partij van de dag werd op de drie gespeeld tussen de parturen Van der Weerd c.s. en E. Zijlstra, Tjeerdema en Pander. Het leek er aanvankelijk niet op. Mede door de medewerking van vrou we Fortuna liepen Van der Weerd. c.s. vlotweg uit tot 4-1. Toen echter kwam Auto-verfspuitinrichting. Nette afwer king, lage prijzen. K. Werkhoven, Arum. Oudheidkundige vondst te Baard, door mr. P. C. I. A. Boelens in het Fries Museum gedetermineerd als ’n gebruiks voorwerp uit de eerste eeuwen onzer jaartelling, waarschijnlijk gediend heb bende tot het persen van kaas. Wellicht is Bolswards V.V.V. te beschou wen als oudste vereniging voor Vreem delingenverkeer in ons land, een bijzon derheid, waarop thans de zustervereni ging uit Valkenburg zich laat, voor staan. De V.V.V. kwam te Bolsward, n.l. voort uit de vereniging tot bevordering van handel en nijverheid, die reeds in 1869 werd opgericht. Het valt echter niet te bewijzen, dat deze vereniging zich ook vroeger reeds bezig heeft gehouden met de bevordering van het toerisme, al is dit volgens de statuten wel reeds ruim 60 jaar het geval, reden waarom Bols ward de bescheidenheid zelf dan ook niet het 90-, maar het 60-jarig jubi leum van de V.V.V. vierde. Bolsward als eerste stad over de Afsluit dijk, heeft op dit gebied grote kansen, vooral als straks na het gereed komen van de Rijksweg 43 (Afsluitdijk-Gronin- gen) de Scandinavische en Duitse toeris ten ongetwijfeld niet de weg Leeuwar- den-Harlingen zullen kiezen om Holland te bereiken, maar de rijksweg via Bols ward. Juist door de Afsluitdijk is' ook vanuit Holland de Zuid-Westhoek, zo rijk aan natuurschoon (bossen en meren) en aan oude stadjes, voor recreatie ontsloten. Talrijk zijn de toeristen, die Bolsward, als een der voornaamste exponenten in deze Zuid-Westhoek aandoen. Het vorig jaar werd het fraaie en historische stad huis door circa 20.000 mensen bezocht. Ook de oude zo juist gerestaureerde Martinikerk trekt jaarlijks talrijke be zoekers. Juist met het oog op de goede naam die Bolsward op dit gebied reeds heeft, heeft men zich beraden over de vraag wat men nog meer zou kunnen bieden om de vreemdeling aangenaam te verpozen. Bolsward geniet namelijk als verzorgingsgebied van de Zuid-Westhoek niet alleen een voortreffelijke naam, maar staat ook bekend als onderwijs centrum, cultureel centrum en als ty pisch Friese stad, waar de oude tradities worden gehandhaafd en steeds weer nieuwe impulsen vinden, zoals bijv, de na-oorlogse opbloei van de „heamielda- gen” en de „Bolletongersdei” bewijzen. Hierop aansluitend is men gekomen op le week juni 1934- Koningin Astrid van België is verblijd met de geboorte van een zoon, die naar wijlen zijn grootvader, Albert zal heten. Koningin Astrid is 28 jaar oud. Dit is haar 3e kind. Philips Eindhoven heeft weer 1000 man personeel aangenomen waardoor de per soneelssterkte boven de 14.000 is geko men. De Zuid-Amerikaanse republiek Colum bia heeft een vloot, die uit één schip be staat. 2 zwakke momenten van Wybenga en Olivier aan de opslag, wisten ze de ach terstand om te zetten in een 5-2 voor sprong. Maar de oude rotten Olivier en Groen gaven zich nog niet gewonnen. Onder aanvoering van de onverwoestbare Ger rit Groen zetten ze de achtervolging in en ze wisten zowaar weer naast hun ri valen te komen. Met een zitbal zorgde Wybenga zelfs voor een voorsprong in het laatste eerst, maar door twee bui tenslagen bedierf hij het weer. Olivier voegde hier nog één bij en toen Groen de laatste bal kwaad uitsloeg, verloren ze toch nog. Ook 17 en 19 speelden een goede partij, maar hoe de gebr. Venema en Post zich ook weerden, op de stand 5-3 6-6 moes ten ook zij capituleren, toen Smedinga afdoende retourneerde. Op de derde lijst kwamen: 2-7, 9-16 en 19. Aukema c.s. waren niet opgewassen te gen de jeugd van no. 2. Hoe ze zich ook weerden, verder dan een spel brachten ze het niet. Ook de Leeuwarders Van der Zee en Klazinga met P. Aukema uit Makkum waren niet opgewassen tegen Faber c.s. en met één bordje aan de hang werden ook zij voor de prijzen uitgeschakeld. Op de drie troffen de beide finalisten van de R.V.S., n.l. de juniores Okkinga, van Dijk, Halbesma en Bouwma, Sme dinga, Haanstra elkaar. Wonnen toen de jongeren, nu namen de seniores re vanche. Bouwma veroverde op 6-6 met een zitbal het eerste bordje, namen er in snel tempo zonder tegenpunt een spel bij, toen Haanstra op 1-0 6-0 de kaats passeerde, wat van Dijk op 0-2 0-6 niet gelukte. Het pleit voor het moreel van de jeugd, dat deze snel opgelopen ach terstand hen niet deprimeerde, integen deel, ze zetten een fel tegenoffensief in en wisten zowaar naast hun rivalen te komen. Op 0-3 6-4 passeert Van Dijk de kaats, op 1-3 6-6 Van Dijk fraai re tour tot in het perk en op 2-3 6-2 keert Okkinga voor de kaats. Bouwma en Smedinga hadden intussen de zwakke plek in partuur 2, n.l. Hal- besma, ontdekt, en buitten dit goed uit, door bijna alle ballen achterin te plaat sen. Partuur 19 herneemt de leiding als Op alle grote voetbalvelden in Turkije zijn thans brandweerinstallaties aange bracht om op de menigte te kunnen spuiten, zodra zich ongeregeldheden kunnen voordoen. Broedeieren van 1 cent. J. v. Dijk, Lollum. midden yn de boere-organisaesjes en yn- stellingen arbeide Minister Anne Von deling wylst wy nou as Lanbou-minis- ter krije in jurist sünder lanboukundige oplieding en praktyk, wiist op in anti- klimaks. Ik wol graech oannimme, dat de nije Minister in fikse man is, dy’t hiel hwat kwaliteiten hat, mar wy fine it in teiken oan ’e muorre, dat hy it boerelib- ben net oars kin as üt papieren en rap porten en dochs dit departemint hwerby it bvsünder op ynsicht yn it boerelibben oankomt tawizen krige. En dit feit stiet net op himsels. De praktikus, de hear Van der Weyden, moast as keamerlid wike foar in boarge- master, dy’t yn Hollan ek de boereorga- nisaesje as foarsitter liedt. De tünder Groen waerd as keamerlid forfongen troch in wethalder fan in plattelansge- meente, dy’t nea gjin foet groun biwurke hat. Harm.en Gerbrandy kaem yn ’e flot- gerzen tolanne, towyl dêrneist it tal net- boeren yn it organisaesje-libben aloan tanimt. Sjogge de agrariërs net, dat har bisteansstriid foar it greatste part ütfoch- ten wurde sil yn it soasiale en politike flak? En dat der neat giet foar de baes seis? Dat hy de lieding halde moat yn syn boereorganisaesjeyn syn boere koöpe- raesjes ,sil hy net efterst sliepe? Mar dan moatte der op al dy plakken ek boeren wêze, dy’t sok wurk oankinne. Dan moatte sokken ek foldwaende help haw- we foar it aloan swierdere wurk. moat de boer yn it algemien sterker mei- libje en rommer gelegenheit jaen oan sokken om harren frij to meitsjen. len sint forskil yn molkjild is foar eltse boer tuzen goune yn it jier. As hja dy iene sint ris ütjoegen om de middels to hawwen foar har maetskiplike fordige- ningsapparaet, hwat soe der dan folie mear barre kinne. Hwat soe dy iene sint harren skoane rinte opsmite. Yn it for- line hawwe hiel hwat net-boeren, üt soa siale plicht, miend harren tiid en wurk jaen to moatten foar dit doel. Mar kin de boer dér op rekkenje, as hysels net it uterste docht om op dit terrein foar syn eigen saek op to kommen? Mar dat freget oare kwaliteiten as allinnich it buorkjen, dat easket maetskiplike bilang- stelling en foarming. Ek dêrom meije wy net langer wachtsje mei it ynfieren fan goede fêstigingseasken. De boere- stan moat yn de takomst omheech. Om- heech troch eigen krêft. Dêrom meije dy krêften net yn ’e switdoek biwuolle wur de .Wichtiger as it opfieren fan it fetge- halte is de opfiering fan de lichamehke en geastlike krêft fan de boerestan. Hwant dy sille yn de takomst oer syn bistean bislisse. Dat hawwe alle maetskiplike groepen al jierren foar it forstan hawn en hja geane troch mei foar har groep de easken op to fieren .Hja witte, dat der, logysk, in bi- skerming foar har bidriuwen en bistean üt fuortkomt. It net brüken fan dizze middels troch de boer, wylst alle oaten it wol dogge, makket, dat hy needsake wurdt ta in negative seleksje by de bem. Dat bitsjut, dat hy by de biropskar in diel fan de bern leare lit foar in oar birop en üt needsaek dan twongen wurdt om de minstgeskikten of de mislearre bern yn de buorkerij to balden. Wy bi- rikke dan krket it omgekearde fan hwat wy ha moasten. Dêr komt dan gjin kwa- liteitsforbettering mar rjucht oarsom, wy sakje. De fêstigingseasken kinne der ta mei- wurkje, dat der mear tocht wurdt oan in goede oplieding. De bilangstelling sil dêrtroch tanimme, de wearde fan dy op lieding komt yn in oar en skerper Ijocht. As dy easken wetlik forplichte wurde, krije de goede en goedwollenden stipe en wurdt dy oplieding ek mear düdlik bileanne. It soe de boeren ek folie tich- ter bine oan har eigen opliedingsskoallen en oare treflike middels. Ik tink hjir oan in forplichting om in bipaelde tiid op in oar bidriuw troch to bringen, hwertröch technysk, mar bileaven mentael greate winst bihelle wurde kin. De meast ge skikten moatte op de pleats, dat is in algemien boerebilang fan trochslaende bitsjutting. En nou bidoel ik grif net, dat dit de jonges wêze sille, dy’t it mak- likst üt de holle leare kinne of it linichst prat? kinne. Né, nümer ien bliuwt foar in boer jit altyd it boere-aerd. De niget oan lan, fruchten en fé, de aerdichheit oan it wurk, nocht oan buorkjen, moatte foarop stean bliuwe. Mar aloan bilang- riker wurde ek yn it boerebidriuw hiel hwat dingen, dy’t meat fan it forstan freegje as fan de hannen. As yn dy din gen de jonge boer ek ris fiks troch de moster fitere waerd, om’t hy oars net oan ’e slach komme koe, dan soene der heltemear fortuten fan komme. Yn de frijwillige sfear komme dizze din gen j immer hwat oan ’e krapperein, bi- nammen as it net sa fleanend giet. It soe wol moai wêze, seit men dan mar it is op it lést gjin moatten. En krekt om’t de arbeidssituaesje op folie buorkerijen sa knypt, bliuwe de goede foarnimmens net altyd bistean. Hwa’t op de hichte is fan de situaesje fan de agrariërs yn üs lan wit, dat dizze groep skreauwend forlet hat fan kader. Sawol pleatselik, provinsiael as nationael, binne der fierst to min eigen lieders. Dat wy yn de trije Ministers fan Lanbou earst in praktyske boer hawn hawwe Minister Mansholt doe in boeresoan, dy’t yn Wageningen studearre hie en It maetskiplik oansjen fan de boer ferget yn üs tiid, dat de boer mei soartgelikense wapens foar syn soasiale en politike rjuchten opkomme kin as de oaren, seine wy de oare kears. Hwant syn eko- nomyske posysje is yn in biskaefd lan to swak om op in natuerlike wize ta reedlike libbensfoarwaerden to kommen. De mienskip, hweryn hy libbet en hwer’t hy syn tsjinsten forlient, moat him üt maetskiplike motiven sa’n bistean moog- lik meitsje. Dêrom is foar de boer net allinnich de technyk en de ekonomy fan it bidriuw wichtich, mar net minder de soasiale en politike aktiviteit. Dizze sille fan jier ta jier sterker sprekke en fan greater ge wicht wurde. Hwat it tal oangiet is de boer yn in nuodlike posysje. De forhal- ding tusken boeren en net-boeren wurdt alle jierren üngunstiger. Logysk folget hjir üt, dat der mar ien perspektyf iepen bliuwt en dat is: kwaliteitsforbettering. It tal minsken wurdt minder yn de lan bou, it tal bidriuwen nimt óf troch it fordwinen fan party lytse bidriuwkes, wol men syn posysje bihalde, dan moat der mear ynfloed ütgean fan minder minsken. En dêrom bipleitsje wy mei klam fêstigingseasken foar de jonge boer. Yn it moderne libben wurdt hoe langer hoe meat fan de minsken ferge, dy’t in bidriuw liede moatte. Dus de bésten binne jit net goed genóch. Oan de oplieding en foarming sil folie mear tiid en middels bistege wurde moat te, wol men maetskiplik net efter reitsje. Het was een goede ingeving van de K.V. „Bolsward” de traditionele d.e.I.partjj te veranderen in een 2de klas vrije samen stelling. Er stonden 20, meestal sterke, parturen op de lijst en ook de publieke belangstel ling was belangrijk groter dan bij de d.e.l.partijen. Daar ook het weer mee werkte en de beloofde regenbuitjes uit bleven en over het geheel het vertoonde spel op goed peil stond, kunnen we dit experiment als geslaagd beschouwen. In de eerste omloop deden zich twee verrassingen voor. Zo verloren Rein Vis ser met de Roordahuizumer jun. Wyt- sma en Spijkstra, die op de Jong Neder- landpartij zich zo prachtig hadden ge weerd, maar nu niet recht op slag kon den komen, op 4-5 6-6 van Aukema, Postma en van Zon. Rein Visser, die best werk leverde, nam de achterperk- plaats nog over van Spijkstra, maar kon de nederlaag niet afwenden. Voorts verloren de kanshebbers de Groot, Dijkhuis en Wiersma onverwacht van J. van der Zee, P. Aukema en J. Klazinga. De tweede lijst zag er als volgt uit: G. Okkinga, B. van Dijk en Joh. Halbesma. F’ 'W

Bolswards Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1