1 B ito Ml HET KABINET-DE QUAY DE MINISTERSCONFERENTIE TE GENEVE o wolO Qabe Skroar üs hjoed p p io sizzen I Q Buitenlands Overzicht STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Felle taal in openbare zittingen Betere sfeer in geheime onderliandelingen Opzienbarende reizen van Chroesjtsjew Gouden filmpjes O 55e JAARGANG No. 41 VRIJDAG 5 JUNI 1959 Hwaf hat Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Dit schermutselen ring en de inhoud Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededeli. gen dubbe tarief Handelsadvertenties bij contract reductie ;er wêze kinne, iwat earnstiger groep, waaronder figuj wereld, die betere bel Sovjetunie wil, hem vraag was interessant, maar vruchtbaar. De fractie- len er behoefte aan dit It libben soe helte fleurigs as de minsken it mar h’ namen. Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad over de formule- van een slotcom muniqué kan volgens commentato ren nog wel een veertien dagen du ren en dat zou niet zo verwonderlijk zijn. Vooral tijdens de openbare bijeenkom- met geheime zal de toon nogal fel buit voor de Russen moeten opleveren en het gaat er om werpen welke ter topconferentie zullen worden besproken in het proces verbaal der Geneefse conferentie men kan het noe- zullen worden geformuleerd, jen in die topconfe rentie op die formulering zullen worden Romme, was van oordeel dat hij tijdens deze formatie niet heeft gekozen tussen de P.v.d.A. en de V.V.D. Dit kabinet is naar zijn mening alleen maar tot stand gekomen, doordat er met de socialisten geen overeenstemming te verkrijgen was over het regeringsprogram. De heer Burger, de voorzitter van de so cialistische Tweede-Kamer-fractie daar entegen stelde, dat prof. Romme schuwt de verantwoordelijkheid te dragen voor de beslissingen die hij neemt. Daarvoor had hij wel enige argumenten. Zo heeft de heer Romme in december j.l. geen kabinet willen formeren, terwijl hij des tijds een belangrijke stoot heeft gegeven om het kabinet-Drees te laten vallen. Ook sinds maart j.l. dus na de verkiezin gen, heeft prof. Romme geen enkele po ging willen doen om een ministersploeg Een eigen sleutel, dat ideaal hebben deze vrouwen nog niet bereikt, met nog honderden andere vluchtelingen wachten zij, in het kamp Goldshöfo, Oostenrijk, een van de honderdveertig vluchtelingenkampen, die Europa nog telt. In Nederland is woensdag 3 juni het vluchtelingenjaar 19591960 be gonnen met de installaties van een Nederlands comité, in tegenwoordigheid van HM. de Koningin. Alle bevolkingsgroepen zijn in dat „Nederlands Comité Vluchtelingen Jaar 1959—1960” vertegenwoordigd Zijn streven: De vluchtelingenkampen in Europa helpen opruimen en in samenwerking met de regeringen van de betrokken landen en met de Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties zorgen, dat de 40.000 vluchtelingen in Europa dat krijgen, waar zij nu nog tevergeefs van dromen: Een eigen sleutel zich zelf wil reserveren, ook terwille van zijn eigen positie en dus in de topcon ferentie voor een verrassing zal zorgen. Na de begrafenis van Dulles zijn de ministers van buitenlandse zaken van de Grote Vier, dus de deelnemers aan de Geneefse conferentie, bij president Eisenhower op het Witte Huis te Washington op bezoek geweest. Kennelijk zijn daarbij de voelhorens uitgestoken naar de mogelijkheden van een topconferentie. Eisenhower had aanvankelijk nogal strakke voorwaarden gesteld voor die conferentie: te Genève moesten „wezenlijke vorderingen’’ zijn gemaakt wilde de Amerikaanse president zich beschikbaar stellen voor een bijeenkomst op het hoog ste niveau, waar hij Chroesjtsjew dus zou moeten ontmoeten. Na het gesprek met Eisenhower vertrok ken de vier ministers naar het heet in opgewekte stemming in hetzelfde vlieg tuig naar Genève en terstond verschenen er optimistische berichten in de bladen, de Geneefse conferentie zou waarschijn lijk nog hoogstens een paar weken duren en een bevredigende afloop hebben. De ministers hebben dus in de ontmoeting met Eisenhower getast naar wat hij onder „wezenlijke vorderingen” verstond en de president heeft het hun niet te moeilijk gemaakt. In arrenmoede waarschijnlijk: men weet nu wel dat te Genève toch geen concrete resultaten zullen worden bereikt, en moet het dus wel via een topconferentie proberen. Al het gepraat dat dit vrijwil lig geschiedt en niet onder Russische druk is nonsens. Wel hebben de Russen hun ultimatieve eis dat vóór 27 mei een oplossing inzake de Berlijnse kwestie moest zijn gevonden, anders zouden ze eenzijdig een vredesverdrag met Oost Duitsland sluiten, laten vallen, maar zij hebben te Genève niets bijgedragen om deze conferentie naar een succes te voe ren. En daarom ging men dus te Genève na donderdag van vorige week niet meer zoeken naar een wezenlijke oplossing van de diverse kwesties maar naar een formule, waarin de standpunten van West en Oost zo waren samengevat dat ze veelbelovend lijken voor een bespre king op het allerhoogste niveau, hoe wei nig veelbelovend de Geneefse voorbe sprekingen dan ook zijn geweest. 2 e week juni 1909. Het stedelijk muziekcorps te Bolsward verlangt naar een flinke muziektent. De huidige, ook wel „het schavot” genoemd is veel te klein geworden. Men zal tij dens een muzikale rondgang een collecte houden. Laagste inschrijver voor het verfwerk van de Eben Haëzer kerk te Bolsward. P. v. d. Meer, aldaar voor f 436, Nergens mag een flinke waterfilter ont breken. Ruim voorhanden bij Th. H. v. d. Meulen, Bolsward. In Workum vond iemand' nog een nest met 7 kievitseieren. Door de a.r. partij in Wonseradeel is voor de komende gemeenteraadsverkie; zingen kandidaat gesteld de heer Joh. Weerstra te Cornwerd. Te Tzum werd een reebok in de weide gezien. Benoemd tot hoofd der Rehoboth-school te Bolsward de heer A. L. Wytzes te St. Anna Parochie. Sommige Westelijke commentatoren speculeren daar nog al stevig op, ze verwachten dat Chroesjtsjew op zo’n conferentie zal komen met een voorstel tot afschaffing van alle kernwapenen of stopzetting van alle proeven daarmee, waartegenover een redelijk Russisch voorstel inzake de hereniging van Duitsland zou staan. Een goederentrein is op het traject N^v Haven- Maybrook (New York) ter hoogte spoord. 24 wagens liepen uit de rails en Een lastige zet voor het Westen zou dit wel zijn, daar zo’n voorstel tot afschaf fing van kernwapenen waarschijnlijk niet acceptabel zou zijn voor het Westen als het niet vergezeld ging van een voorstel tot beperking der andere strijdkrachten, waarvan de Sovjet-unie een grote over macht heeft. Het zou ook precies een voorstel zijn dat de Westelijke landen uiteen zou kunnen drijven. Want Frankrijk wil ook eerst een kern wapen hebben voor er over stopzetting van de proeven wordt gesproken en te Genève is men zeer verontrust zowel naar hei heet aan Westelijke als Russi- schezijde over het bericht dat rood China in september proeven met een daar ont worpen kernwapen gaat nemen. Men brengt Chroesjtsjews bezoek aan Alba nië ook in verband met een eventuele topconferentie. De Russische leider heeft daar gesproken met vertegenwoordigers van vele communistische landen en som mige Westelijke commentatoren verwach ten dat Chroesjtsjew hun daar een en ander heeft meegedeeld over een min of meer verzoenende politiek jegens het Westen, nu Dulles, de onverzettelijke te genstander van het communistische blok is overleden en misschien nieuwe wegen kunnen worden gezocht om in het kader van een algemene verzoening tussen Oost en West, ook betere betrekkingen tussen de Ver. Staten en communistisch China in het leven te roepen. Andere commentatoren zijn minder opti mistisch en zien de bijeenkomst in Al banië vooral als een demonstratie van de communistische landen dat zij in hoge mate geïnteresseerd zijn bij de verhou dingen rond de Middellandse zee; men mag daarbij nog op de koop toenemen een demonstratie tegen het Moskou on trouwe Zuid Slavië. Chroesjtsjew heeft Italië en Griekenland scherp gewaarschuwd tegen het toelaten van raketbases op hun gebied en is er, ook volgens het communiqué dat over zijn besprekingen met de Albanese lei ders is verschenen, kennelijk op uit van de Balkan en omgeving een gebied vrij van kernwapenen te maken, wat even tuele Russische expansiepogingen in Zui delijke en Zuidwestelijke richtingen, zo langer ook geen beperking der gewone bewapening zou komen, slechts zou kun nen dienen. En ten slotte schrijft men Chroesjtsjew met zijn opzienbarende reis naar Albanië ook de bedoeling toe een eind te willen maken aan Griekse pogingen met Z. Slavië en de Ver. Ara bische republiek van Nasser, en welke landen zich daarvoor dan ook meer zou den interesseren, een soort Middellandse zeëblok te vormen, dat onafhankelijk van beide grote blokken zou staan, een blok waarvoor misschien ook Spanje interesse zou hebben. Klinkt er in het Russisch- Albanese communiqué een vrij vriende lijke toon jegens Zuid Slavië, om het van mogelijke aansluiting bij zo’n blok te weerhouden bespreking verwezen. Misschien treft men voor W. Berlijn te >g een tijdelijke regeling waar- kleine veranderingen ten op zichte van de bestaande toestand voorko men, maar veel kan dat niet zijn, want het Westen wil dit gebied vast in han den houden en Rusland en Oost Duits land willen dit brandpunt van Weste lijke propaganda en waarheen steeds meer Oost Duitsers de wijk nemen het liefst van de kaart vegen. Ook over de hereniging van Duitsland zullen geen vorderingen kunnen worden gerapporteerd. Men zal voorts wel vast stellen dat men het er over eens is dat geen geweid mag worden gebruikt bij het oplossen van deze of enigerlei an dere kwestie en zo zal de Geneefse con ferentie dan wel overglijden in een top conferentie. Het Algemeen Handelsblad weet zelfs te vertellen dat als voorbeeld voor het slot communiqué dat van de ministersconfe rentie van juni 1949 tien jaar geleden dus zal worden overgenomen. Dat was een conferentie na de blokkade van Berlijn, welke ook niets opleverde, maar waarin slechts werd vastgesteld dat nieuw overleg over de Duitse hereniging zou worden gepleegd. De vraag blijft of een topconferentie nu wel enig resul taat zal opleveren. De problemen blijven immers dezelfde. Men meent echter dat de persoonlijke verhoudingen daar iets anders zullen zijn, omdat Chroesjtsjew daar aanwezig zal zijn. Van Gromiko kon op de Gëneefse conferentie geen persoonlijk initiatief worden verwacht, daar hij had te handelen naar de^ instruc ties van Moskou d.w.z. in laatste instan tie van Chroesjtsjew. Het zou kunnen zijn dat deze diplomatieke successen voor De beschouwingen in de Tweede Kamer over de regeringsverklaring van het kabinet-De Quay zijn weinig verrassend geweest. Zoals te verwachten was is er uitvoerig gediscussiëerd over de vraag wie nu de schuldige is van de crisis in december i.l„ toen de socialistische ministers het kabinet verlieten. En natuurlijk moest ook worden vast gesteld of de socialisten aan de jongste kabinetsformatie niet hebben willen meewerken, of dat de niet-socialistische partijen hen er buiten hebben gehouden. it over deze laatste ütengewoon weinig •s haddt bijzonder uit te diepen. Dat begrijpen, maar men kan ach- c constateren, dat dit een vrij bezigheid was. De socialisten en bereid te zijn regeringsver- elijkheid te dragen, voelen zich jpositie niet ongelukkig en de racties, die van oordeel waren et de socialisten niets te begin- hebben het optreden van het lementaire rechts-liberale kabi- harte toegejuicht. Zo kan men luderen, dat alle grote partijen gang van zaken toch nog vrij gelukkig waren. De voorzitter van de K.V.P.-fractie, prof. van het station van Newton ont schoven in- of naast elkaar. Er kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. We zullen hierop niet verder ingaan daar er van dit alles veel te weinig bekend is om er beschouwingen aan te wijden. Interessant is echter de vraag hoe de houding van andere landen aan de Afrikaanse zijde van de Middellandse zee gelegen tegen over een dergelijk bondgenootschap zou zijn. We noemen Lybye, Tunis en Marokko en misschien straks ook Algerië. Wat dit laatste land betreft vetluidt weer dat er onderhandelingen aanstaan de zijn tussen de Franse regering en de Algerijnse rebellen over beëindiging van de strijd, waarbij nu niet Egypte, doch de koning van Marokko die eerstdaags de Gaulle gaat bezoeken, als bemiddelaar zou optreden. Wat de raketten-kwestie betreft, waar over de heer Chroesjtsjew zich zo druk maakt, zij nog gemeld de lancering met succes van een Amerikaanse raket van het type Jupiter, met twee aapjes in de neuskegel, welke in zee bij Brits West Indië is terecht gekomen en waaruit de aapjes levend zijn te voorschijn gehaald. Een opmerkelijk resultaat op het gebied van de ruimtevaart. Men verwondert zich enigszins over de stilte welke de Russen in acht nemen over hun proefnemingen en stelt zich de vraag of men daar de laatste tijd geen sensationele resultaten heeft behaald dan wel dat Moskou wacht met publicatie tot het iets heeft wat alles wat aan Westelijke zijde bereikt weer in de schaduw stelt. Er zijn nog tal van gebeurtenissen in rzichtsperiode geweest waarvan er zou moeten worden verteld, ruimte ontbreekt. Men zou meer eten van het onjuiste be- le Times, dat de Engelse minis- uitenlandse zaken Selwyn Lloyd binnenkort zou aftreden. Wil de Engelse 'iguren uit de handels- wereld, die betere betrekkingen met de i een beentje lichten omdat hij te Genève tegen de verwach ting in ’n on verzettelijke houding tegen over de Russen aannam? De Engelse re gering moet teleurgesteld zijn over de uitslag van de verkiezingen in Singa pore, waar de zeer linkse Volksactie Par tij een overweldigende meerderheid in het parlement verwierf en de regering over zal nemen. De Engelsen blijven het buitenlands- en defensiebeleid houden maar hoelang zullen de felle anti-kolo- nialisten, die nu de leiding hebben, dat nog dulden? In Indonesië is de poging van Soekarno de revolutionaire grondwet van 1945, welke hem grote bevoegdheden geeft, weer in te voeren .mislukt. Door toedoen van de Islamitische partijen kreeg dit voorstel in de grondwetgevende verga dering niet de vereiste tweederde meer derheid. Premier Djoeanda heeft ge dreigd dat qu de militairen de macht in handen zullen nemen en onwaarschijn lijk lijkt dat niet, al zullen ze het dan misschien bedektelijk doen. Koning Boudewijn is met groot enthou siasme na zijn reis door de Ver. Staten door het Belgische volk ontvangen, de moeilijkheden met het koningshuis schij nen opgelost nu het huwelijk van Prins Albert en prinses Paola zowel burgerlijk als kerkelijk in België zal worden vol trokken. Paus Joannes wenste niet in ’n nationaal politiek geschil betrokken te worden, dat zou zijn ontstaan als het huwelijk werd gesloten in Vaticaanstad. De socialisten hadden verzet aangekon- digd en de liberalen zouden naar ver luidt ook uit het kabinet Eyskens zijn getreden. bijeen te krijgen. Wilde de heer Romme dus niet gekozen hebben tussen de P.v.d.A. en de V.V.D.de heren Bruins Slot (A.R.), Tilanus (C.H.) en Oud (V.V.D.) zeiden heel duidelijk dat het optreden van het kabinet-De Quay de consequentie was van de december-crisis van verleden jaar. Zij zagen in de vor ming van een kabinet zonder socialisten slechts de enige mogelijkheid om het land te doen besturen. De fracties die het kabinet min of meer steunen zijn dus op dit punt niet geheel homogeen. Maar nogmaals, dit is jnaar een academisch verschil, omdat de frac tievoorzitters van de K.V.P., V.V.D., A.R. en C.H. duidelijk lieten blijken dit kabinet te willen steunen. Prof. Romme nam de politiek nog vrij onervaren prof. De Quay dan ook volledig in bescher ming tegen de socialisten, die het hem moeilijk maakten over het voornemen dat de regering om spoedig een begin te maken met de vrijere (dat is de be drijf staksgewijze en ondernemingsgewij ze) loonvorming. Nog deze week is het overleg over dit nieuwe loonsysteem be gonnen. Door de lonen te differentiëren hoopt men de gestegen welvaart aan de arbeiders ten goede te doen komen. Over de mogelijkheid daarvan waren de socialisten zeer somber gestemd. Uit een niet geheel duidelijke passage uit de re geringsverklaring hadden zij de indruk dat het de bedoeling van de regering was om eerst de huren te verhogen en daarna de arbeiders te laten delen in de gestegen welvaart. Het is echter geble ken dat dit niet de bedoeling was. Een socialistische motie over dit onderwerp werd dan ook verworpen. De P.v.d.A.- fractie kreeg alleen maar steun van de socialistische pacifisten (P.S.P.) en van de communisten. Met een tweede motie hadden de socialisten meer succes. Minis ter-president De Quay had medegedeeld dat de afdeling sociale bijstand en com plementaire arbeidsvoorzieningen van het departement van sociale zaken zou worden overgebracht naar maatschappe lijk werk. Dit is de afdeling, die zich o.a. bezig houdt met het lot van de lang durig werklozen, niet-werkende blinden en behoeftige beeldende kunstenaars. De socialisten vonden dit besluit ten enen male onjuist. Daardoor zou bijvoorbeeld een werkloze onder twee departementen komen te vallen, want de arbeidsbemid deling en de omscholing van een lang durig werkloze blijft een zaak voor het departement van sociale zaken. Uit een eerder gepubliceerd communi qué was reeds gebleken, dat de gehele vakbeweging tegen deze maatregel was. De houding van de drie vakcentrales had I haar weerslag op de fracties in de Ka mer. Want behalve de socialisten wilden ook de A.R. en de C.H. niets van deze maatregel weten. Dat de socialistische motie werd verworpen is dan ook alleen maar te danken aan het feit, dat minister De Quay beloofde deze zaak nog nader te zullen bestuderen. Daardoor kwam de eenmaal genomen beslissing weer op losse schroeven te staan. Minister Klompé, die dus een neder laagje moest lijden, kon dit moeilijk verkroppen. Met een boos gezicht verliet zij de Tweede Kamer. Wij kunnen ons dat wel voorstellen, want zij is niet van mening dat haar departement „armen zorg” bedrijft. Het was juist dit argu ment dat bij een groot deel van de Ka mer aansloeg. Maar anderzijds zal onze vrouwelijke minister uit deze gang van zaken moeten concluderen, dat het haar nog niet is gelukt het begrip „maatschap pelijk werk” ingang te doen vinden. Vooral tijdens de openbare bijeenkom sten in die periode welke afwisselen zijn, want ze zullen de propagandistische het gaat er om hoe de diverse onder worden besproken in het proces verbaal natuurlijk ook het slot-communiqué men omdat de besprekin gebaseerd. Als Gromiko bijv, in de openbare verga dering, direct na de terugkeer der minis ters te Genève gehouden, de Westelijke voorstellen omtrent Berlijn ten scherpste heeft gehekeld en verworpen als basis van besprekingen, dan betekent dit dat de Sovjetunie de Westelijke voorstellen omtrent de oplossing der Berlijnse kwes tie niet als basis voor een oplossing op een topconferentie wil bespreken. En zo zal het evenzeer gaan met de Rus sische voorstellen omtrent Berlijn. Er zal dus in het slót-communiqué waarschijn lijk slechts een enkele zinsnede over Ber lijn voorkomen, nl. dat men het over deze kwestie niet eens is kunnen worden en dat zij daarom naar een op het hoogste niveau wordt Genève no, in enkele :£-/’ A lm SPECTACULAIRE ONTSPORING soms proble: in de oj andere f dat er tr

Bolswards Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1