Het Hoogovenbedrijf te Velsn-Beverwijk vormt een wereld apart Qabe Skroar üs hjoed p p to sizzen inline Fan de Martmytoer Bedrijf met 13.000 werknemers groeit nog steeds mm Tj. de J. museum Friese aanwinsten voor Zuiderzee- Zilveren filmpjes le week juni 1934 K.' GÖMORESS T ui 55e JAARGANG No. 42 DINSDAG 9 JUNI 1959 Hwat hat druk de” As in boek it wurdich is om lezen to wurden is it ek wurdich om koft to wurden Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mnJ Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie 'i 1 'J- van van o.a. een H.M. Koningin Elisabeth II is in Londens Westminsterhall het Atlantisch Congres geopend f van het congres is, tijdens zijn rede gedurende de een 1 stelling gehandhaafd Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Deze opsomming moet eigenlijk di ben gezien en de hitte van de gloeien de blokken ruwstjal gevoeld om een juiste voorstelling van zaken te krijgen. En dan is deze nog zeer oppervlakkig. Zal men het gehele produktieproces in In aanwezigheid van i We zien hier onze landgenoot, de heer J. f. Fens, die president openin gszitting in stukken, de zgn. plakken, die op op- pervlakte-fouten gecontroleerd en daarna opgeslagen worden alvorens verder ver werkt te worden in de walserij voor dik ke platen of de breedband-walserij. De Hoogovens. De eerste hoogoven werd in januari 1924 in werking gesteld. De vierde hoogoven een der grootste van Europa is in januari 1958 aangeblazen, waardoor het mogelijk werd de ruwijzerproduktie tot 1 miljoen ton per jaar te verhogen. De foar de ófwettering. Dat kostet miljoe nen en jitteris miljoenen. Dy wurde liend, mar de rinte moat wer fan de dingen komme, dêr’t hja foar makke wurde. Allinnich it twadde gemael ferget alle jierren in heal miljoen oan kosten. Dat komt wer by de eigners en efkes letter by de hierders. De wearde fan de wenning is nei de oarloch stikken heger wurden. In fikse wenning foar in flinke hüshalding docht op it heden rounom samar tweintich goune wyks. Dy hegere hierwearde fan de wenten keard men op de pleatsen ek net. By aids wie dat der op ta, mar ear- der of letter sil ek de boer foar in mo derne, flinke, greate wenning, hweryn de gemakken fan üs tiid oanbrocht bin- ne, tuzen goune rekkenje moatte boppe de hier fan lan en bidriuwsgebouwen. Wy geane op it heden op in tige hoede- ne wize dy kant al üt, mar sa’t my ta- liket, giet dat fierder troch. Mei de bidriuwsgebouwen lyksa. Al diz ze dingen lizze op it heden under har ekonomyske wearde en krekt dêrom. komme hja op den dür fêst omheech. It soe hwat oars wêze as de animo om. to buorkjen minder waerd en it tal as- pirant-boeren krap waerd. Mar vn üs lan is de drang om boer to wurden en boer to wêzen great en wurdt der om gjin ding safolle en sa mei oerjefte fochten as om in hoekje lan of in pleats. Dit alles is, tinkt my, oarsaek, dat de forwachting as of de lan- en pleatsen- prizen yn de takomst sakje sille, net reëel is. Oan de oare kant kin men op gjin stikken nei sizze, hoe ’t it dan krekt rinne sil. Hwant de takomst is in sletten boek en al hoe vaak wy ek bisykje troch de dize hinne to sjen, it slagget üs nea foar profeet to spyljen. De minske wikt, mar God beslist, seit it sprekwurd. Dat is mar goed ek, hwant de minske kin mei alle ynspanning dochs net foar- komme, dat hy gauris de planke mis slacht. En dêrmei wol ik dizze rige bi- slute en it oardiel graech oan de lezer oerlitte en oan de takomst. Tot de nieuwe opstellingen van het Zui derzeemuseum te Enkhuizen behoort een aan de Waddeneilanden gewijde zaal met ’n Terschellinger interieur, waarvan de eikenhouten bedstedewand uit 1668 dateert, en een Amelander kast uit het jaar 1647. Het Hindeloper interieur, dat vorig jaar hoogtepunt vormde van de tentoon- ing „Glorie van Hindeloopen”, werd l en uitgebeid, met enige nieuwe aanwinsten o.a. een „flap-aan- de-wand”, waarvan het bovenblad met een mythologische voorstelling is beschil- derd, en een schrijnkastje. Een nieuwe aanwinst in de schepenzaal is het minutieuze model van een zgn. Pinas, welk scheepstype vroeger op de Zuiderzee een veel voorkomende ver schijning was. De walserij. Een deel van de in de blokwalserij ver vaardigde plakken wordt als grondstof in de walserij voor dikke platen gebruikt. Nadat de plakken daar allereerst verhit zijn, worden zij uitgewalst tot aikke en middeldikke platen. In 1958 werd in deze walserij 311.000 ton plaat vervaar digd in dikten van 4-35 mm, in speciale gevallen ook dikker. Het grootste gedeelte van de produktie van deze walserij vindt zijn weg naar de Nederlandse scheepsbouw. Het thans in uitvoering zijnde uitbrei dingsplan voorziet in een verhoging van de capaciteit van deze walserij tot ca. 400.000 ton per jaar. bouw van een nieuwe oven zal een ver dere verhoging van de ruwijzerproduktie tot ruim 1,2 miljoen ton per jaar tot ge volg hebben. Het ruwijzer, dat uit het verhitte erts in een hoogoven-ontstaat wordt 5 tot 6 maal per etmaal aan de onderzijde van de oven afgetapt. Tijdens de aftap stroomt het vloeibare ruwijzer in een zgn. mengerwagen, die het naar de staal fabrieken of naar de ruwijzergietmachi- ne vervoert. In de ruwijzergietmachine wordt het ijzer gegoten tot de zgn. gie- telingen, die ongeveer 20 kg per stuk wegen. Deze gietelingen worden voor namelijk aan de ijzerverwerkende indu strie in binnen- en buitenland verkocht; een klein deel wordt als grondstof in de eigen buizen-gieterij gebruikt. In 1958 werd 120.000 ton ruwijzer geëxporteerd. Het hoogovengas, bijprodukt van het produktieproces, wordt, voor zcwer het niet in eigen bedrijf wordt verbruikt, aan de electrische centrale in de nabij heid van het bedrijf geleverd. Het groot ste deel van het andere bijprodukt, de hoogovenslak, wordt door CEMIJ, de 2e dochteronderneming verwerkt als een der grondstoffen voor de cementfabricage. In de buizengieterij van Hoogovens wor den ijzeren gas- en waterleidingbuizen van 100-300mm doorsnede gegoten. De produktie-capaciteit bedraagt ongeveer 40.000 ton per jaar. De staalfabriek, enz. In de staalfabriek worden schrot en van de hoogovens afkomstig vloeibaar ruw ijzer omgezet in ruwstaal. De lading van een oven (ca. 180 ton ruwstaal) wordt vervolgens in een gietpan uitgegoten. Vanuit deze pan wordt het vloeibare staal met behulp van een 250 tons kraan in gietijzeren blokvormen, die op speci ale wagons staan opgesteld, gegoten. De vormen kunnen ieder 7-16 ton ruwstaal bevatten. De blokken worden in de blokwalserij in putovens tot de vereiste walstempera- tuur van ca. 1300° C verhit. Daarna worden zij in een zwaar, door een 6000 pk-motor aangedreven, duowalstuig uit gewalst tot stroken van 10 a 12 cn? dik te. Een schaar met een maximum knip- druk van 1500 ton snijdt deze stroken De Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. (Hoogovens) en de bij haar aangesloten bedrijven, waar momenteel ongeveer 13.000 personen werkzaam zijn en'door de raad van Bols ward werden bezichtigd vormen in verschillend opzicht een eenheid. De leiding van alle bedrijven is in handen van één directie. Het con cern omvat vier zelfstandige, doch van elkaar afhankelijke onderne mingen. De Hoogovens beschikken over een zeehaven, die een directe verbinding met zee buiten de IJmuider sluizen heeft. De diepte van deze haven bedraagt ca. 10 meter, het verschil tussen eb en vloed is in het algemeen 1,50 meter. Het fabrieksterrein heeft bovendien via een drietal binnenhavens aansluiting op het Noordzeekanaal en via dit kanaal op het Westeuropese achterland. De binnenkomende zee schepen voeren in hoofdzaak ijzererts aan uit Noord- en West-Afrika, Zweden, Frankrijk (Caen), Spanje, Canada en Brazilië. Overzee worden ook kolen uit de Verenigde Staten geïmporteerd. De kolen, die uit de Limburgse mijnen, West-Duitsland en België afkomstig zijn, worden per binnenschip of per spoor aangevoerd. Het zelfde is het geval met de derde voor de produktie van ruwijzer benodigde grondstof, de kalksteen, die uit België komt De kooksovens. Een van de voornaamste grondstoffen voor de produktie van ruwijzer de kooks wordt grotendeels in de eigen kooksfabriek vervaardigd. Sedert eind 1955 wordt per dag 1800 ton kooks ge- produceert. Spoedig zal dit 2250 ton per dag zijn. Het vrijkomende gas wordt in een bij- produktenfabriek gezuiverd. Ruwe teer, ammoniak, benzol e.d. worden hier uit het gas afgescheiden. Een gedeelte van het gezuiverde gas wordt aan MEKOG, één der vier bedrijven van het concern geleverd, die o.a. op basis hiervan kunst meststoffen en enige andere chemische produkten vervaardigt; het grootste ge deelte van het gas wordt echter aan de gemeenten in Noord Holland verkocht, waarbij Amsterdam de belangrijkse afne. mer is .In 1958 werd in totaal 205 mil joen m3 gas aan gemeenten geleverd. Breedband N.V. De installaties van deze maatschappij, die in 1953 officieel in gebruik genomen werden, bestaan uit een warmbandwalse rij, een koudbandwalserij en een vertin- ningsbedrijf. In de warmbandwalserij wordt een deel van de door de blokwalserij van Hoog ovens afgeleverde plakken op de gewen ste temperatuur gebracht. Vervolgens worden de plakken uitgewalst tot banden van 2-5 mm dikte en 200-300 m lengte, die op een haspel tot rollen worden ge wikkeld. Na afkoeling kan de tijdens het walsen ontstane oxydelaag door beitsen met een zwavelzuuroplossing verwijderd worden. Een deel van de warmgewalste rollen wordt al dan niet tot platen gesneden verkocht. In 1958 werd in de warmbandwalserij 674.000 ton rollen geproduceerd. Het grootste gedeelte van de warmge walste, gebeitste rollen is bestemd om in de koudbandwalserij verder uitgewalst te worden. Na enige verdere bewerkingen worden de banden als rollen, of na gesneden te zijn als koudgewalste platen ver kocht. In 1958 werd in deze walserij 358.000 ton plaat geproduceerd. Het koud gewalste band wordt ten dele gebruikt voor de vervaardiging van ver tind blik. In de dompelvertinnerij wor den koudgewalste rollen (0.2-0,5) mm dik) eerst op een speciale schaarbaan tot platen van bepaalde standaardafmetingen geknipt. Deze worden na een lichte beit- sing in een tinbad gedompeld, waar zij van een dun tinlaagje (0,0002 mm dik) worden voorzien. Vervolgens worden zij gespoeld en gedroogd om tenslotte door inspectie van blikcontroleuses te wor den gekeurd. In de elektrolytische vertinnerij, die be gin 1958 in werking werd gesteld werd reeds dit eerste jaar 92.000 ton vertind blik vervaardigd. De gezamenlijke pro- duktiecapaciteit der beide vertinnerijen bedraagt thans ca. 150.000 ton per jaar. Enkele sociale aspecten. De vier bedrijven die begrepen worden onder de naam „Hoogovens en aange sloten bedrijven” vormen een sociale een heid. De arbeidsvoorwaarden van het perso neel sluiten aan bij de in de Metaalindu strie geldende collectieve arbeidsovereen komsten. De personeelsvoorziening baart in deze tijd van een algemeen tekort aan ar beidskrachten, gepaard gaande met een vrijwel onafgebroken reéks van bedrijf s- uitbreidingen, grote zorgen. Door wer ving in gebieden waar nog structurele 1,35 miljoen ton van stikstof meststoffen de cementfabriek (CE- >ben na de oorlog eveneens aanzienlijke uitbreidingen ondergaan, ter- van kooksovengas Belangrijke huurverlaging. Nog enkele hoekwoningen te huur. Direct te aan vaarden. Patrimonium, Bolsward. Opening nieuwe café „De Groene Wei de” aan de Snekerstraat, door burge meester S. J. Praamsma. Door visserman J. Koornstra, werd te Makkum aangevoerd een grote steur, wegende ca 100 pond, lengte 2 meter. Nieuwe minister van Economische Zaken (ad int. beheerd door dr. H. Colijn) mr. M. P. L. Steenberghe, voorz. algemene R.K. werkgeversvereniging, directeur van een textielfabriek te Gorrle). Hij is met zijn 35 jaar de baby van het minis terie. Voor hem was dit mr. P. J. Oud, minister van financiën. Ook de kleinere landen doen aan de be wapeningswedloop mee. België heeft weliswaar geen marine, maar toch 308 vliegtuigen, '50 tanks, bijna 200 stuks zwaar geschut en een vredesleger van’ 71.000 man. Denemarken heeft reeds 100 vliegtuigen, Zweden 97, Noorwegen 84. De feestweek te Bolsward vermeldt o.a. de herhaalde opvoering van de Gysbert- Japixrevue, race-demonstraties, kano- wedstrijden, kinderzangspel enz. DE TAKOMST FAN DE BOER (10) Alle lofsangen nimme in ein, sa is it ek mei dizze rige, hwerfan wy diskear it léste en it slimste diel bisprekke wolle. En jitteris moatte wy dan twa dingen mei klam sizze. It earstejfs, dat wy, like- min as hwa ek, yn de takomst sjen kiTine, perfoast neat mei wissichheit witte en forgoed biseffe, dat it faken hiel oars komt as men tinkt. En twad, dat as wy hjir in wurdman- nich oer in wichtige kwestje sizze sille, dat it dan net de fraech is, oft it sa goed of better is, mar allinnich, oft it sa wurde sil, ja of né. Binamtnen dit Ifste kin ik net düdlik genóch foarop stelle. Ik siz simpel, dat it my taliket, dat it likernóch dy kant ütgean sil. Oft dat goed is en oft it my sinniget, stiet der alhiel buten. Immen, dy’t fan miening is, dat de fam- men aloan jit krapper wurde sille foar hüshaldlik wurk, hat neffens my gelyk, mar ik woe bittere graech, dat it oars wie. Hoefolle de lezer derfan leauwe wol, makket hy seis mar üt, hy hat like- folle kans, dat de tiid him gelyk jaen Groei van het bedrijf. Aanvankelijk werden twee hoogovens en ’n batterij kooksovens gebouwd, doch reeds omstreeks 1930 kwamen de eerste uitbreidingen t®t stand. Er werd een derde hoogoven gebouwd en in samen werking met de Bataafse Petroleum Maatschappij en de Eerste Nederlandse Cement Industrie werdén resp. een fa briek voor stikstofmeststoffen (N.V. MEKOG) en n cementfabriek (CEMIJ N.V.) opgericht. In 1936 kwam een fabriek voor gegoten ijzeren buiten tot stand, terwijl aan het einde der dertiger jaren tot de bouw van een staalfabriek en een walserij voor dik ke platen werd besloten. In dezelfde tijd bouwde een Nederlandse vaten-industrie een walserij voor dunne platen in de om geving van Hoogovens. Deze walserij werd tijdens de tweede wereldoorlog door Hoogovens overgenomen. De tweede wereldoorlog maakte aan deze periode van expansie ontijdig een einde. Aan de installaties werd grote schade toegebracht door bombardementen en demontages (zo werd bijv, de walserij voor dikke platen afgebroken en wegge voerd). Na de bevrijding werd het her stel echter met voortvarendheid ter hand genomen en de produktie kon binnen korte tijd weer op gang worden gebracht. De walserij voor dikke platen werd uit Duitsland teruggehaald en in recordtijd weer in IJmuiden opgebouwd. Op 1 april 1947 kon met de produktie van dikke platen worden begonnen. Om financiële reden werd in 1950 be sloten de te bouwen breedband walserij- en in een aparte N.V. Breedband N.V. onder te brengen, waarin de Ne derlandse staat de voornaamste aandeel houder is. Na een bijzondere snelle bouw konden de nieuwe installaties in de loop van 1952 en 1953 in gebruik worden genomen. In 1955 en 1956 zijn verdere uitbreidin gen tot stand gekomen, waaronder b.v. twee batterijen kooksovens, een ertssin- terinstallatie en een zesde oven in de martinstaalf abriek. In tussen is besloten de sinterfabriek aan zienlijk uit te breiden, aan de kooksfa briek opnieuw een batterij kooksovens toe te voegen en de produktiecapaciteit voor ruwijzer en ruwstaal verder te ver hogen tot resp. 1,2 en 1 per jaar. De fabriek (MEKOG) en MEIJ) hebl wijl ook de afzet sterk is toegenomen. vogelvlucht op de voet volgen, dan heeft men geen uren, maar dagen werk. De Hoogovens vormen een grote slokop. Zij slokken niet alleen tonnen en tonnen erts op maar ook duizenden mensen en honderden woningen. .Het bedrijf is grotendeels gemechani seerd en geautomatiseerdMen krijgt niet de indruk dat er gezwoegd en ge slaafd moet worden, maar gezond werk lijkt het allerminst. En geestdodend is het in vele opzichten zeker. Tientallen meisjes controleuses hebben week in week uit, jaar in jaar uit van uur tot uur niets anders te doen dan grote bladen blik om te slaan al was het bladeren in een groot boek om te spieden of er ook fabricage- foutjes gevonden worden. Het is tariefwerk, waarbij de een veel meer presteert dan de ander, maar af wisseling zit er niet in. Of het niet ver veelt? Och het valt wel mee, was het antwoord. Het bedrijf, dat een storm achtige ontwikkeling heeft doorgemaakt en na het gereedkomen van de tunnel nieuwe inpulsen kreeg, zodat het eind van de ontwikkeling nog niet in zicht is, zet in meer dan een opzicht zijn stempel op de IJmond-gemeente en zijn mede oorzaak dat Beverwijk b.v. in eni ge jaren tijds moet uitgroeien tot een plaats van een 100.000 inwoners. Er is werk aan de winkel en daar houdt bur gemeester Bruinsma wel van. werkloosheid heerst, tewerkstelling van Italiaanse arbeiders en tijdelijk werklo zen, o.a. seizoenarbeiders, vnl. uit Noord Holland, wordt zoveel mogelijk in de behoefte aan personeel voorzien. Een groot probleem vormt het woning vraagstuk. In samenwerking met de zgn. IJmondgemeenten Velsen, Beverwijk en Heemskerk en met steun van de over heid, benevens door eigen bouw, werd reeds veel op woninggebied bereikt, doch nog belangrijke uitbreidingen van de woongelegenheid vooral in Beverwijk en Heemskerk zullen nodig zijn de klem mende gevallen van woningnood onder het aanwezige personeel te kunnen op heffen. Een commissie „Bedrijfsontspanning”, gevormd in het kader van Personeels zaken, verzorgt de bedrijfscompetities. Overigens heeft het bedrijf geen be moeienis met de vrijetijdsbesteding het personeel. In de mogelijkheid een goedkope vakantiebesteding is voorzien door de exploitatie van eigen vakantieoord. Slotsom opsomming is zeer sumier. Men eigenlijk dit gigante bedrijf heb- de blokken ruwstjal gevoeld J van En dan is deze nog lanprizen sahwat de kou net mear foar tuzen goune to is En nou liket it my ta, dat hoe mear wy ófkomme fan de oarloch en krapte-tiid, hoe sterker alle jierren de tendins wurde sil om dizze steurde forhaldingen wer mear normael to meitsjen. Dit is de al- gemiene side fan myn miening. Dêrneist sille de prizen foar pleatsen ek net ünt- komme oan de driuwende needsaek fan restaurearjen en modernisearjen. Sawol de wente as de bidriuwsdielen komme earder of letter under it mes. Dat kostet slompen jild en elk, dy’t it deryn stekt, makket syn rekken op. Dy’t tweintich- of tritichtüzen goune oan syn pleats for- timmere hat, wol dat net^wer foar in pear sinten kwyt, hwant hy wit, hwat dat yn syn bidriuw en foar syn hüshalding wurdich is. By dizze molke- en fleisprizen hat it lan in hegere wearde as doe’t hja mar de helte kosten. En nou kin de priisbihears- king en de hierwet wol in bulte, mar de natuer alhiel keare, dat slagget op den dür net. Yn de kommende jierren sil it greatste diel fan üs lan op en’nij forka- vele wurde. Der set it Ryk gans in stik jild yn, mar likegoed bliuwe 40% fan de kosten foar de eigner en dus ek via de hier foar de hierder. Hoe sil men keare, dat sokke pleatsen freegje om in biskieden rendemint? De yndustrialisaesje fret mear lan as de Sudersé lever je kin, de bidriuwen wurde stadich '"oan greater, de mechanisaesje jowt mooglikheden om de arbeidskosten to drukken, mar it lan is nedich, de pleats is ünmisber en op beide skreaut de tiid om forbetteringen. Yn Fryslan sille yn de kommende jier ren greate nije wurken ta stan komme sil as my, witte dogge wy it beide net en hwat jit folie makliker is, ynfloed dêrop ha wy ek net. De fraech, dy’t ik as léste stelle en bi- anderje wol is dizze: Hoe liket it jo ta, dat it yn de kommende jierren gean sil mei de hieren fan lan en pleatsen en mei de keapprizen derfan. In tige wichtige fraech, der’t eltse boer en langebrüker, mar ek folie oaren mei to krijen ha. Sille de prizen derfan, oer tweintich jier bygelyks, mear kans ha, om heger of leger to lizzen? Nei myn miening üntkomme wy net oan in geleidelike forheging fan beide keapprizen en hieren. Hoe hurd of hoe sunich, yn hokfoar tempo en mei hok- foar skommelingen dat gean sil, wit ik net, mar dat hja oer tweintich jier yn forhalding mei oare dingen heger lizze sille, leau ik wol. Myn wichtichste ar- gumint foar dizze miening is dat alle produksjemiddels, sa as groun en pleats, har prinsipiële wearde, har natuerlike wearde üntliene oan de funksje, dy’t hja hawwe yn it ekonomysk libben. Hoe great dy wearde is, soe men krekt kom me to witten as rounom in folsleine frije ütwikseling wie fan guod en tsjinsten. As dus alles frij wie, soe men suver ekonomyske wearde fan in pleats en lan op in natuerlike wize fine. Nou is fan dy folsleine frijheit net folie meat oer, dat wit elk. Tsientallen punten soe men opneame kinne om dat oan to toanen. Mar dat is op dit stuit net nedich. Lyk- wols, by alle kunstmjittige en dirigearen- de minsklike ynfloeden bliuwt is wier, dat de natuer sterker is as de lear, mei oare wurden, dat nei koarter of langer tiid de dingen dochs wer dringe nei har natuerlijk plak. Men kin dat oisykje to kearen, halde docht men it net. Nou stiet it fêst, dat de priisstiging by lan en pleatsen lang net sa great wurden is, as by oare saken. De oerheit hat it net talitten, hja hat it keard. Lan en pleatsen lizze under har natuerlike wearde en men bisiket dit sa to halden. Doe t de molke fjouwer sinten koste en in kou goed hündert goune, wiene de hieren en 1* helt fan nou, wylst op it heden in goede j krijen en de molke in skelling opbringt. wy tiid, ófkomme fan de oarloch - w 'WO. jdO’rlB

Bolswards Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1