TWEE GEBEURTENISSEN MET ONAANGENAME SMAAK KABINET-DE QUAY VOOR LASTIG LOONPROBLEEM Straks „Paraat” Leger- en Luchtmacht tentoonstelling in Harlingen S||| A üs hjoed p p to sizzen Buitenlands Overzicht Van de Friese Frankrijk wil weer de rol van grote mogendheid spelen STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong's Nieuwsblad kaatsvelden Gouden filmpjes 55e JAARGANG No. 43 VRIJDAG 12 JUNI 1959 MOORD-PROCES IN ANTWERPEN i. 2. 3. 4. 5. EERSTE RAKETPOSTZENDING GESLAAGD slaapkamertje. Advertentieprijs: 13 cent per mffl Ingezonden mededeliigen dubbe1 tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Us dieden, sa goed, sa kwea, folgje üs as in skaed. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OS1NGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) opleveren, dan is het aan deze omstan digheid te wijten. Woensdag j.l. gaven in hotel „Zeezicht” te Harlingen majoor der infanterie als hoofd van de afdeling Personeelspubliciteit van het Ministerie van Oorlog en de majoor-vlieger E. J. H. Smitshuysen, plaatsvervangend hoofd van deze afdeling, nadere bijzondeheden over de grote leger- en luchtmachttentoonstelling, die gedurende ongeveer een week vanaf vrijdag 19 juni te Harlingen wordt ge houden. Vele evenementen zullen in het kader van deze tentoon stelling worden gehouden, zoals taptoe’s, een show van het exercitie- peleton fusiliers van de Brigade Irene, groot ceremonieel tenue. Ook zijn er (woensdag 24 juni) helicopter-demonstraties, demonstra ties van duikers en kikvorsmannen, een optreden van de mariniers- kapel enz. vandaag een gigantisch, wereldomspan nend bedrijf, dat zich nog steeds aan ’t begin bevindt van een adembenemende evolutie, waarvan het eindpunt zich in nevelige verten verliest. Zoals met de meeste opzienbarende ontdekkingen het geval is geweest, is ook de luchtvaart dienstbaar gemaakt aan de oorlogvoe ring. En onder druk van de noodzaak de tegenstander in steeds sneller tempo te overtroeven, heeft de technische ont wikkeling van het „luehtwapen”, vooral tijdens en na wereldoorlog II een onge kende vlucht genomen. Op de tentoonstelling is een poging ge daan een sterk verkleind en uiteraard lang niet volledig beeld te geven van de Koninklijke Luchtmacht, zoals zij werkt en groeit tot een waardige en waarde volle bijdrage van ons Koninkrijk tot beveiliging van het gehele gebied der Noord-Atlantische verdragspartners. Achtereenvolgens krijgt U een eerste in- Abonnementsprijs t 1.90 pel kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 KAMEROVERZICHT Bolswards Nieuwsblad Daarbij zal hij wellicht ook even gedacht hebben aan zijn mede-ministers, die on der leiding van de liberale vice-premier Korthals, ongeveer tezelfder tijd in Sche- veningen met een veertigtal vertegen woordigers van vijftien sociale organisa ties overleg pleegde over de mogelijk heid om in de naaste toekomst een „vrijere loonpolitiek” te voeren. Tot con crete resultaten heeft deze bespreking intussen nog niet geleid; aan de hand van haar indrukken gaat de regering nu een nota voor de Tweede Kamer voorbe reiden. Daarbij staat zij voor een las tige beslissing. Want in de confessionele vakbeweging leeft stellig de wens naar uitvoering van dat deel van het advies van de Sociaal Economische Raad, waar in de kleinst mogelijke meerderheid een volledige opheffing van de zogenaamde bestedingsbeperking nastreeft, alvorens aan een verhoging der huren te willen denken. De fractieleider van de k.v.p. prof. Romme, heeft reeds, bij de re cente debatten over de regeringsverkla ring gesuggereerd, dat het die kant zal opgaan. Maar inmiddels is de liberale senator, prof. Witteveen, een gezag hebbend econoom in Rotterdam in een opzienbarend artikel in het weekblad „Economisch-Statistische Berichten”, ko men betogen, dat het hele S.E.R.-advies economisch niet verantwoord is en ons de weg wijst naar. nieuwe inflatie! Eervol ontslag verleend als commissaris der koningin in Overijsel, aan de heer P. Lyclama a Nijeholt voorheen te Bols ward. De nieuwe ministers, behorend tot het kabinet-De Quay, hebben zich inmiddels op hun departementen geïnstalleerd. Met hun ambte lijke medewerkers en ten dele ook met de pers hebben zij nu kennis gemaakt. en over het algemeen een sympathieke indruk gevestigd. Minister-president De Quay heeft bjj zjjn afscheid van Noord-Bra- bant kunnen ondervinden, hoe populair hij in het zuiden was. Met de wijsheid van een psycholoog heeft hij bjj die gelegenheid echter vastgesteld, dat het menselijk gezien toch wel goed was, dat hij een vrij onaantastbaar ambt, waarvan een ieder vond, dat hij het goed vervulde, ging verwisselen met een positie, welke meer aan kritiek pleegt bloot te staan. te propageren, is zeker een felicitatie en een compliment waard. De jaarlijkse d.e.l.partij te Tjalleberd is, ook in deze omgeving, steeds in trek en er trekken elk jaar een flinke groep kaatsers, o.a. uit Bolsward en Witmar sum naar toe. Aangelokt door de fraaie prijzen, bevatte de lijst maar liefst 36 parturen. Hiertoe behoorden 12 Bolswarder en 9 Witmarsumer kaatsers. Het is voor de uiteindelijke prijswinnaars een zware dag geworden. Om 10 uur gestart, was het reeds over achten toen de laatste slag viel. De Witmarsumer veteraan P. El- gersma wist met de oud-le klasser A. Paassen te Leeuwarden en U. Tolsma uit Roordahuizum de 1ste prijs te veroveren. Onze stadgenoten J. Gaastra en M. Jor- na legden met hun Franeker makker J. de Groot beslag op de 2de prijs, terwijl R. Visser bij de 4de prijswinnaars be hoorde. De uitslag was: U. Tolsma, Roordahuizum, A. Paas sen, Leeuwarden en P. Elgersma, Witmarsum. J. Gaastra en M. Jorna, Bolsward en J. de Groot, Franeker. H. Spiekstra, Roordahuizum, D. de Graaf, Leeuwarden en F. Osinga, Drachten. J. Wijbenga, St. Jac. Par., R. Visser, Bolsward en K. van Sloten, Huizum. G. Groen, St. Anna Par., J. Roorda, Baard en H. Zijlstra, Joure. nele vakbeweging geen plaats in het ka binet hebben gevonden”. Weliswaar erkende het blad, dat het re- geringsprogram tendeerde „in de goede richting” maar dit A.R.-orgaan stelde anderzijds onverholen vast, dat „de tijd voorbij moet zijn”, dat secretarissen van werkgeversorganisaties met enthousias me een kabinet worden binnengehaald en dat aan secretarissen van werkne mersorganisaties slechts een staats secretariaat kan worden aangeboden. Als het vertwijfeld zoeken van minister Van Rooy zo schreef het naar staatssecretarissen uit de kringen van Christelijk Nationaal Vakverbond en Kath. Arbeidersbeweging geen succes zal Staatssecretarissen Zjjn artikel trok ook daarom zo de aan dacht, omdat dezelfde prof. Witteveen in de laatste formatiepoging van prof. De Quay aangezocht werd voor het mi nisterschap van financiën. Hij stond dus kennelijk hoog aangeschreven bij de ka binetsformateur De Quay. Maar er zal minister-president De Quay nu uiter aard ook wel wat aan gelegen zijn, de confessionele vakbeweging niet nodeloos te ontstemmen. In het anti-revolutio- naire partijblad „Nederlandse Gedach ten”, werd het afgelopen week immers scherp aangeduid, als „nog steeds teleur, stellend, dat mannen uit de confessio- Prijsbeheersing. Nu is deze stemming in de protestantse wereld stellig niet algemeen; op de jaar vergadering van de Protestants Chris telijke Werkgevers, bleek inmiddels bij voorbeeld van een vrij algemene instem ming met het regeringsprogram. Maar het nieuwe kabinet zal de confessionele vakbeweging toch stellig niet willen bruskeren. Het moet derhalve wel van betekenis worden, dat de nieuwe C.H.-minister van Economische Zaken, Drs. De Pous, tij dens het bovenbedoeld loonoverleg heeft benadrukt, dat een vrjjere loonpolitiek het globale prijspeil niet zal mogen ver hogen. En dat hij tevens aan de Tweede Kamer, waarin meningsverschil was ge rezen over de wenselijkheid van een par lementaire voorbereiding van het om streden ontwerp-prijzenwet, van zijn A.R.-voorganger en ambtgenoot van Fi nanciën, Zijlstra, jjlings heeft doen we ten, dat hjj op voortzetting der behan deling prijs zou stellen. Tegen mogelijk inflatiegevaar, wil minister De Pous ken nelijk kunnen optreden met een instru mentarium van prjjsbeheersing. Onderwijzers naar Universiteit. Onder al die bedrjjvlgheid „achter de schermen” door, loodste de R.K.-minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, alvast een ander omstreden erf stuk uit een vorige kabinetsperiode vei lig door een openbare vergadering der Eerste Kamer heen. Dit wetsontwerp wil de toelating van onderwijzers tot de universiteit moge- Ijjk maken; althans de examens in de pedagogie en de psychologie open te stellen. Niet minder dan 27 hoogleraren hadden in een request de aanvaarding van dit wetsontwerp met klem op aca demische gronden ontraden en in de stu dentenwereld was er, uit verontwaardi ging, zelfs symbolisch om gestaakt. De senatoren hadden in overgrote meerder heid echter weinig waardering voor het verzet. De vele oud-onderwijzers uit hun midden toonden zich zelfs verontwaar digd. Zij spraken van een „simpele daad van rechtvaardigheid” jegens de onder wijzers, die ook de wetenschap ten goede zou komen. Minister Cals had bij zijn verdediging dan ook enkel wat bedenkin gen van de liberale mevr. Schouwenaar te overwinnen. JUBILEUM WEDSTRIJD TE TJALLEBERD Zondag j.l. hield de kaatsver. „Foarüt” te Tjalleberd ter gelegenheid van haar 60-jarig bestaan een d.e.l.-partij met extra fraaie prijzen. Dat een kaatsvereniging, die helemaal buiten het kaatscentrum ligt, het heeft bestaan om 60 jaar het hoofd boven water te houden, en al die tijd de kaats- sport in het zuid-oosten van Friesland een vrij, fris 3 e week juni 1909 De opbrengst der collecte voor de nieu we muziektent bedroeg f 189, Adv.: te huur aangeboden Dat neemt niet weg, dat de slag in Duitsland hard is aangekomen. Men wijst op het onverkwikkelij ke van een strijd om de macht, waarbij het hoogste ambt in de staat, dat van de president, op zeer oneerbiedige wijze behan deld wordt. Het prestige van Adenauer zelf, heeft ook een knauw gekregen, omdat velen hem verwijten zich over te heb ben gegeven aan machtswellust en illusie, dat hij alleen maar de wijsheid in pacht heeft. Geslaagd voor het eindexamen aan de zuivelschool te Bolsward: P. Jensma, J. Boersma, S. S. Posthuma, K. J. Terpstra, A. J. Wijers, J. van Male en H. ten Ha ve Dit conflict is één van de lange rij. Sinds president De Gaulle aan de macht is, dat is nu dus net een jaar probeert Frankrijk veel meer de rol van grote mogend heid te spelen, dan het onder de Vierde Republiek gewoon was. Voor het Hof van Assisen te Antwerpen is op het ogenblik het proces aan de gang tegen L(ouis) M(aes), de Nederlander, die er van wordt verdacht in juni 1950 op de Kalmthoutse heide de jonge verpleegster Maria van Steen- sel te hebben vermoord De foto toont de verdachte tijdens de ondervraging Het nieuws van deze week wordt beheerst door twee gebeurtenissen in West-Europa, die een bepaald onaangename smaak achterlaten In de eerste plaats, het plotselinge besluit van Bondskanselier Aden auer zijn candidatuur voor het presidentschap in te trekken en bondskanselier te willen blijven en in de tweede plaats de wrijving, tussen Frankrijk en de Noordatlantische Verdragsorganisatie, die het besluit van de Atlantische opperbevelhebber waarschijnlijk maakt, dat Amerika zijn bommenwerpers uit Frankrijk zal terugtrekken, nu Frankrijk blijft weigeren atoombommen op zijn grondgebied toe te laten, waar het zelf geen zeggenschap over heeft. De terpaarde van terpen die te Pingjum, Witmarsum en Schettens worden afge graven, wordt thans weer geregeld ver voerd. Vooral die te Schettens is zeer gewild. Behalve enkele stenen potten, een paar zwaarden en soms een vrouwen geraamte wordt in al die terpen niets van betekenis gevonden. In september van het vorig jaar richtte De Gaulle een brief tot Eisenhower en Macmillan met de eis, dat Frankrijk ge kend zou worden in alle beslissingen op het gebied van de wereldpolitiek. Dit naar aanleiding van het zonder Frankrijk genomen Besluit om in juni 1958 troepen naar de Libanon en Jor danië te zenden; en dat, terwijl de Li banon tot het einde van de tweede we reldoorlog met Syrië, Frans gebied was. De Gaulle eiste ook meer Amerikaanse De tentoonstelling, gevestigd in een gro te loods (oppervlakte plan. 700 M.2) aan de haven laat allereerst zien dat de mensheid altijd strijd heeft gevoerd, strijd tegen de natuurkrachten, maar ook onderlinge strijd, gericht op vergro ting van macht en grondgebied. Daar naast is vooral in deze eeuw een streven naar duurzame vrede ontstaan, be lichaamd in instellingen als de Volken bond en de Verenigde Naties. Zolang ech ter niet alle volkeren oprecht de vrede willen, zullen wij onze vrijheid en onaf hankelijkheid moeten beschermen. Wij doen dat, met nog 14 andere landen, in de Noord-Atlantische Verdragsorga nisatie (N. A. V. O.) van welk machtig defensief verbond deze tentoonstelling ’t een en ander laat zien. Op 4 april 1949 kwam deze zo belangrijke internationale verdragsorganisatie tot stand. Zich daarna bepalende tot de Nederland se strijdkrachten te land en in de lucht, toont de expositie iets van het eerste contact dat elke Nederlander met de dienstplicht heeft: zijn bezoek, op om streeks 19-jarige leeftijd aan de inde- lingsraad. Hier overschrijdt hij als het ware de drempel tot het militaire leven. Hij wordt gekeurd, om na te gaan of hij geschikt is voor de dienst; hij wordt psychotechnisch onderzocht waarmee men bereikt, dat zoveel mogelijk de juiste man op de juiste plaats komt; hij heeft een onderhoud met het hoofd van de indelingsraad „onder vier ogen” waar hij alles te berde kan brengen wat hij op het hart heeft. Veel jonge mensen voelen voor Marine of Luchtmacht. Maar van alle dienst plichtigen gaat 80 naar het leger en slechts 20 naar de Marine en de luchtmacht. Wat het leger betreft, gaan de verlangens van de meeste jongelui uit naar de functie van motorordonnans, chauffeur of marechaussee. De tentoonstelling geeft vervolgens een duidelijk beeld van de wapens en dienst vakken waaruit de Koninklijke Land macht is samengesteld, zoals: Infanterie, Cavalerie, Artillerie, Genie, Verbindings dienst, Intendance, Militaire Administra tie, Aan- en Afvoertroepen (A.A.T.), Techn. Dienst, Geneeskundige Dienst, Koninklijke Marechaussee, Milva en Korps Mobiele Collonnes. De luchtvaart, nauwelijks vijftig jaar ge leden een curiositeit, te vergelijken met kermis-acrobatiek waar eerzame burgers het verstandige hoofd over schudden, is Hwat hat Qabe Skroar steun bij het vervaardigen van atoombom, die het Franse prestige De directeur generaal van de Amerikaanse Posterijen, Summerfield, bekijkt hier de brief, bestemd voor president Eisenhower, met de eerste raketpost- zending vanaf een duikboot in de Atlantische Oceaan naar de Verenigde Sta ten werd geschoten. Deze eerste raketpostzending, welke 3000 brieven betrof slaagde volkomen. Het projectiel, waarvan men gebruik maakte, was een „Regulus” van de Amerikaanse Marine. een zou moeten verhogen. Maar Amerika en En geland voelen, evenals Rusland, weinig voor een uitbreiding van de atoom club, die wellicht tot een'zekere atoom- anarchie zou kunnen leiden. Toen deze eisen niet ingewilligd werden, bleef De Gaulle weigeren raketbasis op Frans grondgebied toe te staan. Hij besloot de Franse Middellandsezee- vloot, ook in oorlogstijd, onder Frans commando te houden, hij weigerde deel te nemen aan de integratie van de lucht verdediging. Kortom de nationale de fensie kreeg veel meer nadruk dan de gemeenschappelijke defensie. Geprikkeld waren de Fransen ook, dat de bondgenoten de Franse politiek in Al gerije allerminst steunden. Hoe hoog de Franse regering dit zit, blijkt wel uit de opmerking van premier Debré in het de bat over Algerije, dat Frankrijk namelijk de gehele kwestie van het bondgenoot schap zal moeten herzien, wanneer het in de Algerijnse zaak de steun van de bond genoten niet krijgt. Dit eist, volgens De- Het besluit van Adenauer om zich geen candidaat voor het presidentschap te stel len, is in het laatste stadium in zijn strijd met de Christelijk-democratische partij, over de benoeming van zijn opvolger als bondskanselier. Adenauer had daarvoor uitgezocht Et- zel, de minister van financiën, een trou we paladijn van Adenauer, die zou ga randeren, dat de „Alte” als president, ook nog een overheersende invloed op de loop der gebeurtenissen zou hebben. De partij daarentegen schoof Erhard, de in het gehele land zeer populaire minis ter van economische zaken naar voren, een veel onafhankelijker man dan Etzel, bij wie de invloed van Adenauer onge twijfeld veel geringer zou zijn geweest. Een strijd met de fractie, over het recht van benoeming, had Adenauer in feite verloren. Om dit verlies goed te maken heeft hij toen zijn candidatuur ingetrok ken. Hij heeft bijzondere redenen aange voerd. Het is mogelijk, dat dat maar een smoesje is, het is mogelijk, dat hij op de conferentie in Geneve tekenen waar neemt, die zouden kunnen leiden tot ’n grotere hoeveelheid concessies van het Westen, dan hij aanvaardbaar acht. In deze periode zou hij het dan niet ver antwoord vinden weg te gaan en de za ken over te laten aan een man, wiens instelling hij eens a-politiek heeft ge noemd. Een 74 jarige visser te Wommels, heeft met het schakelnet een snoek van 11 pond gevangen. Te koop gevraagd een gebruikte hand camera met toebehoren. Een bijkomstige narigheid is, dat het be sluit van Adenauer bekend is gemaakt, toen Erhard in de Ver. Staten was en daar eigenlijk al als de toekomstige bondskanselier werd begroet. Adenauer heeft de beste man in zijn re gering zwaar beledigd. Maar Erhard heeft al duidelijk gemaakt, dat hij niet van zins is, de politiek vaarwel te zeg gen- De ruzie tussen Frankrijk en de N.A. V.O., is ontstaan door de weigering van Frankrijk atoombommen op Frans ge bied te laten opslaan, wanneer deze uit sluitend onder Amerikaans beheer zou den blijven. Hierdoor meende generaal Norstad, de Amerikaanse opperbevelhebber van de N.A.V.O. in Europa, dat hij genood zaakt zou zijn, maatregelen te nemen om een doeltreffend gebruik te verzekeren van de geallieerde luchtstrijdkrachten, die op het ogenblik in Frankrijk gesta tioneerd zijn of, met andere woorden, dat hij overweegt de ongeveer 200 jacht bommenwerpers, waar het hier om gaat, naar elders, vermoedelijk Duitsland over te brengen, waar de bommen wel opge slagen liggen. bré, de Westelijke solidariteit, een stand punt, waarmee wij ons helemaal niet kunnen verenigen. Het Atlantisch bondgenootschap is een organisatie ter verdediging van de weste lijke belangen tegen Rusland en niet om elk politiek streven van de bondgenoten te bevorderen. De oorlog in Algerije, draagt ons inziens kenmerken, die steun aan Frankrijk bijzonder moeilijk maken, hoezeer wij ook begrijpen, dat er voor Frankrijk een probleem ligt, dat hier ’n miljoen Fransen wonen, hetgeen de oor log zijn zuiver koloniale karakter ont neemt. Deze spanning in de N.A.V.O. komt op een wel bijzonder ongelukkig ogen blik, nu de Westelijke landen in het overleg met Rusland zo’n sterke eensge zindheid aan de dag moet leggen. Nadat bovenstaande was geschreven blijkt ’n dreigend conflict tussen Bonds kanselier Adenauer en z’n min. van Eco nomische zaken, Ludwig Erhard, na een gesprek van enkele uren te zijn afge wend. Adenauer heeft zijn spijt betuigd over zijn sneer, dat Erhard niet geschikt zou zijn om het Duitse volk te leiden en de man van het „Duitse wonder” heeft zich bereid verklaard minister te blijven. Het bericht over het privé-gesprek tussen de twee belangrijkste politici van West- Duitsland dat later gevolgd werd door een bespreking met de christen-democra- tische fractie, kwam min of meer als een verrassing. Dinsdag nog had de strijdlustige Erhard bij zijn terugkeer uit Wasington ver klaard, dat de „historische leugen” moest worden rechtgezet, dat hij ongeschikt zou zijn het kanselierschap van Aden auer over te nemen of niet Europees ge noeg zou denken. Het beraad van de fractie vond plaats achter gesloten deuren. Verslaggevers konden enkele malen gelach en applaus opvangen. Na afloop betuigde de fractie in een verklaring haar volledig vertrou wen in prof. Erhard en uitte haar spijt over verklaringen die zijn prestige zou den kunnen schaden. Erhard en Adenauer verlieten samen de conferentiezaal en glimlachten minzaam naar de fotografen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1