STAATSSECRETARISSEN IN SUCCESSIE TOT BETER BEGRIP VOOR DE GEESTESZIEKEN Qabe Sk üs hjoed p p to sizzen DE CONFERENTIE TE GENEVE SLEEPT ZICH NOG VOORT roar Aantrekkelijke expositie betreffende ^rbeidstherapie en expressiewerk te Franeker Adenauer Moeilijke kabinetsformatie in Oostenrijk Gouden filmpjes Buitenlands Overzicht TV-JOURNAAL VIA OCEAANBODEM STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND VRIJDAG 19 JUNI 1959 55e JAARGANG No. 45 „ANJERACTIE 1959” Hwaf ha* I Ruim twee uur nadat Koningin Elizabeth Better in libben fol toloarstellingen as in libben sunder idealen. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelL gen dubbe tarief Handelsadvertenties bij contract reductie KAMEROVERZICHT Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong's Nieuwsblad en fier, opdrachtgei De afdeling ongeveer gelijke omstandigheden. Dit i provincie en daarbuiten. De eisen die men aan een deurmat stelt worden steeds Foto: M. C. Meyboom Deze zeer recente foto van het Koninklijk gezin werd door H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden exclusief ter beschikking gesteld van het Prins Bernhard Fonds en de Anjerfondsen, waarvan Z.K.H. Prins Bernhard regent is. vraagstuk dat de directie steeds weer noodzaakt voorlichtend werkzaam te zijn zoals op deze stands ,is het recht van arbeid. Wanneer men soms hoort discus siëren over het recht op arbeid voor ieder mens, dan wil men dit gaarne erkennen, maar voor onze zieken trekken nog teveel mensen dit in twijfel. Deze expositie laat verder zien, dat de afdeling boekbinderij en cartonnage (die wij in bedrijf mochten zien) een goed produkt kan maken. Veel particulieren laten hier hun bindwerk verrichten. Bi bliotheken, leeszalen en scholen vertrou wen aan deze afdeling hun boeken toe. Voor verschillende fabrieken worden hier duizenden verpakkingsdozen ge maakt of onderdelen van verpakkingen. De cyclostyleermachine, hier aanwezig, verricht stencilwerk voor de eigen in richting en voor verenigingen. De op deze afdeling aanwezige degelpers wordt uitsluitend gebruikt voor huisdrukwerk. Deze afdeling werkt hoofdzakelijk voor opdrachtgevers buiten de inrichting. De afdeling corridormatten verkeert in ongeveer gelijke omstandigheden. Dit produkt vindt zijn weg door de gehele provincie en daarbuiten. De eisen die hereniging en voor een Wanneer het Westen een overeenkomst gedurende dit jaar zou belemmeren, zou Rusland gedwongen zijn een afzonder lijk vredesverdrag met Oost-Duitsland te sluiten. Niet alleen dat dit als twee drup pels water lijkt op het oude Russische standpunt (dat Chroesjtsjow op 27 no vember van het vorige jaar bekend heeft gemaakt), dat voor het Westen onaan vaardbaar was, maar ook is de tijdslimiet, toen zes maanden nu een jaar, weer in gevoegd. De andere ministers hebben onmiddellijk te kennen gegeven, niets te voelen voor onderhandelingen op een dergelijke basis, met een ultimatum boven hun hoofd. Herter, de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, vertelde Gromiko, dat het Westen de onderhandelingen zou af breken, indien dat ultimatum niet zou verdwijnen, waarop Gromiko weer be toogde, dat dit niets met een ultimatum te maken had.,Dat enigermate terugkrab belen houdt ongetwijfeld verband met het feit, dat Amerika onder deze om standigheden niets voelt voor de topcon ferentie, waarop Chroesjtsjow zijn zin nen heeft gezet. In West Duitsland is het gekomen tot een uiterlijke verzoening tussen kanselier Adenauer en Erhard, de minister van economische zaken. Deze laatste was de kandidaat voor het kanselierschap van de Chr.-democratische partij, indien Adenauer president zou worden. Om Er hard de weg te versperren had Aden auer zijn kandidatuur voor het president schap ingetrokken. Het is te begrijpen, dat er haat en nijd heerst tussen beide mannen, maar terwille van de eenheid in de partij staan zij nu beiden lachend op één foto. Ondertussen heeft de partij- Lübke, de minister van landbouw voor het presidentschap kandidaat gesteld. Zijn tegenkandidaat zal zijn de populaire socialist Carlo Schmid. hoger en moeten aangepast worden aan het moderne interieur. De rotan- en pitrietafdeling maakt een zeer goed prouukt. Naast vakmanscnap en smaak is nodig een kennen van de behoeften en wensen van het publiek. De hier gemaakte produkten moeten hun weg vinnen naar allerlei grossiers en han delaren. Een juist samenspel van deze afdeling met de timmerafdeling is nodig. De in de timmerafdeling gemaakte pro dukten gaan voor een groot deel naar „buiten' De werkplaats is modern in gericht. De machines worden ook door de verpleegden bediend, wat de verant woordelijkheid van het leidinggevend personeel sterk vergroot. Tussen deze afdeling en de naast gele gen schilder- en stoffeerafdeling bestaat een nauwe samenwerking. Een deel van de in de nieuwbouw aanwezige meubelen kwam door deze samenwerking tot stand, terwijl de op de stand aanwezige meu belen voldoen aan hoge eisen. Bovengenoemde produkten zijn groten deels door mannen gemaakt. Toch kun nen ook fraaie artikelen worden getoond op het gebied van handwerken en we ven. Deze worden voor een deel in op dracht van derden gemaakt. Vele van de vrouwelijke verpleegden werken gedu rende de ochtenduren mee aan allerlei huishoudelijke arbeid in keuken, groente- lokaal, broodkamer en onderhoud van de vele kamers en zalen en doen ’s mid- handen te nemen en de meer technische aspecten van zijn departement toe te ver trouwen aan minstens twee staatssecre tarissen: één voor Marine en één voor land- en luchtmacht. Voor marine zocht hij de R.K.-oud-adjudant van ex-staats- secretaris Moorman aan; voor de tweede functie koos hij het Chr. Historische Ka merlid luit, generaal b.d. Calmeyer. Ken nelijk streefde hij een compromis na in zake de controverse met betrekking tot een horizontale of verticale organisatie van het departement van defensie. Zijn favoriet voor marine was natuurlijk een epigoon van de verticale luit, generaal Calmeyer, een voorvechter van de hori zontale richting. De onderhandelingen, welke vorige week reeds waren begon nen, waren j.l. dinsdagmiddag nog in volle gang. en Prins Philip donderdag van het Londense vliegveld waren vertrokken konden de Canadese TV-kijkers dit op hun scherm zien. Een en ander werd mogelijk gemaakt door een technische primeur van de B.B.C.-televisie: verzending van filmbeelden via de transat lantische telefoonkabel. De filmopnamen werden beeld voor beeld met ge ringe snelheid verstuurd en weer versneld bij de ontvangst. Na ontwikkeling kon het filmpje worden uitgezonden. Foto: een technicus controleert de sterkte van het beeld. iet gelegenheid van de opening der nieuwbouw van de Psychiatri sche Inrichting is in de week van 15 tot en met 20 juni in het ge bouw aan de Academistraat een expositie opgezet, die wij reeds mochten bezichtigen. Deze expositie tracht een beeld te geven van de arbeid en ontspanningsmogelijkheden in geheel der inrichting. Ze omvat dan ook naast produkten door arbeid der verpleegden voortgebracht een afdeling waarin een overzicht wordt gegeven van de ontspanning door sport en spel terwijl voortbrengselen van de creatieve therapie met name van boetseren en tekenen in het gebouw op daarvoor geschikte plaatsen zijn opgehangen. In de hal gelijkvloers ziet men een groot bord opgesteld, waarop in cijfers en te keningen ons gehele land- en tuinbouw bedrijf is weergegeven. Daar dit bedrijf geheel als arbeidstherapie-opbject is aan gemerkt. Deze doelstelling maakt het mogelijk in principe alle arbeid voor pa tiënten open te stellen als zaaien, verspe nen, snoeien, bloemen snijden, arbeid met paarden en machines, hooien, vee verzorgen, kortom een zeer grote variatie in arbeid van zeer eenvoudige tot de meest verantwoordelijke. Op de bovengelegen recreatiezaal vindt men een aantal produkten uitgestald die kwalitatief aan goede eisen voldoen. Op gemerkt moet hierbij worden dat in ar- beidstherapie volledige produkten wor den vervaardigd en in enkele gevallen deeltakken voor plaatselijke, provinciale en landelijke fabrieken en of zaken ver richt. Zonder deze opdrachten van bui ten de inrichting zou de arbeid worden verlaagd tot veelal nutteloze en geestdo dende bezigheid. Dat hierbij vraagstukken van inkoop ma terialen. produktiemethoden, afzet gerede produkten, goed ingerichte werkplaatsen en vakbekwaam personeel aan de orde komen is voor ieder duidelijk. Een ander van de andere kant Hiltonhotels. Eigenlijk had minister v. d. Bergh toen zijn debuut in de Tweede Kamer moeten maken ter verdediging van een wijziging van de Dienstplichtwet. Doch de P.v.d.A. fractie bewerkstelligde toen een kort uit stel van het debat door de schriftelijke vraag op te werpen, waarom premier De Quay bij het debat over de regeringsver klaring had betoogd, dat dit voorstel moest worden gezien „in verband met de regeringspolitiek inzake Nieuw-Guinea. Toen ging de Kamer over tot behande ling van de wijziging der gemeentegren zen bij Deventer en op West-Voorne. De tongen kwamen echter pas goed los toen de wenselijkheid- van garantielenin- gen aan de zg. Hiltonhotels in Amster dam en Rotterdam ter sprake kwam. Daarbij openbaarde zich toch nog mili taire belangstelling. Ex-generaal Kruis, die tegenwoordig aan de K.L.M. is ver bonden, woonde op de tribune het debat Oostenrijk beleeft een moeilijke ka binetsformatie. Bij de verkiezingen van 10 mei hebben de socialisten enkele zetels gewonnen en de R.K.- volkspartij heeft er enkele verloren, zodat de socialisten nu 78 zetels hebben tegen de volkspartij 79- Op grond van deze uitslag hebben de socialisten eisen gesteld voor hun deelneming aan de coalitie. Vooral hadden zij het gemunt op de mi nister van financiën, Kamitz, wiens ar beidsterrein zij wilden beperken. Boven dien wilden zij overgaan tot een verdere nationalisatie van bedrijven, die nog bui ten de nationalisatiewetgeving zijn ge vallen, terwijl het streven van de volks partij juist is om door het uitgeven van zg. volksaandelen de invloed van de staat in de genationaliseerde industrie te verminderen. Na langdurige onderhandelingen bood formateur Raab, die ook de laatste rege ring had geleid, de socialisten tot ieders verbazing en tot veler verontwaardiging de portefeuille van financiën aan. Maar ’t aanbod heeft hij enige dagen later weer moeten intrekken omdat het partij presi dium van zijn partij zich er niet mee accoord verklaarde. Raab wilde eerst zijn pogingen om een kabinet te vormen op geven, maar het partijbestuur en ook de president van Oostenrijk hebben hem verzocht deze taak te willen volvoeren. wegheden „gerequireerd” zouden wor den (hetgeen de vakbonden een aanslag op het recht van staken achten) dan aan het niet volkomen vertrouwen van de vakbondsleiding op hun troepen en dat ondanks het feit, dat de loontrekkers in Frankrijk inderdaad de voornaamste of fers moeten brengen om de economie van het land weer wat op orde te krijgen. In Stockholm zijn zeven Europese lan den, Engeland, Zweden, Noorwegen, De nemarken, Oostenrijk, Portugal en Zwit serland op deskundigenniveau tot de con clusie gekomen, dat het aanbeveling ver dient, mede als verzet tegen de Europese Markt, een kleine vrijhandelszone op te zetten, waarin binnen een jaar de tarie ven met 20% naar beneden zullen gaan en de tarieven binnen tien jaren geheel afgeschaft zullen worden. Op deze ma nier hoopt men zich enerzijds te be schermen tegen de uitwerking Europese Markt, aan de and< hoopt men zo de Europese Markt te dwingen overleg te plegen over een uit- gebreider vrij handelsgebied. Het kleine vrijhandelsgebied doet nogal veel zaken met Duitsland en men hoopt dat dit voor Duitsland aanleiding zal zijn om Frank rijk, dat bij besprekingen over een vrij handelsgebied zeer remmend is opgetre den, wat onder druk te zetten. Of het zal lukken is een tweede. Vooral voor Denemarken is het besluit moeilijk om zich bij het kleine vrijhan delsgebied aan te sluiten. Vooral in de boerenwereld gaan nl. veel stemmen op aansluiting te zoeken bij de Europese Markt, om op deze manier de Duitse agrarische markt niet helemaal aan Ne derland te verliezen. Aan de andere kant is Engeland, Denemarkens voornaamste handelspartner en daar scheidt men zich ook niet zo een twee drie van af. Hij voelt zich nog steeds sterk Ai telt mj drie en tachtig, De actieve Duitse kanselier, Hij toont zich locaal machtig. Zijn meerderwaardigheidsgevoel Valt met tegen te praten, Hij wil daarom zijn hoge stoel Niet vrijwillig verlaten. Zeker, hij verdiende de krans Voor menig overwinning, Hij toonde zich t besturen mans Door nuchtere bezinning, Hij heeft t gehavend vaderland Een grote dienst bewezen, Steens hield hij in de stormen stand, Die houding mag geprezen. Jammer wordt het thans niet verstaan Deez’ strijder, ver in jaren, Hij kon door op tijd op te staan, ’s hands eenheid mee bewaren Maar door zijn stijve koppigheid Door niemand te overreden Zaait hjj t gevoel van wrok en nijd, Onnodige moeilijkheden. Een mens die zich onmisbaar waant stelt steeds zichzelf het teken Dat mettertijd zijn aanzien taant ‘t Aureool gaat verbleken. Want alle schepsels klein en groot, Hun stof zal eens verwaaien Zij worden onttroond door de dood En de aardbol blijft wel draaien. PIET. Defensie. Grappenmakers hebben de nieuwe mi nister van defensie, Sidny James v. d. Bergh, schertsend in de schoenen gescho ven, dat hij voor zijn oude bedrijf de Unileverreclame in de strijdkrachten zou willen voeren. De rode banden om de hoofddeksels zijner opper-officieren zou hij willen vervangen door een blue band! De liberale bewindsman kan ken nelijk best tegen dergelijke anecdotes. In één opzicht schijnt hij trouwens van plan zijn commercieel talent niet te verlooche nen. Hij is voornemens om zelf het zo omstreden militaire aankoopbeleid in Bij de afgraving van de terp te Witmar- sum vond men een put, opgetimmerd van hout en ter diepte van enige meters. In de put vond men een drietal stenen potten, modellen als waterglazen, waar van er twee gebroken en een in zijn ge heel. De ministers van buitenlandse zaken van de Grote Vier vergaderen nog steeds te Genève. Dat is het vermelden wel waard, want men heeft vorige week al op het punt gestaan de zitting op te breken, toen de Rus Gromiko woensdag met zg. nieuwe voorstellen kwam voor de kwestie Berlijn. Rusland wil het Westen gedurende een jaar beperkte rechten in West-Berlijn toestaan. In dat jaar zou het Westen zijn bezettingstroepen moeten vermindern tot een symbolisch garnizoen. Het zou alle propaganda tegen het communistische blok in Berlijn moeten staken en Oost- en West-Duitsland zouden een al- Duitse commissie moeten vormen om in dat jaar maatregelen voor de vredesverdrag uit te werken. voor de resultaten van haar streven op losse schroeven te stellen door de spoor- weglieden loonsverhoging te geven, waar na dan andere categorieën ongetwijfeld zouden volgen. Een nieuwe inflatie zou hiervan het gevolg kunnen zijn, die de concurrentiepositie van Frankrijk weer danig in het gedrang zou brengen. Beide partijen hadden gelijk, maar de regering heeft haar standpunt bijna on gewijzigd kunnen handhaven. Er zal nu alleen onderhandeld worden over een productiviteitstoeslag van ongeveer 1%, terwijl de lonen in november aan bod zullen komen. Dat de vakbonden niet voet bij stuk gehouden hebben is minder te verklaren uit een zwichten voor de regeringsmaatregel, dat bijna alle spoor- Onderwijs. Op het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen worden de taken daarentegen juist wat lichter door dat minister Cals heeft besloten, dat er in plaats van ex-staatssecretaris Höppe- ner een tweetal onderministers moet ko men. Het ziet er dus naar uit, dat het Nu probeert men het op karpers. Het succes zit niet in het aantal, maar in de grote. Sommige dieren wegen 12 a 15 pond. Bij de landbouwers ondervindt de hooi oogst, die toch al schaars is, veel ver liet regenach- der socialisten een sociaal-vooruitstreven- de politiek te voeren. „Maar”, zo voegde hij er dreigend aan toe, „anders zijn er over vier jaren altijd nog verkiezingen”. Voorts sprak hij het vertrouwen uit, dat er in de stichting van de arbeid eenstem migheid zou worden verkregen ten aan zien van de te voeren loonpolitiek. De eis tot loonsverhoging van 51/2%, welke de confessionele centrales tezamen met het N.V.V. inmiddels bij de metaalindu strie op tafel hebben gelegd, doet ver moeden, dat de weg van staatssecretaris Roolvink toch niet louter over rozen zal gaan. Het kabinet-DeQuay is thans verrijkt met de aanstelling van diverse staatssecretarissen. De meeste aandacht trok de benoeming van de bekwame anti-revolutionaire loonexpert van het Christelijk Nationaal Vakverbond, B. Roolvink, tot staatssecretaris van sociale zaken. Zij was een welkome versterking van de R.K.-minister Van Rooy, die zich tot dusver als burgemeester van Eindhoven uiteraard niet in de finesses van de loonpolitiek heeft kunnen verdiepen. De benoeming werd het rechts-liberale kabinet als een succes aangerekend; er was een brug geslagen naar de confes sionele vakbeweging in dezelfde week, waarin het Kamerlid Hazenbosch dat in de eerste fase van de formatiepoging van prof. De Quay als minister van so ciale zaken werd gedoodverfd in het antirevolutionaire partijblad onomwon den had betoogd, dat zijn fractie op het stuk van de sociale en de landbouwpoli tiek nog geen voldoening was geschon ken. Mocht het kabinet nu niet op een welwil lender onthaal bij de confessionele vak beweging hopen? Onwillekeurig zal de R.K.-minister Van Rooy dan ook wel met belangstelling hebben uitgezien naar de reactie van de Katholieke Arbeiders beweging, welke in het begin van deze week congresseerde. De reserves van voorzitter Middelhuis bleken echter nog niet geheel geweken. Wel verklaarde hij nadrukkelijk het voor mogelijk om zon- Houten schepen, ook voor de binnen vaart zijn de laatste jaren hard opge ruimd en die nog over zijn worden voor een prijsje van de hand gedaan. Gaande weg komen er meer motorschepen. De Franse spoorweglieden hebben dinsdag het werk van vier uur ’s morgens tot 12 uur niet neer gelegd. Dat dient vermeld te worden, om dat de vakbonden hiermee gezwicht zijn voor het regeringsgezag, het geen de stabiliteit van het Franse regime zowel bewijst als ten goede komt. De spoorweglieden wilden door een sta king kracht Tijzetten aan hun eis tot een loonsverhoging van 11%, die hun al was toegezegd door de regering van Gail lard, anderhalf jaar geleden. Maar de huidige regering van Debré, die sinds december onder leiding van minister Pi- nay een hardnekkige strijd voert om de economie wat meer op het rechte spoor te brengen, onder andere door bestedings beperking en devaluatie, voelt er niets kabinet-De Quay zijn werk met één mi nister (van zaken overzee) minder doch ettelijke staatssecretarissen meer zal aan vatten. Mr. Y. Scholten tot voor en kele jaren secretaris van de hervormde jeugdraad te Amsterdam zal zich met de communicatiemiddelen, de sport en de jeugdvorming gaan bezig houden, terwijl de R.K. gewezen wethouder van Breda, Drs. G. C. Stubenrauch, zich met een aantal onderwijszaken zal bezig hou den. In tegenstelling tot voorheen is de politieke topleiding op onderwijs, kun sten en wetenschappen dus niet meer al leen in R.K.-handen. De taak der nieuwelingen zal wel vooral wezen de vele studies, welke in de afge lopen jaren op dit departement zijn on dernomen, in daden om te zetten. Staats secretaris Höppener. die met zijn bemin- lijk karakter liefst iedereen te vriend hield, werd namelijk wel eens verweten, dat hij de zaken te lang overwoog, al vorens knopen door te hakken. Zijn op volger Scholten schijnt echter al voor stander van een commerciële benadering der televisie te zijn. Misschien zal er dus nu spoedig iets van reclame op het beeld scherm komen! traging door de koude en tige weer. De heer D. van der Leij van Marrum, de 2e prijswinnaar van de 2 januari ge houden elfstedentocht per schaats, heeft nu ook de elfstedentocht per rijwiel vol bracht in gezelschap van M. P. Noor denbos, zijn zwager, van Franeker. Om 3.30 gingen ze op stap. Ze arriveerden om 9.30 en volbrachten de tocht dus in 18 uren. Op de schaats deed van der Leij er 13.50 uur over. In Bolsward pas seerde het wielrijdend paar des avonds om 7.30 uur. 4e week juni 1909. het baarshengelen telkens mislukt, zit niet in het aantal, maar in de grote.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1