I DE MINISTERSCONFERENTIE OPGESCHORT MAATREGELEN BIJ DEZE DROOGTE OP HET BOERENBEDRIJF BOTSINGEN VAN „REGERINGS”-PARTIJEN EN OPPOSITIE Boerderijtje te Pingjum ging in vlammen op Qabe Skroar üs hjoed f Buitenlands Overzicht to sizzen Droechte J. S. Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Dringend beroep van LW.G.L. op burgerij Het dreigement van Chroesjtjew KW 55eJAARGANG No. 47 VRIJDAG 26 JUNI 1959 I Hwa* ha* In freonlik wurd is Westelijke topconfe- KAMEROVERZICHT FRANSE NATIONALE TOUR-PLOEG AL VOOR HETE VUREN Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Midden Europa. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Wordt die gc werkki trouwens ook het besluit van de voorzit ter van de verkiezing staatshoofd W. Berlijn te houden. Een zeker provo cerend karakter jegens Oost Duitsers en de Russen kan aan dit gebaar niet wor den ontzegd. le week juli 1909. Uitslag stemming 5 leden van de ge meenteraad. Aantal kiezers 988. Uitge bracht 762 stemmen. Van onwaarde 7. Volstrekte meerderheid 378. Hiervan kregen: H. J. Boersma 308 st.; J. Cupe- rus 285 st.; C. W. Eisma 361 st.; Joh. Huisman 166 st.; P. O. v. d. Klei 328 st.; S. J. Oosterbaan 390 st.; W. v. Ronden 349. Gekozen de heer S. J. Oos terbaan. Herstemming tussen de andere heren. nea weismiten. gevraagd een flinke dienstbode ;oed kan Koken en werken en een kindermeid die van kinderen houdt, niet beneden de 18 jaar, liefst 2 zusters, f 90,met beiden de boer is het raadzaam om di i en een was te zaaien voor kuilvoerwinning. ‘t grasland kan nog veel goed gemaakt worden door een grote oppervlakte stoppelgewassen te zaaien. De belangrijkste zijn: stoppelknollen, bladkool en lupine. Ook de oogst van erwten en aardappe len zal vroeg zijn. Het verdient overwe- Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Zoals ieder jaar zijn ook nu weer de leden van de Franse nationale ploeg voor de Tour de France, welke donderdag is begonnen, bijeengekomen in het restaurant boven in de Eifeltoren te Parijs, om samen nog een jerme maaltijd te gebruiken en een grondige bespreking te houden alvorens de ontberingen van bijna een maand fietsen tegemoet te gaan. De foto laat zien hoe Louison Bobet met een legertje koks lachend toekeek, terwijl Raphael Geminiani zich aan een stukje vakwerk in de keuken waagde. Foto Boersma. Woensdagmiddag omstreeks drie uur ontstond brand in het kleine boerderijtje „Lyts Huzen”, van de heer H. de Vries te Pingjum. Door de felle droogte en de straffe wind lag het boerderijtje in korte tijd tegen de grond. De brand spuit uit Witmarsum die aanwezig was en na enige tijd water gaf kon weinig uitrichten en moest zich tot nablussen bepalen. Vier biggen konden worden gered, maar een hond, die in het schuurtje aan de ketting lag, kwam in de vlammen om. Van het huisraad kon slechts een klein gedeelte in veiligheid gebracht worden. Ook enig hooi ging verloren. De oorzaak is onbekend. de stoppel. Totaal verbrande één en twee-jarige kunstweiden kunnen eventu eel geploegd worden om een stoppelge- was te zaaien. De oogst van granen zal vroeg zijn. Voor de boer is het raadzaam om direct na de graanoogst te ploegen en een stoppelge- was te zaaien voor kuilvoerwinning. Van de opbrengstderving op ’t grasland worden grote oppervlakte stoppelgewassen igrijkste zijn: ppelknollen, bladkool en lupine. >k de oogst van erwten en aardappe- ging op deze percelen Westerwolds raai- gras te zaaien. Bij een vroege en ruime stikstofbemes- ting bestaat de mogelijkheid dit nog tweemaal te maaien voor het winnen van kuilvoer. Eventueel kan een dergelijk perceel nog beweid worden. Bij voorkeur geen stalmest geven. Iedere dag vroeger zaaien betekent meer voer voor de win ter. Mede tengevolge van de droogte worden vele gewassen ernstig aangetast door in secten. Vooral in aardappelen en bieten komen veel luizen voor, die door zuigen dermate schade aanrichten dat een be strijding noodzakelijk is. Het is gewenst de bespuiting met daar voor in aanmerking komende middelen uit te voeren tegen *de avond ofwel des morgens vroeg. die Bondsdag, Gerstenmaier, om ig van het nieuwe W. Duitse door de bondsvergadering in de wereld had gebracht en dus voorgoed onschadelijk diende gemaakt. Maar se dertdien is er veel veranderd en is de toestand in Europa zeer ingewikkeld ge worden. De Russische militaire macht is de gelijkwaardige van de Amerikaanse geworden, waardoor de herbewapening van W. Duitsland in het Navokader no dig is geworden. Ook economisch is W. Duitsland weer een zeer belangrijk land geworden en de eeuwenoude vete tussen Duitsland en Frankrijk is begraven, pre sident de Gaulle en dr. Adenauer zijn de dikste vrienden geworden en steunen wederzijds eikaars politiek. We noemen hier maar enkele aspecten van het huidige probleem Europa, die meebrengen dat West Duitsland weer voor vol meetelt in de internationale po litiek en dat met zijn standpunt in de hoogste top van de Westelijke diploma tie rekening moet worden gehouden. De Russen zijn uit op een blijvende verde ling van Duitsland, de W. Duitse rege ring onder dr. Adenauer wil de hereni ging van het rijk en daarom onder geen voorwaarde erkenning van ’t Oost Duit se regime en ook geen enkele concessie inzake de status van W. Berlijn noch uit dunning van de Westelijke geallieerde strijdkrachten in W. Duitsland, welke de indruk zou kunnen wekken dat de Westelijke Drie minder belangstelling hadden voor Midden Europa. Het is niet zonder reden dat de scherpste critiek van Chroesjtsjew zich dan ook richt op Adenauer; de Russische premier zeide nog dezer dagen dat juist om de W. Duitse pogingen een overeenkomst tussen Oost en West te dwarsbomen, de Sovjetunie een tijdslimiet had ge steld binnen welke een overeen komst over Berlijn zou dienen te worden getroffen. Als die overeenkomst er niet kwam dan zou Moskou een afzonderlijke vrede met Oost Duitsland sluiten waardoor z.i. een eind gemaakt zou worden aan de bezet ting door buitenlandse troepen van Ber lijn; zou men daarna van Westelijke zijde trachten deze bezetting te handha ven dan zou de Sovjetunie Oost-Duits- land als lid van het pact van Warschau met alle militaire middelen bijstaan. Al te tragisch moet men deze woorden van De LW.G.L. doet een dringend beroep op de bevolking in verband met de heer sende droogte de komende dagen. Vooral zaterdag en maandag, geen water te ge bruiken voor het besproeien van tuinen. Dit om te kunnen voorzien in de be hoefte voor huishoudelijk gebruik. Inge val men van de zijde van LW.G.L. con stateert, dat aan dit verzoek niet de hand, wordt gehouden, volgt onverbiddelijk afsluiten van de waterleiding. En daarmede was de kans verkeken in dit stadium van het overleg te Genève reeds een formule te vin den om de weg naar een topconfe rentie te openen, hoe gemakkelijk Eisenhower een dergelijke conferen tie ook had gemaakt door te verkla ren dat hij bereid was ook naar een ontmoeting op hoog niveau te gaan als het overleg te Genève omtrent de Berlijnse kwestie niets opleverde. Maar het Westen kan naar geen topcon ferentie gaan als het onderling niet tot een daar aan te nemen gemeenschappe lijk standpunt komt. En zo zal er tussen nu en 13 juli druk diplomatiek overleg tussen de Westelijke Grote Drie en W. Duitsland plaats hebben om tot dat ge meenschappelijke standpunt te komen. Men spreekt zelfs van een Westelijke topconferentie waarop Adenauer ook in het openbaar heeft aangedrongen. Zou men óp die Westelijke conferentie tot overeenstemming komen, dan zou de heropening van de Geneefse conferentie op 13 juli slechts formele betekenis krij gen in een slotcommuniqué zou dan kunnen worden volstaan met de verwij zing van de Berlijnse en andere aanver wante kwesties naar een topconferentie der Grote Vier. Maar de Westelijke over eenstemming zal moeilijk bereikbaar zijn. Direct na de tweede wereldoorlog zullen er weinig van de ex-vijanden van Duits land zijn geweest die niet accoord zouden zijn gegaan met een blijvende deling van Duitsland, het rijk dat in een mensen leeftijd tweemaal een oorlogsramp over Chroesjtsjew nu ook weer niet nemen, het gehele verloop van de conferentie van Genève heeft aangetoond, dat de Russen geen groot militair conflict wil len maar het Westen zal toch moeten op. passen dat het niet in een positie wordt gemanoeuvreerd, waarin het slechts de keus heeft tussen militair geweld en een groot diplomatiek echec. Premier Menzies van Australië is daar blijkbaar bang voor en waarschuwde de Navolanden, dat de Gemenebestlanden niets voelen voor een gewapend conflict om Berlijn, waarmede hij kennelijk het Engelse standpunt van Macmillan en Sel- wyn Lloyd wil steunen. Overleg, in welke vorm ook tussen de grote Westelijke mogendheden, W. Duitsland incluis, vóór 13 juli is stellig gewenst, maar het zal uiterst moeilijk verlopen nu het W. Duitse standpunt blijkbaar volledige instemming bij de Gaulle vindt en de Engelsen deze star heid onverstandig achten. Er zal een grote verantwoordelijkheid op president Eisenhower rusten, die eventueel als ver tegenwoordiger van de machtigste Navo- bondgenoot op een Westelijke topconfe rentie het beslissende woord zal moeten spreken. Te moeilijker zal het Westelijk overleg zijn omdat dr. Adenauer zich de laatste tijd openbaart als een weinig tactvol man. Hij heeft daarvan dezer dagen blijk ge geven door in een interview met een Amerikaans blad zijn vice-kanselier Er hard, minister van economische zaken, die gading maakt naar het bonds-kanse- lierschap als dr. Adenauer over enige jaren hij heeft tenslotte afgezien van een kandidatuur voor het presidentschap aftreedt, daarvoor ongeschikt te ver klaren. Een storm in de christen-demo- cratische fractie van de Bondsdag was daarvan het resultaat. Onverstandig was Loon f 140,en f 26,wasgeld. Stoomboot Feniks vrijdag geen dienst wegens ketelschoonmaak. Voor vracht goederen per melkdienst. H. J. van Dijk. De tuinen in Workum hadden een paar dagen druk bezoek van kruisbekken, een in Friesland zeldzaam voorkomende zangvogel. Verkoop van de gashouder van 240 m3 te Bolsward. verschillen bestaan. Merkwaardig was, dat in dit A.R.-convent het om zijn omvang tot „mammoetwet” gedoopte voorstel van de R.K.-minister Cals inzake het voortgezet onderwijs zelfs werd aangeduid als een mogelijk „begin van een kabinetscrisis”. De bewindsman van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen heeft hierop ijlings gereageerd door, nog voor dat de Tweede Kamer haar Voorlopig Verslag had uitgebracht, zelf wijzigingen op zijn mammoetwet in te dienen, in de hoop haar daarmee aan vaardbaar te maken voor zijn protestantse regeringspartners. Hij beriep zich daarbij op intern overleg, dat hij tijdens de kabinetsformatie met de confessionele fractieleiders had gevoerd. Hoeder der schatkist. Zal het mogelijk zijn een compromis te bereiken, dat de schatkist niet te zwaar belaagt? Zal, m.a.w., het verlangen der protestantse partijen naar meer vrijheid voor het bijzonder onderwijs niet uitlo pen op een ruimere subsidieverstrekking? Op hetzelfde AR-convent heeft de mi nister van financiën, prof. Zijlstra, zijn geestverwanten al gewaarschuwd, dat de schatkist onmogelijk alle, hoe redelijke verlangens ook kan inwilligen. Vermoedelijk had hij daarbij echter meer het oog gericht op de sociale problemen dan op de onderwijspolitiek. De Stich ting van de Arbeid had immers kort te voren aangedrongen op een welvaarts- verruiming nog in dit jaar: 1959? Minister Zijlstra stelde nu vast, dat een bestrijding van het inflatiegevaar voor het kabinet-De Quay een hoofdzaak zou vormen. Maar het trok de aandacht, dat hij daarbij geen melding maakte van de bekende aanklacht van de Rotterdamse liberaal Witteveen, die meendedat het hele advies van de Sociaal Economische Raad op inflatie moest uitlopen. De be kende socialistische hoogleraar, Tinber gen, had het verwijt van zijn collega in middels van eenzijdigheid beticht. Maar welk was het standpunt der regering? In het AR-convent kon minister Zijlstra dat nog niet zeggen. De regeringsnota inzake de loon- en huurpolitiek was op komst. Droech is it lan, Nea wol it reine. De boere-stan Docht fet oan ’e seine. It gers is toar Nearne in sprüt, ’t Is yn ’e war ’t Groeijen is üt. De boer sjocht omheech Moarns tige ier En dan nei omleech De groun liket skier. Men suchtet en longeret It liket tige faei, As’t nou mar ris tongeret Sa om ’e langste dei. Het ministerie-De Quay heeft het eerste treffen met de oppositie der P.v.d.A. doorstaan. De omstreden wijziging van de Dienstplichtwet, waardoor het bijvoorbeeld mogelijk wordt om in plaats van de marine voortaan ook dienstplichtigen van land- en luchtmacht naar Nieuw Guinea uit te zenden, zonder dat de wetgever hiervoor nog uitdruk kelijk toestemming moet geven, is met ruime meerderheid aanvaard. De P.v.d.A. had gewild, dat de regering van een dergelijk besluit tot uitzending, bij voorbaat drie weken tevoren kennis zou geven (zoals thans bij herhalingsoefeningen het geval is), opdat de Tweede Kamer in die tussentijd gelegenheid zou hebben haar ter verant woording te roepen. De fracties van de confessionele partijen en van de VVD achtten een dergeiijke termijn veel te ruim gesteld, ja, zelfs mi litair onmogelijk. Zij stelden vertrouwen in de belofte van de liberale minister Van den Bergh, dat de Kamer „tijdig” zou worden ingelicht. Eensgezind her innerden zij er voorts aan, dat dit wets ontwerp nog was ingediend door het kabinet-Dreeszij wierpen de P.v.d.A. met andere woorden voor de voeten, af te wijken van een beleidslijn, welke me de door haar eigen voormannen was uit gestippeld. Inderdaad was de positie Van de P.v.d.A. een andere dan die van de communisten Als gevolg van de aanhoudende droogte is de voorraad weidegras, vooral in de zandgebieden practisch uitgeput. Op vele bedrijven staat men momenteel voor de keuze bijvoeding in de weide of opstal len, aldus ir. P. J. Lardinois, rijksland- bouwconsulent voor Z.O. Noord-Bra- bant in een radiovraaggesprek dat 23 juni is uitgezonden. Bijvoeding in de weide verdient de voor keur. Dit kan het beste geschieden des morgens na het melken. Bakken of hek werken kunnen aangebracht worden om verliezen zoveel mogelijk te beperken. Voor geringere bijvoeding komt weide- koek of graanmeel in aanmerking. Neemt de bijvoeding een grotere om vang aan dan komen op de eerste plaats oude restanten hooi, en kuilvoer in aan merking. Inscharen in percelen bestemd voor hooiwinning geeft thans veel ver liezen i.v.m. vertrapping. Percelen, die pas gehooid zijn lenen zich minder goed voor een snelle bewei ding door verbranding van de zode. Op vele bedrijven wordt nu geen N op grasland gegeven en wacht men op re gen. Toch zal deze reeds gegeven stik stof bij een regenbui een sneller effect te zien geven dan de N die nog ge strooid zal moeten worden. Er is tot nu toe ongeveer 50% minder hooi gewonnen dan normaal. Er zal alles op alles gezet moeten worden om nog zoveel mogelijk ruwvoeder te winnert op De grote droogte is ook over de nieuwsvoorziening gekomen. De ministersconferentie te Genève is opgeschort tot 13 juli a.s. en vloeit dus als nieuwsbron niet meer. Ze deed dat trouwens de laatste weken toch al uiterst traag, want vorderingen werden er niet gemaakt en de discussies beperkten zich eigenlijk maar tot een herhaling der stand punten. Uit het feit dat de conferentie opgeschort is blijkt overigens wel dat noch het Westen noch het Oosten de verantwoordelijkheid voor een breuk op zich wil nemen. Maar er waren toch ook nog geen vol doende aanrakingspunten in de discussie gebleken, welke het mogelijk zouden hebben gemaakt dat de ministersconfe rentie in dit stadium zou kunnen plaats maken voor een topconferentie welke de Russen blijven begeren. Ze hebben waar schijnlijk daarom toegestemd in een op schorting der conferentie welke de Wes telijke grote Drie en West Duitsland gelegenheid zal geven tot nader onder ling overleg. Want het is tijdens de ministersconfe rentie overduidelijk gebleken, dat dit viertal ’t verre van eens is. De Engelsen stonden het verzoenlijkst tegenover de Russen, de West Duitsers niefoffi- cieel ter conferentie aanwezig het meest afwijzend. In de loop der conferentie gaf Gromiko toe dat de, troepen der Westelijke Grote Drie volkomen het recht hadden in Ber lijn te zijn en dat het Westen dus ook volkomen het recht had die troepen on gehinderd te bevoorraden, maar die toe stand kon toch niet eeuwig duren en daarom waren de Russen bereid de Wes telijke rechten op bezetting van Berlijn nog voor een jaar tot li/2 jaar te erken nen, in die periode zou dan een ge mengde commissie van Oost- en West- Duitsers kunnen overleggen over een vredesverdrag. Er wordt gezegd dat de Engelse minis ter van buitenlandse zaken Selwyn Lloyd direct van deze Russische erkenning van de Westelijke rechten gebruik had wil len maken om op een topconferentie over te schakelen. Hij geloofde wel niet dat Oost- en West-Duitsland het eens zou den worden over een hereniging maar meende dat de huidige toestand in Ber lijn op de lange duur toch niet gehand haafd kon blijven en dat men het beste de oplossing van de Berlijnse kwestie kon zoeken in het kader van een uitdun ning van de buitenlandse troepen in ge heel Duitsland, een oud Engels plan waarbij de Amerikaanse, Engelse, Fran se en Russische troepen in geheel Duits land tot een minimum zouden worden teruggebracht. Een dergelijk plan zou naar de Engelse regering meent als punt 1 op de agenda van een topconferentie moeten voorko men en dit eenmaal aangenomen zijnde zou de positie van W. Berlijn dan op nieuw kunnen worden bekeken. Amerika noch Frankrijk schijnen voor het idee, om op deze wijze een topconferentie te bereiken te hebben gevoeld en naar men in Engeland meent en waarvan de Rus sen overtuigd zijn, vooral op aandringen van W. Duitse zijde dr. Adenauer! het Engelse plan te hebben verwor pen. en de pacifistisch-socialisten, die princi pieel bezwaar uitten. Maar de socialis ten wezen er op, dat het wetsontwerp door het kabinet-Drees was voorgesteld als een louter technisch juridische aan passing aan de grondwet, terwijl de nieuwe minister-president De Quay met klem op een spoedige parlementaire be handeling er van had aangedrongen, om dat het verband hield met de door zijn kabinet voorgestane politiek inzake Nieuw Guinea. Minister Van den Bergh ontkende ech ter, dat terzake een beleidswijziging aan staande was. De meerderheid van de Ka mer verwierp daarop het amendement der P.v.d.A., hetgeen voor oud-minister Suurhoff en zijn voormalige socialisti sche collega’s uit het laatste kabinet- Drees aanleiding was om nu óók tegen het wetsontwerp te stemmen. Hij ont kende zijn verantwoordelijkheid voor de indiening van dit voorstel daarmee niet. Maar naar zijn mening had het kabinet- De Quay de gelegenheid niet voorbij mogen laten gaan om in een zo belang rijk vraagstuk als de dienstplicht tot overeenstemming te komen met een po litieke partij, welke zo zei hij Vs der kiezers achter zich heeft. Driehoek. Overigens bleek de liberale minister van defensie er toch wel begrip voor te heb ben, dat het militaire beleid op een zo breed mogelijk steunvlak dient te worden opgetrokken. Daarop wees zijn poging om voor marine een R.K.-staatssecretaris en voor land- en luchtmacht een prote stantse staatssecretaris aan te trekken. Hij stuurde kennelijk aan op een driehoekige defensieleiding, gevormd door leden van WD, KVP en CHU. Ten aanzien van de Chr.-historische luitenant-generaal Cal. meyer is hem dat gelukt; de marine- kandidaat der KVP, De Jong, weigerde aanvankelijk, doch op een heropening van het overleg werd aangestuurd. van als de VVD met de confessionele partijen zich nog in een experimenteel stadium be vindt. Op het convent der antirevolutio naire partij verklaarde de fractieleider, dr. Bruins Slot, tenminste nadrukkelijk, de ketting lag, kwam in de :ki meyer is hem dat gelukt; de marine- aanvankelijk, doch op Men bedenke, dat de samenwerking een voormalige oppositie-partij als experimenteel stadium be- partij verklaarde de fractieleider, C'l L 1 - 1 11 1 'f.1 dat wie hem een „socialistenvreter” wilde noemen diende te bedenken dat hij „de liberalen even lekker vond”! Mammoetwet. Liefst zou Dr. Bruins Slot een louter rechts-confessioneel coalitie-kabinet tot stand hebben zien komen. Maar hij gaf zelf toe, dat er ook tussen de KVP, ARP en CHU onderling nog menings- .-if

Bolswards Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1