Topconferentie: Selwyn Lloyd optimistisch, Herter pessimistisch Frontgevechten over buitenlandse en binnenlandse politiek Buitenlands Overzicht Heeft U wensen? Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Hwat hat Qabe Skroar üs hjoed p p to sizzen Frankrijk gaat door met ontwikkeling van kernwapenen Het blijft roerig in Afrika en Nabije Oosten ,.i. 11 55e JAARGANG VRIJDAG 3 JULI 1959 No. 49 VOORBEREIDINGEN VOOR „X-DAG” De bases voor deze wapenen moeten vol- KAMEROVERZICHT de Angel- Achter de schermen. BUTAANGASONTPLOFFING VEROORZAAKT RAMP ren in 1870. Op politiek terrein welke partij hij lossing Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Intussen is toch al de verhouding van Nederland met Rusland in een nieuwe fase getreden: sowjet-ambassadeur Ste pan Kirsanof, die als oudste vertegen woordiger de laatste tijd optrad als de ken van het Haags corps diplomatique, is vervangen door de 56-jarige oud-pre- mier van Wit-Rusland, Ponomarenko. Aanvankelijk had Moskou Kirsanof voor niemand minder dan de geduchte oud- minister van Buitelandse Zaken, Molo- tof, willen verwisselen. Maar daar heeft Den Haag toen onderhands bezwaar te gen gemaakt. Of déze vervanging nu een verbetering zal blijken, moet uiter aard worden afgewaeht. Oók wat er nu met Kirsanof zal gebeuren, is nog ver borgen gebleven. Achter de schermen van de Nederlandse Staatkunde heeft zich overigens deze week ook in stilte een belangrijke wijzi ging voltrokken. De vrouwelijke direc teur van het Kabinet der Koningin, mej. Dr. Marianne Tellegen, is met pensioen gegaan en door een man jhr. Mr. W. F. Roëll opgevolgd. Het werk-op-de-achtergrond lag deze voorname vrouw als weinig anderen. On bewust had zij zich er tijdens de bezet ting al op voorbereid, als leidende figuur de regering zélf die vrijere loonpolitiek nadrukkelijk wél heeft aanvaard. Maar zij achtte de „ruimte” daarvoor gerin ger dan de S. E. R. heeft geraamd. In tussen bezorgde de principiële bereidver klaring haar weer enige kritiek van haar liberale aanhang, die vreesde aldus on willekeurig tóch de weg van de inflatie te worden opgedreven. Het tweede Kamerdebat, op 14, 15 en 16 juli, zal niet makkelijk worden. Op naar het turnfeest te Bolsward. Deel name van 20 verenigingen en 300 perso nen. Optochten om 2 en 5 uur. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Hoe mear ik frjemde lannen sjoch, hoe mear ik fan myn eigen bigjin to balden. Ige -in lat het geval in In Te zelfder tijd poogden in Den Haag de ambassadeurs van West-Duitsland en Nederland het eens te worden over kwesties, welke de regeringen van beide landen al zo lang gescheiden houden. De hoop, dat zij tot een voorlopige overeen stemming zouden kunnen komen, ging echter niet in vervulling. De ministers Luns en Brentano zullen er zélf weer aan te pas moeten komen om enkele knopen door te hakken, voordat deze di plomatieke besprekingen kunnen wor den voortgezet. De onderwerpen, zoals bijvoorbeeld de schadeloosstelling van de Nederlandse slachtoffers van de nazi-terreur en de eventuele teruggave van de grenscorrec- tie-gebieden Elten en Tudd&rn alsmede het waterrégime in het noorden, zijn ge wichtig genoeg, al zinken zij dan in het niet bij de wereldproblemen, welke te Genève het Westen en de Sowjet-Unie verdeeld hielden. 't Is fuif-zomer voor Bolsward. Gymnas- tenfeest, Coucours van Chr. muziek corpsen, kermis, mijn liefje wat wil je nog meer. te zijn, blijk- oog val- bewijs stand- in de illegaliteit te Utrecht. Enkel bij kabinetsformaties trad zij enigermate naar buiten. Bij de volgende Kabinetsfor matie zal de Koningin haar grote staats rechtelijke ervaring moeten missen, wie weet, wanneer dit zal wezen? zekeren dat met deze wens worden gehouden. Men kan de wens twee bela Gemengde gevoelens. Nu kan het niet ontkend worden, dat het eerste grote werkstuk van het kabinet- De Quay de nota over de toekomsti ge loon- en huurpolitiek in het alge meen met gemengde gevoelens is ont vangen. Van de verdeeldheid, welke bin nen de Sociaal-Economische Raad heeft geheerst, bij het opstellen van het beken de advies, heeft het nieuwe ministerie handig gebruik gemaakt, door op di verse punten van de hoofd-inhoud af te wijken. De verwachte huurverhoging zal niet 25 doch 20 bedragen, maar drie maanden eerder n.l. op 1 januari 1960 ingaan. Tegelijk zal ook de ver bruikerstoeslag op de melk ineens en niet in drie étappes, zoals in de S. E. R. was voorgesteld, worden afgeschaft, waardoor de melkprijs met 4 cent per liter zal stijgen. De verzwaring van las ten, als gevolg hiervan, voor de bevol king, wil de regering dragelijk maken door op lonen en salarissen een huurtoe- slag van 2% toe te staan en tevens de kinderbijslag te verhogen. De vakbeweging en dat is een troost voor de nieuwe ministers heeft eens gezind erkend, dat deze „vergoeding” zeker voor de grotere gezinnen, vermoe delijk niet schriel zal uitvallen. Maar haar ontstemming, dat er van een wel- vaartsverruiming waarschijnlijk amper sprake kan wezen, werd anderzijds nau welijks verholen. Het N.V.V., dat een algemene „wel- vaarts”-loonronde als voorwaarde voor een huurverhoging had gesteld, achtte uiteraard het „conservatief” karakter van het nieuwe kabinet hiermee bewezen. Maar de Kath. Arbeidersbeweging en ’t Christelijk Nationaal Vakverbond treur den niet minder, omdat zij hun hoop op een „vrijere loonpolitiek” in rook zagen vervliegen. Nadrukkel(jk wees de K.A.B. zel-'s de verantwoordelijkheid voor dit stukje kabinetsbeleid van zich af. Hierbij dient aangetekend te worden, dat Buitenlandse bezoekers bevolken Binnen- en Buitenhof. In afwach ting van het statie-bezoek van de jonge Belgische koning Boude- wijn, dat al héél lang op het Benelux-program stond, zijn de Austra lische ministers Menzies en Downer hier in vogelvlucht neerge streken. Laatstgenoemde, minister van Immigratie, kwam ons uit nodigen in grotere getale naar zijn land te verhuizen: Nederlanders bljjken daar zó gewild, dat hij zelfs „aantrekkelijke” voorwaar den in uitzicht kon stellen. De overtocht van zijn minister-president Menzies, die hem op de hielen volgde, zal allicht verband hebben gehouden met de vraag of Australië de aanwezigheid van Neder landers. op Nieuw-Guinea óók zo graag ziet en wat het daér voor over heeft. Naar buiten toe werd dit karakter van zijn bezoek echter bemanteld door allerlei feestelijkheden, maar na afloop vloog hij over Zwitserland terug, om daar rustig met onze minister van Buitenlandse Zaken, Mr. Luns, te kunnen spreken. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Friesland brengt ter kennis van belanghebbenden, dat evenals voorgaan de jaren, de gelegenheid is open gesteld om wensen en bezwaren in te dienen aangaande de dienstregeling 1959 van de Nederlandse Spoorwegen. Eventuele wensen en opmerkingen moe- ten voor 25 juli a.s. schriftelijk ter ken nis van de Kamer (Willemskade 29, Leeuwarden) worden gebracht, welke dan voor doorzending aan de Spoorweg- raad zal zorg dragen. Belastingverlenging. Wat de socialisten in de regeringsnota overigens wel goed deed, was dat een verlenging van de tijdelijke verzwarin gen van de vennootschaps-, de vermo gens- en weeldebelasting, opnieuw met één jaar werd voorgesteld. Want dat ene jaar was nu net de periode welke de kamermeerderheid in december 1958 niet op voorhand van minister Hof- stra had willen toestaan en waarop der halve de kabinetscrisis was uitgebro ken. De P. v. d. A. achtte thans de onjuist heid van dit beslissende kamerveto er kend. Allicht hebben sommigen in de „regerings”-partijen inderdaad gehoopt, dat het anders zou lopen. Aan belastingverlaging met uitzon dering van voor de vrijgezellen is ’t kabinet-De Quay echter niet toe. Van de huidige anti-revolutionaire minister van Financiën, Prof. Zijlstra, behoeft dat echter niet te verwonderen. Op dit punt was hjj het als minister van Economi sche Zaken destijds zakelijk al eens met het standpunt van zijn toenmalige so cialistische collega Hofstra, al wilde hij hiervoor dan geen kabinetscrisis riske ren. Dinsdag j.l. heeft hij dan ook rustig een ander voorstel van zijn socialisische voor ganger de algemene wet op de rjjks- belastingen nog ongewijzigd door de Eerste Kamer heengeloodst. Maar hij heeft toen tevens duidelijk doen blijken, dat hij diens ingrijpende technische her zieningen van de loon-, inkomens- en vermogensbelasting niet onveranderd voor zijn rekening zal nemen. onafhankelijkheid, een geval dat analogie Algerije. Kongo, niet :ak, waar Dat is immers weer een overleg buiten Frankrijk om en legt het accent weer even op de tweede rangs rol, welke Pa- Dat men het thans nog zo kan voor stellen dat het Westen het te Ge neve eens was, is alleen het gevolg van het feit dat het Westen het daar niet tot het moment van ’t „buigen of barsten” heeft laten komen; de Russen speculeerden kennelijk op een breuk in de Westelijke eenheid als zij maar taai aan hun eigen eisen vasthielden, maar het Westen ont week eigen onenigheid door tijdig op een opschorting der besprekin gen aan te sturen. In Georgie, Verenigde Stalen, ontploften twee spoorwegwagons met butaan gastanks, juist op het moment dat de trein, waarvan de wagens deel uit maak ten, over een bruggetje reed. Het brandbare gas vloeide uit de tanks over het water en de oevers van het riviertje, waar zich vele vakantiegangers verzameld hadden. Vele van de vakantiegangers vonden een verschrikkelijke dood in het brandende gas. Op deze radiografisch overgebrachte foto zien we hoe vlammen en rook uit de trein opstijgen. Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Politieke rede. Doelezaal Bolsward. Spre ker ds. J. Ankerman, Wommels. Entree 10 cent. Debat vrij. De Franse staf laat daarom ook eigen kernwapenen ontwikkelen en heeft ook een eigen opinie omtrent de strategie welke in een oorlog met kernwapenen moet worden ge voerd. De elfstedentocht per fiets komt in de mode. Nu waren het August ten Brink, slager te Bolsward, Siebe Wiersma van Hichtum en Haije Westendorp, winkel bediende te Bolsward, die de tocht vol brachten. Zij vertrokken om 3 uur in de morgen en arriveerden om half 5 reeds weer in Bolsward, zodat zij de tocht vol brachten in 13^2 uur- In deze overzichtsperiode is van velerlei zijde, betrokken bij de Geneefse ministersconferentie, verzekerd dat de Westelijke eenheid daar hechter is geweest dan ooit te voren. Men moet dergelijke ver zekeringen maar met een korrel zout nemen, want tezelfder tijd dat ze geuit werden, legde de Engelse minister van buitenlandse zaken Selwyn Lloyd in het Lagerhuis een verklaring over het verloop van de opgeschorte conferentie af welke even optimistisch was, als die van zijn Amerikaanse collega Herter, die voor de Amerikaanse tele visie en radio sprak, pessimistisch. ook de Fransen daarover mede laten be slissen en zolang hun dat niet wordt toegestaan en Amerika ook niet bereid is Frankrijk alle fabricage-geheimen van de Amerikaanse kernwapenen te onthul len, geen Amerikaanse kernwapenbases op Franse gebied. Overal langs de grenzen van Saarland bereidt men zich voor op „X-dagj’de dag, waarop de ekonomische eenwording van Saarland en West Duitsland een feit wordt. De bijgaande foto werd gemaakt op de Frans-Saarlandse grens, op de weg Metz naar Saarbruecken, waar bij de grenspost door werklieden reeds een slagboom van het duitse type wordt geplaatst. De winkels in Saarland •geven hun klanten het advies om bijv, radio- en televisietoestellen nu te be stellen. De aflevering geschiedt dan op „X-dag” tegen de veel lagere duitse prijzen. De nieuwe Eben Haezer (Geref. Kerk A) te Bolsward geopend. Vele sprekers voer den het woord. Bij K.B. benoemd tot commissaris der Koningin in Friesland mr. P. A. V. baron van Harinxma thoe Slooten. De nieuwbenoemde is de 4e zoon van de afgetreden commissaris. Hij werd gebo ren in 1870. Op politiek terrein behoort de nieuw benoemde commissaris tot de partij der nationaal-historischen, van welke partij hij een der oprichters was. Zo pessimistisch was het oordeel van de Amerikaan, dat hij moest verklaren dat een topconferentie uitgesloten moest worden geacht, als de Russen na de her vatting der ministerconferentie hun hou ding niet grondig wijzigden. Tegelijk kon men lezen dat de Engelse premier Macmillan nog steeds een topconferentie ja een reeks daarvan wenste en waar schijnlijk achtte en dat z.i. de minister conferentie tot nu toe zeker niet als mis lukt moest worden beschouwd. De Russische regering was het dan toch eigenl jk maar eens met het Westen dat de West Berlijners vrij moesten blijven in de keuze van de status van hun stads gedeelte. We zullen hier nu niet nagaan of deze Engelse exegese van het Russi sche standpunt inzake Berlijn wel juist is, maar uit het bovenstaande is toch wel duidelijk geworden dat het onjuist is als men het zo voorstelt dat het Westen het onderling eens is over de houding ten opzichte der Russen aan te nemen en we hebben hier nu alleen nog maar aange toond dat er wel degelijk verschil is tus sen het Engelse en Amerikaanse oordeel, de beide landen welke nog het dichst bij elkaar staan en we praten maar niet over de mening van de Gaulle en Adenauer. Men zou zich kunnen voorstellen dat onder deze omstandigheden alle Weste lijke landen welke te Genève vertegen woordigd waren, voor een Westelijke minister- of topconferentie zouden voe len, welke zoals bekend door dr. Aden auer is bepleit, doch Londen noch Was hington schijnen daar voor I baar omdat dergelijke in het lende bijeenkomsten immers het zouden leveren dat de eenheid van punt, welke er volgens hen aan Weste lijke zijde te Genève wel was, in werke lijkheid ontbrak. De Amerikanen, en wellicht de Engelsen ook, schijnen nogal wat te verwachten van de ontmoeting welke de eerste Rus sische onderpremier Koslov, die begin van deze week met een delegatie in de Ver. Staten verscheen voor de opening van een Russische tentoonstelling te New York, met president Eisenhower en Her ter zal hebben. Men hoopt dat deze on derpremier door Chroesjtsjew geïnstru eerd is om, door zekere Russische tege moetkomingen inzake West Berlijn te laten doorschemeren, een topconferentie mogelijk te maken. Bemoedigend voor een dergelijke verwachting was het in tussen niet, dat tegelijkertijd dat Koslov in New York aankwam, een officieel Russisch radio-commentator wel van oor deel bleek dat de Westelijke en Ooste lijke standpunten te Genève nader tot elkaar waren gekomen, maar dat de op lossing van de Berlijnse kwestie moeilijk bleef en dat men goed zou doen er haast mee te maken, anders zou het te laat kunnen zijn. Dat riekt naar een dreige ment. Dat overigens de weg naar een top conferentie via Koslov, dus via een Amerikaans-Russisch onderonsje, he lemaal niet naar de smaak van de Gaulle is, is duidelijk. Nu wij in Afrika zijn aangeland, zij nog vermeld dat uit Belgisch Kongo nieuwe spanning wordt gemeld omdat de negers niet tevreden zijn met het tempo, waarin de beloofde Belgische maatregelen welke de onafhankelijkheid zullen brengen, worden uitgevoerd. Men schrijft dit laatste wel toe aan de gou- verneur-generaal Cornells en de blanke kolonisten die trachten dat tempo te ver tragen omdat zij niets voelen voor die ei_i j i 1.1 vertoont met dat van Stijgt de spanning minder is dat het w premier Kassem zijn gezag met moeite handhaaft in een kennelijk steeds chao tischer toestand, ontstaan door het geïn- trigeer van aanhangers van het commu nisme, dus pro-Russische elementen, en pro Nasser groeperingen. Links en rechts laat hij militairen arresteren verdacht van sympathieën voor een dezer beide rich tingen. Steeds sterker dringt zich de vraag op hoe lang hij zich nog zal kun nen handhaven en in welke hoek Irak zal belanden. Intussen is het wel opge vallen dat Irak wel vertegenwoordigd zal zijn op de conferentie der Arabische panden over de Palestijnse kwestie; in zekere zin betekent dit een terugkeer van Irak in de Arabische liga, waaruit het wegliep omdat het niets meer met Nas ser te maken wilde hebben. De haat je gens Israël vormt nog altijd een bindend element tussen de Arabische staten. De Israëlische regering van Ben Goerion werd bijna ten val gebracht door veront waardiging in het Israëlische parlement over de levering door de Israëlische in dustrie van granaatwerpers aan West Duitsland. gens de hoge Franse militaire leiding niet in Europa liggen maar in Frans Afrikaans gebied, en dat betekent dus Algerije. De Fransen zijn er op deze wijze op uit de kwestie der kernwapenen te verbinden met die van Algerije; de Navo zou dit land als onontbeerlijk deel van zijn verdediging moeten gaan be schouwen en daardoor als deel van Frank, rijk. We laten in het midden of deze Franse speculatie succes zal hebben maar een invloedrijk blad als de New York Times schrijft dat Frankrijk, dat onder de Gaulle ook een gelukkig economisch, en financieel herstel beleeft, als hart van de Navo-verdediging sterke troeven in handen heeft. Overigens zal dat Franse doel stellig verzet bij de vrije volken van Afrika ontmoeten, die er niet op gesteld zullen zijn dat hun continent fei telijk de basis van de Westelijke verde diging wordt en Algerije geheel in het Franse moederland wordt geïntegreerd. Het zal ook het overleg dat naar het heet thans te Rome in het geheim wordt gevoerd tussen vertegenwoordigers van het Algerijnse verzet, Tunis, Marokko en Frankrijk over beëindiging van de Alge rijnse oorlog bemoeilijken. Er wordt ook gewaagd van Frans-Italiaans overleg over een Frans plan tot het vormen van een alliantie van landen rond de Middelland se zee, waartoe ook Spanje, Marokko en Tunis zouden moeten behoren. rijs, volgens de Franse regering, door de grootste bondgenoten wordt toebedeeld. De Gaulle was het mede daarom eens met Adenauer dat er een of ander Wes telijk overleg op min of meer hoog ni veau tijdens het Geneefse recès moest plaats hebben om het Westelijk stand punt te bepalen als de ministerconferen tie der Grote Vier te Genève hervat wordt. De Italiaanse regering koesterde dat ver langen ook en had verzocht om een bij eenkomst van de ministers van buiten landse zaken van de Noordatlantische Verdragsorganisatie, welk verzoek direct gesteund werd door België. Ook dat verzoek werd te Washington en Londen zeer koel ontvangen. Maar juist in deze dagen was de Gaulle voor een officieel bezoek te Rome en in dit Frans-Italiaans overleg is een voorstel geboren dat er een conferentie van de ministers van bui tenlandse zaken van de Ver. Staten, En geland, Frankrijk en Italië zal worden gehouden voor 13 juli, de dag dat het Geneefse overleg moet worden hervat. En toen haastte Washington zich te ver rekening zou van .angrijke Navo-partners nu niet meer negeren, en het zou ons niet ver wonderen als nu ook West Duitsland bij dit overleg werd betrokken. De politieke bedoelingen van De Gaulle met zijn reis naar Italië gingen overigens verder dan een bloot gesprek over de huidige moeilijkheden met Rusland, van hoe grote betekenis voor de naaste toe komst die dan ook mogen zijn, omdat ze nog altijd tot grote spanningen kun nen leiden. Men kent het streven van de Gaulle naar meer invloed van Frankrijk in de Navo, waarvoor het steun bij W. Duitsland zocht en nu ook bij Italië zoekt. Een trio dat samen in dat lichaam een soort blok zou moeten vormen dat zou willen waken tegen een al te over heersende positie daarin van de Angel saksische mogendheden. President de Gaulle zal waarschijnlijk binnen niet te lange tijd president Eisen hower persoonlijk ontmoeten om, ge steund door Bonn en Rome, voor de grotere Franse invloed in de leiding van de Navo te pleiten, waarbij hij er ook voor zal opkomen dat zijn land mede- zeggingsschap zal krijgen over het ge bruik van kernwapenen in een oorlog, waar ook ter wereld. Zoals bekend neemt tot nog toe presi dent Eisenhower en de Amerikaanse staf het standpunt in dat over het gebruik der Amerikaanse kernwapenen, welke in West Europa zijn opgeslagen, alleen de president als opperbevelhebber van alle Amerikaanse strijdkrachten zal beslissen. De Gaulle voelt daar niets voor en wil 2e week juli 1909. Overleden op 80-jarige leeftijd D. Bart- stra, ridder in de orde O.N. in leven archivaris van de stad Bolsward. I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1