IB LICHTSPEL OP HET BINNENHOF Amerikanen geloven niet dat de kwestie Berlijn met militair geweld zal worden beslecht If L o in Buitenlands Overzicht STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND J. S. Oorlog brengt geen oplossing van <le moeilijkheden Frankrijk wil weer een eerste viool spelen Gouden filmpjes Boalserter Heakeninginne Van de Friese kaatsvelden J Hwat bat Qabe Skroar üs hjoed 2 p to sizzen 1 ii 'W wW’W Fïfil 55e JAARGANG VRIJDAG 10 JULI 1959 No. 51 GROOTS WELKOM VOOR JOHANSSON 2. 3. 4. dringt er bij de staatsleiders in de 5. 6. 7. 8. DEFILE VOOR PRINSES IRENE voortkomt. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie KAMEROVERZICHT 9. 10. Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad ;e- 1e- zich afspeelde maar niet geraadpleegd en J raadpleging niet het W( tie Berlijn is betrokken maar de Grote de bres en zei ongezouten hoe hij daar over dacht. Evenals zondag bewees Hotze ook deze dag, dat hij eigenlijk een klasse apart vormt. Nadat Sytsma c.s. in de finale een 3-0 voorsprong hadden verkregen, begonnen vooral Pander en Okkinga zo geweldig van zich af te slaan, dat de 3-0 voor sprong veranderde in een 3-5 achter stand. Toen nam de lange Harlinger de 1ste opslag van Sytsma, die overigens gehan dicapt was door ’n blessure aan de arm, over. Tevens nam hij de achterperkplaats in van Haanstra, die de gehele dag prima werk had geleverd, maar in de laatste partij iets afzakte, en bovendien door bovengenoemd incident eéh beetje van de kook was. Hotze hield het hoofd koel en wist ook nu weer de partij er door te slepen en daarmee de 1ste prijs en het zeer verdiende koningschap veilig te stel len. De volgende 10 loting samengesteld: 1. Intussen heeft deze bijeenkomst van Eisenhower met zijn voornaamste raadgevers tot geen enkele opval lende militaire maatregel geleid en dat is mede een bewijs dat eigenlijk geen mens gelooft dat de Berlijnse kwestie werkelijk met militair ge teeld zal worden beslecht. Er is nog allerlei Amerikaans-Russisch contact vice president Nixon gaat dezer dagen in Rusland op bezoek dat nuttig kan zijn al lijkt dan ook de kans te groeien dat het bedisselen van de grote wereld-affaires meer en meer een alleen Amerikaans-Russische aange legenheid wordt. Mochten de Russen toch tot het sluiten van een afzonderlijke vrede met Oost Duitsland overgaan, dan verwacht men dat zjj hun Oost Duitse satelliet de raad, liever het bevel, zullen geven het Westelijke verkeer met W. Berlijn voorlopig niet te belemmeren. En voorts is er nog de kans op een top conferentie. Hoe onverzoenlijk de Rus sen zich ook gedragen, zij stellen daarop Jou rymliet sprutsen yn ’e stêd Wie in woldied foar üs fryske hert In kleare loft fan wolken frij Dat hearden wy wer op ’e nij. Wy bringe jo dêrfoar üs tank Bliuwend fan in goede klank En winskje jo noch mannich kear To biharkjen mei üs fryske ear. Het feestelijk bezoek van de vorst van een zo naburig land als België, kwam immers toch al wat laat, na de statie- visites uit de Scandinavische landen, En geland, Frankrijk, Nigeria, ja zelfs de Sjah van Perzië. En dat, terwijl de Be-, nelux vaak ten voorbeeld is gesteld van wat internationale samenwerking vermag. Het is waar dat deze vertraging niet te wijten was aan botsingen in Benelux-ver band. De moeilijkheden rond het Bel gisch koningschap waren er eerder oor zaak van. Dat verleden is nu hopelijk voorbij. Er moest en zou een festijn wezen rond Boudewijn. Raad van State. Deskundigen hebben de Belgische moei lijkheden uit het verleden wel eens toe geschreven aan verkeerde raadgevers rond de troon. Een Raad van State, zoals Nederland allang kent, bestaat in België inderdaad pas sinds de bevrijding. Maar zou daardoor de vorstelijke traditie van ’t naar anderen luisteren in België minder ontwikkeld zijn? Hoe dit zij, ook in de Nederlandse Raad van State wijkt men wel eens van een traditie af. Voor Gedurende de zomermaanden wordt des avonds een klank- en licht spel op het Binnenhof vertoond. Het is door een Parijzenaar in scène gezet, want de vondst om met verlichting te spelen, en daardoor historische gebouwen pit hun moderne, donker-blijvende omgeving te halen, is van Franse oorsprong. Maar het verhaal is volkomen vaderlands. De stichter van Den Haag, Graaf Willem II, Floris V, Jacoba van Beieren, Prins Maurits, Oldebarnevelt, Koning-stadhouder Willem III komen er in voor. De vertoning eindigt historisch echter wat plotseling bij Prins Willem V, alsof na hem het Binnenhof alle luister zou hebben verloren en of bijvoorbeeld de parlementaire de mocratie er later niet tot bloei kwam. Maar in deze week van het statiebezoek van de jonge Koning der Belgen, Boudewijn, laat zich deze leemte misschien wel verontschuldigen. Men zou anders ook de herinnering aan het stroeve samengaan en de latere scherpe scheiding van Nederland en België onder Koning Willem I hebben moeten ophalen. Goteborg en Stockholm hebben dit weekeinde de nieuwe wereldkampioen zwaargewicht Ingemar Johansson op grootse wijze ingehaald. In het Yankee- stadion te New York heef} hij Floyd Patterson verslagen. In Tivoli te Stock holm werd hij langdurig toegejuicht door de enthousiaste Zweden. Ook de Amerikaanse Jazz-zangeres Dinah Washington stak haar bewondering voor Johansson niet onder stoelen of banken. nog altijd prijs en Koslov zeide bij zijn bezoek aan San Francisco dat de Sovjet unie er zich zeer goed mee zou kunnen verenigen als die conferentie in deze stad werd gehouden. President Eisenhower heeft wel gezegd dat hij het nut van een topconferentie niet kon inzien tenzij „vorderingen door daden” of de bereidwilligheid voor een agenda die onderhandelingen mogelijk maakt, hiervoor de grondslag leggen. Maar waarschijnlijk moet men hier de nadruk leggen op „een agenda die mo gelijkheden voor onderhandelingen opent”. Dat kan op allerlei wijze gebeu ren en de Engelsen schijnen er de hoop uit te putten dat zij een weg zullen vin den om op de agenda een voorstel te krijgen tot terugbrenging van de troepen in Berlijn tot een zeer gering, of zoals men zegt: „symbolisch” aantal, wat de kans op botsingen zou verminderen en misschien in verband zou kunnen worden gebracht met het Engelse denkbeeld de troepen in geheel Midden Europa te ver minderen. Even vervelend als het is om telkens maar weer te moeten terug komen op de gebeurtenissen rond de opgeschorte Geneefse conferen tie, even afmattend is dit voortdurend gespannen spel voor de er bij betrokken diplomaten. Een afmatting, welke gevaarlijk is omdat er een moment kan aanbreken waarop ze kan leiden tot een wanhoops- beslissing; in welke richting dit dan ook mag zijn; toegeven aan de eisen van de tegenstander, die over sterkere zenuwen schijnt te be schikken of de onderhandelingen afbreken met de mogelijkheid dat het gevolg daarvan een militair conflict zal zijn. Guods wurde professor, net troch har kunde, mar troch har kunden. 3e Week juli 1909. De veehouder H. Kingma te Wommels heeft thans 25 jaar aaneen dezelfde hooiers uit Groningen in de hooiïing ge had. Hij heeft een ieder hunner met een zilveren lepel met inscriptie vereerd. Van de scheepswerf Gebr. Zwolsma is te Makkum met goed gevolg van stapel g< lopen een stalen zandzuiger voor de hi ren W. Bijker en L. W. de Vries te Zwolle. Majestieuze Heakeninginne Wy koene it mei jo bisinne Jo kamen üt üs krite wei, Op dizze moaije simmerdei! Fol fan gloarje en fan pracht, Moaijer as in simmernacht, Fleurich klaeid en yn ’e klean, Seagen wy jo dèrre stean. Jou sprutsen wurd wie tige gol Fan in feastlik heamiel fol Bylden hjir üt dit, üs gea Oer’t boerelibben en it hea. vrijheid te behouden. De nationale ver gadering en de senaat hadden zelf regle menten voor hun beleid vastgesteld, waarin een nogal ruime uitleg aan de bepalingen daaromtrent in de grondwet opgenomen, was gegeven, maar de con stitutionele raad heeft beslist dat die re glementen op deze punten moeten wor den gewijzigd, m.a.w. dat het parlement het eigen keurslijf nog wat dichter moet rijgen. Hij tegenover elkaar staande blokken op aan, elke weg naar de vrede te beproeven, omdat een oorlog met kernwapens over winnaar en overwonnene zou wegvagen. Alleen in volledige blindheid, zo geeft de Paus te verstaan, kan de mensheid zich naar een nieuwe en verschrikkelijke oorlogsbrand laten voeren. Hij vroeg de staatsleiders zich te herinneren dat de mensen als broeders geschapen zijn. „Reeds te veel kerkhoven van gesneu- DE KERMIS-PARTIJ TE HARLINGEN Hotze Schuil andermaal koning in eigen plaats. De tweede grote partij, die Harlingen woensdag hield, kon qua spelpeil, enkele partijen uitgezonderd, niet halen bij die van zondag. De slotpartij vooral vormde hierop een uitzondering: hier ging het hard om hard, zo zelfs, dat het publiek zich ging bemoeien met de beslissing van een keurmeester. Het ging zo ver, dat enkele raddraaiers van het veldmoesten wor den verwijderd. Het was hiermee niet afgelopen. Het ging zelfs zo ver, dat, toen Haanstra even later achterin miste, enkele fana- tieken gingen applaudiseren. Toen sprong Hotze voor zijn makker in velden bedekken het aangezicht der aarde”. Verklaarbaar was ook dat België als part-1 ner in de Nato een bijeenkomst vroeg van de ministers van buitenlandse zaken i van die organisatie vóór 13 juli om aan het overleg de te nemen beslissingen deel te nemen. Wel werden de kleine Nato- landen tot nog toe ingelicht over wat er i Washington en Londen achtten deze niet nodig omdat formeel ësten als geheel bij de kwes- Vier, die een bezetting in Berlijn heb ben. Dit argument is echter niet meer houd baar nu op aandringen van de Gaulle wèl met Italië vóór 13 juli door de Wes telijke Grote Drie zal worden óverlegd. Italië heeft als ex-bondgenoot van Hit ler Duitsland veel minder recht op dit overleg dan de kleine Natolanden die tegen dat Duitsland vochten en waarvan enkele, als Nederland en België, dicht bij een eventueel operatie-terrein rond Berlijn zouden liggen. We hoorden al leen van Turkije dat steun aan het Bel gische verzoek had verleend en verwon deren ons er over dat niets is bekend ge worden over het Nederlandse standpunt, maar misschien zal het Belgisch-Neder- lands overleg over deze zaak plaats heb ben tijdens het staatsiebezoek van koning Boudewijn deze week aan ons land. Intussen is het Belgische verzoek al door de Natoraad afgewezen! het eerst sinds mensen heugenis is een rooms-katholiek namelijk prof. Beel benoemd tot vice-president van de Raad van State. Hij bekleedt dus nu in de praktijk de hoogste post in dit ad- vies-college, want het voorzitterschap be rust in naam bij de Koningin zelf. Zijn benoeming wekte in de K.V.P. veel voldoening. In het passeren van rooms katholieke staatsraden voor deze positie in het verleden had de K.V.P. iets van een achterstelling gevoeld. In protestantse kring kon men echter ho. ren fluisteren, dat thans het evenwicht was verstoord in het drietal staatkundige adviseurs, dat koningin Juliana bij ka- binetscrises het eerst pleegt te adviseren; behalve de vice-president van de Raad van State behoren daartoe de beide ka mervoorzitters. Nu is de voorzitter van de Eerste Kamer, Mr. Jonkman, uit de P.v.d.A. afkomstig terwijl Mr. Korten horst uit de K.V.P. De vorige vice-president van de Raad van State, dr. Rutgers, was antirevolutio nair. Kwam er door de benoeming van de R.K. prof. Beel nu niet een K.V.P.- overwicht binnen het drietal tot stand? parturen waren door ild: P. Koopmans, M. Santema en J. Tolsma. R. Hoekstra, A. Veldkamp en T. Post. M:. van der Weerd, S. Tjeerdema en W. Vlietstra. J. Sytsma, H. Schuil en Fr. Haan stra. J. Stavinga, J. Buwalda en H. Bultje. K. Jansen, A. Rinia en D. van der Zee. G. Okkinga, B. van Dijk en J. Pan der. J. Faber, C. Hoekstra en A. Hiem- stra. J. Galerna, H. Postma en R. Kuiper. P. Schuil, Joh. Jansen en F. de Vries, 1 en 2 speelden een spannende partij, die door 2 werd gewonnen, toen Post op 5-5 6-4 onhoudbaar de kaats passeerde. Bij partuur 3 wilde niets lukken. Met schone telegraaf werden Van der Weerd c.s. afgevoerd. Stavinga had te weinig steun aan zijn perkmakkers en bracht het niet verder dan 2 spel. Faber c.s. namen vlot een 4-1 en later een 5-2 voorsprong. Toen kwamen Ok kinga en Pander er goed in en wonnen nog, toen Faber op 5-5 0-6 voorsloeg. Ook Kuiper had niet voldoende steun en moest op 5-4 6-6 capituleren, toen Fop- pe de Vries een hercules plaatste. Op de tweede lijst kwamen: 2-4, 6-7 en 10. In de strijd tussen 2 en 4 waren de eer ste 2 bordjes, beide op 6-6 vooi- no. 4. Sytsma had blijkbaar last van zijn bles sure en poedelde nogal eens, terwijl bij de tegenpartij vooral Veldkamp er Zoals bekend protegeert de Gaulle Italië sterk met het oog op de schimmige as Parijs-Bonn-Rome, welke een eigen zg. Europese poli tiek in ons werelddeel zou moeten voeren soms in samenwerking met en wellicht vaker in tegenstelling tot ’t Amerikaans-Engels beleid ten opzichte van ons vasteland. Men meent echter dat de Italiaanse pre- 1 ver in het Franse vaarwater te begeven. Tussen haakjes zij hier vermeld dat de Frans-West Duitse vriendschap nog ste- “v reeds politiek Franse economisch verband is losge maakt en overgegaan in het W. Duitse. Overigens wijst de reis van de Gaulle naar Madagascar, om er een bijeenkomst van de uitvoerende raad van de Franse gemeenschap waarin de Frans Afrikaanse staten vertegenwoordigd zijn, voor te zit ten, er op dat hij de huidige situatie in Europa ook nog niet zo ernstig acht dat hij in zijn hoofdstad moet blijven. Van het binnenlandse front in Frankrijk vallen de moeilijkheden te vermelden welke premier Debré heeft met zijn in meerderheid toch Gaullistisch parlement dat uit is op subsidiëring van het bij zonder onderwijs en dat probeert, ge kneveld als het is door de nieuwe grond wet, toch nog zoveel mogelijk bewegings- In Indonesië heeft Soekarno de ver wachte stap gedaan, hij heeft het parle ment ontbonden en de terugkeer tot de grondwet van 1945, welke hem grote be voegdheden geeft en naast president te vens premier maakt, geproclameerd. Wat het Midden Oosten betreft dient de mislukking van de reis van de secretaris generaal Hammarskjoeld naar Egypte nog even vermeld. Hij was er heenge gaan om Egypte te bewegen zijn in strijd met het volkenrecht zijnde actie om schepen die Israëlische goederen via het Suezkanaal vervoeren in beslag te nemen, te staken. Maar Nasser blijft halsstarrig en bewijst daarmee dat zijn greep op het Suezkanaal misschien wel Egypte maar allerminst het recht heeft gediend. In Arnhem vond dinsdag, ter gelegen- heid van het 130-jarig bestaan van de garderegimenten Grenadiers en Jagers, een défilé plaats, dat af genomen werd door H.K.H. Prinses Irene. We zien de Prinses hier met de commandant van de ere-compagnie, kolonel Van Voorn, bij het inspecteren van de op gestelde troepen. Te Ijlst een paling gevangen die van kop tot staart een mooie oranjekleur had. Op initiatief van enige veehouders, leden van de Coöp. vereniging „Eensgezind heid” was op de agenda voor de verga dering van heden geplaatst het puntuit betaling naar vetgehalte. Hiertoe werd met 171 tegen 52 stemmen besloten. Tegen deze vraag werd aangevoerd, dat van deze staatkundige leiders juist een „bovenpartijdig” advies wordt verwacht en dat voor politieke adviezen de Ko ningin voldoende heeft aan de fractie leiders der Tweede Kamer. Bovendien wees men er op, dat de antirevolutionaire vooraanstaande geestverwanten de he ren Donner en Götzen tellen op het voorzittersgestoelte van Hoge Raad en Algemene Rekenkamer. Desalniettemin werd van hoger hand ijlings de benoeming bekend gemaakt van de Chr.-historische oud-minister Hel ders, in plaats van de jonge C.H.-staats raad De Pous, die tot het ministerschap van economische zaken is geroepen. Aan het bijzondere feit, dat iemand van nog geen veertig jaar als gewoon lid deel uit. maakte van de Raad van State, kwam al dus een einde. De geestige minister De Pous verloor aldus de bijnaam, welke grappenmakers hem hadden toegekend, namelijk die van „Kind van Staat’“ De 88-jarige G. F. te M. staat nog gedu rig aan de zeis. Op maai wedstrijden won hijn meermalen de eerste prijs. We geloven wel niet dat de Amerikaan se diplomaten in een dergelijke geestes gesteldheid verkeren, maar er wordt toch zeer veel van hen geëist in deze dagen; veel meer dan van de Russische leiders, omdat Washington bij zijn beslissingen niet alleen rekening heeft te houden met de situatie in het eigen land doch ook met die bij haar bondgenoten die zich dichter bij het kruitvat ophouden en het is een bekend feit, dat de zwakste scha kel de sterkste van de gehele keten welke de Russische expansiezucht keert bepaalt. De Russische leidende figuren hebben wat dit laatste betreft veel minder zor gen, zij worden stellig veel minder be wogen omtrent het lot van hun satellie ten als er eens een conflict mocht uit breken, en zij zijn ook veel dichter met de massa van hun strijdkrachten bij het operatieterrein in Europa als er eens een conflict mocht uitbreken, en dus in staat een zwak punt direct te versterken. We kunnen daarom zeer wel begrijpen dat toen ook de besprekingen van de Russische onderpremier Koslov met Ei senhower en Herter geen enkele Russi sche concessie inzake de Berlijnse kwes tie aan het licht bracht, Eisenhower een spoedconferentie met zijn diplomatieke en militaire raadgevers bijeenriep. De president zou, zo luidden de berichten, zich er nu rekenschap van hebben gege ven, dat wellicht de eerste faze was aan gebroken van een Russisch diplomatiek offensief dat gebaseerd zou zijn op de Russische voorsprong in bewapening met geleide intercontinentale projectielen. Dientengevolge concludeerden bevoegde autoriteiten, aldus de New Yorkse cor respondent van de N.R.Crt., dat de starre houding van de Russische leiders inderdaad kan zijn ingegeven door de mening dat het machtsevenwicht vol doende ten gunste van Rusland is ver schoven om de eisen terzake van Berlijn te kunnen doorzetten. Amerikaanse militaire deskundigen zou den deze conclusie niet delen omdat de strategische luchtmacht der Ver. Staten, dus de eskaders bommenwerpers, welke eventueel Russisch gebied met kernbom men te lijf zouden moeten gaan, een voldoende tegenwicht schept tegen tijde lijke voordelen, welke de versnelde ont wikkeling van intercontinentale projec tielen voor de Sovjetunie oplevert. Deze redenering lijkt niet helemaal juist want als door het Westen troepen en tanks zouden worden gebruikt om zich even tueel een toegang tot een door de O. Duitsers afgesloten W. Berlijn te ver schaffen, zouden van Russische zijde daartegenover strijdkrachten van dezelfde categorieën worden gesteld en zou een beperkt militair conflict ontstaan en wij zjen nog niet dat in een dergelijk geval de Amerikanen hun strategische lucht macht zouden inzetten en de oorlog met kernwapenen en intercontinentale pro jectielen ontketenen. Met de toeneming van de spanning en het naderen van belangrijke be slissingen is het verklaarbaar dat Paus Joannes Will in zijn eerste encycliek krachtig stelling neemt legen de gedachte dat thans een oorlog nog de oplossing zou kunnen brengen in moeilijkheden tussen de volkeren. Crematiewetje. Over een achterstelling van geheel an dere aard werd intussen in de Tweede Kamer druk geredekaveld. In behande ling kwam daar een wijziging van de wet op de lijkbezorging, waardoor zon der uitdrukkelijke wilsverklaring voor taan niet enkel buitenlanders hier te lande kunnen worden verast doch o.m. ook Nederlanders, die zelf zulk een ver klaring onmogelijk meer konden opstel len (bijv, bij ongevallen), doch wier voorkeur voor crematie, volgens de kan tonrechter, overigens wel vaststaat. Het ging er dus om enkele leemten uit de wet van 1955 te verwijderen. De hoofd zaak daarvan, namelijk dat begraven de gebruikelijke vorm van lijkbezorging is, waarvan als regel slechts wordt afgewe ken op schriftelijk verlangen van de be trokkene, bleef echter in stand. Het politieke pikante van de situatie was, dat ait voorstel moest worden verdedigd door de nieuwe liberale minister Toxo- peus wiens partij in 1955 vurig op ge lijkstelling van begraven en cremeren heeft aangedrongen. Ironisch prees de protestantse socialist Scheps hem, om dat hij nu ook het compromis had leren waarderen, dat de P.v.d.A. toen met de confessionele partijen had bereikt. „De politieke situatie laat geen andere oplos sing meer toe, sinds U de zaak hebt ver knold”, zo riep prof. Oud uit. En mi nister Toxopeus voegde daaraan goed moedig toe„Ik kan gelukkig goed tegen kietelen”. Ook dit was lichtspel op het Binnenhof. mier Segni te verstandig is om zich te L-F- -L Tussen haakjes zij hier vermeld viger schijnt geworden nu het Saarland reeds politiek van Frankrijk naar W. Duitsland is overgegaan, nu ook uit het Ok;

Bolswards Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1