11 -W 1 Geslaagde ,Frico’ partij met veel bovenslagen „Brandaris” brengt oude romantiek dichter bij duizenden vakantiegangers VOETTOCHTEN OVER WADDENZEE WINNEN AAN POPULARITEIT QabeSkroar us hjoed p p to sizzen ZK Mi v El tifvB Eeuwenoud ,vurigli baken* voor scheepvaart Fan de Martinytoer M. v. d. Weerd, A. Rinia en R. Kuiper winnaars Buitendijkse en buitenissige avonturen laten geen ruimte voor ondeskundig experiment dat hij en de zijnen bezoek hadden ge had van „overlopers”. geeft ook toeristen vreugde Zilveren filmpjes De aide toer DINSDAG 14 JULI 1959 55e JAARGANG No. 52 Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo Hwat hal Voettocht door het Wad, gezond avontuur mits onder goede leiding. wat leef- itzuigt als 7. Tj. de J. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) HWAT SIZZE DE LJU DER SELS FAN? uit. niets 1. 2. 3. 4. 5. 6. wanneer er niet eerst een radicale her- er" door onze gehele provincie heeft i, desnoads >y- ting ten aanzien van het bezoek van Duitsers en de omstandigheden, dat de i van Terschelling Zeeuwse veerboot heeft afgehuurd Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND en De Jong’s Nieuwsblad De nieuwe formatie v. d. Weerd-Rinia- Kuiper had een goede start door met constant goed spel een verdiende over winning te behalen. Door de concurrente van de juniores- partij te Harlingen en de 2de klaspartij te Ried hadden zich slechts 7 parturen aangemeld, wat echter dit grote voordeel had, dat er de gehele dag in één perk kon worden gekaatst. De lijst zag er als volgt uit: J. Sytsma, H. Schuil, W. Vlietstra. R. Hoekstra, J. Jansen, A. Veldkamp. P. Koopmans, Dr. Smedinga, Fr. Haanstra. J. Faber, Sj. Tjeerdema, J. Pander. P. Schuil, Fr. Helfrich, H. Bultje. M. van der Weerd, A. Rinia, R. Kui per. Joh. Stavinga, A. Hiemstra, J. Tol- sma. De openingspartij tussen de twee sterke parturen 1 en 2 werd een teleurstelling. Hoekstra en Jansen, die de vorige dag in Sneek hadden gezegevierd, brachten er weinig van terecht en ondanks het feit, dat Sytsma zich wegens 'n armblessure niet geheel kon geven, hadden de goed spelende Schuil en Vlietstra Weinig moei te hun tegenstanders met 6-1 uit te scha kelen. Een partij vol actie en met fraai perk- spel speelden de parturen 3 en 4, met maar liefst 15 bovenslagen.. No. 3 nam het eerste eerst met 4 bovenslagen, nl. 3 van Smedinga en 1 van Haanstra. Hierna konden ze wel punten, maar niet eersten behalen. Tweemaal ging een 6-2 voorsprong nog verloren en kon par tuur 4 uitlopen tot 2 spel om 1 eerst. In deze periode leverde Tjeerdema in het perk krachtig spel, o.a. met een vijftal bovenslagen. De onverwoestbare Drewes Smedinga, die nooit van opgeven weet, bracht zijn jonge makkers over het dode punt heen en onder zijn bezielende leiding zetten ze de achtervolging in en met succes. De achterstand werd ingelopen en de leiding werd heroverd, toen Koopmans op 4-4 6-6 een zitbal plaatste en de overwinning werd een feit, toen Smedinga op 5-4 6-6 een hercules plaatste. Bovenslagen: Smedinga 6, Tjeerdema 5, Haanstra 4 en Pander 1. likheit, mei eigen opfettings en eigen x i brüke?^Hoe sjogge de boeren dizze saek grif hwat yn, hoe sit it mei dat oare? Jitteris, hwa voor mensen, die erg vies voor lieden op z’n zon stukje sport, een brokje de Brandaris, die nu 'na twintig mijl af- vertrouwd bij de laarzen blijven staan tot de eigenaar, die er met een voet uitgeschoten is, een paar stappen terugkeert, om zijn eigendom aan de modder te ontrukken, zulks met de wetenschap, dat hoge gymnastiek schoenen of blote voeten de beste uit rusting vormen voor zo’n tocht, zulks met een korte broek en zonder andere bagage dan een fototoestel en tocht. Die eerste schreden van de tocht naar Ameland zijn de moeilijkste en de meest leerzame. „Even doorzetten”, roept dan gids Huismans en dan gaat de groep de verdere avonturen tegemoet. Niemand maakt zich zorgen, want de gids zorgt. Die oriënteert zich voortdurend op vaste punten aan de kust en op het eiland. Die kent iedere priel, iedere slenk, en hij weet, dat de hele warwinkel van geu len en prielen en slenken, van zand- en mosselbanken, van jaar tot jaar veran dert, omdat het Wad leeft. Groot is de hilariteit op zo’n tocht, wanneer iemand nat wordt, tot laten we zeggen; de gor del, nog groter .wanneer een deelnemer zich even niet overeind kan houden. Lucht wolken .zandbanken en schelpen, heel de wondere wereld van het Wad is hier eigendom van de Waddenlopers, die in tweeënhalf uur Ameland halen, net als wij op die zonnige dag, toen iemand zei „Als Rixt van het Oerd niet wild was geweest en ze zou dit gezien heb ben, dan was ze zich wild geschrokken”./ En inderdaad, een Waddentocht is geen onderneming 1 zijn uitgevallen, dags. Het is een Ik sil se hjir net allegearre wer neame, hwant it giet net om Ir. Emmens, mar om de idé fan Ir. van der Molen. Dêr fait oer to tinken, seit hy. Sjoch, dat woe ik nou graech ris hearre. Sit der in moog- likheit yn? Sjogge inkele boeren yn dy rjochting in reedlike karts? Of achtet men ek dat om redenen fan selsstannich. heit en kans op ünienichheit net moog- lik? Yn earder tiden wie it hiel gewoan, dat in stikmannich boeren meimekoar in bol le hiene ,togearre of mei mear in kunst- meststruijer brükten. Slüt dat oan by it boere-aerd hjirre of giet men nei koarter of langer tiid dochs wer oer nei persoan- lik gebrük? Buorlju kinne soms tige goed meimekoar mar dochs it mienskip- lik arbeidzjen of brüken wurdt net folie dien. Hwer sit it op fêst, dat men dochs leaver seis greatere kosten makket, dan meime koar to dwaen? Sit dat yn it aerd, yn de psyche fan de boeren hjirre? Fiele hja harren to gau hwat rekke, net genóch achte of soksahwat? Eltse Fries, en grif eltse Fryske boer, is in eigen persoan- likheit, mei eigen opfettings en eigen mienings. Lit er him min yn it span brüke? Hoe sjógg: seis? Ekonomysfc sit der gi mar hoe sit it mei dat nare? seit syn miening ris oer de idé fan Ir. van der Molen? lens of net iens, dat kin neat skele, mar helder op, hoecht jins namme der net b] As de bliere simmersinne Koestring jowt dyn aide lea, Dy it kunstners-each biwündert As in pronk fan ’t Fryske gea. Spoekje wyld de neijiersstoarmen Op it somber tsjerkhóf om, Om de deaden der to steuren Yn har ivichlange slom. As de winter dy bihinget Mei in ynlik moaije pracht; Of yn wrede noardske buoijen, Dy mei snie en hagel slacht. Altyd wekkest oer üs kriten, Oer it aide Godsgebou, Oer it tsjerkhóf, oer de grêven, Oer üs dierbre deaden, (rou. Gr. G. R. Het mag echter zo zijn, dat de Wadden- tochten al min of meer betreden paden kennen, behalve dan de tocht van Ter schelling, die dit seizoen voor het eerst sinds vele jaren werd volbracht; het blijft een feit, dat een voettocht door het Wad een avontuur blijft met voor de outsider gevaarlijke kanten, en dat een dergelijke onderneming niet geschikt is voor iedereen. „Hier kunnen we er het beste door”, zeggen dominee Van Dijk en de heer Huismans, wanneer zij weer een tocht beginnen, ergens op de zeedijk bij Vis- buren. En dan dalen zij, met de „over lopers” achter zich aan, de steile bazalt- glooiing van de dijk af, naar de slikvel- den, die zo onschuldig voor de dijkvoet uitgestrekt liggen, maar verraderlijk blij ken te zijn voor wie zich enthousiast een weg begint te banen naar het eind van die velden, waar de tocht naar Ameland pas goed lijkt te beginnen. Het slik is een sponzige, vuile glibber- massa, die zijn slachtoffers vastzuigt al een inktvis zijn prooi. Lage gymnastiek schoenen blijven achter in de breimassa, In de komende weken barst de lawine van het toerisme los over de Noordzee- eilanden, waarvan de bevolking weer en kele malen zal worden verdubbeld. Het bezoek aan de eilanden neemt nog steeds toe, de vraag waar de grens ligt van de opname-capaciteit is min of meer actueel en het wordt steeds duidelijker, dat zich in het toerisme naar de eilanden een ver schuiving voordoet in die zin, dat de trek van de Duitsers aanzienlijk toe neemt. Het feit, dat er deze zomer in de kerken op Texel Duitse kerkdiensten gehouden worden, wijst wel in een bepaalde rich ting ten aanzien van het TN iJ i_ 1 1 X7U1WUIO Vil M.V UIUDiaUUlgHLULU, VIC rederij Doeksen van Terschelling een Zeeuwse veerboot heeft afgehuurd om de stroom vakantiegangers op redelijke wijze te kunnen vervoeren, zegt wel iets van het groeiende bezoek. De eilanden leven in de komende weken geheel in de ban van het vreemdelingen verkeer. Zelfs de stoere vuurtoren Bran daris, die het karakter van West Ter schelling bepaalt en schijnbaar onaange daan boven de huizen optorent, ont komt niet aan het toerisme, deze stoere en meest bekende vuurtoren van ons land is in de komende weken van even grote betekenis voor het vreemdelingenverkeer als voor de scheepvaart. Die toren is het, die de oude romantiek van de eilanden en met name van Ter schelling dichter bij de vreemdelingen kan brengen, de romantiek, die deze zelfde vreemdelingen wellicht beter doet begrijpen, hoe men eeuwenlang op de eilanden heeft geleefd, en waarom men zo zuinig is op rust en schoonheid. De Brandaris brengt de vreemdeling ook dichter bij de zee, want van de zee komt de naam van deze toren. Het ver haal als zou men op Terschelling deze vuurtoren Brandaris hebben gedoopt, nadat het bouwsel eerst op verschillende plaatsen was geprobeerd onder het motto „Bran-hier-is„Bran-daar-is”, kan al leen slechts als een verhaal worden ge zien. De annalen, zoals die in de unieke Ter- schellinger oudheidkamer ,,’t Behouden Huys” te West Terschelling worden be waard, achter twee uitermate fraaie ge veltjes, vertellen over de historie van de Brandaris wel anders. Die geschiedenis gaat in feite terug tot het grijs verleden, tot de legendarische Ierse abt Brandanus, die reeds in de vijfde eeuw de wereldzeeën bevoer met een handvol monniken, die reeds in die tijd in Amerika geweest moet zijn, dus reeds duizend jaar voordat Columbus er voet aan land zette, die stoutmoedige tochten ondernam, welke soms jaren duurden en die tenslotte sedert zijn dood als Sinte Brandanus, schutspatroon van de zeelui in de historie voortleeft. Het was Sinte Brandanus voor wie op de zestiende mei, de dag van Sinte Bran- daen overal langs de Noordelijke kusten vuren werden gestookt en het was Sinte Brandaen, wiens naam als wonderlijk symbolisch voorval werd gegeven aan de toren, die eeuwenlang de scheepvaart zou dienen als „vurigh baken”. Reeds voordat in 1594 met de bouw van de huidige stoere Brandaris werd begon nen, stond er bij West Terschelling een kapel, die aan Sint Brandanus gewijd was en die, evenals vele andere torens in die dagen, tevens diende als dagmerk voor de scheepvaart. ’s Nachts werden vuurboeten gestookt in die dagen, zoals ook op het Vuurboets- duin van Vlieland. Hoelang men aan de Brandaris heeft gewerkt, is niet precies Myn earste reaksje is dizze, dat ik de skriuwer tankber bin foar syn düdlike brief. En dat der grif hwat yn sit. Dat biwiist wol it feit, dat net sa fier fan him óf, de kant nei Frentsjer ut, de boe ren drok dwaende binne mei in sa- neamde: administratieve ruilverkaveling. Dêr komt al aerdich skot yn, heardik fan ’e wike fan in bistjürslid en men hat wol hope, dat it trochgean kin. Dit is folie makliker, folie en folie goedkeaper as in echte ruilverkaveling en kin dochs in heap goed dwaen. Ik wol der graech in oare kear hwat mear oer meidiele. Mar oft dizze saek de oare kwestje fan it meimekoar arbeidzjen en masine-brü- ken op gong helpe sil, dat leau ik nou daliks net. Hwa seit syn miening noch ris? 3 e week juli 1934. f Overleden in het diaconessenhuis te Leeuwarden de heer L. S .Hilarides te Pingjum op 66 jarige leeftijd, o.a. be stuurslid van de Ned. Kaatsbond, Z.P.C., P.C. te Franeker, Coöp. Zuivelfabriek te Witmarsum, Spaarbank Arum, Coöp. Ver .Electrische Centrale verlichting, Wa. terschap Pingjum, Fr. Bond van Harmo nie en Fanfarecorpsen, Landbouw On derlinge, Toneelclub Pingjum, Coöp. Condensfabriek, Vrijz. Kiesver., Vijf Deelen Buitendijks, Fr. Mij. van Land bouw, Kamer van Koophandel, enz., enz. Lunters jaarlijkse opruiming. Iedere 100e koper een zuiver wollen deken cadeau. 300 bonte zomerjaponnen vanaf 50 ct., 150 kinderjurken, door elkaar 40 ct., zijden blouses f0,50, mantelcostumes f 2,50, 2 persoons ledikanten f 3,95, molton dekens f 0,32, jute karpetten f 1,50, schortenbont, wasecht 7^ ct., wit katoen 9 ct., jaeger pantalons, zware kwa liteit 90 ct., directoires extra zwaar 30 ct., prima gezoomde witte luiers f 0,15. De heer N. L. J. Bruinsma te Bolsward slaagde voor het le gedeelte notarieel examen. Een bruinvis in de vaarwateren rondom Bolsward. Telkens komt de brede rug van het zeemonster boven water. Waar schijnlijk is het dier door de sluis te Harlingen in het binnenwater gekomen. Ook te Kimswerd werd het gezien. Partuur 5, waar J. Faber was bijgeloot voor de zieke P. Schuil, was vooral door het falen van Bultje op de achterperk- plaats, niet opgewassen tegen Van der Weerd c.s. en bracht het niet verder dan 1 spel. Op de tweede lijst kwamen: 7-1 en 3-6. De strijd tussen 7 en 1 ging aanvankelijk volkomen gelijk op. Arp Hiemstra bleek zich ook op de voorperkplaats uitstekend thuis te gevoelen, wat hij demonstreerde door een zevental bovenslagen. Schuil nam al gauw de 1ste opslag over Na een lange periode van fraai zomerweer was het uitgerekend de zondag, dat de kaatsver, „Bolsward” haar eerste grote partij zou houden, weer mis: harde wind en dreigende luchten. Bij de aanvang van de wedstrijd leek het allemaal even triest en was er ook zeer weinig publiek. Na enige fiske buien, de laatste tussen 2 uur en half 3, de tijd, dat nog menig kaatliefhebber van buiten kon worden verwacht, werden we voor het laatst ge- tracteerd op een fikse bui. Hierna echter klaarde de lucht op, de zon kwam er nog door en een naar omstandigheden nog zeer bevre digend aantal kaatsliefhebbers kon genieten van goede kaatssport met goede opslag en mooi perkspel met een groot aantal boven slagen. Menig bal belandde op de mesthoop van Van der Velde. Vier leden van het Hoofdbestuur van de K. N. K. B. toonden door hun aanwezigheid hun belangstelling. te zeggen. Wel is bekend, dat deze toren aanvankelijk slechts als „dagmerk” voor de scheepvaart was bedoeld en dat er diverse malen een spits op is geweest, zonder dat die tegen blikseminslag of storm bestand bleken. Terschelling bleef ’s nachts de vuren voor de scheepvaart stoken. Het duurde tot 1835 voor de Brandaris echt vuurtoren werd. Er kwam toen een licht op, dat met petroleum werd „gestookt”. In 1875 kreeg de zo sukkelt het door. En toch, het moet. De tijd vergt het en wanneer het van bovenaf georganiseerd wordt, met commissies van praktijkmen sen, van boeren dus, die het praktisch kunnen bezien, wat het beste is, dan lijkt mij dat beslist te verwerkelijken. Want ik geloof, dat er velen zijn zoals ik, die wel met minder oppervlakte tevreden waren, als de ligging maar gunstig was. En bij gunstige ligging kon er veel meer gebeu ren dan nu. Voorbeelden zijn de Kolken bij Anjum en het Lage Midden. De boe ren, die daar nu duur, soms erg duur, zijn komen te zitten, kunnen het maken dank zij de gunstige ligging. De velen, waar ik hiermee over sprak zouden, on danks de hoge lasten, niet gaarne terug willen. Dan zijn 18-20 koeien per man geen uitzondering en geen onmogelijk heid. Maar wij, hier op het oude „pürbêste” land, sukkelen en praten maar voort en geven per jaar duizenden onnodig Het is jammer, dat men bij de tafel i bereikt, hier moet de stok bij komen. Want blijft het zo, dan kunt U van alles proberen, maar het gesukkel blijft. Wat is Uw reactie? L. S. van der Velde. Bieren-Waaxens. half uur van huis liggen, alleen het mel ken kost daardoor elke dag twee uur extra. De hekken heeft men dan nog op de koop toe, telkens weer open en dicht, om niet te spreken over het verweiden en het geloop met tochtige koeien. Werkelijk dit probleem ligt er en het is niet in geld uit te drukken, wat dit aan onnutte uren en werk kost. Is er een op lossing mogelijk? Oppervlakkig gezien en gelet op de menselijke natuur niet. Men krijgt met historisch gegroeide za ken te maken, met de huurders en de eigenaars, met voorkeur en tegenzin en avontuur, een nieuw vermaak zo ge wilt maar stellig evenmin voor lieden, die niet op de hoogte zijn van wat de Wad den zee eigenlijk is, van het feit, dat er enkele uren na laag water, wel weer an derhalve meter of nog meer zee kan staan met onberekenbare stromingen en zuigingen. Een Waddentocht is een bui tendijks en buitenissig avontuur voor de voorzichtigen. Voor hen, die weten, dat er alleen al door het Amelander gat ieder etmaal 400 miljoen kubieke meter water in. en uitstroomt, om van de an dere gasten maar te zwijgen, voor wie het Wad nimmer heeft gezien bij storm en hoog water, is deze onderneming zon der de hulp van een deskundige gids ronduit poging tot zelfmoord. Het is namelijk niet voldoende, wanneer het water bijna laag is en wanneer de wind uit het oosten waait. De wind kan draaien en als er storm op komst is st gt het water zeer snel .Er zijn vele factoren, die bij een Waddentocht een rol spelen, vraag het de gidsen Hoewel wij geenszins de indruk hebben, dat er in de toekomst voor de veerboten naar de eilanden geen emplooi meer zou zijn, verre van dat, is het een feit, dat de voettochten over de Waddenzee snel winnen aan populariteit. De aarzelende verkenningstochten naar het „droogste” traject van de zeedijk bij Visburen achter Holwerd naar het Ame landse Oord, ondernomen door figuren als dominee D. van Dijk, vroeger te Hollum op Ameland, nu te Leeuwarden en de heer D. Huismans, eveneens uit de Friese hoofdstad, zijn reeds lang verle den tijd. Zij weten precies, waar men het best „zee kan kiezen". Zij weten, waar men een paar streken westelijk of noordelijk moet aanhouden en met hen of andere deskundigen hebben in de af gelopen jaren enkele honderden perso nen de voettocht naar Ameland en terug volbracht. Er zijn ook tochten geweest naar de En- gelsmanplaat en de voettochten van het Groninger vasteland naar Rottumeroog worden al vele jaren ondernomen. Reeds lang geleden schreef de strandvoogd van Rottumeroog in de annalen van zijn da gelijkse eenzame gedoente op het eiland, Brandaris een draaiend licht, en in 1907 kreeg Terschelling de primeur van de eerste elektrisch verlichte vuurtoren in ons land. De lichtbundels van te zien zijn tot op bij stand, zijn bekend en zeelui van alle naties. De Brandaris is veertien eeuwen na de dood van Sint Brandaen een waardig monument dat de nagedachtenis aan hem levend houdt, een symbool tevens van Terschellings waakzaamheid voor de zeelui, een baken in de donkere nacht voor zwervers over de zeven zeeën, en tegelijk een baken overdag voor de vele vakantiegangers, voor zover die in deze dagen op het eiland de weg kwijt raken. Voor hen biedt trouwens de Brandaris unieke kansen voor een magnifiek pano rama over zee en eiland en zo dient deze eeuwenoude karakteristieke toren ook Terschellings toeristische belangen. Hwat is in trien, as de siele der net yn trillet. Okkerwyks ha ik hjir de fraech steld, hwat de boeren seis sizze fan de idé fan de hear Ir. H. van der Molen om it lan- wurk meimekoar to dwaen. In ploechje fan trije, fjouwer of mear boeren soene, neffens de hear v. d. M. tige profyt haw- we kinne fan it meimekoar brüken fan de kostbre, greatere wurktugen en mesi- nes; hja soene fordieliger arbeidzje kin ne as hja mekoar holpen, der soe mear romte wêze as de ien of oar in dei of in pear dagen siik of bihindere wie en sa mear. Ik ha der op wiisd, dat hjir en dêr al foarbylden wiene fan boeren, dy’t mei mekoar üngetiden, foaral lytsere boeren I en oant slot ftege ik: hwat sizze de boe- ren seis fan dit idéSoene der net in j ploechje fan trije, fjouwer boeren wenje, dy’t der foar fielden sa’n lytse mienskip I to foarmjen, hwerby elts baes bliuwt oer j syn eigen lan en fé, mar hwerby it lan- wurk troch mienskiplike mesines en mei mekoar oparbeidzjen dien waerd? Ir. v. d. M. leaude grif, dat de greate boere- organisaesjes en koöperaesjes wol stipe jaen woene om ris in pear jier sa’n proef to nimmen. De reaksjes, dy’t derop komd binne, bin ne op har seis hiel oannimlik, mar hja litte harren krekt net yn mei de stelde fraech, hja stelle seis fragen nei oanlie- ding fan de kwestje. Op de fraech seis is jit gjinien fierder yngien. De hear v. Str. üt Kimswert heakket yn op de rede fan Ir. Emmens, dy’t heil sjocht yn greate bidriuwen fan in pear hündert H.A. mei in lanboukundich yn- genieur as baes. Dat liket him neame nei en hy jowt der ek syn arguminten foar. Aide weitser oer üs kriten, Mannich ieuwen al oanien Ha de minsken om dy hinne Al dyn klokkelüd forstien. Klanken sa fol fromme wijing Foar it hert syn Godtsjinst trou; Klanken by it wreed forstjerren Tsjügen fan in djippe rou. As op de ierde ’t jonge libben Wer de leave maeitiid groet, En de pruze blomkes bloeije Op de grêven oan dyn foet. Ien fan de reaksjes wie dizze: „Naar aanleiding van Uw vraag in „De Marti nytoer van jl. dinsdag heb ik mijn ge dachten op een regendag eens aan het papier toevertrouwd. Dat het anders moet en zal gaan in de toekomst is voor mij ook een ding, dat zeker is. Maar er zal m.i. geen oplossing zijn te vinden, verkaveling komt. Mijn persoonlijke varing mij doen zien, dat de wantoestanden op dit gebied met geen pen zijn te beschrij ven. Het melkersprobleem kan tot op de helft worden teruggebracht, wanneer men de koeien thuis kon melken. Het hooien, mesten, kuilen, enz. kon men minstens met een derde aan kosten en arbeidsloon verminderen, wanneer men ’t land gunstig om de bedrijfsgebouwen had liggen. Besparing van een melkwa gen met motor, slijtage aan machines, paardenwerk, hoefbeslag, enz. en niet te vergeten het betere werk met de melk machine onder dak. Hoe zal men elkaar helpen bij de huidige ligging van vele stukken land? Hoeveel boeren hebben het land niet een

Bolswards Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1