INTEGRATIE IN BENELUX WORDT MET KRACHT VOORTGEZET MUZIEKSCHOOL TE BOLSWARD VAKCENTRALES EN KAMER OVER SOCIAAL BELEID Qabe Sk roar Buitenlands Overzicht Vrees in Amerika voor devaluatie van dollar Haile Selassie in Moskou STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND us hjoed p p to sizzen Gouden filmpjes S3 VRIJDAG 17 JULI 1959 55e JAARGANG No. 53 FOTONIEUWS UIT LA COURTINE Hwat hat de uitvoe- zou „WITTE HUUSKE” BIJNA VOLTOOID. Kamer sust. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie KAMEROVERZICHT Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’» Nieuwsblad bedoeld als een basiscursus, waarbij nog geen instrument wordt gebruikt. Indien een goed examen wordt afgelegd, volgt daarna de cursus voor de praktijk. Voor verschillende organisaties bestaan er examens. Gelukkig zijn de landelijke organisaties het onderling eens gewor den over uniforme examens, waar een A, B, C of D-diploma kan worden behaald. Cursusduur resp. 6, 6, 9 en 12 maanden. Een muzikant met een B-diploma is voor een korps zeer bruikbaar. Door subsidie uit ’t Anjerfonds, zijn de kosten voor de cursisten vrij laag. De theoretische lessen worden in klassi kaal verband gegeven, het cursusgeld bedraagt slechts f 0.75 per les (1% uur). De praktische lessen worden gegeven in kleine groepjes van pl.m. 6 leerlingen. I Ook deze lessen worden gegeven voor f 0.75 per les, waarna dan het korps nog een klein bedrag moet bijbetalen. Na de pauze geeft de voorzitter de ge legenheid aan de afgevaardigden van de korpsen hun mening over een en ander naar voren te brengen. De afgevaardigde van het muziekkorps in Blauwhuis is dankbaar voor dit initia tief en is er zeer enthousiast over. De korpsen kunnen zeer goed merken, welke muzikanten een cursus hebben ge volgd. Helaas vormen de financiën wel eens ’n bezwaar voor verschillende jonge muzi kanten. Ook de afgevaardigden van de plaatse lijke korpsen staan volkomen achter dit initiatief. In het bijzonder vormt voor deze korpsen de opleiding voor het C en D-diploma een moeilijkheid. Daar is een ervaren musicus voor nodig. Tijdens het bezoek van koning Boudewijn aan Nederland hebben er, naar men meldt, ook politieke besprekingen plaats gehad tussen de betrokken ministers van beide landen. Daarvan wordt gezegd dat de integratie in* de Benelux met kracht zal worden voortgezet evenals de politiek tót verdere integratie in Europa, waarmee wel in de eerste plaats bedoeld zal zijn die in de Europese economische gemeenschap van de landen van het zg. Klein Europa. Men moet het vraagstuk der integratie vooral nuchter bekijken. It houlik hat syn ütfallen, hwerby de man syn frijheit en de frou har lob for- lieze kin. Overigens is deze onenigheid in de Navo dubbel jammer op het mo ment dat er weer met de Russen wordt gepraat en voor de kleine Navoleden op het Europese vaste land dubbel ongenaam omdat zij achter het Franse streven naar een Navo-directorium het Franse ver langen naar het spelen van een over heersende rol op dat vasteland con stateren. te schrijven over de nu hervatte Geneefse ministerconferentie, waar al direct moei lijkheden ontstonden over het toelaten van West- en Oostduitse vertegenwoor digers in de geheime bijeenkomsten. Er heerst niet veel optimisme over de afloop der conferentie. Hoogstens verwacht men dat de Berlijnse kwestie voor II/2 jaar in de ijskast gaat, maar het Westen meent, dat men daarna weer over de status van W. Berlijn kan praten, en het Oosten dat het dan afgelopen moet zij met de aan wezigheid van Westelijke troepen in dat Stadsgedeelte. Uiteraard poogde de woordvoerder der PvdA, Roemers zelf vice-voorzitter van het NW in de Tweede Kamer uit deze situatie alles te halen wat er politiek-gesproken in zat. Niet, dat hij ernstig geloofde in een kabinetscrisis, maar er was hem natuurlijk veel aan ge legen om voor de werknemers een wel- vaartsverruiming tot stand te brengen. Via een motie trachtte hij de „regerings partijen” te verlokken tot het uitdrukke lijk toekennen van voorrang aan een loonsverbetering boven een verhoging der huren. De woordvoerder der Katholieke Volks partij, de voormalige KAB-bestuurder Andriessen, was er echter kennelijk alles aan gelegen een breuk, niet alleen in eigen gelederen, maar ook met het nieuwe kabinet, voorshands te vermijden. Van het adres der vakcentrales maakte hij nauwelijks melding. Desalniettemin poogde hij in alle vriendelijkheid het kabinet-De Quay ervan te overtuigen, Ambtelijke pensioenen. Bij het begin van het dagenlange kamer debat was de PvdA er meteen al op uit geweest ook op een ander punt de con fessionele regeringspartijen tegen het kabinet-de Quay uit te spelen. Er moest toen een beslissing worden genomen over Deze gevaren zijn wel niet acuut, want de kleine vrijhandelszone is er nog niet en er worden nog pogingen gedaan om te bemiddelen tussen de „zes en de ze ven" zoals dat heet, maar ze zijn wei sluimerend aanwezig en een waarschu wing voor de kleine landen die samen werken met grote dat ze zelf het slacht offer van die samenwerking kunnen wor den als de groten feitelijk terugvallen op de vooroorlogse belangenpolitiek, die on herroepelijk er toe leidt dat meer de nadruk valt op wat landen of groeperin gen verdeelt, dan op dat wat hen ver enigt. Het is niet zo vreemd dat een man als Guy Mollet, de Franse socialistische leider, die de Gaulle veelal steunt maar ook een overtuigd voorstander van de Europese integratie is, pas op een con gres van zijn partij heeft verklaard dat hij de regering-de Gaulle steunt in haar houding ten opzichte van Berlijn en de Duitse kwestie, maar het niet eens is met Het „Witte Huuske", het zonnehuisje voor de twee spastische kinderen van het gezin Rothuis te Opheusden, dat langs de spoorlijn Nijmegen-Geldermalsen wordt gebouwd, nadert nu snel zijn voltooiing. Het zal half augustus worden overgedragen door de Nijmeegse spoormannen, die de fondsen voor de bouw bijeen brachten. Twee beelden uit La Courtine in Frankrijk, waar het Nederlandse leger op het ogenblik oefeningen houdt. Boven: een tankbemanning maakt krijgsgevangenen. Onder: Nederlandse infanteristen in opmars door het Franse land. Het verloop van die onderhandelin- gen kan ons thans minder schelen dan het feit, dat Nederland, als deze kleine vrijhandelszone zou doorgaan onvoordeliger positie wat zijn lartdhouwprodkten betreft op de Engelse markt zal innemen dan Denemarken, zijn grote concurrent op die markt en dat dit feit dan kennelijk veroorzaakt zou zijn door de Franse onwil de Europese Eco nomische Gemeenschap, dus Klein Europa, te doen opnemen in de oorspronkelijk door Engeland ge dachte grote vrijhandelszone. Het bestuur van de muziekschool heeft het plan opgevat om te komen tot het instellen van een opleidingscursus voor korpsmuzikanten voor de leden van de muziekkorpsen in Bolsward en de naaste omgeving. Het bestuur heeft hierover contact op genomen met de Fryske Kultuerried. Een dezer dagen heeft er met de be sturen van de muziekkorpsen uit Bols ward en omgeving in het Convent een bespreking plaats gehad om na te gaan of er voor een dergelijke cursus belang stelling bestaat en of er overeenstem ming kon worden bereikt om deze plan nen te verwezenlijken. De samenkomst stond onder leiding van de heer D. Timmer, de voprzitter van het i bestuur van de muziekschool. De directeur der school en de heer H. Waanders, verbonden aan de Fryske Kultuerried, woonden eveneens de ver gadering bij. Na een inleidend woord geeft de voor zitter het woord aan de heer Waanders. Spreker zegt, dat uit een in 1956 door de Fryske Kultuerried aan de Provincie uitgebracht rapport over de koren en korpsen in Friesland wel bleek, dat het met de opleiding van de korpsen in het bijzonder wel slecht gesteld was. Er bestond een groot gebrek aan oplei dingsmogelijkheden. Meestal gebeurde dit door de directeur van het korps of één van de oudste muzikanten. Gejukkig Is hierin wat verandering gekomen. De provincie heeft voor de opleiding een subsidie beschikbaar gesteld. Er werd een commissie ingesteld, welke een leer plan voor theorie en praktijk samen stelde. De cursus theorie duurt 10 weken en is dat het toch werkelijk verstandig deed om de verhoging van huren en melkprijs tot 1 april a.s. uit te stellen, opdat te voren de „vrijere loonpolitiek” een eer lijke kans zou hebben gekregen. Deed het ministerie dat niet en dat was eigenlijk het enige dreigende woord, dat hi) sprak dan zou de regering in het najaar wel eens niet kunnen rekenen op de stem der Kath. Volkspartij voor haar wetsontwerp tot verhoging der huren. De anti-revolutionaire afgevaardigde Hazenbosch uitte zich scherper. En dat was uiteraard niet zonder politieke pi kanterie, voor wie zich herinnerde, dat hij in de eerste, mislukte fase van de formatie-poging van prof. De Quay dè kandidaat voor het ministerschap van So ciale zaken was geweest. Niettemin was zijn conclusie eensluidend aan die der KVP: „Kom ons ten aanzien van de in voering der huurverhoging per 1 april a.s. tegemoet en wij zullen de regering gaarne steun geven bij het voeren van een vrijere loonpolitiek". Het was toen al duidelijk, dat het kabi- net-De Quay de vuurdoop slechts zou doorstaan als het op dit punt een con cessie aan de kamermeerderheid doen. 4e week juli 1909- Benoemd tot lid der Ged. Staten van Friesland de heer B. W. Okma van Ype- colsga (chr. hist.). De prolongatiekoers te Amsterdam daal de tot 1 procent. Sedert 1894 is zo’n lage koers niet waargenomen. Aan de heer Sj. Kuindersma, aannemer te Joure, is bij onderhandse aanbeste ding opgedragen het bouwen van een bergplaats met wasinrichting op het em placement van het tramstation te Bols ward voor f 1398, Bij herstemming gekozen tot lid van de gemeenteraad te Bolsward H. J. Boer- sma, C. W. Eisma, P. D. v. d. Klei en W. van Randen. Enige veehouders te Tzum zijn na het besluit van de uitbetaling van de melk naar vetgehalte van plan een contrólever- eniging op te richten. Ook hoort men mompelen over de oprichting van een boerenleenbank. Onder leiding van de heer R. Schoon arriveerde te Tjerkwerd een gezelschap Oostenrijkse heren, dat een aantal eerste soort stamboekkoeien aankocht. De prij zen varieerden van f 275 tot f 350. Van de heer M. Huitema werden gekocht een kalfrier met twee melkkoeien voor bijna f 1000,—. de wijze van parlementaire behandeling van het onlangs ingediende wetsontwerp tot aanpassing van de ambtelijke pen sioenen aan de Weduwen, en wezenvoor- ziening, welke per 1 oktober a.s. in wer king moet treden. De kamercommissie van voorbereiding achtte het zo vlak voor de zomervakantie nauwelijks mogelijk, dit technisch ingewikkelde aanpassingswet je nog voor die datum door beide Kamers der Staten-Generaal heen te halen. De liberale minister van Binnenlandse Zaken, Mr. Toxopeus, gaf toen in over weging om dan desnoods beide wetten later, zij het met terugwerkende kracht, in te voeren. De PvdA trachtte de Kamer toen ervan te overtuigen, dat de Wedu wen- en wezenvoorziening in elk geval op 1 okt. a.s. zou moeten ingaan en dat de „korting” op de ambtelijke weduwen pensioenen dan maar later moest worden geheven. Zij wilde minister Toxopeus- kennelijk prikkelen door hem te herin neren aan het verzet, dat zijn partij, de VVD, vroeger als oppositie tegen deze „korting” op de pensioenen heeft ge voerd. Was hij hier nu plotseling voor? De confessionele partijen redden hem goedgezind uit dit parket. Met ruime meerderheid werd de desbetreffende so cialistische motie-Burger verworpen. Tijdens het afgelopen week-einde werd het kabinet-De Quay opge schrikt door een gemeenschappelijk adres van de drie grote vakcen trales het Nederlands Verbond van Vakverenigingen, de Katho lieke Arbeidersbeweging en Christelijk Nationaal Vakverbond aan de Tweede Kamer. Daarin werd namelijk op een radicale ombui ging van het regeringsbeleid aangedrongen. Eensgezind bleken deze machtige vakcentrales van oordeel, dat de regering de positie van de organen van het sociaal-economisch overleg had miskend. van dit adres geruchten verschenen over extra-beraad van de ministerraad en in diverse confessionele partijen. Sinds de kabinetsformatie rommelde het al in de w. 1 nu was het misnoegen blijkbaar "zo hoog geste gen, dat KAB en CNV er zelfs niet voor waren teruggedeinsd om een bezwaar schrift tot de Tweede Kamer te richten tezamen met het NW, waarvan een ieder wist, dat het dicht stond bij de parlementaire oppositie van de PvdA. Werd de positie van de confessionele „regeringspartijen” hierdoor niet be moeilijkt? Sinds de bevrijding was een dergelijk gemeenschappelijk adres eigen lijk onbekend geweest. Het is waar, dat in het CNV de instemming met deze ver klaring niet algemeen was. Voorzitter van Baren van de Christelijke Bedrijfs groepen Centrale (23.000) leden sprak er openlijk zijn teleurstelling over uit. Stuurde de vakbeweging soms aan op een voortijdige val van het kabinet-De Quay? Door in afwijking van het advies van Sociaal-Economische Raad aan een verho ging van de huren en de melkprijs per 1 januari I960 voorrang te geven boven een verbetering van de lonen, waarop de confessionele vakbeweging, doch werknemers volgens de vakbeweging na een tweejarige periode van beste dingsbeperking recht kunnen doen gel den, 'zou de regering in onvoldoende mate met hun verlangens rekening heb ben gehouden. De vakcentrales aarzelden niet hierover openlijk „groot ongenoe gen” uit te spreken en met kracht op een verschuiving van de huurverhoging naar een later tijdstip aan te dringen. Het is begrijpelijk, dat na de publicatie haar politiek inzake de Europese integra tie en de Navo. Zoals bekend, wij hebben daarop in een onzer vorige overzichten gewezen, is er tussen Amerika en Frankrijk in de Navo ook een geschil, dat tot een kwestie van machtsverhouding en tegenzin der hui dige Franse regering jegens wezenlijke integratie is, terug te brengen. De Franse regering heeft geweigerd atoomladingen voor de op haar gebied gestationneerde jachtbommenwerpers van de Navo, en dat zijn Amerikaanse vlieg tuigen, in Frankrijk te doen opslaan, als er niet aan zekere Franse eisen wordt vol daan. De Franse regering moet zeggingschap krijgen over het gebruik van deze vlieg tuigen, haar moeten de geheimen om trent deze atoomwapenen bekend worden gemaakt; zij moet ook gekend worden bij het bepalen van de Westelijke poli tiek ten opzichte van vraagstukken welke zich buiten het Noord Atlantisch gebied voordoen, en tenslotte wil Parijs dat de Navo een soort hoofdleiding zal krijgen, een directorium, waarvan naast de Ver. Staten en Engeland ook Frankrijk deel uitmaakt, terwijl zij bovendien wenst dat erkend wordt dat Frankrijk in Algerije een Atlantische strijd ten bate van het Westen voert, ook omdat daar eigenlijk de bases dienen te zijn vanwaar uit de luchtoorlog in een eventuele botsing met Rusland zou moeten worden gevoerd. Men kan respect hebben voor het Franse politiek en economisch herstel onder de Gaulle het laatste overigens evenals elders in Europa en de Ver. Staten voor een groot deel te danken aan de vrees in Amerika voor devaluatie van de dollar waardoor het publiek in goederen vlucht en niet minder aan de reusachtige bewa- peningsopdrachten men kan ook iets voelen voor de inzichten van de Franse staf over de strategie tegen Rusland te voeren; men kan tenslotte erkennen dat sommige eisen der Fransen niet onrede lijk zijn, en toch de Franse houding ver werpelijk achten. De Amerikaanse bijdrage tot de Weste lijke verdediging is zo enorm, en de ver antwoordelijkheid van Washington zo groot dat dit zich wel moet uitdrukken in ’n Amerikaans overwicht in de Navo, al mogen de bondgenoten dan aanspraak maken op redelijk overleg en raadple ging. Machtsillusies van een land, dat vroeger een grote rol in Europa heeft ge speeld, maar daartoe nu niet meer de middelen heeft, kunnen aan deze reali teit niets veranderen. De Fransen deden beter dat te beseffen dan te mokken, waarvan het gevolg is geweest dat gene raal Norstad, de Amerikaanse Atlanti sche opperbevelhebber, de 225 Ameri kaanse vliegtuigen op Franse bodem heeft teruggeroepen om ze te stationeren in Engeland en W. Duitsland, waar „in deze kritieke periode” ook kernladingen aanwezig zijn. Moge dan veel wat de Fransen op eco nomisch en politiek gebied ondernemen een bespotting zijn van het woord inte gratie, dat streven dient de Benelux- landen aan te moedigen tot een zo snel mogelijke verwezenlijken van de eigen éénwording, opdat hun stem in het Euro- pese concert krachtiger zal klinken. Men weet dat nu de Amerikanen niet bereid waren Frankrijk de geheimen van de Amerikaanse atoombom te onthullen de Franse regering zelf een atoombom heeft ontwikkeld, waarmee deze zomer proeven in de Sahara zullen worden ge nomen. Ghana (Goudkust) de negerre- publiek in Afrika, die lid is van het Ge menebest, heeft tegen deze proeven ge protesteerd en toen de „vrije” Algerijnse regering te Kairo erkend. Maar in de vergadering van rende raad van de Franse Gemeenschap, waarin de Frans-Afrikaanse landen ver enigd zijn, welke gehouden werd op Madagascar onder leiding van de Gaulle is besloteri dat om redenen van prestige en defensie over een eigen atoombom moet worden beschikt. Deze beslissing zal stellig ongenoegen wekken bij andere Afrikaanse volken. De verhoudingen in Afrika zijn echter te ingewikkeld om over de gevolgen van een en ander nu al een oordeel te vellen evenals over de vraag of het op de duur Parijs gelukken zal de Gemeenschap bij elkaar en onder haar hoede te houden, ook al omdat de Russen in menige Afri kaanse staat door ogenschijnlijk onbaat zuchtige economische hulp vaste voet trachten te krijgen. Zij hebben ook het onafhankelijke Abessinië onder keizer Haile Selassie, die te Moskou op bezoek is geweest, deze hulp aangeboden en de keizer heeft ze geaccepteerd ook, zijn land geniet trouwens allang ook Weste lijke hulp. We hebben de ons ter beschikking staan de ruimte ditmaal kunnen vullen zonder De politieke en economische ineenvloei- ing van verschillende landen is niet op korte termijn te verwezenlijken; vooral op economisch terrein wotden van alle landen opofferingen gevraagd welke door bepaalde groeperingen in elk dier landen direct aan de lijve worden ge voeld, welke daardoor tot verzet tegen de integratiepolitiek geneigd zijn. We behoeven er maar aan te herinneren hoe veel moeite het kost om onbelemmerde invoer van onze tuinbouwprodukten in België te verkrijgen om dit aan te voe len; omgekeerd verzetten zich ook be paalde Ned. producenten tegen de onge remde toegang van Belgische artikelen van hun branche in ons land. De integratie is dus een weg van moei zaam gaan, waarbij voor alles wederzijds begrip voor eikaars moeilijkheden nodig is. Maar de betrokken landen dienen toch principieel te blijven koersen naar het uiteindelijk doel: de integratie. An ders wordt het echter wanneer een der partijen het ideaal der integratie slechts met de mond belijdt en dit ideaal binnen een bepaalde gemeenschap gebruikt om zich zelf een bevoorrechte positie daarin te verschaffen. x We vrezen dat dit het geval is met Frankrijk; we hebben daarop in vorige overzichten al meer dan eens gewezen. Het gedrag der Franse regering in de ge meenschap van Klein Europa, waartoe ook West Duitsland, Italië en de Bene lux behoren, wekt het vermoeden dat zij er op uit is deze gemeenschap alleen te gebruiken ten bate van de versterking van Frankrijks eigen positie in Europa. Het is wel in de eerste plaats aan Parijs te wijten, dat er niets kwam van de vrij handelszone in Europa, welke Engeland wilde vormen om de vrije uitwisseling van goederen tussen Klein Europa en de andere vrije Europese landen mogelijk te maken. Toen dat wegens deze Franse houding mislukte trachtten de Engelsen een zg. kleine vrijhandelszone te vormen met De nemarken, Noorwegen, Zweden, Zwit serland, Oostenrijk en Portugal. Belangrijke stappen in de richting van dit doel zijn gedaan tijdens Engels-Deens overleg, waarbij de Denen een onmisken baar succes hebben gehad. De Engelsen hebben als Denemarken tot de zóne toe trad beloofd de invoerrechten voor Deen se landbouwprodukten als bacon, te ver lagen of af te schaffen, Denemarken voelt nu veel voor toetreding, maar moet ook nog verder met alle andere bovenge noemde landen praten. A ■'J

Bolswards Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1