ÜR liifeH CHROESJTSJEW IN POLEN OP VISITE Enorme Assoe’an-dam maakt einde aan Egypte’s vrees voor honger p 1 II 1 Buitenlands Overzicht «ar STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Gouden filmpjes De Russen wilden Berlijnse kwestie in de ijskast Oostenrijk heeft weer een regering Nasser wil meer landbouwprodukten en industrieën te |k:' h f x,- 55e JAARGANG No. 55 VRIJDAG 24 JULI 1959 VIERDAAGSE IN KEIZERSTAD VAN START enkel belang bij Na tot 10.000.000 dorpen en een Helaas Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie van de K.N.B.V.L.O. groep deelnemers op de Waalbrug bezig aan w en de armoede stierven duizenden door gebrek aan Sjoch om nei it forline, mar net oars as om to witten, hoe’t jo yn de takomst hannelje moatte. TREINBOTSING BIJ HEDEL Een overzicht van de ravage, welke dins dagochtend werd aangericht bij een bot sing tussen twee goederentreinen op de lijn Zaltbommel-Den Bosch aan de zuid zijde van de brug over de Maas bij Hedel. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Van het verdere nieuws: Oostenrijk heeft na langdurige pogingen weer een kabinet van socialisten en volks partij, de coalitie welke ook voor de verkiezingen regeerde. het parlement hebben de socialisten geheel de de- Jozef heeft op een voor die tijd geniale manier het voedselprobleem opgelost. Gedurende de jaren van overvloed verza. melde hij al het graan dat maar enigs zins gemist kon worden en sloeg het op om het pas te gebruiken tijdens de jaren van tegenspoed. Na de tijd van Jozef hebben de Egypte- naren echter niets anders kunnen doen dan machteloos afwachten. Meermalen sloeg de natuur toe met een wreedheid, die duizenden mensenlevens opeiste. Vooral in de jongste geschiedenis heb ben de problemen van het Nijldal grote vormen aangenomen. Op de 38.000 vier kante kilometer vruchtbare grond, die zich langs de oevers uitstrekt, woonden tot voor 1800 niet meer dan ongeveer 3 mil i oen mensen. In begin 1900 was het aantal echter al gegroeid en tegenwoordig moeten meer dan 22 miljoen monden gevuld worden met de voortbrengselen van de smalle strook vruchtbare grond, die de Nijl flankeert. Van woestijn tot akkergrond. Natuurlijk is het onmogelijk alle 22 m.il- De Russen hebben geen enkel belang bij de hereniging van Duitsland tenzij zij de zekerheid hebben dat dit een communis tisch Duitsland zal zijn. De Polen heb ben zelfs bij het laatste geen belang om dat een dergelijk Duitsland binnen het Sovjetblok een voor het buurland Polen te overheersende positie zou innemen. Zowel Moskou als Warschau zijn dus onder de huidige omstandigheden het meest gediend bij een blijvende verde ling van Duitsland, waarbij Oost Duits land een Russische satelliet zal blijven. De Polen hebben echter een geruststel ling nodig wat hun Oder-Neissegrens betreft. De Russen hebben die allang goedgekeurd, de Oost Duitsers zijn er mee verenigd, maar W. Duitsland wil er niet van weten en Amerika noch En geland hebben er ooit hun zegen aan Hwat hat Qabe Skroar us hjoed p p to sizzen 1 zijds van het Oost Duitse regime zou kunnen worden uitgelegd. Bij het afsluiten van dit overzicht had Moskou alle Westelijke, en het Westen alle Russische voorstellen verworpen en het Westen gedreigd de besprekingen te Zullen afbreken, als de Sovjetunie er aan vasthield dat een commissie van Oost- en West-Duitsers de mogelijkheid der her eniging zou onderzoeken. Het Westen zag hierin een Russische poging het, en in het bijzonder West Duitsland, te dwingen het Oost Duitse regime te er kennen. Deze erkenning zit Moskou hoog. Nu we het hier toch over de Amerikaan se vakbonden hebben, zij de staking van een half miljoen arbeiders in de Ameri kaanse staalindustrie even aangeroerd. De werkgevers hadden een loonsverho ging geweigerd en wensten ook de bepa ling in de contracten met de werknemers te laten vervallen, dat de lonen gebonden zouden blijven aan de kosten van het le vensonderhoud. Zij betoogden dat loonsverhoging de prijzen zou doen stijgen en dit de inflatie in de hand zou werken. De werknemers bonden meenden dat een loonsverhoging tot 15 cent per uur niet in de prijzen be hoefde verdisconteerd omdat de Ameri kaanse staalindustrie grote winsten maakt. Men is het niet eens kunnen worden en zo is de staking uitgebroken, die naar wel beweerd wordt op dit ogenblik meer populair zou zijn bij de werkgevers dan bij de werknemers. De eersten zouden menen dat de fabrieken best een poosje stil kunnen staan omdat men daarna op yolle capaciteit en dus het meest efficiënt zal kunnen werken; bovendien zouden zij de macht van de werknemersbonden wel eens op de proef willen stellen, om dat deze bonden naar de zin der direc ties te veel invloed in het bedrijfsbeleid trachten te krijgen. Dat de regering weinig ingenomen is met deze zeer grote staking in een der voornaamste takken van industrie en tij dens een kritiek moment in de buiten landse politiek, is duidelijk. Bovendien is men te Washington ook niet zo blij met het afvloeien van grote staalorders naar Europa. Pogingen tof bemiddeling van regeringszijde zijn dan ook reeds be- 1 gonnen. lieten van Rusland is afgestemd op het Russische zeven jaren-plan dat tot en met 1965 geldt. De Poolse economische opbouw is ove rigens nog verre van voltooid en de Poolse regeerders zullen het bezoek van Chroestsjew wel hebben uitgebuit om hem er op attent te maken dat zij nog massa’s grondstoffen, zware machines etc. nodig hebben om die opbouw te vol tooien en gepoogd hun positie in de ver deling van dit alles binnen het Sovjet blok zo gunstig mogelijk te maken. Het is overigens aardig om te constateren hoe vast de satellietstaten ook economisch in de Russische greep zijn, terwijl Mos kou een landje als Finland verbiedt tot de zgn. kleine vrijhandelszone toe te tre den, „omdat van economische blokvor ming in Europa, waar achter politieke bedoelingen schuilen, niets goeds kan voortkomen” Chroesjtsjew had in een zijner rede voeringen in Polen ook maar vlot weg verklaard dat de Amerikaanse arbeiders het helemaal niet met de Amerikaanse regering eens waren over de Berlijnse en Duitse kwestie, de grote Amerikaanse vakbonden hebben dat natuurlijk niet op zich laten zitten en de heer Chroesjtsjew in het openbaar laten weten dat zij geheel achter de politiek van presi dent Eisenhower staan in de Ber lijnse kwestie, en de Duitse hereni ging alleen aanvaardbaar achten in het kader van vrije verkiezingen. Het voornaamste doel van Chroesj- tsjews bezoek aan Polen zal overi gens wel verband houden met de Berlijnse en Duitse kwestie. Met de mogelijkheid van een topconferentie in het vooruitzicht zullen Chroesj tsjew en Gomulka stellig de gehele Duitse kwestie onder het oog heb ben gezien. Dinsdagochtend vroeg is in Nijmegen de vierdaagse begonnen. De foto toont een de eerste nog koele kilometers. - gegeven, al heeft generaal de Gaulle wel eens verklaard dat deze kwestie van de baan moet geacht en de Oder-Neisse- grens erkend. Het is mogelijk dat de Polen Chroesj tsjew hebben trachten te bewegen op een eventuele topconferentie in ruil voor een minder starre Russische houding in zake W. Berlijn te eisen dat naast de erkenning van het Oost Duitse commu nistische regime, het Westen als nu ook de Oder-Neisse-grens als finitieve tussen Duitsland en Polen zal accepteren. En hiermee zijn we dan weer bij de Ge- neefse conferentie van de ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier aan geland. De vorige week heeft er weinig schot in gezeten, men heeft het systeem der „werkmaaltijden” moeten invoeren om in intieme gesprekken naar eikaars bedoelingen te tasten en de Oostduitse en Westduitse ministers daarbuiten te houden, want Gromiko stond er op dat de Oost Duitsers tegewoordig waren bij alle officiële bijeenkomsten en nam de aanwezigheid der West Duitsers dan gesprekken idat men op aangeland. In 78, de volkspartij 79 zetels. Men is dus aangewezen op een compromis en spec taculaire veranderingen in de binnen landse politiek kan men dus niet ver wachten. De Saarlandse bevolking schijnt zich wat moeilijk aan te passen aan de overgang van de economische aansluiting Frankrijk naar die bij Duitsland, c den omdat zij meet moeten betalen hun da landse fabrikanten omdat zij hun "produk- ten door de Franse invoerrechten nu duurder op de Franse markt moeten bren gen en het Verlies van klanten in Frank- Die achteruitgang accentueerde zich voor al na de door Moskou in bloed gesmoor de opstand der arbeiders tegen het com munistisch bewind in Hongarije en de heer Chroesjtsjew zou dus wijs gedaan hebben zijn mond te houden over opstan den. Temeer omdat hij op Pools gebied was ,waar eenzelfde opstand als in Hon garije, welke overigens ook geen kans zou hebben gekregen omdat de Russen ook deze met geweld zouden hebben on derdrukt, alleen werd voorkomen door dat de Sovjetregering het nieuwe Poolse regime onder Gomulka, wat het binnen landse beleid betreft toestond in beperkte mate langs eigen wegen onder leiding van de communistische partij zijn weg te zoeken. In beperkte mate, want het zou niet zo ver mogen gaan dat het Polen in het zog van het Zuid Slavisch nationaal commu nisme zou kunnen brengen. Tito had daarop aanvankelijk gehoopt, maar is ten deze sterk teleurgesteld. Maar Gomulka en de Poolse communis tische partij hebben dan toch met zekere nationale omstandigheden in het binnen lands beleid rekening kunnen houden. Zo is er een ver van ideale, maar toch enigszins redelijke verhouding tot de Katholieke kerk, waartoe meer dan 90% der Poolse bevolking behoort de Pool se regeerders zullen dus met enige zorg de schimpscheuten van Chroesjtsjew op de godsdienst hebben aangehoord er zijn nog veel particuliere boeren- en an dere bedrijven in Polen, de beoefenaars van vrije beroepen en de kunstenaars le ven minder onder de druk van boven dan in Rusland en enige satellietstaten en het verkeer, ook geestelijk, met het Westen is ook aanzienlijk groter. Polen geniet zelfs zekere economische steun van de Ver. Staten, al is het dan econo misch vast geklonken in het Sovjetblok, omdat de economie der Europese satel- maar voor lief. Het Westen wenste echter der grote vier onderling; omi een kritiek punt was Zoals bekend was de laatste conces sie der Russen dat men de West Berlijnse kwestie lJ/2 jMr ^ang ,n de ijskast zou stoppen, en intussen een commissie uit Oost en West Duitsers bestaande de mogelijkheid van een oplossing der gehele Duitse kwestie zou onderzoeken in de rich ting van het Russische voorstel dat West Duitsland en Oost Duitsland verenigd zouden worden in een zgn. confederatie waarin ieder deel zijn tegenwoordig politieke stelsel zou behouden. Laatste week juli 1909 Staande herdacht de raad van de ge meente Bolsward de overleden stadsar chivaris, de heer D. Bartstra. Benoemd tot gaarder der bruggelden van de Harlingerbrug te Bolsward, de heer A. Huizinga met 7 stemmen. De heer S. Kamminga verwierf er 6. De turners hebben trui en pet verwis seld voor de meer defuge kledij en dop- pies en zien er met hun hoog stukadoor om de hals thans niet meer als gymnas ten uit; het 30-jarig jubileum van Lycur gus behoort weer tot het verleden! Leve Lycurgus en haar talentvolle directeur Sutherland Royaards. Door noodweer en storm te Workum een schip op het strand. Het gelukte Skelte, Johannes, Piebe en Andries Vis ser met een vlet de bemanning aan land te brengen. Uitslag grote kaatspartij te Franeker. Koningsprijs, de zilveren bal, C. Werk hoven, Witmarsum. Negen gouden wil- lems of kunstvoorwerpen, tevens 3 zil veren erekruisen C. Werkhoven, S. A. Kooistra en R. G. Zaagmans, Witmar sum. De oud-stadgenoot P. Plantinga, werd benoemd tot Nederlands consul te Cle veland (Noord-Amerika). W. Duitsland zou dus een democratisch en Oost Duitsland een communistisch staatsbestel kunnen handhaven. De Wes telijke drie hebben de gehele vorige week getracht aan de weet te komen of de Russen nu bedoelen dat na ll/2 jaar de troepen van het Westen uit W. Berlijn moesten zijn verdwenen, dus of dit voor stel toch een ultimatief karakter had, of dat men na die tijd in het licht van de besprekingen over de Duitse hereniging weer over de Berlijnse kwestie zou Kun nen spreken. Zij waren aan het eind van vorige week niet veel verder en voelden er ook niet voor dat Oost- en Westduit- sers alleen over de hereniging zouden spreken, maar wilden dit aan een com missie van hun plaatsvervangers of am bassadeurs opdragen, welke commissie permanent zou zijn. De door de Russen gewilde paritaire commissie van West- en Oost-Duitse ver tegenwoordigers zou zich alleen mogen bezig houden met besprekingen over het leggen van meer contact tussen beide de len van Duitsland. Men was nog weinig opgeschoten maar in ieder geval was het stadium bereikt van de concrete voorstel len en dat was tenminste iets want de Russen zijn gewend zoveel woorden te gebruiken en zo vaag te zijn dat men hen moeilijk op een onderwerp kan vast leggen; ze doen dat waarschijnlijk om zich later van bepaalde afspraken te kun nen afmaken als dat in hun kraam te pas komt, maar het Westen heeft zo voor en na genoeg ervaring opgedaan om dergelijke vallen te ontlopen. En voorlopig tracht het Westen nog alles te vermijden wat als een erkenning zijner- De Russische premier Chroesjtsjew is in Polen op visite geweest. Hij heeft er vele lelijke dingen over de godsdienst, over het Westen en de „kapitalisten” gezegd, maar heeft ook verklaard dat zijn land nooit een oorlog zal beginnen. Veel waarde kan men aan dergelijke uitingen van de Russische premier niet toekennen en daarom zou het verkeerd zijn zich in slaap te laten sussen door een enkel vredelievend woord van die zijde, te meer omdat de Rus er aan toevoegde dat de Sovjetunie natuurlijk een opstand van de arbeiders in de Westelijke landen tegen „hun kapitalistische regeerders” welkom zou zijn. We geloven dat best en we geloven ook dat Moskou ondergronds al wat het kan, zal doen om dergelijke bewegingen aan te moedigen met weinig kans op succes overigensde achteruitgang van de invloed der communistische partijen in de Westelijke landen is een waarborg daarvoor. Eindelijk zal dan nu, in de twintigste eeuw, iets worden gedaan tegen de af hankelijkheid van de willekeur van de natuur. De mens gaat de Nijl temmen. In samenwerking met Russische én Wes terse deskundigen werkt de Egyptische regering aan een plan voor een enorme dam, die in de toekomst voor een regel matige bevloeiïng moet zorgen, eeuwen van angst en leed zal Egypte, onder de regering van een modern staats hoofd, een eind maken aan een wan hopig gevecht voor een armzalig bestaan. Groeiende bevolking. Er is één uitzondering geweest op de onzekerheid, die in het Nijldal over de toekomst heerste. De Bijbel vertelt hoe Jozef van Egypte voorspelde dat zeven vette en zeven magere jaren het land zouden treffen. Ieder wist wat dat bete kende: zeven achtereenvolgende jaren zou door de bedding van de Nijl genoeg water stromen voor de akkers, maar op die goede tijd zou een periode van op nieuw zeven jaren volgen, waarin droog te de grond zou verharden en de oogst i doen mislukken. joen inwoners in leven te houden met de i rijk niet gemakkelijk gecompenseerd kan worden door klantenwinst in de rest van Duitsland, omdat daar al genoeg fabri kanten naar de gunst van de consumen ten dingen. Nadat de Spaanse peseta, als een eerste stap op het gebied der economische sa nering was gedevalueerd, is dat land toe gelaten tot de organisatie voor Europese economische samenwerking, het lichaam waarbij alle andere vrije Europese staten al zijn aangesloten. Spanje krijgt nu een milliardenlening om met internationale hulp economisch weer op de been te ko men. Het is te hopen dat deze hulp het Spaanse volk ten goede zal komen en ook tot een grotere politieke vrijheid van dat volk zal leiden. Irak was weer in het nieuws door be richten over opstanden, welke nu onder drukt heten. Het is echter een kwaad ding voor Kassem dat er ook militairen aan deelnamen. Zijn positie en daarom de gehele toestand in het Midden Oosten blijft wankel. De oude geschiedenissen over het Egypte van de pharao’s verhalen al over de belangrijkheid van het water dat door de Nijl wordt aangevoerd. Het zorgt voor de vruchtbaarheid van het land, voor de groeikracht van het gewas en met dat al voor het voedsel dat de Bewoners van de beide oevers nodig hebben. Wanneer ieder jaar het water stijgt en een nieuwe vloed de akkers inundeert, gonzen de van het feestgedruis, want het water betekent een rijke oogst jaar zonder honger. bleef in het verleden de vloed van de Nijl maar al te dikwijls uit of kwam het water met zo n kracht, dat de wassende rivier het zaad van de akkers spoelde. Dan deden de honger hun intrede in het land en stierven duizenden d voedsel. economische aansluiting bij naar die bij Duitsland. De Saarlanders in het algemeen zijn ontevre- i voor - „agelijkse levensbehoeften, de Saar- fabrik ten door de Franse invoerrechten W* - "W '7:i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1