'^9. I POLSSTOKVERSPRINGEN GROTE KAATSWEDSTRIJD TE ARUM DE WERELD VAN MORGEN .w r Fan de Martinytoer Jan Faber, Peins, Joh. Jansen, Harlingen en J. Pander in de kransen Nieuw doch veel omstreden en sensationeel vermaak in Friesland STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Hwat hat (j Cl l)C Ski OCIP üs hjoed p p to sizzen Realiteit lijkt voor ons verre droom Zilveren filmpjes t 11 I I 55e JAARGANG DINSDAG 28 JULI 1959 No. 56 IBN SAOED HEEFT FREIBURG „BEZET” Saoedt-Arabie heeft Zijn residentie tijdelijk 1. 2. A. 3. 4. 5. 6. 11. 7. 8. sen die 1. In de het eerste lijke houding voor ieder van ons is. 2. 3. afstand 4. 5. tg 6. 7. 8. HWAT TINK JO DERF AN? 9. 10. komme. „Die sprong u>as tekort”, zei ’t publiek, alsof deze deelnemer dal .zelf nog met wist Tj- de J. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) :ns pleinen en in straten van Friese steden en de de Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie vinga c.s.P. Schuil c.s. Zowel op als uit schoten beide Harlingers met hun Leeu warder maat te kort tegen het goedslui- tende drietal van no. 3. Nadat deze 3 eersten aaneen hadden ge haald, wisten Schuil c.s. de eer te red den; wel werd ’t daarna 2 maal 6 gelijk, doch kwaad uitslaan van Van der Zee en voorbijslaan der kaats door R. Kuiper belette verder succes. Het einde kwam bij de stand 5-1 4-2 plus 2 kaatsen. Bultje en P. Schuil mis ten beide het perk. Een niet actieve en weinig vechtlustige R. Hoekstra was mede oorzaak, dat zijn goed spelende perkmakkers uit Arum in de strijd tegen Jan Faber c.s. het onder spit moesten delven. Wel bleven ze, wat de eerste 2 spel betrof, hun tegenstan ders op de hielen volgen, doch buiten- slaan (2 maal) door R. Hoekstra was oorzaak, dat zij niet aan de leiding kwa men, terwijl hen in het laatste eerst slechts 2 punten werden gegund. Wie na de eerste buitenslagen van de jonge Okkinga (waardoor de stand op 2-0 kwam voor H. Schuil c.s.) gedacht heeft, dat laatstgenoemden een „makkie” zouden krijgen aan partuur 8, is bedro gen uitgekomen. Okkinga herstelde zich na het minder gelukkige begin volkomen en goed gesteund door zijn beide perk- makkers wist hij niet alleen d,e achter stand weg te werken, doch zelfs de lei ding over te nemen. Met een zitbal van Rlnia op 4-6 bezorgde partuur no. 7 weer een achterstand. Het werd zelfs 5-5, bij de standen 6-0 en 6-2. Schuil nam de perkplaats in van F. de Vries, die niet goed op dreef was, over, doch een onge nietbare bal van Okkinga op 6-6 scha kelde Schuil c.s. uit. Punten: 5260. Dit overweldigend geheel zal dus in 1970 realiteit zijn. Dit zijn de berekende conclusies wanneer nieuwe u Het is een droom, waarin wij liever geen raketten en straaljagers, geen geheime electronische breinen of natuurkundige wonderen zien. Het artikel in Elseviers Weekblad bena drukt nog eens hoe verkeerd een derge lijke houding voor ieder van ons is. De tweede omloop kwamen alzo uit de parturen 1-3 en 6-8. De grote vraag was hier wat de beide jonge spelers met hun oudere maat zou den presteren tegen het op papier sterke partuur no. 3. Het bleek alras, dat eerstgenoemden, waarvan Santema wel een der beste spe lers, zo niet de beste, was, van plan wa ren hun huid, zo duur mogelijk te ver kopen. De leiding kwam weliswaar aan no. 3, toen de kaats niet gepasseerd werd op 6-6, doch een buitenslag van Joh. Stavinga op 6-4 bracht weer even wicht. Om beurten namen de parturen hierna een spel, daarna, bij de stand 3-4 deed zich een kwestie voor over een door Bolswards Nieuwsblad Kommisje, edoch, daar gebleven. I willen wij ons niet begeven, willen wij een poging woord te geven op de het diepgaande conflict, polsstokverspringers nu r houdt. Feit is, dat er nu twee organi saties zijn, die zich ten doel stellen pols- stokvèrspringwedstrijden uit te schrijven, >pers Kom- van Friese Deze organisaties heb- iderling gekrakeel, Antwurdzje is noch net itselde as eat biantwurdzje. Koning Ibn Saoed van Saoedt-Arabie heeft pijn residentie tijdelijk naar de West- duitse universiteitsstad Freiburg verlegd. De koning was vergezeld van een gevolg van 60 personen, een onbekend aantal vrouwen en een tot de tanden bewapende lijfwacht. De vorst heeft permanent veertig auto’s tot zijn beschikking. Het doel van Saoed’s komst is zijn dochtertje Nof af te halen, die een jaar door een Freiburgse professor is behandeld voor brandwonden, en zichzelf tegen reumatiek te laten behandelen. 1 Hwat my yn dit brief tige oanstiet, is de moedige toan en it bitrouwen yn de takomst tan it plattelan. Nije paden gean doare is by ütstek it foarrjucht fan in libbene jongerein. Dochs wol ik by dit brief in oantekening meitsje en wol dizze. It is wier dat de leanbidriuwen op dit stuit wakker opsetten komme en harren jit alle dagen ütwreidzje. Hiel hwat fan dizze leanbidriuwen wurde op- set fan in boer of boeresoan, ien dy’t jit alhiel de mentaliteit fan de agrariërs hat. Dat utert him yn har bigryp foar de boer, yn har kennis fan it wurk, mar ek yn it drege arbeidzjen en de lange en oerlange dagen, dy’t party fan harren meitsje. Hja wolle op dit stuit alle kan ten wol üt en har tariven binne troch- strings ek billik, soms perfoarst to leech. Mar der is in aid en wiis sprekwurd fan de Romeinen en dat seit: in principiis obsta, dat wol sizze: by it bigjin moat jo goed ütsjen. Ik bidoel hjirmei, dat wy nou al sjen moatte, hokfor kant dizze saek ütgean sil. Bliuwe dy leanbidriuwen sa, bliuwe dat skerp konkurrearende, hurdarbeidzjende boeren en boeresoannen, dy't elk graech en op alle uren fan de dei bitsjinje wol le? Ik tink bygelyks oan de fierdere ünt- jowing fan de autobussen. Earst wie dat ek sa n spul. Rounom siet wol in man, dy’t in bus ried fan it doarp nei de stêd. Mar kom nou ris: in stik of seis greate ündernimmings yn Fryslan en dêrmei üt. Gjinien, dy’t op it heden mear mei in nije busündernimming bigjinne sil of kin en oer de routes en de frekwinsje en de tariven ha jo in blindersk bytsje mear to sizzen. Hokfoar kant geane de leanbidriuwen üt? Hoe sjocht dizze saek derüt yn har twadde en tredde stadium? Ik wit dat net, mar soe it sa’n wunder wêze, dat de sterksten en kapitaelkrêftichsten harren ütwreidzje, harren organisearje, mear en mear personiel brüke en it iens wurde oer tariven, wurküren en al sa mear? Is it net mooglik, dat dit geleidelik wei in macht wurd, der’t de boer tige rekken mei halde moat De masines wurde grea ter, djürder, better, effisiënter. Soe it forantwurde wêze en lit dit mar stil oan syn eigen üntjowing oer? En dan tink ik dochs wer oan dat aide sechje: in prin cipiis obsta. Yn it bigjinstadium moat jo oppasje. Sit der net hwat yn Nadat jaren geleden de rage van het touwtrekken in Friesland, waarbij opge schoten jongens en stoere mannen op 1r'1 dorpen zich uitsloofden om ten koste van vele zweetdruppels het Fries kampi- t oenschap te verwerven, nadat die rage wat was bekoeld, is er in dit gewest een nieuwe sport omhooggeschoten: het pols- stokvèrspringen, dat snel populair is ge worden en de gemoederen reeds in twee- erlei zin in beroering bracht. Eigenlijk is het polsstokspringen een Friese sport bij uitstek. Immers, het voor jaar zou niet compleet zijn in Friesland zonder de lentestoffering van honderden eierzoekers en andere natuurliefhebbers, zullen worden. Het zijn: satellieten voor radio- en televisie- verkeer, die tot een hoogte van 35.000 kilometer in een 24-uurs baan evenwijdig aan de evenaar zul len cirkelen. Dat komt er dus op :ge- het om- De hear Noordmans üt lens stjürde my in tige sympathyk brief oer de idé fan de hear van der Molen, hweryn hy op kundige wize werjowt hwat de alaeren yn it algemien fan dat idé tinke. Hy mient, dat de mentaliteit fan de boeren hjirre him min lient foar sa’n yntime gearwurking en dat salang der goede en oillike leanbidriuwen klear stean, der ek gjin forlet fan is. Sa’t hy skriuwt, is dat ek myn miening, mar ik woe dy per foarst net de foarstap nimme litte en graech fan de minsken seis hearre, hwat harren derfan tinkt. Wol skriuwt hy noch, dat de tiden wol ris komme kinne, dat de lju jit fierder dy kant optwongen wurde, mar hy mient, aat de selsstannige i r oef erative iin dat namelijk de oude Fryske Ljepj misje en dan nog ae Bond Polsstokspringers. P ben na lang onderling gekrakeel, waar Zelfs een onpartijdige arbitragecommis sie geen uitweg uit kon vinden, de hoop op overeenstemming opgegeven en zijn ieder een eigen weg gegaan. Iedere orga nisatie schrijft nu zijn eigen wedstrijden uit, zonder rekening te houden met de ander. Iedere organisatie plaatst zijn eigen advertenties en een van de orga nisaties heeft zelfs (ook per advertentie) een soort banvloek uitgesproken jegens degenen, die de moed in het armzalige lijf zouden hebben, om in te schrijven voor wedstrijden van de concurrentie. Zo staan de zaken, juist nu de belang stelling voor deze aantrekkelijke sport een grote vlucht begon te nemen. De dubbele onkosten, dubbele moeite en alle andere voortvloeiselen van de diepe kloof, neemt men van beide kanten op de koop toe, in de diepe overtuiging van het heilig gelijk. Nochtans wordt er nog steeds polstok- vèrgesprongen en dat is een schone zaak voor de toeschouwers. Voor de deelne mers is een en ander vaak minder schoon, vooral, wannéér er iets mis gaat bij de sprong over een vriendelijk kab belende, maar nochtans afschuwelijk blubberachtige dorpsvaart. En het gaat niet zelden mis, bij deze sport, dat is de grote attractie voor de meestal talrijke toeschouwers. Die zitten niet alleen te wachten op een meestersprong van acht of elf meter, al naar gelang de situatie ter plaatse is, maar de toeschouwers zit ten er ook echt naar uit te kijken, dat stoere deelnemers na een raketachtige aanloop, de gereedstaande polsstok voor bijspringen en pijlsnel, doch eervol on- aerd fan de boeren hjirre net maklik de greate biswieren fan dit koöpei lanwurk hinne stappe sille. Ik Lit mei him iens en hoopje, dat hy my net kwea ófnimt, dat ik it hjirby lit, krekt om’t hy seit, hwat ik seis ek sizze soe. As léste yn dizze rige jow ik nou it wurd oan ien fan de jongere boeren, hweryn it aksint dochs wer hwat oars leit en dy't blykber ek fan in oare gene- raesje is en dat ek helderop blike lit. Hjir is it brief; asteroïden achter Mars. intensief onderzoek van Venus en Mars door raketten die op beide planeten zullen landen en verken ningen van andere planeten door sa tellieten. de bouw van een nieuwe lanceer basis, speciaal voor de ruimtevaart, bij de evenaar of in het midden van de Pacific. een beslissing over de vestiging van een permanente (bemande) kolonie Op zondag 26 juli was door de kaats- vereniging „Willem Westra” te Arum, afd. K. N. K. B., een wedstrijd van 24 uitgenodigde kaatsers uitgeschreven, welke onder leiding stond van de heer D. F. de Vries van Kimswerd. Zoals geheel deze zomer het geval is, werkte het weer ook nu in alle opzich ten mee en hierdoor aangelokt, kon men ook bogen op een flink bezoek, terwijl de wedstrijd over het geheel genomen een behoorlijk spannend verloop had en een niet vermoed einde. Op de lijst prijkten de volgende parturen: A. Broersma en M. Santema, Ooster- littens en T. Post, Kimswerd. M. v. d. Weerd, Bolsward, C. Hoek stra, Franeker, A. Hiemstra, Leeu warden. Joh. Stavinga, Poppingawier, Veldkamp, Huizum en R. Kuiper, Makkum. P. Schuil, Harlingen, D. van der Zee, Leeuwarden en H. Bultje, Har lingen. R. Hoekstra, Temaard, Sj. Tjeerde- ma en J. Tolsma, Arum. Jan Faber, Peins, Joh. Jansen, Har lingen en J. Pander, Huizum. H. Schuil, Harlingen, A. Rinia, Mak kum en F. de Vries, Kimswerd. G. Okkinga, Oosterend, E. Heeg Oosterlittens en W. Vlietstra, Fra- neker. Allereerst kwamen tussen de lijnen de parturen 1 en 2, die een alleszins span nende partij te zien gaven met no. 2 aanvankelijk in de meerderheid, doch bij de stand 1-2 liepen Broersma en zijn bei de maten uit tot 5-1. Dit scheen de heren van no. 2 toch al te bar te gaan; ze gooiden er een schepje op en wisten in een ommezien de achter stand in te halen, doch in het laatste eerst werden hen slechts 2 punten ge gund. Eindstand 5-5 6-2. Aantal punten: 60-58. Minder spannend verliep het duel Sta mens evolueert, kan niet stil blijven staan voor een streep die hij eens bereikt heeft. Het is volkomen fout zich te dis- tanciëren van die sprong naar nieuwe mogelijkheden en iedere belangstelling te verliezen voor wat „daarginder” ge beurt. De navorsingen van de geleerden en technici en datgene wat uiteindelijk met de resultaten gedaan wordt, beslissen Over de toekomst van de mensen. Niet alle springers zijn vèrspringers, niet alle vaarten geschikt om deze nieuwe sport te beoefenen. Wel zijn alle vaarten even nat, die van de Ljeppers Kommisje zowel als die van de Bond. Maar dat drukt de pret niet. Een tekorte sprong geeft op grond van dit feit bij beide or ganisaties evenveel vermaak. Slechts de te korte sprong die gemaakt is naar een herstel van de eenheid is te betreuren De toeschouwers genieten van springers, die in de „vlucht” pijlsnel omhoog klim men, om de lengte van de sprong zover mogelijk uit te smeren, maar zij genie ten evenzeer, wanneer de springer dan uit de koers raakt, boven de vaart een moment stilstaat en dan overdwars te water gaat. Vooral in de seniorenklassen zijn de avonturen groot en de kledij, waarin de springers soms verschijnen verhoogt de aantrekkelijkheid als kijkspel. Er worden dikwijls prestaties behaald, die respect afdwingen en die een Fries kampioen schap rechtvaardigen. Toch is deze sport niet zonder gevaren. Gekneusde of zelfs gebroken polsen zijn die gewapend met de polsstok de uitge- geen uitzondering, gebroken polsstokken strekte landerijen' doorkruisen en die be- evenmin. hendig over soms brede sloten wippen aan de zwiepende stok van oregon-gre- nenhout. De nieuwe zomerse sport, die z’n be staan aan dit stuk Friese traditie ont leent, mag dus eigenlijk niemand verba zen. Het mag wellicht ook niemand ver wonderen, dat er rond deze nieuwe sport al gauw onverkwikkelijke verwikkelin gen zijn ontstaan, dat er niet alleen scheuren in ettelijke polsstokken, maar ook in de eenheid van de beoefenaars van de nieuwe sport zijn ontstaan. Friesland wordt immers wel eens het land van melk en conflicten genoemd? De nieuwe sport is omhooggeschoten ge lijk een jong en pas ingezaaid gazon in het voorjaar. De rage van het polstok- vèrspringen is vooral ontstaan dank zij de activiteiten van de Bond van Friese Vogelwachten en dat ligt ten dele voor de hand, aangezien juist in deze kringen de polsstok een vertrouwd en onmisbaar instrument is. Hieruit ontstond de Fryske Ljeppers 11 1 t is het niet bij In de aanleiding tot de ruzie evenmin doen een ant- schuldvraag in dat de Friese reeds lang bezig- Heachachte Hear: It is al in jiermannich lyn, dat wy elkoar. ren moeten yn Mantgum op in jonge- reingearkomste, hwer’t jo sprieken yn de rige lêzingen oer: Lanbou en polityk. Ik siet doe mei Jepma, Anne Landman, Simen Schoustra en Tsjerk Johs. de Jong yn it bistjür. Doe haw ik mei niget nei jo harke en ik lêz de artikels: Fan de Martiny-toer, ek mei tige nocht, al- hoe wol der ek wolris krityk is fan myn kant, mar dat sil op it Fryske boerehiem wol altyd bliuwe. Dit kear fergen jo my dochs to skriuwen: gjin krityk, mar in miening. Sa’t ik it sjoch, dan moatte wy as boe ren leare it greate wurk fan üs óf to skouwen. De üngetiid, it ynküljen, it dongjen, al dat wurk moatte leanwur- kers foar üs dwaen. De soarch foar it fé is foar de boer en syn fêst personiel. As ien man dan 15 oant 20 kij melke, fuorje en forsoargje sil, dan hat hy, for- gelike mei in industry-arbeider, al in deitaek. De boer hat seis dan jit de or- ganisaesje fan it bidriuw, de hannel, de administraesje en sa, hwertroch hy mear as biset is. De fêste arbeider of soan fan de boer moat dan soargje foar de ombol- lingen, lyk as stikelstekke, kunstmest- struije, skytbütse, elektrysk stek sette en forsette en folie net genóch. Neffens my komme wy sa yn in folie bettere organisearre situaesje to forkea- ren en it liket my ünforantwurde, dat in boer seis al dat djüre ark en masines pri vé oanskaft, wylst hy dêrmei dan folslein de slaef fan syn bidriuw wurdt. Ommers, dan moat hy der safolle mooglik mei dwaen om de djüre ynfestearingen wer lyk to krijen. Wy soene ek koöperaesjes op dit gebiet oprjuchtsje kinne, mar sa lang der jit safolle minsken it initiatyf doare to nimmen ta it oprjuchtsjen fan in leanbidriuw, soe ik dêr de foarkar oan jaen. Foar boeresoannen, dy't har tige ynteressearje foar de mechanisaesje lizze hjir prachtkansen. De boer leart sa nef fens my ek boer to wêzen en gjin wurk- ezel. Hwant yn it léste gefal is it sels- stannich boer wêzen gjin „foarrjucht” mear. Hy moat it lanwurk mear saeklik sjen en dêrnei stribje, dat de arbeider fan de boer ek sa gau mooglik de 45- ürige arbeidswike krije kin. Dat sil de „leefbaarheid” fan it plattelan to’n goede komme. Mei heechachting en groetnis, W. B. Hylkema, Jorwert. „Wij, in ons knusse en burgelijke Nederland, realiseren ons in feite niet welke enorme krachten zich op het ogenblik opgehitst door een gigantische strijd, ontwikkelen. Toch beslist de afloop van die huive ringwekkende wedloop over onze levensvrijheid en bepaalt het terrein waarop de strijd wordt uitgevochten de techniek de ruimten waarin wij binnenkort zullen leven, vrij of onvrij”. Dit, in het kort, is het betoog van een onlangs in Elseviers Weekblad gepubli ceerd artikel, geschreven naar aanleiding van het jaarverslag van het Amerikaans General Dynamics Concern. De schrijver haalt uit het verslag een serie prestaties aan, waarin men op basis van de werkelijkheid mag verwachten dat ze binnen tien jaren verwezenlijkt neer, dat de satellieten onbewege lijk op een vast punt boven aardoppervlak blijven hangen dat hun omloopsnelheid gelijk is aan die van onze aardbol. satellieten voor weerverkenning die een hoogte van 6 tot 13.000 kilome ter zullen bereiken. navigatiesatellieten op een hoogte van 16.000 kilometer ten behoeve van de zeescheepvaart. ruimtestations op een afstand van 500 kilometer van de aarde waarin manschappen zullen worden opge leid voor de ruimtevaart en van waaruit diverse onderzoekingen kun nen worden verricht. maansatellieten en automatisch wer kende onderzoekstations op het maanoppervlak. exploiratie van de maan door in hun geheel van de aarde afgescho ten robotvoertuigen. onderzoek met onbemande raketten van de sfeer rond Mercurius en gehele verdere ruimte tot aan le week augustus 1934. Ernstige ziekte van Hindenburg. Beter schap is niet meer mogelijk. Hindenburg werd wel „de rem van Hitler” genoemd. Het muziekkorps „Wubbenus Jacobs” te Arum (thans onder leiding van de heer Y. G. Visser van Franeker) dat ten dode was opgeschreven is gerei rondgaan met een i milde giften werden gegeven. De deze winter te Schraard opgerichte zangvereniging heeft haar eerste uitstapje gemaakt. De reis ging naar Amsterdam, waar veel is genoten. Naar het strandbad „Flevo” te Makkum per tram. Dagretours van Arum f 0,85, van Witmarsum f 0,65, van Bolsward f 0,90, boottocht en bad inbegrepen. Kinderen beneden 15 jaar halve prijs. Bezoekt het kanobedrijf „Schiphol” te Makkum. A. B. Dijkstra. Voorstel van B. en W. van Bolsward tot aankoop van de Sint Martinuskerk met verplichting tot afbraak en tot het aan leggen van een straat van de Grote Dijlakker naar het Laag Bolwerk. Het orgelconcert van de heer Alt trok bijna 400 mensen. De heer Brinksma opende een nieuwe bloemenwinkel „Flora” aan De Dijk. Ds. G. C. van Niftrik, Ned. Herv. pred. te Schraard heeft het beroep naar Vol- lenhove aangenomen. Benoemd tot burgemeester van Hinde, loopen de heer G. Spanninga, secretaris dier gemeente. Arum (thans onder leiding :d dank zij het intekenlijst, waarop lancering van ruimteplatforms, van waaruit bemande raketten naar Ve nus en Mars kunnen worden gelan ceerd. overweldigend geheel zal dus in van harde zakenlieden en technici- van een particulier bedrijf, men sen die geen enkel belang hebben bij een verkeerde voorstelling van zaken, die eer der het optimistische enthousiasme van de vele Amerikanen zouden willen be teugelen. Het zijn voorspellingen die op het eerste gezicht alleen tonen hoe over tien jaren de ruimtevaart er uit zal zien, doch die uiteindelijk veel meer zeggen. Voor het afschieten van een raket is meer nodig dan een goede aero-dynamische vormgeving en een krachtige motor. Honderdduizenden uiterst verfijnde on derdeeltjes zijn nodig, die alle stuk voor stuk, een eigen tak of takje van de tech niek vertegenwoordigen. In de jaren, die voor ons liggen, zullen zij verbeterd wor den, in een razend tempo, want de stuw kracht van de koude oorlog drijft op tot steeds meer superprestaties. Niet alleen de raketwetenschap, maar ook de aanverwante chemie, de electroni ca, de mechanica, zij alle ontwikkelen zich met een verbijsterende snelheid. In een tempo dat zo hoog ligt dat het in ons Nederland en niet alleen hier niet meer te volgen is. Nu al beschikt de mens over electronische breinen, die met ’n ongelofelijke snelheid en precisie vertaalwerk verrichten, boeken omschrij ven in brailleschrift of onfeilbaar bereke ningen uitwerken met honderd en hon derdduizend maal de snelheid waarmee de mens dat kan doen. En nauwelijks schudden wij wakker uit de droom waarin wij blijven verkeren -- een nieuw bericht over een ontwikkeling zijn ronde doet. raketten en straaljagers, geen - - maan.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1