g I MELK UIT KOPER GROTE „KOEPEL”-KAATSPARTIJ TE WITMARSUM n roar e Napraat na het „Auf Wiedersehen” 4 R. Hoekstra, Ter naar <1, A. Veldkamp en J. Pander (koning), Huizum, winnaars STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND ..(hiike Rosiike*’ en de Skotsploech naar Castrop-Rauxel? us hjoed p p to sizzen Zilveren filmpjes Parturen voor de IrL iili 'U Kgqi 55e JAARGANG No. 58 DINSDAG 4 AUGUSTUS 1959 DE „ROTTERDAM” te zien zijn (foto boven) kunnen bepalen, welke op gewezen 7. 8. 1. Op 9. 2. 10. 3. 11. 4. 12. 5. 6. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K 5157) Foto Steggerda Een overzicht van een gedeelte van de schilder, en teken-tenteonstelling in het Convent. U ziet meteen hoe gezellig druk het er was. Links ziet U Koos Boermans vol belangstelling gebogen over het werk van zijn Duitse kunstbroeders. De athleet (boven tegen het gordijn) is één van zijn eigen werkstukken. Jammer, dat deze tentoonstelling slechts een paar dagen geopend kon zijn. M. van der Weerd, Bolsward, A. Rinia en R. Kuiper, Makkum. J. Galerna, Harlingen, C. Hoekstra, Franeker en D. van der Zee, Leeu warden. J. Faber, Peins, Sj. Tjeerdema en J. Tolsma, Arum. G. Okkinga, Oosterend, B. van Dijk en J. Halbertsma Harlingen. P. Koopmans, Weldum, Dr. Smedin- ga, Harlingen, Fr. Haanstra, Bols ward. M. van der Leest, Stiens, Joh. Zijl- Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mtn Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Bols wards Nieu wslilai Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad De eerste vraag die ons bijv, persoonlijk in Cstrop-Rauxel gesteld werd, was waarom wij ons niet aan onze belofte hielden en de krijgsgevangenen niet los lieten. Een schouderophalen onzerzijds. Wij nog Duitsse krijggevangenen Ja, in Breda, wist men ons te vertellen. En al beweerden we nog zo, dat dit Verbrecker (oorlogsmisdadigers) waren, het hielp ons niet. Ze hadden toch hun plicht ge daan? Befehl 1st Befehl! Nu leven we slechts enige jaren later. De jeugd praat niet meer over oorlog. De jeugd weet er zelfs weinig meer van. De jeugd weet niet meer van remmin gen, maar beleeft dit contact onbevan gen en op vreugdevolle wijze. Jongelui, die op school de grootste moeite hadden op de Duitse repetitie een voldoende te halen, ontdekten plotseling, dat ze zich toch verstaanbaar konden maken. Dat er een wederzijds begrip was. Spontaan voelde men zich voor elkaar verantwoor. delijk, even spontaan sloot men vriend schap. Zelfs Amor kreeg zijn kans. Zo ergens de toekomst aan de jeugd is, is het wel hier. En al is er dan weinig gesproken over hetgeen geweest is, zelfs weinig over de Europese gemeenschap, waarnaar we streven, in praktijk ge bracht is deze zeker. Het was Bolsward een waardevol iets hiertoe een bijdrage te mogen leveren. Het is zoals Gabe Skroar het in ons jongste nummer zeide: „Meer dan mo numenten van steen of brons hebben mo numenten opgericht in de harten van de mensen waarde”. Daarom, Bolsward, ga zo door een Euro pese stad te zijn. Vergeet niet, dat ook de jonge Duitser zijn hoop op het Wes ten heeft gesteld. En dat Westen zijn mede wij. Elkaar hebben we nodig. Dit groeiend besef is een winstpunt. Hoewel de commissie heeft gezwoegd en gesloofd, er vakantiedagen aan werden opgeofferd en moeite noch tijd werd ge spaard om alles voor te bereiden, waren hier en daar natuurlijk nog wel oneffen heden. Zand er over. Het hernieuwde contact is succesvol ge weest. Het kleine was hier groot. Het was geen toevallige ontmoeting. Er was sprake van een achtergrond, waartegen dit alles zich afspeelde. Laat deze ontmoeting een schakel zijn in een ketting van vele, een ketting, die niet knelt, maar bindt en verbindt. Overeengekomen werd het het volgend jaar te doen, zonder officiële uitwisse ling. Wel zal het contact worden be waard en zullen in een lang weekend de vérdere mogelijkheden worden doorge sproken. Spontaan contact tussen onder linge groepen of particulieren is echter welkom. Het „Wiedersehen” behoeft heus geen twee jaar op zich te laten wachten. Het papier is gewillig, de post functioneert goed. Dat men schrijve! En waarom zou men een volgend jaar als individuele vereniging zelf niet eens Het achterdek met het zwembad, waar duidelijk de merkwaardige rookkanalen en de rooksalon van de eerste klasse aan boord van het s.s. Rotterdam” Nu na veel gewuif, een hartelijk wederzijds ,,Auf Wiedersehen” en hier en daar zelfs een afscheidszoen, de laatste gasten uit Castrop- Rauxel zijn vertrokken, is de tijd gekomen al de belevenissen van de laatste week even te laten bezinken en er al over napratend de slotconclusie te trekken. Direct mag wel worden gezegd: wat een kleine stad als Bolsward aan het geven van gastvrijheid heeft gepresteerd is fenomenaal. De inspanning hiervoor door een kleine gemeenschap is in dit op zicht immers veel groter, dan die van een grote stad als Delft of Castrop-Rauxel zelf. Met grote tevredenheid en dankbaarheid kan Bolsward en kunnen ook zeker de gasten uit haar zusterstad terugzien op deze drukke uitwisseling van turners, voetballers, tafeltennisers, schilders, musici en wielrenners, op deze ontmoe ting van jeugd en jeugd. Niet minder dan 12 parturen hadden zich in vrije samenstelling voor dit kaats- festijn aangemeld, die samen de volgen de lijst vormden: stra, Creil, M. Santema, Oosterlit- tens. R. Hoekstra, Ternaard, A. Veld kamp en J. Pander, Huizum. K. Jansen, Hijum, E. Heeg, Ooster- littens, E. Zijlstra, Amsterdam. J. Sytsma, Ried, H. Schuil, Harlin gen, W. Vlietstra, Franeker. S. Bouwma en H. Seerden, Frane ker, T. Post, Kimswerd. P. Schuil, S. Olivier, H. Bultje, Har lingen. Joh. Stavinga, Poppingawier, Joh. Jansen, Harlingen, A. Hiemstra, Leeuwarden. Jeugd en toekomst. Naatuurlijk, de gasten hebben er meteen een vakantie, soms zelfs een vrolijke boel van gemaakt, maar wie zou hen dit kwalijk nemen, nu velen van hen inder daad hun Feriëntage” hiervoor moesten opnemen? Maar toch was deze vakantie voor hen wel degelijk een „beleven”. Eep beleven voor hen, die de kennisma king vernieuwden, evenzeer voor hen, die voor het eerst met het buitenland en met name met Bolsward kennis maakten. Sommige jeugdige Duitsers, die zonder een cent op zak al liftend naar onze kus ten komen om daar rovend en plunderend de goede naam van de Duitse toerist naar beneden te halen, zullen niet met de Castroppers kunnen getuigen van de hartelijkheid, de vriendschap, de genoten gastvrijheid, vooral ook niet van de vreugde van het zelf met anderen spor ten, musiceren, wedstrijdrijden en expo seren, zoals dit te Bolsward het geval was. Het waren vooral de jongeren, die dit maal naar Bolsward kwamen. Het was vreugdevol te zien hoe spoedig zij zich hier thuis voelden en dank zij de zor gen van de Bolswarder jeugd zelf, onder de stimulerende leiding van de commis sieleden, de europese verbondenheid spontaan demonstreerden. Wij geloven dat er, vooral door de jon geren niet veel is gepraat over de schuld vraag van de oorlog, de Hitlermoraal, niet eens veel over het na-oorlogse Duitse leed. Duidelijk werd zonder meer een daad gesteld. Trouwens het is alweer een jongere generatie die aan bod komt. De meesten van de gasten waren in de oorlog nog kleuters. Al hebben ze de wereldbrand aan den lijve ondervonden, bewust hebben ze deze niet meegemaakt. Ook in dit opzicht leven we snel. Persoonlijk herinneren we ons nog de eerste contacten met onze Europese zus terstad, dat toch een Duitse stad was, dus een stad van onze voormalige vijand. Het was eerst echt ietwat griezelig een Duitser de hand te drukken. Wij zagen hem in onze gedachten nog gehuld in ’t zo gehate veldgrijs. Was het misschien een Feldwebel, een voormalige Ortskom- mandant? Had diezelfde hand onze pro visiekast leeg geroofd, gebonsd op onze deur, op zoek naar onderduikers, de haan overgehaald bij een vuurpeleton Het „Ich bin schon da gewesen”, bete kende veelal „Ik was bij U aan ’t front”. Er was in die eerste dagen zelfoverwin ning voor nodig contact te zoeken. Het was een in praktijk brengen van het Bijbelse „Hebt Uwe vijanden lief” en we herinneren ons nog hoe pas na het door praten van heel het na-oorlogse pro bleem langzamerhand het ijs werd ge broken, we in de Duitser de mens ont dekten, soms pas na urenlange nachtelij ke gesprekken. En dan nog hadden we het gevoel, dat de kloof toch wel erg diep was. contact zoeken? Castrop-Rauxel is per slot niet zó ver. Per bromfiets kan men elkaar in één dag bereiken. En waarom de uitwisseling te beperken tot turners, voetballers, tennissers, schilders, ren ners en musici? Waarom als muziek korps niet eens uit te wisselen, als scha kers, dammers, als (kerk)koor of als jeugdvereniging? En waarom ’t contact tot de jeugd beperkt? Er zijn vast wel gezinnen uit Bolsward, die hun vakantie eens door willen brengen in de „Indu- striestadt im grünen” en omgekeerd. Misschien willen de ouders van jeugdige Gastgebers ook wederzijds kennis ma ken. De gemeenteraden konden over en weer op excursie gaan, de vrouwenver enigingen elkaar opzoeken. We doen maar enkele grepen, bedoeld, als suggesties die misschien wél. misschien ook niet te verwezenlijken zijn. Bij dit alles moet men natuurlijk oog voor de realiteit houden. Als een tegen wicht tegenover een al te groot en te romantisch enthousiasme plaatsen we hiernaast een (overigens niet al te se rieus bedoeld) gedicht, dat we vonden in een Bolswardse schoolkrant. Maar dat er ook n de twee jaar die ons nog schei den van de eerstvolgende officiële uit wisseling wel het een en einder zal ge beuren, lijkt ons zo goed als zeker. „Omke Romke" en de Skotsploech maak ten bijv, zo’n indruk op de Herr Ober- Stadsdirektor, dr. H. Grossmann, die in Bolsward kwam kijken en. meedan send), dat hij spontaan zeide: Die moe ten ook eens in Castrop-Rauxel komen! In het Duits natuurlijk, want alle Duit sers menen, dat de Bolswarders hun taal kunnen verstaan en spreken. Dit is he laas niet zo. Noch het omgekeerde is het geval en dit is voor een vlot verkeer wel een beetje een handicap. Maar voor en kele zaken is de taal internationaal. Voor de liefde bijvoorbeeld. Leafde en Hoe dit bij te voeren? Al enkele jaren wordt door de veevoe derindustrie een zgn. koperkoekje in de handel gebracht. Dit koekje bevat I/4 a in 2 perken, zodat eerst in het veld kwa men de nos, 1-2 en 3-4. Zou men mogen verwachten, dat het ko- ningspartuur van de P.C. te Franeker geen moeite zou hebben met hun tegen standers van no. 2, het bleek al spoe dig, dat deze niet in topvorm waren en de vele opslagfouten hadden tot gevolg, dat v. d. Weerd c.s. al spoedig een 4-2 achterstand hadden. Wel wisten ze met hun tegenstanders gelijk te komen, doch deze behielden daarna de leiding. Het werd 4-5, zelfs 5-5, doch in het beslis sende eerst werden hen slechts 2 punten gegund.. Ook de tweede partij, die tussen de nos. 3 en 4 kon niet bekoren, daarvoor was er te weinig spanning. In het eerst ging de strijd nog een beetje gelijk op, maar na gelijk spel liepen Okkinga c.s. uit tot 3-5. Nadat no. 3 nog een eerst had gehaald op 6-0, besliste Okkinga de partij op 2-6 met een zitbal. De tweede klassers van no. 5, die daarna moesten aantreden tegen partuur 6 vie len enigszins tegen. Het zat hopeloos vast bij deze spelers en met een blanke telegraaf en een miniem aantal punten werden zij voor verdere deelname uit geschakeld. Ook de partij tussen de latere winnaars van deze wedstrijd en partuur 8 bereikte geen grote hoogte. Nadat om beurten een bordje werd ge haald, liep no. 7 uit tot 4-1. Het werd 4-2, doch in het resterende spel wisten K. Jansen c.s. slechts 4 punten te ver overen. Bouwma en z’n maten gaven in het be gin wel aardig partij tegen Sijtsma c.s. en wisten een stand van 3 eersten gelijk te forceren, doch de betere techniek van H. Schuil zegevierde hier. Tegen de res terende 3 eersten, die no. 9 achter elkaar haalde, kon no. 10 slechts 4 punten stel len. In de partij van no. 11 tegen 12 was het al spoedig te zien dat Stavinga c.s. veel moeite zouden krijgen met P. Schuil c.s. In het laatst kwamen de partijen nog op gelijke voet, doch onvast opslaan, vooral van Stavinga, was oorzaak, dat de ne derlaag van diens partuur een feit werd. Op de f 3,40, f3,25 IJ. Kamsma. Van alle landen ter wereld heeft China de meeste inwoners nl. 414 miljoen. Daarop volgen Brits Indië met 350 mil joen, Rusland met 167 miljoen en de Verenigde Staten met 123 miljoen. tweede lijst kwamen dus de nos. 2-4, 6-7 en 9-11. Galema c.s. waren, ook nu, steeds de meerderen van hun tegenstanders en wisten 3 eersten aan de telegraaf te krij gen, voordat hun tegenstanders tot da den kwamen. De achterstand werd in ’n snel tempo door Okkinga c.s. verkleind tot 3-2, doch daarna liepen Galema c.s. uit tot de stand 5-3. Wel werd de ach terstand door no. 4 verkleind tot 5-4, dat regelmatig de benodigde koper wordt bijgevoerd. Het gaat hier echter om kleine hoeveelheden. Afhankelijk van de leeftijd en produktie is per dag per dier nodig 14 a 1 gram kopersulfaat. Harlingen, Herbaijum, Huizum, Hijum, Jelsum-Cornjum, Jorwerd, Kimswerd, Leeuwarden, Lieve Vrouwen Parochie, Makkum, Marssum, Menaldum, Min nertsga, Oosterend, Oosterlittens, Peins, Pingjum, Ried, Roordahuizum, Schal- sum, Sexbierum-Pietersbierum, Sint An na Parochie, Sint Jacobi Parochie, Stiens, Terzool, Tzurnmarum, Warga, Welsrijp, Wier, Wieuwerd, Winsum, Wirdum, Witmarsum, Wommels, Wijnaldum en IJtens. Voor dc op morgen, woensdag 5 augus tus te houden Freulepartij te Wommels nemen 47 parturen deel. De strijd is dit maal geheel open en niemand zal met enige zekerheid kunnen bepalen, welke afdeling ditmaal met de overwinning zal gaan strijken. Dit geldt vooral, om dat Marssum niet met^ijn sterkste drie tal uitkomt en Leeuwarden gehandicapt is door het ontbreken van zijn sterkste speler Rienk de Groot. Pingjum of Sint Jacob zou ditmaal als winnaar uit de bus kunnen komen, maar ook „outsiders” als Bolsward, Marssum, Wommels, Frane ker, Huizum en Tzurnmarum kunnen voor de nodige verrassing zorgen. De volgende afdelingen zijn vertegen woordigd: Akkerwoude, Arum, Baard, Beetgum, Berlikum, Bolsward, Deinum, Dongjum, Dronrijp, Engelum, Franeker, R.K. woningvereniging St. Jozef: wo ningen te huur tegen verlaagde huurprijs f 3,40, f3,25 en f 3,10. Inlichtingen bij De Kaatsvereniging „Pim Mulier” te Witmarsum had voor zondag j.l. de jaarlijkse grote „Koepel”-partij uitgeschreven, die op het ter rein „Bonga State” werd gehouden en die evenals vorige jaren, mede dank zij het goede weer, honderden bezoekers trok. Dat deze bezoekers ten volle aan hun trekken zijn gekomen, wat de gehele wedstrijd betreft, betwijfelen we ten zeerste. Daarvoor stond het spelpeil over het algemeen niet hoog genoeg en er werd aan de opslag in de meeste partijen te veel geknoeid. Gelukkig dat de slotpartij, die een moment ook eenzijdig dreigde te verlopen, zo spannend verliep, dat deze partij alleen een gang naar „Bonga State” waard was. Hwat hat 2 e week augustus 1934. Na de begrafenis van Hindenburg heeft Hitler verklaard: „Wij vragen slechts onze tegenwoordige grenzen te handha ven en men kan er van overtuigd zijn, dat wij nooit oorlog willen voeren, dan alleen uit zelfverdediging. Tenzij Enge land ons aanvalt zullen wij nooit met dat land in conflict geraken. Wij willen van Engeland niets hebben en ik zou het leven van geen enkele Duitser er aan willen wagen om welke kolonie ter we reld ook te veroveren. Wij zullen Oos tenrijk niet aanvallen, Oostenrijks onaf hankelijkheid is boven alle twijfel verhe ven. Begonnen werd onder leiding van scheidsrechter D. de Vries van Kimswerd Weggelopen geel-zwarte trekhond. Gaar ne terug aan B. Visser, Arum. Hieronder: Aangelopen bruin-witte hond, Joh. Al- gera, Wons. Wieringermeerpolder. Hokkelingenweide f 7,50. Veel gras en klaver. N. H. de Boer, Pingjum. Het Handelsblad geeft het volgende verslag van de Freulepartij: Het goud was voor Leeuwarden (heeft waarschijn lijk wel het grootste tekort). Het zilver voor Oosterlittens (kan met een beetje minder toe), het nikkel voor Huins (heeft helemaal geen waarde!). Keizer werd tot koning uitgeroepen De beroemde Nederlandse architect dr. H. P. Berlage op 78-jarige leeftijd over leden. Koper is ’n onmisbare voedingsstof voor het rundvee. Het is slechts in kleine hoe veelheden nodig. Om deze redenen wordt het tot de sporen-elementen gere kend. Hoewel het om zeer geringe hoe veelheden gaat, is koper echter van grote betekenis voor de gezondheid van het dier en dus ook voor de produktie. Het is nodig voor allerlei processen die zich in het dierlijk lichaam afspelen. Zo is bv. bekend dat koper nodig is voor het on schadelijk maken van giftige stoffen die bij de stofwisseling ontstaan. Het is evenals ijzer nodig bij de vorming van de rode bloedlichaampjes. Ko.pergebrek in de 'weide. Uit het onderzoek van de laatste jaren is komen vast te staan dat er dikwijls ko- pertekort bij het rundvee optreedt. Dit verschijnsel openbaart zich vooral in de weideperiode. Vooral in de nazomer zien we vaak typische verschijnselen van ko pergebrek zowel bij het jongvee als de melkkoeien. De uiterlijke symptomen van koperge- brek zijn een slechte ontwikkeling en groei der jonge dieren, verlaagde melk- gift, vermagering, een dor en ruig baar kleed, ontkleuring van het haar en diar- rhee. Uit deze opsomming volgt dat de schade door kopergebrek aanzienlijk kan zijn. Constateert men bovengenoemde verschijnselen dan is het zaak zo spoedig mogelijk een deskundige (dierenarts) te raadplegen. Deze is in staat door nader onderzoek vast te stellen of men hier in derdaad met kopergebrek te maken heeft. Resultaten met het bijvoeren van koper, Op een groot aantal bedrijven is al er varing opgedaan met het bij voeren van koper. De resultaten waren in veel ge vallen verrassend. Na verloop vah enkele dagen steeg de melkgift aanmerkelijk, terwijl de diarrhee ophield. Ook de con ditie verbeterde beduidend (dit spaart krachtvoer op stal). Bij regelmatig bij- voeren van koper ontwikkelde het jong vee zich aanmerkelijk beter. We zien dat de schade, ontstaan door kopergebrek, grotendeels kan worden voorkomen. Wel is het dan noodzakelijk earmoed kin men beide slim foar him halde. V2 gram kopersulfaat. (Op de verpak king staat duidelijk aangegeven hoeveel kopersulfaat elk koekje bevat. Men leze dit aandachtig!) Jonge kalveren geeft men II/2 a 1 koekje per dag, hokkelingen 1 a 2 koekjes per dag en melkvee 2 a 3 koekjes per dag. Soms worden de koekjes slecht opgeno men, terwijl het toch van belang is dat de dieren koper krijgen. In dit geval kan men kleine hoeveelheden kopersulfaat strooien over het weidegras, vlak voor het vee in een nieuw perceel wordt in geschaard. De hoeveelheid te strooien kopersulfaat is I1/) a 2 kg per ha. Dit moet men regelmatig eens in de 2 tot 3 weken herhaler). Van belang is dat dit kleine kwantum zo goed mogelijk over de gehele oppervlakte wordt verdeeld. Vooral voor jongvee (hokkelingen) is dit een goede methode. Tot slot wordt er nog eens op gewezen dat kopersulfaat slechts in geringe hoe veelheden nodig is. Te grote doses kun nen nadelige gevolgen hebben. Men houde zich aan het voorgeschreven ad vies. Raadpleeg zonodig Uw rayon-assis- tent. MM! «s

Bolswards Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1