Qabe Sk ROOD CHINA STAAT NOG ALTIJD OP DE ACHTERGROND DE GAANDE EN KOMENDE MAN IN HET KABINET-DE QUAY HOOIBROEIBESTRIJDING IS GEBODEN roar üs hjoed p p to sizzen - Ai 55eJAARGANG VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1959 No. 61 Buitenlands Overzicht k STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Rustig commentaar na laaiend enthousiasme Communistische rebellie in Laos bewijs van Chinees ongenoegen? Gouden filmpjes -e7 - Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Hwat hat al de lage Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K 5157) De nogal uitbundige vreugde in het Westen geuit over de a.s. ont moetingen tussen Chroesjtsjew en Eisenhower moge dan misschien enige reden gehad hebben, omdat zij symptoom was van de opluch ting der Westelijke volken nu het oorlogsgevaar over Berlijn voorlo pig van de baan was, ze heeft vrij spoedig plaats moeten maken voor een rustiger en meer nuchtere beschouwing van de feitelijke leiders van de twee sterkste naties ter wereld bezield zijn door de leiders van de twee sterktste naties ter wereld bezield zijn door de beste bedoelingen, zij niet in een paar maanden alle kwesties kunnen oplossen in de ingewikkelde wereldsituatie, die nog verwarder ge maakt wordt door het feit dat er nog altijd een derde wereldmacht is, rood China, welke buiten het directe overleg der grote twee wordt gehouden. GEREDDEN De opvarenden van het Scheveningse vis sersvaartuig „Geertruida Jacoba” gefo tografeerd aan boord van de loodsboot, die hen naar de vaste wal bracht. Het gaat er om een basis te leggen voor verdere onderhandelingen tussen Oost en West. Chroesjtsjew nu wil kennelijk die basis zoeken in e>en overeenstemming van Oost en West over de Duitse kwes tie, het Westen zou de huidige invloeds feer van de Sovjetunie in Europa als on aantastbaar moeten verklaren, het Oost- Duitse regime moeten erkennen, zich niet mogen bemoeien met de politieke toestand in de Oost-Europese satelliet staten en de buitenlandse militaire bases zouden van het vasteland van Europa en de Amerikaanse ook uit Engeland moe ten verdwijnen. De Navo zou dan practisch zijn opgehe ven, Rusland zou dan bereid zijn met het pact van Warschau te ontbinden en zijn troepen binnen de Russische grenzen te rug te trekken. Men schrijft dit vooral toe aan het feit dat het Westen eigenlijk geen antwoord had op het Russisch dreigement W. Ber lijn door de Oostduitsers eventueel af te doen snoeren van het Westen, wilde men niet tot geweld zijn toevlucht nemen. Daarom was Amerika gedwongen toe te geven aan het Russisch verlangen naar tweezijdig overleg, dat eigenlijk een fei- teljjke wijziging van de Amerikaanse di plomatieke methode van na de oorlog be tekent. Washington dat na de oorlog al zijn hoop op de Ver. Naties had gesteld voor de oplossing van de internationale geschil len, is, door Russische sabotage, daarin teleurgesteld en moet terugvallen op de oude methode van diplomatieke onder handelingen met alle gevaar daarvan nl. dat in het overleg niet het recht maar het compromis zal zegevieren. Een com promis dat nu het vooral de situatie in Europa dreigt te betreffen, door de vrije landen daar niet zonder zorg wordt te gemoet gezien. Vandaar de drang om Eisenhower te ontmoeten voor hij met Chroesjtsjew gaat praten. Een mogelijk compromis dat vooral W. Duitsland zorg baart omdat het er in de eerste plaats bij is betrokken. Eisen hower gaat daarom ook eerst naar Bonn. Maar ook een mogelijk compromis dat ook Engeland, Italië en andere landen niet onberoerd laat, maar Frankrijk mis schien het meest schokt, niet omdat een dcrgelijk compromis in zijn eigen vlees zou snijden maar omdat het zich, weinig nuchter als men thans te Parijs denkt, gepasseerd voelt als grote mogendheid. En dat daarom nu weer zijn troost zoekt in pogingen tot toenadering tot Franco- Spanje en bij een eigen atoombom. Maar dat vergeet dat het door zijn eigen Al gerijnse politiek zijn positie in de wereld schade doet, de conferentie van de onaf hankelijke Afrikaanse volken in Liberia, waar die politiek is veroordeeld, heeft het weer bewezen en dat ook door zijn politiek in de Europese economische ge in falske freon is in wiere fijan Bolswards Nieuwsblad Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Er is reden te veronderstellen dat dit zich in de nabije toekomst nog wel eens zou kunnen wreken, en dat wat in het overleg tussen Eisenhower en Chroestj- sjew misschien aan betere sfeer in de be trekkingen tussen Oost en West zal worden gewonnen, weer teloor zal gaan door eventueel daarop volgend overleg tussen Chroesjtsjew en de machthebbers te Peking. Laten we hier echter in de eerste plaats vaststellen dat men nu over het alge meen in het Westen van de gesprekken van Eisenhower en Chroesjtsjew slechts een verbetering van de atmosfeer ver wacht Eisenhower zelf heeft dan ook het denkbeeld dat deze gesprekken de vorm van onderhandelingen zullen krij gen, verworpen en dat in die dan ge schapen atmosfeer ’n topconferentie der Grote Vier of een conferentie op lager niveau nuttig werk zou kunnen doen. Beide staatslieden hebben in hun laatste redevoeringen en persconferenties ken nelijk hun best gedaan alvast een begin tot het scheppen van die atmosfeer te maken; ze spraken in zeer verzoenende toon, maar we kunnen toch de gedachte niet van ons afzetten dat premier Chroesjtsjew iets meer concreets van de ontmoeting met de Amerikaanse presi dent verwacht dan deze zelf. In een persconferentie zei de Rus, toen hem naar de agenda voor zijn besprekin gen werd gevraagd: dat het vraagstuk van het verwijderen van overblijfselen uit de tweede wereldoorlog een zin speling op Duitsland en Berlijn nog de gordiaanse knoop is die moet worden ontward. Chroesjtsjew vervolgde: „Naar onze mening zijn deze overblijfselen een lont bij het kruitvat. Daarom zou eerst de lont moeten worden verwijderd door het ondertekenen van een vredesverdrag met Duitsland. Dit zou het oplossen van andere vraagtukken zoals ontwapening en terugtrekking van buitenlandse troe pen veel gemakkelijker maken”. Er was echter weinig hoop op de hereniging van Duitsland. „We kunnen niet verwachten dan kanselier Adenauer de Westduitsers Behalve met de onderwerpen, waar over Chroesjtsjew en Eisenhower zullen spreken, houden de commen tatoren. zich vooral ook beztg met de vraag waarom de Amerikaanse president toestemde in dit overleg nu de Geneefse conferentie niets heeft opgeleverd. Daarbij stelde hij de internationale as pecten voorop. zal verzoeken het socialistische systeem te aanvaarden, en evenmin kunnen we van de heren Grotewohl en Ulbricht ver gen dat ze hun Oostduitsers dit systeem zull&n laten opgeven”, zei Chroesjtsjew. Afgezien van de uiterst kromme redene ring van Chroesjtsjew, die heel goed weet dat de Oost Duitsers maar al te graag bereid zouden zijn hun regerings stelsel op te geven als Moskou en zijn handlangers Ulbricht en Grotewohl er hun de kans toe wilden geven, afgezien ook van het feit, dat het Rusland zelf is dat de lont door de Berlijnse kwestie bij het kruitvat houdt, is het duidelijk dat de Russische premier meent zaken met president Eisenhower te kunnen doen. De veranderde omstandigheden in de en er meenschap eigenlijk een nauwer samen gaan van alle Europese vrije landen be let. En juist dit samengaan zou er toe meewerken dat ook bij de gewijzigde di plomatieke methoden en krachtverhou- dingen het vrije Europa nog een stem in het kapittel zou kunnen houden. En tenslotte is er dan nog Rood China dat ook duchtig het land heeft aan de besprekingen tussen Eisenhower en Chroesjtsjew en dat nog meer zal heb ben als de Rus van de Amerikaanse pre sident niet de erkenning van Rood China weet af te dwingen. Zoals wij reeds in ons vorig overzicht schreven is de communistische rebellie in Laos waarschijnlijk een bewijs van het Chinese ongenoegen. Op het ogenblik wordt moeite gedaan de destijds gevorm de commissie van toezicht op de toe stand in dit vroegere deel van Frans In do China, bestaande uit vertegenwoordi gers van India, Canada en Polen, weer nieuw leven in te blazen en deze even tueel naar Laos te zenden. Waarschijn lijk het beste wat men thans kan doen, maar wat de Chinese ontevredenheid over wat er zich in de allerhoogste poli tieke sfeer afspeelt niet kan wegnemen. Men zegt wel dat Chroesjtsjew ook toe nadering tot het Westen zou willen zoe ken omdat in het Kremlin, overigens een niet onbegrijpelijke, vrees heerst dat China de Sovjetunie op de duur boven het hoofd zal groeien. Een vrees, die ook Washington niet onberoerd Iaat trou wens en dus wellicht toch nog een rol zou kunnen spelen in het overleg tussen de Amerikaanse president en de Rus sische premier. een dergelijke onder-minister dan is het Minister Luns heeft zijn keus eindelijk bepaald. Eén van zijn mede werkers op het departement van Buitenlandse Zaken, de 52-jarige directeur-generaal voor politieke zaken dr. H. R. van Houten, zal hem in de toekomst als staatssecretaris ter zijde staan. Zo ergens behoefte bestaat aan de figuur van wel op dit ministerie. en blijft verraderlijk! En dat zal waarschijnlijk juist niet het geval kunnen zyn omdat by die zaken vele andere naties betrokken zijn. Het overleg dat president Ei senhower komt plegen met tal van die naties met West Duitsland, Engeland, Frankrijk en Italië in ieder geval afzonderlijk en met de andere Navolanden via de voorzitter en secretaris-generaal van de Navo- raad, onze minister Luns en de Belg Spaak heeft niet de bedoeling de president aan concrete eisen te bin den. landbouw, met name de vervroegde verzwaarde stikstof bemesting, zijn eveneens op van invloed. Hierdoor wordt een veel bladrijker was geoogst dan voorheen en ook tijdstip van maaien is verschoven. Liberaal Wat de V.V.D. tot voldoening kan stem men is, dat de nieuwe rechterhand van de R.K.-minister Luns de liberale be ginselen is toegedaan. Tot dusver telde het kabinet-De-Quay namelijk nog geen enkele liberale staats secretaris. Dr.. Van Houten kan noch tans niet worden beschouwd als een par tij politicus of met parlementaire erva ring pronken. Na zijn juridische studie te Leiden te hebben voltooid, heeft hij in de diplo matiek carrière gemaakt. Hij is namelijk een kleinzoon van de befaamde Mr. Sam. van Houten, die meer dan een kwart eeuw in de Tweede Kamer zitting heeft gehad en van 1894 tot 1897 als minister van Binnenlandse Zaken optrad. Grootvader Van Houten was ook libe raal; als jong kamerlid werd hij door niemand minder dan Thorbecke echter te radicaal bevonden. Doelend op zijn Groningse afkomst be titelde Thorbecke hem als „dat jongmens van Den Dollaerd”, waarmee ae bejaar de staatsman a.h.w. te kennen wilde ge ven, dat Sam. van Houten „dol-van- aard” was. Dat heeft deze echter niet weerhouden naam te maken als sociaal-voelend initia tiefnemer tot de z.g. Kinderwet; het na geslacht vond hem op zijn oude dag zelfs wat te behoudend! Een dergelijke basis voor de gesprekken tussen Eisenhower en Chroesjtsjew is echter voor het Westen totaal onaan vaardbaar omdat, we hebben het al her haaldelijk uiteengezet, 't militaire even wicht op het vasteland van Europa to taal verbroken zou worden ten gunste van de Sovjetunie. De verdwijning van Amerikaanse troepen uit West Europa zou er bovendien toe kunnen leiden tot de Ver. Staten zich distancieerden van Europa, wat Moskou graag maar West Europa onder geen beding wil. De basis voor de gesprekken tussen Chroesjtsjew en Eisenhower zal de Amerikaanse pre sident wel veeleer zoeken in een poging de onderhandelingen over algemene ont wapening of beperking van de bewape ning weer op gang te brengen. Een over eenkomst op dit gebied kan alleen het wantrouwen dat thans tussen Oost en West bestaat wegnemen en een vreed zaam naast elkaar leven van democratie en communisme waarvoor de Russi sche premier zo sterk heet te zijn mogelijk te maken. Elke dag lijkt het gelukkig onwaar schijnlijker te worden dat het tot een al lesvernietigende atoomoorlog zal komen. De Amerikanen hebben met een nieuw type aardsateliet weer eens bewezen dat zij ook vanuit het wereldruim Rusland kunnen bedreigen andersom is het na tuurlijk precies hetzelfde zij beschik ken nu ook over een radarsysteem dat het afvuren van een lange afstandspro- jectiel op een afstand van 8000 km reeds kan vaststellen. Volgens enkele Amerikaanse deskundi gen beschikken de Russen reeds over een enorme voorraad lange afstandsraketten en zijn zij de Amerikanen daarmee ver vooruit al zijn deze bezig met een poging deze achterstand in te halen. Het is haast niet meer denkbaar dat zo lang er te Washington en Moskou nog lieden aan het bewind zijn die hun ver stand gebruiken daar door een der par tijen op de knop gedrukt zal worden welke een dergelijk vernietigingsappa- raat in werking zet. Maar hoe paradoxaal dat ook moge klinken, juist daardoor groeien de kan sen op een lokaal conflict. Omdat een avontuurlijk tegenstander er van zal uit gaan dat de andere partij om een plaat selijk conflict toch geen kans zal willen lopen half of helemaal vernietigd te wor den, zal hij misschien ergens zijn lust tot expansie eens willen uitvieren. De verdenking dat de Sovjetunie wel eens, ook via haar satellietstaten, tot zo’n avontuur in Europa zou kunnen overgaan lijkt niet ongefundeerd en dit Westelijk wantrouwen kan alleen weg genomen worden als Oost en West be sluiten tot een ontwapening of op zijn minst tot een zeer drastische beperking van alle wapenen en dit onder scherpe contröle. Het meeste hooi wordt tegenwoordig ge wonnen in juni en soms een flink deel al in het laatst van mei. Ook mag de invloed van de mechani satie niet worden weggecijferd. Naar mate de hooibergruimte sneller wordt gevuld nemen de broeikansen toe. Boerderijbranden zijn de meest opval lende gevallen van hooibroei. De verliezen aan voederwaarde bij hooi broei zijn, in nationaal-economische zin, echter veel groter. Zelfs bij matige broei bestaat de kans dat de helft van het met moeite en zorg verkregen verteerbaar ruweiwit verloren gaat en de zetmeel- waarde eveneens aanmerkelijk daalt. Het is dan ook geen wonder dat de be langstelling voor de geventileerde hooi- bewaring nog steeds toeneemt. Hierdoor heeft men een middel verkre gen waardoor de min of meer scheef ge trokken verhoudingen weer in goede ba nen kunnen worden geleid. Als dit sy steem van bewaring aan de eisen voldoet en goed wordt gebruikt is het uitgeslo ten dat broei optreedt. Een groot nevenvoordeel is, dat het ge was veel vochtiger kan worden inge schuurd. Hierdoor wordt een aanmerke lijke arbeidsbesparing verkregen bij de winning op het veld. Elke dag dat het hooi korter op het veld is betekent, ver mindering van het weerrisico en daar mee samenhangende verliezen aan voe dingsstoffen. De zode heeft minder te lij. den en er kan eerder worden bemest. Hoewel de weersomstandigheden tijdens de hooioogst van grote invloed zijn op het optreden van oroei, mogen we de moeilijkheden die bij de bewaring vaak worden ondervonden niet alleen hier aan toeschrijven, aldus de heer W. Jelsma van het Rijkslandbouwconsulentschap voor Z.O.-Friesland onlangs voor de ra dio. „Eerder dan een overspannen aandacht te blijven richten op onderwerpen van sociaal belang en van financieel-econo- mische aard zo betoogde hij gaat het voor Nederland thans om zijn posi- öïjha elk ogenblik verschijnt het „in het nieuws". Na kort geleden in Gen- nève besprekingen te hebben gevoerd over de positie van Nieuw-Guinea en vervolgens de agrarische Benelux-pro- blemen óp de Hoge Veluwe te hebben doorgepraat met diverse Belgische mi nisters, zal minister Luns begin septem ber, in zijn hoedanigheid van voorzitter van de Raad van Ministers van de Noord Atlantische verdragsorganisatie, een ge wichtige ontmoeting hebben met de Amerikaanse premier Eisenhower, voor dat deze met de Russische minister-pre sident Chroesjtsjow samenkomt. En ondertussen moet de Nederlandse mi nister van Buitenlandse Zaken dan ook even nog zijn gedachten laten gaan over het feit, dat de Sowjet-Uni bezwaar heeft opgeworpen tegen het voeren van han- delsbesprekingen met een gemeenschap pelijke Benelux-afvaardiging, omdat het Benelux-verdrag nog niet door de volks vertegenwoordigingen van i' landen is goedgekeurd. tie onder de volkeren en om zijn gezag in Europa." Staatssecretaris Van Houten werd aldus bij voorbaat de weg gewezen 1 Labour-formatie? Wellicht speelde bij dit pleidooi toch een onlust over de gang van zaken op bin nenlands terrein mee. De bekende liberale senator H. D. Lou- wes heeft tenminste zijn ontstemming over het verloop van het recente debat in de Tweede Kamer over de toekom stige huur, en loonpolitiek niet onder stoelen of banken gestoken. Hij duidde deze discussie van 14 tot 16 juli zelfs als „een historische week” aan. Het belangrijke feit uit die dagen lag z.i. hier in, dat de drie grote vakcen trales zich toen met één adres tot de Tweede Kamer hadden gewend en daar mee feitelijk het debat hadden beheerst. Hij ontwaardde hierin zelfs het begin van een Nederlandse labour-formatie. Door het forse en bewuste optreden der vakcentrales zag hij nl. het gevaar op doemen, dat de „ruimte” in onze econo mie zo verdeeld zou worden, dat er voor de verlangens van andere groepen dan de werknemers weinig over zou blijven. En hij was er bepaald niet gerust op, dat in de confessionele partijen dit gevaar zo duidelijk werd gezien, dat de recht vaardigheid zou zegevieren over de macht. Vandaar dat hij reeds rekening meende te moeten houden met een splitsing in de confessionele partijen, waarvan de ene helft zich met de P.v.d.A. tot een Engelse Labour-formatie zou verenigen, terwijl de andere dan op de V.V.D. aan gewezen zou worden. Het belangwekkende van zijn toekomst visie was, dat deze eigenlijk het spiegel beeld vormde van wat volgens de op positionele P.v.d.A. in het verschiet ligt. Maar onder de brede basis-kabinetten- Drees hebben de confessionele partijen reeds doen weten, dat zij van dergelijke toekomst verwachtingen of -dromen niet gediend zijn. De keus waarvoor V.V.D. en P.v.d.A. haar willen stellen, aanvaardden zij niet. Wat dit betreft, is er onder het kabinet- De Quay, vergeleken met de Drees-peri- ode, dus weinig veranderd. ontroerd. Een ambtsvervulling, waarvan wij zulke goede verwachtingen durfden koesteren, kwam, ternauwernood begon nen, tot een abrupt einde. Wij beseffen de onvermijdelijkheid van het door hem genomen besluit. En in het onvermijdelijke kan men alleen be rusten. Het houden van een nabetrach ting is zonder zin.” De V.V.D. was kennelijk niet van plan stil te staan bij het verleden. In hetzelfde nummer van het partij-orgaan wekte haar vroegere staatssecretaris van Oorlog, Mr. W. H. Fockema Andreae, althans op tot het houden van een fors, liberaal partij congres nog vóór het eind van dit jaar. 3 e week augustus 1909 Op het Wilhelminaplein te Bolsward, vanouds bekend als Hengstepad, wordt de kermisgangers gelegenheid gegeven hun krachten te meten met de „Sla Jut op de kop.” Ook staat er een grote stoomcaroussel. Tegenover hotel Wiebes staat kinomatograaf van Welte. Keuring van tuigpaarden te Tjerkwerd. De 1ste prijs f 30.-— was voor H. Yde- ma te Greonterp, de premie a f 7,50 voor H. Zijsling Dzn. te Tjerkwerd. Het verschil in prijs tussen bouw- en weiland springt duidelijk in het oog. Te Witmarsum werd op een veiling f 415,- geboden per pondemaat bouwland, ter wijl het geen zeldzaamheid is als voor een perceel weiland f 800,a 900, wordt geboden. Te Makkum kan wegens te geringe deel name het koninginnefeest ditmaal niet doorgaan. Te Staveren werd in een palingfuik een z.g. modderkruiper gevangen (colbitis fossiïis). Afscheid Het optreden van staatssecretaris Van Houten verzachtte voor de V.V.D. weer wat van de pijnlijke kanten van het af treden van de liberale minister Van den Bergh. De voorzitter der V.V.D., prof. Oud, gaf in het liberale partij-orgaan Vrijheid en Democratie met een enkel woord uiting aan zijn gevoelens bij diens ont slagaanvrage. „De tragiek van het heengaan van de Minister van Defensie heeft ons allen Tot nu toe wordt meestal geventileerd met onverwarmde lucht. De exploitatie kosten (rente, afschrijving, onderhoud en electriciteitskosten) blijven veelal be neden 1 cent per kg droog hooi.’ Onge veer de helft hiervan zijn kosten aan electriciteit. Bezuiniging hierop moet dan ook sterk worden afgeraden, want dit kan moeilijk heden tot gevolg hebben. Zolang er na het aanzetten van de ven tilator nog warmte- of waterdampuit- treding wordt geconstateerd is regelmatig ventileren noodzakelijk. Controle op ’t al dan niet droog zijn van het hooi moet beslist voortgezet worden tot en met sep tember. Hooibroei is

Bolswards Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1