QabeSk üs hjoed p p to sizzen roar Uitnodigingspartij te Kimswerd bracht spel De vrouw in de veranderde levensomstandig heden op het platteland De Fan de Martinytoer STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND „Jan Timmer” wisselbaker voor Johan Jansen Zilveren filmpjes De verhouding man-vrouw, moeder-kinderen wijzigt zich Ljeppers 55e JAARGANG No. 62 DINSDAG 18 AUGUSTUS 1959 KONING DE BELGEN AAN FRANSE RIVIERA Hwat hat de stad. Dit vooronderstelt 9. 10. PYT. het wijzigt 6-, MEAR AS NJOGGEN MIELIOEN de wij- heeft Tj. de J. oanfier o komme, de 200 kilo seis 235 kilo. A. Broersma, M. Santema, W. Vliet- stra, J. Sijtsma,' A. Veldkamp, Fr. Haan- stra. giet it ek de 1959 al 79% 2. 3. 4. 5. Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’» Nieuwsblad 7. 8. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie het af nemen van het van de dorpsgemeen- verschuiving op de bedrijven vrouw snipperdagen P. Koopmans, Sj. Tjeerdema en H. Bultje. G. Okkinga, E. Heeg, R. Kuiper. C. Janaen, A. Rinia, D. v. d. Zee. P. Schuil, Joh. Jansen, F. de Vries. J. Galerna, C. Hoekstra, A. Hiem- stra. R. Hoekstra, Dr. Smedinga, J. Pan der. J. Faber, H. Schuil, T. Post. Joh. Stavinga, B, van Dijk, J. Tol- sma. De partijen 1-2 en 3-4 zetten veelbelo vend in met aan weerszijden goed spel tot de stand 3 eersten gelijk. De par turen 2 en 3 zakten toen bedenkelijk af, zodat 1 en 4 zonder opmerkelijke prestaties te leveren, nog vrij gemakke lijk konden winnen. Vooral Okkinga c.s. die tot de favorieten behoorden, bleven alle drie beneden hun normale vorm. De parturen 5 en 6 passeerden samen wel 11 maal de bovenlijn (Smedinga 5, C. Hoekstra 4 en J. Pander 2), maar daartegenover stonden veel dieptepun ten, zodat ook deze partij geen bevre diging kon schenken. Wel was er behoor lijk spanning. Op de stand 4-5 6-6 miste Hiemstra de kans op aansluiting door kwaad uitslaan. Stavinga ontving te weinig steun van zijn perk en kon het daardoor tegen het nuttig spelend trio Faber niet bolwer ken. Op de stand 5-2 6-4 maakte Post er met een bovenslag een eind aan. Ook bij partuur 9 wilde het met het perk-duo Santema-Vlietstra niet vlotten. Wel veroverden ze het eerste eerst, door passeren van de kaats op 6-4 door San tema, maar dit was tevens hun laatste, want hoewel het nog driemaal 6 gelijk werd, maakte de tegenpartij in één ruk de 3 spel vol. Op de Op de drie kwamen 10-4 en 7. De beste partij van de dag speelden 10 en 4. Naast goed spel bracht deze partij evenzeer de gewenste spanning me£ ten slotte alles aan de hang. Partuur 10 neemt de leiding met 3-0, waarvan tweemaal op 6-6. Dan is het de beur aan P. Schuil c.s. Ze weten de achterstand weg te werken. Op 0-3 6-4 keert de Vries voor de kaats, op 1-3 6-6 plaatst Schuil een zitbal en op 3-2 0-6 slaat Sijtsma kwaad op. Partuur 10 herneemt de leiding als P. create yndustry makket ek begrij- kinderen en willen zelf doen, zelf beslissen. tweede lijst kwamen 1-4, 6-7 en 10. Bij partuur 1 waren Tjeerdema en Bultje veel minder op dreef dan in hun eerste partij. De opslag van Koopmans was niet sterk genoeg om de tegenpartij te ver ontrusten. Op 0-5 6-6 zorgde Tjeerdema met een fraaie bovenslag nog voor een eerst, maar hier bleef het bij. Op de stand 1-5 0-6 sloeg Koopmans kwaad op. Ook de partij tussen 6 en 7 had een een zijdig verloop. Doordat Hoekstra 5 maal en Pander 2 maal ’t perk misten, gaven ze daardoor een spel eadeau. Op 0-2 6-6 miste Hoekstra weer het perk en het werd 4-0 voor Faber c.s., toen Faber op 6-2 een zitbal bij Pander plaatste. Door een bovenslag van Pander op 6-6 werd het 1-4. Dit leek het keerpunt te zuil worden. Ook Smedinga kwam op slag. Op 6-2 hadden ze een mooie kans op een spel, maar Roel Hoekstra bedierf die door twee buitenslagen en het werd 5-1 toen Hotze tot voor de kaats re tourneerde. Het einde kwam op 1-5 2-6 door de tiende misser van Hoekstra. Over de betekenis van zigingen voor de vrouw kan het volgende worden opgemerkt. De getrouwde vrouw heeft een drieledige taak; zij is: 1. huwelijkspartner van de man, Under de sawntich koöperative suvelfa- briken nimt dat fan Warkum wol in by- sünder plak yn. Jierren lang hat it stri- den om oan de top fan ’e list to kom men en it wie fakentiids in nek-oan-nek- race, mar de leste jierren lit it alle kol- lega's de hakken sjen en kin net ien him meat rikke. Mei in molkoanfier fan meat as 27,5 millioen kilo stiet hy nou fier oan ’e spits. Foar de oarloch koe de >p syn heechst op 18.5 millioen doe hat it tsien jier koste om fan de oarloch en syn gefolgen los to kommen, mar nou giet it fan jier ta jier crescendo. Tige learsum is ek de gong fan dizze fabryk as men it finansieel ris- seltaet ris hwat neijer bisjocht. Oan de oarloch ta is it njoggen kear bard, dat de molkjilden boppe it mil lioen kamen. Dat wie yn de jierren 1916, 1917, 1919 (oarloch), 1921, 1925, 1926, 1929, 1939 en 1940. De oare 31 jier ren bleau de opbringst dêründer. Mar dan wie it ek mar krekt under it milli oen. It heechste yn al dy jierren wie 1921 mei 1.18 millioen goune. Hwat dat oangiet is it nou wol hiel oars wurden. Yn it jier 1945-1946 birikte men foar it earst de 2 millioen. Yn 1947-1948 de trije, it oare jiers de 4 millioen. Yn 1952-1953 de 5 mihoen, yn 1956-1957 de 6 millioen ,it jier dêrop de 7 millioen en nou dit léste jier birik te men it fantastyske bidrach fan mear Dêrut docht wol bliken fan hoe bitsjutting dizze agraryske foar in stêd as Warkum is en dudlik, dat men der buten de boeren tige wiis is mei sa’n florissante ynstel- ling. Mei de bistriding fan de kealforsmiterij Schuil op 4-6 het perk mist. Weer wordt het gelijk als Foppe op 3-4 6-4 de boven lijn passeert. Partuur 10 komt op 5 eer sten, als Veldkamp op 6-2 voor de kaats keert. Het wordt 5 eersten gelijk als de Vries op 4-5 6-6 een door Haanstra uit geslagen bal tot in het perk retour neert, Onder grote spanning komt ten slotte alles aan de hang. De laatste t vee pun ten worden door Johan Jansen met een fraaie bovenslag genomen. Punten 7066. In deze partij noteerden we 12 bovensla gen: Jansen 5, de Vries en Veldkamp 3 en Haanstra 1. De finale I ging dus tussen de parturen 7 en 4. Faber c.s. hadden een vlotte start. Op 6-0 werd het eerste eerst genomen en weer kwamen ze op 6-0. Dit eerst ging echter nog verloren, door niet passeren van de kaats door Post op 6-6. Partuur 4 ging meteen door en liep uit tot 4-1, op 1-1 6-2 passeert Jansen de kaats. Hetzelfde, doet Foppe op 2-1 6-2 en op 3-1 6-4 retourneert hij afdoende. Als Hotse dan op 1-4 6-6 de bal slecht raakt, retourneert Jansen. Hotze weet nog net voor de kaats te keren. Dit mee vallertje geeft partuur 7 moed. Hotze Lit dyn eigen tón net smoarch lizze om by buorman oan it wjüden to kinnen. van huishoude- van buiten af) •verlichting 2. moeder van de kinderen en 3. huisvrouw voor haar gezin. De ongehuwd blijvende vrouw wordt daarnaast steeds meer geaccepteerd als volwaardig lid van de maatschappij. Ook zij heeft een geheel eigen taak (te den ken valt aan wijkverpleegsters, onderwij zeressen en maatschappelijk werkster). De verhouding man-vrouw wijzigt zich. De vrouw ziet over het algemeen voordat zij trouwt meer van de wereld dan haar dorp alleen. Zij geniet onderwijs en veel al ook vakonderwijs, of zij gaat als jong meisje in de fabriek werken. De vrouw krijgt meer behoefte aan het eigen domein binnen het gezinzij krijgt behoefte aan eigen leven naast het zijn van vrouw en moeder. Zij heeft behoefte aan „partner-zijn”. Zij kan een steun zijn voor de man bij het ontwikkelen van het bedrijf. Het gevaar dreigt thans, dat de platte- landsj ongen in het vakonderwijs minder algemene ontwikkeling krijgt dan het meisje. Zij blijven ook veelal meer thuis werken op het bedrijf (boerderij, mid denstand). Veel meisjes willen dan ook niet met „zo’n plattelander” trouwen. Hier ligt een taak voor de boeren- en arbeiders organisaties, samen met meisjes, en vrouwen, en jeugdverenigingen! De verhouding ouders-kinderen wijzigt zich. De kinderen genieten meer onder wijs dan de ouders en stijgen dikwijls hoger op de maatschappelijke ladder, veelal gestimuleerd door hun ouders, van de vrouwen wordt veel begrip ge- Het wakkere kaatabestuur van Kimswerd zal met gemengde ge voelens op haar uitnodigingspartij terugzien. Het spelpeil kon over het algemeen geen voldoening schenken. Slechts enkele spelers kwamen boven de middenmaat uit. De beste hiervan was wel de Harlinger Johan Jansen, zodat het koningschap ditmaal is terecht gekomen bij de speler, die er inderdaad het meeste recht op had. De penningmeester kan glunderen, want de publieke belangstelling was zeer goed. De volgende 10 parturen stonden op de lijst: 1. yn 315 dagen der ticht oan komt, hiene mear as ien kilo fet per dei gemiddelde en fan de hiele laktaesje. Twa kij makken in Xe 11 X kilo fet, boppe it normale, nl. 441. Lyksa Pietje mei 8849 kilo en 4.24, dat is 375 Ki fet, mar ek dizze hie ryklik lang nl. 451 dagen. Dat der neist sokki duktive kij jit binne mei 2136 kilo mol- ke, sil wol oan kealforsmiterij of oare krupsjes to witen wêze, tinkt my, mar wederwaerdichheden geane ek mei. Alles oersjende, mei men dochs wol sizze, dat net allinnich de Warkumer fa bryk in tige goed jier makke hat, mar ek de leden troeninoar mei in bliid en tank- ber gefoel op de risseltaten fan har wurk delsjen kinne. Dat hat wol ris hiel oars west yn deselde kontreijen en dat it nou folie better is as doedestiids is foar War kum en Fryslan in skoan ding. van het consumptieartikelen van warenkennis en een juiste keuze bij de het inkomen steeds be- (huishoudelijke apparatuur, 4e week augustus 1934. Volksstemming in Duitsland over de vraag of het Duitse volk er in toestemt dat Hitler opvolger van Von Hinden burg wordt en de functies van rijkspre- sident en rijkskanselier worden verenigd. Aantal ja-stemmers 38,3 miljoen. Aantal neenstemmers 4,2 miljoen. Sedert het begin van dit jaar sluiten per maand te Frankfort gemiddeld 40 Jood se zaken. Het gevolg is, dat de gemeen- tefinanciën volkomen in de war zijn. Met de Joden gaat ook het geld de stad uit. Harlingen 700 jaar stad. Te Johannesburg (Zuid Afrika) over leed de oud-Bolswarder Meindert War- tena, leider van het kantoor,, Die Volks- stem”. Gedurende de vrijheidsoorlog werd hij bij Spionskop gewond. Daarna ging hij in de journalistiek. Zwemschool Bolsward: Gekleed zwem men om fraaie prijzen onder leden van de Friesch reddingsbrigade. Door verschillende bezuinigingsmaatre gelen is de rijksbegroting 1935 sluitend. A.s. zilveren ambtsjubileum Baron van Harinxma thoe Slooten als commissaris der koningin in Friesland. de molke in fetgehalte hie fan 3.98 hat iynfloede. War- groep fan frije koöpe- d.w.s., hja binne net oansletten by de Frico, wol by de Kon- dins. Nei de oarloch is der yn de Warkum- mer fabryk, lyk as by de measte koile- ga’s hiel hwat bard. Fan de aide ynven- taris is praktysk neat mear oer, alle ma- sines binne nij en modern. Lykwols is de posysje tige soun. De wearde fan de fabryk, de masines, de direkteurswente, de 13 oare fabrykswenten stiet to boek foar noch gjin 4 ton, hwer’t jit in re serve fan 20.000 goune foar oer stiet. Dat haldt dus yn, dat yn dizze fabryk jit in aerdige reserve sit. De iennige fêste skuld is in bidrach fan 180.000 goune by de boerelienbank en fierder hwat bankskuld by de koöperative Su- velbank. As de boeren ien jier oardel sint fan har molkjild stean lieten, wie de fabryk frij en eigen. In gunstich forskynsel neamme wy ek, dat it sifer fan de Onkosten dit jier le ger is as it foarige. Doe wie it 4 sint de liter, nou is it mar 3.72. Hjirby binne de greatste posten: algemiene Onkosten 66.5, sosiale lésten 15.3, fabrikaezjekos- ten 71.3, energy, sa as stienkoal, oalje en elektrisiteit 48.9, ünderhald en ófskriu- wingen 95.6 en it molkforfier 74.4. It ien mei oar wurdt er sahwat foar in millioen oan leanen en kosten (ófskriu- wingen ynbigrepen) ütjown. as 9 millioen oan ütbitelle molkjilden. Hoe’t de omstannichheden op in greid- pleats wikselje kinne, blykt üt it feit, dat 25 jier lyn de boeren yn Warkum foar har molke 4.5 sint ütbitelle krigen en nou 32.7 sint. Dat is krekt sawn kear safolle. Nou is it wier, dat dizze prizen net al- hiel de situaesje krekt werjowe. De ütbi- telling fan de molke is in tige ynge- wikkeide saek en it jierforslach jowt dat ek wer. Yn it ófroune boekjier waerd as direkte priis ütbitelle 20.4 sint. Dér kaem by üt it Suvelfüns meimekoar 3.6 sint en oan molkpriistaslach jitteris 8.69 Dat dizze taslaggen yn it forroune jier sa heech wiene, sit yn de minne situaesje, hweryn de suvel dat jier forkearde. Dat de molke in fetgehalte hie fan 3.98 hat de situaesje gunstich biynfloede. War kum heart ta de rative fabriken, Z.Af. Boudewijn, Koning der Belgen, brengt op het ogenblik een vakantie door in Zuid-Frankrijk. De foto toont hem hier wandelend naast zijn zuster Prinses fosephine Charlotte, op een aanlegsteigertje te Cabasson aande Franse Rivièra. Op de achtergrond herkennen we Prins fan van Luxemburg. eist! De kinderen krijgen andere ge woonten en menen het dikwijls beter te weten. Zij hebben behoefte aan vrijheid. Er heersen andere levensgewoonten in de groepen, waarmee ze in contact ko men (zo zullen veel meisjes het niet meer vanzelfsprekend vinden voor hun broers de kleren op te ruimen, noch la ter voor hun man). Ook de zorg voor de huishouding ver andert. In verband met het feit dat er veelal minder hulp (vreemd of kinde ren) te krijgen is, zullen dé eisen, die aan de huishouding worden gesteld, moeten worden aangepast. Terwijl het bedrijf veelal volgens de nieuwste methoden werkt, gerationali seerd en gemechaniseerd is, blijft het huishouden maar al te dikwijls achter. Aanpassing is des te noodzakelijker, waar de vrouw weer meer wordt opge nomen in het bedrijf. Rationalisatie in de huishouding kan worden verkregen door woningverbete ring (minder lopen, gemakkelijker schoonhouden, meer licht, allerlei appa ratuur, nieuwe schoonmaakmiddelen, nieuwe arbeidsmethoden, etc). Van belang is hierbij dat het gezin als geheel de noodzaak voor deze aanpas singen leert begrijpen. Daarbij staat in vele gevallen echter de vrouw zich zelf in de weg, tengevolge van haar (te) grote neiging zich aan te passen. De toename van de arbeid van de vrouw in het bedrijf (b.v. het veebedrijf, dagelijks melken) maakt de werkdag voor de boerin en de middenstandsvrouw eerder langer dan korter. Een toenemend beroep op de vrouw door het maatschappelijk leven vraagt boven dien van haar, dat zij uit de beschutting van het gezin en de dorpsgemeenschap naar buiten gaat treden. Samenvattend, aldus mej. Van Randen kan worden gezegd, dat de vrouw een belangrijke taak heeft in deze veranderde wereld. Van haar wordt o.a. verwacht, dat zij zich niet langer mentaal terug trekt in haar gezin. Zij heeft een taak ten opzich te van de samenleving, de gemeenschap, waarvan zij deel uitmaakt. Dit houdt onder meer in, dat zij de krant zal moe ten lezen, dat zij interesse heeft voor wat er gebeurt buiten het eigen „krin getje”. Daarnaast echter zal zij het eigen huis houden (zoals afstoffen, afwassen, bed den opmaken, koken, wassen, etc.) als belangrijk moeten blijven zien, echter niet als doel op zich. Tenslotte zal zij moeten leren om op de vraag: „Wat is uw beroep?” niet te antwoorden „zonder”, of ik ben „huis vrouw”, doch ronduit: „huisvrouw”, be seffend dat dit huisvrouw-zijn inhoudt, dat zij „geschoolde arbeid” verricht. Een van de „Lollumer lezingen” die thans zijn gepubliceerd, is die van mej. ir. G. van Randen over bovengenoemd onderwerp. Van de factoren, waarmee de bedoelde veranderingen verband hou den, dienen, volgens mej. van Randen, de volgende te worden ge noemd: de industrialisatie, de ontwikkeling van het verkeer de introductie van de fiets, de bromfiets, de scooter, de auto, de bus en de trein de ontwikkeling van de communicatiemiddelen als radio, telefoon, televisie, kranten en tijdschriften en het verbeterde wegennet, de electrificatie, het uitbreiden van het waterleidingnet, de mechanisatie en de rationalisatie toegepast op de land- en tuin bouwbedrijven, de hiermee verband houdende afname der agrarische beroepsbevolking, de snellere ontwikkeling van steeds nieuwe con sumptiegoederen, de opkomst van het stedelijk commercieel amuse ment zoals bioscoop, dancing, bar enz. en de bouw van „betere” woningen. Dit alles betekent dat „de stad” het platteland nadert. Het is zaak er voor te waken, dat het „leven” op het platteland geen copie wordt van de stad. Dit vooronderstelt een kritische ontvanke) lijkheid. De greidhoek van Friesland heeft een statisch aanzicht. In de randsteden is in de toekomst industrialisatie te verwach ten, waardoor structurele wijzigingen zullen optreden, waarschijnlijk in ver sneld tempoEr zullen grote concen traties van mensen ontstaan, waardoor meer gemeenschappelijke voorzieningen mogelijk zullen zijn. Verschillen met het bestaande zullen niet uitblijven en het ligt voor de hand, dat spanningen zullen worden opgeroe pen. Deze ogenschijnlijk buiten de mens lig gende ontwikkeling heeft invloed op het denken en doen van die mens, van iedereen op het platteland. Het bedrijf produceert b.v. in toenemen de mate voor de markt. De huishouding verschuift steeds meer en meer van pro ductiehuishouding naar consumptiehou- ding. In verband hiermee en in verband met een voortdurende wijziging assortiment van wordt het belang het doen van besteding van langrijker textiel, woninginrichting) Ten gevolge van 1 gesloten karakter schap is er een verschuiving van doen van inkopen naar grotere plaatsen („de stad”), zowel voor de huishouding als voor het bedrijf. Dit heeft invloed op de middenstand (denk bijvoorbeeld aan de smid; de machines worden elders betrokken). Als gevolg hiervan ver toont de middenstand de neiging uit kleinere plaatsen te verdwijnen. Ten gevolge van het verkorten der werktijden krijgt vooral de werknemer meer vrije tijd, waardoor er meer be hoefte aan ontspanning ontstaat. Voor de vervulling van deze behoefte zal men zich in toenemende mate naar „buiten het dorp” richten (vooral de jongeren). Bij het veebedrijf kan het verkorten van de werktijd tot moeilijkheden aanleiding geven i.v.m. het dagelijks melken en voeren. Er is een tendens waar te ne men, dat de dag voor de boer en zijn vrouw juist langer wordt, vooral op de eenmansbedrijven en x met slechts één arbeider de moet dan week-ends en inspringen). Een af nemend aanbod lijke hulp (eigen en heeft tot gevolg, dat een «verlichting van de arbeidstaak voor de huisvrouw meer gezocht moet worden in rationalisatie en mechanisatie van de huishoudelijke ar beid. Een gelukkige omstandigheid hier bij is, dat de levensstandaard stijgt en de mogelijkheid tot aankoop van appa ratuur etc. daardoor groter wordt. Het wordt steeds meer geaccepteerd, dat niet alleen de man naar buiten treedt, maar dat ook de vrouw deel gaat nemen aan het maatschappelijk leven; zowel voor als tijdens haar huwelijk. In ver band hiermee wordt het onderwijs voor meisjes steeds belangrijker. Bovendien is er voor de gehuwde vrouw een langere periode, waarop zij geen kinderen meer thuis te verzorgen heeft, terwijl haar man nog geheel is opgenomen in het ar beidsproces. Hierdoor wordt het voor de vrouw belangrijk haar aandacht te rich ten naar buiten het gezin. Het onderwijs en het verenigingsleven nemen een groot deel van de opvoedende taak van het gezin over (6e tot 15e jaar leerplicht). De kinderen worden minder aan huis gebonden, wat het gevaar met zich meebrengt, dat er een grotere af stand ontstaat tussen ouders en kinderen. Dit kan tot gevolg hebben dat ouders en kinderen elkaar minder gaan begrij pen. Bovendien worden de zelfstandiger kopen en L- Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Froeger tochten makke, Nearne in hurde wei. Ofgelegen plakken Nim de polsstok mei. Sleatten, sulveren slingers, Wuolle om it flakke grien. Friezen, fanaids springers Sahwat eltsenien. It hjoeddeiske slachte Is it gjin needsaek mear, Lykwols, it koe forwachte, It Ijeppen bleau yn ear. Simmers alle wiken, Boalsert oant Birdaert, Friezen litt’ it blike, Foar de kriich paraet. Fluch sportieve feintsjes Sette foars in jint Alderen jowe it seintsje, Wy bin ek presint Like goed de fammen Lüke it badpak oan Friezen, Ijeppersnamme. Hwa kin der tsjinoan? Dielnimmers witte, sünder Wiette giet it meast net, Mannichien strüpt under. It publyk hat pret. Hulde dy griisblauwe In massale rop Friezen, moedich, klauwe By elk waltsje op. Winsum iepenbiere It geve sportgefoel Lit kommisjes tsiere Hollen bliuwe koel Oeral sitte tsjinhingers Oeral waeit wol stof. Friezen, fannijs springers Slaggen wer mei lof. goede kant üt. Wiene yn fan de bidriuwen abortus- frij, dit jier koe men dat sifer opfiere oant 89-5%. Hjirmei kin men de boeren bysünder lokwinskje, hwant dizze skea- like en fortrietlike sykte docht jit alle jierren greate skea oan de greidboeren en moat sa gau as it mar kin alhiel üt- balle wurde. Mar it is in lêstige en for- riederlike fijan en dy mei men net to licht achtsje. Dat de Warkumer boeren witte hwat fokken is, mei bikend stean. Har jier- likse fokdei is ien fan de fleurichste en moaiste, dy’t wy kenne en nearne wurdt op dy dei sa’n algemiene dielname sjen litten as yn Warkum. Dat der risseltaten fan komme, blykt ek nou wer üt de nijs- gjirrige sifers fan de kontróleforiening. Wy telden net minder as 23 bidriuwen, hwerfan de opbringst per kou heger wie as 200 kilo molkfet. Om dat to birikken fan de hiele ploech is hiel hwat nedich, mei 160 kilo sit jo sahwat op it gemiddelde. En om dat sifer to hel jen foar in rier is hielendal in boppeslach. Dochs wiene der 8 rier- ren, dy’t mei glans boppe kamen, ien derfan helle s Mar dy wie dan ek hwat ryklik lang (378 dagen )molken. By de aldere kij komme ek prachtige listen foar. De moaisten wiene wol Melkbron 2 mei 8742 kilo molke en 4.04% fet yn 309 dagen en 353 kilo fet, alhoewol Tryntsje mei 8099 kilo en 4,39 fet yn 315 dagen der ticht oan Dizze hiene mear as ien kilo fet p< as gemiddelde en fan de hiele lakt rekord: Wob 4 mei 9045 kilo en 4.09% fet en yn totael 370 mar it oantal dagen wie fier je 3 _;ilo wurk, :e pro-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1