- I EEN ONLOGISCHE VERONDERSTELLING IN AMERIKA? roar e Volksvertegenwoordigers reizen., niet altijd voor vacantie Eensgezind vierde Roodhuis zijn gevarieerd tweedaags feest üs hjoed p p to sizzen 1 Buitenlands Overzicht STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND liet Franse waandenkbeeld De achtergrond van de Cubaanse opstand Gouden filmpjes Hwat hat CjaL) Klaas A. Bootsma ook nu weer de vlugste in de Ronde -'WSI 55eJAARGANG No. 63 VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1959 ;oeds. „De schipper Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) van taal ons It libben fiert üs oer mannich brêge, dy’t efter üs ófbrutsen wurdt. Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie In West Duitse regeringskringen wordt wel beweerd, dat de Ameri kaanse regering daarom zo gesteld is op ’n gesprek met Chroesjtsjew, omdat Amerikaanse medische kringen, die de speeches door de Russische premier voor de radio gehouden hadden bestudeerd, daaruit hadden afgeleid, dat deze ernstig ziek is en aan aderverkal king lijdt, of aan een hersenaandoening. Washington zou vinden dat er nu nog met Chroesjtsjew valt te praten en dat als het dus enigs zins mogelijk is met hem nu de Amerikaans-Russische betrekkingen moeten worden geregeld omdat men niet weet wie zijn opvolger zal zijn. VLOEDGOLF Een vloedgolf kwam bet niets vermoe dende Spaanse stadje Arenys de M.ar binnenrollen. De mensen zochten snel een veilig heenkomen. Tientallen auto’s werden door het water beschadigd. Ook deze toeristenauto uit Belgie werd door het zoute water gegrepen. huis voor deze gelegenheid bezochten. 1 "J meten van eikaars krachten of in het die van Men wil graag laten zien en tonen wat men waan Burgemeester Alta was zo attent om met zijn echtgenote de opening van het feest mee te maken. De inzet was een hard- draverswedstrijd voor paarden van inte- waar geen kamerlid in benoemd, maar l er toch wel degelijk op gelet, dat de hoofdstromin- woordigd waren. De zaal tijd geleden in zen dat de dic- en Midden-Ame- rika nog over zijn de progressieve rege- Economische naast politieke proble men schuilen waarschijnlijk ook achter de opstandige beweging wel ke door Fidel Castro op Cuba is onderdrukt. We hebben er geruime I deze rubriek al op gewezen tatoren die er in Zuid- 4e week augustus 1909. Door gebrek aan werkelijk feest was het te Makkum op 31 augustus zeer druk en woelig op straat. Velen begonnen op eigen houtje te feestvieren. Optochten met ketelmuziek werden gehouden en vreugdevuren aangestoken. De politie kon de orde niet handhaven waarop de hulp van de marechaussee werd inge roepen. Door het afdraaien van twee bruggen werd de toegang tot de hoofd wacht afgesloten. Tenslotte gelukte het de burgemeester door kalm optreden de orde weer te herstellen. Gevestigd te Bolsward. Wipstraat nabij het Waaggebouw; J. Schuurmans, Rijks- veearts. Verschillende gevallen van cholera doen zich voor. Zwembaden worden gesloten. Notering veemarkt Sneek: melke- en kalve-koeien f 100 tot f240; vette koeien f 140 tot f 200; vette kalveren f 18 tot f 50; graskalveren f 20 tot f 50; nuchtere kalveren f6 tot f 10; schapen f 12 tot f 23; lammeren f 10 tot f 14. K. Plantinga en Zoon, Bolsward, bevelen aan voor medicinaal gebruikCognac fine, Fransche brandewijn, Jamaica rum en Whiskey. Loonperikelen. Het trok de aandacht, dat nadien de Ne derlandse ministers Marijnen en Beer man, die bij deze gelegenheid aanvanke lijk de receptie van de Indonesische ver tegenwoordiger te Wassenaar hadden zullen bijwonen, plotseling wegbleven, evenals de nieuwe vice-president van de Raad van State, prof. Beel. Hield deze toevallige „verhindering” soms diploma tiek verband met de wraakzuchtige rede van president Sukarno? Officieus werd het ontkend; zijn redevoering zou toen nog niet bekend zijn geweest bij de Ne derlandse regering; de lange duur van het beraad in de ministerraad over de loonproblematiek werd als de werkelijke oorzaak van de plotselinge afwezigheid gesuggereerd. Hoe dit ook zij,- het staat wel vast, dat het kabinet in het kader van zijn vrijere loonpolitiek voor een netelige beslissing stond. Was in de Stichting van de Ar beid niet verdeeldheid aan de dag getre den met betrekking tot de goedkeuring van de nieuwe Collectieve Arbeidsover eenkomst voor het metaalbedrijf, welke o.m. een loonsverhoging van vijf pro cent en een verkorting van de arbeidstijd inhield? Beweerd werd, dat de regering een „start” van haar nieuwe loonpolitiek met een loonsverhoging van vijf procent aan de hoge kant vond. Zou zij niet maatgevend zijn voor andere bedrijfs takken? Maar kon zij zo gemakkelijk een advies van de meerderheid van de Stich ting van de Arbeid, welke behalve de drie grote vakcentrales ook het Cen traal Sociaal Werkgevers Verbond heette te omvatten, naast zich neerleggen? Er schijnt bij bedoelde reactionnai- ren weinig begrip te zijn voor het feit dat als Frankrijk nog werkelijk een belangrijke rol in Europa wil spelen, het de rijkdom aan grond stoffen van de Sahara nodig heeft en dat het daarover niet zal kunnen beschikken als Algerië niet wordt gepacificeerd op zodanige wijze dat de andere Noord-Afrikaanse vrije staten daarmee accoord kunnen gaan. We raken met deze kwestie het gebied der economie en eindigen deze beschou wingen over de samenwerking in de Westelijke wereld met het feit te ver melden dat de beurzen in Amerika en in Europa op het ogenblik hebben gewan keld onder de veronderstelling dat de ge sprekken tussen Eisenhower en Chroesj tsjew eens zouden kunnen leiden tot een begin van ontspanning dat tot beperking der bewapening zou kunnen voeren. De fondsen die betrokken zijn bij de defen- sie-inspanning begonnen daardoor sterk te fluctueren. Dit feit vestigt er nog eens de aandacht Touristen uit allerlei land- en wereldstreken hebben het Binnenhof tijdelijk in bezit genomen; de politici, die er thuis horen, hebben zich veelal naar elders begeven. Ook kamerleden hebben immers wel eens vakantie nodig, vooral na een inspannend verkiezingstournee. Toch kunnen niet alle reizen, welke zij in deze maanden ondernemen, als snoepreisjes worden betiteld. Zo hebben in de afgelopen weken twee Nederlandse kamerleden, de KVP-er dr. W. J. Schuyt en de socialistische afge vaardigde drs. G. M. Nederhorst, met 11 andere vertegenwoordigers van het Europese parlement, een studiereis on dernomen naar een zestal gebieden in -Centraal-Afrika, welke speciaale betrek kingen onderhouden met de landen van de Europese gemeenschap. De politieke situatie bleek er veelal gespannen; het verlangen naar onafhankelijkheid leefde zeer sterk. Maar moedgevend was, dat vele Afrikaanse autoriteiten bij de ont wikkeling van hun land als vanzelfspre kend naar hulp uit ons werelddeel uit zagen: de eenwording van Europa zagen zij soms zelfs als een noodzakelijke voor waarde voor een doeltreffende politiek in Afrika. Uiteraard heersten er op dit gebied nog wel aarzelingen en bedenkin gen. Mede daarom zal de studiegroep van Europese volksvertegenwoordigers aan de Assemblee te Straatsburg, die de opdracht had gegeven tot deze reis, het advies verstrekken de voorlichting in Afrika over Europa te verbeteren. Achter het Ijzeren Gordijn en in Egypte wordt de voorlichting nl. energieker aan gepakt. Eén van de Nederlandse afge vaardigden zal voorts als rapporteur voor de sociale kwesties optreden, hetgeen weer eens bewijst, dat onze kamerleden óók over de grenzen meetellen! Nieuw Guinea. Binnenkort zal tevens een Commissie uit Nederland vertrekken ten einde een ver dergaand onderzoek in te stellen naar de gevallen van onwettig openen van poststukken in Nederlands Nieuw Gui nea. Toen gouverneur Platteel onlangs op het Binnenhof toegaf, dat een derge lijke postcensuur wel eens was toege past, heeft de Kamercommissie van Za ken Overzee het zomerreces ten spijt de zaak hoog opgenomen, temeer om dat hierdoor de geruchtmakende verlof- verlening aan de advocaat-generaal te Hollandia, die de ambtsovertredingen had aangebracht'in een merkwaardig daglicht Kwam te staan. Het gerucht deed trouwens de ronde, dat het Hof van Hollandia de maatregel tegen advo- op dat de Westelijke welvaart gedeelte lijk is gebaseerd op enorme orders voor de defensie en dat het wegvallen daarvan een schok aan de Westelijke economie zou kunnen geven, welke moeilijk zou kunnen worden verwerkt als de Weste lijke naties niet tot grotere economische samenwerking komen en hun inspanning ook niet meer concentreren op gezamen lijke opbouw van onderontwikkelde ge- beiden elders in de wereld. Misschier kan Eisenhowers voorstel aan de Wereld bank om een fonds van 4 miljard gul den, waartoe Washington éénderde zal bijdragen, te vormen voor deze opbouw daartoe medewerken. ringen welke in andere staten daar aan het bewind zijn gekomen even moeilijk verdragen als die regeringen de nog aan wezige dictatoren. Men mag dan ook wel geloven dat de Dominicaanse dictator Trujillo achter de poging tot opstand in Cuba stond en het is helemaal niet onmogelijk dat hij gesteund werd door bepaalde kringen in de Ver. Staten die het niet kunnen verdragen dat hun suikerplantages op C’’ba worden genationaliseerd en opge deeld onder de Cubaanse boeren. Het is echter uitgesloten dat ook de regering te Washington achter dit optreden zat; zij is veel te bang zich te blameren in de ogen der Midden- en Zuid-Amerikaanse volken, vooral op dit moment nu alle Amerikaanse landen te Santiago in Chili bijeen zijn ter bespreking van hun be langen. De regerings-delegatie uit Was hington onder leiding van Herter moet zich daar toch al niet zo prettig voelen nu in Littlerock bij de aanvang van het nieuwe schooljaar zich weer relletjes heb ben voorgedaan in verband met de toe lating van negerleerlingen op scholen, waar blanke kinderen ver in de meerder heid zijn. Continuïteit kenmerkt de buiten landse politiek van Frankrijk, liever gezegd van de Gaulle. Ze is en blijft helaas gericht op de gran deur” van Frankrijk, het waandenk beeld dat Frankrijk nog een beslis sende stem in de grote wereldpro blemen kan krijgen. Wij twijfelen er aan of president Eisen hower, die bij zijn bezoek aan Europa te Parijs een dag lang met zijn collega de Gaulle zal spreken, hem daarvan kan genezen. Ofschoon Eisenhower een grootse ontvangst te Parijs wacht als de gewezen commandant der geallieerde le gers en als president der Ver. Staten, ont breekt bij de voorbereidingen van dit be zoek van Franse regeringszijde elke zin speling op het feit dat de Amerikaanse president komt om te overleggen over hetgeen hij als vertegenwoordiger van het Westen zal bespreken met Chroesj tsjew. De Gaulle zou eerder uit de a.s. Ameri kaans-Russische besprekingen de conclu sie hebben getrokken dat de partners van de Navo nu geen verplichting meer heb ben om een gemeenschappelijk standpunt tegenover de Russen in te nemen, maar ieder naar eigen opvatting, kracht en aardrijkskundige ligging kan streven naar een bepaalde positie, niet alleen ten op zichte van Rusland maar ook ten op zichte van de Atlantische samenwerking. Minister-president Debré heeft nog j.l. zondag geëist dat alle bondgenoten soli dair met Frankrijk zullen zijn in de Al gerijnse kwestie en er aan toegevoegd dat het huidige systeem der bondgenoot schappen er toe leidt dat men van Frankrijks zwakheid gebruik maakt om het ondergeschikt te maken aan andere landen. De Gaulle staat dus nog altijd de ge dachte voor de geest van een derde macht op het vasteland van Europa, waarin Frankrijk, geholpen door West Duits land, de toon zal aangeven. De gesprek ken met de Gaulle en Adenauer worden stellig de lastigste voor Eisenhower. De Engelse pers is het Frans-Duitse streven bij de samenstelling werd gen uit ons volksleven er in vertegen woordigd waren. De zaak is dan ook niet van gering be lang; het Nederlandse bestuur op Nieuw Guinea leeft nu eenmaal in een glazen huisje. Beschuldigingen over koloniaal beheer vinden op diverse plaatsen ter wereld steeds een gretig gehoor. En we derom heeft president Sukarno de vie ring van de Onafhankelijkheidsdag zijn land aangegrepen om dreigende tegen Nederland te slaken in geval land hardnekkig zou blijven weigeren Nieuw Guinea af te staan. sie de prijzen uitgereikt. In de pauze de den de zweef en oliebollenkramen goede zaken. Gistermorgen is de 10e ronde van Rood, huis gehouden, die o.a. werd bijgewoond door burgemeester Alta en enkele leden van het gezelschap „Tetman en Jarich”. Deze ronde, waaraan behalve de gewone deelnemers, al de andere inwoners van Hennaarderadeel boven 15 jaar mee mochten doen, is een groot succes ge worden. Begunstigd door fraai weer en met veel belangstellend publiek, startten de 25 deelnemers direct met een hoog tempo. Van het peleton was al gauw niet veel meer. In Oosterend kwam de beslissende uitlooppoging. Deze werd door 3 jon gens uit Roodhuis ondernomen, waar onder de winnaar van verleden jaar, K. A .Bootsma. Het traject dat als volgt uit gestippeld was: Roodhuis, Rien, Ytens, Oosterend, Hidaard, bleek uitermate ge schikt. Het publiek kon in de diverse dorpen uitstekend op de hoogte worden gehouden door middel van telefoon en luidspreker. Na de le ronde toonden verschillenden reeds tekenen van ver moeidheid zodat er weldra enkele uitval lers genoteerd werden. Dat dit hen even later behoorlijk speet was begrijpelijk, daar even later bekend werd gemaakt, dat voor de laatst aankomende renner ’n taart beschikbaar was gesteld. Voor de op één na laatst aankomende stelde het Selskip Tetman een gramofoonplaat van de „Tiid haldt gjin skoft” beschikbaar, welke suggestie bij het publiek zeer in de smaak viel, hoewel het geen gewoonte is, om aan de laatst aankomenden prijzen uit te reiken. Toen de renners op gewone fietsen voor de 2e en tevens de laatste maal in Oosterend kwamen bleek de toestand aan de kop ongewijzigd. De kopgroep nog steeds bestaande uit de drie renners hand haafde zich uitstekend voor een groepje van vier, dat eveneens uit het steeds klei ner wordende peleton was gevlucht. De commentator, de heer Bootsma, maakte vanuit de toren de strijd voor het pu bliek zeer aantrekkelijk door steeds de kansen en de plaats van de renners te bespreken. Toen de koplopers op de finish aankwa- - men stormen, bleek Klaas A. Bootsma wederom de sterkste zodat hij voor de 2e maal de mooie wisselbeker, aangebo den door de Centrale Bakkerij „De Ta- komst” te Rien mee naar huis mocht nemen. Tweede werd Bote J. Altenburg en der de Frans M. Poelsma eveneens uit Rood huis. Joop Altenburg bleek de snelste van de vier achtervolgers hij won nl. met ruim verschil Van Theo Andringa, G. v. Berkum, de eerste renner die niet uit Roodhuis doch uit Edens komt, en Ate R. de Boer. Achtste werd Tjitte Andrin ga en negende De Bruin uit Oosterend. De laatstaankomende bleek Tjibbe Vel- zen te zijn, die met een banddikte werd geklopt door de winnaar van de gram mofoonplaat nl. Gerard v. d. Hoff, bei den weer uit Roodhuis. De E.H.B.Ó. en de heer S. Hemmes, arts te Oosterend, behoefden gelukkig niet in te grijpen. De middag werd verder gevuld met stoe lendans wedstrijden voor dames en he ren. Tenslotte was er weer een feest avond in het gymnastieklokaal, waar „Aurora” van Dokkum een opvoering gaf van „De schipper van de Maartje Jacoba”. kenaren. Er werd gereden in een A. en B. klasse. In de A. klasse werd na een spannende strijd Jan J. Altenburg win naar. Tweede werd Guus Zijlstra. In de B. klasse triomfeerde Cor. Agricola en werd R. Rijpma tweede. Toen de paarden om het hardst hadden gelopen werkte dit zo inspirerend dat de heren zelf niet wilden achterblijven. De heren liepen om het snelst op de 1000 meter-baan (volgens het program ma), maar Bootsma, de enthousiaste pro motor had het over de 2000 meter. Hoe het ook zij, de wedloop, over nieuwe ba nen geleid werd voor Roodhuis een uniek gebeuren. Bote Altenburg was het vlugst, gevolgd door Durk Bouma. Der de in deze wedstrijd werd Joop Alten burg. Des middags kwamen de harddravende dames aan bod op de 100 meter-baan. De snelste hinde was mej. Aggie Alten burg, de tweede werd mej. Wallie de Boer en derde mej. Cilie de Boer. Evenals steeds bestond er ook voor het ringfietsen grote belangstelling. Dit spel is zo oud als de fiets zelf en steeds weer attractief. De meeste ringetjes werden ge pikt door R. Rijpma. Tweede werd mej. Aukje A. Bootsma en derde Gerard van Hoff. Ondertussen was ook het kaatsfestij n be gonnen. De 1A prijs won het partuur H. P. Bootsma, S. Hettinga en A. H. Bootsma, de 2A prijs P. H. Bootsma, Guus Zijlstra en Jan A. Bootsma. De 1B prijs B. H. Bootsma, Bote Altenburg en Andries Siesling, de 2B prijs S. Piekema, Jan H. Bootsma en Tj. H. Bootsma. Des avonds was er de eerste feestdag het optreden van het gezelschap Tetman en Jarich deVries met „Sa is ’t en net oars”. Het gymnastieklokaal was tot in de uiterste hoek bezet en volop werd van het voortreffelijke spel genoten. Vooraf had de heer Bootsma namens de commis- Ons ontgaat deze logica. Men vraagt zich af wat een regeling met een Rus sische dictator te betekenen zou hebben, als men deze nog weinig tijd geeft; zijn opvolger kan deze immers direct weer ongedaan maken. Van een bepaal de continuïteit in de buitenlandse poli tiek van dictatoriaal geregeerde staten behoeft geen sprake te zijn. Als de heer Chroesjtsjew bepaalde regelingen met het Westen zou treffen behoeft hij maar door een man van het type Molotow vervangen te worden om aan die rege lingen de basis te ontnemen. Van continuïteit in de buitenlandse poli tiek gesproken: president Eisenhower heeft dezer dagen ontkend dat het ge sprek tussen hem en de Russische pre mier Chroesjtsjew een nieuwe Ameri kaanse politiek jegens de Sovjetunie zou inluiden. Hij deed dit naar aanleiding van opmerkingen in een aantal Ameri kaanse bladen dat de Dulles-politiek nu definitief een eind zou hebben genomen. De president zeide dat Dulles als hij nog de buitenlandse politiek der Ver. Staten leidde, van harte zou hebben ingestemd met de uitnodiging aan Chroesjtsjew. „Dat zit nog,” zouden wij naar aanlei ding van deze opmerking van Eisen hower willen zeggen, gehoord ook de uitlatingen van verschillende Amerikaan se politici, aanhangers van Dulles’ poli tiek, die de uitnodiging aan Chroesjtsjew scherp veroordelen. Wat de president zei was waarschijnlijk juist voor hen bestemd, want Eisenhower zal, als hij nog iets op het gebied van de verbetering van de politieke sfeer tussen de Ver. Staten en de Sovjetunie wil bereiken ,de steun van het gehele Congres en van het gehele Amerikaanse volk nodig hebben, afgezien nog van het feit, dat de president gaarne zal willen voorkomen dat de buitenlandse politiek de inzet wordt van de naderende verkiezingscampagne voor de in I960 te houden presidents- en congresverkiezin gen. naar samenwerking natuurlijk alles be halve welkom; lang is het geleden sedert zij zo verbitterde aanvallen op Frankrijk deed als de laatste week en de Westelijke eenheid, waarvan de schijn tijdens de Geneefse conferentie nog werd gered omdat men niet tot beslissingen inzake de gemeenschappelijke houding tegen over Moskou kwam, is thans ver te zoe ken. Uiteraard draagt daartoe de Frans- Algerijnse kwestie veel bij, die de positie van het Westen ten opzichte van de vrije Aziatische en Afrikaanse volken schade doet doch ook de kloof in de Westelijke samenwerking verbreedt. Men schrijft Eisenhower de bedoeling toe daarop de Gaulle attent te willen maken. Maar de Franse president is zich van dit alles wel bewust, hij schijnt weer met een nieuw plan tot verzoening van de Algerijnen rond te lopen, ook al om dat de kwestie straks weer voor de alge mene vergadering van de V.N. komt, maar het is de vraag of zijn reactionnaire aanhang in het moederland en de Franse kolonisten in Algerië hem de gelegen heid daartoe zullen geven, afgezien van het feit of de Algerijnen bevredigd zul len zijn met zijn nieuwe aanbod. caat-generaal Van Beek had afgekeurd. Het was voor vice-premier Korthals, die tijdelijk nog het ten dode gedoemde mi nisterie van Zaken Overzee beheert, een netelige zaak. Enerzijds was hiermee misschien het aan zien van gouverneur Platteel, die de ad vocaat-generaal immers had weggestuurd, in geding; anderzijds lag hem als libe raal in beginsel de uitoefening van post censuur helemaal niet goed. Zo viel tenslotte het besluit om een on partijdige en deskundige Commissie van Onderzoek in te stellen. Er werd welis- Roodhuis geniet een zekere vermaardheid op het gebied van feest vieren. Wie eenmaal de sfeer heeft geproefd van het tweejaarlijks festijn als b.v. Bootsma vanuit de toren zijn humoristische com mentaren geeft zal niet graag een dergelijke hoogtijdag willen missen. Roodhuis is hier in het kleine groot. Op s,de lijst” wordt dik ingetekend om twee volle dagen te genieten van iets goeds. Men beschouwt het feest als een echt onderonsje, het is als het ware één grote familie-dag. Neem b.v. de avondvoorstellingen waar men met werkelijk iets goeds uit de bus komt, ditmaal Tetman en Jarich en Aurora van Dokkum. Men zou deze gezelschappen in een tent kunnen laten optreden en dan wellicht duizenden bezoekers krijgen. Neen, zeggen de feestvierenden, wij doen het in het gym nastieklokaal, alleen voor eigen mensen, al zjjn enige gasten natuur lijk van harte welkom. Zo ook het paarderennen. Alleen intekenaren op de lijst mogen meedoen. Evenzo in de Ronde. Alléén Hennaarde radeel komt aan bod. Het „Reahüster feest” krijgt hierdoor iets intiems, het krijgt sfeer, het krijgt iets eigens. Reeds woensdagmorgen, toen we Rood huis voor deze gelegenheid bezochten, heerste er die echte gezelligheid. In het eikaars paarden ligt iets sportiefs. gra :d is. Z.a.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1