■ite. I Qabe Sk üs hjoed p p to sizzen NOC STEEDS WREEKT ZICH DE FOUT VAN YALTA I roar Wordt onze buitenlandse politiek nu ook twistappel? J I Buitenlands Ovirzicht aan STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Wil Rusland West-Berlijn West-Duitsland Wrijving en rivaliteiten tussen bondgenoten w Ontmoeting f Gouden filmpjes le week september 1909. - J '- - .f 55e JAARGANG No. 65 VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1959 VERGANE EN NIEUWE GLORIE IN DE LUCHT Hwat hat faek geboden KAMEROVERZICHT’ afgelopen jaren in grote lijnen steeds eens was, zal de toe- Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Verleden week, 21 augustus, was het precies twintig jaar geleden dat Hitler en Stalin een pact sloten. Daarmee was de teerling geworpen, Nazi Duitsland had zich de rug gedekt en kon de oorlog tegen Polen, welke onherroepelijk wegens de verplichtingen welke de Wes- Kroonprinses. Enfin, het dreigement heeft op de R.K. minister van Buitenlandse Zaken, Mr. Luns, niet zoveel indruk gemaakt of hij heeft besloten zich bij het overleg, dat de Navo-raad op 4 september a.s. met zijn Amerikaanse collega Herter zal voe ren over de a.s. besprekingen met Chroesjtsjew, te laten vervangen. Als tij. delijk voorzitter van de Navo-raad zal minister Luns namelijk al een dag eerder contact hebben met president Eisenho- optreden der Rode Chinezen ook toe; staatjes, gi meer onder j dreigd te worden communisten gebruikt dan ooit te vo ren. I.l„ -1 1 Chinese expansiezucht niet kunnen keren, het zal een door Nehroe weinig begeerde militaire machtspositie moeten opbou wen om Peking ontzag in te boezemen. De Chinezen schuwen overigens ook eco nomische middelen niet voor hun agres sieve doeleinden. In Thibet hebben zij plotseling het Chinese geld als enig wet tig betaalmiddel aangewezen, waardoor een aantal buitenlandse handelaren ge ruïneerd werd. Er lopen overigens geruchten dat ook de Russen op grote schaal een economisch offensief tegen het Westen zouden ope nen als het Russisch-Amerikaans overleg geen resultaten heeft, ze zouden daarbij gebruik willen maken van hun geweldige goudvoorraden groter, naar 'veronder- steld wordt dan die der Ver. Staten. Van het verdere nieuws zij hier nog heel kort het feit vermeld dat in de Zuid Afrikaanse Verenigde partij, de opposi tiepartij, een scheuring is opgetreden; de afgescheiden groep onder dr. Jan Steytler streeft naar een directe vertegenwoordi ging van bantoes en kleurlingen in het parlement. Steytler wil dat de niet-blan- ken tenminste iets mee te zeggen krijgen in de beslissingen die thans alleen de blanken nemen. wer. Hij meent zich derhalve aan de ver dere besprekinegn te kunnen onttrekken teneinde in de Verenigde Staten prinses Beatrix bij te staan bij de a.s. Hudson- herdenking! In het vooruitzicht van haar vertrek heeft prinses Beatrix zich op ongedwongen wijze onderhouden met enkele Ameri kaanse journalisten. Anders dan koning Boudewijn heeft zij zich niet gestoten aan hun vragen over eventuele huwelijks plannen. Prinses Beatrix bleek trouwens in elk geval de beide volgende jaren nog „vrij” te willen blijven, maar zij liet wel doorschemeren, dat haar voorkeur in Moskou noch Peking kunnen zich een breuk veroorloven welke tot verval van het communistische blok zou leiden. Maar het is zeer goed mogelijk dat het agressieve optreden van de communisten tegen en in het wankelende Laos (deel van het voormalige Indochina) geïnspi reerd en gesteund wordt door Peking met de bedoeling een verzoening tussen Oost en West te beletten. Zoals bekend bemoeit de secretaris-gene- raal der V.N. zich thans met dit geschil, maar als Peking er werkelijk achter zit is het nauwelijks waarschijnlijk dat deze ’n oplossing zal weten te vinden. In India neemt de ongerustheid over het Wordt president Eisenhower met al lerlei moeilijkheden in het Westelijk blok geconfronteerd, Chroesjtsjew ontmoet de zijne in het Oostelijk blok. niteit van de Oost Duitse volksrepubliek ver- van Duitsland en het is begrijpe- lat de régering-Adenauer er niets wil weten; zij gelooft trouwens ook de juistheid ervan. Maar in Amerikaanse bladen heeft het nogal de aandacht getrokken; volgens deze bladen zitten er acceptabele kanten aan, hoewel zij zich ook verwonderd to nen over de gematigdheid van dit ver meende Russische voorstel, waaraan zelfs de eis dat W. Duitsland uit de Navo zou moeten treden ontbreekt. Misschien is het wat ver gezocht, zoals sommige bla den doen, te veronderstellen dat de Russen West BerlijA wel bij W. Duits land willen hebben omdat het sterk soci alistisch georiënteerd is en de W. Ber- lijnse afgevaardigden du? misschien voor een socialistische meerderheid in de Bondsdag zouden zorgen met als gevolg een socialistische regering met welke Moskou, naar het zou menen, beter zou kunnen opschieten dan met de regering- Adenauer. We geloven nog niet zoveel van dit Russische voorstel, maar we zouden ons best kunnen voorstellen dat ook president Eisenhower er wat in zou kunnen zien. Als het Amerika maar zou gelukken het huidige machts-evenwicht in Europa met deugdelijke garanties te verzekeren zou dit de Amerikanen, die beu zijn van het onderling krakeel der West Europese sta ten, meer dan voldoende zijn. De presi dent, die als dit overzicht verschijnt waarschijnlijk al in Europa is, zal door dat onderling gekijf in West Europa, hier niet te doen krijgen met een alge meen W. Europees standpunt inzake de kwesties welke hij met Chroesjtsjew zal bespreken, maar met diverse. vanuit Peking schijnen nu ook andere jrenzend aan Thibet en min of protectoraat van India, be- i en het is geen wonder dat Nehroe thans feller taal tegen de Met woorden zal India echter de NIEUWE RIJKSWEG 13 VORDERT Binnen afzienbare tijd zal dan de ge vaarlijke hobbel-ellende op Rijksweg 13, tussen Rotterdam en Delft, veroorzaakt door het bijzonder slechte wegdek, tot het verleden behoren. Met man en macht wordt op het ogenblik gewerkt aan het aanleggen van een vrijwel geheel nieuwe weg, hetgeen nu voor het verkeer langs deze route diverse problemen opwerpt. De foto geeft een beeld van het werk, gezien vanaf het viaduct over de weg bij Zestienhoven in de richting Delft. ”'-W .f De skoalle bifrachtet üs libbensskip mei rju forskaet. Spitigernóch forjit se f™ kompas, seil en roer. een welkome versterking zou zijn. Wel is waar heeft Spanje al een militair ver drag met de Ver. Staten maar de taak daarin aan het Spaanse leger toegedacht is louter de bescherming van de Ameri kaanse militaire bases in Spanje zelf. Er is bij tal van Navo-leden echter weerzin tegen het toelaten van Spanje tot de Navo omdat het geen democratisch staatsbestel heeft. Noorwegen en Dene marken hebben dan ook reeds uitdrukke lijk verklaard tegen de toelating van Spanje te zijn. hield. Uit sympathie voor de Spaanse ballingen, wenste zij kennelijk geen con tact te leggen met de officiële machts- 1 zitter E. Vermeer ook openlijk doen ten, dat de toetreding geregeerde land tot de Noord Atlantische Verdragsorganisatie op een sterk verzet van zijn groep zal stuiten. Hij zinspeelde zelfs op een mogelijke herziening van haar loyale medewerking bij het buiten lands beleid. Deze aankondiging zal in Spanje wellicht als een rode lap op een stier werken; de PvdA zal zich er dan F De „Hurricane” en de „Spitfire” welke vliegtuigen volgens de traditie elk jaar de luchtparade ter herdenking van de Slag om Engeland leiden, zullen op 20 september voor het laatst door het Engelse luchtruim klieven. Beide vliegtuigen zijn ongeveer 20 jaar oud en niet meer in staat in de pas te blijven met de allernieuwste typen vliegtuigen. Deze foto, gemaakt boven de kust van het Engelse graafschap Norfolk, toont van onder naar boven: een van de drie nog overgebleven Spitfires, de laatste Hurricane, een Hunter IV straaljager en een Javelin Vil straalvliegtuig. Twee politieke antipoden Tonen zich serieus bMeid De diepte eens opnieuw te loden Van het troebele water dat hen scheidt. Ze hebben beide in de gaten Het water is heus niet gezakt Toch kan het nuttig zijn saam te praten Misschien brengt dit een nieuw kontakt. Vol goede hoop vloog Eisenhower Met zijn staf over de oceaan. Maakt deze reis de lucht straks blauwer Of is het weer een ijdele waan? Hierover denken de profeten Nog lang niet allemaal gelijk Sommigen tonen zich verbeten En geven van ontstemming blijk. Men zegt die potentaat der Russen Draait listig met zijn Januskop Hij preekt zijn passie, maar intussen Eet hij de kippetjes stil op. Uitkijken blijft steeds weer geboden Kruip ’t baasje niet te dicht op zij. Al gaat hij zijn rivalen noden. Toenadering is er niet bij. Anderen die kris en kras beweren Deze beslissing werkt probaat Ze kunnen allebei jongleren En ieder weet wel waar hij staat. Er wordt iets goeds vast uit geboren Aanstonds geen koude oorlog meer Wij hebben nooit de moed verloren De vredesduif krijgt nieuwe veer. Mogelijk een vermetele hoop, ja ’t Verleden leerde ons een les Amerika en vrij Europa Wenst de twee groten veel succes. PIET. We beginnen nu niet weer de on derlinge tegenstellingen uit te me ten, men weet dat de Fransen ver bolgen zijn over het feit dat Eisen hower hun Algerijnse politiek niet wil steunen. De Engelse regering onder Macmillan, die door zijn bemoeiingen inzake het overleg tussen West en Oost in Engeland aan gezag gewonnen heeft en op het kre diet daarvan, dit najaar verkiezingen zal uitschrijven, zal het dichst bij de plan nen van Eisenhower zelf staan. De West Duitse regering iets verder verwijderd, het verst de Franse regering. Maar in de Franse regering zelve schij nen ook nuanceringen in de opvattingen over deze politiek te zijn. Te Parijs wordt gemompeld dat de Gaulle zijn premier Debré eigenlijk wel zou willen ontslaan omdat deze een nog minder li berale politiek inzake Algerië wil voeren dan de Gaulle, hoe vaag deze de zijne dan ook tot nog toe heeft uitgestippeld. De meeste Westelijke commentatoren zijn overigens van oordeel dat hoe ver deeld de meningen in West Europa ook zijn, als het gaat spannen alle leden der Navo toch één lijn zullen trekken omdat zij beseffen niet zonder Amerika te kun nen. Dat kan best waar zijn, maar het is toch ook zo, dat zo’n op het laatste moment gedemonstreerde eenheid weinig effect belooft, als ieder te voren zijn eigen weg gaat. België heeft tot ongenoegen van de mili taire Navoleiding de diensttijd verkort en Frankrijk laat zijn legers, waarvan een groot deel W. Europa dient te be schermen, in Algerië vechten. Onder deze omstandigheden is het be grijpelijk dat de militaire leiding van de Navo moeite doet Spanje in de Navo te krijgen, het heeft een vrij sterk, met Amerikaanse hulp modern bewapend, le ger, dat voor het West Europese front Verleden week, 21 augustus, was 1 Hitler en Stalin een pact sloten. Daarmee was de teerling"geworpen, Nazi Duitsland had zich de rug gedekt en kon de oorlog tegen Polen, welke onherroepelijk wegens de verplichtingen welke de Wes telijke Europese staten tegenover Warschau op zich hadden genomen een wereldoorlog moest worden, beginnen. Stalin wreef zich in de handen, hij meende dat nu de „kapitalistische” landen elkaar wel zouden afslachten en het Russisch communisme ten slotte zegevierend over de wereld zou gaan. Hij vergiste zich, spoedig keerde Hitler in zijn machtswaan zich ook tegen de Sovjetunie, en in een ontzag lijke krachtsinspanning van de grote Westelijke geallieerden en Rus land ging het nazirijk ten onder. Te Yalta was de buit inmiddels reeds tussen de Grotè Vier verdeeld, en kreeg de Sovjetunie meer dan haar toekwam, het Westen maakte een onvergeeflijke fout. Roosevelt vertrouwde te veel op Stalin’s beloften. De fout toen gemaakt werkt nog altijd door in de politieke ver houdingen en men mag niet hopen dat de huidige president der Ver. Staten, Eisenhower, in zijn gesprekken met Sta lins opvolger Chroesjtsjew veel aan de fout door een zijner voorgangers begaan zal kunnen veranderen. Ook al zal men tijdens zijn bezoek aan de Ver. Staten de Russische premier sterk onder de in druk trachten te brengen van Amerika’s macht. Want vóór het eerste gesprek tussen de beide staatslieden plaats vindt, nl. op of omstreeks 27 september, zal Chroesj tsjew gedurende een dag of tien door Amerika geleid worden. Overigens neemt men in Amerika aan dat ook Rusland tijdens Chroesjtsjews bezoek aan Ameri ka zal trachten de Westelijke publieke opinie te imponeren. Een Amerikaans geleerde heeft al voorspeld dat in die periode de Russen zullen trachten nu eens geen honden of apen, maar een man in de ruimte te brengen. Maar dat is de franje rond de ontmoeting Eisen- hower-Chroesjtsjew, over wat de kern van de gesprekken tussen de beide staats lieden zal inhouden verkeert men nog totaal in het onzekere. In Rusland te Yalta alweer is Chroesjtsjew met en kele leiders van satellietstaten bijeen ge weest, o.a. de Oost-Duitsers waren er en kennelijk heeft de Rus daar iets verteld over wat hij te Washington te berde zal brengen. Er is een gerucht dat Chroesjtsjew tijdens het bezoek van Nixon aan Rusland diens adviseur Mil ton Eisenhower, een broer van de pre sident, al een voorstelvoor zijn be sprekingen te Washington zou heb ben meegegeven, nl. een regeling voor West Berlijn. De souvereiniteit over dit stadsgedeelte zou aan West Duitsland kunnen worden overgedragen, en dat land zou enige corridors door Oost Duits gebied krijgen voor een vrije verbinding met West Ber lijn, de Westelijke troepen zouden, als dit stadsdeel opgenomen wordt in de W. Duitse bondsrepubliek het moeten verla ten. Het voorstel brengt onafwendbaar de erkenning door Bonn van de souverei- mede en dus feitelijk een blijvende deling lijk di van helemaal niet aan Particulieren, die tijdens de a.s. golfwed- strijd één of meer heren nemen te lo geren gelieve daarvan opgave te doen aan C. Galama te Bolsward. Door de enorme regenval zien verschil lende veehouders zich genoodzaakt hun vee te stallen. Hier en daar breekt tongblaar uit. Het aangetaste vee wordt gedood en begra ven. In verband met de gesignaleerde cholera delen B. en W. van Bolsward mede, dat schippers, die niet in bezit zijn van zuiver water, dit kosteloos kunnen bekomen aan het politiebureau. De prijs voor de brandstoffen zijn thans als volgt vastgesteld: anthraciet f 1,80 per hl., kachelkool f 1,35, cokes che misch gereinigd f 0,70 per hl.; bruin koolbriketten, merk G.R. f 0,55 per 100 stuks. Alles franco aan huis. Aanbeve lend Kingma en Co. Een 80 paarden stonden op de jaarlijkse markt te Workum aan de balie. De han del was traag. De heer Bangma te Tzum was 31 jaar wethouder en heeft thans ontslag geno men. De raad besloot hem een pensioen toe te kennen ter grootte van het wed- houderssalaris. Door het natte jaargetijde is er nergens gedroogde turf te verkrijgen. Lr'r' i Het duurt nog bijna drie weken, voordat op Prinsjesdag het nieuwe zittingsjaar der Staten-Generaal door koningin Juliana zal worden geopend. Maar reeds stapelt zich de conflict-stof op, welke de „regeringspartijen” en de oppositie straks vermoedelijk verder ver deeld zal houden. Zelfs laat het zich aanzien, dat een kloof met betrekking tot onze buitenlandse politiek, waarover de Tweede Kamer het in de opdoemen. Het kabinet-De Quay heeft namelijk in beginsel zijn goedkeuring niet onthouden aan de toetreding van Spanje tot de Noord-Atlantische Verdragsorganisaties. Het mag daarvoor hopen op de instem ming der „regeringspartijen”. Enige tijd geleden heeft immers een vertegenwoor diging uit de Tweede Kamer onder leiding van de KVP-er Dr. W. J. Schuyt een bezoek gebracht aan het land van Franco. Hoewel over deze reis door Spanje officieel geen verslag is uitgi bracht, mag worden aangenomen, d: haar eind-indruk niet al te onwelwillend is uitgevallen. De antirevolutionaire en christelijk-historische deelnemers zullen het oog wel niet gesloten hebben voor de moeilijKe positie van hun geloofsgenoten en natuurlijk zal geen der kamerleden de dictatoriale kanten van het Franco-re gime in Nederland willen voeren. Maar het is niet onwaarschijnlijk, dat de dele gatie enige hoop heeft opgevat omtrent een mogelijke verbetering van de toe stand in Spanje. Het trok echter meteen de aandacht, dat zich demonstratief elk lid van de PvdA- fractie van deelneming aan deze reis ont- 1 ballingen, wenste zij kennelijk geen t hebbers. Inmiddels heeft haar partijvoor zitter E. Vermeer ook openlijk doen we ten, dat de toetreding van dit dictatoriaal geregi Verdr zijn groep zal stuiten. Hij zinspeelde een *- loyale medewerking bij beleid. Deze aankondi Spanje wellicht als :h er dan voor moeten hoeden niet het lot te on dergaan van diverse beroemde Spaanse stierenvechters, welke in de afgelopen weken in het ziekenhuis zijn beland! De eventuele meningsverschillen met en tussen zijn Europese satellietstaten zullen hem weinig zorg baren. Moskou heeft die stevig in de hand. Men schrijft de Russische premier wel het plan toe een verzoenend gebaar jegens het Westen te willen maken door zich bereid te verkla ren de Russische troepen uit Hongarije te trekken. Kadar zou zich daarbij niet lekker' ge voelen, maar heeft openlijk verklaard dat zijn regime nu sterk genoeg is om handhaven. Overige in de di keren als de Hongaren toch weer op- Veel meer zorg moet echter Moskou van Rood Chi- satelliet maar de machtige de Sovjetunie. De cor- heeft openlijk verklaard zich ook zonder Russische troepen te handhaven. Overigens blijven de Russische divisies in de buurt en zouden snel kunnen terug- standig werden. hebben over de houding na, geen satelliet maar bondgenoot van respondent van de N.R.Crt. in het Verre Oosten schrijft aan zijn blad en zegt dat de Chinese volksrepubliek tegen een toe nadering of verzoening tussen de Sovjet unie en de Ver. Staten is, omdat deze ten koste van China zou gaan. Peking is al boos omdat Moskou niet aangedron gen heeft op toelating van China tot het tapgesprek dat de Chinezen gelegenheid zou hebben geboden te eisen dat Was hington nu eens een eind maakt aan het erkennen van Tsjang Kai sjek’s regering op Formosa als het wettige Chinese re gime en dat het Peking als zodanig ac cepteert, waarmee tevens de weg open zou liggen naar de toelating van rood China tot de V.N. Voorts vreest het van een overeenkomst tussen Moskou en Washington tot vreed zaam naast elkaar leven, dat dan de Russische bijdrage en wil tot de Chinese opbouw zal verminderen en verslappen, omdat de Russen niet willen dat rood China hun boven het hoofd zal groeien. Ook de systemen van het Russisch en Chinese communisme beginnen zozeer uiteen te lopen dat er zich ook ideolo gische tegenstellingen tussen beide lan den beginnen te ontwikkelen. Er is dus wrijving en rivaliteit tus sen beide bondgenoten, maar, aldus genoemde correspondent, het Wes ten zal goed doen daarop voorlopig niet te bouwen. P k w.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1