l M i M I EISENHOWER DEMONSTREERT ZIJN DIPLOMATIEKE GAVEN Weduwenpensioenen na Prinsjesdag weer in Tweede Kamer Qabe Skroar us hjoed p p to sizzen I I Buitenlands Overzicht PIET. STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Gouden filmpjes Karei Lotsy De atmosfeer in Azië versomberd Drastische geldsanering in Indonesië F eder atie-competitie van de K.N.K.B. r I ■Usmi /SB - 55e JAARGANG No. 67 VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1959 NOG MEER GEHEIMEN IN DAMESTAS Hwat hat KAMEROVERZICHT IKE OP NUMMER 10 zes. Voorzitter S. I. Praamsma sprak hem in de Ebenhaëzerkerk een hartelijk wel kom toe. seling als In d. Burg geveild Eindstrijd te Bolsward op zaterdag 12 september 1958 werd de organisatie voor It meast drove forskieden is it ófskie dat gjin pine mear docht. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad ew moeten mislukken dan Adenauer dat ze stranden en niet op de Duitse Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie 2e week september 1909. Geïnstalleerd tot hoofd der Rehoboth- school te Bolsward de heer A. L. J. Wyt- van de bijzon- Een AmerikaansRussisch gesprek over ontwapening wordt ook moei lijk door de versomberde atmosfeer in Azië. De Ver. Staten hebben zich genoodzaakt gezien wapens naar Laos te zenden om de wettige rege ring daar in staat te stellen zich té handhaven. een damestas getoond, die nog damestas. Onder het mom va-, omstandigheden een bergt. De tas lijkt ook deze keer een felle strijd te wor den. In klasse A koenen uit: Oosterlittens, Huizum, Kimswerd en Arum. Vier par turen met bijna uitsluitend 1ste klassers of reserves, die alle volkomen aan el kaar zijn gewaagd. Deze strijden om het fraaie wisselschuld uitgeloofd door de „Leeuwarder Cou rant”, houder hiervan is de L. K. C. van Leeuwarden, die er echter dit jaar niet in is geslaagd tot de finale door te drin gen. In klasse B dingen 14 parturen mee naar de door de K.N.K.B. beschikbaar gestel de wisselprijs. Deze bestaat uit een fraai gebeeldhouwde kaatsfiguur. Houder van deze wisselprijs is de afd. Achlum, die het vorig jaar in een prachtige en span nende finale St. Jacob versloeg. De deelnemers in de B-klas zijn: Ach lum, Herbaijum, Minnertsga, Bolsward II, Leeuwarden H, Wommels II, Sexbie- rum, Roordahuizum, Oosterlittens II, Huizum II, Wier, Jorwerd, St. Jac. Par. I en Berlikum. De vier finalisten in de A-klas spelen een halve competitie, terwijl de B-fina- listen een wedstrijd spelen volgens af- valsysteem. De entreeprijzen worden zeer laag ge steld, n.l. 60 cent voor volwassenen en 30 cent voor kinderen zitplaats inbegre pen. De K.N.K.B. wil hiermee iedereen in staat stellen deze interessante wedstrijd te bezoeken. Ook de organiserende kaatsver. „Bolsward” zag haar werk graag beloond door een massaal bezoek. Er zit dan een kans in, dat deze eind strijd elk jaar in Bolsward wordt ge houden. Stil is een van de topfiguren Uit het drukke leven heengegaan Hoe kon hij met zijn woord aanvuren Als sportleider warm en spontaan Een reus in de organisatie De ridder van het bruine leer Een schok ging door de hele natie Bij het bericht, hij is niet meer. generaal de Gaulle, dat als dit over zicht verschijnt, al is gehouden zal dus geweest, niet alleen de samenhang van de Algerijnse kwestie met de ontwapening maar Franse'politiek kan accepteren gericht op de onderdrukking van het vrijheidsver- langen der Algerijnen, een politiek welke het gehele Westen verdacht maakt bij de vrije Afrikaanse en Aziatische volken. Een gerucht dat Eisenhower en Macmillan be reid zijn de Gaulle belangrijke concessies te doen wat de Franse positie in de Navo betreft en de Franse politiek in Algerië nemen wij dan ook maar niet zo voet stoots aan. Omtrent de besprekingen tus sen de Amerikaanse president en de En gelse premier zij nog gemeld dat Eisen hower geen topconferentie wil als hij geen enkel resultaat bereikt in zijn on- derhandelingen met Chroesjtsjew, terwijl Macmillan vasthoud! aan het bekende Engelse standpunt dat er onder alle om standigheden zo’n topconferentie dient te komen. De animo bij de verpachting lijsterbessen in Gaasterland was der groot. Vermoedelijk zal de Tweede Kamer zich direct na Prinsjesdag gaan bezig houden met enkele problemen, welke verband houden met de invoering van de Weduwen- en Wezen voorziening op 1 oktober a.s. Een spoedwetje tot „aanpassing” van de ambtelijke weduwenpen sioenen, dat de liberale minister Toxopeus tijdens het zomerreces heeft ingediend, vraagt de aandacht, terwijl voorts de antirevolutio naire staatssecretaris Roolvink en zijn geestverwant minister Zijlstra nog ijlings een wetswijziging hebben ingediend, waardoor ook we duwen, die tussen 1 oktober en nieuwjaar 60 jaar worden, onmiddel lijk recht op een uitkering zullen krijgen. Aanvankelijk was namelijk bepaald, dat zij pas recht op pensioen zouden krijgen als zij op 1 januari deze leeftijd zouden hebben bereikt. Maar op verzoek van de drie grote vakcentrales stelde de regering prompt een verbetering voor! Van het verdere nieuws nog dit: over de zeer drastische geldsanering in Indonesië zal men zich het oordeel moeten voorbe houden, maar het zal een dubbeltje op zijn kant zijn om in de geldsfeer te blijven of het totaal gedesorganiseer de economische bestel nog in staat is deze ingreep te doorstaan. Het kan best zijn dat de Ver. Staten zich nog geroepen gevoelen Djakarta met extra financiële bijstand te hulp te snel len. In dit verband verdient ook ver- melding van het feit dat economische deskundigen in de Ver. Staten tot de Na de spanning, welke haar verhouding tot de vakbeweging vorige week onder vond, was dit ongetwijfeld een tactisch gebaar. Bij de drie vakcentrales was im mers zekere ontstemming merkbaar ge weest toen de beslissing over de nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst voor het metaalbedrijf wat lang op zich liet wach ten. Zij stemden weliswaar niet in met de „wilde” proteststaking, welke korte tijd het werk op enkele grote Amster damse bedrijven belemmerde, maar zij verheelden anderszij ds niet, dat de rege ring zich wel zeer diepgaand bemoeide met de inhoud van een CAO waarover tussen de meerderheid der werkgevers en werknemers overeenstemming was be reikt. Telkenmale had ruggespraak tus sen het College van Rijksbemiddelaars en de regering plaats; geruchten over interne onenigheid doemden op en in tussen moest het georganiseerde bedrijfs leven maar afwachten. Was dit nu, zo vroeg ’n gouvernementeel-ingesteld blad als de Nieuwe Rotterdammer zich af, de zo geroemde, grotere „vrijheid”, welke op het gebied van de loonpolitiek was aangekondigd De wrevel leek bijna de voldoening over de omstandigheid, dat Dr. Adenauer schijnt nu met de Amerikaanse president overeengeko men te' zijn dat deze bij zijn bespre kingen met Chroesjtsjew zal trach ten de kwestie der ontwapening als punt 1 op de agenda te krijgen. De Duitse Bondskanselier heeft naar aanleiding van een eerdere Russische no ta ook aan Moskou bericht dat hij meent dat het vraagstuk der ontwapening voor rang dient te hebben op alle andere kwesties. Zou men daarmee wat ópschie ten dan ontstaat een atmosfeer, waarin allerlei andere kwesties ook wat gemak- keijker komen te liggen. Deze brief van Adenauer vond, naar Na zijn bezoeken aan Bonn en Londen oordeelden Amerikaanse diplomaten dat president Eisenhower er in geslaagd was de stand punten dezer bondgenoten op „verrassende wijze tot elkaar te bren gen”. De president moest toen nog naar Parijs, waar hij allicht met de Gaulle meer moeite heeft gehad dan met Macmillan en Adenauer om de onderlinge geschillen naar de achtergrond te drijven en het zo ver te brengen dat hij in ieder geval met Chroesjtsjew kan spreken namens het gehele Westen. Hij gaf zich zonder schroom en dralen En deed dit heus niet voor wat geld Om sportprestaties te betalen Daarop was hij nimmer gesteld Steeds wilde hij de Bond opwekken Verspreid, toch r*iet een troebele geur Spelers ’t moet je tot ere strekken Houd hoog je naam als amateur. ouder zijn dan de christelijk-historische minister De Pous, die tot voor kort deel van de Raad van State uitmaakte, er was toch eigenlijk geen voorbeeld bekend, waarin een jong actief vakbondsleider ineens naar dit hoge college van staat overstapte. Zelf schreef de heer Ruppert zijn benoeming toe aan de wens der re gering het sociaal-economisch element in de Raad te versterken. Allicht zullen echter ook wel hebben meegespeeld de toekomstplannen, welke ten aanzien van de Raad van State bestaan. Nog door het laatste kabinet-Drees werd immers al een wetsvoorstel aanhangig gemaakt om een algemene mogelijkheid van be roep tegen administratieve beschikkingen te openen. In verband daarmee werd toen een uitbreiding van het aantal staatsraden tot maximaal zestien aan de orde gesteld. Barettenzaak. Dat er door overheidspersonen wel eens merkwaardige maatregelen kunnen wor den genomen, heeft intussen de „baret- ten”-zaak aangetoond. Begin augustus kreeg een pas-afgezwaaide 20-jarige sol daat Van Wieren veertien dagen streng arrest omdat hij op zijn thuisreis niet had voldaan aan het bevel van een als 'burger-geklede luitenant om zijn baret op te zetten. Pas nadat enige medepassa giers van de soldaat zich er mee hadden bemoeid, had de luitenant zich als zoda- ning gelegitimeerd. Het geval trok zelfs in de Tweede Ka- mer-met-vakantie de aandacht. Het Ka merlid E. Vermeer stelde er vragen over en staatssecretaris Calmeyer antwoordde hem, dat een militair zich volgens de militaire rechter ook aan het bevel van een meerdere-in-burger heeft te on derwerpen, zonder dat deze zich dient te legitimeren Maar kennelijk bevre digde deze regel de staatssecretaris zelf ook niet helemaal. Hij liet tenminste blij ken, dat z.i. gewénst moest worden ge acht, dat zo’n meerdere zich zoveel mo gelijk wél zou legitimeren! Intussen zat de soldaat echter al in de cel. Zijn buurtbewoners troostten hem bij zijn terugkeer met een erepoort, taarten en bloemen. Beslist een ander onthaal dan waarop de politie de nuk kige nozems op de Amsterdamse Dam vergastte Dat zal trouwens van de Russische pre mier zelf ook afhangen, want hij kan kiezen welke onderwerpen hij te berde wil brengen in de Amerikaans-Russische besprekingen. Er zijn daarbij waarover aan Westelijke zijde gelijk en andere waarover niet gelijk wordt gedacht. Nu heeft Chroesjtsjew steeds verkondigd, dat hij de gevolgen van de Tweede We reldoorlog gelikwideerd wil zien en hij denkt daarbij in de eerste plaats aan West Berlijn en het Duitse vraagstuk. De Westelijke, geallieerde troepen moe ten uit W. Berlijn weg, het Oost Duitse regime moet erkend worden en de her eniging van Duitsland is een zaak van de Duitsers zelf, die moeten het daarover maar eens worden, hetgeen betekent dat Duitsland verdeeld zal blijven. Het lijkt er op dat de Westelijke Grote Drie het er thans wel over eens zijn dat deze dankbeelden onaanvaardbaar zijn. Dr. Adenauet heeft een ogenblik ge vreesd dat de Ver. Staten en Engeland tot concessies bereid zouden zijn, met name tegen erkenning van het Oost Duit se regime zouden zij geen bezwaar heb ben gehad omdat men nu eenmaal reke ning heeft te houden met de werkelijk heid. Maar dr. Adenauer schijnt de Ameri kaanse president overtuigd te hebben dat de erkenning van het O. Duitse be wind een zeer slechte indruk in West Duitsland zou wekken en aan de illusie van de hereniging een eind zou maken. Het Duitse volk zou zich bedrogen voe len en dat zou zich voelbaar maken in weerzin tegen de W. Duitse samenwer king in de Navo. We hebben sterk de indruk dat Washington en Londen aan deze argumentatie, hoewel niet van har te, maar uit de erkenning dat men de W. Duitse bijdrage aan de Navo eenvou dig niet kan missen, hebben toegegeven. Misschien heeft dr. Adenauer de Ameri kaanse president er ook op gewezen dat de Ver. Staten zelf ook onrealistisch handelen als ze het Chinese bewind van Peking niet erkennen. de eindstrijd van de federatiecompetitie voor het eerst aan Bolsward toegewezen. Het bestuur der Kaatsver. „Bolsward” had toen alles tot in de puntjes ver zorgd en mocht dan ook na afloop een woord van lof in ontvangst nemen van het Hoofdbestuur van de K.N.K.B., dat voltallig aanwezig was. Er werd die middag mooi en spannend gekaatst, slechts in één opzicht bracht die dag een teleurstelling, n.l. de op komst van het publiek. Dit heeft het Hoofdbestuur echter niet weerhouden ook dit jaar weer deze eind strijd in Bolsward te houden. Als we de diverse finalisten bekijken, belooft het Zeer zeker had hij zijn gebreken Welk mens is daar ooit van bevrijd? Dit leven stond echter in ’t teken Van de sportieve dienstbaarheid Elf jaar K.N.V.B.-voorzitter En werd er soms een kans gemist. Maakte onenigheid soms bitter Hij bleef volhardend optimist. Helaas de leeftijd van de sterken Heeft deze strijder niet bereikt. De dood, waarvoor in alle perken Elk vroeg of laat de vlag eens strijkt Ging ook hem zacht geruisloos wenken Geen bloemen, was de laatste wens. De sport blijft haar Lotsy gedenken. Als onbaatzuchtig, nobel mens. conclusie zijn gekomen dat de Sovjetunie in tien jaar Amerika met de productie van kapitaalsgoederen zou kunnen over vleugelen als de Amerikaanse industrie niet via de opbouw van onderontwik kelde gebieden een afzetgebied creëert voor haar productie. Hulp aan dergelijke onderontwikkelde gebieden is ook een der onderwerpen geweest, waarover Ei senhower en Macmillan hebben gespro ken. Die bijstand is een levensbelang voor de geholpenen, maar niet minder voor de helpers. Er wordt in het Westen van verschillen de zijden nogal bezwaar gemaakt tegen dergelijke hulp omdat vele van die on derontwikkelde gebieden naar de politie ke vrijheid hebben gegrepen voor rijp waren, maar i..' 1 er waarheid in de menin. H. Brugmans, die dezer dagen dat een der gi misschien is dat gemeenschappen datgene maar rijp worden door het te In het veld is weinig jong haaswild. Waarschijnlijk heeft het teveel geleden van de hoge waterstand. De boerderij te Arum, bewoond door D. Veenstra, in eigendom behorende aan de familie Oudermeulen, groot 91 ponde- maat,is t. o. v. nots. v. d. Burg geveild voor ruim f 70.000, Overal, waar President Eisenh.otver perscheen, stonden dikke rijen Engelsen om de Amerikaanse staatsman te bejubelen. Alvorens de ambtswoning van Macmillan binnen te gaan, waar een unieke samenspraak voor de T.V. zou volgen, moesten President Eisenhower en Premier Macmillan de toejuichingen van de samengestroomde menigte en de mensen, die uit de ramen hingen, beantwoorden. Op de internationale lederwarenbeurs in Offenbach (West-Duitsland) werd j meer geheimen bevat dan die van de normale van neus-poederen kunnen de dames onder alle foto knippen, omdat de tas een ingewerkte camera her ons bij voorbaat geschikt voor hetstelen van modegeheimen’ en als uitrustingstuk voor Columnistes. Aan de jaarlijkse harddraverij te Blauw huis namen 10 paarden deel. De le prijs f 35 was voor R. B. de Boer, Edens, 2e prijs f 20 voor J. Bangma te Nijland (pikeur A. de Boer), 3e prijs f 5 T. Westendorp, Heidesschap, 4e prijs f 2,50 H. Galama, Burgwerd (pikeur J. Siderius). Troostprijs wed. Witteveen te Oudega W. (pikeur J. Witteveen). Hoewel het centrale comité van de Chi nese communistische partij thans wel zijn ingenomenheid met de ontmoeting Eisen- hower-Chroesjtsjew heeft te kennen ge geven meent men toch dat de Chinese communisten achter de moeilijkheden in Laos zitten, zo het niet is om hun onte vredenheid te uiten over het feit dat zij buiten het overleg worden gehouden, dan om de aandacht van het eigen volk af te leiden van de binnenlandse econo mische moeilijkheden. Had de Chinese invasie in Thibet reeds ongerustheid in India gewekt de daarheen gevluchte Dalai Lama wil de kwestie voor de a.s. vergadering van de Ver. Naties brengen nu zijn de Chinezen ook op gebied van Indiase protectoraten doorgedrongen. Er zijn botsingen tussen Chinese en In diase troepen in deze gebieden, waar trouwens de grenzen niet nauwkeurig zijn vastgesteld, geweest. Het is dus zeker dat de betrekkingen tussen India en Rood China steeds slech ter worden en dat het Nehroe steeds moeilijker zal vallen zijn neutrale hou ding tussen beide blokken te handhaven. De Pakistaanse regering heeft dat be grepen en India nog eens aangeboden een veiligheidspact te sluiten. Zoals be kend had India al eerder een dergelijk aanbod afgewezen omdat het neutraal wilde blijven en Pakistan een veilig - heidsverdrag met de Ver. Staten heeft. Bovendien heerst er een ernstig geschil tussen India en Pakistan over het bezit van Kasjmir, maar zonder samenwer king tussen de beide delen van het vroe gere Brits Indië is het door de Chinezen bedreigde gebied nauwelijks te verdedi gen. Nehroe blijft overigens, tegen de raadgevingen van zijn militaire adviseurs in, hopen op een vredelievende oplos sing van de geschillen met China door directe onderhandelingen met Peking; hij verzet zich zelfs tegen een gesprek over Thibet in de Ver. Naties. de CAO de 5% loonsverhoging in begrepen! tenslotte toch werd goed gekeurd, te overschaduwen. Staatsraad Ruppert. Tegen deze achtergrond kwam toen plot seling als een verrassing het bericht over de benoeming van de voorzitter van één der vakcentrales de heer M. Ruppert van het Christelijk Nationaal Vakver bond tot lid van de Raad van State. Men kon dit bericht natuurlijk op ver schillende wijzen uitleggen. Wenste mis schien de regering te onderstrepen hoe zeer zij adviezen van deskundigen, af komstig uit de vakbeweging, op prijs stelde of wilde zij soms één der belangrijke arbeidersleiders aan zich bin den Het antwoord op deze vraag luidde in politieke kringen verschillend, naar gelang van de positie, welke zij tegen over het kabinet-De Quay innamen. Maar ongetwijfeld was de benoeming van de antirevolutionaire senator Rup pert, die zijn loopbaan in de bloemisterij begon ,in een college, waartoe voorheen grote geestverwanten als Dr. Schouten en Dr. Rutgers behoorden, zeer eervol. Staatsraad Ruppert moge bijna tien jaar i voor ze er misschien schuilt ig van prof. dr. dagen betoogde grondbeginselen der historie 3: doen waarvoor ze niet rijp zijn, waarvoor ze 1 doen. wordt bericht, Chroesjtsjew op het eerste gezicht nog zo gek niet. Maar hoe lo gisch het ook zou zijn als in het Ame rikaansRussisch gesprek de ontwape ning als punt 1 op de agenda kwam, het is de vraag of dr. Adenauer geen bij bedoelingen had toen hij er bij Eisen hower op aandrong deze zaak als de meest urgente te beschouwen. De meeste commentatoren geloven dat de W. Duit se regering tracht de W. Berlijnse en Duitse kwestie zoveel mogelijk op de achtergrond te houden uit -vrees dat an dere Westelijke geallieerden in dezen tot concessies ten koste van W. Duitsland bereid zouden zijn. Als de besprekingen met Chroesjtsj prefereert dr. op de ontwapening kwestie. In de besprekingen van Eisenhower met de Engelse premier Macmillan schijnt nu ook besloten te zijn het ontwapenings- vraagstuk van Westelijke zijde op de voorgrond te schuiven. Er kan echter niet worden ontkend dat het moment niet gunstig is voor een Oost-West ge- 1 sprek over de ontwapening. Als de tekenen niet bedriegen zal de Gaulle er niet zoveel voor voelen. Hij heeft op een rondreis in Algerië pas verzekerd dat de militaire campagne daar tot het einde zal worden voortgezet, d.w.z. tot de opstand in bloed is ge smoord. Over wat er daarna met Algerië zou gebeuren is hij weer uitermate vaag gebleven. Hoe kan de Gaulle nu accoord gaan met een gesprek tussen Eisenhower en Chroesjtsjew, waarbij ontwapening het voornaamste punt zal zijn, als hij meent een groot Frans leger nodig te hebben om Algerië te pacificeren en tot in lengte van dagen onder de duim te houden Het gesprek tussen president Eisenhower en j Z1V11L WXOV111J11L, ai wel moeilijk zijn trouwens vanwege ook omdat Eisenhower moeilijk de t -.#.y

Bolswards Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1