roar HET VERGADERSEIZOEN STAAT WEER VOOR DE DEUR K.V. „Jan Reitsma” - Pingjum - Afd. K.N.K.B. WE WW 1 Als de Fan de Martinytoer Tj. de J. STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Simmerbalans weer in de maand is gekomen Zilveren filmpjes 55e JAARGANG DINSDAG 8 SEPTEMBER 1959 No. 68 wuste „r” in de naam. de PYT. PRINSES BEATRIX IN SOUTHAMPTON Uitnodigingswedstrijd op zondag 6 september 1959 gaf over het geheel genomen matig spel te zien Winnaars: M. v. d. Leest, Stiens; A. Veldkamp, Huizum; J. Tolsma, Arum Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie plaats vinden 'op dinsdag met de Italiaanse gast, di men de bekencle Bruna Baibetti meebrengt. Bolsward krijgt de Friese primeur jedeelte- [e doel- land. Sommi I 1 7. J. Stavinga, Poppingawier, Joh. Jan sen, Harlingen, F. de Vries, Kimswerd. 8. K. Jansen, Hijum, A. Rinia, Makkum, Joh. Halbesma, Harlingen. 9. G. Okkinga, Oosterend, E. Heeg, Oos- sterlittens, D. van der Zee, Leeuwarden. 10. P. Koopmans, Weidum, H. Schuil, Harlingen, R. Kuiper, Makkum. Door (met kennisgeving) niet op tijd aanwezig zijn van A. Veldkamp, kwa men eerst de parturen 3 en 4 en 5 en 6 in het veld (er werd n.l. in 2 perken aan gevangen). In de strijd tussen de no. 3 en 4 is de overwinning van partuur 3 geen enkel ogenblik in gevaar geweest. Wel gelukte het Sijtsma c.s., nadat hun tegen partij een eerst had gehaald, een 2-1 voorsprong te nemen, maar nadien was Foar duorjende freonskip minsken is it needsaeklik, dat gefal ien fan harren geduld Over de wedstrijd het volgende: Onder leiding van scheidsrechter D. de Vries van Kimswerd werd even na 12 uur begonnen met de afwerking van een lijst, die de volgende 10 parturen be vatte. 1. M, van der Weerd, Bolsward, M. San- tema, Oosterlittens, H. Bultje, Harlin gen. 2. M. van der Leest, Stiens, A. Veld kamp, Huizum, J. Tolsma, Arum. 3. J. Faber, Peins, Joh. Zijlstra, Creil, T. Post, Kimswerd. 4. J. Sijtsma, Ried, B. van Dijk, Harlin gen, W. Vlietstra, Franeker. 5. P. Schuil, Harlingen, C. Hoekstra, Franeker, F. Haanstra, Bolsward. 6. J. Galerna, Harlingen, Sj. Tjeerdema, Arum, J. Pander, Huizum. De kaatsvereniging „Jan Reitsma” te Pingjum trof het dan ook wel zeer mooi met het weer en het is begrijpelijk, dat een grote schare belangstellenden was opgekomen om getuige te zijn van het jaarlijkse kaatsfestijn van de Pingjumer kaatsvereniging, welks be stuur alles in het werk had gesteld, het de bezoekers zo aangenaam mogelijk te maken. Toch zal het talrijke publiek lichtelijk teleur gesteld het terrein na de wedstrijd hebben verlaten, omdat men niet die spanning kon beleven, waarop men had gehoopt. Daarvoor verliepen de meeste partijen te eenzijdig en werden er aan de opslag te veel fouten gemaakt. Om de prijzen streden de no’s 9-2, terwijl no. 6 zonder strijd de finale bereikte. Met het partuur 9, Okkinga c.s., zat het Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad In de tweede omloop speelden alzo de nos. 2-3, 6-8, terwijl 9 bleef staan. In de partij tussen de nos. 2 en 3, waar in meerdere malen de bovenlijn werd ge passeerd, waren J. Faber c.s. niet in staat ook maar een ogenblik hun tegen standers in het nauw te drijven, ’t Werd weliswaar in het begin van deze partij eersten gelijk, doch niet verwerken van de door v. d. Leest opgeslagen bal op 6-2 door T. Post en kwaad uitslaan van dezelfde speeler op 6-2 bezorgden par tuur 2 een 3-1 voorsprong. Om beurten haalden de parturen daarna een eerst, doch voorbijslaan der kaats op 6-6 door A. Veldkamp en buitenslaan van J. Fa ber in het beslissende eerst op 6-6, was oorzaak, dat ook dit partuur van de lijst werd afgevoerd. In de strijd tussen de parturen 6 en 8 vlotte het, wat partuur 8 betrof, lang zo goed niet als in de eerste omloop. Ga lerna c.s. maakten hier dankbaar ge bruik van en liepen na een aanvanke lijke 0-1 achterstand, die ontstaan was door bovenslaan van Joh. Halbesma op 4-6, uit tot 3-1. Met een prachtige trik- trak op 2-6 wisten Jansen c.s. de achter stand te verkleinen tot 3-2, doch hier mede was ook het pleit voor dit par tuur beslecht. De resterende 3 eersten waren op resp. 6-6, 6-4 en 6-6 voor par tuur 6. Galema besliste de partij met een zitbal. 99r Gjin roazen sünder toarnen. It jildt foar eltsenien It is dizze simmermoannen. Wer op ’e nij forstien. Moat de balans opmakke, Hja lit de ütkomst sjen. De ien hat winsten makke. In oar troch ’t waer forlern. Bliid sizze fabrikanten Fan limonade en bier. Noch nea safolle klanten. Us ponge waerd flink swier. Lykwols Skiedam lit witte It gyng by üs net „non stop” Wy krigen troch de hjitte. Fan ’t simmer in rare strop. De Waddensé-eilannen? Unwittend drok bisocht! It roun harren soms üt hannen Mar de winst kin fan pocht. Süd-Limboarch üntofreden Hotels bleaune heal leech. Och ’t leit wol yn ’e reden. Hja sitte droech en heech. Spoarwegen fine ‘t net spitich. De oerfloed fan sinneskyn Hja leine seis-hündert-tritich Oan ekstra treinen yn. De natürreservaten Ha slim de hjitte field Fan heide en bosk forskate Toskeind, troch bran fornield. Middenstan hat winst makke, Dizze simmer die nut. It sparbanktogoed is sakke, Fakansjepotten rut. Wy sille üs net forsinne, Wurdt troch de boeren sein: Tonei hwat minder sinne, En tige graech mear rein. tusken twa yn elk nat. hiele Fryske boerestan, hwant hoefolle skea en hoefolle argewaesje en fokkers leed dizze kwael meibringt, is hast net to sizzen. Mar sokke bisluten koe Frys lan net nimme, as hja net fêsthalden hie- ne oan har selsstannichheit, as hja net koppich fêsthalden hiene oan de soune opfetting, dat men seis dwaen moat, hwat men seis dwaen kin. To faek en to folie hat Fryslan in oare wei gien en al- tyd moat men sizze, dat it de forkearde wei wie. Hwant de eigen foech oerjaen, bitsjut, nei koarter of langer tiid, bidler wurde by de hege hearen. Yn sintrale lichems wurdt Fryslan wei. Sjoch mar hwer’t jo wolle, yn it politike, yn it soa- siale of hwer ek, de machtige nationale biningen hawwe gjin plakromte foar de stim tan Fryslan. Dêr sitte fiers to folie lju, dy’t al dy gewestlike stimmen op ien heap feije en dat provinsiale gedoch mei in skealik glimke ófdogge. Bittere erfa- ringen docht men der mei op. Dêrom bin ik mear as bliid, dat üs Stamboek, yn alle opsichten, Fryslans bilang en care, syn aerd en tael, syn kunstners en i kers, selsstannich stypje koe en heech halden hat. Hwat hat Cjabe Sk us hjoed p to sizzen. Onmerkbaar bijna glijdt de zonnige zomer 1959 over naar een prachtige herfst. Wij zijn er al aan gewend geraakt, anders zou de uitroep „Hwat moai waer net?” niet van de lucht zijn. Toch gaat de tijd onweerstaanbaar zijn gang. De dagen gaan reeds korten, de avon den worden al weer langer. En de boeren merken het: ’s morgens is het al weer kil. Bovendien de kalender liegt niet. Het is al weer een week lang september. Dit wil zeggen, de eerste maand met de be- syn fok- i j immer Nou is it Fryske fé, mei Fryslan, it sin tram, dêr’t de hiele fokkerswrald yn Ne derlan en buten Nederlan nei opsjocht. Nou is de haedstêd it sintrale plak foar de unike show, dy’t nearne oars sa hal den wurde kin. Nou krije de mannen fan 1Ó79 en al dyjingen, dy’t harren opfolge hawwe, de bileaning foar har steech trochsetten. Nou komme de journalisten en fotograven, de bütenlanners en de hollanners nei üs ta, nou strekt it alle- gearre ta Fryslans bilang en goede nam- me. Hiene hja soepel west, dan koene der moarn en oaremoarn extra treinen ride nei Den Haech. Dy’t himsels forsmyt, wurdt fan de bar- gen opfretten, seit in Frysk sprekwurd. Koene wy mar birikke, dat de Friezen dit skoandere foarbyld fan it Frysk Stamboek by al har dieden foar eagen halden, hwat soe it ek yn oare dingen der folie better foarstean as nou. Wy wolle it jubilearende Stamboek hjir iepenlik greate tank bringe foar it prach tige foarbyld fan eigen wearde en eigen wurk, hwat hja nou al tachtich jier oan Fryslan en de Frielen jown hat. Crescat, floreat. Dat it groeije en bloeije mei, salang de wyn fan de wolkens waeit. Eala Frisa, fresena. het ook geheel gedaan met dit partuur. Een 2 en driemaal 4 volgden hierna, terwijl J. Faber in het laatste eerst met een zitbal op 6-6 de partij in het voor deel van zijn partuur besliste. Ook de partij tussen de nos. 5 en 6 was van alle spanning gespeend. Op 6-6 wist Haanstra voor no 5 de leiding te ne men, terwijl daarna >p 6-6 Tjeerdema kwaad uitsloeg, ’n Spel voorsprong dus voor P. Schuil c.s. Weer werd het 6-6. Door te kort richten van P. Schuil ging dit eerst voor zijn partuur verloren. Hiermede was het hek van de dam; op 0-6 bleef Haanstra in gebreke; op 6-6 sloeg P. Schuil buiten; voor de vierde maal werd het 6-6. Galema sloeg op en C. Hoekstra sloeg naar de voor hem te hoge bal en miste; het was 2-4; daar na keerde J. Pander voor de kaats op 4-6, terwijl P. Schuil de partij verloor door op 2-6 voor de zoveelste maal te poedelen. Intussen was A. Veldkamp gearriveerd en kon een aanvang worden gemaakt met de partij tussen de nos. 1 en 2, die als een der besten, zo niet de beste, van deze dag kan worden aangemerkt. Het eerste eerst was voor v. d. Weerd c.s., toe” Veldkamp op 6-4 de kaats niet passeerde. Deze speler bracht door een goede terugslag op 2-6 de partijen op gelijke voet. Zelfs wisten v. d. Leest c.s. een nuttige 1-3 voorsprong te boeken en hoewel partuur 1 zich krachtig in spande de achterstand in te lopen, lukte dit hiet en sneuvelden v. d. Weerd c.s. tenslotte bij de stand 4-5 4-6, toen J. Tolsma, die deze dag goed op dreef was, de kaats passeerde. De partij tussen de nos. 9 en 10 verliep al zeer eenzijdig. Hoewel het een drietal malen gelijk 6 werd wist het partuur P. Koopmans, H. Schuil en R. Kuiper geen enkele maal een bordje aan de hang te krijgen en leed op 5-0 6-2 een wel zeer smadelijke nederlaag tegen het in alle opzichten beter spelende partuur Okkinga, Heeg en D. v. d. Zee. Afwezigheid (met kennisgeving) van J. Stavinga, was oorzaak, dat bij dit par tuur een opslager moest worden bijge- loot. P. Koopmans, Weidum was de ge lukkige en moest met de Joh. Jansen en F. de Vries een partij spelen tegen de mannen van partuur no. 8. Zij boekten al dadelijk succes, toen Joh. Halbesma op 6-4 kwaad uitsloeg, doch een zitbal van K. Jansen op 6-6 in het volgende eerst bracht de partijen op gelijke voet. Een buitenslag van deze speler op 6-4 en te kort richten, ook op 6-4, was mede oorzaak, dat no. 7 een spel voorsprong kreeg, doch hiermede was het voor hen ook gedaan. K. Jansen retourneerde in het volgende eerst de bal over de bo venlijn, plaatste op 2-6 een zitbal, wat hij op 6-6 herhaalde, waarna Koopmans op 2-6 poedelde. Daarna kwam het einde, toen in het laatste eerst op 4-6 wederom het perk werd gemist. Natuurlijk is die „r” bloot toevallig. Maar daar juist de herfst en winter maanden zonder uitzondering een „r” in de naam dragen en de lente- en zomer maanden niet, is deze eerder in het ver leden door een handige reclameman van een levertraanfabrikant aangegrepen om hét er in te hameren, dat de tijd voor levertraanconsumier weer was aangebro ken. Sedertdien werd de „r” welhaast spreekwoordelijk. De „r” in de maand wil echter meer zeggen dan levertraan gaan drinken. September in het land wil ook zeggen, dat de tijd voor het vergader- en uit gaansleven weer is aangebroken. Tal van organisaties en verenigingen gaan zich weer bezinnen over hetgeen ze in het komend seizoen op touw gaan zetten, andere deden dit reeds en hebben hun programma kant en klaar. Terwijl de laatste openluchtvoorstellin gen in Friesland, zaterdagavond in Jor- werd hun einde vonden (het zijn er dit jaar heel wat geweest, waarbij Beetster- zwaag en Sondel Bolsward in dit op zicht wel wat beschaamd maakten) zet b.v. vanavond in Weidum het konsert- seizoen van het Frysk Orkest in om dit op 20 mei in Leeuwarden te eindigen met een Beethoven-concert. Wanneer wij de zomerconserten op de eilanden meetellen geeft het Frysk Or kest, dat bijna het maximum toegestaan aantal leden heeft, nl. 55 van de 56, dit seizoen samen ongeveer 160 uitvoerin gen, waaronder enige begeleidingen b.v. van Operavoorstellingen (Forum) en de Matthaus Passion. Het repetoire is geheel vernieuwd. Tal van symfonieën zullen dit jaar voor het eerst in onze provincie te gehore wor den gebracht, diverse solisten hier voor het eerst optreden, o.a. de (voormalige) wonderkinderen Lola Bobesco en Ida Haendel. In Bolsward zal de eerste uitvoering 20 oktober lirigente Car- Compori uit Florence, die als soliste van dit optreden. Franeker, Leeuwarden en Wol- vega volgen. Ook in ander opzicht zijn er weer tal van hoogtepunten in de culturele sector in het verschiet. Om dicht bij huis te blijven: Hoewel wegens weigering van de prijs dit jaar de Gysbert-Japicxprijs officieel niet zal worden uitgereikt, zal toch de Fryske Boekewike op 9 oktober te Bolsward worden geopend. 2e week sept. 1934. Het Chr. Muziekcorps „Excelsior” zal een concert houden te Vijfhuis. Gecol lecteerd zal worden voor de onkosten. In Joego Slavië leeft een vrouw van 155 jaar. Haar zeven kinderen allen ongeveer 120-130 jaar geleden geboren zijn (van ouderdom) gestorven. Haar oordeel over de huidige meisjes is maar matig. Toen ik jong was, aldus deze vrouw, placht ik 100 geiten per dag te melken. De meis jes van thans brengen het niet verder dan 20. De troonrede is in de mineurtoon gesteld en spreekt van de zware economische druk, die wellicht nog versterkt zal wor den. Geweldige daling van de huizenprijzen. In Rotterdam werd een villa verkocht voor f 14.000, die enige jaren geleden was gebouwd voor f 40.000, In Italië wil men de 40-urige werkweek instellen om de werkloosheid te bestrij den. avond aan avond bezet zijn. Vooral voor de jeugd brengt dit bezwa ren mee. Er zijn er op de dorpen die lid zijn van de muziek-, zang- en jeugdvereniging, de damclub enz. Niet alleen omdat zij zo muzikaal, zanglustig en damminnend zijn, maar om de doodeenvoudige reden, dat deze verenigingen niet zonder hen kunnen bestaan. Ze zijn geen avond meer thuis. Voor zelfstudie en het lezen van een goed boek blijft geen tijd meer over. We gaan het vergaderseizoen tegemoet. Er zal weer veel worden geopend met woorden van welkom. Er zullen weer veel notulen onveranderd worden vast gesteld. Er zal voor veel rondvragen weer veel (of weinig) belangstelling be staan. Er zullen weer veel vergaderingen, niets meer aan de orde zijnde worden ge sloten. •Ons blad zal gaarne belangrijke zaken doorgeven. Niet dat van die notulen en die rondvraag, maar wel als er iets be langrijks wordt gezegd en bepaalde g< varen dreigen en dorpsbelangen <op het spel staan. We hopen ook in het komend seizoen weer op een goede samenwerking. Het feit, dat de Stifting „It Fryske Boek” dit jaar juist 25 jaar heeft bestaan, is daartoe een gelukkige omstandigheid. In dezelfde Boekewike viert de K.F.F.B. zijn jubileum, met een tweetal feest avonden in „De Harmonie” te Leeu warden (14 en 15 oktober) waar de premiere wordt gegeven van een nieuw toneelstuk en ook overigens nog een verrassing volgt. Tetman en Jarich hebben hun boekje al vol. Tal van andere semieberoeps ge zelschappen rijzen als paddestoelen uit de grond, zó zelfs, dat het eigen toneel werk in verschillende plaatsen in de verdrukking komt. En juist dit „zelf doen” is zo belangrijk. Bij een toneelvereniging hetzelfde geldt voor een muziekkorps of zangver eniging is belangrijker nog dan de uitvoering het wekelijks repeteren en het samenbeoefenen van de kunst. Dit geeft een band en versterkt het saamhorigheidsgevoel. Vooral ten platte- lande is dit een gebiedende eis, wil men een eigen cultureel leven handhaven. De ontvolking zet dóór. Op verschillen de plaatsen gaat men dit juist nu in dit opzicht aan de lijve ondervinden. Verschillende muziekkorpsen en zangver enigingen, reciteercolleges en jeugdver enigingen legden reeds het loodje. Het is een schakel in een vicieuze cirkel. Die culturele verarming werkt de „onbe- woonbaarheid,, nog meer in de hand en het is daarom gewenst toe te zien, dat niet datgenen verloren gaat, wat niet per sé nodig is. Vooral in de dorpen moet men de krach ten zoveel mogelijk gaan bundelen. Zoeken wat verbindt meer aan datgene wat scheidt. Verschillende verenigingen vonden el kaar reeds. Het stadium dat „knapen”, „jongelingen” en „meisjes” hun eigen verenigingen hadden en hun eigen jaar feesten vierden, gaat spoedig tot het ver leden behoren. Maar ook in ander op zicht is er wel samenwerking mogelijk. Zo werd in verschillende plaatsen b.v. reeds een fusie aangegaan tussen de Oranjevereniging en Dorpsbelangen. Een probleem waarmee men plaatselijk in dit opzicht vaak moeilijkheden krijgt is dat van de „overorganisatie” welhaast iedere vereniging heeft zijn „bond” waarvan men afdeling is. Vooral op dit gebied van de vrouwenorganisaties valt dit op. Vrouwenverenigingen, afdelingen van boerinnen en jonge boerinnenorgani saties,, huisvrouwen, vrouwenbonden, plattelandsvrouwen en meisjes, enz. be- EIGEN GIET FOAR FRJEMD As it ütsünderlike simmerwaer, dêr’t wy dit jier mei seinge binne, kommende wi- ke oanhaldt, dan is der gjin twivel oan, dat it hjoed en woansdei en tongersdei yn Ljouwert dagen wurde fan bysündere bitsiutting foar Fryslan. It Fryske Stam boek sil syn 80ste jierdei fiere mei in demonstraesje, sa't dy jit net yn Ne derlan halden is. It seit himsels, dat wy hjir net ophelje sille de skiednis fan dit wraldforneamde Stamboek, dat wurdt yn de fakblêdden mear as genóch dien. Mar wol liket it hjoed in geskikte gele- genheit om ris to wizen op it feit, hwat birikt wurde kin as de minsken har eigen dingen, yn har eigen formjden, yn ien- riedichheit dogge. Nederlan hat yn tsien provinsjes it Nederlansk Stamboek, allin- nich Fryslan hat syn eigen, Jierren lang hat alles hwat heech en forneamd wie syn ynfloed brükt om Fryslan mei yn de rige to krijen, jierren lang hat men troch in administrative pleagerij üs Stamboek syn plak ünmooglik meitsje wollen, mar sünt bliken ie, dat de mannen fan it bistjür, ienriedich mei de leden, dochs gjin bilies joegen, is der foroaring yn komd. It N.R.S. seach yn, dat net Frys lan de skea fan dy pleagerij krige, mar dat hja seis dêrfan de dupe wurde soene. De posysje fan de Fryske fokkers wie to sterk, hja wiene de oaren oermansk en der wie gjin spjalt to krijen yn it front fan de Fryske boeren. Doe binne hja bydraeid en sünt jierren is der in goede forhaldingtusken de beide stamboeken kroeid. ft F.R.S. hat de striid woun. Wy moatte der net oan tinke, hokfoar gefolgen it hawn hie, as de fokkers minder resolüt de eigen leije fêsthalden hiene en Fryslan ek in ófdie- ling wurden wie fan it N.R.S. Dan wie ne der fan ’e wrke gjin jubileumkeurin- gen yn Ljouwert west, mar yn Utert of Den Haech of Den Bosch. Dan siet it bistjür net yn it Stamboek- hüs to Ljouwert mar yn Utert. Dan ka men hjir gjin ynspekteurs fan boerelaech üt eigen tormidden, mar dan holpen wy mei om relaesjes fan it haedkantoar hjir oan 'e slach to helpen. Fryslan is syn eigen wei gien, allinnich, yn it üthoek fan Nederlan, mar hokfoar wei is dat wurden Sjoch de rige fan bikroande bollen en kij ris nei fan de jubileumkarring yn Den Bosch. It is praktysk allegearre Frysk bloed hwat de prizen helle. Fan Drinte oant Limboarch tilt it op fan Fryske bollen en kij. En dat is net allin nich foar de stêd Ljouwert mei syn sin trale ynstellingen, syn féhanlers, syn ho tels en oare saken in wichtich ding, mar hoefolle kommissionairs, hanlers, auto- tsjinsten hawwe dêroan har brea! De lju komrïie nou nei Fryslan ta, oars soene de boeren en de kij de lange reizen meitsje moatte nei sintrale plakken yn Hollan. Ek yn it organisatoryske binne de Fryske fokkers nou alhiel baes om har stamboek sa to meitsjen, dat it krekt foar Fryslan geskikt is. Ut dit eigen Stamboek is wer fuortkomd yn de mande mei de eigen suvelkoöpe- raesjes, de Fryske tsjinst foar de sounens fan it fé. En dit wie de ünmisbere foar- wearde om hjir it earst mei de bistriding fan de tuberkulose to bigj innen. Fryslan wie de oaren in reed foar en hwat dat oan jild skild hat, is net to sizzen. Nou wer hat dizze tsjinst yn greate iënsens mei har leden it bislüt nomd om op in radikale wize in ein to weitsjen oan dy oare freeslike sykte: it kealforsmiten. Fryslan sil dêrtrooh as earste birikke, dat de hiele provinsje frij wurdt fan de bi- smetlike Abortus. Hja hawwe dêr 2.5 miljoen goune foar oer om alle fortochte en bismette dieren yn ien klap kwyt to wurden. Dit sil in greate seine wurde foar de Het nieuwe vlaggeschip .Rotterdam” van de Holland-Amerika lijn, met aan boord H.K.H. Prinses Beatrix, heeft op zijn reis naar New York na Le Havre in Frankrijk, Southampton in' Engeland aangedaan. De foto toont de Prinses daarop de kade voor hel nieuwe schip. strijken uit de aard der zaak g: lijk hetzelfde terrein en wat d< stelling en wat de leden betreft. Elke vereniging of afdeling heeft een eigen bondsorgaan, eigen provinciale en landelijke besturen en fondsen, contri buties. Zonder het te willen gaat de ene organi satie de andere beconcurreren en initia tieven tot samenwerking zijn soms bij voorbaat tot vruchteloosheid gedoemd, daar er tussen de organisaties „aan de top” rivaliteiten bestaan. Dit verschijn sel doet zich ook in dat van andere or- ;anisaties voor in ons overgeorganiseerd L Zige dorpen hebben soms haast evenveel verenigingen, afdelingen, enz. als er huizen staan. Wij hoorden b.v. eens dat alleen het eiland Schier monnikoog 113 verenigingen enz. telt. Appelscha had enige jaren geleden nog 6 toneelgezelschappen. Dit is alles van het goede teveel. Er blijft geen tijd over om alles bij te hou den. Naast een categorie van ongeorga niseerden, die nooit een „avond gaan meemaken, maar thuis bij de krant, de pijp (en straks de televisie) hun ver maak weten, is er de groep van hen die moeilijk „neen” kunnen zeggen en W A k F.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1