I EERSTE TROONREDE VAN HET KABINET DE QUAY OP KOMST GISSINGEN VAN HET EUROPEES BEZOEK VAN EISENHOWER i Qabe Skroar üs hjoed p p 2 to sizzen I lp Buitenlands Overzicht Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND G.S. steunen plan tot stichting Universiteit Gedeputeerde Staten van Friesland heb ben zich dezer dagen tot de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gewend met een brief, waarin zij hun oordeel kenbaar hebben gemaakt over de conclusies van de commissie, die om trent de mogelijkheid en wenselijkheid van hoger onderwijs in Friesland on langs een rapport heeft uitgebracht. Biblioteek Hennaerderadiel Parijs handhaaft Algerijnse fictie Communistische agressie in Z.O.-Azië k 55e JAARGANG No. 69 VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1959 WAPENLEER EN VACANTIEGENOEGENS Hwat hat van PYT. TWEEMAAL CONTRA Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) 3e week sept. 1909 De vervaardiging van het kostbare ge denkteken, dat in de Ned. Herv. kerk te Workum zal worden geplaatst en dat in marmer wordt uitgevoerd, is opgedra gen aan de bekende beeldhouwer August Falix te Amsterdam. De stoomdorsmachines, sedert korte tijd ingevoerd, zullen een hele verandering in het leven van de landbouwer te voor schijn roepen. De hooihandel is weer levendig. Ogen blikkelijk geldt goed hooi f 26 f 27.50 per 500 kg. De hoogste prijs deze zomer besteed is f 32.50. 1504 en Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie De politie van Calcutta (India) heeft haar handen vol gehad aan de verschillende demonstraties. Foto boven: Een grote menigte trok naar de Chinese Consul-Generaal met spndoeken als: „Handen af van India”, „Communisten van India, leert uw land liefhebben of verlaat het anders”. Bij het consulaat-generaal werden de demonstranten door de politie tegengehouden. Fotot onder: De communisten echter hielden een demonstratie tegen de voedselpolitiek van de regering van India. Toen de demonstratie een kwaadaardig karakter kreeg, moest de politie door middel van traan gasbommen een einde aan het spektakel maken. Gedeputeerde Staten hebben de Minister doen weten, dat zij zich geheel achter de inhoud van dit rapport stellen, het welk naar hun mening het bestaans recht en de wenselijkheid van de stich ting van een dergelijke instelling van hoger onderwijs heeft aangetoond. Geboren: Oeke, d.v. Hendrik de Jong en Jeltje Wester te Ferwoude. Elisabeth d.v. Sijbren de Boer en Akke Oppedijk te Pingjum, Huite z.v. Hylke Kuipers en Trijntje Wolthuizen te Bolsward. Pier zv. Anne Louwrens Wijtzes en Akke Elisabeth Eringa te Bolsward. Jantje dv. Thijs Zijda en Jantje Groen te Balk. De aanvoer op de veemarkt te Leeuwar den bestond uit 3078 runderen, schapen, 1800 varkens, 23 bokken geiten, 22 paarden en 1 veulen. B. en W. van Bolsward nodigen sollici tanten op naar de betrekking van direc teur der gasfabriek. De aanvangswedde bedraagt f 1500 met vrije woning, vuur en licht. Het vervullen van een neven betrekking is verboden. Latham is met zijn vliegtuig 20 minuten in de lucht geweest. Hij vloog zowel bij vóór en tegenwind, hoog en laag, kort gezegd hij toonde zich een vlieger „die er is” en wist veel zuiverder te manoeu vreren dan Wright, die vergeleken met Latham met zijn vrij logge machine een beginneling leek. Latham presteerde het zelfs onder het vliegen met de pet te zwaaien. Overal waar hij over de hoofden vloog, werd in de handen ge klapt. Zaterdagmiddag a.s. zal de liberale minister van Binnenlandse Zaken, Mr. Toxopeus, het zittingsjaar 1958-’59 der Staten-Generaal tijdens een korte bijeenkomst der kamerleden in het gebouw der Eerste Kamer, officieel sluiten. Een bewogen episode uit onze parlementaire geschiedenis vindt dan haar einde. In het afgelopen zittingsjaar brak immers de z.g. „brede basis" door midden en werd nadat kamer verkiezingen waren gehouden een confessioneel-liberaal kabinet gevormd. De jongerein is fakentiids sa alwittend dat hja alles wit, ütsein dat ek de alder- ein ienris alwittend west hat, oant hja yndied eat wisten. jongens als meisjes vacantie kunnen houden, sport bedrijven en wapenleer meepikken. Een groep meisjes wordt de werking van een geweer uitgelegd. wordt ook al gezegd dat China zo roerig en agressief doet, omdat het toelating tot de V.N. wenst, welk vraagstuk in de a.s. veertiende assemblee weer aan dó orde zal komen. Zoals bekend verzetten met name de Ver. Staten zich tegen deze toelating. Nehroe heeft echter reeds aangekondigd dat zijn land deze toelating weer aan de orde zal stellen en verdedigen. Er staan al heel wat urgente problemen op de agenda van deze assemblee, welke door door Chroesjtsjew tijdens zijn ver blijf in Amerika zal worden toegespro- Voltallig team. Ook de vacature, ontstaan door het aftre den van de minister van Defensie, Sid ney James v. d. Bergh, is thans vervuld. Ir. S. H. Visser is hem opgevolgd. Ook hij behoort tot de V.V.D., maar het trok algemeen de aandacht, dat minister-pre sident De Quay blijkbaar geen groot li beraal zakepman bereid had gevonden om aan het miljarden-bedrijf van Oorlog en Marine leiding te geven. Maar al heeft Ir. Visser evenals oud-minister Staf dan voor landbouw-ingenieu» ge. studeerd, hij kent het bedrijfsleven, als secretaris van het Verbond van Neder landse Werkgevers, van zeer nabij. In de kringen der vakbeweging leek wel een zekere wrevel merkbaar, omdat de minister president voor de vierde maal een kandidaat voor het ministerschap had geput uit het secretariaat ener werkge versorganisatie. Doch geestverwanten van de nieuwe minister van Defensie legden er de nadruk op, dat zijn karakter geken merkt wordt door een grote mate van onafhankelijkheid en vooruitstrevend heid. Schertsend werd zelfs over de „rode Vis ser” in het Verbond van Werkgevers ge sproken. In het verleden heeft de minis ter zich namelijk niet afwijzend tegen over de pubiiekrechterlijke bedrijfsorga nisatie opgesteld, zoals sommigen zijner geestverwanten. Ontluikende oppositie. Hoe dit alles zij, de oppositie begint zich te roeren, zo tegen het begin van het nieuwe parlementaire jaar. Het gerucht, dat de regering voornemens was, het bureau Lauwerszeewerken te Leeuwarden te sluiten; dat zij m.a.w. de droogmaking van de Lauwerszee niet in haar eerste begroting had opgenomen, wekte onrust in het Noorden des lands, welke de mi nister-president, die juist een bezoek bracht aan Friesland, uiteraard niet kon ontgaan. Prompt stelde het PvdA-kamer. lid, Ir. Posthumus, zelf een geboren Fries, schriftelijke vragen. Ook de vrijlating vervangende leid. voldoende steun -heeft kunnen krijgen voor zijn plan tot versnelling van de maatregelen om de inheemse bevolking staat de Schrijver is zijn J ver- dat de regering haar beloften zal 'l men ontwikkeling van 1 proces wat afremmen. Kenners van toestand in de Kongo vrezen, dat dit zeer slechte indruk op de Kongolezen zal ma ken en zijn vrij somber gestemd over het lot van de 200.000 blanken die te mid den van een zwarte bevolking van acht tien miljoen leven. In achtber lid by it snidersfak. Wie, jierren warber, op syn plak, Om lektuer ut to lienen. Seis waerd hy der neat better fan. En stadichoan ripe it plan. Krêften moatte foriene. Wy stiftsje ien sintrael gehiel: Biblioteek Hennaerderadiel. Der kaem al ridlik gau in bistjür. Hja leine mei de gemeente oer. Om ta har doel to kommen. Dy hat flot meiwurking tasein Hjoed sette hja fol moed üt ein. It ynisiatyf moat romme. Folks-selsüntwikkeling, sterkjend stiel Elk in kans yn Hennaerderadiel. Grif dat hja it nut bigripe woll’. Kom klanten, kom, in machtich tal Sneontomiddeis twa ure. Elk fynt der neist hwat nei syn smaek. Weardearje it, dan draeit de saek, Aenstens op folie toeren. Skik by oan it papieren miel: Biblioteek Hennaerderadiel. De lange jounen komme yn’t sicht. Party freegje har óf, allicht, Hoe sil ik tydkoarting sykje? Oan strjitteslypjen ha'k gjin nocht. Hwerom net in goed boek ütsocht? Dit kin de geast forrykje. Dy't soks, tinkt üs, hiel just oanfiel’ De hearen fan Hennaerderadiel. troonrede mishaagde. In één opzicht zal er echter niets veran derd zijn: de huidige bewindslieden zul len, evenals al hun na-oorlogse voorgan gers, op Prinsjesdag in het sober-zwart van een jacquet zijn gekleed. De aanmoe diging, welke de antirevolutionaire hoog leraar Diepenhorst enkele jaren geleden tot de regering richtte, om terug te keren tot het traditionele ambtscostuum met de witgepluimde ministerssteek, de witte pantalon en de vervaarlijke maar onge vaarlijke degen, heeft geen gehoor ge vonden. In Syrië worden dit jaar grote zomerkampen gehouden, waar zowel een ken. Er schijnt ontzaglijke belangstelling voor die openbare rede te zijn, maar gro ter nog zal de nieuwsgierigheid zijn naar wat Eisenhower en de Russische premier binnenskamers zullen bespreken. En na Chroesjtsjews Amerikaanse reis gaat hij naar Peking, in welke rol zal nog moeten blijken. Als de man die de koude oorlog tussen Oost en West heeft doen wijken of als de communistische leiders, wiens agressiviteit jegens de niet-communis- tische wereld niet onder doet voor wat Peking in de laatste tijd op dit gebied presteert. Onzichtbare man. De kamerleden zijn zo langzamerhand wel met de gezichten van de huidige be windslieden vertrouwd geraakt. Toch is er sinds het optreden van het kabinet- De Quay intern wel aan zijn constructie gedokterd. De minister van Binnenlandse Zaken, Mr. Toxopeus, is nu ook belast met de zorg over Nieuw-Guinea en hij zal dus straks zijn hoofd moeten breken over de geruchtmakende censuur-kwestie. Wellicht zal hij daarbij nog antwoord moeten geven op de vraag van nieuws gierige kamerleden of het heus louter toe val is, dat de 3-jarige ambtsperiode van de 53-jarige procureur-generaal, Mr. P. Okma, afloopt, vóórdat de Nederland se commissie van onderzoek tot een con clusie is gekomen met betrekking tot de aanklacht van de advocaat-generaal van Hollandia, Mr. Van Beek, dat het parket van Mr. Okma zich aan onwettige cen suur heeft schuldig gemaakt Zijn ambtgenoot Korthals is van deze last ontheven. Naast het ministerschap van Verkeer en Waterstaat blijft deze echter als vice-premier nog wel een apart kabinet beheren, dat speciaal het contact met de Nederlandse Antillen en Surina me zal onderhouden. De portefeuille van het vroegere Ministerie van Zaken Over zee, dat nu definitief is opgeheven, is dus thans informeel aan twee liberale be windslieden toevertrouwd als een soort vierde portefeuille voor een „on zichtbare man”. Er zou nog heel wat te schrijven zijn over de communistische agres sie in Z.O. Azië, maar onze ruimte is beperkt. De regering van Laos heeft de V.N. verzocht een politie- leger te zenden naar de Laotaanse grens met Noord Vietnam, zoals dat ook dienst doet aan de Israëlisch- Egyptische grens. De Veiligheidsraad is echter niet op dit verzoek ingegaan maar heeft besloten eerst een commissie van onderzoek te zenden, en ook dat nog tegen de zin der Sovjetunie. Het betreft hier ook een wat onduidelijk geval. Bewijzen dat Noord Vietnam de opstand in Laos steunt zijn moeilijk te krijgen. Dat die opstand een communistische tint heeft is wel zeker, maar de V.N. pleegt niet in te grijpen in gevallen van alleen binnenlandse on rust. Men neemt overigens aan dat de Laotaanse regering binnenlands verzet al leen wel de baas kan nu de Ver. Staten haar van wapens voorzien, want Was hington wil onder geen beding dat Laos aan het communisme ten prooi valt, daar dit een slechte indruk op de vrije Aziati sche landen zou maken. Van de Chinese agressie aan de Indiase en Pakistaanse grens geen nieuws. Neh roe heeft de ruzie tussen zijn generaals en zijn minister van defensie Krisjna Me non die van communistische sympathieën verdacht wordt, voorlopig weten te sus ses. Doch in Pakistan is men daarover allesbehalve te spreken, daar Menon sterk vijandig tegenover dit land staat. Bovendien is het ongerust omdat de Af ghaanse premier op bezoek in Peking is en Pakistan niets moet hebben van com munistische invloed in dat buurland. Op merkelijk is dat ook de Russen streven naar invloed in Afghanistan en dat hier dus wel eens Russisch-Chinese concur rentie zou kunnen ontstaan. Overigens In het communiqué, dat omtrc-ut de besprekingen tussen Eisenhower en de Gaulle is verschenen, werd bet belangrijkste punt, 'Zsaarover naar men meende verschil van inzicht zou bestaan nl. de Alg-)ijnse kwes tie, niet genoemd. Dat mocht nu eenmaal niet, omdat Parijs nog al tijd de fictie handhaaft dat dit een binnenlandse aangelegenheid Al gerië heet immers deel van het moe- derland te zijn is, waarmee geen buitenlander zich mag bemoeien. Het lijdt echter geen twijfel of de Gaulle en Eisenhower nebben hierover langdu rig gesproken met naar verschillende commentatoren menen, als resultaat dat Eisenhower de Gaulle nog een kans heeft gegeven een liberale oplossing voor de Algerijnse kwestie te proclameren, welke het de Amerikaanse vertegenwoordiger in de a.s. vergadering van de Ver. Naties mogelijk zal maken het Franse standpunt te steunen tegenover de eisen van de Aziatisch-Afrikaanse groep omtrent de status van Algerië. In dit verband verdient een opmerkelijke rede welke de Gaulle tijdens zijn laatste reis in Algerië tot een groep officieren schijnt te hebben gehouden, de aandacht „Gij”, aldus de Gaulle, „moet nu eens drie dingen goed begrijpen: de Algerijn se opstand is uitgebroken door jarenlan ge fouten van ons, daarom moet er vol ledig van politiek veranderd worden. U kunt de natuurlijke drang naar onaf hankelijkheid van de onderontwikkelde landen niet tegen houden en als de vrije wereld ons veroordeelt, zou mijn rege ring misschien in moeilijkheden komen en zou Algerië voor Frankrijk verloren kunnen gaan. Het enige middel is te be wijzen dat mijn politiek liberaal wil zijn en als het leger intussen de pacificatie voortzet zal binnen korte tijd blijken dat de Algerijnen Frans willen blijven". Al dus de Gaulle. Dit laatste lijkt ons nog niet zo zeker, maar uit deze rede wordt over het alge meen afgeleid, dat de Gaulle nog voor de V.N. vergadering bijeenkomt een nieuw voorstel aan de Algerijnen, ook al is de opstand nog niet geëindigd, zal doen, waarin dezen zelfbeschikkingsrecht zou worden aangeboden. Het is overi gens zeer de vraag of de uiterst rechtse Volgende week dinsdag op Prinsjes dag zal koningin Juliana voor net eerst sinds haar inhuldiging een troon rede voorheen, welke met is opgesteld door een kabinet-Drees; recht tegenover Hare Majesteit, op de eerste rij stoelen in de Ridderzaal, zal het kabinet-De Quay zetelen. Afgewacht moet worden of dit ministerie een nieuw geluid zal laten horen, dat gunstig afsteekt bij de „matheid", welke de rechts-liberale ka mermeerderheid het vorig jaar in de lid, Ir. Posthumus, zelf een geboren van de gewezen plaats- ler der N.S.B., C. van Geelkerken, wekte enige beroering in parlementaire kring. De minister van Jus titie, Mr. Beerman, kan zich er dus op voorbereiden, dat het vraagstuk van de gratieverlening aan politieke delinquen ten bij zijn begroting dit jaar ter sprake zal worden gebracht. Tenslotte drongen uit het Ministerie van Sociale Zaken ontevreden stemmen op over een plan van minister Van Rooy om zijn werkkamer van een privé-toilet- gelegenheid te voorzien. Hij wil kenne lijk met een schone lei beginnen groepen van het Franse volk en leger een dergelijk voorstel zouden dulden, als de Gaules zelfbeschikkingsrecht werkelijk de Algerijnen volledige vrijheid zou laten over hun eigen lot te beslissen. Overigens zal het de Gaulle prettig aandoen dat de grootste partij in de Frans-Afrikaanse Unie, dat zijn die vroegere Frans-Afri- kaanse koloniën welke met Frankrijk nu in een unie verbonden zijn, er zich voor heeft verklaard dat het moederland een eigen kernwapen zal ontwikkelen. De Italiaanse premier Segni en zijn mi nister van buitenlandse zaken Pella, die te Parijs zowel met Eisenhower als de Gaulle hebben gesproken, voelden niet zoveel voor de Franse bom, ze hadden tenminste bezwaar tegen proefnemingen er mee in de Sahara, allicht ook om die Afrikaanse staten in het gevlei te komen, welke tegen deze proefnemingen zijn. Te Parijs is ook nog overleg geweest tussen de Gaulle en Castiella, de Spaanse mi nister van buitenlandse zaken. De Franse regering streeft er kennelijk naar de po litieke positie van haar land te verste vigen door haar ook te doen stutten door een samenwerking der Latijnse landen. Wij citeerden hierboven de Gaulle die tot zijn officieren in Algerië gezegd moet hebben dat de opstand in Algerië te wij ten was aan Franse fouten in de loop van vele jaren begaan, de natuurlijke drang naar onafhankelijkheid van onder ontwikkelde gebied zou niet met geweld te keren zijn. De Belgen kunnen zich dat in de oren knopen. Hun minister voor de Kongo, van Hemelrijck is afgetreden omdat hij in het kabinet Eyskens niet Na het bezoek van Eisenhower aan Europa, is er een stroom commentaren los gekomen over de resultaten van dat bezoek. De officiële communiqués, welke over de verschillende besprekingen door Eisenhower gevoerd waren verschenen, waren over ’t algemeen vrij vaag, zodat de beschouwingen der commentatoren niet meer dan gis-werk zijn. Vast is eigenlijk alleen dat Engeland alleen staat in zijn verlangen om hoe ook het gesprek tussen Eisenhower en Chroesjtsjew afloopt, ’n topconferentie te houden. Dat bleek afdoend in de zitting van de permanente Natoraad, waar de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken Herter een overzicht van de stand van zaken gaf en zo goed als alle leden, met uitzondering van Engeland, op het stand punt stonden dat in het Amerikaans- Russische overleg zekere concrete resul taten moesten zijn bereikt, vóór een top conferentie kan worden gehouden. Vrij optimistische beschouwingen ver schenen er naar aanleiding van de ont moeting van Eisenhower met de Gaulle. Maar als men daaromtrent verschenen officiële gegevens raadpleegt, is er voor dat optimisme nauwelijks een materiële basis. Eisenhower noch de Gaulle hebben elkaar beloften gedaan, hoogstens kan men spreken van een verbetering van de sfeer tussen beide staatslieden, het ver trouwen in eikaars bedoelingen is her steld, Amerika zal Frankrijk niet in de steek laten en Frankrijk zal niet, door overmatige nadruk te leggen op de Fran se eigen belangen, de Europese en Atlan tische samenwerking in gevaar brengen, maar men moet nog afwachten hoe dat in de praktijk uitpakt. De tactische talen ten van Eisenhower zijn bij dit moeilijk bezoek aan de Gaulle weer eens aan het licht getreden, en waarschijnlijk zullen het deze moeten zijn, welke ook het ge sprek van de Amerikaanse president met Chroesjtsjew tot enig succes moeten voe ren. Het is na Eisenhowers bezoek aan Europa wel heel duidelijk geworden dat de president niet zal ingaan op de wens van de Russische premier om de wereld politiek tot een Amerikaans-Russisch on- der-onsje te maken, maar dat hij zal stre ven naar het scheppen van een meer vriendschappelijke sfeer tussen Oost en West, waarin groter vertrouwen in ei kaars bedoelingen kan rijpen zonder dat hij zal nalaten de nodige waarborgen te eisen dat dit vertrouwen door bepaalde materiële garanties wordt geschraagd. r. zijn plan tot versnelling de beloofde onafhankelijkheid te geven. De minister van x 1 0 opvolger geworden en deze heeft klaard nakomen. Maar kennelijk wil men de het onafhankelijkheids- de -jar?'- 'W

Bolswards Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1