Fan de Martinytoer Qabe Skroar us hjoed p p to sizzen 1 Zilveren filmpjes Tj. de J. STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Voldoening en dankbaarheid - Naar zelf standigheid van Nw.-Guinea - Economische ontwikkeling gunstig - Vrijere loonvorming Belastingverbetering voor ongehuwden Huurverhoging 21 april - Bevordering van industrie in het noorden - Decentralisatie Uitbreiding televisiezendtijd 55eJAARGANG No. 70 DINSDAG 15 SEPTEMBER 1959 DE TROONREDE de Leden der Staten-Generaal, voortschrijdende centralisatie. IENKIEDICH EN WARBER Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) voerig heid Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad wvan de beperkt moet blij- Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Leafde is as it lemieren fan it houlik en it houlik fakentiids de sinneündergong fan de leafde. De economische ontwikkeling in ons land mag in menig opzicht gunstig worden genoemd. Produk- tie en werkgelegenheid hebben, na de teruggang van het vorige jaar, een peil bereikt dat hoger is dan dat, hetwelk bestond voordat de moeilijkheden van 1956 en 1957 begonnen. Met betrekking tot Nederlands Nieuw-Guinea blijft het beleid onveranderd gericht op het doel om de bevolking van dit gebieds deel, zodra dit mogelijk zal zijn, over haar eigen politieke status te doen beslissen. Dat deputearre steaten it hjir net mei iens binne, hat de hear Hoogland forline wike jitteris iepentlik sein en ek hwat de hear Okma op it middenstanskongres to Snits sein hat, kin net bést oars ütlejn wurde. It stiet foar my fêst, sei de hear Hoogland, dat elk plak, der’t nije wurk- gelegenheit komt, likefolle rjocht hat op de fasiliteiten fan de oèrheit. Dat is yn- died it minste, hwat men dwaen kin. Winlik moast men de lju, dy’t op lytsere plakken har ündernimming fêstigje, mear stypje as de oaren, mar lyk rjocht yn elts gefal. Dochs sil it jit in poepetoer wurde om de hege hearen yn Den Haech fan har idé- fixe óf to krijen. Dér moat de hiele mienskip, mei gre; trochsetten, op los. foar Frentsjer as en Akkrum, foar Warkum as Koudum, foar Bakhuzen as Winsum, foar Wyt- marsum as Wommels, koartom foar alle De Regering acht het bewust ver minderen van bestaande en het tegengaan van verdere centralisatie in het bestuursapparaat van het hoogste belang, met name op grond van de aan dit verschijnsel verbonden bezwaren uit een oog punt van verantwoordelijkheid van de burgers. Zij is ervan over tuigd dat decentralisatie tot een versterking van ons democratisch bestel zal kunnen bijdragen. bestedingen door verminderingk belastingdruk zeer 1 ven. Met 39 tegen 3 stemmen is Rusland toe gelaten tot de Volkenbond en is een rijk met 160 miljoen zielen bereid ge vonden mede te werken aan het vredes- ideaal. Een van de tegenstemmers was Nederland, dat de binnen- en buitenland se politiek der Sovjets allesbehalve ge schikt leek tot vruchtbare samenwerking. Mej. Wopkje Horjus is 50 jaar werk zaam geweest als onderwijzeres in het breien aan de Chr. school te Makkum. De Technyske Skoalle hjirre set it nije skoaljier utein mei net minder as hündert en fyftich nije learlingen. Dér moat men wol efkes by stilstean. Grif, de kundige en trochsettende lieding fan de hear Pehleman en syn kollega’s, de goede for- halding mei it bistjür fan dizze skoalle, is der mandélich oan, mar it wiist dochs ek op in oertsjügende wize op it feit, dat de stêd, as sintrom fan ünderwiisyn- stellings, in greate oantrekkingskrêft nat op de omkriten. Datselde blykt üt it tal learlingen foar de oare skoallen, sawol de H.B.S. as de Kr. Hüshaldskoalle bigjinne mei trije of mear parallelklassen. Ek de Ulo’s en Lanbouskoalle sitte fol. Dochs skynt it by party offisiële persoa- nen jit yn ’t kiif to stean of hja dizze libbene en goed outiliearde stêd wol ta- komst-kansen jowe. Hwant, tsjin it ad- vys fan Deputearre Steaten yn, haldt men op it departemint fan Ekonomyske Saken oant hjoed ta mar fol oan de üngelok- kige kearnoanwizing. It ütpikken fan in- kelde plakken, foar it jaen fan fasilitei ten, is op gjin inkelde manear to rjucht- feardigjen, mar hwat der ek fan sein en skreaun wurdt, de iene autoriteit nei de oare komt mar wer mei it forhaeltsje, dat dit net oars kin, omdat oars de stipe tofolle forsplintere wurdt. Sakrekt hat Dr. de Pous hjir west, dêrfoar Prof, de Quay en tsjin alle biswieren yn, sjonge hja ditselde wyske. zamen met de voorgenomen ver- i de woningbouwsubsidie een stap vooruit worden gezet op de weg naar op dit gebied meer normale toestanden. De woningnood, met name in de sector van de arbeiderswoningen en de goed kope middenstandswoningen, is overi gens nog van zodanige omvang dat hier bijzondere waakzaamheid en zorg ge boden blijft. De Regering overweegt maatregelen tot ondersteuning van het streven om de particuliere woningbouw meer dan tot dusverre op de bouw van deze woningen te richten. Binnen het geheel van de nationale volkshuisvesting zal de Regering haar beleid richten op een ontplooiing van land- en tuinbouw. Zij zal bijzondere aandacht wijden aan het landbouw onderwijs en het landbouwkundig on derzoek, zomede aan een verbetering van de bedrijfsstructuur en de externe produktieomstandigheden. Ook het garantiebeleid zal in toene- Te Pingjum op 91-jarige leeftijd over leden J. Jilderts, oud Pauselijk zouaaf. Hij heeft in het leger van Pius IX bv. deel genomen aan de strijd tegen Gari baldi. Toen in de Frans-Duitse oorlog Napoleon zijn troepen uit Rome terug trok werd hij gevangen genomen. Door bemiddeling van de Nederlandse consul werd hij vrijgelaten. Uit het melkbroodlied: Wij weten met de melk geen raad Straks schrobben wij met melk de straat Melkbrood, melkbrood helpt ons uit de brand Melkbrood, melkbrood eet heel Nederland. Te mindering van zal ook aldus Mar sünder nou in oar op it sear to kóm men, mei ik as immen, dy’t in lyts sech- tich jier de stêd kinnen hat, dochs wol sizze, dat hja nea in tiid kend hat, sa as nei de oarloch. Wie it oan dy tiid ta, in kwestje fan hingjen en wiergjen, fa ken tiids mei forlies fan ynstellings en bilangrike saken, nei de oarloch wie it bledtsje alhiel omkeard. De greate promotor en organisator, boar- gemaster Bruinsma, hat der gong yn- brocht en mei syn bisündere vitaliteit en greate gaven alles op ’en bisiele. Noard en Süd fan de stêd litte sjen, hwat de Voortbouwende op de reeds verrichte, waardevolle, arbeid stelt de Regering zich voor de grote onderneming van het tot stand brengen van een nieuw Burgerlijk 3e week september 1934. In 100 jaar tijd is de bevolking van ons land gestegen van 2.600.000 tot bijna 8 miljoen. gefolgen binne. En dizze gong sit er hjoed ek forgoed yn. It is in lust to sjen, hwat Boalsert op it gebiet fan wenning- bou en skoallebou üt ’e wei setten hat. Mar ek op kultureel terrein, stipe troch de warbre lju fan de B.I.C. sawol sim mers as winterdei, sit de gong der for-' goed yn. De. aide stiftingen en de nije bistjüren hawwe der fiks oan meidien, sakelju, fan lyts ta great, doarsten fan- nijs to ynvestearen, it iene pand nei it oare krige syn modernisearing. En dêrmei wurdt it jit folie ünbigryp- liker dat sa’n geast en sokke prestaesjes nou oan ’e kant skoud wurde. Mar dizze earnstige tobeksetter mei en kin it léste wurd net wêze. As de stêd Frentsjer, dy’t der lyksa foar sit, üt eigen middels it jild op tafel bringt om de yndustry ge- likense kansen to jaen, dan sil ek Boal sert him bisinne moatte, hoe’t hja har oppeneare sille tsjin de ünrjochtfeardige binanling fan de oerheit. Sitte litte, dat mei noait! En dan mei men goed foar eagen halde, dat hoe wichtich de taek fan it gemeentebistjür ek is, alle man hjir syn stientsje ta bydrage kin. De eigen yndustry op it foarste plak, de sakelju net minder, mar de partikulieren, dy’t mei alles har eigen stêd foar eagen halde, kinne faeks jit mear hjirta bydyrage. Lit üs toane, dat it üs allegearre earnst is m.ei de eigen stêd sa warber en libben to krijen as wy kinne. Hjir keapje, hjir dingen op tou sette, hjir meidwaen oan datjinge, hwat hjir bean wurdt. Eigen giet foar frjemd! Hwat hjir to krijen is, sykje dat net yn oare plakken. De lju, dy’t har bikleije, om’t hjir neat to dwaen en neat to krijen is, binne hast altyd de minsken, dy’t gjin han foar de .mienskip ütstekke. Wy moatte meiinoar sjen litte, dat de Minister mei syn bislüt in greate bok sketten hat, dan sil op it goede eagenblik ek dizze barricade ünderst to boppen gean. Mannichien is al yn ’e pleit foar Boalsert, mar de bilangrykste ynfloed sil ütgean fan de eigen minsken. Dêrom warber en ienriedich, elk op syn plak, de hannen ütstekke en fjochtsje foar de stêd: Boalsert, dy’t net bidobbe wurde wol ünder healwize Haechske oekassen, mar libje wol, rjocht en sljocht en har poarten wiid iepen set foar alle man, dy’t wurk en brea bringe kin, for- tier en formeits, üntwikkeling en kultu- rele üntjowing, oan dizze vitale mien skip yn it skaed fan de Martinytoer. In tegenstelling tot de internationale toe stand, die nog steeds reden tot ernstige bezorgdheid geeft, stemt de gang van za ken binnen het Koninkrijk tot voldoe ning en dankbaarheid. Tussen de delen win het Koninkrijk bestaan hechte ban den en het beleid van de Regering is bij voortduring op versterking van de goede betrekkingen tussen de landen van het Koninkrijk gericht. Zij is zich daarbij ten volle ervan bewust dat in de nieuwe rechtsorde, die in het Statuut voor het Koninkrijk gestalte heeft verkregen, de onderlinge eerbiediging van het eigen wezen van de landen voorop staat. Met dit uitgangspunt voor ogen werken de landen samen wanneer zulks strekt ten voordele van het Koninkrijk of van een van de delen en achten zij zich geroepen te helpen wanneer bijstand nodig is voor verbetering van het welzijn van de Rijks genoten in een ander land van het Ko ninkrijk. Teneinde meer reliëf te geven aan het eigen karakter van de betrekkingen tot Suriname en de Nederlandse Antillen is het Ministerie van Zaken Overzee opge heven en is de noodzakelijke coördinatie van de aangelegenheden, deze landen be treffende aan de Vice-Minister-President. Ondanks de sterke aanwas van de be roepsbevolking is de werkloosheid in aanzienlijke mate gedaald. De betalings balans vertoont tot op heden een gun stig verloop de goud- en deviezen reserve is op een aanvaardbaar niveau gekomen. Het beleid dat de Regering zich voor stelt in deze situatie te voeren is in de Tweede Kamer der Staten-Generaal uit- er sprake gekomen ter gelegen- van het overleg over de nota in zake enkele hoofdpunten van het te voeren sociaal-economisch beleid. Het blijft het vaste voornemen zowel om voort te gaan met de verwijdering van kunstmatige elementen uit ons econo misch bestel, als om bij te dragen tot een verantwoorde verdeling van de vruchten van de economische vooruit gang. De vrijere loonvorming, waaraan de Regering op principiële en prakti sche gronden grote waarde hecht, heeft een aanvang genomen. Indien de in overleg met het bedrijfsleven terzake vastgestelde regelen nauwgezet door werkgevers- en werknemersorganisaties worden in acht genomen, zal dit nieu we beleid aan zijn doel beantwoorden en het gevaar voor een nieuwe over spanning worden vermeden. Ook het begrotingsbeleid moet in het teken van de huidige economische situ atie worden gesteld. Van de begroting voor het dienstjaar I960 mag een rem mend effect verwacht op de thans dui delijk waarneembare versnelde uitzet ting van de bestedingen. De uitgaven vertonen in vergelijking met het natio nale inkomen een daling ten opzichte van het jaar 1959. Het "beroep dat de overheid zal moeten doen op de kapi taalmarkt is niet van een zodanige om vang dat daaruit belangrijke spannin gen op deze markt zullen voortvloeien. De conjuncturele toestand brengt voorts met zich mede dat stimulering van de mende mate worden gericht op het sti muleren van een economisch verant woorde produktie. Daarnaast zal het ga- rantiebeleid blijven afgestemd op rede lijke producentenprijzen voor die land- bouwprodukten, die in het bijzonder de gevolgen ondervinden van het gebrek aan standvastigheid der internationale marktverhoudingen en die tevens voor de inkomensvorming in de landbouw van.wezenlijk belang zijn. Met betrekking tot het Reactor Cen trum Nederland te Petten bestaat de verwachting dat de onderhandelingen inzake een samenwerking met Euratom tot een bevredigend resultaat zullen egde afschrijving zal een verdere leiden. Daarnevens blijft de Regering :dering van de feitelijk bestaande ^e verdere ontwikkeling van het kern- fysisch ondetzoek, met name bij het ho ger onderwijs, alsmede de industriële toepassing daarvan krachtig bevorde ren. De over het algemeen evenwichtige groei van onze volkshuishouding doet de Regering niet het zicht verliezen op vraagstukken. Reeds in het algemeen vereist de snelle aanwas van de bevol king en haar spreiding over het grond gebied van ons land het treffen van planologische en bestuurlijke maatrege len, welke van het hoogste belang zijn. Bepaalde delen van het land ondervin den daarenboven, uit een oogpunt van een evenwichtige welvaartontwikke- ling, bijzondere moeilijkheden, waar mede in het beleid rekening zal worden gehouden. Zo heeft de industriesprei- ding de ernstige aandacht van de Re gering, omdat vooral langs deze weg de oplossing moet worden gezocht voor het in die streken bestaande vraagstuk van de structurele werkgelegenheid, alsmede voor de moeilijkheden, welke in het westen des lands in toenemende mate voortvloeien uit de bevolkings dichtheid en de concentratie van de be drijvigheid aldaar. De Regering zal daarom de vesti ging en de uitbreiding van indus trie in de noordelijke provincies alsook in de andere probleemge bieden met kracht bevorderen. Daartoe is zij bereid de nodige fi nanciële steun te verlenen voor het in versneld tempo tot uitvoering brengen van een programma van Gezien ook de doorwerking in het vol gende jaar van dé met ingang van dit jaar getroffen maatregelen op het ge bied van de investeringsaftrek en d_ vervroe. vermin» belastingdruk niet kunnen plaatsvinden en zullen mitsdien de laatstelijk voor 1959 verlengde belastingmaatregelen ook voor het komende jaar moeten worden gehandhaafd. Een en ander kan uiteraard niet beperkt blijven tot de industrie. Ook andere welvaartsbronnen zullen, waar nodig, tot verdere ontwikkeling moeten wor den gebracht. Daarbij zal niet uit het oog worden verloren dat de algemeen maatschappelijke en culturel begelei ding van bovenbedoelde activiteiten onmisbaar is voor de harmonische ont wikkeling van deze gebieden. De aandacht blijft gevestigd op de noodzakelijkheid om de vooraanstaande positie die de Nederlandse zeehavens in West-Europa innemen te handhaven en, zo mogelijk, te versterken, waartoe niet alleen vergroting van het haven areaal, doch ook verbetering van de toegangen uit zee en de verbindingen met het achterland geboden is. Op sociaal gebied blijft de Regering stre ven naar een verdere voltooiing van het stelsel van sociale zekerheid. Daarbij zul len de verzorging en de revalidatie van langdurige zieken in stijgende mate aan dacht vragen. Aan een wijde verbreiding van duurzaam persoonlijk bezit, en met name van produktief bezit, hecht de Re gering bijzondere waarde. Zij is van oor deel dat niet kan worden volstaan met een spoedige afwerking van de onder handen regelingen, maar dat de tijd thans rijp is om tot een verdere uitbouw van het bezitsvormingsbeleid over te gaan. Zij stelt zich voor het terzake in de eerst komende jaren te voeren beleid, daaron der begrepen een aanduiding van de daartoe te treffen financiële en fiscale maatregelen, op korte termijn in een af zonderlijke nota aan U voor te leggen. Een vraagstuk van andere aard dat in een sterk ontwikkelde volkshuishouding als de onze wordt opgeroepen, is dat der De Regering zal alle praktische mogelijk heden aangrijpen, welke dit doel kunnen bevorderen, evenals die, welke tot de ontwikkeling van dit gebied kunnen bij dragen. De goede verstandhouding met Australië zal ongetwijfeld tot die ont wikkeling bijdragen. Een hervorming van het voor Nieuw-Guinea geldende publiek recht zal, met dit doel voor ogen, wor den ter hand genomen. In de wereld van vandaag, waarin ge vaarlijke tegenstellingen van ideologische en materiële aard helaas onverminderd voortbestaan en telkens ernstige spannin. gen oproepen, is ons Koninkrijk gehou den zijn eigen bijdrage te leveren in het gezamenlijk streven naar vreedzame ver houdingen. De gesprekken die dezer dagen zullen plaatshebben, nu op initiatief van de President van de Verenigde Staten, zijn op wereldniveau een belangrijke poging tot ontspanning. Zij zullen, voor zover afhankelijk van de Westelijke lan den, slechts een inleiding kunnen zijn tot een werkelijke ontspanning, indien die landen gezamenlijk, en ieder land voor zichzelf, bereid en in staat zijn, innerlijke kracht en solidariteit op te brengen. Bij het streven naar een gewaarborgde vrede zijn het voortbestaan van een militair evenwicht en het versterken van de soci- aal-economische kracht van de Westelijke landen onmisbare voorwaarden. Even noodzakelijk tot bescherming van de vrij heid der mensen is het verdiepen van de politieke samenwerking van het Westen. De onafhankelijkheid en veiligheid ook van ons land en volk zijn verankerd in het Atlantisch bondgenootschap. Het be leid blijft er dan ook op gericht aan de gezamenlijke verdediging in Atlantisch verband naar beste vermogen bij te dra gen. Met dit uitgangspunt voor ogen wordt de toekomstige personele en financiële de- fensie-inspanning onder ogen gezien een nota dienaangaande zal in het ko mende parlementaire jaar aan U worden aangeboden, zodra in NAVOy-verband de daarvoor noodzakelijke gegevens ter beschikking staan. In de nieuwe Europese Gemeenschappen ziet de Regering de drijvende kracht voor een verdere ontwikkeling van de eenheid van Europa, dat historisch een eigen taak en verantwoordelijkheid heeft. Daar, om blijft het beleid bij voortduring ge richt op een voortvarende uitvoering van de verdragen van Rome en op een ver dere versterking van deze gemeenschap pen. Daarenboven is de goede ontwik keling en functionering van de Euro- markt van grote betekenis voor een groei ende welvaart van ons land in de toe komst. Het stemt dan ook tot voldoe ning, dat, ongetwijfeld mede als gevolg van het in werking treden van de Euro pese Economische Gemeenschap, de on derlinge handel tussen de zes landen sinds de aanvang van dit jaar, ook rela tief, aanzienlijk is toegenomen. In de loop van het volgende jaar zal een tweede verlaging van douanetarie ven in het kader van de Euromarkt worden doorgevoerd. De Regering spreekt de hoop uit dat deze tariefsver laging tot de andere landen van de Or ganisatie voor de Europese Economische Samenwerking zal kunnen worden uit gebreid, opdat het ontstaan van een kloof tusen twee groepen landen worde vermeden. Haar streven zal dan ook ernstig gericht zijn op de totstandko ming van een bredere Europese associ atie tussen de in voorbereiding zijnde vrijhandelszone van de zeven en de Europese Economische Gemeenschap. De groeiende Europese samenwerking heeft, naar in de praktijk is gebleken, het politieke belang van de Benelux en het gezamenlijk optreden in Europees verband met België en Luxemburg nog vergroot. Op de weg naar een sterke Benelux moeten nog moeilijkheden worden overwonnen. Daarvoor een op lossing te vinden is meer dan ooit ge boden en de Regering zal dan ook alles doen wat in haar vermogen ligt om dit te bevorderen. De vraagstukken voortspruitende uit de achtergebleven ontwikkeling van een belangrijk deel van de wereld hebben een dringend karakter. Ten dienste van de verbetering van de internationale verhoudingen zal ook ons land, met name als lid van de Verenigde Naties, bereid moeten zijn, in toenemende mate aan de oplossing van die vraagstukken mede te werken. Op het gebied van de belasting tarieven zal derhalve moeten wor den volstaan met een, overigens dringend geboden, verlaging van het tarief van de loon- en inkom stenbelasting voor ongehuwden. Als uitvloeisel van het terzake in de Tweede Kamer der Staten-Gene raal gevoerde overleg zal spoedig een wetsvoorstel worden ingediend tot verhoging van de huren met in gang van 1 april van het volgend jaar. werken, dat blijvend verbetering kan brengen in het industriële ves- Hwat hat tigingsklimaat aldaar. Wetboek met kracht voort te zetten. Als partiële wijziging van bestaande wetge ving zal zij op korte termijn een wijzi ging van de Loterij wet aan de orde stel len. Over de vraag in hoeverre een herziening van het vennootschapsrecht gewenst is zal de Regering zich doen voorlichten door een staatscommissie. Voor de vorming en de ontwikkeling van de persoonlijkheid van de mens zijn het onderwijs en de cultuur van uitnemend belang. De Regering besteedt daarom grote aandacht aan de uitbreiding en ver betering van het onderwijs, waarbij voor al de voorziening in de behoefte aan do centen en de bouw van scholen haar zorg hebben. Ook zal in het komende jaar veel aandacht worden gevraagd voor het onderwijs en met name voor de on- derwijswetgeving; dat geldt niet alleen voor de grote wetsontwepen tot regeling van het voortgezet onderwijs en van het wetenschappelijk onderwijs maar ook voor een aantal andere ontwerpen, die nog op behandeling wachten. In het bewustzijn van de grote waarde die radio en televisie in stijgende mate kunnen hebben, is besloten tot uitbreiding van de tele visiezendtijd. Waakzaamheid is geboden opdat de toe neming van de materiële welvaart de in de hedendaagse maatschappij dreigende verzakelijking niet versterke. Veeleer be hoort zij dienstbaar te zijn aan de gees telijke verheffing van ons volk. In dit verband ware o.a. te denken aan maat schappelijk werk, aan kennisneming van ons cultuurbezit en van uitingen van he dendaagse kunst en aan een zinvolle vrijetijdsbesteding, waaronder de sport. Van bijzonder belang voor de toekomst van ons volk is daarbij een verantwoorde vorming van de jeugd. De Regering is van de ingrijpende betekenis van deze kant van ons volksleven doordrongen. Voor zover hét op haar weg ligt zal zij hier stimulerend optreden. Niet alleen de vraagstukken, welke ik zoëven heb aangeduid maar ook vele an dere zullen in het komende zittingsjaar Uw aandacht en werkkracht vragen. De ingewikkeldheid en onderlinge verwe venheid ervan zullen Uw besluitvorming veelal tot een moeilijke maken. Moge Uw arbeid, waarbij vele en gevarieerde belangen moeten worden overwogen en behartigd worden verlicht door het die pe bewustzijn van het voorrecht, dat Re gering en Staten-Generaal ten dienste van het welzijn van ons volk in vrijheid werkzaam zijn. En mogen zo ook aan ons volk de offers, die het, gezamen lijk met de andere Westerse volken, bij voortduring voor de nationale vrijheid moet brengen, minder zwaar vallen door een levend besef van dat hoge goed. Met de bede dat God U in het komende zittingsjaar moge sterken bij de vervul ling van Uw moeilijke en verantwoorde lijke taak, verklaar ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. jreate ienriedigens en Dat jildt likegoed de Jouwer, foar Drylst Winsum, foar Wyt- libbene plakken, hwer’t de hiele omkri ten har haldfêst, har opliedingsmooglik- heden foar de bern, har pleatsingsmoog- likheden foar de alderen en har forsoar- ging foar allegearre, sykje moate. It iene plak üt chauvinistyske reden ophimmelje om in oar del to triuwen is minderwaer- dich wurk en ünearlike konkurrinsje. Elts plak, hwerfan de biwenners toane, dat hja hwat kinne en hwat wolle, moat syn kans ha. Ik bin it wol mei de hear Okma iens, as hy seit, dat de lju seis ek fan- leaven net üntbrekke mei, dat hja ienrie dich en breed de ünderskate groepen en rjochtingen har kansen jaen moatte, mar dan mei men dochs ek forwachtsje, dat :ge oerheit der net de domper fan ikwalifikaesje opset. Dêr ha wy nou krekt gjin bihoefte oan. De natuerlike wegen komme moatte, dat it initiatyf bi- dich en breed de ünderskate groepen t moatte, dochs ek forwachtsje, dat de hege de diskwalifikaesje opset. Dêr ha wy ekonomyske tsj instuiten binne al great genóch, dêr hoecht neat mear by.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1