CHROESJTSJEW IN AMERIKA KOEL ONTVANGEN CONFLICTEN OVER „VRIJERE” LOONVORMING roar aoe I üs hjoed p p to sizzen IB* Buitenlands Overzicht Gouden filmpjes le week okt. 1909 liet gelanceerde ontwapeningsplan voor realisatie vatbaar? Provinciaal Bestuur adresseert inzake „Mammoetliwet” De Gaulle laat de Algerijnen de keus I, l: - - 55e JAARGANG No. 73 VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1959 Hwat Hat KAMEROVERZICHT de oorzaak van is Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Er zijn dat het Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Bij de uitgever A. J. Osinga de 2e jaargang van het adresboek van Sneek, thans aangevuld met een naam- voortaan op televisiegebied met confec- lijst vaat Ingezetenen uit Bolsward. Uit advertenties: Gevraagd menschen, die een meisje van drie maanden tot zich wensen te nemen waar de moeder van gestorven is tegen kleine vergoeding. Juffrouw, gediplomeerd aan school voor spraakgebrekkigen, biedt zich aan voor privaatlessen in het stotteren, stamelen, lispelen, door de neus spreken enz. Massage. Heer vraagt prijsopgaaf van masseuse. De wierheit docht safolle goed net oan de wrald as har skyn kwea. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad le- regenng ken. In het Noorden des lands schijnt yrscheen sbo Beeldscherm. De staking vestigde intussen weer eens de aandacht op de broosheid der nieuws voorziening. Zij had slechts even langer behoeven te duren en bijv, de terugkeer van prinses Beatrix uit de Verenigde Sta ten had niet „in de krant” kunnen ko men. Een arbeidsconflict in de grafische sector kan m.a.w. óók gevolgen hebben voor de uitoefening der persvrijheid. Deze vrijheid stond trouwens in de afge lopen week nog aan een andere bedrei ging bloot. Het bestuur van de Neder landse Televisie-stichting besloot name lijk om van 1 oktober af alle andere persfotografen dan die van het A.N.P. van haar terreinen te weren. Dat ge schiedde in dezelfde week, waarin de Vereniging van Persfotografen aller aan dacht trok met een tentoonstelling van ’s werelds beste persfoto in het Haagse gemeentemuseum. Het gevaar doemde derhalve op, dat ons perswezen zich tie-foto’s zou moeten vergenoegen. De N.T.S. mocht zich er op beroepen, dat haar terreinen „particulier eigendom” waren, onmiddellijk sprongen diverse persorganisaties in het geweer en de libe rale afgevaardigde mevrouw Van Some- ren-Downer stelde er in het openbaar schriftelijke vragen over aan staatssecre taris Scholten. hier om een „wilde staking” ging. De grote vakcentrales, welke aan de C.A.O.- onderhandelingen hadden meegewerkt, stonden er niet achter. H.K.H. PRINSES BEATRIX TERUG IN NEDERLAND Dinsdagmorgen is H.K.H. Prinses Bea trix op de luchthaven Schiphol terugge keerd van haar bezoek aan de Verenigde Staten. Foto links: Haar moeder, HM. de Ko ningin informeerde belangstellend naar de ervaringen van de kroonprinses in de Verenigde Staten. Foto rechts: wandelend naast haar moe der wuifde de Prinses naar de belang stellenden op het vliegveld. Doch uiteraard zijn de Rijksbemidde- van afgesloten ar- aan het algemeen egering heeft opgesteld, de eendags-staking dus politieke zijde. 1 van het kabinet-De elkaar na afloop in de pers laars, bij de toetsing beidsovereenkomsten belang, zelf gebonden door de richtlij nen, welke de rej In zoverre had ook een Vriend en vijand Quay vlogen dan ook direct in de haren over de vraag of de zg. vrijere loonpolitiek een versto ring van onze veelgeprezen arbeidsvrede eigenlijk niet in de hand werkte. Opge merkt dient echter te worden, dat het Proteststaking. Aangenomen althans, dat de 24-urensta- king in het grafisch bedrijf, welke maan dag jl. de verschijning van de meeste lan delijke dagbladen verhinderde, zich niet herhaalt en uitbreidt. Deze staking richt te zich niet tegen de drukkerspatroons; zij vormde een protest tegen het uitblij ven van de goedkeuring van het College van Rijksbemiddelaars op de door werk gevers- en werknemersorganisaties afge sloten collectieve arbeidsovereenkomst. Er werd derhalve zelfs het grapje ge maakt, dat het instituut van de Rijksbe- middelaar, dat vóór de oorlog in het le ven werd geroepen om stakingen te voor komen, er nu de oorzaak van is geworden. De Fransen construeerden een fiets zon der voor- en achtervork. Inplaats daar van zit één stang. Bij een lekke band kan men het wiel gemakkelijk afne men, hetgeen een grote verbetering is. Centrale verwarming aangelegd in de Herv. kerk te Tzum. Aan het gesjouw met stoven komt nu een einde. Voor de functie van directeur der gas fabriek hebben zich een 25 sollicitanten gemeld. In het Heidenschap worden pogingen aangewend om de openbare lagere school te vervangen door een nieuwere. Op twee na hebben alle kinderen daar toe de school verlaten. De colleges van Gedeputeerde Staten van Groningen, Friesland en Drenthe hebben zich gezamenlijk tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal gewend met een brief over het ontwerp van wet tot rege ling van het voortgezet onderwijs (de z.g. Mammoethwet) In de brief wordt gewezen op de geva ren, die het wetsontwerp voor dunner bevolkte gebieden als de drie Noorde lijke provincies inhoudt. De op de leer lingenaantallen gebaseerde normen, waar van oprichting van nieuwe dan wel hand having van bestaande scholen voor voort gezet onderwijs volgens het wetsontwerp zal afhangen, liggen voor de bovenbe doelde gebieden veel te hoog. In de brief wordt gesteld, dat hierdoor een vermin dering van de opleidingsmogelijkheden in het noorden zou dreigen te ontstaan, welke een averechtse en funeste uitwer king zou hebben op alle pogingen, die mede van de kant van de regering wor den gedaan om de positie van deze ge westen te versterken. De wet op het voortgezet onderwijs, in ongewijzigde vorm aangenomen, zou een volledige doorkruising betekenen van het beleid op dit stuk, aldus de brief. Aan de Tweede Kamer wordt verzocht bij de behandeling van het ontwerp aan dit aspect ernstig aandacht te willen schenken. LAATSTE SPITFIRE MAAKT NOODLANDING Kort nadat Engelands laatste Spitfire zondag had deelgenomen aan de lucht parade ter herdenking van de slag om Engeland, waarbij de taaie veteraan o.m. het standbeeld van Nelson op Trafalgar Square in Londen passeerde (foto boven), bewees dit vliegtuig nog eens zijn onverwoestbaarheid tijdens een noodlanding. Op de terugweg van Londen naar het vliegveld van Martles- hamheath, moest de piloot een noodlanding maken op een sportveld te Brom ley in Kent. De Spitfire kwam vrijwel onbeschadigd op het veld neer, de piloot kreeg bijna geen letsel en de cricketers speelden rustig verder Het was dit jaar voor het laatst dat een Spitfire en een Hurricana aan de luchtshow deelnamen. Dat zit trouwens nog, want het voorstel spreekt uitdrukkelijk van het handha ven van met kleine wapenen voorziene militie in elk land en voor de satelliet staten zou dat wel betekenen een voor het communistische regime daar betrouw baar machtsinstrument dat de bevolking in bedwang kan houden. Een zwakke zijde van het plan is echter dat de Sov jetunie wel controle wil toelaten als de totale ontwapening eenmaal een feit is, doch niet tijdens de uitvoering van de verschillende stadia van het plan, ze wil, zoals Chroesjtsjew zeide, geen controle als er geen werkelijke ontwapening is omdat dit op spionage zou uitlopen. De Russische premier zeide overigens te begrijpen dat er tijd nodig was om een dergelijk veelomvattend plan uit te wer ken waarom hij ook bereid was over ge deeltelijke ontwapening te praten. Een dergelijk plan zou inhouden een contróle- en inspectiezóne in West-Europa, bene vens een zóne Zonder kernwapens in Midden Europa, de terugtrekking van alle buitenlandse troepen uit het gebied van de Europese staten en de liquidatie van de militaire bases; verder het afslui ten van een non-agressiepact tussen de Noord-atlantische verdragsorganisatie en de staten van het pact van Warschau, be. nevens een overeenkomst nopens het voorkomen van verrassende aanvallen. Het is een oud Russisch plan dat al eer der door het Westen werd verworpen omdat het voordeliger voor de Sovjet unie dan voor het Westen zou zijn, dus het machtsevenwicht in Europa zou ver storen. Maar er zitten elementen in, wel ke ook in een Engels voorstel inzake de beperking der bewapening voorkomen, zodat er misschien met enig resultaat, hoe gering ook, door Eisenhower en Chroesjtsjew over zou kunnen worden gesproken als ze zich straks voor geheime besprekingen terugtrekken in een buiten huis van de Amerikaanse president. Wat Volgende week beginnen de algemene politieke beschouwingen over de Rijksbegroting I960 op het Binnenhof. In de afgelopen dagen is het ene begrotingshoofdstuk na het andere in de brievenbus der Tweede Kamer gevallen. A.s. dinsdag zal minister-president De Quay, die zich onmiddellijk na Prinsjesdag naar Canada begaf voor een bezoek aan geëmigreerde nazaten, de degen kruisen met de voorzit ters der verschillende kamerfracties. Kritiek zal hem daarbij stellig niet ge spaard blijven, doch hij zal die waar schijnlijk met een opgewekter gemoed doorstaan dan waarmee de Russische pre mier Chroesjtsjew de vrijmoedige Ame rikaanse aanmerkingen op het commu nisme verdroeg. De leidende figuren in een democratie zijn nu eenmaal beter ge hard door en meer gewend aan kritiek dan dictatoren. Ons perswezen zal dan het verloop der kamerdebatten weer zo goed mogelijk doorgeven, opdat de Ne derlandse kiezer zich over de juistheid van de door hem in het voorjaar uitge brachte stemming zal kunnen bezinnen. Er zouden dus na vier jaar geen strijd krachten meer zijn, de generale staven en ministeries van oorlog zijn afgeschaft, militaire academies gesloten en tientallen miljoenen mensen zouden terugkeren tot vreedzame scheppende arbeid. Buiten landse militaire bases moeten verdwijnen, alle kernbommen moeten worden vernie tigd en verdere produktie verboden. Hun energie moet voor vreedzame doeleinden worden gebruikt. Militaire raketten van alle soort moeten ook verdwijnen. Raket ten dienen alleen nog te worden gebruikt voor transport en voor het onderzoek van de ruimte. Tot zover dit gedeelte van de rede van de Russische premier dat een plan ont hulde, dat zich onderscheidt door zijn onuitvoerbaarheid in een periode van vier jaar, gegeven de huidige omstandig heden. Daarom is bij de Westelijke staatslieden en commentatoren ook twij fel gerezen aan de oprechtheid van de voorsteller, van wie men overigens toe geeft dat hij in gematigde toon sprak. Propagandistische waarde heeft het plan zeker, het spreekt tot de idealisten en po litiek ongeschoolden en tot de jonge na ties, welke ook min of meer tot de laat ste categorie behoren, en welke het plan extra attractief werd gemaakt door het voorstel van Chroesjtsjew om de midde len welke vrij komen door afschaffing van de defensie te gebruiken voor hulp aan economische onderontwikkelde lan den. Het Westen zal zich daarom mede terde ge moeten bezinnen op een antwoord op deze voorstellen en kan er zich" niet van afmaken met een dooddoener als de En gelse minister van buitenlandse zaken Selwyn Lloyd uitte toen hij het nieuws ve'rnam dat de Russen met hun tweede kosmische raket de maan hadden geraakt. :1 lieden zich voor het geval zouden interesseren, een volkomen onjuiste conclusie en een de prestaties van een te- commentatoren die menen een goede manoeuvre van het Westen zou zijn als men het ra dicale Russische plan maar in prin cipe aannam omdat dan wel zou blijken dat de Sovjetunie helemaal niet van plan was het uit te voeren, omdat zij dan meteen haar greep op de Oost-Europese satellieten zou verliezen, daar zij niet meer over machtsmiddelen zou beschikken. Chroesjtsjew is over het algemeen door het Amerikaanse volk koel ontvangen. Hij heeft het ijs van de koude oorlog, dat de beide mach tigste landen ter wereld scheidt, nog niet kunnen doen smelten. Zelfs niet met zijn ontwapeningsplan, dat hij in een rede voor de algemene vergadering van de Ver. Naties heeft ontvouwd en dat niet minder omvat dan een algemene totale ontwapening binnen een periode van vier jaar en dat dan gekoppeld zou worden aan een systeem van internationale controle, terwijl alle landen bepaalde contingenten po litie- en militie-troepen op de been zouden mogen houden voor hand having van de binnenlandse rust. er tot nog toe is gebeurd is eigenlijk niet meer dan het Amerikaanse volk vluchtig heeft kunnen kennis maken met een wat gewild joviaal doend heer, die ook wel eens uit die rol valt en driftig kan wor den in Los Angeles dacht hij er zelfs over zijn reis te beëindigen als men het hem met vragen lastig maakt of als hem de eer aan een staatshoofd wat hij niet is verschuldigd niet brengt. Welke indruk Chroesjtsjew van het Amerikaanse volk mee naar huis zal ne men, is een niet te beantwoorden vraag. Moge het zijn de overtuiging dat het een volk is dat voor de vrijheid pal zal blijven staan. Terwijl Chroesjtsjew een termijn stelde van vier jaar, waarbinnen zich de algemene ontwapening zou moeten voltrekken, bood de Gaulle de Algerijnen binnen vier jaar na de pacificatie de vrije keus aan tus sen algehele onafhankelijkheid, zelf standigheid binnen de Franse unie of integratie in het moederland, kortom dus zelfbeschikkingsrecht. Onder pacificatie wilde de Gaulle de toestand verstaan, dat in één jaar tijd minder dan 200 doden tengevolge van de opstand vielen. Hij wilde echter niet met de leiders van de rebellen praten en dat lijkt een fout in zijn plan omdat deze toch in ieder geval aan de pacificatie moeten meewerken. Deze leiders hebben dan ook aanvankelijk het plan-de Gaulle verworpen maar de president van Tune sië en de koning van Marokko trachten te bemiddelen. De Amerikaanse en Engelse regeringen achten het plan aanvaardbaar maar dat neemt niet weg dat het kenmerkend voor de Gaulle is, nl. vaag. Hij heeft immers ook verklaard dat de delfstoffen van de Sahara, op een gedeelte waarvan de Al gerijnen ook aanspraak maken, in ieder geval in Franse handen moeten blijven; dat wil waarschijnlijk zeggen dat Frank rijk zeggingschap wil houden in die de len van Algerije waar de producten van de Sahara Afrika verlaten of van waar uit de exploitatie van de bodemrijkdom geschiedt. Dit klopt dan uitstekend met een ander voorbehoud van de Gaulle inzake de zelfbeschikking. Hij wilde nl. die Alge rijnen en kolonisten die bij de volksstem ming zich uitspraken voor een band met Frankrijk of voor het Franse burger schap, als de meerderheid zich uitsprak voor totale onafhankelijkheid, hergroepe ren, d.w.z. bijeenbrengen in bepaalde ge deelten van Algerije welke Frans zouden blijven en dat zullen dan wel die gebie den zijn welke betrokken zijn bij de ex ploitatie van de Sahara. Bepaald aantrek kelijk lijken deze voorwaarden niet voor de rebellen, maar het gehele plan is ver werpelijk voor de Franse kolonisten en die Algerijnen welke de integratie van hun land in het moederland voorstaan. Algerije verkeert trouwens nog steeds in die toestand want het is een Frans depar tement. De eerste tekenen van verzet van die zijde zijn er reeds. Overigens is de Gaulle’s plan liberaal genoeg om te voorkomen dat in de thans bijeen zijnde algemene vergadering van de V.N. een meerderheid de Franse houding in deze kwestie zal afkeuren. Er komt een reeks andere netelige zaken in die vergadering aan de orde. We zullen gelegenheid heb ben er over te schrijven als er werkelijk over wordt gesproken. Zoals bekend wil India nog eens over de toelating van Rood China tot de V.N. praten, hoewel de commissie voor de agenda er blijkbaar niet voor voelt. Als men echter werkelijk plannen voor ont wapening of beperking der bewapening opstapel zet kan men Peking er toch niet buiten houden. Ook Chroesjtsjew heeft in zijn rede voor de V.N. nog eens voor toelating van zijn grote bondgenoot, die in eigen huis weer eens een grote „zuive ring” hield, gepleit. Cellenbouw. Ook het N.V.V. niet, dat in het komend jaar echter vermoedelijk een massale aan melding van leden der dan door de communistische partijleiding opgedoekte E.V.C. 1958 zal krijgen te doorstaan. „Cellenbotiw” in de grote vakcentrales, dat is de bedoeling der communisten, ter vergroting van de sociale onrust. Ons land moge dergelijke arbeidsconflicten ontgroeid zijn, in de Verenigde Staten beriepen de Amerikaanse vakbondsleiders zich vol trots op het stakingsrecht als één der kenmerken van de vrijheid in hun land. Op hun vraag of de Russische ar beiders ook mochten staken, antwoordde Chroesjtsjew, dat zij dit recht wel beza ten maar het niet nodig hadden genstander, welke niet deze maar de mi nister en daarmee het gehele Westen schade doet. Lauwerszee. Ongeveer te zelf der tijd verstrekte de li berale vice-premier Korthals een sussend antwoord op de vragen van de socialis tische afgevaardigde Posthumus met be trekking tot de plannen der regering in zake de Lauwerszee: er bleek nog géén beslissing te zijn genomen; bij de a.s. be handeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat zou hierover verder ge sproken kunnen worden! Het laat zich intussen aanzien, dat mi nister Korthals een hartig begrotingsdi bat te wachten zal staan als de regerin_ tot een afwijzende beslissing zou gera- zich althans terzake een ware volksbewe ging te gaan ontwikkelen. Maar minister Korthals heeft nog vele andere zorgen. De IJ-tunnel is bijv, ook een gevoelige zaak. Reeds is de minister bedacht op de aanstelling van een staats secretaris, die hem althans van de inter nationale problemen van de verkeerspoli- tiek kan ontlasten. In dit verband circu leert de naam van de liberaal Stijkel, die thans bij één der Europese instellingen werkzaam is. Hij zeide dat niet bijzonder veel volkomen onjuiste conclusie kleinering van E mm

Bolswards Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1