Qabe Sk üs hjoed p p to sizzen WIJ VIEREN FEEST! TAPIJTKEVERS BEDREIGEN UW GARDEROBE WAT WIL EIGENLIJK DE STICHTING „SUDERGOA”? roar K. b. Fan de Martinytoer s.o.s. EEN GOED BEGIN.... Zilveren filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND I Versterking gemeenschapszin en volks cultuur - bevordering sociaal werk - aan passing economie Tj. de J. 55e JAARGANG No. 76 DINSDAG 6 OKTOBER 1959 s meel sociaal werk in WAT WIL SUDERGOA? datum vastgesteld vragen en de beste drukker kiezen, moeilijk jongerein, minder WITTEBROOD EN HARING Ie week oktober 1934. as ft Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie na Ie stichting „Su- „Kom- zijn bestaan be- 3 okt.: Traditiegetrouw werd de viering van het ontzet van Leiden inge luid met het uitdelen van wittebrood en haring. Er viel zaterdagmorgen een extra feestelijk tintje te bespeuren, want de 69-jarige mevr. L. Wijling (achter de harington) mocht het genoegen smaken voor de veertigste maal haar stadgenoten de delicatesse voor te zetten. 4 aan‘ I laagje poeder onder de Wij menen er laten nemen van het ontstaan, het doel stichting. kast hangt, tot in de bedden toe dringen ze door. Een enkel kevertje, dat in Uw huis weet binnen te dringen wat op deze zon nige dagen wanneer overal de ramen wijd open staan geen moeite is kan een onplezierig groot aantal eitjes leg gen, waaruit dan de vraatzuchtige larven komen kruipen, die zich dwars door alles heen een mooi rond gat vreten. Het vlie gen van de kevers heeft over het alge meen na de middag plaats, zodat een Bolswards Nieuwsbla Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Het is niemand kwalijk te nemen wan neer hij er niet meer uit wijs kan worden. Het land wordt overspoeld door organi saties, welke zich aandienen als beharti gend het algemeen belang. De tijd, waar in de „maatschappij tot ’t nut van ’t algemeen” eenzaam aan het firmament prijkte, is voorbij; alom verschijnen nieuwe lichten op levensbeschouwelijke of territoriale grondslag; sommige met publiekrechtelijke grandeur, erkend en geacht, andere voortgekomen uit samen werkende organisaties en door afgevaar digden daarvan bestuurd en weer andere, die het zo maar doen, daarbij deels sym pathiek welwillend, deels met enig wan trouwen gadegeslagen. Tot deze laatste organisaties behoort de stichting „Suder goa”. ig van *k aan op de bespuiting verdient het nog bevelin; vloerbei tueel nog binnenvliegende kevertjes niet voor een plaag Yn it libben wurdt fakentiids better toanielspile as op de planken. Over dit onderwerp schreef Mr. K. J. van Douwen, burgemeester van Doniawerstal in het maand blad „Maatschappelijk werk in Friesland” een oriënterend artikel, dat we hier gaarne een plaats ge ven wegens het belang ook voor Bolsward en omgeving van deze Stichting. Red. stuks 50 cent. Door de eerste kamer aangenomen de zg. Dodehand-belasting. is, dienen wij te zorgen dat dit zo spoe dig mogelijk algemeen bekend wordt ge maakt, zodat andere verenigingen er re kening mee kunnen houden. Natuurlijk hebben wij vooraf nagegaan of wij niet door andere festiviteiten er vlak vóór of kort er na „klem” komen te zitten. Wanneer wij tijdig ons programma klaar, hebben, kunnen wij het ook tijdig laten drukken. Wij kunnen behoorlijk offerte Hoe ontstond Sudergoa? Op 19 november 1955 vond op initiatief van de Fryske Folkshegeskoalle in een huiskamer te Hemelum een gesprek plaats tussen een twintigtal personen, die tevoren getoond hadden behoefte te heb ben aan overleg. Na een inleiding van Dr. H. G. W. van der Wielen uit Bakke- veen bleek er algemeen een gevoel van onbehagen te bestaan over de situatie in de Zuidwesthoek op economisch, cultu reel en sociaal gebied, waarbij niet ver- Het kleine tapijtkevertje links boven brengt de zo vraatzuchtigee larven voort, die het op onze garderobe en dergelijke voorzien hebben. Daaron der het iets grotere bont- of pelskever tje, wier larven eveneens grote schade kunnen aanrichten. De streepjes naast elk diertje geven de werkelijke grootte aan. Nei alle gedachten sil Ds. Bijleveld, dy’t joun yn De Doele sprekt oer üntfolking en. üntfrysking fan it plattelan, in tige oandachtich publyk hawwe. Hwant de ünrêst oer de kommende dingen bigjint hoe langer hoe mear troch to kringen, sawol yn de formiddens fan it suvere plattelan, as yn de doarpen en stêdtsjes, dy’t dêrre har plak hawwe. Sa op it ear- ste gesicht is it foar de boerestan net sa botte wichtich, hja binne dochs oan har pleats boun en sille dat ek wol bliuwe. Mar sjocht men hwat fierder, dan blykt, dat der hiel hwat dingen ek foar harren fan bilang binne. Soe men bygelyks it systeem fan de kearnen trochfiere, dan moat men forwachtsje, dat de plakken, dy’t as ünderwiis- en opliedingssintrum, forsoargingspunt en mooglikheit ta oare biroppen, net mist wurde kinne, yn in kritike situaesje reitsje. Hwant in forsoargingssintrum hat, om syn taek waernimme to kinnen, in na- tuerlike üntjowing nedich. Gjin birop, gjin saek en gjin skoalle kin dat misse. Der moat ekspansje, der moat takomst yn sitte. En dizze groei kin dan allinnich bistean bliuwe, as sok in plak diele kin yn de groei fan de wurkgelegenheit, dy’t Nederlan yn it ginnerael sjen lit. By in gelykbliuwende bifolking is dat net mooglik, towyl der yn it libben ek gjin vragen en de Deste drukker kiezen, en die drukker kan zorgen dat het op tijd en keurig klaar is. Hoe vaak gebeurt het niet, dat er ’s middags nog hard gewerkt moet worden aan de programma’s voor s avonds? Alleen doordat men het er op aan heeft laten komen 1 Over het gebruik de middenstanders af te lopen om deze in een programma te doen adverteren, kan men van mening verschillen. Vast staat dat zo’n adverten tie voor de middenstand praktisch geen waarde heeft, maar dat hij er moeilijk „onder uit” kan. Het gaat dan veel op een soort chantage lijken Het is altijd goed een feestcommissie te benoemen, die de organisatie van de feestavond voor haar rekening neemt. Maar de leiding van de vereniging, en al haar activiteiten, berust bij het bestuur. Dat draagt de verantwoordelijkheid, ook voor de feestavond. Het bestuur kan zuimd werd te wijzen op een enkele zwakke kant van het volkskarakter. Het werd nodig geacht al deze facetten nader te onderzoeken. Als „Kommisje Sudwesthoeke fan it Folkshegeskoallewurk” zouden de ge sprekpartners weer bijeenkomen. Later werd besloten subcommissies op te rich ten, t.w. een economische, een culturele en een sociale. Voor de subcommissies werden weer an dere personen uit de streek aangezocht. Bij de samenstelling werd behalve op be kwaamheid en belangstelling gelet op woonplaats, levensbeschouwing en maat schappelijke positie, opdat zoveel moge lijk allerlei opvattingen tot hun recht zouden kunnen komen. Zo breidde zich het overleg uit en werd op 18 april 1956 te Rijs een openbare bijeenkomst gehou den, waar de heren Van der Wielen en Van der Mark het woord voerden. Op 16 november 1956, dus juist een jaar het eerste contact werd di dergoa” opgericht, waarmee de misje Sudwesthoeke” Z"" eindigde. Een der eerste voorwaarden voor het welslagen van een feestavond is: tijdig beginnen met de voorbereiding. Wanneer men te laat begint, stuit men op allerlei moeilijkheden en tegenslagen en kan men geen feest organiseren zoals men het graag zou willen hebben (en zoals het ook moet zijn) doch men moet proberen er maar het beste van te maken! gen aan het achtereinde een donker ge kleurd bosje haar, waardoor ze o.m. te onderscheiden zijn van de tapijtkever- larve, die langer is. Op het menu van beide komen dezelfde kostbare goederen voor, zodat de bestrijding van deze larven en de zwartblauwe vaders en moeders, die twee witte stippen op de dekschilden dragen, in huis een eerste vereiste is, wil men geen grote schade ondervinden. Hwat hat stilstean is: allinnich groei of forfal. Wol men bybliuwe, dan tsjinnet eltse saek, eltse ündernimming en seis elts frij birop, kans to hawwen op greater en bet ter wurden. Dan allinnich bliuwe reed- like kansen, dan allinnich kin men reed- like krêften en fikse arbeiders halde, dan allinnich bliuwe saken en huzen, pak- huzen en garaezjes, op wearde en dat makket wer, dat hja goed ünderhalden wurde kinne en oanpast oan de tiid. Yn in groeijende mienskip wurdt troch alle leden reedlik fortsjinne, kinne dêr- troch ütjeften dien wurde foar net-mate- riële bihoeften, slagje de kulturele mani- festaesjes en kin men op it gebiet fan üntspanning hwat op tou sette. Ek dan wurkje de sintralisearende krêften troch en glide jin dingen troch de fingers, dy’t jo graech bihalde woene. Sa stiet it nou wer fêst, dat de kantoaren foar registraesje en meiiens fan it kadas ter yn Fryslan, yn Ljouwert sintralisearre wurde sille, sadat eltse notaris, saekwaer- nimmer en oare bilanghawwénden tonei nei Ljouwert moatte. De tsjinst skynt sa- danich foroare to wêzen, dat hjirtroch in bilangrike bisuniging birikt wurdt. Dat it oan de oare kant tsientallen min- sken folie mear tiid en jild kostje sil, wurdt maklik oersljuchte. Mar as men dat docht mei plakken as Snits en Hear- renfean, dan kin men maklik foar it for- stan krije, hwat kant it ütgiet, as men hearre sil ta de rige fan plakken, hwer- fan de bifolking efterüt rint. Dan is der gjin balden mear oan en de iene nei de oare giet, kat efter kat, om utens. En net allinnich forliest men oan oantal en mooglikheden, mar ek de kwaliteit fan de biropsbifolking, fan de frije biroppen, fan de ünderwizers en ambtners, giet sta- dich mar wis efterüt. It aide sprekwurd seitder’t folk is, is ek nearing, mar it jildt ek oarsom: der’t nearing is, is ek folk. En it giet yn it moderne libben foar nimmen mear allinnich om in dak boppe de holle en brea op tafel. It tal minsken, dat bilang hat by mear as gewoan legere skoalle, nimt mei de dei ta. It feit, dat hjir nei de oarloch twa middelbere ün- derwiisynstellings bykomd binne, is foar hiel hwat alden in sterk argumint om hjir to bliuwen. Men kin nou fan hüs üt it middelber ünderwiis folgje, de famkes opliede ta learares by it hüshaldünder- wiis, hwat is dat in foarrj’ucht en in fi- nansiële bisuniging foar in hüshalding. It is net sa slim as der ris immen fuort Wanneer wij gaan uitrekenen hoeveel voorbereidingstijd wij hebben, kunnen wij daar allereerst diverse weken van af trekken, bv. in de zomer de vakantietijd en in de winter de tijd tussen St. Nico- laas en Nieuwjaar. Voor repetities, ver gaderingen enz. krijgt men de mensen dan uiterst moeilijk. In sommige gevallen wordt de avond gevuld door bijdragen van eigen krach ten, in andere moet men, geheel of ge deeltelijk de hulp inroepen van buiten staanders, hetzij amateurs of beroepsar- tisten. Werken wij met eigen krachten, dan moeten wij rekenen op een behoorlijke tijd voor repetities. Anders hebben wij kans op een slordig, onverzorgd pro gramma, waarbij men „wegens tijdsge brek” veel door de vingers moet zien. En moeten wij een overeenkomst treffen met buitenstaanders, dan dienen wij er ook vlug bij te zijn. Goede gezelschap pen, of artisten, die in trek zijn, hebben de beste data al gauw besproken. Zijn wij te laat, dan moeten wij met het min dere genoegen nemen en krijgen wij een tweede- of misschien derderangsprogram ma. Ook met het bespreken van de zaal moe ten wij op tijd zijn. En wanneer de datum vastgesteld en de zaal besproken Wat wil Sudergoa? Uit de stichtingsakte blijkt, dat de stich ting ten doel heeft: In het algemeen: de kulturele en ekono- j van de bevolking van de Zuidwesthoek van Friesland. In a. g vee zal worden ingeblikt ofwel worden geëxporteerd naar Rus in de Mijnstreek is de tapijtkeverplaag uitgebroken. Op een kwade dag ontdek ten daar diverse huisvrouwen harige rup sen, die bezig waren zich te goed te doen aan winterjassen, dekens, vloerkleden en allerlei ander eetbaar spul. Steeds meer van deze vraatzuchtige diertjes werden er gevonden, zodat binnen enkele dagen de plaatsen Sittard, Hoensbroek, Heerlen en Geleen geteisterd bleken door een insec tenplaag, die trouwens niet tot de Mijn streek beperkt bleef, maar intussen ook naar oostelijk Nederland is overgeslagen. Het is dus zeker niet denkbeeldig, dat, wanneer het droge, warme weer aan houdt, ook in andere delen van ons land de larve van de tapijtkever hun vernie lend werk in groten getale zullen ver richten Hoe ziet zo’n tapijtkevertje eruit? Het heeft wat de vorm betreft iets weg van een lievenheersbeestje, is evenwel iets kleiner en heeft beige-bruine schil den, waarop kleine zwarte vlekken voor komen. Het kevertje zelf is niet schade lijk. Het leeft op bloemen en de ellende begint eigenlijk pas in dit jaargetijde. Dan zijn de wijfjes bevrucht en deze zoeken het donker en de warmte van de menselijke woning, om op een geschikte voedingsbodem eitjes te leggen. Die voe dingsbodem vinden ze in de kieren der houten vloeren, stofnesten tussen gebinte en ook deponeren zij hun eitjes in de bekleding van stoelen, op gordijnen, en het kostbare goed dat in de garderobe- WIJ VIEREN FEEST! Iedereen die, op welke wijze dan ook, een rol speelt in het vereni- gings- en organisatieleren, komt op een gegeven moment voor de taak te staan, een feestavond te (helpen) organiseren. Wat voor soort feest het ook zij, het is onvermijdelijk, en het moet natuurlijk klinken als een klok. In enkele artikelen worden vele praktische wenken gegeven, die tot het welslagen van zulk een avond kunnen bijdragen. Naast het reeds jaren bestaande en genoegzaam bekend zijnde streek- orgaan „Streekcentrum Oostelijk Friesland” te Olterterp, zijn in deze provincie de laatste jaren meer van dergelije organen tot stand geko men. Eén daarvan is de „Stifting Sudergoa” in Zuidwest Friesland, goed aan te doen onze lezerskring nader kennis te en de werkwijze van deze Wat is Sudergoa niet? Zij is niet een „-schap”, dus niet publiek rechtelijk gefundeerd; zij is niet ontstaan uit overleg met of tussen organisaties. Zij wordt niet bestuurd door vertegen woordigers van overheid of organisaties. Wat is Sudergoa dan wel? Sudergoa is een stichting, welke ruimte geeft aan allen, die het wel menen met de Zuidwesthoek, zich over de toekomst yan deze streek zorgen maken, en voor haar vooruitgang willen werken. Suder goa is gegroeid van een gesprek in een huiskamer tot een stichting, waarin tien tallen in verschillende commissies zich beraden over de problematiek van onze streek en waardoor dankzij subsidies van Rijk, Provincie en Gemeenten een breed opgezet sociologisch streekonderzoek wordt ingesteld. eerste bestrijding gezocht moet worden in het na het middaguur gesloten houden van deuren en ramen, of door daarin hor ren te plaatsen. De larve van de tapijtkever heeft niets gemeen met die van de mot. Motten larven zijn trouwens veel gemakkelijker uit te roeien dan de stekelharige snel- eters, die nu in zo groten getale in de wintergarderobe huishouden. Met een eenvoudige schoonmaak blijven nog te veel larven levend, zodat inderdaad een volledige grote schoonmaak moet worden begonnen, zodra men enige larven heeft gesignaleerd. Niet vergeten mag worden de vloerbe dekking op te nemen, daar juist in de vloernaden zeer dikwijls concentratie van deze onprettige commensalen worden aangetroffen. Het is reeds gebleken dat niet alle insectenbestrijdingsmiddelen het gewenste resultaat hebben. Door de we tenschapsmensen, die zich de laatste da gen met de bestrijdingsmethoden hebben beziggehouden, wordt evenwel algemeen een spuitvloeistof als bijv. Nourycid- extra als effectief bestrijdingsmiddel aan gewezen. Bij de toepassing hiervan moe ten de ramen en deuren van het behan delde vertrek enige uren gesloten blijven, zodat de fijne nevel de gelegenheid heeft om in kieren en reten door te dringen. Bij het bespuiten van kleding en gor dijnen, dient men een afstand van ten minste een halve meter in acht te nemen, daar er zich anders vlekken kunnen vor men. Ook de binnenzijde der revers, de binnenkant van de mouwen, de voering dient te worden bespoten. Als aanvulling en doarpen üt- forset opropt. men yn de lytse loege driget to reitsjen, dan moat De ütdaging fan de hege hearen moat de plakken, dy’t by de roungon; moderne kearnensintneklaes i ten wurde seis! Hokfor andert sille hja op dit f Dat wurdt de bilangrike kwestje, dy’t yi dizze plakken de kommende tiid spylj sil. mische verheffing het bijzonder: wat de kuituur betreft, 1de versterking van de gemeen schapszin in Fries, Nederlands en Europees verband en van het be sef van de waarde van het kul- tuurbezit van die verbanden; 2. de versterking van de volkscultuur door het aansporen tot grotere persoonlijke en gemeenschappe lijke prestaties; wat het sociale betreft, de bevordering van streekverband wat de economie betreft, het bevorderen van de aan pass in; de economie van de Zuidwesthoel de ingrijpende structurele veranderin gen welke zich aandienen. Uit deze doelstelling blijkt, dat „Suder goa” zich beweegt zowel op het terrein van het maatschappelijk werk als op dat van kuituur en economie. Het onder scheidt zich daarmee in zijn doelstelling van het Kleibouwschap en het Industrie- schap Oostelijk Friesland, welke uitslui tend op de economische problematiek zijn ingesteld, doch ook van Kulturele Raden en Maatschappelijke Opbouwor- ganen, welke zich niet inlaten met de economie. Van de aanvang af is het grote belang ingezien van de samenwerking met de provinciale organen op de verschillende terreinen: de Stichting Friesland voor Maatschappelijk Werk, de Fryske Kul- tuerried en de Fryske Akademy en het Economisch Technologisch Instituut voor Friesland. Van grote betekenis werd het verschijnen van het E.T.I.F.-rapport over de Zuid westhoek geacht. Fijne tafelbeschuit. Een proefrol 6 cent. R. S. Oldendorp. De stelphuizinge bewoond door de fami lies D. T. en wed. A. te Wons door het hemelvuur getroffen en geheel uitge brand.. Van Houtens Cacao. Minder dan 1 cent per kop. België gaat op het leger bezuinigen. De heer W. Bruinsma, thans café Cen traal, gaat een nieuwe zaak openen aan de Nieuwmarkt, voorheen in gebruik bij fa. Brameijer. B. en W. van Wonseradeel willen de nieuwe spelling invoeren op de scholen. Ook ter secretarie schrijft men voortaan a la Marchant. Het overtollig land. Fijne kwaliteit haring. Per fles van 18 ig om een 1 ■dekking te verstuiven, zodat even- opnieuw de grondslag kunnen leggen. Hoe snel de kevers zich voortplanten blijkt wel uit het feit, dat uit de in mei gelegde eitjes reeds in oktober via de eitje, larve, volwasseninsekt-cyclus een volwassen generatie tapijtkevertjes is voortgekomen, die op haar beurt in de cember al weer voor nieuwe eitjes weet te zorgen. De larven van de tapijtkever vreten zich niet slechts dik en rond aan wollen stoffen, ook kunstzijde blijkt voor hen niet veilig te zijn, evenmin als veren, bont, borstels en zelfs zijn ze in meel gezond en wel aangetroffen. Een andere bedreiging van onze stoffe ring en garderobe vormen de bruine lar ven van de pelskever, die heel dikwijls samen met hun neefjes opereren. Zij dra- giet, as men mar rekken je kin op iti like- goede of bettere opfolger, mar dat slag- get allinnich as it in groeijend en libben plak is. Is dat net it gefal, dan giet it as it sechje oer efterütbuorkjende boeren: earst boer, doe kastelein en letter op de fuormanswein. In sintrum, great of minder great, moat de minsken aloan mear mooglikheden biede kinne, sil it de lju bihalde. Hwant greatere plakken en mear sintrale streken lüke dochs troch. It forkear wurdt nofli- ker en giet hurder, de mobiliteit fan de bifolking nimt ta, de bihoeften wurde talriker, de bining mei eigen kontrei is, binammen by de j great, de tiden binne ünrêstiger en sa is der folie mear. Dêrom kin ik it sa skoan bigripe, dat de klap, dy’t troch de regearingsplannen oan de lytsere stêdden dield is, safolle wrevel en 1 Mar dat is net genóch! As bliken dwaen, fan hwat hout men snien is. P 3 r‘ in klear werwurd krije. Hwat dogge ig fan de foarbypar- ünrjuchtfeardige systeem jaen? m spylj e It bigjint de lju de eagen üt to biten, mar toloarsteUing en argewaesje is net ge nóch. It bistean fan in moaije, soune mienskip hat rjucht op mear. Der moat te dieden folgje. Faeks wurdt der bin- nenskeamers al op om brieden, mar dan wurdt it tiid, dat it yn it publyk komt. De hiele mienskip en ek de omkriten hawwe der allegearre bilang by, dat hjir de mooglikheden sa goed mooglik binne. Dat is foar alle lju yn de stêd in great bilang, mar ek de plakken en pleatsen, dy’t hjir mei forboun binne, kinne allin nich mar winne by bettere outillaezje fan de stêd, dêr’t hja seis en har bern net sünder kinne. It is sünder oerdriuwing in kwestje fan bistean of net-bistean. Wy moatte troch dieden de oerheit sjen litte, hwat wy-sels wurdich binne. It soe de earste kear net wêze, dat hja dêrtroch ta better ynsjoch kamen. Wy meije gjin tiid mear forspyl- je, üs Gysbertstêd is yn gefaer I -

Bolswards Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1