I wj OH a 4 LANDBOUWPROGRAM STUIT IN KAMER OP BEZWAAR ENGELSE PARLEMENTSVERKIEZINGEN WEER ACHTER DE RUG HIM iiifrw IS® 1934 K.F.F.B. 1959 IÉ 4 Buitenlands Overzicht STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Gouden filmpjes 2e week oktober 1909 Chroesjtsjew rechtstreeks door naar Peking De Sovjet in de ruimtevaart Amerika voorbijgestreefd i f 55e JAARGANG VRIJDAG 9 OKTOBER 1959 No. 77 PYT. KAMEROVERZICHT de MOHAIR DE GROTE MODE In Adenauer Neat makket in minske sa aid as jong sklne to wollen. Advertentie van een kapper: Haarwerk voor luxe- en kaalhoofdigen. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Lauwerszee. mocht zich er Algemene be- Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad premier, net suc- Noordelijke provincies overwegingen in t Maar waartoe zal de re; tot verhoging van hun gedachten. Wel heeft de Chinese gewenst met zijn Amerikaanse reis, maar een de og me- dat de te pas gebruik gemaakt onderhoud i.„. I tien jaar tijds heeft het Chinese regime, zij het ten koste van 1 en ondanks gedeeltelijke mislukkingen van haar economische plannen, resultaten behaald welke China reeds brachten in de rij der grote en sterke mogendheden. Alkmar is een paartje op één dag vier maal getrouwd. Eerst ten stadhuize door een jonge (nog niet beëedigde) ambtenaar, daarna in de R.K. kerk. Toen de burgemeester dit ter ore kwam heeft hij het paartje opnieuw, en nu wettig, getrouwd. De pastoor volgde hierna zijn voorbeeld. Winterdienst stoomboot Workum-Bols- ward: Vertrek van Bolsward 9.10.45, 3.en 6.30 uur. Op donderdag tevens 2 uur. In Bolsward de aankomst en ver trek in correspondentie met de tram van en naar Harlingen, Franeker en Sneek in Nijhuizum en Workum cor- responderdende met de trein naar Stave ren. Een dienstmeisje uit Arum, dat zich in een naburig dorp had verhuurd vooi f 55.— per jaar werd na enige weker in dienst te zijn geweest, terug gestuurd met f 20.Het kantongerecht te Bols ward deed uitspraak, dat zij recht op het volle loon had. Nieuwe richtlijnen. Over de loonpolitiek in het algemeen zal trouwens bij de behandeling van de be groting van Sociale Zaken nog menig woord worden gewisseld. Al zijn dan nu enkele belangrijke collectieve arbeids overeenkomsten goedgekeurd (voor het Als dit overzicht verschijnt zijn.de Engelse parlementsverkiezingen al achter de rug. We hebben daarover in een der vorige overzichten al iets geschreven en zullen er dus thans niet lang bij stilstaan noch ons hier met voorspellingen bezig houden. In het thans ontbonden parlement hadden de conservatieven 340 zetels, de Arbeiderspartij 278, de liberalen 6, terwijl er zes zetels vacant waren, waarvan vast staat dat drie aan de conservatieven en drie aan de Arbeiderspartij zouden zijn toegevallen, als er nog tussentijdse stemmingen waren gehouden. lanceren welke rond de maan cirkelt en over de voor ons onzichtbare zijde van dat hemellichaam gegevens naar de aar de zendt. Men heeft wel gemeend dat Amerika in het fijne instrumenten werk dat verband houdt met de ruimtevaart de Sovjetunie nog altijd voor was, doch krijgt nu de indruk dat het andersom is. nog dan Moskou tegen het revisionisme op, Peking is dezer dagen het regime van Tito in Zuid Slavië nog scherp te lijf gegaan en dat is ook al weer begrijpelijk, nl. omdat het regime te Peking zich meer dan dat te Moskou de hoeder van het marxisme acht en in de binnenlandse politiek daarvan ook blijk geeft (de in stelling der reeds lang door de Russen opgegeven communes) Dat Peking er op uit is zich overal in de wereld te doen gelden blijkt o.a. uit het feit dat het ’t onafhankelijke Guinee in Afrika heeft bewogen diplomatieke be trekkingen met haar aan te gaan, het is het eerste vrije Afrikaanse land dat dit doet. Peking is ook in een scherp con flict met Nasser geraakt doordat net de Syrische communist Bagdash, wie in de Ver. Arabische Republiek de doodstraf wacht als hij er zou opduiken, toestond in de Chinese hoofdstad een felle rede tegen Nasser te houden, die hij een mari onet van de Ver. Staten noemde. Kenne lijk dingt Peking door deze Syriër dit toe te staan ook naar de gunst van Irak, dat steeds meer sympathie voor het commu nistisch blok toont en zich verwijdert van de andere Arabische landen. Wat Afrika betreft zij nog gemeld dat president Bourguiba van Tunesië zijn bemiddelingspogingen tussen de Franse regering en de Algerijnse rebellen voortzet en dat de uiterst rechtse Algerijnen en ook de ultra rechtse partijen in Frankrijk zelf roeriger worden in hun verzet tegen de Gaulle’s plannen inzake Algerié. Hwat haf Qabe Skroar us hjoed p p to sizzen metaalbedrijf en de grafische industrie), omtrent verschillende onderdelen van „vrijere loonpolitiek’’ bestond no, ningsverschil. Het gevolg was, c regering er nog herhaaldelijk aan kwam, hetgeen weer aanleiding gaf tot de klacht der vakbeweging, dat er van de beloofde „vrijheid” in de nieuwe loon politiek niet veel overbleef. De Antirevolutionaire fractieleider, dr. Bruins Slot, stelde hierover een aantal scherp geformuleerde vragen. Maar mi nister-president De Quay volstond met een verwijzing naar de plicht der over heid om als hoedster van het algemeen belang op te treden. Vermoedelijk hield hij zich met opzet op de vlakte. Er was op dit moment namelijk nog overleg gaande tussen verscheidene regeringsver tegenwoordigers en het georganiseerde bedrijfsleven; boze geruchten wilden zelfs, dat staatssecretaris Roolvink en minister De Pous hierbij van uiteenlo pende inzichten hadden blijkgegeven. In middels zijn aan het begin van deze week echter nieuwe richtlijnen gepubli ceerd met de bedoeling duidelijk te ma ken hoe de lonen op verantwoorde wijze kunnen worden afgestemd op de pro ductiviteitsontwikkeling in de bedrijfs takken. Of zij tot algehele bevrediging aanlei ding zullen geven, moet worden afge wacht. De eerste reacties uit de vakbond- wereld waren niet onverdeeld gunstig. It Fryske boek waerd algemien, Fan aid en jong weardearre. Skiuwers ha it tankber forstien, Utjowers lieten it hearre, In nije ütjefte wie in pré Foar sahwat alle leden! It wurk fan de K.F.F.B. stim.de Fryslan tofreden. It Fryske boek, dat skoan bistie, Maityds in feestlik barren Fleach mei wide wjokslach de Krie Troch alle iepen doarren Hertlik wolkom yn elk hüssté Nou in fjirde ieu nei har berte Krige oeral de K.F.F.B. In plak yn’t Fryske herte. It Fryske boek bringt lêzersnocht Dêr mei’t bistjür foar tanke, Hwer’t men op’theden komt en sjocht Kas, stander, in smelle planke, Fan Easterbierrum oan’t Eastersé, It is syn plakje weardich, Fruchten fan de K.F.F.B. Elk seit, hja smeitsje mearich. It Fryske boek kaem klear sintrael, De leden-oanwinst tiere, En dêrom meije wy massael It sulver aenstens fiere. Sil’t ea syn plak forlieze? Né! Dêr binne wy fan oertsjüge It folksbern, de K.F.F.B. Wurdt fan hiel Fryslan droegen! Hoe rustig de Algemene Politieke beschouwingen over de Rijks- begroting I960 in de Tweede Kamer ook zijn verlopen, zij hebben toch wel een zekere indruk verschaft omtrent de punten waarover bij de komende behandeling der afzonderlijke begrotingshoofdstuk ken het meest zal worden gestreden. Want het debat moge voor de regering bepaald niet onbevredigend zijn geëindigd, dit resultaat was voor een niet onbelangrijk deel te wijten aan de omstandigheid, dat de beslissing over enkele belangrijke onderdelen van het rege- ringsprogram werd uitgesteld. Hierbij moet niet in de eerste plaats worden gedacht aan regeringsvoornemens, waartegen vooral de oppo sitie bezwaar koestert, zoals bijvoorbeeld de accentverschuiving van de woning-wetbouw naar de particuliere bouw. Want het kabinet- De Quay kon bij voorbaat weten, dat de P.v.d.A. daartegen de strijd zou aanbinden. Neen, het gaat om enkele zaken, waartegen in de boezem der zg. regeringspartners al verzet is gerezen! VLUCHTNABOOTSER OP SCHIPHOL BIJNA GEREED Op Schiphol wordt op het ogenblik hard gewerkt aan het monteren van de DC-8 vluchtnabootser, gebouwd door Link-Aviation”welke door de KLM. is aangeschaft voor de opleiding van vliegers, die met de DC-8 moeten gaan vliegen. De foto geeft een beeld van het werk Op de voorgrond de vele schema’s welke bij de ophouw nodig zijn. Op de achtergrond de zg. cabinetten, die het elektroninsch brein van het geheel vormen. Zo zal minister Marijnen, de nieuwe minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, op de tegenstand van de liberalen, anti-revolutionairen en christelijk-historischen kunnen rekenen als hij blijft vasthouden aan de gedachte om de garantieprijzen niet op de kost prijzen van de landbouw af te stemmen. Prof. Oud en de heren Bruins Slot en Tilanus namen hiertegen een onverbid delijker houding aan dan Mr. Burger. Minister-President De Quay stelde her nieuwd overleg met de georganiseerde landbouw in het vooruitzicht. De K.V.P. sprak zich nog niet zo concreet uit over de denkbeelden van haar geestverwant achter de regeringstafel, al liet Prof. Romme wel merken, dat hij weinig zag in het voornemen om de landarbeiders maximaal een loonsverhoging te gunnen, gelijk aan het gemiddelde van de overige sectoren uit het bedrijfsleven, opdat de rest van de eventuele „ruimte” in de landbouwsector kan worden aangewend ter vermindering van de landbouwsub sidies. De opgang is er in veel opzichten en verhoudingsgewijs zelfs sneller dan in de Sovjet-unie en het Westen zal goed doen er rekening mee te houden dat over slechts wenige jaren het rode China in de wereld een positie zal innemen, ook door haar mensen massa’s, nog indruk wekkender dan die van de Sovjetunie nu. Met deze werkelijkheid houden noch de Ver. Staten noch India thans voldoende rekening. Deed Washington het wel dan zou het Peking niet blijven weren uit de V.N. en vasthouden aan de fictie dat Tsjang Kai sjek op Formosa het wer kelijke China vertegenwoordigt. Deed India het dan zou het de weg naar het Westen weten te vinden om door sa menwerking te trachten ook in het Verre Oosten een machtsevenwicht te handha ven. De Russen zien dat alles reëler, zij we ten enerzijds dat hun bondgenootschap met Peking de communistische invloed in de wereld ten goede komt, en ander zijds dat de groeiende Chinese macht ook een gevaar voor hen zelf oplevert. Als Chroesjtsjew dan ook te Peking in een rede gepleit heeft voor vreedzaam sa menleven met de kapitalistische landen en om de wedijver met deze slechts tot het economisch terrein te beperken, zo dat er geen gevaar meer zal zijn voor een atoomoorlog en aan beperking der bewapening kan worden gedacht, heeft hij waarschijnlijk niet alleen het oog op de gevaren welke zo’n oorlog met de Ver. Staten en hun bondgenoten zou kunnen opleveren, maar ook op die welke op dit gebied op de duur van rood China zouden kunnen dreigen. Hoe de Chinezen precies over dit alles denken is niet bekend, ze zijn meesters in het verbergen van Tsjoe-En-lai, Chroesjtsjew gelukgt ces van zijn Amerik: feit is dat het Chinese communisme en nationalisme op het moment nog agres siever zijn getint dan het Russische. Formosa is er nog en ook de gebieden langs de grens van India, welke het als Chinees beschouwt. Het treedt ook feller Hoe dit zij, de regering toch op beroemen, dat de schouwingen waren geëindigd zonder enige onaangename uitspraak van de zijde der Kamer. Prof. Oud wist te be werkstelligen, dat een motie-Burger in zake de inpoldering van de Lauwerszee pas in behandeling zal komen bij de be handeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat. De liberale minister Kort hals verzekerde de Kamer immers, dat hij dan over alle benodigde adviezen zal be schikken. Mr. Burger, die dientengevolge door prof. Romme werd geprezen om zijn ge matigd optreden, berustte in dit uitstel. Intussen was uit het verloop van het debat al duidelijk geworden, dat er iets zal moeten gebeuren. De heren Bruins Slot en Tilanus, waren het kennelijk niet oneens met de stelling van Mr. Burger, dat het niet aangaat de veiligheid van de i uit financiële de waagschaal te stellen, .egering besluiten: de dijken tot de zg. Deltahoogte of tot indijking, c.q. inpol dering? Defensie. Ook over de defensiepolittiek zal nog wel een hartig woordje worden gespro ken. De fractieleiders beschikten tijdens hun debat nog niet over het inmiddels gepubluiceerde rapport van de Commis- Mohair is op het ogenblik de grote mode speciaal voor mantels. Op een show in Windsor (Engeland) werd dit model getoond; eenvoudig, charmant en praktisch. Eigenlijk is de verhouding dus 343 con servatieven en 281 leden van de Arbei derspartij en 6 liberalen, totaal 630. De Arbeiderspartij zou dus 316 zetels moe ten krijgen om de absolute meerderheid in het parlement te hebben, doch dit zou te weinig zijn om er mee te werken. Ze moet dus meer dan 35 zetels winnen om aan het bewind te komen. De uitslag zal uitwijzen of dat het geval zal zijn; een feit is dat het opinie-onderzoek naarmate de stemming naderde de Arbeiderspartij meer kans gaf op het inlopen van haar achterstand, maar dat zegt niet zoveel omdat zoals bekend er wordt gestemd volgens het districtenstelsel waardoor het uiterst moeilijk wordt een globale voor spelling te geven. De Arbeiderspartij doet een gooi naar de sympathie van de „middenstof” door te beloven dat als zij aan de regering komen de omzet belasting, behalve voor luxe artikelen, zal worden afgeschaft; de conservatieven hebben hun hoop gevestigd op de indruk welke de successen van hun regering op buitenlands politiek gebied op het pu bliek heeft gemaakt. Macmillan, de premier, rekent de ont spanning welke zich na het bezoek van Chroesjtsjew aan Eisenhower in de be trekkingen tussen Oost en West schijnt af te tekenen gedeeltelijk tot zijn per soonlijk succes, en hij heeft zich in een zijner verkiezingsspeeches zelfs zover la ten gaan, dat hij voorspelde dat een top conferentie aanstaande is. Dat is wat al te voorbarig en van Ame rikaanse zijde is dat dan ook haastig tegengesproken. Men geeft toe dat er een lichte ontspanning is ingetreden, in die zin dat men van Chroesjtsjew de indruk heeft gekregen dat hij geen oorlog wil maar het is even duidelijk dat het verlan gen van de Sovjet-unie om in Midden Europa de lakens uit te delen onveran derd gehandhaafd bleef. De Russen willen geen herenigd Duits land, omdat ze op z’n minst daarin een militair gevaar zien en willen daarom Oost Duitsland onder de duim houden. Een schikking omtrent de positie van West Berlijn schijnt mogelijk maar daarvoor is nodig dat het Westen water in de wijn van Adenauer doet. De Duitse premier wil geen enkele concessie op dit punt en als een topconferentie of eni gerlei andere conferentie waarin Berlijn en Oost Duitsland zullen worden be sproken nog niet kan worden vastge steld dan zal dat wel minder aan de Russen liggen dan aan het feit dat hqt Westen nog niet in het reine is over deze kwesties met de W. Duitse regering. Het zal de uiterste tact van Washing ton en Londen vergen om Adenauer te bewegen iets soepeler ten opzichte van deze zaak te worden. De W. Duitse bondskanselier meent dat als hij op het punt van W. Berlijn en Oost Duitsland concessies doet en de, wat een buiten staander zou noemen realiteit aan vaardt, hij daarmee de hereniging van Duitsland, waarop zijn gehele buiten landse politiek is gebaseerd, opgeeft. En als de Russische Prawda Eisenhower uitbundig prijst om zijn staatsmanschap bij de waardering van de tegenwoordige internationale toestand en de hoop uit spreekt dat dit staatsmanschap een posi tief voorbeeld zal zijn voor andere Wes telijke staatslieden, dan zal zij daarbij niet in de laatste plaats aan Adenauer hebben gedacht. Chroesjtsjew is zoals wij in ons vorig overzicht reeds melden na zijn Amerikaanse reis terstond naar Pe king gereisd waar hij de bondgenoot ging gelukwensen ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Chinese volksrepubliek. Hij heeft natuurlijk van de gelegenheid t om verslag van zijn met Eisenhower te doen. In lei v-inucsc icgmic, j veel menselijk leed It Fryske boek moat mear sintrael, Wy wolle de kansen biede, Stelle üs yn op dit idéael, Wy dogge soks biskieden. Sa stiene de foarmannen ré, It bliek in sukses to wêzen! Foarst wol troch de K.F.F.B., Learde it folk Frysk lézen! Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Iets wat de voorstanders van deze plan nen niet onwelkom schijnt te zijn omdat zij menen dat er nu eens klaarheid in de situatie moet komen en duidelijk worden hoe de krachtsverhoudingen in Frankrijk zelf zijn. In Washington hadden de Italiaanse pre mier Segni en de minister van buiten landse zaken Pella besprekingen met Ei senhower en andere regeringsleiders; zij keerden echter eerder dan aanvankelijk het plan was naar hun land terug, van wege binnenlandse politieke kwesties, welke dringend hun aandacht vragen. Binnenlandse kwesties baren ook Wash ington zorg: bij de staking in de staal industrie is een havenstaking gekomen, welke de economische situatie zeer schaadt. De eisen der arbeiders zijn zwaar, zij willen inplaats van een acht urige een zes-urige werkdag en ploegen van minstens 20 man per schip te werk gesteld zien. Zorg moet de Amerikaanse regering ook hebben over het verloop van de wedstrijd met Rusland inzake de ruimtevaart; de Russische geleerden heb. ben weer een schitterende prestatie gele verd door een derde kosmische raket te 4

Bolswards Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1