ECLATANTE OVERWINNING VOOR ENGELSE CONSERVATIEVEN ACHTERGESTELDE GEBIEDEN EN BEVOLKINGSGROEPEN Oproep aan de inwoners van Bolsward en omgeving Buitenlands Overzicht Alom gunstige reacties STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Sfeer van ontspanning in internationale politiek Tanadering len fan de bloeijende roazen Famke üt Fryslans havenstêd, Molesteard troch in pear matroazen Wist, bihindich fluch en glêd, Har bilagers mis to rinnen, Tocht, de saek is hjir net plus Ik stean moedersiel allinne. Ik moat op in draef nei hós. Gouden filmpjes 55e JAARGANG No. 79 VRIJDAG 16 OKTOBER 1959 f STAATSIEBEZOEK MONEGASKISCH VORSTENPAAR AAN PARIJS Allinne dy saek is forlern, dy’t men opjowt. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat IJ Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (tij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Bolswards Nieuwsblad een staatsiebezoek aan i krans gelegd bij het ijd afgraven, wai beschikking komt van de het algemeen stond de Labourpartij van premier Macmillan, die daarop de laatste J minister van buitenlandse zaken, Selwyn r welke lastig voor de Westelijke De conservatieven hebben in Engeland bij de stembus een eclatante overwinning behaald. Zij hebben hun meerderheid verdubbeld en in het Lagerhuis nu 102 zetels meer dan de oppositiepartijen, de Labour partij die met 258 (verlies 19) zetels in het Lagerhuis terugkeerde en -de liberalen die 6 zetels behielden. It feintsje hat syn leed slim klage Toarnen sitte oan elke roas. Hy rint nou al trije dagen Mei in pleister oer syn noas PYT. stembusoverwinning hoog heeft opgege ven van de door haar bevorderde vrije ontwikkeling van de economische krach ten maar die bij een crisis zich zou zien genoopt tot het verlaten van het pad der vrijheid. Het is trouwens de vraag of als het Westen zelfs zonder crisis, de economische wedloop met de communis tische landen wil winnen, men tenslotte toch niet zal komen tot groter staatsbe moeiing met het economische leven in de vorm van een economisch krijgsplan. kritiek ontmoet; men achtte haar in strijd met de troonrede, waarin immers was be toogd, dat er meer voor de achtergeble ven gebieden moest worden gedaan. Nu kon minister-president De Quay er te recht op wijzen, dat ons land ook na de verlaging vergelijkenderwijs méér deed dan verscheidene landen voor de achter gebleven gebieden, ja, hij mocht beloven, dat de post in de loop van I960 op het oud peil zou worden teruggebracht, als die andere landen hun bijdrage óók zou den verhogen; helemaal overtuigen deed hij alle Kamerleden niet. Wellicht heeft dit feit de regering doen besluiten tot een royaal gebaar; zij liet althans in New York weten, dat zij opnieuw f 9.3 mil- lioen wilde bijdragen, onder het voor behoud, dat dit bedrag eventueel zal wor den verlaagd als de andere landen te kort zouden blijven schieten Interpellatie-Suurhoff. Daarmee ruimde het kabinet één van de punten, waarover met de Tweede Kamer, na de Algemene Beschouwingen, me ningsverschil was blijven bestaan, uit de weg. Op andere terreinen deden deze strijdpunten zich echter nog gelden: de socialistische oud-minister Suurhoff liet bijv, weten, dat hij de regering wenste lijnen voor de „vrijere loonpolitiek”, gingen blijkbaar sterker inperken, dat de goedkeuring van de collectieve beidsovereenkomsten voor het metaal- Er deden al meteen geruchten de ronde, volgens welke hij aanvankelijk de eerste kandidaat V.V.D. zou zijn geweest voor het staatssecretariaat op Buitenlandse Za ken. Vandaar, dat zijn benoeming op Verkeer en Waterstaat, waarvan hij zich met de internationale aspecten zal gaan bezig houden, hier en daar de vrees voor mogelijke prestige-geschillen deed rijzen. Door de korte en bondige taakomschrij ving van de nieuwe staatssecretaris uit drukkelijk te beperken tot die internatio nale taken, waarmee het ministerie van Verkeer en Waterstaat thans te maken heeft, heeft minister Korthals die ontlui kende ongerustheid ijlings bedwongen. Hja seach skaden oan foar spoeken Keas de wyk by it Süderpark. Stil biwege der de tuken Is ’t in kat, in minske hark In manspersoan dy woe har pakke Stiek syn beide earmen üt. It famke raesde, fuort dou smakkert „Wacht ris, ik sil dy in tut It famke snüfde as in tiger Hja waerd yn binaudens woest Sloech forheftich har bidriger Net sa sünich mei de fust. In kear as trije op syn plosse It baeske guide, oh skik it hwat Ik soe dy krekt fijn forrasse Sa fyn it dy echt gjin skat Mantsjes lüd, dat frijhwat trille Wie har net hiel ünbikind It hert bounze har as in skille. „Siz dan op, hwa biistou fint ,,Ik bin ik myn namme is Haitse” Doe’t hy in stap neijer die Seach se, as üt in dream üntweitse Dat it har forloofde wie! Of de sfeer van ontspanning zal doorzetten zal ook afhangen van de houding welke het Westen tegen over het bekende omvangrijke Rus sische ontwapeningsplan zal aanne- nemen, dat nu officieel door een Russische onderminister van buiten landse zaken in de politieke com missie van de W.N. Assemblee is ingediend. Onderontwikkelde gebieden. Op het terrein van onze buitenlandse politiek bezorgde het kabinet-De Quay afgelopen week de Tweede Kamer trou wens nog een aangename verrassing: de Nederlandse vertegenwoordiging bij de Verenigde Naties liet namelijk weten, dat ons land ook in I960 bereid is met f 9,3 millioen bij te dragen tot het fonds voor de onder-ontwikkelde gebieden. In de begroting van Buitenlandse Zaken was immers f 6 millioen uitgetrokken. In de Tweede Kamer had de voorgenomen verlaging bij de Algemene Politieke be schouwingen van verschillende kanten Uiteraard Als deze Parijse geruchten op waarheid berusten lijken de Amerikaanse tege moetkomingen aan het Russische stand punt groter dan die van Moskou aan het Westelijke of Amerikaanse en is er dus alle reden voor dr. Adenauer voor enige ongerustheid. Temeer omdat deze ge ruchten uit Parijs komen en ze daar niet zonder zekere ingenomenheid zijn gepu bliceerd. Daaruit zou men kunnen aflei den dat de Gaulle het starre standpunt van Adenauer niet volledig steunt, hij heeft overigens al geruime tijd geleden verklaard, dat Frankrijk bereid was de Oder-Neisse grens te erkennen, waartoe dr. Adenauer wel heel moeilijk zou zijn te bewegen. Het lijkt er eigenlijk veel op dat als de sfeer van ontspanning wel ke zich ontwikkelt tussen Oost en West, aanhoudt, W. Duitsland onder de rege ring van dr. Adenauer wat geisoleert zal komen te staan. Maar verder hierop in gaan zou leiden tot al te onverantwoorde speculaties. Hwat hat Qabe Skroar üs hjoed p p to sizzen De overwinning der conservatieven heeft over het algemeen op de com mentatoren, die zich met de buiten landse politiek bemoeien een goede indruk gemaakt, omdat dit de con tinuïteit van de huidige buitenlandse politiek verzekert der liberale partij, welke labour blijk baar meer stemmen heeft gekost dan aan de conservatieven, waaruit de gevolg trekking zou moeten worden gemaakt dat een belangrijke groep vooruitstrevende en wellicht jonge kiezers de labourpartij in de steek heett gelaten en naar de libe ralen is overgegaan en dat deze neiging onder de kiezers zou kunnen toenemen, als de Labourpartij onder druk van de linkervleugel een zeer radicale politiek ging voeren. bouwschap niet onbekend met het voor nemen van de bewindsman van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening nog nader overleg te plegen inzake de uitwerking van het garantie-beleid. Des temeer aandacht trok de openlijke mede deling, dat het Landbouwschap het voor „een vruchtbaar overleg” noodzakelijk bleek te achten, dat de minister eerst zou afzien van de voorgenomen ontkoppe ling van de garantie- en kostprijzen. Het klonk zó dreigend alsof men minister Marijnen eigenlijk wilde doen weten, dat men op een overleg op andere basis geen prijs stelde! Maar het Landbouw schap was dan ook de mening toegedaan, dat de voorgenomen „ontkoppeling” zou leiden tot een discriminatie een ach terstelling van de landbouw in de Nederlandse volkshuishouding. De Rus meende dat een besluit tot totale ontwapening niet mocht afhangen van de oplossing van nog hangende interna tionale problemen; wij zijn nieuwsgierig of naast andere mogendheden ook Rood China, dat geen lid der V.N. is, er zo over denkt en hoe het zich voorstelt bijv, de Formosa-kwestie op te lossen zonder gebruik van wapengeweld. Intussen hebben de ontwapeningsvoor stellen, hoe gering de kans ook lijkt dat ze worden aangenomen en uitgevoerd, de sombere stemming over de economi sche ontwikkeling in de Ver. Staten nog wat geaccentueerd. Het wegvallen van bewapeningsorders zou van aanzienlijk invloed op de ontwikkeling kunnen zijn, terwijl de werkloosheid in de V.S. al sterk is toegenomen door de stakingen in de staalindustrie en het havenbedrijf. President Eisenhower heeft met gebruik making van de bepalingen van de Taft- Hartley wet, deze takken van bedrijf be volen weer aan het werk te gaan, maar het is de vraag of tijdens de duur van het bestand er moet in de staalindu strie nu 80 dagen worden gewerkt gedu rende welke periode tussen werkgevers en -nemers weer moet onderhandeld een compromis zal worden bereikt. Zou dat niet het geval zijn, dan ziet het er voor de welvaart in Amerika niet zo best uit en dat zou onherroepelijk tot reper cussies elders in de wereld leiden. Juist in een periode waarin er een geweldige wedloop schijnt te zullen ontstaan tus sen Oost en West op het economische vlak zou dit het Westen uiterst slecht passen. Ook de nieuwe Engelse conservatieve re gering, en hier keren we naar ons uit gangspunt terug, die voor en na haar Landbouwschap. Ook uit een andere groep der maatschap pij klonk een verontruste stem op. In een adres aan de beide Kamers der Staten- Generaal ontwikkelde het Landbouw schap „zeer ernstige bezwaren” tegen het voornemen van de R.K. minister Marij nen om het niveau der garantie-prijzen, in mindere mate dan tot nu toe het geval was, te koppelen aan de hoogte van de kostprijs-berekeningen voor de verschil lende produkten. was op dit moment het Land- Prins Rainier en Prinses Gracia van Monaco brengen President Charles de Gaulle. Prins Rainier heeft een graf voor de onbekende soldaat. De Terp Groot Tolsum bij Tzum, ter grootte van 8,6 pondemaat verkocht voor f 21.508,60. De koper moet alles binnen een bepaalde tijd afgraven, waarna de grond weer ter eigenaar. Advertentie: Ik, ondergetekende ver klaar, dat ik mijn vrouw onschuldig heb verklaard in het nieuwsblad en herstel haar weer in het volle vertrouwen. !n 1 wel achter de buitenlandse politiek jaren meer zijn stempel drukte dan zijn minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, maar er waren nuance-verschillen, welke lastig voor de Westelijke samen werking hadden kunnen worden als de Labourpartij aan het bewind was ge komen. Het is niet nodig hier nu op de verschil len in te gaan, want de Labourpartij is geen regeringspartij geworden. Een re geringswisseling in Londen zou waar schijnlijk geleid hebben tot eA langer uitstel van een top- of andere conferentie tussen West en Oost dan nu in de be doeling ligt. Men houdt het nl. voor mogelijk dat een dergelijke conferentie nu eind van dit of begin volgend jaar kan worden gehouden. Wij hebben in ons vorig overzicht er reeds op gewezen dat de Westelijke grote Drie het echter eerst met de W. Duitse regering eens moeten worden over het standpunt dat op zo’n conferentie over de met Duits land verband houdende kwesties zal worden ingenomen. Dr. Adenauer schijnt gezegd te hebben dat het gesprek tussen Eisenhower en Chroesjtsjew voor hem eigenlijk een nachtmerrie was en misschien is dat er niet minder op geworden sedert uit Pa rijs iets is gemeld het is daar altijd moeilijk geheimen te bewaren over wat er tussen Eisenhower en Chroesjt sjew is besproken. De Russische premier zou niet vastgehouden hebben aan het oorspronkelijke Russische voorstel dat West-Berlijn een vrijstaat zou moeten worden, waartegenover de Ver. Staten soepeler zouden zijn geworden in hun eisen betreffende handhaving van een sterke bezettingsmacht in W. Berlijn. Eisenhower en Chroesjtsjew zouden het ook eens geworden zijn over een verdere staking van de kernproeven voor oor logsdoeleinden en de Amerikaanse pre sident zou bereid zijn de kwestie van een uitgedunde militaire zóne in Midden Europa nader te bestuderen. Het kabinet-De Quay begint, althans wat zijn samenstelling betreft, de voltooiing te naderen. Na de jongste benoeming van de heer E. G. Stijkel tot staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat valt er nog slechts één vacature te vervullen: die van „onder-minister” voor Nieuw-GuineaDe nieuwe staatssecretaris was tot voor kort werk zaam als directeur-generaal bij de Commissie van de Europese Atoom- gemeenschap te Brussel. Euratom. Zijn vertrek als zodanig geschiedt op een ogenblik, waarop deze Euratom zich in een lastig parket bevindt. De samen werkende Elektriciteitsbedrijven in Ne derland hebben besloten voorlopig niet over te gaan tot de voorgenomen bouw van een kernenergie-centrale te Geertrui- denberg. Zij achten de exploitatie daar van niet rendabel. Voorshands zal het in ons land dus blijven bij het Onderzoek centrum te Petten, dat binnenkort aan de Euratom zal worden overgedragen. Op zich zelf moet men er uiteraard begrip voor hebben, dat de Nederlandse elek triciteitsproducenten opzien tegen de enorme kosten. Maar deze zaak heeft ook nog een andere kant. Als dergelijke be zwaren ook in andere Europese landen zouden rijzen, wordt het zeer de vraag of de Verenigde Staten alsnog hun aan deel in afspraak vijftig millioen dol lar voor wetenschappelijk onderzoek op dit terrein zullen handhaven. Raakt ons werelddeel op dit belangrijke terrein dan niet te zeer achterop? Taak o inschrijving Hoe dit ook zij, voor het kabinet-De Quay betekende de toetreding van de heer Stijkel ongetwijfeld een versterking van de Europese ervaring en gezindheid. Verkoop van een gashouder van ongeveer 150 m3 inhoud. B. en WBolsward. Er wordt geklaagd over de geringe be langstelling voor het herhalingsonderwijs. Cursussen van 2-5 leerlingen zijn regel, grote klassen uitzondering. Op de kalverenmarkt te Bolsward ston den ondanks de grote aanvoeren op de gewone weekmarkt de laatste weken nog 800 dieren aan de lijn. Er waren enige Franse kooplieden, maar vooral Limbur gers en Zeeuwen. Goede fokstieren brachten het tot f 100. Koekalveren tot f60. Er dreigt gevaar voor Bolsward De ontwikkeling van Noord-Nederland blijft belangrijk ten achter bij die van de rest van ons land. De ontwikkeling van Bolsward dreigt evenwel door de politiek van de landsregering ver bij de toekomstige ontwikkeling van Noord-Nederland ten achter te blijven. Het is zelfs niet denkbeeldig, dat door deze politiek Bolsward een achter uitgaande stad gaat worden. In het verleden is het meermalen voorgekomen, dat bij dreigende rampen de bevolking eensgezind trachtte het gevaar af te wenden. Dan werden speciale wensen opzij gesteld en de burgers werkten eendrachtig samen in het belang van hun stad. Hun gemeenschap. Welnu! Zo’n moment hebben wij nu weer in de geschiedenis van onze stad bereikt. Het gevaar is er. Zeer reëel. Het funeste is evenwel, dat het door velen niet wordt onderkend. Het is een sluipend, langzaam nader- komend gevaar. U zult glimlachen als U dit leest, omdat U meent, dat alles goed gaat in onze plaats. Hebben we geen prachtige ontwik keling meegemaakt sedert de tweede wereldoorlog? Worden er niet vele scholen gebouwd en breidt zich onze stad niet welig uit naar alle kanten? Hebben niet vele middenstanders hun zaken gemoder niseerd en kunnen ze niet met glans de vergelijking met die van grotere steden doorstaan? Ja, ja, ja! En toch dreigt er groot gevaar. Sedert jaren vertoont de demografische opbouw van onze bevolking een ongunstig beeld. Dat van de zandloper. Een groot hoofd, een brede voet en een zeer smalle taille. Wat betekent dit? Dat betekent, dat de productieve groep van onze bevolking klein is ten opzichte van de jongste en de oudste groep. Dat houdt in een zeer langzame, niettemin zekere achteruitgang van onze stad. Dat komt omdat er voor ae jonge aantredende generatie onvoldoende werkgelegenheid is. En deze funeste ontwikkeling komt in een acuut stadium door de politiek van de landsregering. Doordat in onze provincie enige plaatsen zijn aangewezen als „kern” moet worden verwacht, dat het vertrek van de jonge, productieve groep uit onze stad zodanige vorm zal aannemen, dat dit de noodzakelijke groei onmogelijk maakt. Kan hiertegen iets worden gedaan? Wij menen dat hier zeker iets tegen gedaan kan en moet worden. In de tweede wereldoorlog hebben wij, burgers, elkander gevonden, onze verschillen van inzicht opzij gezet en ons gezamenlijk geweerd tegen het gemeenschappelijke gevaar. In dit ogenblik doen wij een beroep op Uw burgerzin. Schaar U aaneen! Laat niet toe, dat Uw stad wordt overgegeven aan een langzame maar zekere achteruitgang. Wij roepen U allen op om 23 oktober a.s. ter VOLKSVERGADERING in de Doele te komen en met ons te bespreken de plannen die wij U willen voorleggen waarin de gehele burgerij haar levenswil tot uiting brengt. Komt allen, want het gaat om Uw belang en toekomst. Mede namens de besturen der Stands- en Vakorganisaties; voor ae industrialisatie-kommissie: TJ. DE JONG. J. SUWIJN. het piano- en vioolspel te van onderwijs in de zang. Tenslotte werd benoemd de heer A. Alt uit Heusden. In zetels uitgedrukt hadden de liberalen geen succes, doch de liberale invloed in het land bleek aanzienlijk gegroeid, want het stemmenaantal dat in totaal in het land op hen werd uitgebracht ver dubbelde. Zij kregen nu 6% van het totaal aantal stemmen, de arbeiderspartij 44% en de conservatieven ruim 49%. Maar daar volgens het districtenstelsel werd gestemd komt de werkelijke om vang van de liberale invloed niet in het Lagerhuis tot uiting; gerekend naar het percentage op haar uitgebrachte stemmen zou zij 38 zetels moeten hebben, labour 277, de conservatieven 315. In het liberale kamp hoort men dan ook weer klachten over het huidige kiesstelsel in Engeland, men acht het onrechtvaar dig en wil naar evenredige vertegenwoor diging, maar de beide grote partijen heb ben daar nooit aan gewild. De conser vatieven zullen, nu ze voor de derde achtereenvolgende maal het regeerkasteel bezetten een uniek feit in de Engelse historie van deze eeuw er ook niets voor voelen het voor hen kennelijk voor delige stelsel te laten varen; misschien zal er bij de Labourpartij nu zij aan de verliezende hand is iets meer sympathie ontstaan voor het stelsel der evenredige vertegenwoordiging, waarbij ze echter het risico zou moeten aanvaarden dat de li berale partij grote invloed op een rege ringsvorming en regeringsprogramma zou kunnen verwerven omdat deze op een bepaald moment op de wip zou kunnen komen te zitten. Als ditmaal het stelsel van evenredige vertegenwoordiging had gegolden zouden Arbeiderspartij en Libe. ralen samen even sterk in het parlement vertegenwoordigd zijn als de conserva tieven. Maar nu hebben de laatste een grote meerderheid over beide andere partijen in het lagerhuis en kunnen doen en laten wat zij willen. Over de oorzaken van die overwinning zijn de commentatoren het nogal eens: het gaat thans het En gelse volk goed op economisch gebied en onder die omstandigheden waagt de middenstof zich qjet aan experimenten in de binnenlandse politiek terwijl Mac millan in de buitenlandse politiek succes sen heeft behaald, welke de conservatie ven bij de stembus geen windeieren heb ben gelegd. De nederlaag van de labourpartij wordt voorts toegeschreven aan het feit dat ze de jeugd niet heeft weten te bezielen met nieuwe strijdvaardigheid voor de idealen van het socialisme, die weinig meer tot haar spreken, nu de ernstigste sociale misstanden ook uit de Engelse maatschap pij zijn verdwenen en het de gemiddelde Engelse arbeider ook goed gaat. De ne derlaag zal stellig in de Engelse labour partij leiden tot een verscherping van de tegenstellingen tussen de linker- en de rechtervleugel. De linkervleugel zal be togen dat alleen een radicalisering van het Labourprogram de strijdvaardigheid in en de sympathie voor de labourpartij weer kan opwekken. Maar de bezadigde rechtervleugel kan wijzen op de groei 3e week oktober 1909. Bij het examen voor de te benoemen or ganist moesten een 8-tal stukken worden gespeeld w.o. een eigen fantasie van een voorspel voor een lofspalm en een dito voor een boetepsalm. Ook moest men een modulatie uitvoeren van E naar As en van f naar bes. Gedurende dit spel wa ren de sollicitanten in het Convent om beurten bezig met schriftelijk werk, o.a. het vierstemmig bewerken van een ge- zangmelodie. Na afloop werd de sollici tanten gelegenheid gegeven hun be- kwaamheid in het piano- i te interpelleren over haar "nieuwe richt- tonen, evenals hun kennis lijnen voor de „vrijere loonpolitiek”, welke de mogelijkheden tot loonsverho gingen blijkbaar sterker inperken, dat na de goedkeuring van de collectieve ar beidsovereenkomsten voor het metaal- en grafische-bedrijf verwacht had mogen worden. Blijkbaar bestond hierover niet alleen bij de socialistische oppositie on rust. De drie grote vakcentrales richten zich althans gezamenlijk tot de Stich ting van de Arbeid met het verzoek nog deze week vrijdag 16 oktober over deze nieuwe richtlijnen een bespreking te organiseren. Sommige arbeidersgroepen vrezen kennelijk achterop te zullen ra ken! 5 S Jw

Bolswards Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1