lp! O mil om Qabe Sk üs hjoed p p to sizzen bwil .JBI Uw roar Oproep aan de inwoners van a Et® I 1 w ’"'-KJ In 1817 de eerste Nederlandse spaarbank te Workum opgericht Bolsward en omgeving I I '1-^ ii II® ;;W:A Fan de Martinytoer ITO It 1 i Hll Tj. de J. Generaal Marshall overleden I I i! STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Zilveren filmpjes 3e week oktober 1934. H AA 5 De betekenis van het sparen nader toegelicht Kerkbouw-actie I DINSDAG 20 OKTOBER 1959 55e JAARGANG No. 80 Hwat hat Hwa’t leaut yn it lok, hat it al. J VRIJDAGAVOND a.s. om 8 uur in De Doele. nije tüzenen, dy’t dringe en triuwe ’t- HWA WIT HOE GAU.... I Zs-.- a M ■sS Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) TJ. DE JONG J. SUWIJN men de Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie UI Sr uitvoerige toelichting en de Provin- en in I al wer i om derby to kommen. It kin sa net mear ta in goede oplossing komme. De klemmende redenen, waarom gij, waarde stadgenoten, aanstaande vrijdagavond 8 uur, de grote vergadering in De Doele niet moogt missen, zijn vele. Tesamen tekenen zij het uitzonderlijke belang van deze, ongewone, dringende aansporing. Daar is in de eerste plaats het feit, dat gegeven zal worden op wat 1 - - X_1 "1_ 1 X richting zij hun gij weet, hoe de It koe op den dür net ütbliuwe, dat jin óffrege, hwat der winlik yn tweintichste ieu dien is of neilitten. Mei de üntfolking oan de iene kant en de oerbifolking oan de oare. Dit is minske- wurk, dat ek hiel oars kinnen hie as men wollen hie. Mar de mearderheit woe it sa, om’t hja materiële winst seagen yn aloan mear minsken en bidriuwen yn har ige Ide iket rjucht ge- Bolswarils Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Mede namens de organisaties van werkne mers, middenstanders en werkgevers, Voor de industrialisatiecommissie Johannes Kamstra, 72 jaar, orgeltrapper in de Herv. kerk te Hichtum, welke func. tie hij 35 jaar bekleedde overleden. Het blanke ras is in lengte sedert de eeuwwisseling gemiddeld 4 cm toegeno men. Vanaf 24 okt. is de prijs voor taptemelk 4 cent per liter. Melkverkopersvereniging - i z4-’- ■i Dezer dagen overleed Generaal George Catlett Marshall. Reeds in de eerste we reldoorlog onderscheidde hij zich als chef staf van het eerste Amerikaanse leger. In de jaren tussen de wereldoorlogen-maak te hij snel promotie, totdat president Roosevelt hem benoemde tot chef-staf van het gehele Amerikaanse leger. Na de oorlog nam Marshall ontslag uit de dienst, omdat hij 65 jaar was. Hij wilde rustig gaan leven, maar werd nog geen week later afgezant bij Tsjang Kai Sjek. Door het naar hem genoemde Marshall plan, dat vaart zette achter de wederop bouw van het verwoeste Europa, verwierf hij zich ook als econoom grote faam. Besparingen werden binnen onze sa menleving op verschillende plaatsen ge vormd. Naast de gezinsbesparingen in velerlei vorm worden ook door het be drijfsleven omvangrijke bedragen jaar lijks bespaard, doordat men de gemaak te winsten maar zeer ten dele uitkeert, terwijl tenslotte ook de Overheidshuis- houding in sommige jaren niet onbe langrijke bedragen spaart. In het on derstaande zou ik in de eerste plaats iets willen opmerken over de betekenis van de gezinsbesparingen voor de af zonderlijke spaarders zelf, en vervolgens over het belang van de besparingen in het algemeen, waarvan de gezinsbespa ringen een deel vormen, voor de gang van zaken in onze volkshuishouding. Onder gezinsbesparingen wordt in het navolgende verstaar, dat deel van het inkomen van particuliere personen, dat niet voor consumptief gebruik wordt aangewend. Zij vinden in vele vormen en voor tal van belangrijke doeleinden plaats. Men kan in het algemeen drie doeleinden onderscheiden, die bij het vormen van gezinsbesparingen een rol spelen. In de eerste plaats spaart men voor aanschaffingen van verbruiksgoederen, die niet uit het lopende inkomen ineens kunnen worden betaald. Te denken valt hier aan de typische seizoenmatige uit gaven, zoals brandstoffen, kleding voor winter en zomer, of aan meer inciden tele omvangrijke uitgaven, zoals voor meubilair, een koelkast e.d dan wel bij belangrijke kosten voor de opvoe ding en opleiding der kinderen. Vervolgens vinden ook omvangrijke be- “- .Ja sparingen plaats, die bedoeld zijn om een oudendagsvoorziening te verzeke ren. Tot deze categorie behoren de pre- mie-betalingen voor pensioenfondsen en levensverzekeringen, alsmede alle an dere beleggingsvormen, die gekozen kunnen worden voor het bespaarde ka pitaal, dat bedoeld is om de financiële zorgen van de ouderdom te verlichten. Hierbij zij aangetekend, dat deze be sparingen voor de individuele personen zeer belangrijk zijn, vooral na het tot stand, komen van de A.O.W., omdat zij geheel of ten dele boven deze bodem- vooziening komen, en dus al spoedig de moeite waard zijn. Tenslotte spaart men ook om een ver mogen bijeen te brengen, dat dienen kan om onverwachte financiële tegen slagen op te vangen, en dat verder dient om met de rente-inkomsten het normale gezinsinkomen te verhogen. Al deze besparingen zijn voor de gezins huishoudingen zeer belangrijk. Wij le ven in een maatschappij, die aan voort durende en dikwijls onverwachte ver anderingen onderhevig is. Ook het men selijk bestaan als zodanig is wissel vallig en onzeker. Weliswaar zijn in onze samenleving tal van sociale voor zieningen getroffen, die de ergste fi nanciële rampen opvangen, maar zij zijn dikwijls onvoldoende om de gezin nen te laten voortbestaan op de voet, zoals men dat voor het intreden van de onaangename gebeurtenis gewend was. De man, die zich door het tijdig vormen van besparingen een dekking heeft ver schaft tegen dergelijke calamiteiten verkeert hierdoor in feite in een gunsti ge toestand. Het moet ook voor de men selijke persoon van grote betekenis wor den geacht, dat men zich zelf kan red den. Het zelfstandig optreden in onze samenleving wordt hier mogelijk ge maakt, dan wel versterkt, doordat men minder afhankelijk is van toevallige si tuaties. De grote betekenis van het sparen voor de afzonderlijke personen is nu wel dui delijk. Hierdoor wordt immers mogelijk gemaakt, dat het gezin op de normale wijze kan blijven leven bij omvangrijke uitgaven, die op zich zelf wel nodig zijn en bij ziekte, overlijden of ouderdom, wanneer het inkomen uit arbeid ver- Wy freegje üs wol ris gaueris óf, as wy fan mistastannen hearre: wie der dan nimmen, dy’t him der tsjin forsette, lie ten de lju dat alles mar oer har gean, hwer wiene de foaroanmannen, de lie- ders op geastlik en maetskiplik terrein, de tsjerken net it minst, hoe bistiet it dat sa’n folk, sa’n streek, dat allegearre swij- end fordroech en net as ien man opstie om har rjucht of frijdom of nationael bilang. In forneamd sosiolooch hat ütrekkene, dat Fryslan sünt 1900 likernóch 750.000 ynwenners kwyt rekke is. Yn totael wen je hjir nou 475.000, der binne dus yn sechtich jier folie mear fuorttein as der bleaun binne. Hie Fryslan syn natuerlike groei op in normale wize oan it wurk sette kinnen, dan soene der sahwat trije kear sa folie Friezen yn it heitelan tahal- de. Dat giet nou al tsientallen jierren sa troch en nea is der op serieuze wize in ündersyk ynsteld of dit forskynsel goed of forkeard wie. Of dizze binnenlanske immigraesje bifoardere of keard wurde moast. It wie ien kear sa! It wie al sa ZO KAN HET OOK Fritz Leibold, een politieman uit Hoep- figbeim bij Ludwigsburg in bet duitse Baden-Württemberg, bouwt rond zijn oude huis een nieuw. Tijdens de bouw van zijn nieuwe huis op de plaats van zijn oude, wilde hij niet ergens anders onderdak zoeken, en daarom werd na enig beraad, deze oplossing te baat ge nomen. Zodra een gedeelte van het nieuwe huis bewoonbaar is wordt het oude geheel afgebroken en de nieuw bouw voltooid. aloan mear minsken hoeke. Ekonomyske motiven wurde tj swier oanrekkenen en bifêstigje it al< sechje: Jild hwat stom is, mak! hwat krom is! En men liet harren wurde, jierren en jierren lang, alhoewol yn de butengewesten de gefolgen tige skealik wiene. Düdlik kaem üt, dat de iensens en forbounens fan de minsken ta ien folk, hjir oan alle hoeken en einen to koart skeat. Mei in hurd en ünoan- dwaenlik egoisme skrepte eltse provinsje foar himsels, wylst de steatsoerheit as Pilatus taseach. Fan in harmonyske ünt- wikkeling fan Nederlan wie al lang gjin sprake mear en sünt de oarloch hinget de hiele boel skean. It is sa fier komd, dat it egoisme fan it Westen mei him sels forlegen rekket en yn eigen jern fortiisd sit. Men rekket mei de minsken forlegen, al pakt men ek tsientallen fa- myljes yn hege flatgebouwen. Greate plannen, foar saneamde satellytstêden, sille iennich soulaes bringe, hopet men, mar under it plannenmeitsjen binne der Toen in 1817 in Nederland de eerste spaarbank te Workum werd opgericht, kon men nog niet voorzien dat deze sociale instelling ten dienste van de kleine spaarders zou uitgroeien tot het grote en veelomvattende spaarbankwezen dat wij tegenwoordig hier en in tientallen andere landen, verspreid over de gehele wereld, kennen. Thans zijn in ons land 268 spaarbanken verenigd in de Nederlandse spaarbankbond. Te zamen beschikken zij over rond 450 kantoren waarbij volgens de jongste gegevens 3.277 000 spaarders stonden ingeschreven met een gemeenschappelijk tegoed van 2.4 miljard gulden. Nog altijd zien de spaarbanken het als hun eerste taak de gezins- welvaart te bevorderen. Door hun omvang zijn zij echter geworden tot. instellingen die ook in het economisch bestel van het gehele land een rol van betekenis spelen. Ter gelegenheid van de spaar- bankweek van 2431 oktober, met als hoogtepunt daarin de we- reldspaardag op 30 oktober, vindt U hier een beschouwing over het belang van het sparen, zowel voor de spaarder individueel, als voor de maatschappij. Het werd voor ons blad geschreven door prof. dr. F. de Roos, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. t-~ - i~1 De actie wordt driest ondernomen Richtlijnen zijn elk bekend Offer van het jaarinkomen Allemaal een half procent Vele kleintjes maken één grote Niemand raakt er door in t nauw Daarom, vlot de beurs ontsloten Doe mee aan de kerkenbouw. De bevolking gaat snel wassen Nergens als in Nederland Loop niet met vertraagde passen Sta niet passief aan de kant ’t Geldt als eerste plichtbetoning In ’t massale huizengrauw Hoort een geestelijke woning Steunt daarom de kerkenbouw. Het totaalbedrag is groot, ja Oh waar halen ze ’t vandaan De ruige millioenennota Wijst het cijfer zestien aan. 1 Zal volharding het hier winnen? Ja, wij zien de toekomst blauw Giften stromen dagelijks binnen Steentjes voor de kerkenbouw. Dat is een moedgevend teken Wees er oprecht dankbaar voor Het ideaal zal niet verbleken j Wij zijn op het goede spoor i 't Volk gaf klinkende bewijzen In de trant der vaderen trouw Straks zien wij de muren rijzen Geestkracht vormt de kerkenbouw. PIET. mindert of wegvalt. Het bezitten van enig bijeengespaard vermogen geeft de bezitter, behalve het extra rente-inko- men, ook nog een gevoel van meerdere zekerheid, hetgeen hem beter mogelijk maakt als ezlfstandig mens in onze sa menleving op te treden Niet alleen voor het individu, ook voor de maatschappij in haar geheel is het vormen van besparingen van het groot ste gewicht. Zoals voldoende bekend groeit onze bevolking vrij sterk, het geen betekent, dat er telken jare veel nieuwe plaatsen in het arbeidsproces moeten worden geschapen. Nu is het niet alleen van belang, dat al deze men sen werk vinden, maar zij moeten daar in ook een inkomen verwerven. Verder is het van betekenis, dat het arbeids inkomen in de toekomst ook kan stij gen. Hiervoor is het nodig, dat er ook kapitaalgoederen (fabrieken, machines, transportmiddelen e.d.) worden ge vormd, zodat telkenjare deze kapitaal goederenvoorraad kan toenemen. Dan alleen zal onze stijgende beroepsbevol king werk en iiikomen kunnen verwer ven, welk inkomen in de loop van de tijd reëel ook kan stijgen. Dit laatste met name, omdat door de kapitaalvor ming de voortgaande technische ont wikkeling van onze volkshuishouding niet het gehele inkomen consumeert, maar een deel daarvaft bespaart. Voor een goede ontwikkeling van onze volkshuishouding zijn dus de besparin gen van essentiële betekenis. Zij maken immers de kapitaalvorming mogelijk, waardoor de stijgende beroepsbevolking niet alleen in het productieproces kan worden ingeschakeld, maar ook een toenemend reëel inkomen per hoofd der beroepsbevolking in de toekomst kan worden verwacht. De betekenis van de besparingen, wan neer zij van jaar tot jaar toenemen, gaat dus ver boven het individu uit. Door de samenwerking in onze volks huishouding, door het economisch pro ces derhalve, dragen zij bijzondere vruchten, welke niet alleen door het ge heel, maar door ieder die van dit geheel deel uitmaakt, kunnen worden geplukt. Prof Dr. F. DE ROOS. IB I lang sa! It soe sa ek wol bliuwe! En it wünderlike is-, dat heech en leech him hjir by delleit as by it waer, jo moatte it mar ütstean, skynt men to tinken, der is dochs gjin krud foar woechsen. Dit is fanseis net wier. Dizze ünnatuer- like opienheaping fan minsken, jild en .macht yn it Westen is gjin natuerfor- skynsel, mar forgoed minskewurk. De ekonomyske foarsprong fan de beide Hol- lannen wurdt troch allerhanne regels en bistjürsdieden aloan forgreatte. In auto komt hoe langer hoe mear foar op in fytser, dat kin net misse as men se beide frij lit. En sa is de chronyske kweal oanboaze ta in aküt krisisforskynsel, it liket dat der hwat biweging komme sil under de liedende lju en hjir en der bin ne moedjaende tekens fan in selsstannich oardiel to hearren. XssVX - Hwat my al lange jierren forwündere hat is dat dizze bifolkingspolityk net folie sterker bistriden is fan de kanten, dy’t geastlik bisit as it meast weardefolle oan- sjogge. Hwant men hoecht dochs net lang om him hinne to sjen om to merk- biten, dat der fan dat geastlik bisit, by it oerplantsjen nei it Westen, hiel hwat forlern gien is. Inkelen sille der ek hwat woun ha, nim ik oan, mar tuzenen en jitteris tuzenen binne troch de materialis- tyske stream meinaem en hawwe in great diel fan har alderlik erfpoarsje forlern. Faeks kin men it sa sizze: hja binne de biningen kwyt. Mei it lan en it gea, hwer’t hja opgroeid wiene, mei it milieu fan freonen en famylje, mei de libbens- noarmen, dy’t der wiene op godtsjin- stich en moreel gebiet yn folie gefallen en yn ruil deroan hawwe hja oare dingen krige, dy’t almeast yn it materiële flak lizze. As men sjocht hoe de tsjerken yn de greate stêdden allegearre, oft hja Roomsk of Protestantsk binne, in wan hopige striid fiere om de minsken yn har forban to halden of to krijen. As men wit, dat de alderbéste en meast enthou siaste lju hjir spesiael foar ütrist wurde mar meast net fierder komme kinne as de bütekant fan de minsken, om’t de hiele sfear oars is, de echte mienskip üntbrekt, it deistige libben gjin fêste noarmen mear ken en oanmekoar hinget as los san, dan mei men forheard freegje: Wie en wurdt it gjin hege tiid, dat men fan dy kant ris syn stim hearre lit om it roer om to krijen en net ekonomyske mo tiven alhiel oan it roer baes to litten. Hwant de meast kostbere bisittings fan üs folk lizze yn har geastlik bisit. En is der yn al dy jierren net skriklike rij mei omsprongen ta skea fan de wiere folks- krêft? Wy hoopje, dat it net lang mear duorje sil, dat de tsjerklike en oare geastlike ynstituten fanwegen komme sille, al to lang hat men it oan de eko- nomen en planologen oerlitten. Hjir is hiel hwat skea yn to heljen, tinkt my. Daar is in de eerste plaats het feit, dat er een gegeven zal worden op wat er door de Rijksoverheid ciale en gemeentelijke bestuurders, reeds is gedaan en in welke richting zij hun plannen hebben opgesteld. Het is noodzakelijk, dat kaarten liggen en welke de redenen zijn, die aange voerd worden om deze noodlottige bevolkingspolitiek een schijn van rechtvaardiging te geven. Eveneens dient gij inzicht of ruimer inzicht te krijgen in de konse- kwenties, die uit de tot nu toe gevoerde methode onvermijdelijk zullen voortvloeien. Konsekwenties, die ons allen raken, niemand uitgezonderd. Gevolgen voor u persoonlijk, voor uw gezin, voor uw bestaan, uw zaak, uw ambt, uw kinderen niet het minst. Een gemeen schap is als een sneeuwbal. Al rollende wordt zij groter, staat zij stil, dan neemt zij af. Gij dient ook aanwezig te zijn, naar ons oordeel, om ons protest, ons waardig maar overtuigd verzet, tegen de onttakeling van onze goede stad, kracht bij te zetten. Zowel onze stedelijke overheid als andere instanties, dienen op een overtuigende manier onder de indruk te komen van het massale en eendrachtige optreden van de inwoners van onze stad en omgeving. Eensdeels tot morele steun, anderdeels tot ernstige waarschuwing. In onze maatschappij is het helaas niet genoeg de waarheid te zeggen, het is ook van groot belang wie en hoevelen dit ondersteunen. Toch is het bovenstaande niet het meest essentiële van de redenen, die tot het beleggen van deze volksvergadering hebben geleid. Zullen wij op de juiste wijze antwoorden op de uitdaging, die onze stad is gedaan, dan dienen wij ons te beraden op de juiste middelen om onze stedelijke gemeenschap van binnen uit te versterken. Wat kunnen wij samen doen om de kracht en de leefbaarheid van Bols ward te vergroten, de initiatieven te vermeerderen, de tekorten op te helpen ruimen. Hoe kunnen wij ons te weer stellen tegen de vijanden binnen onze muren, de eigen verzuimen en tekorten terugdringen? En daarbij aansluitend, is er bezinning nodig op de brandende vraag, op welke wijze wij zelf de werkgelegenheid in onze stad kunnen opvoeren, langs welke wegen wij de bestaande bedrijven tegemoet kunnen komen en tenslotte, wat wij tesamen kunnen doen om de attractie van Bolsward als vestigingsplaats uit te dragen. Wij dienen het ongunstige getij, op realistische en praktische wijze, tegemoet te treden en met elkaar te tonen wat wij waard zijn. Met weinigen staan wij zwak, met velen vermenigvuldigt zich onze kracht. Het gaat niet om persoonlijke en groepsbelangen, het gaat om allerbelang, om de bloei of het verval van de gehele Bolswarder samenleving. Daarom, stadgenoten, mannen en vrouwen van iedere stand of rich ting, wij rekenen op uw komst: „Onderling Belang”. I De aanvoer op de kalverenmarkt bedroeg j 150 stuks, veel minder dan vorige jaren. Men wijt dit .aan de teeltbeperking. Met spoed wordt gewerkt aan de ver nieuwing van de Marktstraat. De Zwaan- j tjesbrug is aan beide kanten enorm ver- breed. Waar mogelijk wordt er een trot- i toir gelegd. Ook komen er nieuwe gas- X i lantaarns. y y.’ te" i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1