BIJ HET OVERLIJDEN VAN GENERAAL MARSHALL MACHTSFORMATIES OP HET BINNENHOF i - Voetbal Het goede hart van Chroesjtsjew De expansiezucht van communistisch China STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Gouden filmpjes 4e week oktober 1909. -W-- ft a 55e JAARGANG No. 81 VRIJDAG 23 OKTOBER 1959 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat IJ Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie van le ien Wat overigens die topconferentie betreft, het blijft waarschijnlijk dat ze in december of januari zal wor den gehouden. Tevoren zal echter nog heel wat Westelijk voor-over leg plaats hebben. deze onafhankelijkheid zal worden toege werkt. Ze zal in 1964 volledig zijn. Het plan heeft geen ongustige indruk op de inheemse leiders gemaakt maar ze vinden 1964 nog wel wat lang! Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Een der Amerikaanse onderministers voor buitenlandse zaken, Berding, vestigde er dezer dagen de aandacht op dat de grootste bedreiging voor dewereldvrede eigenlijk op het ogen blik wordt gevormd door de fana tieke politiek en de expansiezucht van communistisch China. Liberaal isolement? Helemaal nieuw was de gedachte niet. In 1945 heeft de KVP een soortgelijke uitnodiging tot de PvdA gericht maar zo innig is de sfeer in de toenmalige „brede basis’’ nooit geworden, dat dit denkbeeld uitvoerbaar bleek. Daarna heeft Prof. Oud, min of meer in reactie daarop, de vorming van een „derde macht” in over weging gegeven, waarin de twee grote protestantse partijen samen met de libe ralen zouden optrekken ten einde de twee grootste partijen, KVP en PvdA, het hoofd te kunnen bieden. Gelet op deze voorgeschiedenis moet de jongste uitnodiging van Prof. Romme tot de pro testantse fracties de VVD niet louter vriendelijk in de oren hebben geklon ken. Leek het er niet een beetje op of de KVP er aldus op uit was de liberalen, die toch óók hun steun aan het kabinet- De Quay geven, te isoleren? Dames, het adres voor kuifkammen is bij L. S. Wierda, Schildwijk, Bolsward. De keuze bestaat uit 40 kammen. Min zaam aanbevelend. In de gemeentebegroting te Bolsward f 100 uitgetrokken voor het nieuwe trijp- bekleden van de stoelen in de raadzaal. Overwogen wordt te Bolsward een be lasting in te stellen op de privaattonnen.' Daar valt f 2000 uit te halen. Verkoop van het Jachthuis „Brandsma- state” te Blauwhuis met 2 percelen wei land. Koper werd G. Rijpma te Workum voor f 4433, Het chicoreidelven in Koudum is afge lopen. De kwaliteit der wortelen laat niets te wensen over. De inzending Makkumer aardewerk Gebr .Tichelaar te Makkum op de Im.pi rial International Exhibition te Londe werd bekroond met de Grand Prix (hoog ste onderscheiding). Ondertrouwd: Franciscus J. Bruinsma, candidaat-notaris en Johanna G. de Boer. Huwelijksvoltrekking 17 nov. a.s. Gevraagd een wegwerker (Bolsward-Har- lingerweg). In aanmerking komen per sonen van omstreeks 30 jarige leeftijd. Het weekloon bedraagt f 8, Chroesjtsjew zou er, tls hij zijn gepraat over vrede meent, goed aan doen, aldus Berding, als hij rood China wat tot mati ging bracht. We vermoeden dat de heer Chroesjtsjew zelf niets liever zouj willen, Het is al bijna een week geleden dat te Washington generaal George C. Marshall overleed, maar toch mag in dit overzicht dit feit niet onvermeld blijven. Want Europa en ook Nederland, is Marshall, die 78 jaar is geworden, grote dankbaarheid verschuldigd. Hij was als chef van de Amerikaanse generale staf in de Tweede Wereldoorlog verantwoordelijk voor het plan de campagne dat tenslotte leidde tot de bevrijding van Europa onder de door hem aangestelde opperbevel hebber Eisenhower. AUTO'S VOOR DE WEGENWACHT Twaal wegenwachters, die reeds een res pectabel aantal dienstjaren op een motor- zijspancombinatie door ons land hebben gekoerst op zoek naar pech-slachtoffers, hebben dinsdag een autotje gekregen, waarmee zij in het vervolg op een iets gerief lijker wijze hun dienst kunnen ver vullen. De overdracht vond plaats in Den Haag; na de plechtigheid stelden de wegenwachters zich voor onze fotograaf op in de kenmerkende „tot uw dienst” houding. Hwat hat Qabe Skroar üs hjoed p p to sizzen maar hij is uit Peking terug gekomen zonder veel wijzer te zijn geworden over de ware bedoelingen van de zwijgende en zich in geheimzinnigheid hullende Chinezen. Westelijke commentatoren me nen wel dat het feit dat de Russische premier na zijn bezoek aan Peking een onverwacht bezoek aan Siberië bracht, ook de bedoeling had Peking duidelijk te maken dat als China meende dat het de eerste rol in Azië zou kunnen spelen, het zich vergiste. Het zich snel ontwikkelende Siberië, d.w.z. Moskou, zou zich niet ter zijde laten schuiven. Het laatste woord over de kwestie wie in Azië de leiding zal heb ben is overigens nog lang niet gespro ken, het strijdbare Japan, dat allang in dustrieel ontwikkeld is, is er ook nog, het blijft nu nog op de achtergrond, maar te eniger tijd zal het weer van zich laten horen, moet het dat zelfs doen omdat dit land overbevolkt is en expansie be hoeft. - Maar als Moskou maar lauw opgekomen is voor de Chinese wens om ook bij een eventuele topconferentie aanwezig te zijn, dan schrijven die commentatoren dat ook toe aan Russisch-Chinese concur rentie; als Rusland alleen op een derge lijke conferentie komt, accentueert dat het feit dat de Sovjetunie de onbetwiste leider van het communistisch blok is. Hoe groot is Chroesjtsjew dezer da gen gebleken toen hij, op zijn terug reis van China, in Siberië een aantal steden bezocht. Hem zijn daar aller lei klachten ter ore gekomen over het gebrek aan dergelijke goederen in de winkels en de Russische pre mier, die zich de overvloed van arti kelen zal hebben herinnerd waarvan de Amerikaanse arbeider kan profi teren, liet terstond een order uitvaar digen waarbij de Russische industrie voor dergelijke artikelen werd gelast haar productie zeer aanzienlijk op te voeren, in sommige branches tot 40% toe. Voor zaterdag staan de papieren voor de Bolswardianen niet bijzonder gun stig. De groen-witten moeten in de Hommerts hun krachten meten met de ongeslagen leider van hun afdeling, HJSC, en dat is een opgaaf, die vry ze ker te zwaar zal blijken. Een gelijk spel zou reeds een grote verrassing zijn, maar ook dit zal wel tot de vrome wen sen blijven behoren, daar de huidige HJSC-ploeg momenteel ontegenzegge- Eind november zal president Eisenhower waarschijnlijk voor dat overleg op het hoogste niveau naar Europa komen om met Macmillan wiens nieuwe kabinet geen grote wijzigingen onderging de Gaulle, Adenauer en wellicht de Itali aanse premier Segni overleg te plegen. Er zal veel diplomatie en takt nodig zijn om het onderling eens te worden. Adenauer is moeilijk tot een soepeler houding in de Duitse kwestie te bren gen, de Gaulle zou graag over een eigen atoombom beschikken voor hij naar een topconferentie gaat, om de positie van Frankrijk te versterken, en de Gaulle en Adenauer beide vertrouwen Macmillan niet al te best en vrezen een al te grote tegemoetkomendheid der Engelsen je gens de Russen. Overigens is de Franse positie in de in ternationale politiek al iets sterker gewor den door het feit dat de Franse nationale vergadering haar goedkeuring heeft ge hecht aan de politiek van de Gaulle in zake Algerië. In die vergadering heeft de Franse premier Debré die politiek verde- In dezelfde week, waarin de Tweede Kamer besloot er bij de regering op aan te dringen spoed te betrachten met de uitbreiding van haar gebouw, gaf Prof. Romme op een Partijraad der KVP de protestantse partijen, welke in het kabinet-De Quay vertegenwoordigd zijn, in overweging voortaan met een gezamenlijk programma aan de ver kiezingen deel te nemen. Met elkander nemen de KVP, ARP en CHU immers omstreeks de helft van het aantal kamerzetels in beslag; bij een kleine uitbreiding daarvan zouden zij, politiek gezien, ver-uit de „eerste macht” op het Binnenhof kunnen vormen. zij zich op die manier aan Rom(m)e verbonden De eerste reacties op dit denkbeeld ge tuigden inderdaad van grote gereser veerdheid. Want aan de uitnodiging van Prof. Romme was iets vooraf gegaan. Het was een publiek geheim, dat zij een gevolg was van het verlangen, dat zich vooral van jongeren in de KVP heeft meester gemaakt om tot de vorming van een interconfessionele christelijke partij over te gaan naar het voorbeeld van de CDU in West Duitsland, waarin ook rooms-katholieken en protestanten sa menwerken. Deze jongeren meenden, dat er op politiek terrein in 'Nederland iets nieuws gebeuren moest. Zij maakten zich PROTEST TEGEN BELASTING OP EZELS Honderden houders van ezeltjes hebben voor het stadhuis in New Delhi geprotesteerd tegen de maatregelen van het stadsbestuur om belasting op ezeltjes te heffen. De ezelhouders riepen: „Onze ezeltjes kunnen der gelijke tarieven niet dragen” Nederlandse C.D.U. Wellicht zal Prof. Oud zich getroost heb ben gevoeld bij de gedachte, dat tot dus ver van weinig geestdritf was gebleken bij ARP en CHU voor een dergelijk, nauw samengaan met de KVP. Zou het niet koren op de molen van de staatkun- dig-gereformeerde Ds. Zandt zijn, als It is makliker hertsear as meilijen op to roppen. lijk superieur is. Het wordt dan ook stellig een zege voor de gastheren. Nu Oeverzwaluwen bij de Workum re serves op bezoek komt, zit er voor de thuisclub eindelijk misschien een winst- puntje in. Veel krachtsverschil zal er ons inziens niet zijn, al lijkt de voor hoede van de Koudumers ons iets agres siever. We voorspellen geijk spel of een kleine zege voor de bezoekers. Hetzelfde geldt voor Woudsend-IJ.V.C. Ook hier staan de papieren vrijwel ge lijk en een verdeling der punten kan ook hier wel eens het eindresultaat zijn. WI ontvangt Balk en moet op eigen terrein in staat geacht worden de be zoekers van het lijf te kunnen houden. In de 3e klasse KNVB gaat RES bij rode lantaarn drager Steenwij op be zoek. Deze ontmoeting moet door de blauw-witten tot een goed einde ge bracht kunnen worden, maar dan moet er zeer hard gewerkt worden, want niet alleen zijn de Steenwijkers in eigen om geving en gesteund door een enthou siast publiek zeer moeilijk van de kaart te spelen, maar bovendien zal de onder ste plaats hun zwar op de maag liggen en zullen zij er deze zondag vrij zeker een extr schepje bovenop gooien. Het lijkt ons voor RES dan ook een moei lijke wedstrijd te worden, maar toch, wanneer de zaken energiek worden aan gepakt, moet de volle buit mee naar huis kunnen worden genomen. In Leeuwarden wordt de 3e achtereen volgende derby gespeeld en tevens ook de belangrijkste, n.l. de strijd tussen de beide koplopers Nicator-Friesland, met als inzet de leidersplaats. Wie hier aan ’t langste eind zal trekken, is moei lijk te zeggen, voor beide kan het vrie zen en dooien en daarom houden we het maar op een gelijk spel. GAVC krijgt ondanks thuis spelend, een hele kluif aan het bezoekende De Kooi. De Jousters doen het in de nieuwe om geving uitstekend en we zijn van me ning, dat ze ook zondag weer aan het langste eind zullen trekken. Emmeloord gaat bij Oosterwolde op be zoek en kan deze gelegenheid te baat nemen om haar positie enigszins te ver beteren. W. Z. S. dat zo uistekend van start ging, heeft het in de daaropvolgende ontmoe tingen niet weer tot een overwinning kunnen brengen, en wanneer de Sne- kers niet uit een ander vaatje gaan tap pen, zullen zij ook zondag weer door ’t bezoekende DOG geklopt worden. Bij MKV-Stanfries houden we het op een kleine zege voor de Leeuwarders. In de 4e klasse A is Gorredijk-Bl. Boys de topwedstrijd. Een overwinning van de Snekers zou de spanning zeer ten goede komen, maar dat dit gebeuren zal geloven we niet direct. Een Gorredijk zege is ’t meest waarschijnlijk. Freno, momenteel 2e op de ranglijst, krijgt bezoek van Bergum. We hebben zo’n idee, dat de Franekers boven hun stand leven en dat de bezoekers er ook zo over denken, m.a.w. we voorspellen een zege van Bergum. Oldeboorn, thuis spelend, gaat van de Sweach winnen en Tijnje gaat Warga met lege handen naar huis terug sturen. CAB ontvangt DTD. Gezien de geringe Hij was ook de man die het initiatief nam tot het misschien van Engelse zijde geïnspireerde naar hem genoem de Marshallplan, dat een deel der Ameri kaanse rijkdommen na de oorlog overhe velde naar het uitgemergelde West-Euro- pa, dat daardoor weer op de been werd geholpen en niet ten prooi viel aan het communisme zoals de Russen hadden ge hoopt. De fabelachtige sommen welke Washington hiervoor beschikbaar stelde Nederland profiteerde er tot een be drag van 4000 miljoen gulden van waren door Marshall oorspronkelijk voor alle Europese landen bedoeld, maar zo als bekend mag worden verondersteld weigerde Rusland dat zelfs de Ame rikaanse oorlogsleveringen niet betaalde de Marshallhulp en dwong het ook de satellietstaten tot eenzelfde houding. Men kan toegeven dat de Sovjetunie ook zonder die hulp op economisch terrein aanzienlijke resultaten heeft bereikt, me de dank zij een systeem van dwang op haar bevolking en die van de satelliet staten, maar de levensstandaard bleef er belangrijk beneden die van het Westen. En dat zou niet in dergelijke mate het geval geweest zijn als het Óostelijk blok de Marshall-hulp had geaccepteerd. We zouden dan waarschijnlijk niet de bewa peningswedloop gehad hebben, welke de Sovjetunie er toe bracht de ontwikkeling van de zware industrie te doen prevare- ren boven die van de industrie voor ge bruiksgoederen, waaruit een groot gebrek aan dergelijke goederen onder de bevol king van de communistische landen voortvloeide. Meerderheid. De meerderheid van het Stichtingsbe stuur van de Arbeid uitte zich diploma tieker; zij verklaarde zich wèl bereid om gelijk de regering wenst bij de be oordeling van loonvoorstellen, de ont wikkeling van de productiviteit in de desbetreffende bedrijfstakken of onder nemingen na te gaan, maar zij behield zich het recht voor in de praktijk een „ruimer standpunt” in te nemen. Dit mocht dan wat vriendelijker klinken, in feite was het voor de regering een wenk om beslist wat soepeler te zijn. En dat gebeurde notabene in dezelfde week, waarin de liberale Rotterdamse hoogle raar Witteveen zijn waarschuwing voor een dreigende inflatie herhaalde! Men kan zich derhalve indenken, dat de regering aan het begin van deze week de interpellatie-Suurhoff over haar „ver duidelijking” niet geheel zonder zorg te gemoet zag, ook al had zij dan bij de interpellatie-Burger inzake het indivi- duële vragenrecht gemerkt, dat de rechts- liberale kamermeerderheid nog niet ge neigd was haar in de steek te laten. digd, al knabbelde hij wel wat aan de Gaulles liberale standpunt en deed hij het voorkomen alsof de Algerijnen wel zelfbeschikkingsrecht zouden krijgen maar alleen binnen de Franse unie. Dat kan nog genoeg moeilijkheden met het Al gerijnse bevrijdingsfront geven, als het tot onderhandelen komt, maar Debré kreeg in ieder geval de grote meerder heid van de nationale vergadering mee. Een aantal rechtse extremisten echter niet, die zelfs de partij van de Gaulle verlieten vanwege zijn Algerijnse poli tiek. Een moordaanslag op Mitterand, één der Franse politieke figuren die voor een liberale houding tegenover Algerije zijn, doet echter vrezen dat, de extremis ten, die niet zo groot in getal zijn, dit gebrek aan invloed zullen trachten te compenseren door terreurdaden, terwijl ook in het leger onrust heerst, welke gevaarlijk kan worden. Tot het nieitws dat tot de Franse sfeer behoort rekenen we ook het overleg dat in de afgelopen dagen plaats had tussen de ministers van de zes landen van de Europese Economische gemeenschap over verschillende kwesties. We hebben niet de indruk, dat daarbij grote vorderingen zijn gemaakt in de richting van grotere samenwerking onder de titel van werke lijke Europese politiek; nog altijd stellen de Fransen en in hun voetspoor de W. Duitsers kennelijk hun nationale belan gen boven de gemeenschappelijke. Tenslotte zij hier het door de Belgische minister voor de Kongo, De Schrijver, bekend gemaakte plan voor de onafhan kelijkheid van Belgisch Kongo vermeld. Het is de bedoeling dat in fazen naar Vakbeweging verdeeld? Daags tevoren was het eerste teken van verdeeldheid binnen de drie grote vak centrales, welke sinds de kabinetsformatie zo eendrachtig optrokken, aan de dag getreden. Op verlangen van NVV, KAB en CNV was het bestuur van de Stichting van de Arbeid bijeen gekomen om zich te beraden over de „nadere verduide lijking”, welke de regering onlangs heeft gegeven omtrent haar aanwijzingen voor de „vrijere” loonpolitiek. In de kring der arbeidsbeweging bestond de vrees, dat door deze nadere „verduidelijking”, de kans op een herhaling van de flinke loonsverhogingen, zoals die in het me taal- en grafische bedrijf zijn tot stand gekomen, tot een minimum zou worden beperkt. Zij wenste zich terzake tot de re gering te wenden. In het bestuur van de Stichting van de Arbeid werd echter niet volledige overeenstemming bereikt. Het NW richtte zich tenslotte met een af zonderlijk schrijven tot de regering. Het vreesde, dat als gevolg van de „nadere verduidelijking” voor de grote meerder heid in het bedrijfsleven geen enkele loonsverbetering mogelijk zou worden, dat ten aanzien van deze groep werkne mers m.a.w. voorrang zou worden gege ven aan de in uitzicht gestelde huur- en melkprijsverhoging. Dit achtte het NVV „onaanvaardbaar”. Als de managers bereid en in staat zijn die order uit te voeren zal dat verheugend zijn voor het Russische volk en als ze er toe zal leiden dat minder van de Russi sche energie besteed zal worden aan de wapenproductie dan zal dat ook een re den zijn tot verheuging van heel de we reld. En een bewijs ook dat Moskou het meent met haar voorstellen inzake ont wapening, welke in de V.N. gunstig zijn ontvangen. Ook door de Amerikaanse gedelegeerde, die er echter op wees dat een controlesysteem onontbeerlijk zou zijn bij een eventuele uitvoering van het plan in fazen en dat als de staten indi vidueel tot ontwapening werden ver plicht, tegelijkertijd een internationale politiemacht zou moeten worden ge vormd om de orde onder de naties te handhaven. Van Amerikaanse zijde werd in de V.N. dus getracht het Russische voorstel uit de sfeer der theorie naar die van de praktijk te schuiven. Een prak tisch bezwaar bij de behandeling van dit ontwapeningsvoorstel in de V.N. is voorts dat Rood China daar niet aan de besprekingen deelneemt omdat het geen lid is. En toch zal Peking bij deze kwes tie een belangrijke rol spelen. er zorgen over, dat de confessionele par tijen in Nederland bij de jongste verkie zingen de meerderheid in de Tweede Kamer hebben verloren, terwijl zij el ders in klein-Europa steeds machtiger worden. De vraag kwam bij deze jeug dige KVP-ers op of dit verlies zich niet zou doorzetten als de rechts-liberale sa menwerking, de protestantse en katholie ke arbeiders in de armen van het oppo sitionele NVV of de PvdA zou drijven. Daarom waren zij kort na de kabinetsformatie reeds gaan ijveren voor de oprichting van een Nederlandse CDU. Protestantse partijleiders hadden echter zó afwijzend gereageerd, dat Prof. Rom me thans wijselijk niet verder ging dan het suggeren van samenwerking bij het opstellen van een verkiezingsprogram.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1