B BOLSWARD VERKEERT ECONOMISCH IN EEN GEVAARLIJKE SITUATIE r Voetbal Fan de Martiuytoer Zilveren filmpjes CAB klopt BTD met 5-1 BES speelt in Steen wijk gelijk (3-3) Boor pech achtervolgd Bolswardia incasseert 6—1 nederlaag STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Langebaan-kampioen (Pier Okkes Postma - Boalsert) De post met Kerst en Nieuwjaar Huidige industralisatiebeleid, getuigend van Haags despotisme, is verwerpelijk DINSDAG 27 OKTOBER 1959 55e JAARGANG No. 82 Bolsw. IA de thuisclub PYT Tj. de J. A Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) FRIESE TWEELING HEEFT EERSTE STEEN GELEGD VOOR KINDERZIEKENHUIS to gean yn jins birop, der yn under to gean. 1-1 5- 2 6- 4 7- 0 1-1 1-1 I I 7 In de zaterdagmiddagcompetitie loopt het Bolswardia dit seizoen wel bijzonder tegen. Eerst verdwijnen enkele van de beste krach ten wegens emigratie en militaire dienst, daarna worden 2 spelers uitgeschakeld door vrij ernstige verwondingen en nog schijnt dit niet mooi genoeg te zijn. Zaterdag, in de wedstrijd tegen H.J.S.C., werd eerst is in gevaar, te wapen! Wij moeten dit echter doen met zelfkennis, aldus spreker. Het Friese karakter en onze aard wor den wel vergeleken met het Friese paard. Op wedstrijden maakt het een goed fi guur en tilt het de poten hoog op, maar gang zit er niet veel in. Wij moeten ons zelf in de hand houden en weloverwogen handelen. Bolswartls Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Feintsjes, hou net sa parmantich Mei jimme brommers op ’e dyk. Harkje: In boer fan trije en sawntich Set de jongerein in pyk! Dy brükt noch syn stielen ros, ja Krijt fan traepjen nea syn nocht, Amateur Pier Okkes Postma Op foar de Alve-stêddetocht. Skimermoam, justkes foar seizen Startte ’r mei sportyf plesier „Ja, ik doch faker trainingsreizen- Doetinchem ik foun ’t niks net fier”. Hy striek boartlich syn kein burdtsje ’t béste minsken en oant joun, Hwat praet jimme? In dreech putsjo? It fait ta, it fytske is goed soun!” Hy moat him omraek ynspanne, It gyng net foar ’t lapke, hwant Underweis draeide de hoanne Krekt nei de forkearde kant. Hy tocht: trochsette, net klage Toan dy in krigele stanfries. Ik joech as boer, yn froeger dagen Tsjinwien, likemin belies. Totael twa en fyftich plakken Waerden op de rit oandien Oeral in lyts praetsje makke Fris kaem hy in üre as tsien Wer yn Boalsert. Elk róp: Hulde! Jo fortsjinje in lauwerkrans, Krekt sa goed as Gerryt Schulte Hwant jo binne niks minder mans! Minsken eltsien moat it leauwe, It byld dat my de takomst jowt: As wy it jier twa tüzen skriuwe Sil yn it museum to Ljouwert It swurd fan Kimswerts boer plak- (meitsje Foar in historysk „souvenier”: Petsje óf stilnet oanreitsje Dit is de Fyts fan Greate Pier! En Bols ward? En Bolsward, het hart van Wester- go, de aloude Hanzestad, karakte ristieke typisch Friese stede, bekend om zijn culturele manifestaties, door mr. D. Okma zelf (spreker voelde het als spottenderwijs) culturele kern genoemd, ziet zijn '500 jaar stadsrecht gehonoreerd met het odium een nederzetting van louter ouden van dagen te worden, enkel nog van belang voor wat op folklo re verzotte toeristen. Fel protest. Hier past een fel protest. Met een ernstig beroep op de regering, de volksvertegen woordiging, de provinciale en lagere bestuursorganen, die zo vaak hier de ge waardeerde gasten zijn geweest, moet aan deze onrechtvaardige toestand een eind worden gemaakt. Bij velen knaagt de onrust reeds aan het rechtsgevoel. Verschillende leden van Gedeputeerde Staten en andere prominente figuren staan achter ons en delen onze mening, dat iedere stad en ieder dorp, dat levens kracht toont een kans moet hebben, maar men onderschatte de macht van het centrale bestuursapparaat niet. Die is groot. Veelal strijdt bij bestuurders, die zelf in bevoorrechte plaatsen wonen het eigenbelang met het rechtsgevoel. Het zal waarachtig een zware strijd worden, maar ziende op meer dan 2000 gezinnen en een hardwerkende bevolking, zeggen wij: Wij geven ons niet over! Bolsward 4e week oktober 1934. Het voormalige kantongerechtgebouw te Bolsward is aangekocht door de heer Maas. Het zal worden bestemd als kan toor van de Amsterdamse Bank. De Krite Boalsert en de ófdieling fan it Nut biede har leden en gasten in moaije Fryske joun oan. De toanielskriuwer IJ. C .Schuitmaker sil it hawwe oer Herman Heijermans en syn toanielwurk. Verkeersongeval te Tjerkwerd waarbij een auto van de N.T.F. te Bergum in de sloot raakte. Het ongeval werd veroor zaakt door dichte sneeuwval. Er bestaan plannen de zuivelfabriek der K.N.M. te Wommels geheel stop te zet ten. Hierdoor worden een 20 man ont slagen, waaronder 15 gehuwden. Te koop complete vogelflapperij. Te koop fiets met Sax hulpmotor bij M. Bonnema, bakker, Cubaard. Koelhuis eieren 10 stuks 37 cent. J. Na- wijn, Dijkstraat; J. Schilstra, Snorkstraat; S. Terpstra, Sneekerpoort. De telkenmale ook van regeringswege aanbevolen „aanpassing van een lager le vensniveau” kan aldus worden gedefini eerd: Van alles meer dan genoeg, melk teveel, boter teveel, vlees teveel, groenten teveel, maar geld te min. Van der Schaaf uitgeschakeld vanwege een verstuikt enkel en direct hierop kwamen Feenstra en Elzinga met elkaar in botsing, welk incident wel zeer ongelukkig afliep. Elzinga verdween met een gat in zijn hoofd naar de kleedkamer en Feenstra bleek naast een ernstige hoofdwonde tevens nog een gebroken neusbeen te hebben waardoor op neming in het ziekenhuis te Sneek noodza kelijk was. Vanaf deze plaats wensen we de onfortuinlijke linkshalf van Bolswardia een spoedig en algeheel herstel toe. Dat de groenwitten, die op ’t moment van de bot sing met 1-0 de leiding hadden, tenslotte nog met 6-1 het loodje moesten leggen is in dit geval vrij normaal. In de 3e klasse heeft RES het in Steenwijk wel niet tot een overwinning kunnen bren gen, maar ook het 3-3 gelijke spel mag toch een verdienstelijk resultaat genoemd worden, daar het in Steenwijk met haar buitengewoon enthousiaste aanhang, steeds moeilijk kersen eten is. In de derby Nicator-Friesland is het eerst genoemde gelukt haar stadgenote met 3-1 onder te houden, waardoor leider Nicator nog steviger op de troon is komen te zitten. Emmeloord schijnt dit Jaar geen grote rol te kunnen spelen, in Oosterwolde kwamen ze ook nu weer niet verder dan een 2-2 gelijk spel en gezien de matige indruk die we van de Oosterwoldenaren hebben ge kregen, getuigt dit niet van grote kracht der polderbewoners. W.Z.S. zorgde voor een verrassing, niet zo zeer door de overwinning maar wel van wege de cijfers. Een 4-1 zege tegen het vrij sterke D.O.G. is een uitstekende pres tatie. De Kooi blijft leider Nicator op de hielen volgen, de Jousters presteerden het t Grouwster G.A.V.C. op eigen veld een 4-1 nederlaag toe te brengen, waardoor zij met 1 punt achterstand op de Leeuwarders be slag leggend op de 2e plaats van de rang lijst. Debutant M.K.V. liet zich eveneens van een goede zijde zien. In Appelscha (de vastgestelde wedstrijd M.K.V. Stanfries werd op het laatste moment omgezet in Stanfries-M.K.V.) wisten de Leeuwarders met 3-2 te zegevieren, waardoor zij zich 2 plaatsen omhoog konden werken ten koste van G.A.V.C. en Oosterwolde. In de 4e klasse zorgden, Gorredijk en Black Boys voor een spannend duel. De suppor ters van beide ploegen zagen 90 minuten lang naar een doelpunt uit, maar aangezien dit niet uit de bus kwam, bleef het 0-0, waardoor voor de Gorredijksters de leiders plaats onaangetast bleef. Aangezien Haanstra tegen D.T.D. in de eerste helft voor 4 doelpunten zorgde, waar aan J. Breeuwsma nog een 5e goal toe voegde was het pleit met de rust reeds be slecht. Wel vochten de gasten, die na de thee de wind in de rug kregen, hard voor een nog gunstig resultaat, maar verder dan 1 doelpunt wisten zij het niet te brengen, zodat het einde kwam met een 5-1 zege voor de roodwitten, waardoor de achter stand op de leiders tot 2 punten terugge bracht werd. Daar ook Tynje in Warga met 3-1 de baas bleef, staan Black Boys-CAB en Tynje, alle drie met hetzelfde aantal punten, momenteel vlak achter de leiders, waardoor het er op De diagnose. Het is vrij eenvoudig de diagnose te stel len van de kwaal, waaraan de stad Bols ward lijdende is. Het is een chronische ziekte, die het welzijn van de stedelijke gemeenschap reeds jaren ondermijnt: er is niet voldoende passende werkgelegen heid voor jonge mensen, vooral niet voor de mannelijke, van een leeftijd tus sen 14 en 40 jaar. Dit leidt tot een jaarlijkse uittocht. In 10 jaar vertrokken er niet minder dan 1600 jonge mannen. Het gevolg is, dat de bevolking van Bolsward sterk veroudert. Door het opbrengen van grote energie heeft Bolsward in de naoorlogse jaren bewezen de durf en de daadkracht te O verheidsbemoeiïng. Sedert 1952 heeft de centrale overheid enigermate getracht het economische le ven te reguleren. Het begon met het bie den van levenskansen voor de zg. achter gebleven gebieden. Van wat er in dezen bereikt is leveren Emmen en Drachten treffende voorbeelden. De tweede fase was het aanwijzen van een aantal zg. kernplaatsen. Ook in Friesland werden kernen en subkernen aangewezen. In deze plaatsen worden in dustrieën, die zich willen vestigen of moeten uitbreiden financiële faciliteiten verleend. Van meet af aan is er op gewe zen dat het gehele noorden probleemge bied is. Men vergat, dat in plaatsen als Bolsward toch ook een bestaande maat schappij historisch is gegroeid en een ze ker economisch evenwicht tot stand is gekomen. Bolsward heeft als verzorgings centrum een bepaald voedingsgebied, be paalde relaties, een bepaalde positie. Het is absurd in de meest gunstig gelegen plaatsen nieuwe voorrechten, nieuwe fa ciliteiten te schenken en deze tegelijker tijd aan de andere, die er nog veel méér behoefte aan hebben te onthouden. Als hier een bedrijf uitbreiding nodig heeft of de zozeer nodige werkgelegen heid. vergroot wordt het hierin eer gehin derd, dan gesteund. Het is een onge looflijke waarheidiemand die inzake de gesignaleerde kwaal het enig juiste mid del wil toedienen, wordt hierin gehin derd. Ook de gemeente kan niet helpen. Ze heeft er niet de middelen toe en zo al, het wordt haar van hogerhand niet toegestaanhet gemeentebestuur vindt alle deuren dicht. Op zaterdag 26 december a.s. (Tweede Kerstdag) zal één brief postbestelling (ook in de buitenwijken) worden uitge voerd. Bestelling van aangetekende stuk ken, postpakketten, briefpakjes, massa- drukwerken en ongeadresseerde stukken zal achterwege blijven. Inlichtingen om trent het uiterste tijdstip van terpostbe- bezorging op donderdag 24 december van correspondentie, die onvoorziene omstandigheden voorbehouden in de bestelling op zaterdag 26 december zal worden opgenomen, zijn op de postkan toren te verkrijgen. Op vrijdag 1 januari I960 zal geen post worden besteld. Wel zal op de daarop volgende zaterdag 2 januari een extra, tweede, bestelling worden uitgevoerd (behalve in buitenwijken). Hwat bat Qabe Skroar us hjoed p p to sizzen CAB D.T.D. 5-1 Na de nederlaag in Bergum had de elftal commissie van CAB het elftal enigszins doorelkaar gegooid; zo was L. Breeuwsma van de spilplaats naar de midvoórplaats verhuisd; de spilplaats was nu bezet door KI. Landman inplaats van H. Anema, die nu rechtshalf stond, bezette H. v. d. Meer de rechtsbuitenplaats. Ondanks de grote over winning zagen wij deze veranderingen nu niet direct als een versterking. De grote 5-0 voorsprong met de rust zou een grote meerderheid van d- UL begint te lijken, dat de spanning er in komt. Freno, zo goed begonnen, begint af te zak ken. Op eigen veld werd nu met 3-1 van Bergum verloren, waardoor de Franekers maar even 4 plaatsen naar beneden duikel den. Daar de Sweach het in Oldeboorn tot een 1-1 gelijk spel wist te brengen, konden de mannen uit Beetsterzwaag de laatste plaats door een beter doelgemiddelde aan D.T.D. overdoen. Verdere uitslagen zijn: Oeverzwaluwen IA - Makkum 1B Bolsw. 1B Bakhuizen 2 RES 3 Bakhuizen IA RES 3A Bl. Boys IB RES 1B CAB 1B ONS 1B Naar de mening van niet weinigen onzer, verkeert onze stad momen teel in een gevaarlijke situatie, aldus de heer Tj. de Jong vrijdag j.l. op de te Bolsward gehouden „volksvergadering” in een van felle bewogenheid met het lot van onze woonplaats getuigend betoog, dat de hoofdmoot vormde van deze zeer goed bezochte bijeenkomst, bedoeld tot oriëntatie en protest inzake het huidige industrialisatie beleid. Wij staan op een kruispunt van wegen en de enigste juiste weg, die wij te gaan hebben, zien wij versperd, aldus spreker, die wij in dit artikel op de voet volgen. Wat te doen? Wat valt er te doen? In de eerste plaats: openlijk protesteren, overal waar men hiertoe de kans krijgt: in de Staten, bij de politieke partijen, bij de volksvertegen woordiging, leidende instanties. Vooraan staande sociologen moeten worden be werkt en ingelicht. Zelfs minister Klotn- pé mag straks niet naar huis gaan, zon der een confrontatie met ons, mede door haar toedoen, geschapen probleem. Ver der moet men er bij de provincie op aan blijven dringen, dat het toegezegde pro vinciaal industrialisatiefonds spoedig tot stand komt, opdat wat door eenzijdige Haagse despoten werd bedorven, weer enigermate kan worden vergoed. Dingen „kernen’’ naar premie’s, zij wor den geholpen. Zij krijgen nieuwe sport- komplexen, extra woningen, schouwbur gen concertzalen. Deze ontwikkeling is reeds druk gaande. Bij alle departemen ten komen zij eerst aan bod. Zij zijn er welkome gasten. hebben tot zelfontplooiïing. Huizen wer den gebouwd, nieuwe straten aangelegd, scholen, gesticht, een heel uitbreidings plan tot ontwikkeling gebracht, culturele evenementen ingesteld. Burgemeester J. G. S. Bruinsma, aan wie de stad in dit opzicht veel dank is verschuldigd, was de motor van dit alles, maar ook aan hem is het niet gelukt de wortel van het kwaad uit te roeien. en der yn slagget de hiele tryste situaesje om to bügen ta nije bloei, it aldermeaste rjucht hat op stipe fan de oerheit. Dat sokke skoandere en moedjaende feiten yn Bakhuzen, yn Winsum, yn Makkum, yn Harkema, Akkrom, Grou, Drylst, Sur. hüsterfean en neam mar op, fan alles for- byparten wurde, dat neam ik in libbens- great skandael. Dat is gjin rjucht, dat is gjin wiis bistjür, dat is de lytjen del- triuwe om de greaten jit greater to meitsjen. De hege hearen sizze: och, op datsoarte fan plakken würdt it dochs neat, lit üs it jild dér net oan forgrieme. Ja, dy mannen üt Den Haech, dy kenne it libben hjirre! Dy witte, hwat kin en net kin. It stiet krekt yn har statistysk boekje. Dy sille it jo krekt fortelle, hwer’t wol en hwer’t net alles komme kin en mei. Faeks soene hja ris ütlizze wolle, hoe’t yn de Jouwer ien fan de jonges fan in skipperswiddou de groun- slach lizze koe foar in bidriuw, dat ien fan de aldergreatsten fan Nederlan wur- den is. De Jouwer heart net by de kearnen, de Haechse hearen sjogge der gjin Ijocht yn. Mar sünder ien sint stipe is Douwe Eiberts in wraldnamme wurden, dy’t dwaende is mei ütwreiding fan har fa- briken mei likernóch tsien millioen gou- ne. Mar it wrede en ünrjuchtfeardige is, dat de ütstjitting fan de Jouwer ta ge- folch hat, dat dizze ütwreiding foar it greatste part net op ’e Jouwer mar yn Utert pleats hawwe sil. Ik mei net sizze, hoe’t it oars wurden wie, mar düdlik is, dat de Jouwer gjin earlike kans jown is om it bilang fan har plak yn de skil- jens to goaijen. Hja wiene fan ’e kaert! In pear wike lyn, hawwe wy hjir it feest hawn fan de famylje Heeres. Ien fan de greate ündernimmers fan de stêd. Fan de tiid óf, dat hy as jongfeint yn Boal sert kaem, haw ik syn libbensrin folge. Hy wenne neist üs, wy wiene buorlju. In lyts bigjin yn in pakhüske, letter yn de steich neist de grientewinkel fan „Van der Zande”. Yn dy tiid wiene der bloei- jende saken op dit gebiet yn Snits en Warkum, der’t hy net by yn it skaed stean koe. Mar nou is it in firma, dy’t aloan groeijende is, it iene pand nei it oare by de saek lutsen hat, oan de Merk en it San de saken ütwreidet, oan de Gasthüssingel stiltsjeswei in model-fa- bryk boud hat en jier oan jier klimt yn omset en oantal wurknimmers. De greate saken fan doe binne der net mear, yn Snits net en Warkum net, mar hjir giet gjin jier foarby of der wurdt boud en modernisearre. Soe men nou net kügels wurde as men fornimt, dat de steatsmacht brükt wurdt om sokke ün- dernimmings, dy’t krekt yn in plak steane, der’t de lju glüpend forlet fan wurk ha, üt to sluten fan hwat oare plak ken tasmiten krije? Mei en moat it libben him net üntjaen nei de krêften, dy’t yn de minsken lein binne, mei in plak him net sette ta yn- spanning en bloei, safolle as hy kin? Moat dat allegearre stikken en dea mak ke wurde om de lju yn de kernen op in bult to jeijen? Sjoch, dér giet it om, sa- wol hjirre as yn Frentsjer, de Jouwer, Makkum, Wytmarsum, Wommels en hwert jo wolle. Fryslan moat net for- skuord wurde, mar oan alle hoeken en kanten stipe wurde om der in lan fan to meitsjen, dat syn bern wurk en brea jaen kin. En rounom, hwert dat bart, hawwe de lju in seedlik rjucht op stipe fan de oerheit. Dy’t harren dat mei sin ünthaldt, docht ünrjucht. Er is om uit de impasse te komen, maar één mogelijkheid, nl. de blokkade te ver breken. De industrialisatie-commissie voelt zich geroepen aan dit streven lei ding en vorm te geven. Men tracht dit te doen buiten alle partijpolitiek om. In dit kader geldt echter een dubbele waar schuwing. In de eerste plaats aan de pes simisten, die de hoogte van de blokkade dermate groot achten, dat de ondergang van Bolsward onvermijdelijk is en die daarom menen, dat verzet, zelfs bezin ning, geen enkele reden van bestaan heeft en daarom maar meteen bij de pak ken gaan neerzitten. Maar ook de opti misten dienen gewaarschuwd, zij, die menen, dat. het alles wel wat zal meeval len en wij spoedig weer in goed vaar water terecht zullen komen. Onverant woord pessimisme en al te gemakkelijk optimisme zullen beide plaats moeten maken voor een moedig realisme, dat met verbeten hardnekkigheid voor de toekomst zal strijden, als het moet on der een regen van verwijten door, wetend dat Bolsward een ernstige vuurproef zal hebben te ondergaan, een loutering waarin veel van de burger- en offerzin zal worden gevergd. Slaagt deze proef, dan zal deze even beslissende als ver heugende momenten brengen, waarbij het lot van Bolsward voor lange tijd zal zijn veilig gesteld. Tenslotte moet door het nemen van ver schillende initiativen de stedelijke ge meenschap versterkt. Vanzelfsprekend moeten de burgers van Bolsward solidair zijn en hun eigen zaken door dik en dun laten voorgaan. Koop niet elders, wat U in Bolsward kunt krijgen. Een eigen Industriefonds. In concreto denkt de commissie ook dan aan het stichten van een eigen industrie fonds met jaarlijkse bijdrage van b.v. de Stichtingen en particuliere en plaatse lijke firma’s. Bovendien moeten enkele geldschieters bereid gevonden worden te gen lage rente daar te helpen, waar in dustrievestiging zou stranden op kapi. taalgebrek, natuurlijk onder bepaalde garanties. Ook moet er bewust goodwill voor Bolsward worden gekweekt, bv. door het uitgeven van een gids. Als alle krachten worden gebundeld, aldus de heer de Jong, en ieder het zijne doet tot heil van Bolsward en omgeving, zal het met Gods hulp waarachtig wel gaan. Over deze belangrijke vergadering vindt U elders in dit blad meer. GJIN MISFORSTAN! Foar immen, dy’t yn de tarieding en üt- fiering fan de Doele-gearkomste in oan- diel hawn hat, past it net om to sizzen oft de saek al of net slagge is. Ik lit dat graech oan oaren oer. Myn eigen yn- druk wie, dat der in goed bigjin makke is, trochdat in twahündert fan de bilang- rykste en aktyfste ynwenners fan Boal sert en omkriten, op in weardige en earnstige wize oan it biried dielnommen hawwe. Der wie in greate ienriedichheit en in bisef fan de slimme fraechstikken, dy’t oan de oarder steld waerden. Dér wie gjin hoera-stimming en gjin heal- wize ütstellen. Algemien fielde men, dat it hjir gie om tige bilangrike, mar ek tige, nuodlike kwestjes, dy’t men net mei in moai praetsje of in fel protest oan ’e kant skouwe kin. Of dizze yndruk krekt. west* hat, sille de kommende moannen wol leare. It is ommers mei sizzen net to dwaen. Mar sil dizze aloan groeijende aktiviteit fortuten dwaen, dan moat nou al fêst stean, dat it gjin aksje is fan üntofreden, chauvinistyske Boalserters, dy’t Snits, Ljouwert en Harns har posysje forgunne, omt hja gjin priis krige hawwe, mar dat it giet om hiel hwat bilangriker en swierdere motiven, hwerfan Boalsert mar in inkeld facet is. In facet, dat de lju hjir tige oansprekt, omt it giet oer har bistean en takomst, mar dat folie fierder rikt. Om it mar sunder omhael to siz zen: as de Minister op it adfys fan De- putearre Steaten yngien wie, dan wie Boalsert ek by de kearnen komd, lyksa de stêd Frentsjer. Dan hiene der toalf kearnen west en gjin tsien, mar oars wie it rjucht of it ünrjucht itselde bleaun. Dan hie yn greate trekken it gefolch ek gelyk west, allinnich op twa plakken minder. As men der dan tofreden mei wie, moat men it nou ek wêze, oars is it in spultsje fan kalde fuotten. Hwat mysels oangiet, haw ik fan it bi- giin óf oan, it hiele kearnenplan as stel sel ófwiisd. Yn de steatengearkomste fan dizze simmer is der hiel hwat oer los makke. Ik haw doe Bakhuzen as foarbyld nomd om sjen to litten, hoe ünrjucht- feardich it wêze soe, troch sokke ünder nimmers to ünthalden, hwat men oaren jowt. Hwer’t hiel Fryslan lijt oan deselde kwael, tomin wurkgelegenheit om de lju hjir to balden, hwer’t dizze sykte it slimst is yn de suvere plattelansstreken, fier fan de stêd, dêr is it sinneklear, dat in ündernimmer, dy’t it dêrre oandoart De Friese tweeling Folkje en Tjitske de Vries heeft vrijdagmorgen in Leeu warden de eerste steen gelegd van het kinderziekenhuis, dat in aanhouw is bij het DiaconessenziekenhuisDe eerste steenlegging had plaats, omdat op 22 meter hoogte de dakvloer van het kinderziekenhuis was gestort. Een groot aantal genodigden was er getuige van, dat de vijfjarige meisjes, die destijds in het Diaconessenziekenhuis operatief van elkaar werden gescheiden (Siamese tweeling) en er lang zijn verpleegd, de gedenksteen inmetselden. #A A-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1