ft DE BALANS VAN 14 JAAR HANDVEST DER VERENIGDE NATIES KAMERMEERDERHEID WENST BELASTINGVERLAGING K: Qabe Skroar üs hjoed p p to sizzen Hartelijk welkom in Bolsward! Buitenlands Overzicht Motie over de Tibetaanse kwestie De taktiek van de Russen inzake het aanwakkeren van het nationalisme Gouden filmpjes 5 J 55eJAARGANG VRIJDAG 30 OKTOBER 1959 No. 83 Hwat hat Fan winskjen komt fortriet. Bolsward, «5 O C5 RIJKSWEG 13 GEHEEL OPEN le week november 1909. de Eifel- In Joure werd Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie wegwerker 'i meer het begin een t dén gehouden leg o, vooral damescomité gevormd, 1 een vaandel wil De mof heeft dit jaar reusachtige afme tingen aangenomen. Ze maakt de indruk van een hangend hoofdkussen. Dat de nieuwe mode niet goedkoop is, spreekt vanzelf. 2 jaar geleden werd de eerste aeroplan- vlucht volbracht door Fatman. Hij vloog toen 770 meter. Nu vliegt men al over het Kanaal (Blériot) en toren (De Lambert). Voorwaar de avia tiek ontwikkelt zich snel. Er heeft zich een dat de Ijsclub Bolsward aanbieden. De burgemeester van Mr. J. A. GEUKERS :gt boven een feestelijk-vlaggende een goed verzorgd Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad en komt op deze dag in grote Ministerieel overleg. Het gevolg was, dat de vergadering der Tweede Kamer even werd geschorst om verscheidene bewindslieden, onder lei ding van de ijlings gearriveerde minister president De Quay, gelegenheid te geven tot beraad. Tenslotte kon de staatssecre taris opgelucht meedelen, dat de rege ring wel sympathie koesterde voor het inzicht der Stichting van de Arbeid. Daarmee was het pleit beslist. Een motie- Suurhoff werd door de rechts-liberale meerderheid toen zonder omwegen ver worpen. Na afloop verzuchtte de voor zitter der Kath. Arbeidersbeweging, Mid delhuis, échter dat de verhouding tussen het NVV enerzijds en KAB en CNV an derzijds toch „wat moeilijk” dreigde te worden. _g<- k met be. De voormalige leider van de Kath. Natio nale Partij, Welter, liet zelfs merken, dat hij tegen de verlenging zou stemmen en de financiële expert der fractie, Dr. Lucas, wilde zijn steun slechts geven als de regering zou beloven, dat er volgend jaar een algemene belastingverlenging tot stand komt. Budgetair kon de fiscus die verlenging, naar zijn inzicht, eigen lijk wel missen! En aan conjuncturele bezwaren wilde hij niet al te veel waarde hechten. Zo ver is het echter nog lang niet, het Westelijk en Oostelijk overleg is nog maar in een pril begin en voor het zich werkelijk kan ontwik kelen, moet eerst het Westen nog tot onderlinge overeenstemming ko men. Onder de druk der omstandigheden heb ben Oost Pakistan en India hun geschil len opgelost, het is te hopen dat beide Vereniging Spaarbank Bolsward. Opge richt 11 februari 1867. Reserve ruim f 30.000,Zittingen elke maandag en donderdag in de consistoriekamer der Doopsgezinde gemeente. Te huur twee nieuwe Burgerwoonhuizen op mooie stand, dadelijk te aanvaarden, zeer geschikt voor rentenier. Huurprijs f 80,—. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Eind vorige week, zaterdag 24 oktober, werd de dag der Verenigde Naties gevierd. Die dag precies 1 4 jaar geleden werd het Handvest der Verenigde Naties van kracht, dat beoogde „komende geslachten te beveiligen tegen de oorlogsgesel, en de vrede en veiligheid onder de volken te handhaven”. Wij weten allen nu wel dat de Ver. Naties wat deze primaire doelstelling betreft in de afgelopen jaren tekort geschoten is, ze bleek onmachtig om geschillen op rechtvaardige wijze op te lossen. De trek van houtsnippen op de bossen in Gaasterland blijft aanhouden. De prij zen op de buitenlandse markten zijn be vredigend. landen het ook nog eens tot een verge lijk brengen over Kasjmir. Verscherpt zijn ook de betrekkingen tus sen Cuba en de Ver. Staten. Washington zou het kennelijk helemaal niet onprettig vinden als premier Fidel Castro in Ha vanna weer plaats moest maken voor een gematigder man; zijn economische maat regelen bedreigen de Amerikaanse (sui ker) belangen. Van Amerikaans grondge bied wordt herhaaldelijk iets tegen Cas- tro’s bewind ondernomen; vorige week vertrokken vandaar vliegtuigen welke boven Havanna pamfletten afwierpen, waarin de Cubaanse bevolking werd aan geraden Castro’s bewind af te zetten. Die vliegtuigen waren bemand door uitgewe ken aanhangers van het vroegere bewind van Batista, maar kennelijk hebben de Amerikaanse autoriteiten niet bepaald nauwlettend aandacht aan de activiteiten van deze Cubaanse immigranten geschon ken. nister Zijlstra niet al een afkapping van staatstaken had voorgesteld. Hij vond, dat de A.R.-minister nog teveel het be leid van de socialistische ex-minister Hofstra voortzette. Ook de pacifistische- socialist Lankhorst en de communistische afgevaardigde achtten verlaging van de staatsuitgaven mogelijk; mede gelet op de a.s .topconferentie tussen Rusland en het Westen achtten zij een verlaging van defensie-uitgaven geboden. Interpellatie-Suurhojf. De hoofdschotel van deze algemene Fi nanciële beschouwingen over de Rijks- begroting voor I960, waarbij deze be lastingvoorstellen tegelijk in bespreking kwamen, werd echter toch wel gevormd door de vraag of het gevaar van inflatie zo groot moet worden geacht, dat de overheid er verstandig aan doet de belas- tingschroef niet los te draaien. In zoverre vormde dit financiëel debat eigenlijk een herhaling van hetgeen zich in de daaraan voorafgaande weel trekking tot de lonen had afgespeeld. De politieke rollen waren toen echter enigszins anders verdeeld. De interpella- tie-Suurhoff bracht de meerderheid der Tweede Kamer in die week namelijk niet tot de overtuiging, dat de „algemene wij zigingen” en „nadere verduidelijkingen”, welke de regering met betrekking tot de vrijere loonvorming in de afgelopen maanden ter voorkoming van het in- flatiegevaar heeft uitgevaardigd, moesten worden gewijzigd. De woord voerders der PvdA de heren Suurhoff en Baart hadden gesteld, dat de hand having van deze „verduidelijkingen” de mogelijkheden tot loonsverhoging voor die arbeidersgroepen, waarvan de col lectieve arbeidersovereenkomsten nog on wil bereiken en voorts in het bezit van een eigen atoombom wil zijn als -het 't niet gelukt Londen en Washington hun geheimen omtrent deze kernwapenen af te dwingen. Dan zou de Gaulle zich in staat gevoelen als gelijkwaardige van Macmillan, Eisenhower en Chroesjtsjew op een topconferentie te verschijnen en zich waarschijnlijk aanmatigen daar ook als vertegenwoordiger van het West Eu ropese vasteland op te traden. We schrij ven „aanmatigen” omdat wij geloven dat niet alle West Europese naties ge sticht zouden zijn over deze Franse rol. Noch de positie van Frankrijk in Afrika noch die van de regering-de Gaulle in het eigen land is zo stevig dat men dit land als een eerste rangsmogendheid kan beschouwen, ook al schreef een belang rijk Frans blad dat „de Gaulle en Chroesjtsjew twee zo grote figuren van de hedendaagse geschiedenis zijn en van een soortgelijk formaat dat dit feit een compensatie vormt voor het enorme ver schil in materiële hulpbronnen, waarover deze beide mannen beschikken”. De Tweede Kamer heeft de voorgestelde verlaging van het z.g. vrij gezellentarief bij de loon- en inkomstenbelasting deze week met algemene instemming begroet. De voorgenomen verlenging van de tijdelijke maatregelen met betrekking tot de vennootschaps- en om zetbelasting in I960, waarover vorig jaar het laatste kabinet-Drees struikelde, werd met name door de KVP echter met gemengde ge voelens begroet. Er heerste in haar gelederen enige verdeeldheid over de aanvaardbaarheid van dit voorstel, dat het kabinet-De Quay van zijn voorganger had overgenomen om er de verlaging van het vrijgezellentarief mee te financieren. Voor de betrekking van 1 (weekloon f 8,meldden zich dan 100 sollicitanten. Wat dat betreft is deze overzichtsperiode teleurstellend geweest. Terwijl het er aan i van die periode op leek, dat topconferentie nog dit jaar zou wor- l en dat het Westelijk over- >p hoog niveau dat daaraan moest J gaan nabij was, liet generaal de Gaulle midden van vorige week weten dat hij van oordeel was dat een top conferentie met de Russen goed behoor de te worden voorbereid en dat hij daar om deze conferentie eerst in het voor jaar van I960 wenste. Tezelfder tijd liet de Franse regering weten dat zij Chroesj tsjew had uitgenodigd naar Frankrijk te komen voor overleg en dat deze zich daartoe bereid had verklaard. Men behoeft niet zo ver te zoeken naar een antwoord op de vraag waarom de Gaulle met de Russische premier wil spreken voor hij naar een topconferentie gaat. De Engelse premier heeft met Chroesjtsjew gesproken, deze is in Ame rika bij Eisenhower geweest en het is ge heel in overeenstemming met de Gaulle s persoonlijkheid en zijn opvatting van Frankrijks positie in de wereld o.i. door hem te hoog gewaardeerd dat hij nu ook met de Russische leider wil spreken. Ofschoon de Gaulle uit de hem door de Engelse en Amerikaanse rege ringen verstrekte gegevens moet weten hoe Chroesjtsjew over de grote politieke vraagstukken denkt zal de Gaulle, behal ve dat hij Frankrijks waardigheid erkend wil zien, misschien ook betekeneniS'hech ten aan een ontmoeting met de Russische premier om van hem te vernemen hoe Moskou staat tegenover de Franse positie in Afrika. Ze werd wel aangenomen, over de uitvoering behoeft men niet te spreken want de V.N. missen daartoe de macht maar terwijl bijv. Engeland, Frank rijk en België zich onthielden, stemden de Ver. Staten, Nederland en Luxem burg, om maar enkele te noemen, voor. De meeste landen die zich onthielden deden dat uit overweging dat de ver houding tot Tibet een binnenlandse kwestie van communistisch China is, en omdat zij zelve met kwesties zitten waarin ze ook geen inmenging van de V.N. dulden. Óverigens zij wat rood China betreft nog gewezen op een ver scherping der betrekkingen met India, omdat nieuwe botsingen aan de grenzen de dood van 17 Indische soldaten heb ben veroorzaakt. Het is een bekende taktiek van de Russen om het nationalisme bij d'e onderontwikkelde volken sterk aan te moedigen opdat dit zich zal uiten in antipathie jegens het Westen en sympathie voor de Sovjetunie. Positieve resultaten werden echter op eco nomisch, cultureel en humanitair gebied bereikt en alleen die al rechtvaardigen het bestaan van deze organisatie, waarbij ook niet vergeten mag worden dat dit werk, dat samenwerking van naties die in politiek opzich tegenover elkaar staan, eist, tenslotte ook er toe kan leiden dat men elkaar ook op het gebied van de politiek beter leert verstaan en ook zo in de richting wordt gewerkt van een der doelstellingen van het Handvest, nl. „verdraagzaamheid te betrachten en te zamen in vrede met elkander als goede buren te leven”. We weten wat dit laatste betreft, dat daaraan nog alles mankeert. Tussen de landen van het Oostelijk en Westelijk blok heerst nog altijd de koude oorlog, en in concrete geschillen, waarbij deze koude oorlog in een echte dreigde over te gaan, kon de organisatie der V.N. niet als de rechtvaardige rechter, wiens be sluiten door allen werden gerespecteerd, optreden; ze bezat daartoe niet de mid delen en was machteloos. Maar, en dat is tot nog toe haar politieke verdienste geweest, ze bood haar leden een politieke tribune, dus de gelegenheid zich tot de wereld te richten. Ze konden aan de opgekropte gevoelens uiting ge ven, en zo was de V.N. een veiligheids klep om stoom af te blazen. Ware die er niet geweest, dan zou de kans niet gering zijn geweest dat het tot een uitbarsting was gekomen. We weten nu echter ook dat de werkelijke ontspan ning niet door de V.N. zal worden te weeggebracht maar zal moeten komen van het overleg der grote machten in deze wereld en dat juist van dat overleg, als het succes zou hebben, ook de V.N. zou profiteren omdat het dan ’t aange wezen orgaan zou zijn de overeenkom sten te registreren en, eventueel van machtsmiddelen voorzien, de nakoming er van af te dwingen. In het Nabije en Midden Oosten is deze Russische taktiek niet bepaald tot een succes geworden, maar Moskou schijnt zich nu vooral te richten tot de neger- bevolking van Afrika, waar ze stuit op de belangen van Frankrijk, dat met een aantal negerstaten in de Franse Unie ver enigd is. Parijs meent dat het aan deze Unie en aan een of andere band met Algerië, hoe deze dan ook in de toekomst zal zijn, kortom, aan zijn positie in Afrika het recht ontlenen kan tot de wereld machten gerekend te worden en zal .van Chroesjtsjew willen weten hoe deze daar tegenover staat. Het kan best zijn dat van het Russisch antwoord ten deze de Franse houding op een topconferentie van Oost en West zal afhangen. Ook in dit opzicht staat de Franse houding lijnrecht tegenover die der Ver. Staten en Engeland die op zo’n eerste topcon ferentie niet alle politieke vraagstukken ter sprake willen brengen maar het al genoeg zouden achten als men eerst eens wat opschoot met de Berlijnse en Duitse kwestie en als er eenmaal een min of meer bevredigend contact is ge legd, op een verdere reeks conferenties het gesprek met Rusland over andere zaken zouden willen voortzetten. Andere redenen waarom Frankrijk de topcon ferentie naar het voorjaar zou willen verschuiven zullen wel zijn dat het eerst een oplossing van de Algerijnse kwestie Dat gebrek aan eenheid bleek ook nog eens in de vergadering van de Ver. Naties toen daar gestemd werd over de motie ingediend door Ier land en Malakka waarin bezorgd heid over de gebeurtenissen in Tibet werd geuit en verzocht de rechten van de Tibetanen te handhaven. De motie was uiterst voorzichtig gesteld, de naam communistisch China werd er zeljs niet in genoemd. derwerp van onderhandeling uitmaken, geringer zouden worden dan die, welke in de afgelopen maanden aan de metaal nijverheid en het grafisch bedrijf zijn gund. Zij meenden, dat hierdoor de lofte van minister-president De Quay, volgens welke de a.s. huurverhoging een welvaartsverruiming voor de werknemers niet geheel zal mogen verdringen wordt tegengegaan. Toen waarschuwde de rege ring ook voor het inflatiegevaar. Meerderheidsstandpunt. Toch waren ook de antirevolutionairen niet helemaal gerust. Hun woordvoerder, de CNV-bestuurder J. van Eibergen, liet althans waarschuwende woorden horen voor het gevalbovengenoemde belofte niet zou worden nagekomen. Maar naar zijn mening kon de situatie nog worden gered als de regering overeenkomstig het verlangen van de meerderheid in de Stichting van de Arbeid goed zou vinden, dat haar „nadere verduidelijkin gen” door het georganiseerde bedrijfsle ven met vrije hand, d.w.z. met „beleid”, zouden worden toegepast. De christelijk- historische afgevaardigde Van Mastrigt sinds kort voorzitter van het CNV stelde dezelfde vraag aan de orde: „Zou het College van Rijksbemiddelaars c.a.o.’s welke aldus in het „beleid” van de Stich ting van de Arbeid zouden blijken te passen, dan ook goedkeuren Óok de woordvoerder der KVP, Andriessen, liet terloops merken het standpunt van de Stichting van de Arbeid te delen. De Anti-revolutionaire staatssecretaris Roolvink, die voor de zelf-zwijgende R.K.-minister Van Rooy het woord moest doen, zat even met deze vraag. Aanvan kelijk had hij namelijk in de overtuiging geleefd, dat er tussen het standpunt der regering en dat van de meerderheid in de Stichting van de Arbeid eigenlijk geen meningsverschil bestond. Zijn geestver want Van Eibergen verstoorde nu deze illusie! Wederom nadert de grote Boeren-ontmoetingsdag: „Bolletongersdei 1959”. Dit jaar valt deze grote dag op donderdag 5 november. Wij verheugen ons er ten zeerste op U allen, bewoonsters en bewo ners uit de verre omtrek, in onze feestende stad te mogen ontmoeten. De marktcommissie heeft in samenwerking met de W.A.C. een programma samengesteld, dat klinkt als een klok. Bolsward voelt zich verplicht om U op deze dag programma aan te bieden. U allen zijt graag geziene gasten in onze stad, zodat wij U met de meest harteljke gastvrijheid zullen ontvangen. De oude traditie van „Bolletongersdei” zal gehandhaafd blijven om dat die bij U en ons allen leeft. Weest dan allen hartelijk welkom getale naar onze stad. Bolswarders ontvangt Uw gasten hartelijk in binnenstad. een levende ibis gevangen. Kleermakers-advertentieTerstond ge vraagd een uiterst bekwaam afperser. Nog een advertentie: Te koop goedzin- gende jonge mannen f 2,25 tot f 3, Overigens schijnt het dat „der Alte” dus dr. Adenauer niet teleurgesteld zou zijn als de Fransen hun zin kregen en de topconferentie wat werd uitgesteld in een rede trachtte hij zowel Washing ton en Londen als Parijs tevreden te stellen door te opperen dat de topcon ferentie tussen december en juni zou worden gehouden omdat hij vermoedt dat de Engelsen en Amerikanen in het Westelijk vooroverleg van W. Duitsland enige concessies aan het Russisch stand punt inzake Berlijn en de Duitse kwestie zouden eisen terwijl als Frankrijk roet in het eten gooit dit nu niet nodig zal zijn of naar een later tijdstip kan worden ver schoven als hij misschien geen kanselier meer zal zijn. Adenauer hoopt trouwens dat op een eerste topconferentie vooral het bewa peningsvraagstuk zal worden bespro ken; als inzake deze kwestie vorderin gen werden gemaakt, zou de Duitse kwestie z.i. wat gemakkelijker komen te liggen en daarin heeft hij geen ongelijk. Hoe dit alles ook zij er kan slechts ge concludeerd worden dat de zo nodige Westelijke eenheid nog ver te zoeken is. De Rijksweg 13 is sinds woensdag over het geheel een lust voor iedere auto mobilist. Woensdagochtend heeft Minister H. A. Korthals van Verkeer en Waterstaat het laatste stuk van wat eens „Rijksroetsbaan” werd genoemd open gesteld door het in werking stellen van een sirene (foto boven) waarop een bulldozer de laatste van de gehate afsluitborden aan de kant zette (foto onder). Inflatie? Ook een geestverwant van Prof. Zijlstra, de heer Van Eysden, was van mening, dat de schatkist op het ogenblik wel zon der de verlenging van die omstreden be lastingvoorstellen kon uitkomen. Hij er kende evenwel, dat afschaffing daarvan misschien schadelijke inflatoire gevolgen kon hebben. Vandaar, dat hij zich zijn oordeel nog voorbehield, precies zoals trouwens de linkervleugel der KVP-frac- tie deed. De jeugdige christelijk-historische eco nomist Van der Mei stemde minister Zijlstra volmondig toe, dat een afschaf fing van genoemde belastingmaatregelen, gepaard gaande met de loonsverhogin gen, welke thans in het kader van de vrijere loonpolitiek worden toegestaan, ingrijpende inflatoire gevolgen zou kun nen hebben. De liberaal Van Leeuwen schatte deze gevolgen, alleen voor zover het de loonsector aanging, zelfs op 5% van het nationale inkomen. Toch bepleit ten ook deze woordvoerders van VVD en CHU een algemene belastingverlaging voor de toekomst. Daartoe verlangden zij verlaging van het peil der staatsuitgaven. De staatkundig-gereformeerde Ir. Van Dis toonde zich teleurgesteld omdat mi- vs.s.s.x.x.s.s.vs.s.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1