ONGERUSTHEID OVER AMERIKAANSE RAKETBASES-POLITIEK 1' ■l roar Algemene politieke beschouwingen in de Eerste Kamer üs hjoed p 2 to sizzen I Buitenlands Overzicht J. S. De aanstaande reis van Eisenhower In Amerika de democraten aan de winnende hand Gouden filmpjes De Djiplan mole Boerderij branden Hwat hat (jClbf? Sk - 55e JAARGANG VRIJDAG 13 NOVEMBER 1959 No. 87 EEN FORTUIN VOOR ALLEN president PARIJSE HAARMODE VOOR WINTER 1959-1960 te kopen. Een arend Het dier hacT een vlucht van 2 meter. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie 3e week november 1909- Better in geastige dwaes as in dwaze geastichheit. De hiele simmer sinneskyn Mar nou mei it wetter en de wyn Nou rekke er wer yn ’t spier En draeide moarns al wit hoe ier. geschoten bij Hoog Soeren. .d een vlucht van 2 meter. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Sedert 5 dagen wordt vermist de stoom boot „Handel en Nijverheid”, eigenaar de reder C. de Jong te Warns, varende van Sneek op Amsterdam. Ter hoogte van Marken is de boot het laatst gezien. Men vermoedt dat het vaartuig in de onstuimige storm met man en muis is vergaan. Er waren 4 man aan boord. Voordracht armmeester Bolsward: Jan Dijkstra, Hartog de Bruin en Jan Sj. Fa ber. De heer Van der Klei toont zich over deze voordracht niet tevreden. Het verwonderd hem, dat er geen katholiek bij is. Benoemd wordt na 3 stemmingen de heer De Bruin met 6 stemmen. Een beroepsjager in Wonseradeel, tevens vogelflapper, ving in één dag 50 plu vieren. Dit was een buitenkansje van f 17,—. De burgemeester van cheque 't Wie yn ’e novimbermoanne Hy draeide al in toarne En gunde him gjin rêst Die iverich syn bést. Benoemd tot directeur gasfabriek de heer J. A. A. Ochtman. Hooischaarste dwingt de veehouders gro te hoeveelheden kortvoer aan te kopen. De schermuteselingen tussen de VVD en haar confessionele regeringspartners de den Mr. In ’t Veld opmerken, dat Prof. De Quay kennelijk ten onrechte had ver trouwd op de „natuurlijke eenheid” bij de rechtsliberale kamermeerderheid. Hij gaf een lange opsomming van allerlei andere geschilpunten tussen de regerings partijen, welke z.i. aan de dag traden bij de strijd bijv, om de Wet op het Voort gezet Onderwijs (de Mammoetwet) van minister Cals. Het voorstel van minister Van Aartsen tot subsidiëring van de par ticuliere bouw van arbeiderswoningen is zelfs op algemeen verzet in de Tweede Kamer gestuit. Mr. In ’t Veld beluisterde in dit alles een lied „van schijn en we zen”. In moaije mole yn üs Fryske gea Foun üntidich hjir syn dea Hy stie yn’t Djiplan oan ’e feart En die de hiele simmer neat. De wyn dy boaze tige oan De mealder tocht: Hwat docht er ’t skoan Hy hat de tochtsleat hast al leech Nou noch efkes mei in goede feech. Mar hy giet my dochs to hurd Ik luk him efkes oan ’e sturt Hy smiet him dêrmei op ’e fang Mar it remmen duorre al hwat lang. De mealder seach doe nei omheech Doe krige hy hwat oars yn’t each In loge sloech der boppe üt Hy wist, dit wie it lést bislüt. Us Djiplan mole draeit net mear Dit wie foargoed de léste kear De tiid dy róp wer efkes: Hou Forlitten leit it sté dér nou. H. Liberaal antwoord. De liberale woordvoerder Mr. van Riel verwees naar de invoering van de gedif- ferentiëerde loonpolitiek en de afschaf fing van de huurblokkering om aan te tonen, dat er toch wel degelijk een an der beleid werd gevoerd. Daarom be loofde hij dan ook steun aan het kabi- net-De Quay. Doch nadrukkelijk voegde hij hier aan toe, dat deze steun niet elke minister zou gelden. Met name richtte hij een scherpe waarschuwing tot de R.K.- minister van f Rooy, die prompt verbleekte. De hoofdinspecteur voor het Brandweer- wezen van het ministerie van Binnen landse Zaken deelt mede, dat in de maand september 1959 38 boerderij- branden zijn voorgekomen, waarbij de boerderij vernield of zwaar beschadigd werd. Drie van deze branden kwamen voor in Groningen; vier in Friesland; vijf in Drenthe; zes in Overijssel; vijf in Gel derland; één in Utrecht; drie in Zuid- Holland; één in Zeeland; zes in Noord- Brabant en vier in Limburg. De directe schade, door deze branden aangericht, wordt op f 1.850.015,ge raamd. Twee van deze branden werden veroor zaakt door hooibroei; één door butagas- stel; twee door vonk bij starten van trac tor; één door wegspringen van kop van lucifer in hooi; één door oververhitting van pan met vet; één door glazen dak pan werkend als brandglas; één door af branden van verf; elf door spelen met vuur, terwijl in vijftien gevallen de oor zaak onbekend bleef. Bij deze branden kwamen 6 runderen en 66 varkens om. Maar uit het reisschema van Eisenhower als hij straks voor het Weste lijk top-overleg naar Europa komt, blijkt geenszins dat de Amerikanen ontspan ning al zo goed als zeker achten. De pre sident zal nl. achtereenvolgens de hoofd steden van Italië, Turkije, -Pakistan, Af ghanistan, India, Perzië, Griekenland, Frankrijk en Marokko bezoeken. Dit verrassend omvangrijke programma schijnt op een poging van de Ameri kaanse diplomatie te wijzen om de Rus sen niet meer alleen het initiatief op dit gebied te laten; van die zijde gaat Mi- kojan dezer dagen naar Z. Amerika en er wordt gezegd dat Chroesjtsjew in Roe menië een ontmoeting had met Tito, in ieder geval zijn de Russisch-Z. Slavische betrekkingen verbeterd. Opvallend is vooral het bezoek van Ei senhower aan Afghanistan, waar Russi sche penetratie voorkomt en aan India, wat stellig een gebaar jegens Rood Chi na is om de handen van dat neutralis- tische land af te houden. Men mag het wellicht ook als een poging zien zekere Westelijke banden met de grote zuide lijke buur van Peking te leggen, waarte gen Nehroe echter nog steeds gekant blijft, hoewel hij, onder binnenlandse druk, in een nota aan rood China de penetratie van Chinese troepen op India’s gebied scherp heeft veroordeeld en met wapengeweld gedreigd. Nehroe heeft ook verklaard dat de Chinese vriend schapsbetuigingen hem volkomen hadden misleid en gezegd dat hij het probleem met Eisenhower zou bespreken. Er is hier een ontwikkeling gaande, die, mits van Westelijke zijde uiterst voor zichtig behandeld, naar een samenwer king tussen India en het Westen of in ieder geval met de Ver. Staten kan groeien. In Pakistan, dat sedert de Chinese druk op beide landen, betere betrekkingen met India onderhoudt, ontmoet Eisenhower een bondgenoot; in Perzië min of meer ook; Turkije en Griekenland hebben als Navolanden een opkikkertje nodig nu de Amerikanen zich uit Marokko terugtrek ken en dus de Westelijke strategische po sitie rond de Middellandse Zee iets ver zwakt wordt. Door een bezoek aan Marokko tonen de Amerikanen nu niet meer belast met de argwaan der Marokkanen omdat ze er militaire bases hebben hun belang stelling voor de vrije Afrikaanse volken. In Rome, waar Eisenhower ook de paus hoopt te bezoeken, zal hij 2 dagen spre ken met de Italiaanse autoriteiten en dus kennelijk de Russen voor zijn, die de Italiaanse president voor een bezoek aan Moskou hebben uitgenodigd, wat deze heeft aangenomen. De Italianen voelden zich wat gepasseerd omdat ze meenden niet voldoende te zijn geraadpleegd over het overleg met Rusland. Toch was de ontvangst van het nieuwe kabinet aanvankelijk niet onwelwillend. De antirevolutionaire nestor Prof. Ane- ma en de KVP-er Kropman gaven beiden uiting aan hun vertrouwen dat ’n vrucht bare samenwerking met het kabinet-De Quay tot stand zou komen. In de woor den van Mr. Kropman was een overigens heel licht gevoel van spijt merkbaar over het feit, dat geen socialistische ministers meer in de regering waren opgenomen. Hij sprak althans de hoop uit, dat de PvdA te eniger tijd zou inzien, dat het voeren van oppositie geen zin heeft. Overigens was hij van oordeel, dat de PvdA zich zelf buiten spel had gesteld en hij deed dus bepaald geen aanzoek. De A.R. Prof. Anema kwam tot de con clusie, dat het zowel principieel als prak tisch weinig verschil maakte of nu de VVD dan wel de PvdA die z.i. beide op humanfctische grondslag rusten deel nam aan een regering, waarin ook de confessionele fracties zitting hebben. Zijn voorkeur bleef onverminderd uit gaan naar een ouderwets, rechts parle mentair kabinet. Aangezien de vorming daarvan niet ter sprake had kunnen ko men, wilde hij echter wel vertrouwen, dat de samenwerking met de VVD toch zou lukken. De Parijse kapster Therese Chardin heeft haar creaties voor de winter 1959- 1960 getoond. Foto eerste rij v.l.n.r.: „Au Golf”, „Grand Soir” en „Chez Mediard”; Tweede rij v.l.n.r.: „Le Matin” en „Cocktail” of „Petit Soir”. het plaatsje San Marco d’Urri (bij Genua) overhan digt hier een cheque van ruim 4500 gulden aan de 18 maanden jonge Orietla Peraso (in moeders veilige armen). Dit gebaar van de burgervader maakt deel uit van een grote geldverdeling onder de 284 zielen tellende bevolking van het plaatsje. Het geld is geschonken door twee Amerikanen, Joseph en Victor Saturno, uit Reno (Nevada), zoons van Leopoldo Saturno. De heer Saturno verliet 70 jaren geleden het Italiaanse dorpje om naar Ame rika te emigreren; hij overleed in 1919- Joseph en Victor willen met de geldschenking hun vader gedenken. Pas vele maanden nadat het kabinet-De Quay is opgetreden, is het nu in een politiek debat getreden met de leden der Eerste Kamer. Dat gebeurde bij de Algemene Politieke Beschouwingen over de Rijks- begroting-1960. Over deze nalatigheid kregen de ministers dinsdag middag j.l. van de Senatoren heel wat te horen. Dezen herinnerden zich namelijk, dat verscheidene ministeries in het verleden m.eer hoffelijkheid ten opzichte van de Eerste Kamer aan de dag hebben gelegd. CHU gereserveerd. Het meest gereserveerd van de confes sionele fractieleiders uitte zich de Friese senator Pollema. Hij liet duidelijk mer ken, dat zijn voorkeur in beginsel uit ging naar een kabinet van brede samen stelling. Wat hem met alle bezwaren in de PvdA had aangestaan, was, dat zij altijd haar beste mensen ter beschik king van een ministerie had gesteld; ge let op hetgeen zich rondom de Defensie- portefeuille heeft voorgedaan, was hij niet overtuigd, dat die bereidheid ook bij de VVD aanwezig was geweest. Ove rigens sprak de voorkeur van het kabi net-De Quay voor meer vrijheid hem toch wel toe; hij zou echter gaarne heb ben gezien, dat daarvan met meer élan getuigenis werd afgelegd. De fractieleider de KVP, Mr. Kropman, ontkende intussen, dat dit streven naar meer vrijheid toegeschreven zou moeten worden aan de invloed van de liberale ministers. Meer vrijheid is mogelijk, zo betoogde hij, daardat het vorige kabinet hiervoor ruimte heeft gelaten. Er wordt in het beleid niets omgebogen! Veiling van best ‘beklante bakkerij met bergplaats en erf op gunstige stand aan kunst- en tramweg in de Buren te Wons tot 12 mei 1910 verhuurd aan de heer H. Visser tegen f 260,per jaar. Door de geringe hooioogst is de stal- bezetting hier en daar tot de helft ver minderd! De L gaan op het voorstel raai Spaak van de Navo om de Raad van die organisatie te Parijs te doen ver gaderen tegelijkertijd met de Westelijke topconferentie zodat er voortdurend con tact met de ministers van buitenlandse zaken ook van de kleine landen zou kun nen zijn. Voornamelijk is dat te wijten aan de houding van Frankrijk dat nog steeds uit is op ’n politiek directorium in de Navo, waarin de groten alleen leiding aan die organisatie zullen geven. De vraag is zelfs of de Gaulle helemaal nog wel veel voor de Navo voelt; verleden week heeft hij voor de leerlingen van de hogere krijgsschool te Parijs een rede gehouden waarin hij zeide dat het denkbeeld van een oorlog of een veldslag waarin Frank rijk niet meer voor eigen rekening kan handelen, op eigen wijze en volgens eigen wensen, ontoelaatbaar is. Hij wil dus van een gemeenschappelijke strategie eigenlijk niet weten al wenst hij wel eni ge samenwerking in de militaire leiding. Geen wonder dat de Gaulle in dezelfde rede ook nog eens de nadruk legde op de waarde van een eigen atomische mo- kerbrigade. In de assemblee der V.N. heeft de Fran se afgevaardigde dan ook verklaard dat Frankrijk ondanks de protesten van de Afrikaanse landen zijn atoombom in de Sahara zal beproeven. Het klinkt allemaal heel ontmoedigend voor het Westelijk overleg en de Wes telijke samenwerking en het lijkt nu ook helemaal niet vreemd dat de Sovjetunie, nu er dergelijke denkbeelden te Parijs heersen, toenadering tot Frankrijk zoekt om eens te proberen het nog wat losser van de Westelijke samenwerking te ma ken. Overigens ontbreekt het ook niet aan pogingen van andere zijde om Frank rijk wat in het gareel te houden. Engelse staatslieden gaan in Parijs op bezoek otn. het te paaien. Maar voor het vasteland van West-Europa levert dit alles ook een dilemma van de eerste rang. Immers als het nu eens waar zou zijn dat de Ver. Staten zich wat hun defensie betreft van dit vasteland zouden distanciëren, zou Frankrijk eigenlijk geroepen zijn om de gemeenschappelijke defensie van W. Europa te leiden, maar welke natie zou zich behaaglijk gevoelen bij een leiding welke een mentaliteit verraadt als thans te Parijs heerst? Tot slot enkele verkiezingsuitslagen. De verkiezingen op 4 november in diverse staten en steden van de Ver. Staten ge houden toonden dat over het algemeen de democraten nog aan de winnende hand zijn. De parlementsverkiezingen in Israël hebben winst gebracht voor de Mapai, de socialistische partij van de po pulaire premier Ben Goerion die van 40 op 47 zetels kwam van de totaal 120 in het Knesseth. - Europese verkiezingen. Nu doen zich uiteraard bij elke kabinets formatie tegenstelling voor. Wie billijk wil zijn moet bedenken, dat er niet alleen tegenstellingen tussen de confessionele partijen en de VVD bestaan. Ook de christelijke partijen zelf zijn het onder ling niet op alle punten eens. Afgelopen week hield de Europese beweging in Scheveningen een studie-conferentie over de Europese verkiezingen, welke in 1963 zullen worden gehouden. Vier vooraan staande politieke leiders van verschillen de richting, de heren Oud (VVD), Rom. me (KVP), Samkalden (PvdA) en Berg huis (ARP) verleenden hier positieve medewerking aan. Het viel op, dat een inleider van chris. historische huize ont brak. Moest dit worden opgevat als een bewijs van de juistheid van het gerucht, dat de christ. historische fractieleider, .Dr. Tilanus, niet warm kon lopen voor het houden van dergelijke verkiezingen? In zijn inleiding maakte Prof. Romme hier enkele toespelingen op. Bij de ge dachtenwisseling hierover betoogde de christ. historische afgevaardigde JKvr. Wittewaal van Stoetwegen, dat velen in haar kring bereid en genegen waren aan de verkiezing mee te doen. Eerste macht? Maar wat Prof. Romme uiteraard voor al interesseerde, doch op deze conferen tie niet aan de orde stond, was hoe de CHU dacht over zijn voorstel bij deze verkiezingen met een gemeenschappelijke lijst voor de eerste macht uit te komen. Achteraf sprak Dr. Tilanus in een toe spraak te Sneek een afwijzing uit; de christ. historische senator Pollema rea geerde al weinig positiever in de Eerste Kamer. Van oudsher staat de CHU nu eenmaal wat gereserveerd tegenover de KVP. En deze reserve bleek bepaald niet ver zwakt door de aankondiging van de be noeming van de R.K. Mr. Bot tot staats secretaris voor Nieuw Guinea. Dit ge biedsdeel is in de laatste jaren onderwor pen geweest aan de leiding van de Chris telijke bewindslieden, die zich veel zor gen hebben gemaakt om de strijd aldaar tussen missie en zending. Sociale Zaken, Mr. van i En Mr. Bot was tot dusver voorzitter van ide Academische Leken-Missie Actie! Het besluit van Washington in ons vorig overzicht reeds vermeld om geen 5 maar 4 bases voor raketten van middelbare afstand op het West-Europese vasteland te vestigen en de bases van de Ameri kaanse luchtmacht in Marokko te ontruimen heeft in de pers van W. Europa sterk de aandacht getrokken en tot enige ongerustheid aan leiding gegeven. De maatregelen schijnen door Washing ton uit financiële overwegingen geno men te zijn en men mag de Ver. Staten daarover niet hard vallen, want ze be steden een astronomisch bedrag aan hun eigen defensie en die van de met hen verbonden naties, maar tot nog toe was het Amerikaanse standpunt zo dat er nooit genoeg aan deze defensie kan worden besteed als het er toe kan bij dragen de expansiezucht van het com munistisch blok in bedwang te houden. Dat laatste zou naar de Amerikaanse staf tot voor kort meende het best kun nen geschieden door in landen welke Rusland omringen of er niet te ver van afliggen bases te stichten waar zware bommenwerpers zijn gestationneerd met atoombommen of afvuurinrichtingen voor raketten zijn gevestigd. Beide wapens zijn niet bedoeld om een mogelijke tegenstander te overrompelen maar om hem er van te weerhouden zelf de vrede te verstoren, omdat hij zou we ten dat onmiddellijke vergelding hem zou wachten. De Amerikaanse militaire leiding zou echter nu van oordeel zijn dat zij de burgerlijke overheid in haar streven naar bezuiniging wel tegemoet kan komen omdat het militaire programma .voor pro jectielen op zeer lange afstand nu in de praktijk wordt uitgevoerd. Er wordt ver wacht dat van dit wapen, dat van bases in Amerika zelf of van schepen in zee kan worden afgevuurd, op zichzelf zo veel afschrikwekkende werking zal uit gaan, dat men minder behoefte heeft aan bases, dichterbij de Sovjetunie, dus in W. Europa en bijv, in Marokko. Dat klinkt logisch, maar er schuilt een adder onder het gras. Want als W. Euro pa op deze wijze minder belangrijk is ge worden voor de militaire verdediging van de Ver. Staten, dan gaat men zich afvragen of de Amerikaanse militaire leiding wel bereid zal zijn, als Moskou iets onderneemt tegen W. Europa, haar atomische wapenen tegen de agressor te gebruiken, omdat dit immers de Ameri kaanse bevolking ook zou bloot stellen aan de vernietigende werking van de verre afstandsprojectielen waarover de Russen beschikken. Tot nog toe was de zekerheid dat Washington direct zou reageren er wel, maar nu West Europa minder belangrijk voor de eigen defen sie der Ver. Staten is geworden, is ze er niet meer, zo redeneert men en die on zekerheid zou ook de Sovjetunie wel eens kunnen verleiden tot een gokje. Moskou zou kunnen veronderstellen dat Washington liever W. Europa in de steek zal laten, dan de eigen bevolking bloot stellen aan de vernietiging door atoombommen. De conclusie van com mentatoren, die .aan deze zaak, aandacht schonken, is dan ook dat W. Europa zich nog grotere uitgaven voor haar defensie zal moeten getroosten zowel ter wille van eigen veiligheid als om een bondgenoot van de Ver. Staten te blij ven, waarvoor deze nog interesse heeft. Het blijft echter de vraag of Wash ington zich 'werkelijk wil distan ciëren van de Europese verdediging. Twee wereldoorlogen hebben de Amerikanen toch wel geleerd dat zij vroeg of laat toch bij een con flict worden betrokken dat het lot van West Europa tot inzet heeft en Amerika zou in een uiterst moeilijke positie komen te verkeren als het communisme als een vloedgolf over WEuropa ging en het enorme in dustriële vermogen van dit gebied werd toegevoegd aan dat van het communistisch blok. De economische en industriële overvleu- geling van de Ver. Staten door dat blok zou dan zonder meer een feit worden. Sommige commentatoren menen echter dat de Amerikaanse maatregelen, inge geven door de wens tot bezuiniging, zijn voortgevloeid uit de overtuiging dat de ontspanning tussen het Westen en Oos ten eigenlijk al een feit is. Maar dan zouden deze maatregelen toch wel door een uiterst gevaarlijke mentaliteit zijn in gegeven en zou Washington een wissel trekken op een toekomst, welke nog hele maal niet zo rooskleurig lijkt als men zich dat dan te Washington voorstelt. En dan volgt Eisenhowers bezoek aan Parijs voor de Westelijke top conferentie op 19 december, waarop de schaduw valt dat de kleine Navo- partners weer niet voldoende ge raadpleegd zullen worden over het verloop van de bijeenkomst. groten hebben nl. geweigerd in te 1 van secretaris-gene- die organisatie te Parijs te doen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1